actiej. hetwelk den bond in de e-k. tijd zal moeten '"'tierliand-nemen. jjfp De afdeelingen zullen nog eenige aanwijzingen ontvangen in zake dé vacantieactie. Met goedkeuring van de vergadering zal het Landsbestuur overgaan tot het benoemen van een .retraite-commissie In zake het Handelsonderwijs voor de Kan toorbedienden, bepleitte hij de noodzakelijkheid van meerderen invloed der organisaties bij de voorbereiding van de invoering van maat regelen door de overheid. .Tevens-,memoreerde de voorzitter de oprich ting van de commissie voor het onderzoek in zake Handelsonderwijs voor de winkelbedienden. Daarna herdacht spreker den ontslapen pio- ,.niec der Roomsche Vakbeweging, pastoor Bult, Tot redacteur van het orgaan werd benoemd, „de heer B. Hinterding. Het beleid van het Bondsbestuur en de ver slagen van secretaris en penningmeester werden goedgekeurd. De voorzitter werd bij enkele candidaatstel- ling herbenoemd. De aftredende bestuursleden werden herkozen, terwijl in de bestaande vaca tures werden benoemd de heeren Van Meegeren uit Zwolle en Terra uit Venlo. Uit de verslagen melden wij het volgende Wat de toestand der afdeelingen betreft, kunnen we, naast een alleszins gemotiveerd pessimisme toch ook van den anderen kant wijzen op een vooruitgang in onze organisatie, door het oprichten van enkele nieuwe afdeelingen, ter wijl nog in enkele plaatsen besprekingen gevoerd worden:voor de oprichting eener afddeeling. Wat de propaganda betreft, deze heeft steeds de volle aandacht van het bondsbestuur. De telegraafpalen langs de spoorbaan. Nu na den Iaatsten storm weer gebleken is, hoeveel vertraging en schade langs de spoorbaan - geplaatste telegraafpalen en draden aan het spoorwegverkeer kunnen veroorzaken, heeft de directie der Nederl. Spoorwegen besloten, deze palen en draden successievelijk langs de spoor- "■baan te verwijderen. De draden zullen nu in kabels langs den grond loopen. - Uit de A.-R. Partij. Het aanvankelijk opgestelde concept-program van de A. R. Partij heeft eenige wijziging onder gaan, zoo meldt de „Stand." Zooals het nu ter .definitieve goedkeuring aan de deputatenver- ga dé ring wordt aangeboden, spreekt de partij uit in de komende jaren te willen streven naar 1. Krachtige bestrijding van wat in het leven des volks de publieke eerbaarheid aanrandt. 2. Voortgaande bezuiniging in 's Rijks dienst, in het bijzonder door reorganisatie en vereen voudiging van de Staatsdiensten, opdat het u masB&schèppelijk en economisch leven kunne worden ontlast van den overrnatigen belasting druk en vrijer kunne ademhalen. uiiiS. -Krachtige handhaving Van de zelfstandige positje,';Wetke Nederland en Indië onder Neder- landsche leiding door Gods voorzienig bestel ja langdurige historische ontwikkeling hebben verkregen; krachtige medewerking aan alle maatregelen, die in het volkerenverkeer de heer- .schappij van het recht kunnen bevorderen^ en dientengevolge den oorlog beteugelen mitsdien behoud van een eigen weermacht in Nederland en Indië, xooals die uit nationaal en interna tionaal odgpunt is vereischt, met besliste af wijzing van eenzijdige nationale ontwapening. Overigens wenscht het C. C. zakelijk te vol harden bij het program van actie, waarmee het de verkiezingen van 1922 tegemoet ging, voor zoover dat program nog niet is uitgevoerd en onder de sinds 1922 gewijzigde omstandigheden nog uitvoetbaar is. Dc studie der wijsbegeerte. Naar „de lijd" verneemt, is onjuist het in de „Msb. opgenomen bericht, dat. „sedert gerui- men tijd vanwege de St. Radboudstichting onderhandelingen worden gevoerd met de on- derwijs-autoriteiton in Den Haag over een wijziging van het Academisch Statuut. Vanwege de St. Hadboudstichting is in dezen niets uit gegaan en worden geen onderhandelingen met de Haagsche onderwijsautoriteiten gevoerd. Ook is de mededeeiing van het genoemde blad onjuist, dat „op dit oogenblik de speciale