DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Het geheim van het moeras. 48s*« Jaargang. Dinsdag 24 Maart 1925 Ha; 14207 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiBn: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk fadverteeren. Tarieven worden op' aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis- On ge va Uen verzekeri n g f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 2Wbij verlies van een hand, voet of oog f 300 bij doodf100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt gewaarborgd door de N.JJoü.Algern.VeFs. bank Schiedam Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere offidecle ef- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester DRANKWET. en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, clat bij hen is in gekomen een verzoek van het Bestuur van de Vereeniging „HET VOLKSGEBOUW" al hier, om verlof voor den verkoop van alcoliolhou- denden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in de rechter- beneden-voorlocalitcit en in cle beneden-achter- localiteit van het perceel Tuinlaan 50 en herinneren dat binnen 2 weken na deze be kendmaking tegen het ve'rleenen van liet verlof schriftelijk bij hun College bezwaren kunnen worden ingebracht. Schiedam, 24 Maart 1925. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente raad in zijn vergadering van den 20en Maart j.l. afwijzend liceft beschikt op het verzoek van de Vereeniging voor Gereformeerd Schoolonderwijs te Schiedam d.d. 13 Februari 1925, gedaan inge volge artikel 72 der Lager Onderwijswet 1920, om gelden beschikbaar te stellen voor deverbouwing (verplaatsing) van zes schoorsteenen van de school aan de Tuinlaan. Binnen dertig vrije dagen, te rekenen vanaf heden, kan ieder ingezetene en het schoolbestuur van het besluit van den Gemeenteraad bij Gede puteerde Staten in beroep komen. Bttiteniatiés«h Nieuws, DE VEILIGHEIDSKWESTIE. De onderhandelingen tusschen Parijs, Londen en Brussel betreffende een Westelijk ga ran Lie- pact, worden voortgezet. Medegedeeld kan wor den, dat Frankrijk zich ten slotte heeft veree- nigd met het denkbeeld van een Westelijk garantiepact, waartoe het Duitsche rijk zou toetreden, op voorwaarde dat het wordt toege laten tot den Volkenbond. DUITSCHLAND. De Nationalisten. De geruchten, welke Zaterdag in den Rijksdag de ronde deden over oneenigheid tusschen de Duitsch-nationale rijksd'agfraetie en den minis ter van Buitenlandsche Zaken Stresemann, zijn ongegrond gebleken. In het bijzonder bij den linkervleugel der, fractie heerscht groote ver bittering over de garantievoorstellen van Strese mann, aan Frankrijk gedaan. In deze kringen beschouwt men het/ strijdig met de "nationale eer, dat Duitschland ongedwongen en uit vrije beweging verklaart, zijn aanspraken op Elzas- Lotharingen op te geven. Onder den drang van de linksche elementen van de Duitsch- nationale rijksdagi'ractie is een vergadering gehouden om deze kwestie te bespreken. Men besloot in deze vergadering aan Stresemann een brief te zenden, waarin-de Duitsch-nationalen aan hun bezwaren uiting zouden geven. Op 81) Kruiskamp verlangde een door de tegen woordige Peruaansche regeering opgesteld be wijsstuk, dat door den Duitschen consul be vestigd was en wijl de vervaardiging daarvan de vervalschingskunst van de firma Ramin- Duffek wel te boven moest gaan, konden zij deze prachtige onderneming voorloopig als mislukt beschouwen. Onder zulke omstandigheden kwam het er op aan spoedig een anderen beslisscnden slag te slaan en na. het gelukken daarvan