DE PHOENIX" DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN feuilleton" Verven en Stoomen. VERST00TELINGE. 48st© Jaergs&g. Vrijdag 27 Maart 1925 Na. 14210 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. c»'SÉtor,«- Advertentiën: 1—5 regels f 1.75, elke regel daarboven 35 cent 3 maal Ab o n n e m e n t e n per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct oer recel post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets. op aanvraag Gra tis~On ge vallenverzeker ing f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood 1100 bü verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger.De verzekering wordt, gewaarborgd door de N.HoM.Algem. Vera. bank Schiedam Dit nummer bestaat uit twee bladen EERSTE BLAD. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieels af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 19 Maart 1925 defini tieve VÉRGUNNING VERLEEND aan de N.V. MAATSCHAPPIJ „OX'YGENIUM" tot uitbreiding van de waterstof en zuurstoffabriek met een luchtzuurstof-installatie en een inrichting tot het comprimeeren van zuurstof en waterstof in de panden Buitenhavenweg nos. 4850, ka daster Sectio L. Nos. 22202221, met 4 electro- motoren van resp. 100, 100, 60 en 60 P.K., drij vende 2 luchtcompressoren, 3 zuurstofcompres soren, 1 waterslof compressor on I reserve dito. S c li i e d a m, 27 Mrt 1925. FAMILIE-VOLKS- EN ARBEIDERSTUINEN. Ter algemeene kennis wordt, gebracht, dat aan hen, die de huur van huil Familie- Volks- of Arbeidersluinen nog niet hebben voldaan,alsnog gelegenheid wordt gegeven de betaling te doen geschieden ten kantore van den Gemeente Gnt vanger (Nieuwstraat) vóór Donderdag 9 April a.s. Buitenlandseh Nieuws. DE DLITSL'HE VOORSTELLEN. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph" weel omtrent de Duitsche veilig- heidsvoorstellen nog mede te deelen, dat Duitsch- land een t weede memorandum aan de.geallieerde regeeringen zal doen toekomen,waarin de grond slagen zouden zijn vastgelegd voor een arbi trage-verdrag, waardoor eventueele geschillen met Duitschlands oostelijke of westelijke na buren zouden worden geregeld. Dit, verdrag moet principieel de vraag regelen welke conflic ten tusschen de betreffende staten voor een verplichte beslechting geschikt, zijn en. welke kwesties slechts voor een facultatieve arbitrage commissie kunnen worden gebracht. FRANKRIJK EN HET PROTOCOL. In de Senaatscommissie voor Builcnlandseho Zaken Ree ft De Jouvencl een uiteenzetting gegeven bij de besprekingen over het protocol van Genéve. Zijn conclusie was, dat Frankrijk de principes van het protocol getrouw moet blijven én indien een pact moet worden geteekend buiten het protocol om, dan is het noodzakelijk dat hierover te voren overeenstemming wordt bereikt tusschen de staten, die op het oogenblik lid zijn van den Volkenbond, dat zulk een pact zich aansluit bij de militaire overeenkomsten en cfat hel zich ten slotte slechts zou uitstrekken tot de staten, die dé bepalingen ervan aanvaar den na te zijn toegetreden tot den Volkenbond. De Commissie verklaarde zich eenstemmig hiermede accoord. DE VEILIGHEID. De Amerikaansche bladen toornen zich in het algemeen tevreden over de houding van Duitsch- land en de rede van Chamberlain. Zij leggen den nadruk op de noodzakelijkheid van Frankrijks veiligheid en verklaren, dat er geen verbetering 2) Het eenige, dat ik voor doen wil, is, u maande lijks een som geld uitkeeren, tot uwe kinderen grooter geworden en in staat zijn hun brood te verdienen. Ziedaar mijn laatste woord en nu kunt gij gaan Vrouw Volmer stond op zij beefde over haar geheele lichaam en nauwelijks kon zij zich staan de houden. Met van verontwaardiging brandende oogen zag zij haar broeder aan en riep „Liever wil ik met mijn kinderen van honger omkomen dan één penning, dien gij mij met zoo koude, meedoogenlooze woorden aanbiedt, aan te ne men. Liever wil ik met mijn kinderen het brood der armen eten dan bet zondengeld uit uw band aan te nemen. Wie zoo hardvochtig legen zijn eigen zuster kan zijn, is ook in staat geweest". „Wat wil die vrouw hier, vader?" zoo onder brak thans de schrille stem van een jonkman, die ongemerkt achter haar het vertrek was bin nengetreden en de laatste woorden der vertoorn de vrouw gehoord had. „Jaag die vermetele