TJackirï Bakpoeder BISCUITTAART Pr*Oehker's Brussel dat dit verzoek, dat niet aan de begin- s don raakt, wel zal worden ingewilligd. In dit geval zouden de formaliteiten, met betrekking tot de uitwisseling van de stukken, dezer dagen haar beslag kunnen krijgen. Uit het confectiebedrijf. De conferentie tusschen vertegenwoordigers van werkgevers en werknemers in het engross confec tic-bed rijf welke den geheelen Maandag in beslag heeft genomen, en Dinsdag is voort gezet, heeft, naar het „Hdbl." verneemt, tot voorloopig resultaat gehad, dat de werknemers hebben besloten, de staking bij alle bij het con flict betrokken firma's op te heffen. Gister morgen is dë arbeid overal hervat. Over de definitieve vaststelling der arbeids voorwaarden zullen nog nadere onderhandelingen worden gevoerd. „Wonderlijke ciseh." Het Tweede Kamerlid, de heer Sannes be pleit in „Voorwaarts" tegenover de bedenkingen van „Het Volk" nader zijn eisch, dat de soc. dein. Eerste Kamer-leden den zomertijd moeten helpen om hals brengen, ook al zijn zij voorstan den- van dien zomertijd. Hij vat zijn inzicht als volgt samen Laten wij de zaak concreet stellen. Mocht de Eerste Kamer het wetsontwerp betreffende den zomertijd verwerpen, dan zou zij zich daar mee m veler oogen een krans om de slapen win den, die wij haar niet wenschen te zien dragen. Zij zou geweldig in aanzien winnen. Zij zou bij velen populair worden zij zou als een gewenscht compliment van de Tweede Kamer worden beschouwd. Daarvan zijn wij niet gediend. Wij willen de volksmentaliteit Km gunste van de Eerste Kamer niet versterken. Wij willen haar een plaats geven ondergeschikt aan de Volks-Kamer. „Het Volk" voert hiertegen aan De'schrijver meent dat wij zijn beschouwingen tot in het absurde getrokken hebben. Hij sta ons echter toe op te merken, dat in deze aan haling hij zelf reeds het absurde van zijn eigen eisch duidelijk aantoont. Immers komt zijn eisch hierop neer, dat de Eerste Kamer zich opzettelijk onpopulair moet maken. Wanneer de Tweede Kamer iets on populairs doet, als de afschaffing van den zo mertijd, dan moet de Eerste Kamer haar in onpopulariteit evenaren, ten einde haar eigen afschaffing te bevorderen. Het wil ons echter voorkomen, dat er een veel beter middel is, om de Eerste Kamer niet populairder te maken dan de Tweede, Dat middel is, dat de Tweede Kamer zelve geen onpopulaire dingen doet, als de afschaffing van den zomertijd. Dan bespaart zij aan onze Eerste Kamerleden tevens den wonderlijken eisch, om tegelijk tegen hunne overtuiging en tegen den wil des volks in te handelen. Hiermede..geeft „Het Volk" toe, dat de Tweede Kamer wel eens „onpopulaire" lees „mindergewenschte" besluiten neemt. En het blad acht het nu gelukkig, dat er een Hof van Revisie bestaat om te verhinderen, dat die onpopulaire, besluiten het Staatsblad bereiken. De eisch tot afschaffing van de Eerste Kamer komt hiermedewel in een eigenaardig licht. Onderscheidingen. De ramp aan den Hoek. Bij Kon. besluit van 23 dezer is als blijk van goedkeuring en tevredenheid A.- de- zilveren eerepenning voor mensch- lievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan K. M. Kuip, arts te Hoek van Holland, leider van de reddingsbrigade aldaar, wegens het met levensgevaar hulp verleenen jij het werk tot redding van de opvarenden van de sleepboot Schelde, in den Waterweg, in den nacht van 8 op 9 Maart B. de bronzen eerepenning voor. mensch- lievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan R. de Groot, matroos op de reddingboot Prins der Nederlanden B. de Korte, matroos op de reddingboot Prins der Neder- Janden P. de Neef, loods-kweekeline G van Mullem, loodskweekeling C. L de' Bruin matroos bij het loodswezen G. van Mastrigt' lid van de reddingsbrigade