VOOR SCHlmOAM en omstreken. FEUILLETON. VERSTOOTEUNGE. ketad r?en" 'eTu,r Domi^«» Oadelijke verlichting van Asthma. 48ste Jaargang Woensdag 15 April 1925 Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco' per P°f P6" k?'ftaa[; Afzonderlyke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbencht 10 ets A d v e r t e n t i 6 n 1—6 regels 1.75, elke regel daarboven 38 r.nt plaatsen; wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 "per rSl Spemale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. nvraag Gratis-Ongevallenverzekering 500 bn levenslange aeheele invaliditeitr-° °s eD worden berekend. d«'m; 160 bij verlies van een w jjsv.noer:ISIlii .»,l,Sy»ne.ken «nderen .- Bnltenlandscli Nieuws. MARX EN HINDENBURG. De linksche candidaafc voor het Duitsch.e Rijkspresidentschap dr. Marx, heeft gister zijn verkiezingscampagne in de tweede ronde geopend met een rede te Koningsbergen, welke hij aan ving niet een lofspraak op de veldheersdaden van zijn concurrent Hindenburg. Gewag maken de van de moeilijkheden, waarmede Oost-Prui sen te kampen heeft, zei de hij, dat naar zijn innigste overtuiging elk Duitsch staatsman met bijzondere liefde en zorg zich zal wijden aan de belangen van het land, dat door de onvergete lijke overwinningen van onzen Hindenburg als bijna geen ander deel van ons vaderland in elk Duitsch hart de herinnering wakker roept aan Duitsch leed, Duitsclien dood en Duitsche trouw. En juist op het oogenblik, dat veldmaarschalk Hindenburg in den politieken strijd is betrokken en hij daarom evenals ieder, die zich in dezen strijd begeeft, omstreden wordt, was het Marx een behoefte als D uitschei' en politiek tegen stander van dezen man, Hindenburg zijn ver eering en dank uit te spreken. Marx zeide, er van overtuigd te zijn, dat al zijn aanhangers en vrienden in den strijd, waartoe zij gedwongen zijn om lninne politieke overtuiging en voor de toekomst van het vaderland, nimmer zullen vergeten, dat wij tot ons diepste leedwezen hij bevrijd zijn, van den last van het minister- presidentschap. Een nader bericht meldt, dat Doumergue Painlevé heeft verzocht een ministerie samen te stellen. Painlevé zal zijn vrienden raadplegen en heden zijn beslissing aan Doumergue mede deel en. Binnenland. BELGIE. Vandervelde premier? Het hoofdbestuur van de Belgische socialisti sche partij heeft gister vergaderd ten einde de politieke situatie te bespreken. Het bestuur heeft verklaard dat de socialistische partij de verantwoordelijkheid voor de kabinetsformatie moest aanvaarden en besloot Vandervelde te verzoeken stappen te doen voor de vorming van een democratische regeering op de basis van het verkiezingsprogram van de socialistische partij. TURKIJE EN GRIEKENLAND. Volgens een te Berlijn uit Constantinope] ontvangen bericht is tusschen Griekenland en Turkije overeenstemming bereikt in zake de kwestie van patriarchaat. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. De Turksche troepen hebben den laatsten tegenstand der Koerden gebroken en hebben alle tegenover veldmaarschalk Hindenburg genood- I ®edert het begin van den opstand door de Koer- I de boedelvereffening door de Hanzebank met zaakt zijn tot een strijd dien wij met al ons den Raakte gevangenen bevrijd. Sjeik Said kracht worden voortgezet, doch dit op een wijze, 'de aanvoerder der opstandelingen is met een I welke waarborgt, dat daaruit voor de crecbteu- klein gevolg de bergen ingevlucht hij wordt achtervolgd. N. V. Hanzebank te Delft. De op 26 Februari te Leiden gehouden ver gadering van crediteuren der N. V. Hanzebank te Delft heeft, zooa's indertijd werd gemeld, een commissie benoemd, later uitgebreid met nog enkele leden, die een geregeld toezicht zal oefenen op den gang van de liquidatie en op de belangen van crediteuren der bank. De commissie heeft thans aan de crediteuren een circulaire gezonden, waarin o.a. het volgende wordt, medegedeeld Als eerste daad heeft de commissie aan de Hanzebank verzocht een deskundig onderzoek te doen instellen naar den toestand van de bank en de vermoedelijke financieele resultaten van haar liquidatie. Ingevolge aanwijzing van de commissie zal dit gnderzoek moeten geschieden door den heer P. Klijriveld, accountant te Am sterdam, wiens rapport door de commissie tevens is gedacht als deskundige leidraad bij de te gel- demaking van de activa der bank. Aangenomen mag worden, zegt de