met de meest mogelijke snelheid het tooneel der hande ling te verplaatsen. Men verwaardigde dus een vaischen wissel op de „Engelsclie Bank ten bedrage van achttienhonderd pond sterling en Ramin reikte dien bij den voorkomenden Kruis kamp te gelde met een verlies van drie duizend gulden. Eerst toen Kruiskamp hem voorsloeg deze zaak op het feest van den heer Armbrecht af te doen en toen hij hem tegelijk een ander- geschikt object voor zijne bedriegelijke operaties toonde, toen, kwam RaminKolzow op den duivelschen inval den huiswaarts -keerenden Kruiskamp de valsche chéque, die hem binnen cenige dagen zou moeten verraden, met geweld weer af te nemen en danrustigzijnwerkzaamheid op dezen vruchtbaren bodem voort te zetten. Uit hetgeen ik u sLaks over Duffeks ar restatie vertelde, weet u reeds met welk een satanische sluwheid het plan werd opgezet. Achter het huisje van den wegwachter, daar, waar het pad over het moeras begint, moest Duf- grond hiervan werd gisteren een bijeenkomst gehouden met de leiders der Duitsch-nationale fractie, Stresemann én rijkskanselier Luther. Het resultaat hiervan is geweest, dat de fractie heeft te kennen gegeven, ook verder de buitenlandsche politiek van liet tegenwoordige kabinet te zullen steunen. De bezadigde elementen in de Duitsch- nationale partij hebben nog steeds de overhand. Werkelijk gevaar zou Stresemann echter alleen dan dreigen, als zijn garantievoorstellen zonder resultaat mochten blijven. Dan zouden niet alleen de Duitsch-nationalen, maar ook rijksdagleden van andere fracties hem dit uiterst kwalijk nemen. In die kringen is men de meening toegedaan, dat deze belangrijke voorstellen slechts gedaan mochten worden, als de betrokken minister zich te voren voldoende rekenschap had gegeven voor het welslagen daarvan. v DENEMARKEN. De vooruitzichten in het Deensche arbeids conflict zijn cr tegen het eind der week niet op verbeterd. De bouwvakarbeiders, die reeds hun plan tot staking hadden te kennen gegeven en die vanal 28 Maart uitgesloten zouden wor den, hebben gister het werk gestaakt, nadat de onderhandelingen vanZaterdag tot geen resultaat hebben geleid. ENGELAND. In beide Huizen van het parlement zijn gister treffende woorden gesproken ter herdenking van markies Curzon. In het Lagerhuis zei Baldwin dat regeering en volk door zijn dood een van de grootste mannen en sprekendste persoonlijk heden van dit geslacht hebben verloren. ALLERLEI. Uit Londen De regeering der provincie Bombay, ondersteunt liet rapport van de in fek 's nachts zijn heer afwachten, op diens paard naar huis rijden om bij de andere dienstboden, die hij uitdrukkelijk en herhaaldelijk op het uur van thuiskomen opmerkzaam maakte, de over tuiging te vestigen dat: Ramin thuisgekomen was. Deze ijlde intusschen langs het pad over het moeras en verborg zich in de nabijheid van uw woning achter het kreupelhout met de revolver in de hand. Met langzamen tred kwam volgens het verhaal van den moordenaar het logge paard van Kruiskamp aan. Zijn ruiter, dit oogenschijnlijk ingeslapen was, hing nog maar even in het zadel en toenRamin nu uit zijn schuil plaats te voorschijn sprong werd hij 'door een onstuimige beweging van het verschrikte paard uit de'stijgbeugels op den straatweg geslingerd. e moordenaar maakte van dit gunstige toe val gebruik en joeg zijn slachtoffer van nabij twee kogels m de borst, waarvan een enkele voldoende geweest was om onmiddellijk den ooc e verooi zaken. Op den korsten weg over !!ah m rde Ramin naar ziin huis ierus- n n r "!i CI1 V™0l;de