te Hoek van Holland' allen wegens het door hen met levensgevaar hulp verleenen bij het werk tot redding van de opvarenden van de sleepboot Schelde in den Waterweg, in den nacht van 8 op 9 Maart J. Hartman, stuurman van de sleepboot Schelde,' wegens zijn met levensgevaar gedane poging om tijdens het vergaan van dat schip door een lijn verbinding te krijgen met het Zuiderhaven hoofd van den Waterweg. Gistermiddag heeft in het loodsgebouw te Hoek van Holland de uitreiking van de onder- schoidingsteckenen plaats gehad. Spoorwegpersoneel. Naai wij vernemen, heeft de directie van de Nederlandsche Spoorwegen bepaald, dat het personeel H. S. M„ hetwelk deelgenoot is van het pensioenfonds, voortaan niet meer op 60- jarigen^leeftijd ontslagen wordt, doch dat be doelde ambtenaren en beambLen ook na het horeiken van den 60-jarigen leeftijd in dienst g< houden kunnen worden, tenzij hun werkzaam- h id, geschiktheid, bekwaamheid of dienst ijver van dien aard is, dat op hun langer blijven geen prijs wordt gesteld. Bij de Maatschappij tot Exploitatie van Staats spoorwegen bestond al jaren de bepaling, dar personeel eerst op 65-jarigen leeftijd wordt ont slagen. De aanwezige gelden zulk-rj worden gestort in de kas der Vereeniging van den Hi Vincentius a Paulo voor de opgerichte afdeeling Liefde werk „Stille Armen" te 's-Gravenhage. Rijksbcmiddeling. De tegen gister aangekondigde conferentie van de organisaties in. de 'Steenindustrie niet den Rijksbemiddelaar is afgelast. De werknemersbonden in de bouwvakken zijn door den Rijksbemiddelaar opgeroepen tegen hedenmiddag ter bespreking van hot niet tot stand gekomen contact in het schil dersbedrijf en de bouwvakken. De uitvoering der ïarieïwel. De „Avondpost" had in handelskringen ver nomen, dat onze Regeering de uitvoering der Tariefwet zou willen opschorten in verband met vrees voor weerwraakmaatregelen van liet Buitenland. Naar men uit bevoegden kring verneemt is van een dergelijk voornemen der Regeering abso luut niets bekend. Niet goedgekeurd. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben de Haagsche verordening betreffende open bare middelen van vervoer ter vernietiging bi. de Kroon voorgedragen. Oom Paul. Er zullen pogingen in het werk worden gestéld om te komen tot de oprichting van een stand beeld van Paul Kruger te Utrecht, Amsterdam—Bazel. De Belgische Luchtvaart Maatschappij „Sa bena", welke nauwe samenwerking met, de K. L. M. onderhoudt, zal op 20 April n.S. den Lichtdienst Amsterdam—Bazel, via Brussel, weder openen Opgeheven. Het bestuur van de afd. 's-Gravcnhage der Ni ;uws Katholieke Partij deelt mede, dat deze afdeeling is opgeheven Prof. Dr. A. Van Gijn Ie Praag. Prof. dr. A. v. Gijn zal naar Praag gaan. Dit bezoek houdt geen verband met de plannen tot oprichting van een Tsjechisch-Slovaaksche circulatiebank, al lag de veronderstelling, dat dit wel het geval zou zijn, zeer voor de hand. De Regeering heeft hem als adviseur der Oosten- rijksche Bank, verzocht advies te willen geven omtrent de schatkistadministratie in Tsjecho- Slovakije, welke van de Oöstênrijksche weinig afwijkt. In hoofdzaak komt de aan prof. v.Gijn voorgelegde vraag hierop neer, hoe de verkregen resultaten op sneller wijze, dan thans het geval is, in de administratie der Staatshuishouding kunnen worden vastgelegd, zoodat de minister spoediger een overzicht over ontvangen inkom sten en gedane uitgaven krijgen kan. Prof. y'. Gijn zal aan de hand van een hem verstrekt rapport en uiteenzetting, van advies dienen. In verscheiden opzichten heeft hij zich 'over de administratie tevreden verklaard en o.a..ten aanzien van den postchéquedienst is Tsjecho- Slovakije verder dan Vele andere Staten Een Communist mag alles. In het „Handelsblad" kwam éen