toch het huis uit 1" De weduwe richtte zich naar den spreker en schouwde dezen in het bleeke, smalle gelaat, terwijl diens donkere oogen haar hoonend en uitdagend aanzagen. ten opzichte van de internationale verstand houding mogelijk is. zoolang Frankrijks verlan gen in deze niet is bevredigd. Het wordt gunstig beoordeeld,- dal, Duitschïand zijn autoriteit en waardigheid als gelijke onder de andere naties herneemt. Verschillende Fransche bladen geven nog sleeds nabeschouwingen over Chamberlain's jongste Lagerhuisrede. Het wordt steeds duide lijker, dat deze redevoering de verschillende standpunten, wel scherp heeft uiteengezet, doch niet tot elkander heeft gebracht. De rede heeft te Parijs over het algemeen irriteerend gewerkt In een opleving van nationale trots, aldus eindigde de .Temps" gisteravond haar artikel, heeft Chamberlain Dinsdag in het Lagerhuis geconstateerd, dat aan het Britse hc rijk gegeven is, wat geen ander land ter wereld bezit, n.I. d,e beslissing over den wereldvrede, en dal. indien het Britsche rijk dit niet wenscht, er geen oorlog meer zal zijn. Geen enkel rijk, gaat hel. blad voort, is absoluut meester van de wereld en de vredesarbeid kan niet door een enkele natie worden verricht. Hij kan alleen verwezenlijkt worden, door een loyale samenwerking en met den vollen eerbied van en voor ieder ras want er is geen duurzame vrede Zonder rechtvaardig heid en waardigheid mogelijk. ZWITSERLAND. De bondsvergadering benoemde tot kanselier der Zwitsersehe confederatie dr. Robert. Kaeslin, thans vice-kanselier. DE ONTW A PENING SCONFERENTl E. Naar uit Washington wordt gemeld heeft president C.oolidge met senator Borah en de senaatscommissie voor buitenlandsche zaken geconfereerd over de mogelijkheid tot hijeen- roeping van de ontwapeningsconferentie. Borah verklaarde daarbij, dat hij .betwijfelt of de oogenbhkkelijke toestand in Europa wel bevorderlijk voor liet welslagen der conferentie is. COMMERCIEELS CONFERENTIE. De elfde interparlementaire commercieel^ conferentie zal omstreeks Paschen te Rome wor den gehouden. Het initiatief hiertoe is in 1911 genomen, hoofd'zaki lijk als gevolg van den ar beid van de cbtnmereieelc commissie uil hel Lagerhuis te Londen. Medegedeeld wordt dat, 32 landen deel zullen nemen. De conferentie zal 17 April op hel, kapiteel worden geopend met een rede van Mussolini. De voorzitter van den II nliaanschen Senaat, Tit,toni, zal het, presidium waarnemen. Men verwacht, dat de volgende conferentie in Londen zal worden 'gehouden. BULGARIJE. Te Sofia en in de provincie wérden dagelijks nieuwe samenzweringen van communisten en van leden van den Boerenbond ontdekt. Te Roestsjoek, Tirnovo, Gabrowo en SogJiewo zijn 'de autoriteiten communistische samenzweringen op het spoor gekomen, welke met elkaar en met Sofia in verband staan. JAPAN. Het Japansche Hoogerhuis heeft gister do nieuwe kieswet aangenomen met een daarop ingediend amendement, hetwelk is verwezen naar een gemeenschappelijke zitting van beide Huizen. Volgens deze wet zullen alle mannen „Uw oudste schijnt uwer waardig te zijn zei de weduwe, terwijl zij zich van hem afkeerde „ik laat mij uit het huis mijns vaders niet weg jagen. ik ga vrijwillig. Slechts dit ééne wil ik u nog zeggen Herman Seeber, uw zoon wil mij over den drempel jagen van dit huis, waarin ik geboren werd. Gij hebt hem een mooie opvoe ding geschonken, als hij in zijn jonge jaren reeds zoo hard en moodoogenloos tegen' een arme weduwe kan optreden. Die daar" en zij wees met de linkerhand op don jonkman „zal het u eens terugbetalen, Wat gij aan mij en mijn man gezondigd hebt. Gods vloek over u en uw spruit. O God, -vergeef mij dit schrikke lijk woord zij hebben het, mij door hunne hardvochtigheid afgeperst Bij deze woorden trok zij haar rouwsluier over haar doodsbleek gelaat en verliet met wankelende schreden het vertrek. Niemand hield haar tegen. Met donker gefronste wenkbrauwen staarde Seeber haar na hij de laatste woorden was zijn anders rood getint gezicht bleek geworden, doch slechts voor een oogenblik. Wie zou ook onver- si lullig kunnen blijven voor de vervloeking eener eigen zuster „Spreekt die vrouw de waarheid", vroeg nu de zoon, van wiens gelaat thans ingelijks de hoonendc laeh was verdwenen „is zij uwe zus ter „Ja, zij is