schap en wegens overtreding van art. 43 der Drankwet. In Amsterdam werden in dat jaar 2483 processen verbaal wegens openbare dron kenschap opgemaakt en slechts 1 proces-verhaal wegens overtreding van art. 43 der Drankwet. Hel posllarief. Naar de „Tel." verneemt, wordt thans over wogen om de internationale tarieven voor post stukken te verlagen. Het is de bedoeling om tè komen tot een tarief van 15 cent voor een brief en 10 cent voor een briefkaart. Stads- en Gewestelijk Nieuws. St. Liduina-lezingen. 't Was gister een schoone St. Liduina-avond in den R.K. Volksbond, waar in een tweetal lezingen de groote deugd en roem van onze H. Stadgenoote met heerlijke woorden werd ver kondigd. Kapelaan Paulussen sprak als voorzitter der tentoonstellingscommissie het openingswoord en zeide, dat 't hem veel liever geweest was, wan neer de zaal tot in de hoeken bezet zou zijn geweest, maar nu dit niet 't geval was, troostte hij zich met 't feit, dat ook 't leger van Gods uitverkoren volk eens niet groot was en toch Jah we er Zijn zegen op liet rusten zoo beschouwde spr. ook de aanwezigen als de kern der St. Lidui- na-vereerders, van wie de goede invloed op anderen zou overgaan en die daardoor Schiedam voor St. Liduina weer zouden veroveren. Spr. riep allen een hartelijk welkom toe, in 't bijzonder de beide redenaars van den avond, die zeker erin zouden slagen meer liefde voor onze H. Stadgenoote bij allen op te wekken. In een paar korte trekken stelde kap. Paulussen de eerw. sprekers aan de vergadering voor pater Meuffels, van wie binnenkort de nieuwste levensbeschrijving zal verschijnen en onzen oud stadgenoot, pater Constantinus Reijgersberg, een trouwen vereerder van St. Liduina. Tot slot wekte spr. de aanwezigen op de H. Liduina als de kostbaarste parel in hun hart te blijven dragen en opende toen de bijeenkomst met den christelijken groet en een H. Liduina, bid voor ons. Pater Meuffels, hierop 't woord verkrijgend, begon met te zeggen, wat kap. Paulussen reeds aanroerde, dat hij ongeveer 8 jaar studie be steedde om naar de beste bronnen een geschied kundig boek over St. Liduina te schrijven, waar door de cultus voor haar meer en meer tot bloei kome. In een andere taal dan 't Nederlandsch (in 't Fransch) schreef spr. zijn boek, om nog grooter bekendheid aan zijn streven te geven. Spr. bracht allen dank die hem bij zijn studie be hulpzaam waren en speciaal wijlen pater G. A. Meijer, aan wien hij deze lezing eerbiedig wilde opdragen. Pater Meuffels kwam dan tot een overzicht van St. Liduina's leven en lijden. Alhier geboren in 1380, stierf zij ook hier in 1433, zonder ooit haar stad te hebben verlaten.Op 15-jarigen leef tijd viel zij op het ijs, wat haar 38-jarige ziekte ten gevolge had. Die ziekte deed haar hevig lij den en maakte haar als een misvormd schepsel, een hoopje „vuilnis", zooals Huysmans 't durft te zeggen. Dit gekluisterd zijn aan haar leger stede, deed haar echter niet voor haar mede- menschen verloren gaan. Zij leefde hartelijk en medelijdend met de menschen mede, speciaal de armen vonden in haar een beschermende moe der. Meerdere malen in de week hield zij uitdee- ling van spijzen, dan van brood en bier, dan weer van vleesch en andere levensmiddelen. Ook geld schonk zij dikwerf er nog bijZij verkocht, om dit alles te doen, alles wat zij bezat, o.m. een edelsteen en een prachtige vaas, doch ook wel hielp God haar wonderdadig door haar voor raad