was gèloopen op de plannen van de Engelsehe regeering. en den indruk heeft gewekt, dat een garantie in het westen slechts mogelijk was ten koste van een grensherziening in het oosten. De minister betoogde, dat Polen onder gee- ncrlei omstandigheden besprekingen over de herziening van zijn grenzen zou gedoogen. FRANKRIJK. 'De Fransche Kamer heeft zich gister den ge- heden dag bezig gehouden met het debat over de regceringsvoorstellcn, om in Elzas-Lotha- ringen het Fransch administratief regime door te voeren. Zooals men weet verzetten de Elzas-Lotha- ringers zich daar hardnekkig tegen, aangezien zij heel goed begrijpen, dat. cle bedoeling van de régeering niet anders is dan de invoering der laiciteitswetten te vergemakkelijken. Het grootste gedeelte van den dag is in beslag genomen door de redevoering van den Elzasser Walter, die de regeering Herriot aan de beloften, bij den terugkeer der beide provincies aan Frank rijk gedaan, herinnerde en ook de jongste school staking verdedigde. EGYPTE. Naar verluidt, overweegt de regeering de indiening van een nieuwe kieswet, hetgeen uit stel der verkiezingen zou meebrengen. Uit verschillende plaatsen worden pogingen tot demonstraties en ordeverstoringen gemeld door krachtige maatregelen werd de orde echter spoedig overal hersteld. Te Cairo is het volkomen rustig, en ook de studenten houden zich kalm. ALLERLEI. Te'Praag. Ter verbetering van den toestand der rijksmiddelen heeft de regeer ing vanCechosIo- vakije den voormaligen Nederlandschen minister van Financiën, prof. dr. Van Gijn, den adviseur van de Oostenrijksche Nationale Bank, verzocht te Praag te komen, ten einde ter zake besprekin gen te voeren met Cechoslovaaksche experts. Professor van Gijn heeft aan dit verzoek gevolg gegeven en reeds verschillende conferenties tc Praag gehad, terwijl hij de toezegging deed over deze aangelegenheid een rapport uit te brengen. Uit Brussel. Luitenant-generaal Deguise die in 1914 de vestingAntwerpen tegen de Duit- schers verdedigde, is gister op zeventig-jarigen ouderdom overleden. Uit Berlijn. Naar uit Washington wordt bericht, is het Duitsche garantievoorstel ook aan de Amerikaansche regeering medegedeeld. De Duitsche regeering zou ook in overweging gegeven hebben, dat Amerika zich overweging aansluit bij den voorgesteiden garantie-Bond. Naar de „Daily Mail" meldt, zal dit jaar de zomertijd in Engeland krachtens een order in council op 19 April beginnen. Omtrent den afloop van den zomertijd zal in het nieuwe wetsontwerp een desbetreffende bepaling wor den opgenomen. Uit San Ftemo. Men verzekert hier, dat het Engelsehe koningspaar zich naar Bordighera zal begeven waar het een ontmoeting zal heb ben met den koning en de koningin van België. De koningin van Italië met den kroonprins en de prinses zijn reeds te Bordighera aange komen. Uit Berlijn. In een verkiezingsvoorspelling, die in officieele kringen circuleert, wordt ge zegd, dat 10 millioen kiezers hun stem zullen uitbrengen op Jarres, 8 millioen op Braun, 4^2 millioen op Marx, 2 millioen op Hellpach, l1/^ miilioen op Held, 21/3 millioen op Thaelman en 1 millioen op Ludendorff. Uit Constaniinopel Volgens alhier ont vangen berichten zal de Sjeik der Senoessi tot Emir van Mekka en de heilige plaatsen, onder bescherming van den sultan der Wahabieten worden uitgeroepen. Deze berichten zijn, indien .zij bevestigd worden, van groote beteekenis, daar zij het waarschijnlijk zouden maken, dat. de Sjeik der Senoessi met steun der Wahabieten als volgenden stap de kalief-waardigheid zal verkrijgen. Sta ten-Generaal. EERSTE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 24 Maart. Aan de orde is de begrooling van buiten- landsche zaken. Dc heer AneraafA. R.) geeft zijn voldoening te kennen over de arbitrage-onderhandelingen met Duitschland en Zwitserland. Nu Engeland het protocol niet aanvaardt, hi eft he.t protocol een geheel ander aanzien gckr.