DM&BL.MD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN, FEUILLETON. VERST00TEL1NGE. 48st» Jaargang, Dinsdag 31 Maart 1925. BureauKOEMARKT 4. Telefoon intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. (sratis-Ongevallenverzekering i 500 bij levenslange geheele invaliditeit1200 f 30 bij vpriie^vaja een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. Advertentiên: 1—5 regels 1.75, elke regel daarbovën 35 cent 3 maal plaatsen s; wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct Der reoel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden on aanvrLó toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bnitenlandseh Nieuws, DE VEILIGHEIDSK WESTI E. Het Fransche antwoord op de Duitsche voor stellen betreffende de veiligheid wordt, zooals reeds gemeld, thans door den Ouai d'Orsay op gesteld. Het zal zeer uitgebreid zijn, daar het een vragenlijst omvat, te richten tot de Duitsche regeeriilg ten einde definitieve verklaringen uit te lokken omtrent eenige punten betrekking- hebbende op het veiligheidsprobleem in het algemeen en op de Duitsche voorstellen in het bijzonder. Het antwoord komt neer op de aanvaarding van de voorstellen als een basis voor onder handelingen. Het zal naar den vorm een afzonderlijke Fransche nota zijn, doch de inhoud is een on derwerp geweest van besprekingen met de ge allieerde regeeringen, aan wie het zonder twij fel zal worden medegedeeld, zoodat het kan worden beschouwd als een door allen goedge keurde stap Waarschijnlijk zal de nota, die zeer binnen kort wordt overhandigd, behalve de medege noemde vragenlijst, ook zekere algemeene aan duidingen van het Fransche standpunt in zake de veiligheid bevatten. Herriot heeft gistermorgen een deputatie ontvangen van de Kamercommissie voor Bui- tenlandsche Aangelegenheden, bestaande uit Loucheur, Paul Boncour en Milhaud. Deze deputatie heeft inlichtingen gevraagd ten aan zien van de juiste bedoelingen der regeering in de veiligheidsonderhandelingen en ten op zichte van het Rijnpact. Voorts heeft zij er op aangedrongen, dat geen onderhandelingen met Duitschland gevoerd zullen worden zonder dat Duitschfand onvoorwaardelijk tot den Volken bond is toegetreden. De premier heeft der deputatie de termen van het oorspronkelijke Duitsche memorandum medegedeeld. Verklaard wordt, dat hij er spe ciaal den nadruk op heeft gelegd, dat hij geen verdrag met Duitschland zal teekenen voordat dit lid is geworden van den Volkenbond. Hij heelt er echter in toegestemd de onderhande lingen te beginnen voordat de fonneele toetre ding tot den Volkenbond heeft plaats gehad. DUITSCHLAND. De Presidentsverkiezing. Uit Berlijn verneemt de „Msb." De bladen boden gisteravond 'n verschrikke lijke lectuur aan. Alle zonder onderscheid van kleur of richting, zijn in de wolken over het Zon dag behaalde succesien deumderlaag der tegenpar tijen. De situatie is juist als in December j.l. De cijfers worden met zekere handig hed gegroepeerd zoodat het voor de „Hole Falme" even gemakke lijk is te wijten op het succes van den communist Thalmann als voor de „Deutsche Ztg" op de overwinning van Jarres. De arme Ludendorff is er zeer slecht afge komen. Men heeft alleen nog maar medelij den met hem. Ludendorff is vrijwel „erledigt' Behalve de overwinningsberichton bevatten de bladen ook combinaties voor de toekomst. De Jinksche bladen zijn het er over eens, dat zij op 26 April a.s. een gemeenschappe- lijken republikeinsclu-n candidaat moeten heb ben.Uit welke groep deze candidaat moet voort komen, wordt wijselijk verzwegen. Alleen het „8 Uhr Abendbl." wijst openlijk op een candida- tuur Marx. De socialisten zullen moeilijk daar voor te vinden zijn en dan nog alleen tegen zware concessies. Waarschijnlijk zullen zij het premier schap van Pruisen voor Braun opeischen. De rechtsche bladen handhaven de candida- tuur Jarres en zullen waarschijnlijk pogen op het laatste ©ogenblik de Beiersche volkspartij en een deel van het centrum voor zich te win nen. Alle combinaties zijn echter nog voorbarig daar, de verschillende fracties heden of morgen bij elkaar komen om het geval te bespreken. Het zal vermoedelijk wel eemgen lijd duren, eer de beslissing openbaar gemaakt al worden. BERLIJN, 30 Maart. (N. H.) Volgens de „Vorwarts" schijnen de sociaal-democraten be reid om de rcpublikejnsche overwinning te ver zekeren, en daartoe hun candidaat Braun ten gunste van een anderen candidaat te doen terug treden, mits deze candidaat ook de stemmen van de links-burgerlijke partijen en van het cen trum op zich kan vereenigen. 