dikwijls, onzichtbaar te vermeerderen. Zoo had zij een flesch wijn weer wonderlijk gevuld gekregen en een ham werd niet kleiner, eer groo ter, hoe meer men er af sneed. God schonk haar voor al haar weldoen ook dikwerf liemelschen troost in verheven geestverrukkingen, waarin zij echter God weer vroeg haar nog meer te doen lijden. Zij wcnschte wel tot 't einde der wereld in 't vagevuur te blijven, zoo zij daarmee een zondaar had kunnen verlossen. Vele bijzonderhe den over St. Liduina's leven citeerde spr. uit 't bekende boek over haar van Brugman. Een belangrijk feit uit haar leven is ook de aanbieding door een rijken Belg, om haar een nieuw huis te geven, wat zij echter weigerde en in de plaats daarvoor vroeg een gesticht voor lmlploozen en toen kreeg de huize Leliëndaal, a.d. Achterweg, waarin tegenwoordig hef Wees huis is gevestigd.- Zoover was dus de mare van haar smartelijk ziekbed en tevens van haar groote naastenliefde en wonderbare deugd ver breid, dat St. Liduina in stad en land en zelfs builen onze grenzen met grooten eerbied werd genoemd en geroemd. Maar ook na haar dood, beschermde St. Li duina haar stad nog op bijzondere wijze. In 1489 bewaarde zij Schiedam voor verraad, dat de bevelhebber hier van Maxirniliaan van Oos tenrijk, Wittenhorst, wilde plegen, door de stad aan Jhr. Fr. van Brerlerode, den leider der Hoek- schen, over te leveren. Op den morgen echter, toen het verraad zou plaats hebben, gaf de schild wacht het sein voor 't volbrengen van het ver; raad twee uur te vroeg (7 uur in plaats van 9 uur, zooals was afgesproken) en bewerkte zóó dat de stedelijke trouwe soldaten en burgerij na een korten kamp de baas hier konden blijven en een groot bloedbad, zooals destijds in Rotter dam en Vlaardingen wel was aangericht kon worden voorkomen. De stedelijke autoriteiten en alle inwoners schreven deze redding eenstem mig aan St Liduina toe en't stadsbestuur beval Brugman's levensbeschrijving van haarinpracht- band te doen verschijnen en telken jare het heuge lijk feit van het ontkomen aan het verraad fees telijk te gedenken. Ook nu nog, besloot de eerw. spr., behoedt St. Liduina haar stad en allen, die om haar bescherming vragen. Men zegt wel eens smalend van Holland in het buitenland, dat 't nergens anders voor voelt dan voor handel en koop manszaken, maar waar is, dat Holland steeds op allerlei gebied groote mannen en vrouwen heeft voortgebracht, o.w. St. Liduina een eere plaats inneemt om haar groote sterke lijdens- dougd en ideale naastenliefde. Kap. Paulussen dankte pater Meuffels harte lijk voor zijn schoone rede, waaruit zoo duidelijk bleek, dat St. Liduina niet alleen voor ons een voorbeeld is van geduld in lijden, maar ook door haar groote naastenliefde onze helpster is en zal blijven. Hierop zongen een aantal leden van het Fran- kelandsche Koor onder piano-begeleiding van den heer de Leur, een oud St. Lidfiina-licd, op middeleeuwschen tekst, getiteld Sinte Lyd- wijd, Maget van Schiedam, dat treffend werd uitgevoerd en zeer in den smaak viel. Na 't zingen van dit lied, werd 't woord verleend aan pater Constantinus, die zijn rede aanving met te zeggen, dat iedere heilige een bijzonder, bepaald beeld, een afglans is van Gode volmaaktheid, Gode-gelijkheid. Maar van den anderen kant wees spr. er op, dat in iederen hei lige toch ook voor dat hemelsch ideaal een na tuurlijke grondslag aanwezig is. Wijlen pater de Groot stond de stelling voor