Blanke Handen Blank Gelaat PUROL Oldenzaalsche processie telde echter 500 pel grims of 300 meer, welke de spoorwegen een meerdere opbrengst (berekend a 6 per persoon) gaf van 1800. Van dit extra voordeel profiteer den echter alleen de Ned. spoorwegen. De besturen van de processies gaven der di rectie nu in overweging van dit extra voordeel ook de processies te laten profiteeren, daar bij niet verlaging der vervoerprijzen zoowel dè processies als de maatschappij de dupezullen worden. Nu reeds is te constateeren, dat de Enschedesche, Almelosche, Groninger, Taaiter, Ilaaksbergsche en de Sneeker processie wegens te hooger spoorkosten geen deelnemers in vol doende mate krijgen en dus niet meer kunnen gaan. En de processies die nog gingen, daal den in deelnemers. Ook wordt gewezen op het frappante feit, dat voor een processietrein OldenzaalGhogs- beek (116 K.M.) 6 moet betaald worden, ter wijl men een z.g. pleiziertrein OldenzaalAm sterdam (167 K.M.) laat loopen voor 3.25 per persoon. v Goedkooper tarieven voor een processie-trein zal het getal deelnemers verhoogen, dus het voordeel Voor de Ned. Spoorwegen vermeerde ren. Ook klagen de besturen (op 2 na) over de samenstelling der treinen, welke op zulke lan gen afstand niet in voldoende mate van W.C.'s voorzien zijn. Adressanten verzoeken dringend een reductie o)o de tarieven en geschikter wagons voor den langen afstand. Een oordeel over pater Borromaeus. Pater Borromeus de Greeve, O.F.M., die dit jaar met Gods Hulp wederom de, alleen leeds uit fysiek oogpunt als kolossaal te beschouwen en zeker ook ongeëvenaarde praestatie heeft geleverd om wekelijks vijf maal, clat wil zeggen voor een gezamenlijk gehoor van pl.m. 15000 menschen, te mediteeren over het Heilig Lijden en wiens machtig woord o.'a. in de groote Amster- damsche Rozenkranskerk elke week een ont zaglijk aantal toehoorders trok, waaronder zeer veel nict-katholieken, is daar door een bekend Doopsgezind predikant beluisterd en geteekend. In het Doopsgezind Weekblad ,,De Zondags bode" van 29 Maart j.I. (2e bl.) schrijft ds. P. B. Westerdijk o.m. over den Franciscaner-mon nik onder dên titel „Een roomsche preek „Eiken Woensdagavonc^ stroomt het naar 'de"kerk in de Obrechtstraat. Want daar preekt in de lijdensweken Pater Borromeus de Greeve en als hij preekt is de kerk stampvol/geen zit plaats onbezet en in het middenpand en achter de banken staan honderden.\,U moet eens gaan hooren" Zoo sprak tot mij een Roomsche dame en ik heb aan die opwekking gehoor gegeven en ben eergister naar de Obreclitskerk gegaan, heb eersteen mis (de schrijver bedoelt:hetlofRed.) moeten aanhooren en daarna den genoemden en beroemden redenaar gehoord. Inderdaad, het was vol en ik heb meer dan een uur Op de stee--, nen moeten staan, te midden van zooveele an deren, waarvan velen aandachtig luisterend, ter wijl ik anderen meende te. kunnen aanzien, dat zij 't luisteren minder gewoon waren dan ons zooveel kleiner, maar naar 't mij voorkomt, aan dachtiger gehoor. Ik stond op grooten afstand van den prediker, dicht bij den uitgang, veilig heidshalve, om stillekens te kunnen verdwijnen, als 't me niet mocht voldoen. Maar ik ben ge bleven tot het einde, al werden mijn beenen stram en mijn voeten koud van 't lange staan op de koude steenen. En dat niet alleen, omdat deze redenaar een zeer begaafd redenaar bleek te zijn en zijne preek interessant voor iemand, die zcff reeds zoovele malen preekte,maar ook omdat hij mij wist te boeien, niet enkel door den vorm zij ner voordracht, maar ook door den inhoud er van. Als ik leidsman van theologische stu denten, aanstaande predikanten was, zou ik tot hen zeggen wanneer gij een practische les in de predikkunde wilt krijgen, waarmee ge groote winst kunt doen voor djt belangrijk deel uwer latere werkzaamheid, verzuimt dan niet cïezen redenaar te gaan hooren. Wanneer ik er eens weer voor in de gelegenheid ben, zal ik deze niet ongebruikt laten voorbijgaan. Het onderwerp was 't bekende verhaal van Petrus' verloochening. De behandeling er van was niet sentimenteel en toch ontbrak aller minst het sentiment, wist de spreker de harten te roeren, ook door den toon en den aard zijner voordracht, zelfs gegeven de groote ruimteder omgeving. Er was in dit alles zeer vee} goeds en stichte lijks. Over het geweten werd niet gesproken, maar meer dan een en eene zal zijn geweten hebben hooren spreken. En de liefde van Christus dreef dezen prediker. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Aanwinsten Gemeentelijk Archief. Sinds vaststelling door den Gemeenteraad van de verordening op het archief en de instruc tie voor den Archivaris, die de goedkeuring' verwierven van dën Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, is in het begin van dit jaar gevolgd de mbewaargeving door het Rijk, op grond der Koninklijke Besluiten van 20 Juni en 28 Augustus 1919 (S. 547), van de oude Kerkelijke Doop- Trouw- en Overlijdens- registers te Schiedam, loopende van 15741812 en van het archief van het Vredegerecht te Schiedam, loopende van 18111838, deze ar chieven waren reeds tfejf raadpleging in het gemeente-archief aanwezig. Verder is tot stand gekomen de inbewaargeving en overbrenging op grond van het Kon. Besluit van 28 Augustus 1819 (S. 546) van de notarieele archieven van 18111842, welke met de reeds voorhanden notarieele archieven, die vanaf 1604 dagteekenen een fraai geheel vormen en volop stof leveren iyii PU ROL* 'H WM&K 1333 12 voor historisch en genealogisch onderzoek. Ten slotte ontving het archief de volgende stukken, die in den loop der tijden in het Alge meen Rijksarchief te 's-Gravenhage waren be land, terug a. Registers afgegeven patenten, 1808-1811. b. Patentes dé Ttth 4812. c. Listè civicfüe de la Commune de Schiedam 1811. d. Register der patenten afgegeven voor gepoederd haar en bedrijven 1808. e. Register van Weeskinderen en „des enfants abandoués", 1812. Lijst dergenen, die zich in militairen dienst bevonden en aangegeven moesten worden vol gens bericht van den maire 1813. g. Staten der „guotisatiën", begin 19e eeuw. St. Liduina-vcreering. Wij verwijzen onze lezers naar de advertentie van de firma J. A. Ullers, waarin o.m. de bekende St. Liduina-boekjes worden geannonceerd. Nu de naaste weken in het teeken zullen staan van onze stadsheilige, zullen deze practische werkjes hun weg ongetwijfeld wel vinden. V Gem Openbare Leeszaal. Door de afdeeling Rotterdam van het Neder- landsch kunstverbond is aan de Gem. Openb, Leeszaal en Bibliotheek, alhier ter plaatsing toe gezonden een schilderij van Jaap Weyand, het- wel ter bezichtiging hangt in de leeszaal. O. B. K. In een dezer dagen gehouden ledenvergade ring werd door leden van het muziekgezelschap „O.B.K." in intiemen kring 't zilveren jubileum der vereeniging herdacht. Waar velen van het bestuur vanaf cle oprich ting tot op heden de hun opgedragen taak hebben vervuld, daar meenden de leden onderling, dat zij die zoo veel tot instandhouding en bloei van de vereeniging hebben gedaan, hier van hun zijde dank moest worden gebracht. Bij monde van het lid J. Neerpoort, werd dan ook de oude garde toegesproken en aan ieder een blijvende herinnering overhandigd, het welk met wederkeerige da nk\vnorde« werd aanvaard. Utile Dulei. Men,schrijft ons Reeds, ecrdër is melding gemaakt van het 25* jarig jubileum, dat-de Schiedamsche Gezond- heidskoIönieshinjpsi^vOKt op.veenigsziris feestelijke: wijze hoopt te herdenken. Bij die gelegenheid heeft de Schiec(%mscbej. Tooncelvereeniging „Utile- Duld" die reeds sinds 1911 jaarlijksche tooneelvoorstellingcn voor dit liefdadige doel heeft gegevéh, zich öp eerste aanvrage beschikbaar gesteld voor liet- gevenj van een voorstelling, welke dus ditmaal -e(en bij zonder feestelijk karakter zal