de ché<we had afgeno men. Onder weg had hij het ongeluk in zijn op gewondenheid van den weg af te raken en met een beeri in het moeras te zakken, waarbij hij een verstuiking opliep. Het hinken, waartoe hij tengevolge daarvan genoodzaakt was, heeft toen in verband met hetvvinden van Duffeks licht zinnig weggeworpen sigarettenstompjés en de half geleegde champagnefles.ch er toe bijgedragen den schuldige te doen ontmaskeren. Naar ik u ec ïlei reeds zeide, heb ik nog een bijzondere opdracht voor u. Het is eigenlijk niet meer dan een groet van een jongedame, die u hoop ik echter met onaangenaam zal zijn." Gerhard fronste het voorhoofd en zijn oog EGYPTE. Zaghloei Pacha is met 125 Legen 85 stemmen tot voorzitter der ni< uwe kamer gekozen. 't Was echter maar voor een oogenblik. De Egyptische premier Ziwar pasja 'sprak gister de Kamer toe en deelde haar mede, dat het kabinet zijn ontslag had ingediend, hetwelk de koning echter weigerde te aanvaarden. Het kabinet had daarop op aandrang van den koning zijn ontslag ingetrokken en hem geadviseerd tot ontbinding van het parlement over te gaan. De voorlezing van het koninklijk decreet, - waarbij de Kamer werd ontbonden cn de nieuwe verkiezingen werden vastgesteld op 23 Mei, waarna het nieuwe parlement bijeen zal komen op 1 Juni, werd met luid applaus ontvangen. Ziwar verklaarde na de aankondiging van de ontbinding der Kamer in een persgesprek, clat het Kabinet den toestand ernstig onder het oog heeft gezien, welke geschapen was door de benoeming van Zagliloel Pasja tot president van de Kamer. Hij zeide, dat in clen brief, waarin het ontslag van het kabinet aan den koning werd aangeboden, uiteengezet werd, dat Zaghloei zelf heeft verklaard, dat het ultimatum voort zetting van zijn, Ziwar's ambt onmogelijk maak te, zoodat ontslagneming de eenige manier was om het land te bevrijden van verdere moeilijk heden. 1922 ingestelde commissie betreffende den al- cuholhandel en wil een politiek gaan voeren die er'op gericht is tot een algeheel verbod te komen. Via Berlijn wordt uit Rome gemeld, dat de ILaliaansche fascisten de oprichting van een fascistische internationale voorbereiden en aansluiting zoeken bij de in Genéve opgerichte anti-bolsjewistische liga. Uit Berlijn. De verkiezing van den rijkspre sident zal aan den Duitschen staat ongeveer 1.600.000 mark kosten. Er moeten ongeveer 40 milliocn stembiljetten worden gedrukt. Uit Berlijn. Volgens berichten uit Munchen worden van volksche zijde stappen gedaan om Ludendorff te bewegen, zijn candidatuur in te trekken ten bate van dr. Jarrcs. Uit Londen. De firma Cox and Danks die door de admiraliteit belast is met het lichten van 24 Duitsche torpedojagers, die bij Scpapa Flow gezonken zijn, is er thans in geslaagd het zeven de schip te bergen. De mogelijkheid bestaat, dat deze firma thans zal worden belast met lichten van de geheele bij Scapa Flow gezonken vloot. Binueniaud, Nederland cn Belgie. Voor het eerst sedert het oorlogsonheil over Europa losbrak, heeft Koningin Wdhelnnna de Belgische koninklijke familie ontmoet. Aan bet Brusselsche Noorderstalion is Koning Al- bert met zijn gemalin en den kroonprins H. M. en den Prins kopen begroeten. De Koningin beel't dat mogelijk gemaakt' door voor haar terugreis uit Zwitserland de route over Beigië te kiezen. Indien iets geschikt is, om in Nederland een geruststellenden indiuk te wekken ter zake van de hangende besprekingen met België, dan is het, meent het „Hbl." (lib.), deze ont moeting van H. M. met de Belgische konink lijke