VOOR SCHIEDAM EN L LUCETTE. FEUILLETON. e 48ste Jaargang. Donderdag 16 April 13S5. 142&6 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco" per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Adverte at i e n 1—5 regels f 1.75, elk* regel daarboven 35 c*nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op toegezonden. Incassokosten worden berekend. per regel, aanvraag Gratis-Ongevallenverzekering 1 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een band, voet ol oog 200 bn dood f 100 hii verii.» dnnn; 160 hu verlies van een wgsvlnger, 115 bij verlies van eiken anderen vlnoe.. w0,dt new..X„d d'oi, de v 1^1 Bq of krachtens wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Scliiedam hebben bij hun be sluit van 14 April 1925 VERGUNNING VER LEEND aan lo. de N.V. „PRODUCTO" tot oprichting van een pakinrichting van levensmiddelen en pluimveevoeder in het pand Nieuwe Haven 109 kadater Sectie M. No. 3369, met 7 electro- motoren van resp. 5, 3, 3, 2, x/a, 1/a en 1/a P.K., drijvende een schoonmachine, transportbanden een hijschlier en pakmachines 2e. de N.V. UNIE-WINKELMAATSCHAP- PIJ tot oprichting van een grossierderij in levens middelen in 'tpand Nieuwe Haven 105, kadaster Sectie M. No. 3369, met 5 electromotoren van resp. 6, 2, 1, 1 en ,/a P.K., drijvende een lift, een hijschlier, een zakkenklopper, een theebreek- machine en een monsterkoffiebrander 3o. GEBR. C. M. HUIJSKES tot op richting van een steenhouwerij aan de Simon Stevinstraat 14, kadaster Sectie I. No. 2471, met een electromotor van 10 P.K., drijvende carborundumlïais- en zaagmachine,; 4e. de HOLLANDSCHE FABRIEK VAN VUURVASTE MATERIALEN (J. Harreman; Co) tot uitbreiding van de fabriek van vuur vaste materialen in het pand Schie 24, kadaster Sectie A. no. 1123, met een electromotor van 10 P.K., ter vervanging van den bestaanden elec tromotor van 6 P.K. Schiedam, 36 April 1925. een BaltenkRdssi Nieuws, DE CANDIDATUUR-HINDENBURG. De diplomatieke medewerker van de „Daily Telegraph" schreef, dat de Duitsche regeering alle pogingen in het werk had gesteld om Hinden burg te bewegen zijn presidentschapscandida- tuur in te trekken. Deze pogingen zonden zijn uitgegaan van de Duitsche Volkspartij en wel in de eerste plaats van dr. Strescmann. Van bevoegde zijde wordt, thans dit bericht onjuist genoemd. Inderdaad is het onwaarschijnlijk, dat de regeering of een harer leden officieel' in den strijd tusschen de partijen om het rijks- presidentschap zou hebben geintervenieerd. Daar entegen is het een feit, dat leidende persoonlijk heden in economische kringen, die de meening van het kabinet deelen, bij Hindenburg stappen hebben gedaan, hem er toe te brengen, van zijn candidatuur af te zien. Hindenburg heeft, zooals te verwachten was, dit van de hand gewezen, daar de aanmeldingstermijn voor president- schapscandidaten heden afloopt, en de recht- sche partijen, wanneer Hindenburg zich zou terug trekken, geen anderen candidaat meer zouden kunnen stellen. Naar van de zijde van het Reichsbloc wordt medegedeeld, zal Hindenburg Zondag a.s. te Hannover een groote politieke rede houden. In strijd met hetgeen door het Reichsblock in hare proclamatie bij de candidaatstelling van Hindenburg werd beweerd, heeft de Bei- ersche Boerenbond zich in een oproep aan zijn leden thans uitgesproken voor de candidatuur- Ma rx. v DE 1RANSCHE KABINETSCRISIS. Painlevé premier? Painlevé heeft de opdracht tot vorming van een nieuw Fransch kabinet aanvaard. De mo gelijkheid bestaat, dat Caillaux minister van Financiën zal worden. De socialisten willen niet in het kabinet maar steunen Painlevé wel. De Fransche Kamer heeft met 325 tegen 29 stemmen de overeenkomst met de Bank van Frankrijk in zake de nieuwe uitgifte vanbank biljetten en de voorschotten aan den Staat goedgekeurd. zekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verr bink Scbiedtni niet langer te dat de beperkingen, door het vredesverdrag opgelegd, het herstel van midden-Europa ver hinderen. Einde Mei komt te Genéve de econo mische commissie van den volkenbond met het zelfde program bijeen. ONTWAPENING VAN DL'ITSCIILAND. Foch heeft aan den Gezantenraad het rapport overhandigd betreffende de ontwapening van Duitschland. Het rapport beslaat 