eerst mensch, dan christen, waarmede hij wilde zeggen, dat 't bovennatuurlijke bij ons geen wortel kan schie ten dan op een natuurlijken, menschelijkcn grondslag. En nu is die grondslag, meende spr., bij de geboren Schiedammers altijd zeer geschikt geweest, om christelijk te zijn en te blijven. Vol gens Opmeer is 't type van een echten Schie dammer iemand, die matig is, sober, eenvoudig, niet al te belust op stoffelijk goed en diep gods dienstig. Op 't einde der 18e eeuw, toen hier de jenever-industrie zoo bloeide, stond hier ook 't geestelijk leven zeer hoog. Hoe dat te rijmen is, vroeg spr., hoe kan er uit „Nazareth" iets goed voortkomen ÏDe reden stax in den echt christe lijken geest onzer Katholieke stadgenooten, die weliswaar niet allen meer geboren Schiedammers waren, maar uit Westfalen hier gekomen, toch eenzelfden natuurlijken grondslag bezaten, waar van de voornaamste kenmerken boven werden genoemd. Nooit is Schiedam ook overmatig rijk geweest, wat spr. eerder als een weldaad, dan als een achterstelling beschouwde. Genoemde echt Schiedamsche kenmerken be zat ook de familie van St. Liduina en bijzonder bloeide in die dagen de echt katholieke geest. Bewijzen ervan zijn nog de Groote-Markt-kerk kort na St. Liduina's dood gebouwd, de haar ge wijde kapel en haar zorgvuldig bewaard gebeen te. In den loop der jaren heeft Schiedam heel wat beleefd en is de Kerk hier meermalen in gevaar geweest, maar steeds bleef er een kern van Katholieken, die 't aloude geloof in eere hielden, gedachtig de spreuk wij zullen het erfdeel onzer vaderen handhaven. Ook in on zen modernen tijd moeten de Schiedamsche'' katholieken die lijfspreuk niet vergeten en als ware Liduina-vereerders en- navolgers 't' ware geloof in hooge eere houden. Aan de verlei dingen der moderne ideeën, van gemengd huwe lijk, zondige liefde en ongeloof, moeten wij weer staan met een krachtig neen, nooit. Dan drong spr.ook aan op een meer officieele en algemeene vereering van de stadsheilige St. Liduina, wier heilig gebeente toch rust binnen de muren van haar kapel in de Frankelandsche Kerk. Waarom, vroeg spr. kan 't hier niet zoo worden als in den Bosch, waar, de stadspatrones, de Zoete Lie ve Vrouwe zoo innig wordt vereerd en men bijna altijd biddenden in haar kapelle vindt. Waarom kan 't hier niet eveneens.tot een meer levendige St. Liduina-cultus komen, waarvan alle Schiedamsche katholieken en ook niet-stad- genooten diep-innerlijk doordrongen zijn Waar om vlecht men in zijn morgen- en avondgebed niet een schietgebedje ter eere der H. Stadgenoo te. Deze schoone ideeën gaf spr. ter grondige over weging en besloot met de woorden Wij zijn en blijven stadgenooten van een Heilige, die ge leefd heeft uit en door haar Roomsch geloof, waarin ook wij willen leven en sterven. Kap. Paulussen dankte den. eerw. spr. voor zijn woorden, als oud-stadgenoot op zoo schoone wijze tot de Schiedammers gesproken en hij vertrouwde, dat ze van hart tot hart zouden zijn gegaan, zoodat ze nooit meer vergeten zou den worden. De Frankelandsche zangers zongen vervolgens nog een middeleeuwsch lied Sinte Liedewijn, dat weer veel bijval oogstte, waarna tot slot kap. Paulussen ook hun een hartelijk dankwoord bracht en verder de aanwezigen nog herinnerde aan en opwekte voor de uitvoering, welke lieden- en Maandagavond in den R.K. Volksbond wordt gegeven, waar aan de hand van Brugman's boek tafereelen met zang en dictie uit