-gun, doch er ontstond een gelukkige om keer in de rechtsovertuiging die met of zon der protocol niet meer ongedaan is te maken. Spreker waardeert de afwachtende politiek van minister Van Karnebeek Ten slotte de geschillenregeling. Het proto col helpt ons ver vooruit, door voor rechtsge schillen een gerechtelijke uitspraak van het Intern Hof voor te schrijven. In de practijk zal men ech ter onbeperkt reserves kunnen maken, zoodat gewichtige punten buiten de rechtspraak zullen vallen, Spr. concludeert, dat hij niét kan deelen in liet idealisme, dat de voorstanders van het Protocol aan den dag leggen. De heer Polak (S. D. A. P.) behandelt de mededeelingen van Nederlandsche consula ten aan kooplieden enz. De minister heeft ver zekerd, dat ze zoo nauwkeurig mogelijk zijn, maar gezegd, dat dc Staat niet verantwoorde lijk is te stellen voor mogelijke schade door cnjuisL mededeelingen. Met dit laatste is spr. het ruet dadelijk eens. Wat nu het Protocol betreft, spr. bestrijdt de opvatting van prof. Anema, dat wij niet tot het Protocol moeten toetreden, waarbij hij allerlei hypothetische bezwaren aanvoert. De Minister van Buitenlandsche Zaken, de sprekers beantwoordend behandelt in de eerste plaats de opmerking van den hoer Polak. Geldt zijn klacht een beroeps- of een honorairen consul In het eerste geval (wat, de heer Polak bevestigt) acht spr. de onjuiste inlichting te be treuren. Wat de kwestie van liet Protocol betreft, dit is feitelijk onttrokken aan de sfeer van de practische politiek. Spr. erkent de groote en goede beteekenis van het Protocol. Hij. heeft met instemming geluisterd naar den heer Anema. Plaatst hij zich nu tegenover den heer Polak? Het Protocol is een' codex van poli tieke verplichtingen, doch wie er kritisch tegen over staat, mag men niet klcineerend behandelen. Ook zij zijn idealisten,maar met andere inzichten. De begrooting wordt hierna aangenomen, evenals de goedkeuring van het protocol van de vierde conferentie nopens internationaal privaatrecht, dat omtrent de vereenvoudiging van douaneformaliteiten en het voorloopig handelstractaat met Litauen. Heden 11 uur komt de Indische begrooting aan de orde. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, 24 Maart. De heer Van Ravesteyn (comm.) krijgt verlof tot het houden van een interpellatie over de dreigende loonsverlaging in de mijnindustrie en evcntueele maatregelen van cle regeering. De interpellatie zal worden gehouden na behandeling van de Pensioenwet. Bij de behandeling van het ontwerp tutwijzi- ging van de Beroepswet vraagt de heer Sann.es (S. D.) of het niet beter ware met opheffing van den raad van beroep te Roermond te wachten tot de reorganisatie van de sociale verzekering. De heffing van het griffierecht is. z.i. een beden kelijke reactie op het beginsel vankosteloozepro cedure, die aan de Beroepswet ten grondslag hgk Art. 8. betreffende invoering van griffierechten wordt verworpen met 42 tegen«23 stemmen. De eindstemming zal later worden gehou den. Na aanneming van een aantal kleine ontwer pen is aan de orde de interpellatie-Kleerekoper over de behandeling van arrestanteninalgemeen en van de arrestanten verdacht van brandstich ting onder Schoten, in het bijzonder. De heer KI eerekoper herinnert aan het z.i. onbevredigende antwoord van den minister op sprekers schriftelijke vragen. De klachten over slechte behandeling van verdachten zijn zeer algemeen. Deze behandeling schijnt voort te vloeien uit al te groote ijver om een bekentenis af te dwingen. Dit laatste behoort niet tot de taak van de politie. De minister van Justitie, de heer Heem s- kerk, antwoordt op de vragen. Natuurlijk is spr. er van overtuigd, dat de justitie en de politie op zachtmoedige wijze moeten opt-re-, den. Herhaaldelijk heeft spr. dat gezegd. Een verdachte is nog geen schuldige, spr. erkent dat volmondig, maar de heer Kleerekoper moet dat ook toepassen ten aanzien van de politie die verklaringen aflegt. Verschillende ontwerpen worden goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot Donderdag één uur. Binnenland. Mgr. Dr. Scipel. Naar wij vernemen zal Mgr. Dr. Ign. Seipel bij zijn aanstaand tourneé