wijsbegeerige studie aan de. Nedeiiandsche uni versiteiten slechts mogelijk is na het met goed gevolg afgelegde candidaatsexamen in de'Lette ren." Hoezeer deze mededeeiing in strijd is met den feite lijken toestand, blijkt uit. paragraaf 53 van het Academisch Statuut, dat uitdrukkelijk ver meldt, hoe de speciale studie in de wijsbegeerte geopend is voor ieder, die met goed gevolg heeft afgelegd „een candidaats-exainen in een der vijf faculteiten." Tegenover de circuleerende onjuiste berichten kunnen wij mededeelen, dat een actie is uitge gaan van hoogleeraren, verbonden aan verschil lende Nederlandsche Universiteiten en waar ook de R. K. Universiteit deel aan neemt, om den Minister van Onderwijs te verzoeken het Academisch Statuut zoodanig te wijzigen, dat voortaan een afzonderlijk examen in de wijs begeerte tot stand worde gebracht. Van afzon derlijke onderhandelingen of een initiatief der R. K, Universiteit is echter geen sprake. Stad*" en Gewestelijk Nieuws. Gemeenteraad. t>e Gemeenteraadszitting op Vrijdag a.s. zal oit maal in plaats van 2 uur om drie uur gehou den worden vooraf ZftI de Raad in Comité gefte- raai vergaderen. Spreekuur SVeth. de Bruin. Men verzoekt ons te willen mededeelen dat de wethouder van Onderwijs verhinderd is morgen middag zijn gewone spreekuur te houd en. 1_ Jubilé. Morgen 1 April zal de lieer J, T. Kleijheeg adm. kassier van de .Technische Bedrijven den dag herdenken waaróp hij Voor 25 jaar in dienst van de gemeente trad.. Dierenbescherming. Aan het verslag van de „Dierenbescherming" afd. Schiedam, onlleenen wij het volgende Op Donderdag clen 26sten Maart 1925 werd door bovengenoemde afdeeling dé algèmeene jaarvergadering gehouden in het gebouw „Musis- Sacrum" aan dc Lange Haven, alhier, onder voor zitterschap van den heer P. van Dijk. In clyze vergadering werd door den secretaris den heer A. van den Berg hel jaarverslag uitge bracht over 1924. Het ledental breidde in 1924 zich ook weer ge stadig uit, hadden we op 31 Dec. 1923 104 leden, op 31 December 1924 was dit aantal 1T9. Belooningen konden dit jaar niet uitgereikt worden, omdat niemand voor een dergelijke on derscheiding in aanmerking kwam. De antioogkleppen-Commissie, werd zeer in haar werking belemmerd, Het verdwijnen van de oogkleppen gaat uiterst langzaam. Uit propaganda oogpunt werd er dit jaar voor het eerst een lezing gehouden over het onderwerp dierenbescherming en nog wat. Het gesprokene werd uitgezonden door het zendstation Hilver sum, vele hebben daarvan kunnen genieten. Verschillende verzoekschriften werden gericht tot de plaatselijke autoriteiten, om verbeterin gen, hier of daar aan te brengen in het belang van het dier. In totaal kwamen bij het secretariaat in 17 klachten, die doorgaans direct werden onder zocht, en zoo mogelijk werden verholpen. Een anonieme klacht die in kwam kon niet onderzocht worden omdat niet op anonieme misi- ves, kan worden ingegaan, met het oog op de controle. In totaal werden er dit jaar afgemaakt 34 honden en 4 katten. Wij nemen deze gelegenheid te baat het pu bliek er op te wijzen dat het verboden is dieren in de havens te verdrinken, hetgeen nog (jam merlijk genoeg) vaak voorkomt. Ten eerste is het zeer onmenschelijk, ten tweede is het een smartelijken dood. Kan voor het bovenstaande nog gelden dat men een dier uit zijn lijden wil verlossen,anders wordt het met vangen van vogels. Het komt vooral in den Iaatsten tijd herhaal delijk voor dat het secretariaat klachten berei ken dat er zangvogels worden gevangen met z.g slagkooien. Het leelijkste hiervan is dan men, een vogel die zijn vrijheid zoo lief heeft,, opsluit in een kooi, en daarna als lokmiddel laat dienen om zijn rasgenooten te vangen. Gelukkig is onze plaatselijke politie ter dier zake zeer actief, en het gevolg is doorgaans dat de overtreders een proefje, krijgen, hoe (men ge nietingevangenschap. Den adviseur, den