vérhaal voor van een proces in communistisch Rusland, aan de Russische pers ontleend, en dat op tref fende wijze de toestanden daaronder commu nistisch beheer toelicht. De korte inhoud van het communistisch regeersysteem is een Communist mag alles. Hij behoort tot de „heerschende klasse". „Verteld wordt hoe vier jaar geleden in het dorp Zjirkowko een communist verscheen, Owsjannikow geheeten, van wien niemand wist vanwaar hij was. Maar hij diende zich aan als communist en was van dat oogenblik af op dat dorp onbeperkt heer en meestér. Hij werd ge meente-secretaris en later voorzitter van den dorps-sofjet. De burgemeester gehoorzaamde hem, omdat liij communist was en hem „ten al len tijde in den kuil kon stoppen." Owsjannikow had inderdaad een kuil laten graven, waarin hij de boeren wierp, die bemin een of ander tegenstonden. Bij zijn keuze tot voorzitter van dén dorps- sofjet, een Verkiezing die openbaar is was het hoofd der rijkspolitie aanwezig. Het andere weet men wel. De man was nu oppermachtig; Hij beschik te vrijelijk over goed en leven van de dorpelingen. Hij joeg hen van hun land en gaf dit aan zijn vrienden. Hij regelde zelfs hun huishouding. Hij eischte vrijwillige gaven en bedield een deel daarvan voor zich zelf. Als iemand zich beklaag de,clan werd deze zeer streng gestraft en boven dien veroordeeld den heerscher de laarzen te kussen. Telkens zeide hij denk er om, ik ben communist. Ik mag doen wat ik wij en de boe ren zeiden waarom zouden wij ons beklagen Hij is communist hij mag toch doen wat hii wil. J Ten slotte kreeg de geweldenaar twist met een anderen communist, den dorpscorrespondent of selkor. En dit leidde er toé, dat hij door een hoögere macht werd gearresteerd. Zijn proces houdt de communistische pers nogal bezig. Het kwaad, waarvan hij wordt beschuldigd, is niet, dat hij tegenover de boeren zoo schande lijk optrad, maar dat hij een selkor beleedigd Een man die geen haar beter is dan hij. Dat is nu de communistische vrijheid. Een communist mag alles. Beklagenswaardige communisten. Maar nog meer beklagenswaardig het volk, dat aan zulk bewind is overgeleverd. Van Vutiren en mevr. Bronsveld. De „Resb." schrijft Van verschillende kanten die er meer van weten kunnen, hooren we, dat er voor deze twee Kamerleden niet zooveel gevaar zou be- I staan als velen meenen. I naar ÖetkerVRecept, gebakken met een door Dr. Oetker op wetenschappelijken grondslag vervaardigd Bakpoeder. Baclrin vervangt de Giet. Men gaat onmiddellijk tot bakken over, het deeg rijst onder het bakken. Bacldn is zuinig in het gebruik en niet, zooals gist, aan bederf onderhevig. 8 eieren5"*® 400 gr. suiker®A2 pakje Dr. Oetker*! Vanillesuiker 0.02l/* 300 gr. tarwebloem0.11 pakje Dr. Oetker's Backin 0.04 6 eetlepels water ƒ0.871/, Bereiding; Eierdooiers, suiker,Vanillesuiker en water worden tot room geroerd, dan voege men langzamerhand het met Backin vermeng» de meel bij en daarna het styfgeklopte eiwit. Men vuile een met boter ingewreven spring» vorm met het bereide deeg en bakke deze taart in een matig verhitten oven ongeveer1/* uur. Vraagt gratis receptenboekje bH de Eenige Importeurs, Ostermann Co., A'dam. Eenige leden konden niet toegeven, dat die praktijk onder alle omstandigheden in strijd met de drankwet moet worden geacht terwijl anderen de grondgedachte der Regeering om de pachters van vergunningen te beschermen tegen buitensporige en willekeurige eischen vau de zijde der vergunninghouders,'wraakten. Enkele leden opperden nog de vraag of het niet beter zou zijn de Drankwet af te schaffen en den verkoop van sterken drank in het groot aan ieder toe, te staan onder heffing van een groot zeer hoog vergunningsrecht. Auto-botsing. Hedenmorgen kwart over negen heeft op het Sint