uwe tante Anna, gij hadt u daar niet in moeten mengen, Willem", antwoordde Seeber norsch, als wilde hij de schuld' van het oïiaan- uitzonderingen na boven de 25 jaar, op zekere het kiesrerhl ontvangen. Men schat dat het aantal kiezers daardoor tot tien millioen wordt uitgebreid. ALLERLEI. Uit Rome. Mussolini is weer geheel hersteld Hij heeft gister de zitting der Kamer bijgewoond. Bij zijn binnenkomen werd hij luide toegejuicht. De communisten trachtten een contra manifesta tie op touw t.e zetten, waarna het l ot handtaste lijkheden met andere afgevaardigden kwam. Uit Wéenen De journalist Hugo Bettauer op wien, zooals bekend, een aanslag was gepleegd, is aan de bekomen verwondingen overleden. t il Londen Liet stoffelijk overschot van markies Curzon is gister in hel familiegraf te Kedlestone bijgezet. De aartsbisschop van York leidde den uitvaartdienst. Btanenlaad, Mgr. Seipel in Nederland. Mgr. Seipel, de afgetreden Oostenrijksche Bondskanselier, die in zijn voornemen, spreek beurten inNederland te houden, korten tijd geleden door zijn gezondheidstoestand werd verhinderd, zal nu in de tweede helft van April ons land bezoeken ten einde hier voordrachten te houden. De vereeniging Nederland-Oosten rijk, van welke bet. initiatief voor deze voor drachten is uitgegaan, heeft de regeling zoodanig getroffen, dat de eerste voordracht van mgr. Seipel op Maandag 20 April te 's-Gravenhage zal plaats hebben, de tweede op 21 April te Amsterdam in den loop der volgende dagen houdt mgr. Seipel voordrachten in Rotterdam, Delft, Haarlem, Utrecht, Groningen, Arnhem, Hengelo, Nijmegen, 's-Hertogenbosch, Roosen daal en Maastricht. Te Haarlem, Utrecht, Arnhem en Roosendaal spreekt' mgr. Seipel in bijeenkomsten, welke gemeenschappelijk door de Vereeniging Neder land-Oostenrijk en de Vereeniging Geloof en Wetenschap ter plaatse zijn voorbereid. Voor de voordracht te Groningen is, onder voorzitter schap van den burgemeester, een plaatselijk comité gevormd. Te Hengelo spreekt mgr. Seipel op aanstichting van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Twen t he te Nijmegen voor de R. K. Universiteit te 's-Hertogenbosch wordt de voordracht voorbereid door een comité, waarvan de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr. F. A. Diepen, de leiding heeft op zich ge nomen, en de voordracht te Maastricht wordt georganiseerd door de Vereeniging Nederland Oostenrijk en den Bond Jong Limburg, Voor de voordracht te Amsterdam, die in de aula der universiteit zal plaats hebben, heeft zich een comité van vooraanstaande Amster dammers op verschillend maatschappelijk en sociaal gebied gevormd de burgemeester heeft het eerevoorzitterschap ervan aanvaard. Zooals vroeger reeds is gemeld, hebben de heeren prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, mr. J. J. Harte van Teckelenburg, mr. D. A. P. N. Kooien, mr. J. Limburg, mr. B. C. J. Loder, G. E. ter Meuten en mgr. prof. dr. W. LI. Nolens zich gevormd tot een comité van ontvangst. tegen de door den gemeenteraad van Rossum aangevulde politieverordening, waarbij verboden werd om in autobussen (klaarblijkelijk is be doeld met inbegrip van de, intercommunale) te rooken Gedep. Statafi merken op, dat een dergelijk verbod niet geoorloofd is, omdat de gemeente raad treedl in heigeen Rijksbelang is. Een der gelijk verbod is wel geoorloofd als het alleen betreft openbare middelen voor vervoer binnen de gemeente. A msleritam 's meclbeslui De raad van Amsterdam heeft met 23—20 stemmen besloten niet bij de Kroon in beroep te gaan van de met-goedkeuring door Gedep. Staten van het bekende meelbesluit. Te veel studenten. De Minister van Onderwijs heeft aan cura toren en senaten der Rijksuniversiteiten advies gevraagd nopens de vraag, op welke wijze het aantal studenten der Rijksuniversiteiten zou kunnen worden beperkt. De Zomertijd. De Eerste Kamer zal op Donderdag 2 April het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd behandelen. Rooken in autobussen. God. Staten van Gelderland maken bezwaar Een sombere „jVIorgen." Op een helderen nacht volgt een sombere „Morgen" Helmond werpt zijn schaduw over den vrede van Utrecht, schrijft „de Tijd." Het politiek advies wordt in de katholieke pers over het algemeen gunstig ontvangen. De eerste indruk is bevredigend. Alleen