heer Goemans, rijksveearts alhier brengen we eveneens onzen dank voor de betoonde, hulpvaardigheid aan de afdeeling be wezen. Rest ons nog mee te deelen dat het bestuur eenige wijziging onderging mevr. van Oosterom en den heer v.d. Berg, die periodiek moesten aftreden werden bij acclamatie herkozen. Als nieuwe bestuursleden werden gekozen de heeren W. Hoek en J. D. Wuistcr. Amerikaanscke reclame. Een der grootste Rotterdamsche melkinrich tingen zal om bekendheid aan haar product te geven een reclame op touw zetten die echt Anieri- kaansch is te noemen. Niet minder dan 40.000 liters melk stelt zij morgen voor onze stadgenoolen beschikbaar op een even zeldzame als yernufti- ge wijze. Zij heeft zich n.l. de medewerking ver zekerd van het Rotterdamsche waterleidingsbe drijf. Daardoor is het mogelijk geworden dat ieder in de gelegenheid is van dit builenkans- ke te profiteeren, want inplaats van met water zullen morgenochtend 7 uur de toevoerbuizen naar Schiedam met melk worden gevuld en ge durende 5 minuten door ons pompstation naar hier opgeperst worden dan neemt men den druk terug en geeft de kraan weer water. 's Morgens 9 uur zal bedoelde firma auto's door de stad laten rijden waaruit biljetten worden geworpendiebehalve de naam dezer Ondernemen de zakenlui natuurlijk ook de kwaliteiten van hun product zal noemen. Dat een en ander zal inslaan behoeft geen be toog, hoewel we 't jammer vinden dat, de firma juist den dag van morgen daarvoor gekozen heeft, omdat nu waarschijnlijk veel menschen gaan meenen, dal 't maar een Aprilgrap is en door die achterdochtigheid een stevig voordeel tje mis zullen loopen. Volksbadhuis. In de week van 22 tot 28 Maart werden ge nomen 480 baden. lste klasse kuipbaden 33, regenbaden 58. 2de klasse kuipbaden 46, regenbaden 331. Kinderbaden 12. Te 's-Gravenhagc slaagde voor het machinisten-examen (diploma A) de heer E. J. Daalmeyer, van hier. Door dr. R. H. M. Geerdes is den Raad verzocht hem ontslag te willen verleenen als lid van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs en wel om dat hij door zijn bezigheden niet in staat is nabehooren dit lid maatschap te vervullen. UIT ROTTERDAM. Groote brand. Gistermiddag kwart voor vijf is brand uitge broken in de pakhuizen der zakken handel van Cleeff Hession Company, pand 18 in de Bier straat. Drie pakhuizen, waarin zakken opgesla gen waren, zijn verbrand. Na midden-alarm bleek het materiaal niet genoeg en werd groot alarm gemaakt. Twee Stoomspuiten, acht ge wone spuiten en drie drijvende stoomspuiten gaven water. Om zeven uur was men den brand meester. De schade bedraagt anderhalf ton en wordt door verzekering gedekt. De pakhuizen zijn bijna geheel uitgebrand. De fiima bij wie de brand ontstond en die ruim 30 menschen op haar zolders werkzaam had, is door bemiddeling van de makelaars in assurantiën de firma James Gatz op de Rotterdamsche beurs verzekerd voor naar wij vernemen 300.000 tot ƒ330.000. Daar onder vallen 28 naai-, zoom- en stopmachines, een snijmachine, twee balenpersen, een hijschlier, 2 electrische installaties en een kloprnachine. Wat de oorzaak van den brand betreft, men vermoedt dat er vonken zijn gevallen uit de brandende kachel die in een vertrek stond, op overal verspreid liggende vezels. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Beleefd verzoek ik U eenige regels op te nemen in Uw veelgelezen blad, bij voorbaat mijn dank. Aller wegen ziet men in onze gemeente straten verbeteren, putten opbreken enz., doch waar het blijkbaar noodig is, gebeurt dit niet. Nu wil ik slechts op één punt wijzen. Hebben onze bestuurders van de gemeente al eens een kijkje genomen in de Gerrit Verboonstraat, waar dage lijks zooveel dieren tegen (te straat gesmakt worden, hulpeloos. Nu zult ge misschien wel zeggen ja over een paar jaar krijgen we daar een geheele nieuwe straat, zoo lang kan dat nog wel mee. M. de R., die toestand is daar onhoudbaar. Lag de weg daar nu maar vlak, wat voor dit soort steen gewenscht is, dan ging het, maar juist dat schuine. Komt men in groote steden, met name Rotterdam, dan wordt er met droge weersgesteldheid kiezel of iets dergelijks ge strooid, claar zien wij hier niets van, ongelukken blijven dan ook niet uit. Hopende op spoedige verbetering. Met de meeste achting. Een Voerman. 