dragen. Er zijn inmiddels hiér ter stede reeds eircu-i laifes met inteekenbiljetten verspreid, waaruit blijkt, dat op Vrijdag 24 April e.k. des avonds om8 uur in de groote zaal van den R.K. Volks bond deze feestvoorstelling zal plaats hebben, waarvan het batig sald-o geheel aan de Schiedam- sche-Gezondheids-kolonies zal worden afgedra gen, R. Ditmaal wordt voor het voetlicht gebracht „De Zedelijkheids-dictator", spotternij in drie bedrijven door J. B. Schuil, een blijspel, dat in 1919 met groot succes door het Hofstad-tooneel en twee jaren later opnieuw door het Rotter- damsch Tooneelgezëlschap:werd opgevoerd. Dit oorspronkelijke stuk, dat gedeeltelijk in de artiesten-wereld .speelt, verdient op zichzelf reeds belangstelling en nu daaraan bovendien nog de omstandigheid is verbonden dat men op de meest nuttige wijze het zilveren feest van de Gezondheids-kolonies kan helpen vieren, twijfe-, len wij er geen oogenblik aan, of deze voorstel ling zal zich weer in een minstens even druk be zoek mogen verheugen als dit gewoonlijk bij de ,,U.D"-avonden het geval placht te zijn. Toegangskaarten ad. 2.en 1.(alle rech ten inbegrepen) zijn verkrijgbaar bij den heer A. de Groot, Tuinlaan 62, en, voor zoover nog voorradig des avonds aan de zaal. Het verdient echter aanbeveling zich daarvan zoo spoedig mogelijk te voorzien, teneinde teleurstelling te voorkomen. Gisternamiddag geraakte d e 1 3 jar. C. L. uit het Nieuwsticht, terwijl hij fietste in de Lekstraat plotseling door slipping van zijn rijwiel onder een vrachtauto der fa. V. uit R'dam. Ernstig gekneusd aan hoofd en lichaam werd de jongen op last van Dr. Elzevier Dom naar zijn ouderlijke woning vervoerd, zijn toestand is niet levensgevaarlijk. UIT ROTTERDAM. W.* B. Theater. Voor hen, die na den vastentijd eens „uit" willen gaan, kunnen wij het programma van bovengenoemd theater wel aanbevelen. Het opent met een actugeL journaal waarin we o.m. do candidat.cn vobr hét'(presidentschap van Duitschland te zien krijgen. Als komische film voor de pauze „Snookie als politieagent", een klucht waarin de hoofdrollen door dieren wor den vervuld. Een zeer mooie film is „De vier jaargetijden", reeds eerder besproken. Op het tooneel wielerwedstrijden, waöraan door verschillende renners van naam wordt deel genomen. Na de pauze een klucht in •tfïer acten „Hou je roer recht" met in de hoofdrol Harold Lloyd. Een film welke de geheele zaal van het begin tot het einde doet schudden van het lachen. De staking. De staking in de Rotterdamsche haven heeft zich uitgebreid tot het personeel van de scheep vaart en steenkolenmaatschappij van de firma Van Coeveren en van de Vereenigde Kolen- maatschappij. Daardoor is de staking in het machine-bedrijf nagenoeg algemeen. Ongeveer 300 personen zijn thans bij deze staking betrok ken. Bij of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. KEURLOON SLACHTDIEREN. In verband met het in werking treden van de verordening op de heffing van keurloon en enz. op Vrijdag 17 April a.s. wordt ter kennis van belanghebbenden gebracht, dat voor de betaling van het keurloon voor een rund of eenhoevig dier 2.en het keurloon voor een varken, vet- of graskalf 1.)bonboekjes worden ver krijgbaar gesteld, ieder inhoudende 10 bons, welke door of vanwege den Gemeente-Ontvanger zijn gewaarmerkt. Vanaf Woensdag a.s. zullen dezebonboekjes op het kantoor van den Gemeente-Ontvanger tegen betaling kunnen worden afgehaald. Bij de „levende keuring" zoomede bij het voor onderzoek aanbieden van ingevoerd vleesch, moet ter voldoening van het keurloon, voor elk slachtdier aan den ambtenaar van den vleeschkeuringsdienst een bon worden afgegeven. De betaling van het keurloon voor andere slachtdieren dan de hierboven genoemde, zoo mede voor gedeelten van dieren welke worden ingevoerd, geschiedt in geld. Schiedam, 11 April 1925. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat op heden zijn afgekondigd de door den Raad dezer gemeente in zijne vergadering van den 20sten Maart j.I. vastgestelde verordeningen Lp. Verordening tot wijziging der Verordening ter handhaving van de openbare orde en op de openbare reinheid en gezondheid te Schiedam 2o. Verordening tot wijziging van de Ver ordening op de tapperijen, logementen, openbare vermakelijk heden en den handel in gebruikte roerende goederen te Schiedam. Zijnde deze verordeningen aan deGedeputeerde Staten der provincie Zuid-Holland volgens hun bericht dd. 30 Maart/4 April 1925 N No. 439 en No. 440 in afschrift medegedeeld. S c ha edam, 11 April 1925. VERKEERSVERBOD. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat cle Lange^Nieuwstraat van Dinsdag 14 April a.s., tot nadere aankondiging, voor het verkeer met rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Gemengd Nieuws. Verkeersongevallen. In de Regu lierstraat te Haarlem is -de 2-jarige F. N. dooi' een vrachtauto overreden. Levensgevaarlijk gewond is het kind naar een ziekenhuis gebracht. Gisteravond omstreeks 7 uur is in de Bad huisstraat in Den Haag een ernstig ongeluk gebeurd. Een naar de stad gaande wagen van lijn 8 kwam in aanrijding met een met een paard bespannen wagen, die uit de Stuurmanstraat kwam. Dóór de aanrijding kwam de wagen op het trottoir terecht, waar een 10-jarig meisje liep, dat door den wagen werd gegrepen. Het kind werd zoo ernstig gewond, dat zij, tijdens het vervoer door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis, is overleden. Ongelukken. Te Bovenkarspel is het 8-jarig zoontje van de wed. G. van een auto ge vallen en door een passeerenden vrachtauto over de borst gereden. Het kind was bijna oogenblik- kelijk dood. Terwijl de heer J. v.d. Meer, hoofd der openbare school te Stroe, gemeente Barneveld, Donderdag een auto van zijn zoon hielp voortdu wen, kwam hij te vallen en toen men hem wilde ophelpen, bleek hij reeds overleden te zijn. De heer'v.d.M. heeft den leeftijd van bijna 60 jaren bereikt. Zekeren H. H. uit Terborg, bezig met werk zaamheden aan de uitbreiding der fabriek voor de Gebr. Printe, voelde zich eensklaps onwel. Onmiddellijk werd geestelijke en geneeskundige hulp ingeroepen, die echter niet tijdig meer aanwezig kon zijn, aangezien hij binnen enkele oogenblikken overleed. Smokkelhandel. Men meldt uit de grensstreek, dat de smokkelhandel weer lang zamerhand opleeft. De smokkel in koffie neepit toe. Tusschen Well en Siebengewald is gister nog een vrachtauto aangehouden waarop onder meer een partij van honderd balen koffie ver borgen was. De eigenaars moesten 30.000 goud- mark storten om vrij te komen. t. In de omgeving van Nijmegen en Groesbeek- wordt weer met Maggi gesmokkeld. MIJNHARDT's Staal-Tabletten .90* Maag-Tabletten.75 ZenuwrTabletten 75, «k Laxeer-Tabijtten 60 Hoofdpijn-Tabletten 60 Bij Apoth. en Drogisten. 1334 8 Wielingen meldde men gisterochtend nog uit Vlissingen, dat de toestand van de geredden zeer goed was. De dokter verklaarde hen gene zen en kon hun vrije beweging toestaan; Hedenmiddag Om twee uur zullen de drie Duitsche slachtoffers van de ramp in de Wielingen de hofmeester Remberg, de kok Stroemer en de olieman Addinken, op de Noordërbegraafplaats in een gemeenschappelijk graf tér aarde worden besteld. Tevens zal dan het stoffelijk overschot van den derden stuurman L. May, op 'dezelfde begraafplaats aan den schoot der aardeworden toevertrouwd. Het ligt in 't voornemen van de Duitschers, die te Vlissingen werkzaam zijn op de fabróek van N.V.Fijnwerk, hun landgenooten de laatste eer te bewijzen en zij hopen dat andere te Vlissingen vertoevende Duitschers zich bij hen zullen aansluiten. De eerste stuurman, W. Meijnderts, wordt eerst Maandag begraven te Vlissingen. Het lijk van den machinist Kool wordt naar Rotterdam vervoerd. Te Breskens zijn twee portefeuilles aangespoeld