de hoofdredacteur van „De Morgen" is heel erg boos. Hij schrijft onder meer „Indien er heclemaal geen St. Michaël-be- weging ware geweest, zou hel advies er niet anders hebben behoeven uit te zien dan nu hel, geval is. Alleen prof. Veraart is in de Zuid-Hollandsche Kieskringen-combinatie op een plaats gesteld, die eenige kansen biedt, rnaar prof. Veraart is reeds vroeger oandidaat geweest te 's-Graven hage en ware zonder de St. Aliehaëlbeweging zeer waarschijnlijk toch candidaat, gesteld. Men kau zelfs zeggen, dat het doel, hetwelk St. Michael zicli voor oogen stelde bevordering der Christelijk-democratische gedachte binnen de Katholieke Staatspartij door dit advies* wordt benadeeld, aangezien, indien de definitieve candidatenlijst volgens dit advies werd samen gesteld, de zetel van Mevr. Bronsveld Vitringa waarschijnlijk zou verloren gaan en de heeren Michielsen en Loerakker uit de Kamer zouden verdwijnen, die dan door conservatieve ele menten zouden worden vervangen. Het advies in zijn geheel is dan ook een regel rechte uittarting der Michaëlistische beweging." In verband met het bovenstaande is het wel de moeite waard, even de aandacht te vestigen op het feit, dat er tusschen den leider der Michaël- beweging en den hoofdredacteur van „De Mor gen" eenige verwijdering is ontstaan. Blijkens een verslag in de „Zuid-Limburger" (10 Maart j.l.) heeft prof. Veraart in eene te Kerkrade voor de R. IC. Kiesvereeniging ge houden redevoering betoogd, dat, „De Morgen" Telef. 15. genaam gevoel, dat hem voor oen oogenblik Overviel, op den jongen man schuiven. „Nu, waarom zegt gij mij dal: dan niet Dan had ik den mond gehouden. Overigens dank ik voor zulk een tante daarmede kunnen wij bij onze bekenden al zeer weinig eer inleggen. Wat wilde zij dan eigenlijk van u Bedelen „Neen", antwoordde de boer kortaf en ging heen, terwijl hij de deur achter zich dichtsloeg. Zoolang de weduwe zich tegenover haar broeder bevond, had zij met geweld haar bit tere droefheid en troosteloosheid bedwongen thans echter, nu zij zich op het pad bevond, dat vmi de hoeve naar den grooten straatweg leidde, overviel haar al de zwaarte der smart en de ge dachte, dat haar alle hoop lot terugkeer op de vaderlijke hoeve was ontnomen, drukte haar als een centenaarslast op het hart. Bittere tranen stroomden over haar bleeke wangen en angstige zuchten ontsnapten aan beur beklemde borst. Met moeite sleepte zij zich verder voort, totdat zij gekomen was aan een kleine brug, waarover een beekje zijn heldere golven dwars over den weg heen voortstuwde. Op een steen, die zich daar voor de leuning der brug bevond, zette zij zich neder. Van hier af liet zij haar matte, be traande oogen weiden over de plaatsen, waar zij haar zorgelooze jeugd had doorgebracht, naar diezelfde hoeve, waar zoovele liefdevolle harten voor haar hadden geklopt en zij thans. ach zoo meedoogenloos wreed, als een hond' buiten de deur was gejaagd. O, hoe ge makkelijk had beur broeder haar kunnen hel pen, indien er nog een greintje menschelijk ge voel in zijn hart had gehuisd! Was zij dan niet zijn eigen zuster Droeg zij niet genoeg rouw in beur harte om den zwaren slag, welken de onverbiddelijke dood haar had toegebracht Was zij hem dan minder nog dan een zijher dag- looners En wederom zweefde haar blik den weg langs naar de hoeve, als moest er t.och iemand komen, om haar terug te halen in het huis, waar zij een gelukkige jeugd had doorgebracht. Doch de weg bleef eenzaam en verlaten snikkend en zuchtend verborg zij haar gelaat in de han den. Als een dreigende, donkere onweershemel rees thans het beeld der toekomst voor haar geest. Wat zou er geworden van haar kinderen, die zij thuis had achtergelaten, toevertrouwd aan de hoede eener goedige buurvrouw Neen, zij mocht zich niet, overgeven aan de bittere smart die haar krachten verlamde en haar den. moed benam Zij moest terugijlen tot. haar kinderen, voor hen zorgen en arbeiden, zoo goed liet haar krachten gedoogden wellicht ook zou zij, al was liet dan niet aanstonds, toch raad en hulp vinden bij haar zuster 1 herese, die daaivan was zij overtuigd, een goed hai l bezat en haar niet zou verlaten in deze treurige omstandighe den. (Wordt vervolgd) SCHE COURAN eetKe

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1