door ons land ook in de R. K. Universiteit te Nijmegen eene voor dracht houden. Luchtverkeer. Een nieuwe Nederlandsche ééndekker met een motor van 375 paardekracht is gisteren met 8 passagiers en bagage, totaal een vracht van 780 kilogram, in 2 uur en 53 minuten van Bour- get naar Rotterdam gevlogen. De zomertijd in de Eerste Kamer. Volgens de „Rsb." ligt het in het voornemen van den voorzitter der Eerste Kamer om het wetsontwerp tot intrekking van den zomertijd in het begin der volgende week aan de orde te stellen, tenzij het antwoord der régeering zoo spoedig komt, dat behandeling Vrijdag nog mogelijk zal zijn, hetgeen men zeer onwaar schijnlijk acht.. Het millioen voor de Olympische Spelen. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot subsidieering van dc Olympische Spelen in 1928 is thans verschenen. Zeer vele leden zijn tegen de subsidie. Ilollandsehe landverhuizers naar Canada. Reuter meldt uit St. John's (New-foundland) dat daar vijfentachtig menschen uit Nederland zijn aangekomen, meerendeels lieden die met den landbouw vertrouwd zijn, op weg naar het Wes ten van Canada. 11. K. Ziekenhuis te Groningen. Heden zal het nieuwe Katholieke ziekenhuis te Groningen worden geopend, dat op een terrein te Helpman is verrezen en met den bouw waar van 2 jaren en 8 maanden zijn gemoeid geweest. Voor deze inrichting, die ongeveer 150 bedden bevat, werd een terrein van 2 II.A. aangekocht. Er is aan verbonden een Röntgenafdeeling, terwijl de operatieafdeeling bestaat uit een ver trek voor voorbehandeling, een aseptische en een septische operatiekamer, met daaraan ver bonden sterilisatie- en verbandkamer. Verder is in deze afdeeling ondergebracht een groot laboratorium, voorzien van moderne hulp middelen. Begin Augustus 1922 werd met den bouw een aan vang genomen. Gezant in Brazilië. Naar het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt, zou binnenkort de benoe ming te verwachten zijn van mr. C. Ridder van Rappard, die laatstelijk met den rang van mi nister-president werkzaam is geweest aan het Nederlandsche gezantschap te Berlijn, tot bui tengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Brazilië. Prij zencon trolecommissie. Hét bestuur van den Middenstands Besturen bond te 's-Gravenhage 'heett zich met een adres gewend tot den minister van arbeid, handel en nijverheid, naar aanleiding van het instellen van eén prijzën-contröle-commissie.Daarin wordt gezegd, dat de Ilaagsche middenstands-organi satie reeds jaren geleden heeft bewezen, dat zij zoo noodig zelf de maatregelen weet te nemen, die de contröle op kleinhandelsprijzen regelen. De maatregel van den minister wordt in de rijen van den middenstand als een voorbijgaan van dien stand gevoeld. Waar, aldus het adres, de Tariefwet en allerlei dure sociale wetten het prijzen niveau hooger opvoerden, gelieve de minister bij eventueele contröle allereerst de kostbare regeeringsbemoeiingen aan nauwge zette inspectie te onderwerpen, „opdat Neder land ophoude, het duurste land ter wereld te zijn juist door de verkeerde economische be ïnvloeding door de regeering." De Tarielwet. Naar de Avondpost uit welingelichte handels kringen zegt te vernemen zal de Tariefwet voor loopig niet worden afgekondigd in verband met de vrees voor represailles uit het buitenland. Uit de Pers. Het politiek advies. De „Msb." schrijft Een uiteraard vluchtige beschouwing van het gepubliceerde resultaat der bemoeiingen van het-Adviseer end College geeft wel den in druk, dat dit advies met ernstig overleg is saamgesteld, maar doet toch ook vreezen, dat onder de huidige omstandigheden de verwach ting van een algemeen opvolgen minder gewet tigd zou kunnen blijken. Men bedenke overigens, dat ook het Advi- seerend College onmogelijk allen zou kunnen bevredigen en dat het zijn advies gaf met op drie na algemeene (44) stemmen, in welke mini male oppositie het bekende Geldersche incident dan ongetwijfeld nog de hoofdrol speelde. Het woord is intusschen nu aan de georga niseerde kiezers zelve, die op 26 April