één met de papieren ten name vart den veronge lukten kok Stroemer en een met papieren ten name van Stroman, een der geredden. De verkeerde. Te Delft is eergisteravond op de laan, die toegang geeft tot het St. Joris Gasthuis Buitengesticht, een meisje door een man aangevallen en mishandeld. Gistermiddag is de dader L. D., gearresteerd. Gebleken is dat hij het plan had een meisje met wie hij vroeger omgang heeft gehad en die thans in genoemd ge sticht werkzaam is, te vermoorden. Daartoe had hij een groot mes gekocht, dat op hem is gevonden. Hij had zich echter in de persoon ver gist. Toen er hulp kwam opdagen had hij de vlucht genomen. De man is een oude bekende van de politie, hij is kort geleden uit de gevangenis ontslagen. De vermiste jongen. Wij vermeld den reeds in het kort een geval van kinderroof, dat veel overeenstemming vertoont met de zaak Loeb en Leopold, en dat zich, wederom te Chicago, heeft voorgedaan, waar het twaalfja rige zoontje vhn den schatrijken koopman Wal ter A. Graff, door tot nog toe onbekend gebleven personen geropfd is. Dinsdag kreeg Graff Sr. een brief, in geheim zinnige bewoordingen gesteld, doch w^ar wel zooveel uit bleek, dat de jongen niet terug zou komen, voordatde vader aan dé voel*van een aangewezen boom in het Washington Hark, een pakje niet 200 pond aan banknoten zou hebben neergelegd. Geschiedde dit niet, dan zou ook het 15-ja- rige dochtertje verdwijnen om nooit weer terug te keeren. Woensdag liet de vader een pakje zonder inhoud op de aangeduide plek neerleggen, doch de detectives, die zich verdekt hadden opge steld, zagen niemand, die aanstalten maakte het weg te nemen of zich op verdachte wijze in de buurt ophield. De politie heeft uitgebreide maatregelen ge nomen, tot nog toe evenwel zonder eenige re sultaat. Geen spoor is nog gevonden én men tast nog geheel en al in het duister. De vermiste jongen was op dezelfde school als Bobbie Franks, het slachtoffer van Loeb en Leopold. De scheepsramp in de Wielin- ge n. Naar aanleiding van het ongeluk in de Spoorwegramp. In de nabijheid van Barcelona heeft een ernstig spoorwegongeluk plaats gevonden. Een trein bestaande uit twee wagons derde en één twéede klasse, en waarin 180 reizigers gezeten waren, derailleerde in een bocht, tengevolge van te groote snelheid of door het niet werken der remmen. De heele trein liep tegen een tunnel te pletter de waggons werden letterlijk tot splinters ver brijzeld, waardoor het opruimingswerk ten zeerste werd bemoeilijkt. Tot nu toe zijn 25 lijken en 105 gewonden Van onder dé. over blijfselen te voorschijn gehaald—, Verscheidene slachtoffers werden letterlijk in stukken gereten, terwijl verschillende per sonen vreeselijk zijn verminkt. Van eèn aantal gezinnen bleef niemand over. Volgens de bla den had de trein een snelheid van 110 K.M. Bloedige wraak. Een glasslijpërin de Noord-Boheemsche plaats Hillemuehle, bij Tetschen, heeft heden een verschrikkelijk bloed bad geaangericht. De herbergier en slager van het dorp Papert had een dochter, die binnen en kele dagen in het huwelijk zou. treden. Heden vroeg kwam de glasslijper Hahnel in de herberg van Papert. Hahnel had vroeger om de iand der dochter gedongen, maar was afgewezen. Hij stelde aan den herbergier de vraag, of hij hem de dochter tot vrouw wilde geven, doch Papert antwoordde ontkennend. Daarop trok Hahnel een revolver voor den dag en schoot den herber gier en zijn dochter neer zij waren onmiddellijk dood. Op de schoten waren de twee volwassen zoons van den herbergier en zijn vrouw komen toesnellen. ITanel opende nu op dezen het vuur. Een persoon schoot hij in den mond, een ander in de hals en de moeder in een der oogen. Alle drie werden ernstig gewond. De moordenaar werd ten slotte door de gendarmerie gearresteerd. Doos 50 - 60 - 30 ct. Bij Apoth.en Drogisten

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2