Liduinaplein een botsing tusschen twee auto's plaats gehad. De auto van den heer Broek- sitter, bestuurd door den chauffeur de Graaf, reed op weg naar hotel Sterrebosch in de flank van de kleine vrachtauto van J. Kouwenoord, die uit de Sint Liduinastraat kwam. De schok was zoo hevig dat de vrachtauto omkantelde, de bestuurder, een zoon van Kouwenoord, door de voorruit vloog en Kouwenoord zelf onder den wagen terecht kwam. De zoon liep alleen 'n paar lichte verwondingen en ontvellingen op. maar K. was er Hechter aan toe. Dr. Geerdes j vermoedde na onderzoek inwendige kneuzingen en heeft hem met een auto van de ,,N. Water- weg" naar zijn woning laten brengen.Een knecht, je dat ook nog in de auto zat kwam met den schrik vrij. Beide auto's waren aan chassis en motor ge ducht gehavend en konden niet meer met eigen kracht vooruit. Of hier van 'n ongeluk of van roekeloosheid gesproken moet worden, onder zoekt nu de politie. Ook wij hebben onze beduchtheid uitge sproken, dat beiden wel eens niet herkozen konden worden. Wat mevr. Bronsveld betreft, is sinds lang de meening van uit Amsterdam zelf geventileerd, dat de tweede plaats daar allesbehalve zeker is. Nu rekende men ons echter voor, dat Amsterdam zekér een der grootste overschotten zal brengen, zoodat deze vrouwe lijke candidaat wel weer gekozen zou worden. Intusschen, als We dé cijfers van 1922 bekijken, ■blijft er, tóch'wel reden tot beduchtheid. Am sterdamhad toen 39.000 kath. stemmen, terwijl de kiesdeeler ongeveer 29.000 was. Amsterdam stond toen gecombineerd en staat nu alleen. Ook GroningenFriesland behoudt ook nu Dïëïite afvalt al haalt het niet den kies deeier, toch zulk een cijfer, dat men herkiezing Van DK. v. Vtiuren zeer waarschijnlijk acht. We ho'peh, dat onze zegslieden gelijk hebben en dat Dh. v. ViiUreri, een der bekwaamste Kamerleden, en mevr. Bronsveld,' die ook bij velen in de pas staat, weer naar het Binnenhof afgevaardigd zullen worden. Iloe 't zij, we gelóoveri ook, dat andere can- didaien nog méér 'gevaar loopen. Min lurinnert zich, dat vorig maal Dh. Moerel met enkele stemmen de eindstreep haalde (Dh. Loerakker volgde den te vroeg gestorvene op). Nu is Leiden anders ingedeeld en gaat mat heel Zuid-Holland samen. Hoe het nu loopen zal, valt kwalijk te voorspellen, maar dat Zuid- Holland weer 5 Katholieken zal afvaardigen, is haast niét te denken. Want Leiden heeft wel een overschotje en ook Den Haag en Rotterdam, niaav daar staat weer tégenover, dat ook Dordt den kiesdeéler' niet haalt. De twee zetels dié we in 1922 hij verrassing wonnen' o.adoor het anders verbinden der lijsten ih -de kieskringen Leiden én Haarlem, zouden wel weer eens'Verloren kunnen gaan en dan zou. er zeer waarschijnlijk Zuid-Holland één van leveren. Stads» en Gewestelijk Nieuws. De wijziging der drankwet. Blijkens het voorloopig verslag der Tweede Kanier over het wetsontwerp tot tynziging van de Diankwet, vond het streven der Regeering om een einde te maken aan de ernstige misbrui ken, waartoe het instituut der logements- vergunningen in de practijk leidt, algemeene instemming. Van verschillende zijden werd intusschen twijfel uitgesproken of de voorgestelde aan vulling der. Drankwet wel in staat zal zijn het gewraakte euvel (ontduiking der Drankwet) door aan een café den bedriegelijken schijn van cen logement te geven) voldoende te bestrijden. Het zal uiterst moeilijk vallen een regeling te treffen,-die aan redelijke eischen voldoet, daar in'verschillende gemeenten zeer afwijkende om standigheden bestaan en ook de aard der loge menten zeer uiteenloopt. Verder zoo wordt gezegd, bestaat het ge vaar dat zij, die te goeder trouw een logement willen oprichlen, in menig geval in de gestelde eischen een beletsel zullen