44 pagina's en draagt een uitsluitend technisch karakter. I. Een opzienbarend gemengd nieuws. Alfred Tortoran sloeg zijn dagblad open. Een tamelijk vet opschrift trof zijn blik. Beide oogen van verwondering opengesperd, las hij Het Geheim. Een man, die verdwijnt zonder eenig spoor achter te laten, midden in Parijs, in een lift, 't is voorwaar geen alledaagsche gebeurtenis. Ze is nochtans voorgevallen in het gebouw nummer 15 bis, rue d'Hauteville. In dat huis heeft een koopman zijn kan toor en zijn woning op de eerste verdieping, ter wijl het magazijn en de kantoren van zijn be dienden gelijkvloers gevestigd zijn. Een lift verbindt beide verdiepingen. Welnu, gisteravond om kwart voor zes, dat is te zeggen kort voor het sluitingsuur, is de kassier, die gewoonlijk op de benedenverdieping werkt en van een hem gegeven opdracht in Parijs terugkeerde, in tegen woordigheid van alle bedienden in de lift gestapt, om naar zijn patroon te gaan, die hem met onge- DE AANSLAG OP KONING BORiS. Over den aanslag op den koning van Bulgarije worden uit Sofia nog de volgende bijzonderheden aan de Berlijnsche bladen geseind Het staat vast, dat bij den aanslag communis ten de hand in het spel hadden. Een sterke troe penmacht is uit Sofia vertrokken, ten einde de daders die zich in de bosschcn verborgen hou den, in handen te krijgen. Tot nog toe is dit niet gelukt. Koning Boris had Dinsdagmiddag een bezoek aan een te Ohrnaie gelegen museum gebracht en keerde per automobiel naar Sofia terug. In zijn gezelschap bevonden zich zijn adjudant, voorts een lijfjager en een ambtenaar van het hof. Plot seling werd de automobiel beschoten door lieden, die zich langs den weg verborgen hadden gehou den.De lijfjager werd door het eerste schot gedood Het tweede schot kwetste den chaffcur in het gelaat, terwijl de ambtenaar door het derde schot werd neergeschoten. Toen de koning bemerkte, dat zijn schaffeur gewond was, nam hij zelf het stuur van den wagen over. De chauffeur had 'eeds getracht den wagen tot stilstan'd te brengen maar reed daarbij tegen een telegraafpaal met het gevolg, dat zoowel de koning als zijn mede reizigers uit den wagen werden geslingerd. Een autobus die op dit oogenblik naderde, nam den koning op en keerde terug naar Ohranie, waar het garnizoen gealarmeerd werd. Ongeveer 30 sol daten spoedden zich naar de plaats van den aan- slag, waar de begeleiders van den koning zich nog steeds tegen hun aanvallers verdedigden. Bij gebrek aan munitie waren de adjudanten en de chauffeurs net op het punt, te vluchten. Toen Koning Boris met de 30 soldaten naderde, werden ook zij beschoten. De soldaten schoten terug, waarop de aanranders op de vlucht sloegen, ach tervolgd door de militairen. Intusschen keerde koning Boris met zijn begeleiders naar Sofia te ug, waar gisterochtend alle scholen, kantoren en winkels gesloten bleven, ter viering van het mislukken van den aanslag. Minister-president Zankof verklaarde, dat de bende, die den ko ning had aangevallen, uit 56 communisten had bestaan. Bij hun vlucht lieten zij tamelijk veel materiaal achter. DE OPSTAND IN KOERDISTAN. fff' Gemeld wordt, dat Sjeik Said, de leider der Koerdische rebellen, gevangen is genomen. Ook Sjeik Abdoellah is gearresteerd. Te Diarbekir zijn tot nu toe twintig personen opgehangen wegens deelneming aan den Koer- dischen opstand. Voorts werd een viertal per sonen gisteren te Bitlis geëxecuteerd. Onder de gevangenen bevinden zich een voormalig af gevaardigde en een Mohammedaansch priester. Ook zijn omvangrijke huiszoekingen en be slagleggingen verricht in de bureaux der oppo sitiepartijen te Constantinopel. Tot dusver zijn echter slechts 6 personen gearresteerd. DE PATRIARCHAATSKWESTIE. De Heilige Synode van het Oecumenische Patriarchaat heeft zich telegrafisch tot den verdreven patriarch gewend, met het verzoek vrijwillig zijn functie neer te leggen om het voort bestaan van het patriarchaat te redden. De ge gronde hoop bestaat, dat de patriarch aan dit verzoek gevolg zal geven waarmede het conflict definitief uit den weg zou zijn geruimd. 