cle noodzakelijkheid der staatkundige eenheid onder katholieken niet voldoende beseft. Als antwoord hierop heeft de hoofdredacteur van „De Morgen" in een scherp stukje nogmaals betoogd, dat hij de organisatorische eenheid als een groot goed beschouwt, doch voor zoo genaamde minderheden het recht opeischt om haar eigen stokpaardjes te berijden zonder zich aan de meening van de meerderheid te storen. Prof. Veraart schijnt daarentegen in te zien, dat op die wijze ook de organisatorische eenheid, die „De Morgen" wil hahdhaven, kapot moet. Natuurlijk moet de meerderheid niet steeds, door de macht van het getal, haar wil aan de minderheid opleggen. In de practijk tracht men dan ook zonder stemmingen door overleg tot besluiten te komen, die redelijkerwijze door de minderheid kunnen worden aanvaard. Maar als het besluit er eenmaal is, hebben allen zich daaraan te houden. Op andere wijze toch is het voeren van practische politiek en het bewaren van de organisatorische eenheid onmogelijk. Het liberaal individualisme, dat „De Morgen" op dit stuk schijnt te huldigen, zou dan ook onvermijdelijk het uiteenvallen van de R. K. Staatspartij als gevolg hebben. Gelukkig heeft nu ook prof. Veraart tegen dit gevaar gewaar schuwd. Uit dit geschil tussclien den oud-voorzitter van het Verbond „St.. Michael" en den hoofd redacteur van „De Morgen" blijkt echter, dat „De Morgen" niet langer als spreekbuis van „de" Michaëlisten is te beschouwen. Het scherp vonnis, dat het blad uit Helmond over het politiek advies heeft' gestreken, is 'vermoedelijk niets anders dan een zeer persoonlijke meening van iemand met „eigen politiek inzicht", die zich aan het resultaat van gemeenschappelijk overleg niet wenscht te storen. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Afscheid Directeur Hoogeveen. Gisteravond hadden zich, in 't Patronaats gebouw aan de Lange Haven, bestuur, onderwij zend personeel en leerlingen van het St. Liduina- patronaat vereenigd, teneinde den scheidenden directeur, pastoor Hoogeveen, een bescheiden hulde te brengen. Toen Z.Ee'rw. de zaal binnentrad, werd hem spontaan een toepasselijk lied toegezongen, waarna een der meisjes, uit naam van allen, als een klein souvenir, een fraaie ets aanbood. In een hartelijk speechje dankte pastoor Hoogeveen voor het geschenk en bracht den leerlingen nog eens in herinnering, wat hij haar altijd op de godsdienstles had voorgehouden. Tot slot richtte spreker nog eenige welgemeende woorden van erkentelijkheid tot bestuur en onderwijzeres sen en noodigde alle aanwezigen uit, om, wanneer de gelegenheid zich daartoe voordeed, maar eens in Houtrakpolder een kijkje te komen nemen. De Sint Liduina tentoonstelling. Wij vernemen dat de voorbereidingen voor de Sint Liduina tentoonstelling, die op 14 April zal geopend worden in de R.K. Leeszaal, op ver heugende wijze vorderen. Rede Jhr. Mr. de Geer. Voor volle zaal sprak gisteravond in Musis" daartoe door zijn partijgenooten, de Christel. Ilistorischen, uitgenoodigd, Jhr. Mr. D. J. de Geer, oud-minister van financiën. Wat de geachte redenaar betoogd»', wasgroo- tendeels van zóó algemeen christelijken en ook katholieken gedachtengang, dat wij dit onzen lezers niet willen onthouden. Nadat de heer Th. Slavenburg de vergadering met. gebed had geopend en den spreker met eeni ge woorden had ingeleid, begon de heer de Geer, (fie vroeger lange jaren Tweede Kamer-afge vaardigde voor C.H. Schiedam is geweest, zijn rede met te wijzen op de voor- en