familie. Het is een succes zoowel voor minister Van Karnebeek als voor prins De Ligne, den Bel gischen gezant. De laatste had, toen hij na den oorlog hierheen werd gezonden, om te li-achten de slechte indrukken uit te wisschen door zijn voorganger en door Relgië's politiek bij de onderhandelingen over den vrede te Parijs te onzen opzichte gemaakt, een even delicate als moeilijke opdracht. Een persoon lijk beroep van den Belgischen koning op de zen diplomaat was noodig geweest, om hem er toe te bewegen, den post in Den Haag aan te nemen. Van zijn uitnemende relaties tot vele Nederlandsche families en van zijn diplo matiek talent hoopte de Brusselsche regeering een noi'maliseering der betrekkingen, die zoo ruw waren verstoord. Men zegt in Den Haag, dat de prins De Ligne zich had voorgenomen niet te zullen rusten, voordat de Belgische koninklijke familie aan Uen Haag een officieel bezoek zou hebben ge bracht, om aldus te doen blijken van de erken telijkheid der Belgische regeering voor hetgeen m de dagen van België's diepste ellende een deel van ons volk cn de Nederlandsche regeering hadden mogen doen om het leed van het Belgi sche volk althans eenigermate te verzachten. •Jond donker, toen hij antwoordde „Als deze jonge dame soms dezelfde is, d'e mij als den moordenaar aan u aanwees, zou ik willen vragen niet verder hierover te spreken." Holleben zette een uiterst ve.baasd gezicht. ,,Uie u bij mij aanklaagde" vroeg hij. Iets vai dién aard is zoover ik weet hier heurd." „En u zelf, mijnheer de rechter deelde mij hij mijn gevangenneming mee, dat u door de getuigenis van juffrouw Helene Dorenberg het vermoeden van mijn schuld had opgevat „Holio, jonge vriend, dat is een leclijk misver stand Zeker, de getuigenis dezer dame heef! het eerst deze ongelukkige verdenking bij mij doen ontstaan maar niet wijl zij u als den moor denaar had aangewezen, maar omdat zij integen deel al haar welsprekendheid aanwendde om uw onschuld te betuigen Werkelijk, u hebt die dame groot onrecht aangedaan, als u zulk een verden king tegen haai' hebt opgezet En ik wil u nu nog een geheim toevertrouwen,mits u mij onder geen omstandigheid als den verrader daarvan noe men zult Die dame was ei zoover van af, u voor een moordenaar te houden, dat zij mij niet eens kon verbergen hoe warm en innig u door haai bemind werd „Maar mijn hemel, is dit dan een droom U moet zich vergissen, mijnheer de rechter Op denzelfden dag waarop Kruiskamp vermoord werd had juffrouw Helene Dorenberg zich mei hem verloofd „Zeker, maar wat bewijst dit tegen mijn be wering Ik weet natuurlijk niet waf aan d-'z verloving voorafgegaan is, maar ik vermoei dat juffrouw Helene Dorenberg zware stormen doorstaan heeft.. Zij heeft althans onmiddellijk nog nooit Het blad weet niet, in hoever dit gerucht waar is, maar heeft aanleiding te gelooven, dat de eerzucht van den Belgischen diplomaat inderdaad gericht was op een herstel der nor male betrekkingen. Inkomstenbelasting en schoolgeld. In verband met de voorgestelde verlaging der Rijksinkomstenbelasting (door verhooging van den onbclastbaren aftrek voor gehuwden met kinderen) is de opmerking gemaakt, dat de iinaneiën cïei- gemeenten hiermede in het ge drang zullen komen, vooral omdat de helïing *an schoolgeld aan ac inkomstenbelasting is gekoppeld. „De Standaard" schrijft hierover Het kan niet worden ontkend, dat er moei lijkheden rijzen in verband met de gemeente lijke belastingen, uic in vele gemeenten thans door de rijksadministratie worden geind. De gemeenten moeten in vele