commissie, dat de heer KJijnveld vóór 1 Mei e.k. van zijn bevindingen zal doen blijken, zoodat de com missie hoopt in den loop van die maand in de gelegenheid te zijn eenige nadere mededeelingen aan de crediteuren te doen aangaande de moge lijke uitkomst van de liquidatie. Intusschen zal de boedelvereffening door de Hanzebank met ken omvang heeft geleerd, op een eerste uitkee ring nog geruimen tijd moeten worden gewacht. oor een minnelijke liquidatie is de medewerking noodig van alle crediteuren. Er zijn echter nog crediteuren, die hun medewerking tot heden niet toezegden of die zich min of meer tegen de voorgenomen liquidatie verzetten. Tot dezen richt de commissie het ernstig verzoek, alsnog hun steun aan de liquidatieplannen niet langet te onthouden. Er blijft ten slotte te kiezen tusschen een faillissement der Hanzebank en de voorgenomen iqmdatie. Na zoovele crediteuren zich voor deze laatste hebben uitgesproken, meent de commissie na de bovenstaande inlichtingen te hebben ver schaft, met goeden grond te mogen verwachten, dat een klein gedeelte der crediteuren zich niet verder verzet tegen het verlangen der over- groote meerderheid. Van verschillende crediteu ren en ook van hun raadslieden, die oorspronke lijk voor hun cliënten een ander standpunt in namen, mocht de commissie nader medewerking verkrijgen verstand, maar met weemoed in 't harte moe ten voeren." In het verdere Verloop van zijn rede wees Marx op de economische gevolgen van de over eenkomst van Londen, en verklaarde dat het onafzienbare gevolgen voor Duitschland zou hebben, indien het hernieuwde vertrouwen van het buitenland in Duitschlands politiek en volks huishouding aan het wankelen werd gebracht. Politiek is in de eerste plaats een zaak van het verstand, en hoe zwakker de positie van een volk is, des te meer moeten vernuft en koel verstand zijn politiek leiden. De Rijkspresident is tegen over het buitenland de vertegenwoordiger van het Duitsche volk, en daarom moet het buiten land in hem een waarborg kunnen zien voor de voortzetting der toenaderingspolitiek. Ons volk kan zich geen buitenlandscli-politieke experimen ten meer veroorloven, want wij hebben genoeg leergeld betaald om te weten, dat slechts een buitenlandsclie politiek, die gericht is op eco nomische toenadering, succes kan hebben voor de nationale en economische opleving. De zekerste garantie voor een gezonde en regelmatige ontwikkeling in het binnenland is een gewaarborgde grondwet als grondslag van de staatsorde. Aan de grondwet van Weimar moet iedere Duitscher, die vaderlandsliefde heeft, vasthouden DE CRISIS IN FRANKRIJK. Na het bekend worden van de weigering der socialisten om aan de regeering deel te nemen, begaf Briand zich gister naar Doumergue en deelde dezen mede, dat hij in verband met de houding der socialisten er van afzag een kabinet te formecren. De voorwaarden, die de socialisten voor evèntueelen steun stelden achtte hij onverecnigbaar met zijn opvatting van de rol van minister-president. Nu Briand weigert, acht men het waarschijn lijk, dat Doumergue zich met grooten aandrang tot Painlevé zal wenden, terwijl ook de namen worden genoemd van De Monzie, Renout en Van Steeg, den gouverneur-generaal van Algiers. De directe vrienden van Herriot zouden graag zien, dat deze deel zou uitmaken -van het toekomstige ministerie en wel fis minister van Buitenlandschc Zaken. Op deze wijze zou 17) (Slot). Van jongsaf hebt gij u steeds moeite gegeven, den verstoorden vrede in onze familie te her stellen dit eerste uur van uwe aanwezigheid in mijn woning zal mij de gelegenheid bieden, om uw vredeswerk te voltooien. Kom, laat ons tot hen gaan." Beiden begaven zich nu naar de zaal, waar alle leden der familie SeeberVolmer waren samengekomen. De opgeruimde stemming van den jeugdigen Ordesgeestelijke verjoeg weldra de verlegenheid, die zich aanvankelijk nog eenigszins van de gasten meester maakte. De oude Seeber was als een ander mensch geworden hij lachte en schert ste met het jonge volk als was hij van een huns gelijken. Bernard, die reeds voor eenige jaren de studie eener technische hoogeschool had doorloopen ALLERLEI. Uit Londen: Tegen het einde van deze maand zal de Amerikaansche marine de grootste vloot- manoeuvres houden die er ooit hebben plaats gehad. Een vloot van 97 oorlogsschepen onder commando van 9 admiraals zal bij die manoeu vres trachten de