5— DE CRISIS IN PRUISEN. De Duitsch-nationalen hebben bij den Prui- sischen landdag een motie tot ontbinding inge diend. Daar ook de sociaal-democraten voor de ontbinding zijn is het niet uitgesloten, dat de mo tie een meerderheid krijgt. bjj verlies van een hand, voel of oog f 2U» bij doodlüü bii verlies van een ^e_verzekg»Dg wordt gewaarborgd door de N.HolLAIgem.Yerz, bank Sch^daia Filangieri, waar zich een waardevolle collectie oude documenten bevindt. De koning bleef aan boord. Binnenland. ITALIË. Naar de Italiaansche bladen melden, is de kwestie der nieuwe verkiezingen weer actueel geworden, daar men gelooft, dat Mussolini jn den herfst hef parlement ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven zal. Als bewijs hiervoor stelt men vast, dat de regeering de begroeting nog voor de Paaschdagen in de kamer wil laten afhandelen. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. De enkele berichten, sinds Donderdag uit Koefdistan ontvangen,melden, dat de regeerings- troej^p hun omtrekkende beweging met succes voortzetten en dat de rebellen pogingen doen het artillerievuur te weerstaan. Aan den anderen kant wijst een bericht in cie „Junhuiiet er opr dat de rebellen een uit weg naar het Oosten hebben gevonden en zou- der eenige moeite eenige mijlen ten N.O. van Moesj zijn ontkomen. DE STRIJD IN MAROKKO. Volgens-een bericht uit Madrid is een aan vang gemaakt met het gedeeltelijk terugtrek ken van de Spaansche troepen uit Marokko. Gisteren zijn reeds 2 bataljons naar Spanje ingescheept, terwijl er vandaag nog 2 zullen voigen. „Nu, dat onveranderlijk kunt gij gerust weg laten, mijn zoon", hernam Seeber op trotschen, dreigenden toon „bij uwe beroepskeuze heeft uw vader ook nog een woord mede te spreken en met mijn inwilliging zult gij geen pastoor „Vader, wat hebben de priesters u gedaan Een donkere blos teekende zich op Edmonds voorhoofd hij wist, dat zijn vader onverschillig was voor allen godsdienst. Ofschoon deze tot nu toch iederen Zondag naar de kerk was ge gaan, zoo gevoelde toch de diep-godsdienstigé jongeling, dat zijn vader dit slechts deed uit sleur of misschien nog meer Om de menschen, ten einde niet voor een vijand van den gods dienst te worden gehouden aan den biechtstoel of de communiebank had Edmond hem nog nooit zien knielen. „Wat zij mij gedaan hebben vroeg hij met bitteren spot. „Zij hebben mij niets gëddan daar heb ik wel voor gezorgd, mijn jongen, maar dikwijls genoeg hebben zij het gewild Seeber kent echter hunne streken en weet deze te ver ijdelen. En opdat gij daarmede rekening houdt,- wil ik u nog dit zeggen. Indien alles naar wil en wensch der zwartrokken was gegaan, mijn bra- allerlei. Uit Praag. De Communisten hebben de sta king geproclameerd in het mijndistrict van Ostrau. De socialisten houden zich afzijdig. Uit Berlijn. De koning van Roemenië lijdt sinds eenigen tijd aan een ernstige aan doening van de bloedvaten, dezer dagen is een crisis ingetreden, waardoor een consult van pro fessoren noodzakelijk werd geacht. Gemeld wordt, dat de Grieksche bisschop van Paranythia door de Turksehe politie te Gonstantinopel is uitgewezen overeenkomstig de conventie voor de uitwisseling der bevolkin gen Uit Londen Koningin Mary en prinses ietoria zijn gister te Napels aan land gegaan en hebben een bezoek gebracht aan het museum ve zoon dan zouden wij thans van de groote straat zijn afgesneden en zou onze Seeberhoeve niet het derde deel waard zijn van hetgeen zij thans is. En nu wilt gij zelf nog een zwartrok wor den en den lieden eene twijfelachtige leer over het „mijn" en „dijn" preeken Neen, mijn jon gen, daar komt niets van, zoo lang ik 't licht nog in de oogen heb." Wederom voer het den ver^tandigen jongeling als een bliksemstraal door 't hoofd hij doorzag aanstonds het verband der zaken. Nu en dan had hij vernomen, hoe de grijze zielenherder reeds dikwijls rechtsgeschillen naar de grond beginselen der christelijke zedenleer had bijge legd en aldus onnoodige processen uit den weg had geruimd wellicht had hij ook zijn invloed doen gelden op Edmonds vader of tante Therese, om zijne arme tante gerechtigheid te doen weder varen. Toch gaf hij