ondervinden. Verscheidene léden meenden, dat het verre de voorkeur zou verdienen het geheele insti tuut der logementsvergunningen af te schaffen, terwijl anderen opmerkten, dat de bestrijding 'van overtredingen in .zake logementsvergunnin- gen aanmerkelijk vergemakkelijkt zou worden door een verscherping der strafbepaling van art. 50 der Drankwet. Van zeer ingrijpenden aard nog achtte men de voorschriften, waardoor de Regeering de praktijk van het verpachten jvan vergunningen wil tegengaan. De „Witte Stad". Gister had te Amsterdam in 't, eigen kantoor gebouw der ver. „de Witte Stad" in '1 openbaar de trekking plaats die geleid, werd door notaris de Hoogen waarbij de controle werd uitgeoefend door de trustee van accountants. Vooraf waren aan autoriteiten waarborgen verstrekt voor de uitbetaling van alle te trekken premiën. De 100.0000 viel op 869/393, de 50.000 op 282/724. Omtrent don diefstal in de Goe- reeschestraat, kunnen we melden dat naar den dader of daders tot nu toe vruchteloos door de politie is gezocht. De toestand van Vlaardinger- broek, die Maandag bij den overweg-Kethel aan gereden is door het spoor, gaat steeds vooruit. Hedenmorgen elf. uur is inde woning van den logemenibouder U.aan de Schie, een schoorsteenbrandje uitgebroken, dat dank zij de activiteit van een toegeschoten hulp spoe dig gebluscht was. INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) WP" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven C. Korpel. NietMijnheer Korpel 1 Mijnheer en Socialist rijmt niet. Neen Korpel zonder meer. Alexander de Groote, Napoleon, Cicero Zóó KorpelWat een figuur Wat een kop vol wijsheid, vol doorzicht, vol wetenschap Wat een paar oogen tintelend van geest, brul lend van klaarheid, uitdagend en uittartend, het daglicht opvangend en wee-kaatsend, de toe komst schouwend Son regard domine et em- brasse l'ensemble des choses. Niet Troelstra had het hoofd moeten zijn van de S.D.A.P. Maar, Korpel. -Niet in een eenvou- digen Schiedamschen gemeenteraad hoort hij thuis,'maar in 's lands-vergaderzaal. Wat zou zijn woord dóèr geimponeerd hebben, toen hij over Heyerman's „Allerzielen" sprak. Mij dunkt na zulk een rede had men de zaal afgebroken. Wat Cicero Neen Korpel't Quousque tan dem van Korpel tegen de Roomsche dompers was verpletterend, veel verpletterender dan 't quousque indertijd van Cicero tegen Catilina Zoo zelfs dat het mannetje van de „Voorwaarts" er door van zijn zinnen beroofd scheen. In de toekomst zie ik z'u standbeeld Kor- pel's standbeeld Korpel de Groote S. Gemengd Nieuws. Ernstige ontploffing. Een Wolff- telegram uit Hamburg meldt Bij het verrichten van Jaschwerkzaamheden op een tankboot heeft zich hier een ernstige ontploffing voorgedaan. lot nog toe zijn acht dooden en drie zwaar gewonden gevorgen. Door de ontploffing werd ook ernstige schade .aan de omliggende gebouwen aangericht. ||Nader wordt nog gemeld.: Bij het werken met zuurstofapparaten aan boord van den tanklichter „Saturnus" ontstond plotseling een hevige explosie, waarbij 11 perso nen werden gedood, terwijl twee anderen worden vermist. De ontploffing was zoo hevig, dat de dooden over de daken der aangrenzende fa brieksgebouwen werden geslingerd. Een anker van 500 tot 700 pond werd eveneens over de daken heen 200 meter weggeslingerd. Het schijnt dat men, alvorens met de werkzaam heden te beginnen, het schip niet heeft gezui verd van andere gassen. Men wilde het stuur huis wegnemen om den lichter onder alle bruggen te kunnen doen passeeren. De lichter werd ge heel uit elkaar geslagen en gedeelten kwa men over de daken heen op het land terecht. Toch gegrepen. De man, die verleden week overrompeld werd toen hft op het punt s.dcpo^*54

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2