nadoelen van het evenredig-vertegenwoordigingskiesstelsel 't Grootste voordeel ervan noemde hij de daardoorvooriederepartij geschapen gelegenheid, om met vol-ontplooide beginsel-vlag den ver kiezingsstrijd te voeren en te voltooien; 't voor naamste nadeel is volgens spr. wel 't ontstaan van allerlei kleine partijtjes, die dikwijls weer heel spoedig verdwijnen, of door grootere frac ties worden opgeslokt (partij van ter Hall en van A. Staalman) De jongste twee opgeschoten partijen zijn het Vaderlandsch Verbond en de Nationale Unie, welke laatste in de politiek de godsdienstige scheidingslijn wil wegvagen. Spr. weidde over deze scheidingslijn-kwestie nog al breed uit, en toonde duidelijk aan, dat in ons land, waar de christelijke begrippen van gods dienst en zedelijkheid niet zoo algemeen en diep in 't volk zijn gegrift, dat land en regeering er als van zelf door gedragen worden, wel degelijk de godsdienstige scheidingslijn in de politiek geboden is. Rechts tegen links is hier Volstrekte eisch en een der grootste resultaten hiervan is voor ons geweest de overwinning in den school strijd en hiermee de verdwijning van de verderfe lijke schoolwet-Cappëyne van 1878. Nog veel meer kwesties zijn er, waarin rechLs lijnrecht tegen links staat (als 't gezag, 't recht, de straf, 't huwelijk en 't gezinsleven), zoodat dus de bedoelde scheidingslijn in geen geval hier valt weg te praten. Spr. waarschuwde echter tegen twee mogelijke gevaren van een dergelijke schei ding in 't politieke leven, n.l. het gevaar voor rechts om bij een meerderheids-machtspositie een soort geestelijke tirannie uit te oefenen en dus de gewetensvrijheid te negeeren en het andere gevaar, om alles, zelfs zuiver oeconomische kwesties als een beginsel-kwestie te beschouwen. Gelukkig, constateerde spr.. heeft dat alles in ons land nooit plaats gevonden en zal ook niet gebeuren, wanneer wij op onze hoede blijven. Spreker zeide vervolgens, dat de komende ver kiezingsstrijd langs het kabinet heen moet gaan. Het komt op de doorwerking van de juiste beginselen aan. De dragers van goede beginselen moeten in zoo groot mogelijken getale in het kabinet worden gebracht. Spreker wil zich ont houden, van critiek op het kabinet, op welks moeilijke taak gedurende zeven lange jaren hij den nadruk legde. Veel goeds heeft het gedaan en natuurlijk heeft het ook fouten gemaakt. Eén ervan wil spr. even memoreeren, n.l. de urgent- verklaring in 1923 van de Vlootwet, die geleid heeft tot de kabinetscrisis. Eenige weken geleden bij behandeling van de marinebegrooling, heeft de minister van marine die fout feitelijk ook erkend. Het ministerie verklaart nu, dat zij geen Vlootwet voor langen termijn kan indienen, en daarin ligt een erkenning van de verdienste der Tweede Kamer, dat zij voorkomen heeft, dat de Vlootwet werd aangenomen. Hierna besprak de heer de Geer het sociale en het internationale vraagstuk. Spr. hield een pleidooi voor den Volkenbond en meent, dat de kleine mogendheden daarbij niet mogen achterblijven. Ten slotte wees de heer de Geer op de financiën Hij drong daarbij aan op sparen door de be volking. Als dat niet geschiedt, zal het algemeene welvaartspeil van ons volk in de toekomst da len. De belastingen dienen naar beneden, de uitgaven verminderd, zoodat meer kapitaal kan worden gevormd. Volgens bekende oeconomen, is vooVons land, dat sterk in bevolking vooruit gaat ieder jaar minstens een besparing een kapi taalsvorming van 300 millioen noodig. Van