geen uiting aan deze ge dachte, om zijn vader nog niet meer tegen zich in te nemen. „Nu, jongen waarom antwoordt gij niet zal ik u zeggen, hoe ik mij uwe toekomst voor- ste! ging Seeber voort. „Reeds als kleine jon gen hebt gij een opvallend talent en ook lief hebberij getoond voor alles, wat tot het bouw vak behoort. Uwe liefste spel was de bouwdoos i n iedcidie uwe met spelende hand opgezette huizen, kasteelen en kerken zag, zei Seeber in uw zoon steekt een geboren architectdien Nederland en Belgie. Na herinnerd te heoben aan het afbreken van de Nederlandscli-Beigische onderhandelingen in 1919 en 192Q, schrijft de Indépendance Beige De huidige oplossing is zeker niet heelemaal, wat de^wijsheid en het vooruitzicht zouden opleggen, omdat onze buren voortgaan met niet zooals wij de^gebeurlijkheden van de toe komst in te zien. Het ligt niet in onze macht, hen in onze overtuiging te doen deelen. Alles wat we hun kunnen vragen, is het erkennen van het gewettigde van onze voorgevoelens, welke de gebeurtenissen maar al te goed gerecht vaardigd hebben. Alles wat zij gerechtigd zijn van ons te verwachten is, dat wij in wat wij als hun dwaling beschouwen, geen vijandschap te onzen opzichte zouden zien. Aldus zullen wij oplossingen kunnen bereiken, die, hoewel on volmaakt, ten minste het vermogen zullen heb ben, den toestand op te helderen, de atmosfeer vreedzamer te maken en, van beide zijden, den argwaan uit den- weg te ruimen. Na verder gezegd te hebben, dat twee landen met zoovele gehjkloopende belangen er on mogelijk in konden berusten, zich niet te verstaan meent de Indépendance ten slotte, dat wat nu niet bereikt werd, eens mogelijk zal zijn. Geheel in beslag genomen door den verkie zingsstrijd, geven de overige Belgische bladen alleen de officieele mededeeling over do ont worpen regeling. Algemeen is men tevreden, omdat eindelijk een practische oplossing is bereikt. Naar de „Tel", verneemt zal het Nederlandsch Belgische accoord in zake het Schelde-regiem Vrijdag a.s. in Den Haag worden onderteekend. De Belgische minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Paul Hymans, zal met het oog hierop Vrijdagmiddag te '-sGravenhage aankomen. De onderteekernng zal 's middags geschieden. Des avonds zal minister Van Karnebeek een diner geven ter eere van zijn collega. De Engelsche en Fransche regeeringen, die met het verloop der onderhandelingen op de hoogte waren gehouden, hebben hun adhaesie met de overeenkomst betuigd. De Kamerverkiezingen, De minister van binnenlandsche zaken en land bouw, overwegende, dat ingevolge art. 125 der Kieswet de candidaatsteliing voor de in het jaar 1925 te houden verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in eiken kies kring zal plaats hebben op Dinsdag 19 Mei, heeft bepaald, dat de stemming over de lijsten van candidaten en de daarop voorkomende can didate© zal plaats hebben op Woensdag 1 Juli. Commissaris der Koningin in Groningen. Uit Groningen wordt gemeld, dat de commis saris der Koningin in de provincie Groningen, jhr. mr. E. Tjarda van Starkenborgh Stackouwer voornemens zou zijn aan de Koningin ontheffing uit dit ambt te verzoeken. comité te vormen ortr té bewerken, dat de ver kiezing van den heer Loerakker alsnog verzekerd zal'zijn. De richtige heffing. De algemeene R. K. Werkgeversvereeniging heeft aan de I weede Kamer een adres gezonden inzake het wetsontwerp ter bevordering van de richtige heffing van de directe belastingen. In dit adres erkent zij, dat het oorspronkelijk wets ontwerp belangrijk verbeterd is, maar er blijven voor haar bezwaren bestaan, die haar aan de Kamer doen verzoeken, het ontwerp niet aan te nemen. De Haarlemsche Hanze. Heden zal in een vergadering van het hoofd bestuur van de Hanze in het bisdom Haarlem, te Amsterdam te houden, o.a. de taak van de R. K. Middenstandsvereeniging worden vast gesteld in verband met de liquidatie van de Ilanzebank. Nederland en Polen. De Poolsche landdag heeft in derde lezing de ratificatie van het handels- en schcepvaartver- drag met ons land goedgekeurd. De lage vrachttarieven. Naar de „Lib. Koer." verneemt, hebben de Nederl. Spoorwegen met ingang van 1 April de lage vrachttarieven voor het vervoer van Duit sche kolen door ons land opgezegd. De Zomertijd. Naar uit Den Haag aan het „Hsgz." wordt bericht, wordt er op gerekend, dat van de 18 katholieke