St. Liduina's leven worden vertoond. Hij hoopte, dat zeer velen zouden komen, ook op de tentoonstelling en allen Zondag a.s. de novene zouden beginnen in een geest, welke de devotie tot St. Liduina in aller harten als vast zou doen roesten. Hiermee was de avond ten einde, welke in één woord schitterend slaagde, al was dan van zelfsprekend 't. succes ervan nog grooter geweest, wanneer de thuisblijvers er ook toe hadden bij gedragen. Vanavond en Maandag moet de Volksbonds zaal zijn uitverkocht't zou niet zijn goed te praten als dit niet 't geval was. Rijkskicskring Dorill. De stemkaart voor de katholieke lijst in den Rijkskieskring Dordrecht is bekend geworden. Zij luidt als volgt Politiek Advies: 1 Kooien, Dr. D. A. P. N. 2. Kuiper, C. J. 3. Meyer, J. M. J. A. 4. Veraart, Prof. Dr. J. A. 5. Kortenhorst, Dr. L. G. 6. Steger, Prof. Dr. A. M. A. H. 7. Brule, H. E. van den, en 8. Lambooy, J. M. J. LI. Alfabetische 1 ij s t Conijn, A. C. F. Guyt, L. F. Hoffman, D". A. C. A. Kampschöer, G. W. Le Maire, P. A. M. Loerakker, A. J. Nispen tot Sevenaer, Jhr. Mr. F. van Nolet, J. A. J. Perquin, P. J., en Schaepman, Th. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris P. R. v. E 11 e k o m. Afslag 1'7 April. 1. .Winkelhuis met, afz. Bovenwoning, erf en open grond aan de Broersvest no. 13. in veiling 19600.Niet verkocht. 2. Pand naast perc. 1, met erf. In veiling 8400.Niet verkocht. 3 t./m 8. Zes woonhuizen, achter per.c. 1 en2. In veiling 4100Niet verkocht,. 9. Winkel en Woonhuis a/d Groenelaan 79. In veiling ƒ6000.Niet verkocht. 10. Huis a/d. Breedstraat 35. In veiling 1400 Uit de hand verkocht. 11. Winkel en Woonliu.s a/h Broersvcld 138, In veiling 1900.Verkocht voor /2000. Notarissen Carbcntus Gerritsen en D. Boddeüs. Veiling 17 April. Een, woonhuis met erf, open plaats en achter uitgang aan de Bommelsehestraat nr. 2, groot 56 centiaren. Geveild voor 1600. Heropend. Blijkens achterstaande annonce, is hedenmid dag heropend de bekende, thans geheel verbouw de Bazar", der fa. D. Meyer, Boterstraat, 7. Morgen komen wij hierop nog nader terug. UIT ROTTERDAM. De Storm. In de Waalhaven zijn gister de stoombooten Gelderland en Nieuwland en op de rivier is het, aan boei 10 gemeerd liggende stoomschip Caroline Henfoth, tengevolge van den storm losgeslagen. MM hulp van sleepbooten zijn de stoomschepen weer op hun plaatsen gebracht. Het Italiaansche stoomschip Operofito is bij het sleêpen van de Maashaven naar de Waalha ven nabij laatstgenoemde ha ven, door den storm te® n den wal gedrukt en heeft cenige meerpalen vernield. UIT VLAARDINGEN. Dooilelijk ongeluk. Gisteren is op. den Maassluisschen dijk te Vlaardingen een ongeluk gebeurd met doode- lijken afloop. De 30-jarige juffrouw N. Dijks hoorn ging per fiets naar Maasland. Ze werd ingehaald door een vrachtauto van de firma C. v. d. Burg en Zonen te Vlaardingen en waar schijnlijk door den sterken wind is zij onder den auto gekomen. Het achterwiel ging haai- over het hoofd, dat geheel verbrijzeld werd. iiemengd Nieuws. Het F. n g e 1 s c h e 1 u c h t s c h i p. Uit Londen wordt het volgende gemeld Het luchtschip R. 33, hetwelk onlangs een succesvollen proeftocht had gemaakt, is naar reeds bericht is, gistermorgen om lfUiiir losge slagen van den ankermast in het vïïegpark te Pulham, terwijl er een hevige westelijke orkaan woei, en naar de zee ge dreven.Het had een equi page van 1 man aan boord ter voorbereiding