1 Juni te laten aanvangen en laten voortduren dan tot het einde van Augustus. Nederland en de Vereenigde Staten. Op 8 April heeft te Washington de uitwisse- ling plaats gehad van de akten van bekrachtiging van het aldaar op 21 Augustus 1924 tusschen Nederland en de Vereenigde Staten gesloten verdrag over het vervoer van alcoholische drank ken. Het verdrag is ingevolge artikel 5 op 8 April in werking getreden. De Amsterdamsehe wethouderscrisis. In de gistermiddag gehouden vergadering van het burgerlijk blok in den Amslerdamschen Raad heeft de R. K. raadsfractie bij haar wei gering volhard, om tot de verkiezing van drie soc.-democratische wethouders mede te werken. AMERIKA EN ROEMENIE. De Amerikaansche gezant te Boekarest heeft een mededceling overhandigd aan de Roemeen- sche regeering, waarin haar aandacht wordt ge vestigd op het feit, dat Roemenië wel metandere landen heeft onderhandeld over overeenkomsten ter fundeering van zijn schulden, maarzulke stappen niet heeft gedaan met betrekking tot zijn schulden. COLUMBIA. Terwijl de president van de republiek Columbia niet in cle hoofdstad aanwezig was, smeedde een aantal officieren een complot om de regeering omver te verwerpen. De president keerde echter bijtijds in de hoofdstad terug en -slpagde erin de samenzwering te verijdelen. De schuldige offi cieren zijn gearresteerd. De bloemententoonstelling te Heemstede. Mgr. A. J. Gallier, bisschop van Haarlem, heeft gisteren, vergezeld van eenige geestelijken, een officieel bezoek aan de tentoonstelling ge bracht.. Hij werd door den voorzitter van Bloem bollencultuur, den heer E. H. Krelage, rond geleid. Verlaging der posttaricvcn Naar „De Grondwet" uit goede bron weet te melden moet het bedoeling zijn de door de voorgenomen postreorganisatie (het inkrimpen van het aantal bestellingen inde groote provineie- steden) te bereiken bezuiniging te doen strekken ten voordeele van het binnenlandsch postta- ricf, waarbij het posttarief voor brieven van 10 op 7Va ct. zal worden teruggebracht. Eerste Kamer. De Eerste Kamer is gister na afdoening van serie ontwerpen uiteengegaan tol nadere bijeenroeping. een ALLERLEI. Uit Constantinopel De Turksche Nationale Vergadering nam het regéeringsvoorstel aan betreffende het gratis verstrekken van grond voor de vestiging van de buitenlandsche gezant schappen. 1 Uit Sofia De afgevaardigde en generaal der reserve Kosta Georgiëf, lid der democratische partij, is gisteravond halfnegen voor zijn woning door een onbekende vermoord. De dader kon ontvluchten. Dr. Seipel heeft aangekondigd dat, bespre kingen zullen plaats vinden voor de bijeenroeping van een economische conferentie tusschen de Dona u-sta ten. OOSTENRIJKEN DE VOLKENBOND. Binnenkort vindt te Weenen, op aandringen van den volkenbond, een conferentie over de opheffing van de economische beperkingen van landel en verkeer met de midden-Europeesche staten plaats. He volkenbond is de overtuiging toegedaan duld wachtte. Het schijnt dat het toestel zich tamelijk langzaam in beweging zette. (Deze bijzonderheid heeft haar belang). Na. ongeveer wee minuten was hij op zijn bestemming. Mijn- ïeer Bené Lambert, die haast had om zijn bediende te spreken, stond op het trapportaal, voor de deur van het toestel. De lift was leeg. e assier was tijdens de korte reis naar de eer ste verdieping verdwenen. Laten we er aan toe- voegen, at de aldus op allervreemdste wijze weggemoffelde kassier drager was van een akten- tasch, die, benevens belangrijke documenten, een groot bedrag van meer dan één jmillioen, zegt men, inhield De politie heeft een onderzoek over deze zonderlinge gebeurtenis geopend." Aiwfrh'i met Z'jn lezing klaar was. bleef Alfred Tortoran eenige oogenblikken droomend voor zich uitkijken. hijWat Cen merkwaarrJig avontuur! mompelde Dan haalde hij de schouders op. Hij had heusch wat anders te doen, dan zich suf te denken over de verdwijning van een onbekende. Ja, zuchtte hij, als er nog een belooning aan den eerlijken vinder uitgeloofd werd Terwijl hij dien morgen- aldus bij het lezen van zijn dagblad over de Boulevards der lta- liens slenterde, verfrommelde Alfred Tortoran af en toe in den zak van zijn overjas twee papier tjes, waarvan de aanraking terzelfdertijd ple zier en ergernis in hem verwekte. Binnenland. Inkrimping van den zomertijd. Het Tweede Kamerlid Braat heeft een initia tief-voorstel ingediend tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918, gewijzigd bij de wet van 22 Maart 1922 tot tijdelijke afwijking van de we van 23 Juli 1908 tot invoering van een wette- lijken tijd, beoogende den zomertijd niet vóór vreugde Een der papiertjes, dat hem tot stemde, was een mooi bankbriefje van vijftig, heelemaal nieuw, dat heel zijn fortuin vertegen woordigde en dat het beheer van de Bank van Leening hem zooeven in ruil voor zijn horloge, laatste overblijfsel van vervlogen roem, over handigd had. Het andere, dat hem tot een geme- lijken grijns verleidde, was de „erkenning" die hem voor hetzelfde beheer was ter hand gesteld en 'm 't recht verleende tegen betaling van 'n matigen intrest, 't verpande voorwerp binnen tijdverloop van één jaar af te halen. Alfred Tortoran was vijf en twintig jaar oud, had een meer schitterende, dan practische opvoeding genoten, had tanden als 'n jonge wolf en een wilden eetlust. Zijn gelaat was open en sympathiek en zijn oogen fonkelden van intel ligentie. Hij studeerde in de rechten, toen financieele rampen die op den dood van zijn ouders volgden hem dwongen zijn brood te verdienen, waf hem tot nog toe niet gelukt was. Beurtelings klerk bij cen loodgieter, bankbediende, kcllner, hij had ieder dezer beroepen achtereenvolgens wegens gebrek aan ijver moeten opgeven. Op dit oogenblik zocht hij zijn weg en vond dien niet. Daar hij nochtans over een uitstekende gezondheid een onwankelbaar optimisme, een onverzettelijk geloof in zijn gelukster en een bankje van vijftig beschikte, zag hij de toekomst rooskleuriger in dan zijn zorgelijke toestand het had kunnen laten veronderstellen. De Oostinjevliogers. Eenige ministers zullen Zaterdag te Amsterdam de huldiging van de Oostinjcvliegers bijwonen. Districtslaiuldag te Sneck. Op Paaschmaandag/werd in de groote zaal van Amicitia te Sneek een R. K. districtslanddag gehouden. Pastoor Overmeer hield een politieke rede die wij hier zooals de „Msb." haar weergaf laten volgen De Eerw. spreker verklaarde dat hij vorige keeren met blijdschap den verkiezingsstrijd begon, omdat hij wist, dat men zoo groothartig was om alle kleine grieven te vergeten, teneinde samen te werken en te strijden voor de Christe lijke beginselen. Vechten voor de zaak van Chris- rus is immers het hoogste wat wij kunnen doen. Spr. heeft wel moed voor deze verkiezingscam pagne, maar hij wil even wijzen op enkele dingen, die niet goed gegaan zijn en zegt dat niet om bate lijk te zijn, maar zulke dingen nemen de blijd schap weg. Op de eerste plaats geeft spr. als de groote oorzaak aan het te veel zien naar stoifclijke belangen, waardoor de hoogere be langen wel eens in het nauw komen. Spr. had echter nog eenige andere aanmerkingen en wel dat de strijd niet gevoerd wordt op de goede manier. De goede manier is deze, dat men voor zijn meening vecht, maar als de beslissing ge vallen is zich daarbij neerlegt. Er zijn er echter, die, wel bij ons willen blijven, maar onder de Terwijl hij moeite deed om in zijn hersens de ingenieusc gedachte te laten opwellen, die hem zijn dagehjksch brood zou verzekeren, be merkte Alfred Tortoran, dat de stadsklok op den boulevard op twaalf stond en dat zijn maag het met dit uurwerk eens was. Primo dejeunare, deinde philosophare, mom pelde hij in een latijn, dat juist hij de omstandig heden paste. En ik ben voornemens eens duchtig te eten ik heb gister voornamelijk karige maal tijden gebruikt en ik durf aan het menu, dat ik morgen zal lezen, niet denken. Een goed maal is de beste raadgever, ik wil even zijn raad inwinnen. Na deze alleenspraak duwde hij de deur van een restauratie open, ging binnen, klom naar de eerste verdieping om er bij een lekker maal, het genoegen van den drukken en krioelenden bou levard te smaken. Dadelijk begon hij met de medewerking van een ernstigdoend en hoffelijk ober-kcllner, een stevig menu op te stellen. En terwijl hij zich aan deze gewichtige be zigheid overleverde, werd de restauratiezaal met klanten gevuld .Een groote jongeman, die met één oogopslag bemerkt had, dat alle tafels hij de vensters bezet waren kon een gebaar van ergernis niet onderdrukken. (Wordt vervolgd) NIEUWE EDAMSCHE ■■iiMiiii,ipiir.*a 4> ii-A

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1