de gelegenheid om in debat te treden maak ten een drietal personen gebruik. De heer P. de Bruin verweet rechts, dat zij militairisten van den hoogsten graad waren en niets voor den vrede deden. Hij beweerde, dat rechts de school-pacificatie eigenlijk aan de sociaal-democraten had te danken ep sprak voorts ook nog van de „gezegende" dagen van 1918, toen volgens zijn beweren de socialisten geen moment aan geweld hebben gedacht. De heer de Geer waschte hem voor al die war taal danig de ooren. Geen enkel rechtsch Kamer lid is militairist, geen enkele heeft agressieve bedoelingen, alleen stond men de oorlogscredie- ten toekom onze neutraliteit te kunnen handha ven, waarvan de oorlogsjaren_het schitterend bewijs hebben geleverd. Allen waren in die dagen vredelievend, behalve de socialist Vliegen, die toen in een artikel in „Het Volk" heeft aangedrongen op aansluiting bij de Entente. Al ging deze actie nu niet direct officieel van de S.D.A.P. uil, toch noemde spr. Vliegen's uitlatingen eigenaardig teekenend. De bewering van den heer de Bruin, als zou de onderwijs-gelijkstelling aan de S.D.A.P. te danken zijn, kwalificeerde de heer de Geer als absurd. Juist door de actie van rechts en om zieltjes voor zich. zelf te winnen, stemde deS.D. A.P. voor. De dagen van Nov. 1918 met „zege nend" te betitelen, is eveneens in 't geheel niet te verdedigen. Had Troelstra ziph toen niet vergist in de machtsverhoudingen, zooals hij zelf heeft erkend, dan had hij langs onwettigen weg naar de macht gegrepen, al was hij dan ook van bloedvergieten afkeerig. De heer Alberts had 'L weer eens over 't ge- zinsloon en kindertoeslag. Hij kreeg van den heer de Geer 't. goede vooruitzicht, dat de voor genomen verlaging der Rijksinkomstenbelasting! zeker groote leeniging voor de groote gezinneji zal brengen.. Wordt 't ontwerp aangenomen, wat echter weer afhangL van de aanname van de weeldebelasting, waarvoor evenwel in haar huidi- gen vorm van verteeringsbelasting wel geen meerderheid te vindén zal zijn, misschien wel bij gewijzigden vorm, dan zal b.v. iemand die 2000 verdient en vier kinderen heeft geen cent rijksinkomstenbelasting behoeven te betalen. De heer Frenay gaf tenslotte nog lucht aan zijn communistische ideeën, die zelfs niet van bloed afkeerig waren hij kreeg in eenige rake trekken van den lieer de Geer leelijk de kous op zijn krullekop. Janssens Modemagazijnen. De zoo gunstig bekende firma Janssen Hoog straat, Korte Dam, luidt het nieuwe voorjaars seizoen op welluidende wijze in, door een zaak uitbreiding, die het aanzicht en de inrichting der' magazijnen niet weinig ten goede komt, het pu bliek nog meer zal aantrekken en voor de oliën teele een belangrijke verbetering belooft. Want door het betrekken van het naast gelegen pand is het aantal etalages niet alleen vermeerderd, maar ook de pas-gelegenheid uitgebreid en het voornaamste de collectie zoo toegenomen, dat de keuze werkelijk rijk te noemen is. Een schat van stoffen, japonnen en mantels is opgestapeld, uitgehangen en tentoongesteld in winkel vakken en etalages,op even practische als smaakvolle manier, zoodal het geheel een lust om te zien is en ongetwijfeld velen van de uitnoodiging, om zonder de minste verplichting, nader kennis te maken met de magazijnen, gebruik zullen maken. De verbouwing is prijzenswaardig uitgevoerd door de firma Wuisman Iloogendam verzorgde het schilderwerk en coiffeur Ripperda heeft de kapsels der „wassen beelden" sierlijk opgemaakt. Sehiedamsche