1299 10 r=_ Gemengd Nieuws. O n g e 1 ukk e n, Vrijdag heeft te Leiden in de ouderlijke woning het 3-jarig meisje M. Z. een ketel met heet water van dc tafel getrokken en. den inhoud over het hoofd gekregen. Gister is het meisje aan de bekomen brandwonden over leden. Te Middelburg is gister een 60-jarige tim merman van een 8 meter hoog dak gevallen. Hij is vooral inwendig verwond naar het ziekenhuis overgebracht. Moeder en z o o n. Te Stadskanaal heeft de politie gister aangehouden den 16-jarigen Frans S. en zijn moedér, wonende te Exloër- mond, op heeterdaad betrapt bij liet ladelichten in een winkelhuis te Stadskanaal. Het tweetal is ter beschikking der justitie te Winschoten gsteld. Brandstichting. De handelaar in sport en Lurnartiklen uit de Pieter Jacobszstraat 23, te Amsterdam, die in den nacht van Vrijdag op Zaterdag brand heeft gehad is met zijn knecht wegens het vermoeden van brandstichting ge arresteerd. Er zijn, ofschoon beiden ontkenden, voor de politie aanwijzingen dat deze meent hen in handen van de justitie te moeten stellen. Moord. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft men, zoo meldt de Limb. Koer., tusschen het kasteel Strijthagen- en de hoeve Rouenhof, onder de gemeente Nieuwenhagen, het lijk gevonden van den gehuwden mijnwer ker Loesberg. De marechaussee heeft onmiddel lijk een onderzoek ingesteld, waarbij bleek, dat de man door drie kogels in hel hoofd was getrof fen. Het onderzoek leidde tot de aanhouding van zekeren H. uit Sehaesberg, die bekend heeft L. te hebben doodgeschoten. Hij is ter beschik king van de justitie gesteld. Een nasleep. Uit Hilversum wordt ge- meld, dat de verduisteringen gepleegd door den rijksklerk F. 3., waarschijnlijk ten gevolge zullen hebben, dat de sigarenfabriek van de firma J. de Vries aldaar zal worden stopgezet, waardoor 60 sigarenmakers werkloos zullen worden. De firma had aan den rijksklerk gelden der tabaks belasting afgedragen, die door hem zijn verduis terd. De fabriek zou 4 April worden gesloten. In hei water gereden. Zondag ochtends omstreeks 7 uur was de landbouwer Kleiweg te Delft met vrouw en twee kinderen- op weg naar de kerk toen op den Abswoudschen weg het voor den wagen gespannen paard schrok van een aankomenden trein eh op hol sloeg. In volle vaart rende het dier den weg af de Sohie in met den wagen achter zich. Door het stuksnijden van de kap van den wagen werden eerst de beide kinderen gered. K. en diens vrouw werden bewusteloos op het droge gebracht. Het mocht den doktoren Neysen en Van Assen geluk ken de levensgeesten weer op te wekken. Het paard is verdronken. _V_. Allemaal v r ij. De aannemer-expediteur A. A. v. T. te Oegstgeest, die in verbanel met de bij den bouw van het nieuwe Academisch Zieken huis te Leiden gepleegde knoeierijen tot een jaar gevangenisstraf is veroordeeld, en deze straf in de strafgevangenis te 's-Gravenhage bezig was te ondergaan, is laatst der vorige week, zonder vermelding der redenen, uit cle gevangenis ont slagen en op vrije voeten gesteld. Het was na tuurlijk voor de huisgenooten een ware ver rassing, toen zij het hoofd van het gezin plotse ling voor zich zagen. Van T..was de laatste der beklaagden die nog in de gevangenis was. 