leden der Eerste Kamer maar 5 of 6 hun stem zullen geven aan het wetsontwerp tot afschaffing van den zomertijd. De verwerping van het wetsontwerp met groote meerderheid schijnt verzekerd, aldus het blad. De Kamerverkiezingen Te Haarlem is gisteren een zeer druk bezochte vergadering gehouden van R. K. arbeiders, die zich niet kunnen vereenigen met de plaats, aan het Tweede Kamerlid Loerakker toegekend op het politieke advies. Er werd besloten, een moet gij bouwmeester laten worden. Is het niet zoo, jongen Edmond knikte toestemmend hij kon deze voorliefde niet loochenen. „Nu dan, mijn zoon, zet u die overdreven plan nen uit het hoofd en maak u met de gedachte vertrouwd, om een flink bouwmeester te wor den. Zulke mannen kan juist de in onze streek snel opbloeiende nijverheid gebruiken. Onze eigen bezitting verbergt schatten in haren schoot, die slechts op ontginning wachten. Gij zult zien dat gij eens een aanzienlijk en rijk man zult worden, dien zelfs de mijneigenaars dezer streek naar de oogen moeten zien. „Voor mijn part kunt gij later ook kerken, kloosters en kapellen bouwen, want dat brengt Zegen aan, Edmond Bijna hoonond klonk zijn toon „Gij ziet, mijn jongen, dat ik groote plannen met u voor heb, en ik hoop, dat gijmijn verwachtingen niet te leur stelt." Seeber had aldus in zijn ijver blootgelegd, Welke toekomst-droombeelden hij koesterde aan gaande zijn tweeden zoon en zag dezen nu vol blijde verwachting in de oogen. Doch Edmond zat daar zwijgend en stil; en geen trek op zijn gelaat verried, dat deze gewinzuchtige plan nen des vaders indruk maakten 6p zijn ge moed. „Nu, wat zegtjgij er van, Edmond?" vroeg Seeber toen de jongeling het stilzwijgen bleef bewaren. Georganiseerd overleg. Naar de „Res. bode" meldt, heeft de voorzit ter van den ministerraad in verband met de wij zigingen in de regeling van het georganiseerd overleg het volgende bepaald Terwijl tot nu toe in de centrale commissie zitting hadden leden,»aangewezen doordeKroon, en leden, aangewezen door de ambtenarenorga- nisaties, en de aldus samengestelde commissie de aangelegenheden behandelde, haar door de ministers voorgelegd of ambtshalve door haar aangevat, gaat de commissie tH9hs alleen be staan uit vertegenwoordigers van de ambtena- renorganisaties en behandelt zij thans, in be spreking met de door den ministerraad aange wezen ambtenaren, de aangelegenheden, haar door die ambtenaren voorgelegd of door haar in overleg met die ambtenaren ambtshalve in be handeling genomen. „St. Franciscus v. Assisie." De Ned. R. K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden hield gisteren en heden een bondsvergadering in het Cornelius Broerehuis te Amsterdam. Aanwezig waren de afgevaardigden van 52 afdeelingen. Voorzitter de heer A. A. v. Hamersveld. In zijn openingswoord memoreerde hij den economischen toestand, welke voor de bedienden na de bondsvergadering van 1922 nog niet is verbeterd. Vervolgens ontvouwde hij een program van „Uwe plannen zijn grootsch opgevat, vader," sprak Edmond, terwijl hij zijn vader openhartig en vrij aanzag. „Maar ik deug niet om ze uit te voeren, ten minste niet, zooals gij liet. u dermf, want ik zeg het u nog eens Ik wensch priester te worden, en indien. Onzin, jod^öDj onzin iicp Scgdgf on WG" tler'om toonde zich op zijn gelaat de donkere, harde uitdrukking van vroeger. „Daarom verneem dan mijn laatste woord in deze zaak als gij bij uw dwaze plannen blijft, krijgt gij voor uwe verdere studie van mij geen rooden duit meer denk daar wel aan en ook de Volmershoeve zal ik clan op uwen broe der laten overschrijven." „Goed, vader", zei Edmond na eenig toeven, „als gij mij dan dwingt om mijn.voornemen te laten varen, dan zal ik daaraan gevolg geven, doch ik zeg u nn reeds slechts voor zoo lang de kinderplicht mij dit gebiedt later, als mij de jaren van die verplichting ontslaan, zal ik toch den drang des harten en de stem des gewetens volgen en den goeden God aan het altaar die nen," „Nu, mijn jongen, dat zullen we maar kalm afwachten," hernam Seeber„hoofdzaak is, «lat gij thans mijn wensch involgt en ik vr< s niii, dat gij later daar ken ik u te go„d vut, - geen smaak meer in de zaak zult vinden.' (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAM COURANÏ 1 4* 1 ftlftfnnn 3Titi>VPnmmniioiit QR Dnnél>nn OA a- V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1