vereeniging tot bescherming van zuigelingen. Aan het jaarverslag over 1924, dat juist is Verschenen ontleenèn we het volgende In de samenstelling van het Bestuur kwam geen verandering. In de ledenvergadering van 3 April 1924 werd het en bloc herkozen, zoodat het Bestuur bestaat uit R. H. M. Geerdes, voorzitter mevr. C. J. M. IJ. ConijnSmulders mevr. J. M. F. Tonsbeek Van Lonkhuizen mevr. M. IlingmanDobberke penningmeesteresse mevr. A. BauduiriWeve R. De Bruin, secretaris. Ten aanzien van de werkzaamheden van het Consultatiebureau blijkt, dat, het bureau zich weet te handhaven en het is ongetwijfeld een zeer beduidend aantal kinderen, dal onder con trole van ons bureau staal. De teruggang van het cijfer der nieuw inge schreven kindergn (447 tegen 526 in 1923) be hoeft gfen verwondering te baren, daar stellig de cijfers over de vorige jaren, toen het ver strekken van melkbons vanwege het Burgerlijk Armbestuur van groote~beteekenis was, onder den invloed daarvan hebben geslaan. Aan het Consultatiebureau wordt de heer de Ranitz bijgestaan door Zuster Mulder, terwijl Mej. H: Nieswaag belangeloos haar zeer gewaar deerde medewerking verleent. Dooi' onze ZuigelingenverpleegsL'r werden 2459 (v.j. 2709) bezoeken afgelegd in 547 (v.j. 709) gezinnen terwijl bovendien nog 334 an dere bezoeken in het belang der ver. door haar gebracht werden. Het ledental is gestegen van 306 op 31 De cember 1923 tot 314 ultimo 1924. Deze stijging is gering, ook al omdat een aan tal leden moest worden afgevoerd wegens ver trek uit de Gemeente, overlijden en andere redenen. Uit de rekening over 1924 blijkt, dat de uit gaven 6701 bedroegen en de exploitatie een 'tekort heeft opgeleverd van 591.60, hetwelk voor een groot deel zijn oorzaak vindt in de mindere opbrengst der kraamverpleging. Het is zeker jammer, dat van dezen dienst niet meer gebruik wordt gemaakt. Ook de giften zijn dit jaar lager dan het vorige jaar, in hoofdzaak veroorzaakt door cle liooge opbrengst der St. Nicolaas-collecte in 1923. Of zulk een succes slechts eenmaal te bereiken valt, durven wij niet te beoordeelen. Overbodig is te zeggen, dat de financieele positie der vereeniging de volle aandacht van het bestuur heeft en getracht wordt het beheer zoo zuinig mogelijk te voeren. De jaarvergadering is 2 April, 's avonds 8 uur, in het Doelegebouw. Kunstwerk. De firma Duchateau heeft weer een mooi stuk werk vervaardigd en wel een grafmonument voor wijlen den heer Ketwich Versphure, in leven te Groningen burgemeester. Het monu ment is gegoten in brons naar een ontwerp van den beeldhouwer de Vogel en stelt voor een levensgroote vrouwfiguur, die knielt bij een groot achterstuk, waarin een geornamenteerde plaquette met portret van den overledene is aan gebracht. Onge.veer 15 April zal dit monument in Groningen onthuld worden. Gev. en verk. onr. Goederen. Notaris D. B o d d e s. Afslag 27 Maart. Perc. I. Een huis, bestaande in benedenhuis met afzonderlijk bovenhuis, erf en open grond en zijgang aan de Lange Nieuwstraat Nr. 15 d en e. groot 1 are 25 centiaren. In veiling 9100, verk. voor 9220. Perc. II. Een woonhuis met erf en plaats aan de Verbrande'Erven Nr. 2, groot 68 centiaren. In veiling 2650, verkocht voor 2700. Perc. III. Een huis, bestaande in benedenhuis met afz. bovenhuis, erf en tuin aan de Prins Mauritsslraat Nr. 18 a-b, groot een are 22 cen tiaren. In veiling 7600, nii t afgem. gunning aangehouden. Perc. IV. Een winkel- en woonhuis met erf en gang aan de