't. Zijn zonderlinge tijden O n t p 1 o f f i n g. Op de terreinen van de buskruitfabriek De Krijgsman tc Muiden heeft een lichte ontploffing plaats gehad. Ren werk man, die daarbij gewond werd, is naar een Am- ïjterdamsch Ziekenhuis vervoerd. Tijdens het vervoer is hij echter overleden. Hij laat een vrouw en zes kinderen achter. De oorzaak der ontploffing is ontbekend. De knal werd ver buiten den omtrek gehoord. Even voor de ontploffing hadden verscheidene per sonen het kruithuis verlaten, zoodat zij tijdig aan een ongeluk ontkomen zijn. Londen de grootste 'haven. Het Londensche havenbestuur heeft het voorstel tot vergrooting van de haven goedgekeurd, waar door, naar de „Evenings News" meldt, Londen de grootste haven der wereld zal worden, f Bij Tilbury zal een nieuwe landingsplaats gebouwd worden, waar de grootste oceaan- stoomers kunnen aanleggen. Sneltreinen zul len de passagiers binnen 40 minuten naar Lon den vervoeren. In de nabijheid van de landingsplaats zal een droogdok van 1000 voet gebouwd worden, terwijl de West-Indische dokken geheel gemo derniseerd worden. Het werk zal 4 jaar duren en 4 millioen pond kosten. Te voet naar Rome. Wij hebben on langs melding gemaakt van de aankomst van een 17-jarig meisje, afkomstig uit Duitschland, tc Rome, waarheen zij de pelgrimsreis te voet had afgelegd. De Romeinsche correspondent van een Duitsch blad bericht thans een nieuw geval, van dien aard. Een geestelijke, die zich naar zijn bij het Duitsche kerkhof te Rome gelegen woning be gaf, trof onder de colonnaden van St. Piefcer een armoedig gekleede, uitgeputte vrouw aan. Het bleek een grijze bedevaartgangster tc zijn, die tevergeefs poogde zich verstaanbaar te maken. De priester wist te achterhalen, dat de be jaarde vrouw tc voet van Beieren naar Rome gereisd was en acht dagen onderweg was. De vrouw bezat een aanbevelingsbrief aan een kardinaal en had slechts enkele lires in baar geld bij zich. Voorts had zij een aantal aanzichtskaarten van Oberammergau op zak, welke zij aan den H. Vader wilde overhandigen. De bedevaartgangster werd in een tehuis voor vrouwelijke pelgrims onelergcbracht en zal dezer dagen aan den Paus worden voorge steld. Indisch a 11 e r J e i. De assistent-resi dent van Mandar (Celebes en onderhoorigheid) de heer C. L. B., is als verdacht van verduiste ring ontslagen. Nader zal worden beslist of het ontslag al dan niet beschouwd moet worden als „eervol." De schroef van een van Amboina vertrek kend marinevliegtuig heeft den assisteerenden heer Bür doodgeslagen. Van de buitenwereld afgeslo ten. Tengevolge van instroomend water zijn gister acht mijnwerkers in de „Montague-"mijn te Scotswood on Tyne, nabij New Castle, van de buitenwereld afgesloten. Meer dan tweehonderd man bevonden zich in de schacht, doch de anderen wisten, zij het velen ook ternauwernood, nog tijdig boven te komen. De reddingsbrigade stelt alles in het werk, deze acht nog te redden, tot nog toe zonder resultaat. Duizenden bevinden zich in angstige spanning bij den ingang van de mijn. Stoomschip gestrand. Het Ham- burgsche s.s. „Lavinia" (br. 1000 ton, rceder A. Kirsten) op weg naar Rotterdam met stukgoed, is bij Norderney gestrand. Pogingen om het schip af te brengen waren tot dusver vergeefsch. 8-urendag. De Fransche Staatsraad heeft gister het ontwerp-decreet tot invoering van den acht-urendag bij de koopvaardijvlootgoedgekeurd Dit decreet zal 1 April worden afgekondigd. Hier door wordt tegenover acht uren werk een gelijke rusttijd gesteld. Voor steenkoolbooten en zeil- vrachtvaarders zullen afwijkende bepalingen gel den. Het decreet zal 10 April a.s. in werking tre den. Waternood te J e r u z a 1 e m. Er is op het oogenblik groot gebrek aan water in Jeruzalem. Op het gebied van 30 mijl rond de stad is dit jaar nog geen regen gevallen, hoewel daarbuiten de regenval overvloedig was. De toestand is ernstig. De arbeidersklasse lijdt et (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) 99* Van ingezonden stukken ook al worden ze ■iet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven „Zie advertentie Christusfilm".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2