Hawai-eilanden en de hoofd stad Iionoloeloe te „veroveren." Een sterk landleger, bijgestaan door 20 duikbooten en een groot aantal mijnenleggers, moet trachten deze aanval af te slaan. Uit Londen De terechtstelling van Nor man Thorne, die wegens vermoording van zijn verloofde Elsie Cameron ter dood werd veroor deeld, is vastgesteld op 22 April. Nadat zijnhoo- ger beroep onlangs door het Hof van Appél was verworpen, bestond er geen oogenblik twij gel aan de uitvoering van zijn doodvonnis. Uit Cairo Lord Balfour is gistermiddag per boot naar Marseille vertrokken. Uit Sofia Op grond van de Wet tot Be schei ming van den Staat heeft de krijgsraad te Warna 2o communisten tot gevangenisstraf fen van een totaal van 113 jaren en dwang arbeid, alsmede den communist Georgief ter dood veroordeeld. Het Letlandsche parlement heeft de ratifi catie van de overeenkomst van Washington betreffende den 8-Urendag goedgekeurd. Uit Londen Uit Athene wordt bericht, dat de Grieksche regeering voor de verdaging van de zitting der Nationale Vergadering een ontwerp van wet heeft ingediend, ter goedkeu ring van een overeenkomst tot bepaling der Grieksche oorlogsschuld aan Engeland op 22 millioen pond sterling. Uit Berlijn In het te München verschij nende orgaan van den Bond van Katholieke Arbeidersvereenigingen beveelt de vroegere Land dagafgevaardigde voor de Beiersche Volkspartij, yaltersbach, de candidatuur-Marx warm aan. olgens hem is Marx de ware katholieke leider sedert jaren. i bfaai verluidt zal de Kleine Entente zich Krachüg bhjyen verzetten tegen een aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland. in hetSk-rChit!Ct ?et een grooten ondernemer voor ule topk T m m°est hem Pannen met vreuv-U v, bl°0t leggen" Hij deed dit begeestering en telkens liet hij daaibij uitkomen, hoe hij de aanleiding tot zijn beroepskeuze aan zijn neef, den Pater dankte. „Nu, Bernard, mijn lof behoeft gij zoo luide lachend. „In den grond der zaak danken wij dat alles aan mijn dierbaren vader, die mij ook eens tot dit beroep bestemd had, doch ik deug- miiTotVhOa0nrd^0WmeeSter de goede God heeft mij tot handlanger aan het groote bouwwerk zijner Kerk geroepen." zei" di' m!7a8«kTtZiChtigheid Van mib Edmond' Cod Wklt -T "de men8ch wikt- ™aar God beschikt gy hebt het betere déél ver koren. En tot straf sta ik daar thans eenzaam TJT' TT Cn de.feeber hoeve zal geen meester sluit o als lk eenmaal de oogen voor goed „Wdt gij mij dan onterven, vader vroeg pater Domimcus schertsend. „Onterven, Edmond?" vroeg de grijsaard. „Maar gy kunt toch als pater de hoeve niet gaan ren zooveel mogelijk baten zullen worden ver kregen. Door de realiseering van de roerende en onroerende goederen en de inning van de vorderingen niet geforceerd te doen plaats heb ben, doch met inachtneming van de belangen zoowel van crediteuren als van debiteuren dei- bank, vertrouwt de commissie, dat een hoogere uitkeering aan crediteuren zal kunnen worden verzekerd, dan een faillissement zal kunnen op leveren. De commissie zal er tegens naar streven, dat binnen niet al te langen tijd een uitkeering aan crediteuren wordt gedaan. Ingeval van faillissement, aldus de commissie, zou, naar de ondervinding met faillissementen van soortgeiij- Dit zal bewezen worden aan alle Asthma- lijders in Nederland. Ieder Asthmalijder kan bij zijn drogist de volgen de drie dagen een gratis proefpakje Asthmador aanvragen. Dr. Rudolph Schiffmann is met de voornaamste drogisten overeengekomen deze proefpakjes aan alle Asthmalijders in Nederland af te geven. Dr. Schiffmann, de bekende specia list voor kwalen der ademhalingsorganen, heeft in Asthmador een volmaakt middel samenge steld, na vele duizenden Asthmalijders behan- dels te hebben. Hij zégt„Besliste verlichting bij de hevigste Asthmakrampen kan verkregen worden door het gebruik van Asthmador", dik wijls na 10 15 seconden, doch in ieder geval bin nen het zelfde aantal minuten". Hij zegt ook „Het is mij volmaakt bekend, dat er ernstige twijfel bestaat omtrent het genezen van Asthma en ik ben tot de overtuiging gekomen, dat de eenvoudigste manier om mijn middel zijn heil zame uitwerking te laten toonen is, door een gratis proefpakje uit te reiken aan ieder die er belang in stelt. Ik weet wat Asthmador zal Uitwerken ik heb het in duizenden gevallen met bevredigend resultaat aangewend en mijn vertrouwen er in is zoo sterk, dat ik gaarne de kosten ervan draag om ieder Asthmalijder in de gelegenheid te stellen gratis een proef te nemen." Zij, die ver van een drogist verwijderd wonen, kunnen een gratis proefpakje per post bekomen, door hun naam en volledig adres per briefkaart op te geven aan Schiffmann's Depot, Singel 95 te Amsterdam. 