Zalmstraat Nr. 38, groot 61 centi aren. In veiling 1600, verk. voor 1610. Perc. V. Een hecht en sterk, gunstig gelegen pakhuispand, genaamd „Kroonstad", met ruime zolders en erve, aan de Hoofdstraat No. 63 (Voorhaven), groot een are 26 centiaren. In veiling 6000 niet verkocht. Perc. VI. Een zeer goed onderhouden vrij woonhuis mei erf, open grond en achteruitgang, aan de Puttershoeksche straat 10, groot 86 cen tiaren. In veiling 3400 niet verk. Notaris II. B. E. B 1 a i s s e. Veiling 27 Maart. Een nieuw gebouwde, keurig afgewerkte villa, genaamd Gerardina, met voor- en achter- Ltiin, staande en gelegen te Kc-thel aan den Kethelweg, hoek Schietbaanstraat, groot 3 aren 81 centiaren. Geveild voor 7600. Afslag 3 April. Hét Noorsche vice-consulaal. Ingevolge Koninklijke machtiging is de heer M. van Deventer erkend en toegelaten als vice- consul van Noorwegen te Schiedam voor Schie dam, Vlaai-dingen en omstreken. Tuinliuren. Aan hen, die de huur van hun familie-, volks of arbeiderstuinen nog niet hebben voldaan, wordt nog gelegenheid gegeven de betaling te doen geschieden ten kantore van den gemeente ontvanger (Nieuwstraat 26) vóór Donderdag 9 April a.s. De St. G t. no. 6 0 bevat o ,m d e statuten der Naamlooze Vennootschap Handel maatschappij LI. P. Stoffers, te Schiedam. UIT ROTTERDAM. A. Kreymborg Co. Morgenmiddag 2 uur opent de bekende firma A. Kreymborg Co, die reeds op den Binnen weg een groot modemagazijn bezit, een tweede zaak in het Noorden, n.l. in de panden 6064 van de Zwartjanstraat. De winkel heeft een frontbreedte van 20 M. en is even zoo diep en kan met recht een groote aan winst voor genoemd stadsgedeelte worden ge noemd. Een 8 tal ruime etalages, schitterend te verlichten, geven een duidelijk' overzicht van alles, wat in zoo groote sorteering op 't gebied van heeren- en kinderkleeding, zoowel in con fectie als naar maat en voorts ook in de branche bonnetterie in den winkel tegen de bekende goedkoope prijzen te krijgen is. De daar voor handen voorraad is overweldigend, terwijl bo vendien onder den winkel nog een groote be tonnen kelder is aangebracht, waar nog veel meer goederen liggen opgestapeld en welke zóó keurig is ingericht, dat ook daar zelfs de klan ten kunnen worden geholpen. Etalages en win kel zijn geheel in ivoor-kleur geschilderd, waar door vooral 't geëtaleerde bijzonder goed uit komt. Achter in den winkel werden 3 groote lichtlantaarns aangebrachtzoodat ook overdag een zeè van licht kan binnenstroomen een vijf tal paskamers zijn hier en daar ingericht; overal prijken de centrale-verwarmingsinstrumenten. Alles bijeen, met bovendien een zeer deskun digen chef met 12 jaar Kreymborg-practijk en geschoold personeel, maakt de nieuwe zaak wel een zeer gunstigen indruk en dunkt ons voor de firma succes verzekerd. De wethouderscrisis. In de gistermiddag gehouden Raadsvergade ring is na twee stemmingen rnr. Abr. v.d. bloeven (C. II.) als wethouder herkozen. Bij de eerste stemming werden uitgebracht 18 blanco stemmen em 22 op mr. v.d. Hoeven tweede stemming 15 blanco, 22 mr. v.d. Hoeven, 2 mevr. Brans en 1 di'. Reeser. Mr. Abr. v.d. Roeven wenschte 24 uur be raad alvorens de benoeming te aanvaarden. De Raad heeft daarna behandeld het voorslel- Schouten inzake den pensioenaftrek voor het gemeenlepersoneel dat geheel gelijkluidend was aan liet vier weken geleden verworpen voorstel van B. en W. Het was ingediend, omdat de oppo sitie geen nieuwen wethouder wilde aanwijzen. Na uitvoerige