a.s. over de definitieve candidatenlijst zullen hebben te beslissen. De „T ij d" geeft Van de thans zittende Tweede Kamerleden zijn er vier, die op het advies niet voorkomen, namelijk de heeren W. J. F. Juten, die heeft bedankt, C. Knigge, A. B. Michielsen en H. Stulemeyer. Het Tweede Kamerlid A. J. Loerakker, staat op het advies als no. 7 voor Rotterdam, 's-Gra venhage, Leiden en Dordrecht, en als no. 5 voor Haarlem en Den Helder, zoodat, als hij door de stemming in de Kiesvereenigingen niet naar voren wordt gebracht, zijn verkiezing vrij onzeker wordt. Daarentegen geeft het politiek advies aan en kele nieuwelingen een goede kans. Wordt dit advies opgevolgd, en behoudt de R. K. Staats partij haar 32 zetels, dan zou de R. K. Tweede Kamerfractie vermoedelijk door de volgende nieuwe krachten worden versterktden heer R. B. A. N. de Quay, een militaire specialiteit, die in de plaats van den heer Juten te Tilburg wordt voorgesteld voorts de heeren prof. dr. J.. A. Veraart en dr. L. G. Kortenhorst, die in vier kieskringen (Rotterdam, 's-Gravenhage, Leiden en D.ordrecht) resp. als No, 4 en 5 op 't advies staan, den heer Chr. M. Jansen, die in plaats van den heer Michielsen in Haarlem en Den Helder wordt geadviseerd. Ten slotte krijgt, als men in Utrecht met het uitvallen van den heer Knigge genoegen neemt, de heer J. LI. A. L. von Frijtag Drabbe op het advies voor Arnhem, Nijmegen en Utrecht een kans. Daar de heer A. C. A. van Vuuren geweigerd heeft een candidatuur voor Drente te aanvaar den en hij derhalve alleen de stemmen van Friesland en Groningen op zich zal kunnen ver eenigen, is zijn zetel wel eenigszins bedreigd. De stemmen van Drente zullen aan de lijst van Overijssel ten goede komen, waar de kansen van minister Aalberse als No. 2 op deze lijst worden verbeterd. Dit alles echter in de optimistische veronder stelling, dat onze fractie onverzwakt uit de stembus komt. Naar men zich herinnert, zijn in 1922 aan de R. K. lijst twee overschotzetels toegewezen. En het zal al bijzonder goed moe ten loopen, om deze 32 zetels te behouden. In een eigenlijke beoordeeling treedt de Amsterdamsche redactie niet. Zij bepaalt zich tot de appreciatie„Op het eerste gezicht maakt dit advies een gunstigen indruk." De „R e s i d e n t i e b o d e" merkt op, dat de moeilijkste kruiswoordpuzzle te Utrecht is opgelost. Summa summarum ziet de lijst er niet veel anders uit dan de vorige. Al heeft men blijkbaar getracht naar verzoening te streven (de zekere plaats van prof. Veraart en de le plaatsvervan gers dito van Dhn. Moller en Von Frijtag Drabbe (ArnhemNijmegenUtrecht) wijzen daar b.v. op), van den anderen kant blijft de vraag open, of men er in geslaagd is die verzoening voldoende te verzekeren. Intusschen we willen er nog niet over oordeelen en eerst de lijst nog eens a tête reposée bestudeeren. Want, vooropgesteld dient nogmaals, dat de Adviescommissie een gewel dige puzzle had op te lossen, een soort vierkanten cirkel had te fabriceeren, wat haar natuurlijk niet gelukken kon. De Michaëlisten, die naar we hooren, nog al ontstemd zijn, mogen dat bedenken en wel wikken en wegen vóór ze iets Zouden willen ondernemen. „De Volkskrant" is niet te spreken over het loslaten van den heer Loerakker en vraagt o.m. of de arbeiders in de fractie te sterk vertegenwoordigd waren „H et Centru m" constateert voorloopig alleen dat het Advies aan dë overg'roote meerder heid der zittende leden de plaats wenscht. verzekerd te zien, welke zij thans in de Kamer innemen en dat de leidende figuren daartoe in de eerste plaats belmoren, terwijl ook aan den bekenden voorman der St. Michaël- beweging een vaste plaats is toegekend. „De Morgen" is zeer ontstemd. Sinds- en Ge westelijk Nieuws. Lezing. Voor de leden van den Ned. R. K. VolksboEd heeft gister pater Biesta zijn aangekondigde lezing „Over mannen en voor mannen"gehouden. De kern van pater Biesta's betoog was een beschouwing van de vestiging der H. Kerk door de twaalf apostelen, wat spr. het grootste wonder noemde van al. De apostelen