1370 35 Nederland en Turkije. Belga seint uit Angora De I urksche nationale vertegenwoordiging heelt gisteren onder meer een verdrag van vriendschap met, Nederland aangenomen, AVering van reclame. Naar het Volk" meldt heeft de" directie der spoorwegen besloten de reclame van een Zeep- maatschappij op de wagentjes der posterijen niet meer op de perrons toe te laten daar dit in strijd wordt geacht met de belangen der maatschappij in verband met de gewon» perronreclame. Toelagen. Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot het verleenen van toelagen aan hoofden onderwijzers en onderwijzeressen die m het tijdvak van 1 Januari 1920 tot en met 31 December 1924 werkzaam zijn geweest aan een openbare of bijzondere leerschool die als eenige leerschool was verbonden aan een ge meentelijke of bijzondere Kweekschool voor- onderwijzers en (of) onderwijzeressen. De kosten zijn 490.000. De naamlooze vennootschappen. Verschenen is het verslag van de commissie van voorbereiding uit de Tweede Kamer in zake het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de bepalingen in het wetboek van koophan del en van daarmee samenhangende artikelen in dit wetboek en in het wetboek van strafrecht. De werkstakingen in Drente en Friesland. Het aantal werkwilligen neemt bij de rijks werkverschaffing in den Haskervecnpolder ge regeld toe. De menschen werken er 9 uur per dag. De inspecteur der rijksveldwacht in Friesland, die met het oog op de werkstakingen te Heeren veen gedetacheerd was, is naar zijn standplaats teruggekeerd. De Rotterdamseke Rank. „Het Vólk" van Vrijdagavond bevatte het bericht „Onze p.g. Schaper heeft de volgende vragen gesteld aan den minister van Financiën." Daarop volgden de vragen, die wij overnamen. 1 hans schrijft, genoemd Kamerlid ons, dat bedoelde vragen niet door hem gesteld zijn, „en uit een of anderen duim zijn gezogen." „Het Volk" deelt mee1: Wij zijn es ingeloopen. Op de griffie van het Parlement, en op het deparlc- ment van Financiën.is van bedoelde vragen ook niets bekend. bewonen „Ik niet, vader, want ik ben en blijf een arme bedelmonnik, maar de Orde, waartoe ik behoor, kunt gij tot uw erfgenaam maken en gij kunt dan verzekerd zijn, dat de Seeber- hoeve dan een oord van zegening zal worden' Wellicht zou ik dan, zooals gij het eenmaal gewenscht hebt, toch nog een bouwmeester in de pij worden en neef Bernard kon mij dan de plannen voor den bouw ontwerpen." „Edmond, mijn zoon", riep Herman See ber vol blijdschap uit, „gij zult niet tevergeefs gebedeld hebben de hoeve is van nu af aan voor u mij en mijn trouwe huishoudster blijft nog genoeg over om van te leven. Pater Dominicus reikte vreugdestralend zijn vader de hand „God verge'de het u, lieve vader Moogt gij het nog beleven en nog lange jaren uwe vreugde vinden aan dit gebouw van christelijk-sociale welvaart, dat hier op ons gebied zal verrijzen. Reeds lang koestert onze Pater Provinciaal de gedachte, hier in deze streek van snel opbloeiende nijverheid een inste'ling voor arme, verwaarloosde knapen te openen. Zou daarvoor een meer geschikter trelegenheid bestaan dan onze schoone Seeber- hoeve „Dat is een heerlijk plan riep de oude See ber" met jeugdige geestdrift uit, „maar een voorwaarde verbind ik aan mijn schenking, n.l. dat de ziel der gansche onderneming zal zijn mijn pater Dominicus." „Zooals God wil laat ons zeggen, lieve va der hernam de monnik In de volgende dagen der missie verzuim de Herman Seeber geen enkele preek, cn zoo werd het werk der genade in zijn ziel voltrok ken. Op Goeden Vrijdag zuiverde hij zijn geweten, dat zoo lang van allen godsdienst vervreemd was geweest, door een rechtzinnige biecht en op don morgen van het hoogheilig Paaschfcest vierde hij met geheel de parochie zijn eigene en des Heeren verrijzenis, terwijl hij aan de H. Tafel nedcrknielde om het Lichaam cn Bloed van Christus te ontvangen uit de han den van zijn zoon Edmond, pater Donnni- cus. SCHIEDAMSCHE E^iittlanlflin<S6Ali !¥I«iirfix7a hil boVriid 71171 VU Tl Hon loef linf mi'ninl I ai

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1