discussie is het voorstel verworpen met 2221 stemmen (S. D„ C.P., R.K. en de Rapaillaan). Het resultaat van de stemming was voor Van der Hoeven aanleiding, zijn benoeming tot wethouder van Financiën niet te aanvaar den. Gemengd Nieuws, Verrassingen. In het gezin van .1. v.d. Ven, te Brakel, is een drieling geboren. Een vorig jaar werd dit gezin verblijf met de geboorte van een vierling. Alle zeven zijn jongens. Felle brand. Gister woedde een felle brand te St. Oedenrode, die zóó ernstig was, dat de hulp der Eindhovcnsc.he brandweer werd ingeroepen, daar het materiaal te SL. Oedenrode niet voldoende bleek. Niettegenstaande het krachtige optreden der brandweer werden de borstelfabriek en het aangrenzende heerenhuis van den heer Elic een prooi der vlammen. Assurantie dekt de schade. De Eindhovensche brandweer wist te voor komen, dat de belendende perc.eelen, die ern stig gevaar liepen, door den brand werden aan getast. Een f i d e e 1 e g e v a n g e n i's. Men her innert zich, dat in Februari de Nederlandsche koopman V., wiens uitlevering-was gevraagd, uit de gevangenis te Wesel wist te ontvluchten. Een gerechtelijk onderzoek, naar aanleiding van deze ontsnapping ingesteld, bracht ver schillende merkwaardige feiten aan het licht. V., die goed met de gevangenbewaarders wist op te schielen, had vergunning weten te krijgen, om regelmatig, zonder toezicht gesprekken te mogen voeren met zijn verloofde een inwoonster van Wesel. Maar bovendien onderhield hij nog betrekkingen met een andere dame.' Deze laatste wist hem in het bezit te stellen van een vijl en een lang sluk touw, met behulp waa/van hij ontsnapte. Op zijn verjaardag 13 Febr. bood V. zijn dames en den gevangenbewaarders een fuifje in zijn cel aan. Er werd een tafel gedekt en in den loop van den avond liet hij nog een paar flesschen cognac aanrukken. Als tegenpresta tie verzocht hij de woning van een der bewaar ders in het gebouw te mogen zien. Het werd toegestaan, maar men zag hem niet terug. De rechter van instructie, die de zaak heeft onderzocht, noemde de gevangenis, waar deze dingen mogelijk waren, bijzonder fideel en thans zijn alle feestgenooten van V. tot gevangenis straffen van 2 en 3 maanden veroordeeld. 'De dames kwamen er met 500 mark boete af. Een als kamermeisje vermomde d i e 1'. Bij een der Londensche hotels trad' dezer dagen een kamermeisje in dienst, dat later niet alleen van diefachtige natuur bleek te zijn, doch bovendien een vermomde man was. Het meisje was in het bezit van goede getuigen en werd dan ook dadelijk aangenomen. Den vol genden dag vroeg zij eenige uren vrijaf, doch men heeft haar niet weergezien. Na haar ver trek misten de hotelhouder en een der gasten juweelen ter waarde van honderd pond sler- ling' ■Naderhand kwamen de andere vrouwelijke bedienden van het hotel verklaren, dat zij al dadelijk argwaan tegen het nieuwe meisje had den gehad. Zij had zulke groote handen en voeten. Telegrammen. DE ENGELSCHE SCHEEPSBOUW. LONDEN, 27 Mrt. (draadloos) De Engelsche scheepsbouwers komen heden in conferentie bijeen om maatregelen te bespreken tegen de buitenlandsche concurrentie, die steeds meer orders trekt, terwijl in Engeland duizenden werk- loozen zijn in genoemde industrie. OVERSTROOMING IN ZUID-AFR1KA. KAAPSTAD, 27 Mrt. (draadloos) Vijftig Zuid Afrikaandcrs hebben hun leven verloren bij de overstrooming van de Tugela-rivier in Natal, verscheidene blanken worden vermist

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2