toch waren eenvoudige onge letterde visschersmannen, die bovendien ge durende Chr'stus' openbaar leven zich voort durend deden kennen als dom, ongeloovig, ijver zuchtig en verre van moedig. Het is dan ook al leen langs bovennatuurlijken wegen te verklaren, dat de kleingeestigen plotseling na het Pink sterfeest naar voren drongen ais onversaagde geloofspredikers en de wereld overwonnen. Men werpt wel eens op, zegt spr. dat het zoo uitgebreide Romeinsche rijk de snelle versprei ding van het Christendom in de hand werkte, maar tusschen een bekend raken met een geloof en het bekeeren tot een geloof ligt een groote afstand, vooral omdat de zedelijke verwording van het heidensche leven ontzettend was,wat met de Romeinsche burgertrots bijkans onoverkome lijke bezwaren schiep om een leer te aanvaar den, die de zelfverloochening en naastenliefde predikte en bovendien de leer was van iemand die aan het allerschandelijkste kruishout als een misdadiger gestorven was. Toch zijn de twaalf in hun menschelijkerwijze onmogelijke taak geslaagd en hoe dit gebeurd is, daarvan getuigt de Kerk op de rots. In het vervolg van zijn rede wees spr. er op, dat wij niet alleen het werk der apostelen moeten bewonderen maar ook voortzetten. De sterkte der Petrus-rots mag ons nooit verleiden om er rustig bij in te dommelen, daar de plicht van 't apostolaat op ieder rust. Dit apostolaat kunnen wij allen beoefenen. Zoo wij niet de gave van 't woord hebben of de pen kunnen hanteëren, een goed voorbeeld vermogen wij zeker te geven, door fier voor ons geloof uit te komen en het te belijden zoowel in als buiten het kerkgebouw, zoowel in huisgezin, als in vëreeniging of werkplaats. Maar belijden is niet voldoende we dienen ook in blies naar dat geloof te leven en zoo dit moeilijk valtde genademiddelen der Kerk staan ons, rijkelijk ten dienste. Indien we allen, besloot de spr. in woord en daad Katholiek zijn, zal dit een machtige pre diking zijn vooral voor de vele zoekenden dit laatste mogen we zeker niet vergeten, gedachtig aan den Christus die zijn „medelijden met de schare" zoo dikwijls getoond heeft. De eerw. spreker kreeg van zijn klein maar aandachtig gehoor een hartelijk applaus en van voorzitter Mouwens een welverdiende dankbe tuiging. 40-jarig jubileum. Heden is 't de dag, dat de heer H. Gunneweg zijn jubileum viert van 40 jarigen dienst als tap per bij de firma Melchers, a.d. Noordvestsingel alhier. Om 9 uur vanmorgen, toen de jubilaris de werkplaats betrad, vond hij daar de bazen en 't verdere personeel vereenigd bij een met groen en bloemen versierde tapmachine, welke fleurige attentie hem natuurlijk bijzonder trof. De chef der distilleerderij, de heer Middendorp, sprak toen 't eerst hartelijke woorden van sympathie en hulde, waarna voorts de heer Bosboom namens 't personeel nog 't woord voerde en den heer Gun neweg een armstoel aanbood. Ook de bazen lieten zich niet onbetuigd. Om 10 uur werd de jubilaris op 't kantoor ont boden waar de directeur de heer J. T. J. Melchers hem in 't bijzijn van zijn mededirecteur en commissarissen van harte complimenteerde en een cadeau onder couvert overhandigde, 't Overi ge van den dag verbleef de jubilaris in gezelligen kring thuis. Gev. en verk. onroer. goederen. Notaris D. Boddeüs. Veiling 25 Maart. Een woonhuis met tuin, loods en erf aan den Rotterdamschen rijweg No. 21 te Overschie, groot vijf aren. Geveild voor f 6750. Afslag 1 April. Slavenburg - Scheurleer. Gister heeft de voldoening door de firma Scheurleer en Zoonen's Bank plaats gevonden van hetgeen zij ingevolge vonnis der Haagsche rechtbank d.d. 17 Maart j.l. aan de firma Sla venburg en Co, moet betalen. De 380.000 c.a. zijn, ter beschikking van de winnende partij gesteld onder borgstelling van de Incassobank, welke cautie bedoeld is voor het geval de hoogere rechter in zijn arrest tot een andere beslissing mocht komen. Te Leiden slaagde voor het candidaats-examen wist en natuurkunde o.m, de heer E. Hodes, van hier. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2