gevallen bij ten iager inkomen beginnen aan te slaan. Deze mogelijkheid wordt natuurlijk niet afgesneden en in verband hiermee is de voorgestelde wij ziging in het forensenontwerp, waarbij de ge legenheid voor de gemeenten, om zelf weder de inning der belastingen ter hand te nemen, wordt verruimd, van beteekenis. Ook vergete men den wensch van vele Gemeentebesturen tot verhooging van den aftrek niet. Lastiger is het geval met liet schoolgeld, dat thans ge- kóppeld is aan de inkomstenbelasting. In een nkel ingezonden stuk wex-d onze aandacht op dat feit gevestigd. In de pers werd erop gewezen, dat in een plattelandsgemeente menschcn met 3000 gulden inkomen nogal iets beteekenen. Hebben zij een Hink gezin, dan vallen zij buiten de inkomsten belasting en behoeven dies ook geen school geld te betalen. Dit lijkt ons geen gewenschte Loestand. Wij wijzen er echter op, dat de koppeling van inkomstenbelasting aan schoolgeld thans reeds ongewenschte verhoudingen in het leven riep, die tot zeer veel ergernis aanleiding ga ven. De berichten in de bladen van rijke hee- _ren, die hun kinderen per auto naar de school brachten en vrij waren van het betalen van schoolgeld, terwijl een eenvoudige arbeider wél schoolgeld moest betalen, waren niet zeldzaam. Er is over deze zaak reeds heel wat te doen geweest. Men kan dus niet beweren,, dat zulke toestan den door het nieuwe voorstel zouden worden geschapen. En als de ongewenschte verhouding brcede afmeting mocht aannemen, dan zal dit o.i. juist aanleiding zijn, de vraag ernstig te overwegen, of men inzake de schoolgeldheffing niet een anderen weg moet inslaan. Maakt men den band, die tot ongerijmde toestanden leidde, los, dan vervalt tegelijk dit bezwaar tegen het thans gedane voorstel.- Het blad meent ten slotte, dat deze zaak het oordeel over de voorgestelde belastingver laging niet mag beheerschen. Ambtswoning voor Buitenlandsche Zaken. Het Haagsche „Vdl." schrijft Naar wij vernemen, krijgt de Regeering nog dagelijks aanbiedingen van huiseigenaren; die hun perceel gaarne voor het bekende doel na uw gevangenneming het huis van haar oom verlaten. Zij heeft zich cenigen tijd in zeer ergen toestand bevonden, maar een zeldzame beschikking der Voorzienigheid heeft dies ten beste geschikt. Haar doodgewaande vader is uit Amerika teruggekeerd en zij zal onder zijn hoede zich veel beter bevinden dan onder die van den heer Armbrecht, die mij, eerlijk gespro ken, volstrekt niet bevallen heeft." „Dat is vreemd. En waarvandaan, als mij die vraag geoorloofd is." „Waarvandaan ik dit alles weet", viel Hol lebén hem glimlachend in de rede. „Natuur lijk uit Helene's eigen mond. Zij zocht mij gisterennamiddag op in gezel schap van haar vader om nog eens een goed woord voor u te doen. En ik wilde dat u haar geluk kig stralende oogen gezien had, toen it haar mededeelde dat u geen voorspraak meer noo dig had. Nu kon zij gerust op reis gaannaar haar nieuwe verblijfplaats aan gene zijde van den Oceaan." „Wat Is zij weg En ik zal haar dus niet meer zien om haar vergiffenis te vragen De rechter kuchte op eigenaardige wijze. „Als u zich haast, vindt u daarvoor nog wel gelegenheid. Zij wonen in den „Blauwen Leeuw" op het Stadhuisplein." In storrnachligen haast greep Gerhard naar zijn hoed. „U zult mij excuseeren dat ik u onmiddel lijk verlaat. Het is een dringende plicht, die mij roept." „Ga, mijn beste jonge vriend, en neem de beste wenscben mee van oen man, die hei. goed met u meent." v (Slot volgt) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1