van een nieuwe belangrijke proeftocht. Aanvankelijk dreef hef luchtschip hulpeloos op zijde, maar de bemanning wist de motoren'te laten werken, en, ofschoon het. vaartuig weggedreven werd, slaag de men er in, het in evenwicht te houden. Uit Den Helder wordt berichtOm half 7 was de R 33 in zicht der Hollandsche kust ter hoogte van Ëgmond, S mijl uit de kust en 200 300 mij boven water. Het deelde mede, van de Engelsehe regeering beVel te hebben gekregen te trachten naar Keulen te vluchten en aan de Nederlandsche Regeering te hebben ge vraagd of het mocht landen, waarop een beves tigend antwoord was ontvangen. De gelegenheid daartoe was aan De Koog of te Soesterberg. De bemanning van beide vliegkampen is den gehee- lcn dag in dienst gehouden. Anèta meldt het volgende De commandant van Waalhaven vernam radiografisch, dat de commandant van de R. 33 nog voor een etmaal benzine aan' boord had. De neus van het schip is zwaar beschadigd, en vangt veel wind, waardoor de voortbeweging vertraagd wordt.Een noodlanding is waarschijn lijk niet npodig en zou in geen geval voor de och tendschemering plaats hebben indien er niets onverhoopts geschiedt. In Waalhaven nam men alle maatregelen voor een noodlanding. Men con signeerde een paard honderd mariniers én agen ten om hulp te verleenen. bij de landing van het vliegtuig. De commandant van het vliegtuig hoopt evenwel voorzichtig varend Calais te berei ken, daar de wind afnemend is en gunstiger draait. Nader meldt Aneta nog Het Luchtschip R. 33 is na tót Leiden gedre ven te zijn terug naar Zandvoort gegaan. De commandant laat het schip op den wind drijven om zoodoende benzine te sparen en in verband met dé onmogelijkheid om hier bij nacht te lan den. Alles is wel aan boord. Het Ministerie van Luchtvaart te Londen ontving het volgende draadlooze bericht van het luchtschip R. 33 „Het luchtschip bevindt zich tien mijlen ten Z. van IJmuiden. Het zal naar Engeland terugkeeren, wanneer de wind matiger wordt." Een later bericht meldt, dat het luchtschip tracht terug te keeren. Het Luchtvaartministerie bericht nog dat de R. 33 op weg is naar het vliegterrein te Pulham. zwaar gewond, is en van wiens toestand wij in ons vorig blad. ongunstig berichtten, is gister in het Binnengasthuis aan de bekomen kwetsuren be zweken. Lastige klant. Nadat de president van de Tielsche rechtbank gistermiddag de uitspraak in de zaak van J. van T. 'medeplichting aan een inbraak, had bepaald, wierp deze zich met een forschen sprong op den hoofdgetuige, II. Mogge, den chauffeur, die hem op den dag der inbraak per auto naar Tiel had gevoerd. Met kracht, greep hij Mogge in de keel. De politiemacht en de andere getuigen ontzetten hem en er zijn maatregelen tot, verdere bescherming van M. getroffen. De Pi na. Juist voor den ingang van den Waterweg zijn gister, tengevo^e van den zwaren zeegang, de trossen van de s'eepbooten Witte Zee en Lauwerzee gebroken. De Pina bevond zich toen in de nabijheid van het wrak van het voor schip van de Soerakarta. Doordat de Pina geen ko'en meer had, was het, geheel hulpeloos en dreef het weer sne' naar het strand. Iloewe1 de hooge zeegang dit zeer bemoei'ijkte, de Witte Zee is er in ges'aagd, de Pina weer vast te krijgen en het schip den Waterweg binnen te s'eepen, waarna het, mede met, hulp van de Sleepbooten Lauwerzee en Waterweg naar Rot terdam is opgesleept. De Pina heeft in de Waal haven ligplaats genomen. Het restant van de „S oer a ka r- l a".- Naar wij vernemen is gisteravond het voor schip van de „Soerakarta" ten gevolge van den storm afgeschoven van het Noorderhoofd bij Hoek van Holland en in den 15 h 16 M. diepen put voor den dam gezonken. Nadat de vorige week 3/4 van het achterschip was afgesneden, had personeel van v.d. Tak's Berging Mijj .1Maandag nog daar ter plaatse ge werkt, om, alvorens het voorschip met behulp van dynamiet op te ruimen, datgene wat van waarde was, te bergen. Wegens het ongunstige weer kon deze arbeid de volgende dagen niet worden voortgezet, zoo- dat. thans dit deel van het schip en de lading als geheel verloren is te beschouwen. De politieagent Lichtermoet, die bij den torenbrandteZunderdorp(Amsterdam) Nederlander vermoord. Uit Al melo meldt men aan het Ilbl., dat de hetr S. Gorter, die ongeveer vijf weken geleden van daar als landbouwkundige naar Klein-Azië vertrok, daar te lande 'is vermoord. Van het bericht is den ouders van den versla- gene mededeeling gedaan. Aanslag in een kathedraal. In de kathedraal te Sofia heeft een helsche machine een explosie veroorzaakt, op het oogenblik, dat de begrafenis plaats had van den regee'rings- afgevaardigdè Kosta Georgiëf, die eergister werd vermoord. Er zijn talrijke dooden en gewonden. Alle aanwezige ministers bleven ongedeerd. De orde in de stad is niet verstoord. Laatste Berichten, Weerbericht. Verwachting Matigg W. tot Z. wind, half tot zwaar bewolkt, later toenemende bewolking, aanvankelijk weinig of geen regen, later weer toenemende kans op r,gen,later iets zachter, WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, 16 April 17 April Londen11.983/8 /11.98s/a Berlijn- 59.62 - 59.627, Parijs - 12.961/, - 13.25 Brussel - 12.61 -12.70 Zwitserland - %8.40 - 48,40 Weenen -0.00357, -0.00357, Kopenhagen - 46.30 - 46.40 Stockholm - 67.5272 - 67.527a Oslo- 40.50 - 40.80 New-York- 2.503/8 - 2.503/8 Telegrammen, HET ENGELSCHE LUCHTSCHIP. LONDEN, 17 April (draadloos) Het lucht schip R. 33 bevindt zich boven Spalding tusschen Boston en Kingsley in Engeland. LONDEN, 17 April (draadloos) De R.33 koerst in de goede richting. Om 10 uur heden morgen bevond 't luchtschip zich op 58 mijl van Pulham (de landingsplaats), 't zal daar ech ter met eerder dan Iaat in de namiddag kunnen arnveeren. ■Later meldt men dat het luchtschip te Pul ham in 't zicht is gekomen. HET FRANSCIIE MINISTERIE. PARIJS, 17 April, (draadloos) Het Fransche ministerie is als volgt samengesteld Painlevé, min.-president en oorlog;Briand, buitenlandsche zaken Caillaux, financiën, Schrameck, binnen- landsche zaken Steeg, justitie, Borel, marine Ghaumet, handel, De Monzie, onderwijs Laval, openbare werken Durand, landbouw, Hesse, koloniën Durafour, arbeid Anteriou, pensioe nen Deyre, bevrijde gebieden. President Doumerque heeft het benoemings decreet van het ministerie Painlevé onderteekend DE AANSLAG 01» KONING BORIS. BERLIJN, 17 April (draadloos) Beschuldigd van aanstichting van den aanslag op koning Bons, is de leider der Hongaarsche Boerenpartij, Markow, gearresteerd. BULGARIJE. SOFIA, 17 April (draadloos) Na den aanslagen, die naar men meent door de communisten zijn op touw gezet, is de onrust nog met verminderd. De regeering hoeft voor 't geheele land den staat van beleg afgekondigd. SPORT. Excelsior-programma 18 April. Excelsior6Celer 6 3 uur Excelsior 7Celer 7 4 uur. MS

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2