Prijsverlaging „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. DAGBLAD VOOR SGRSES3AÊf EM OMSTREKEM FEUILLETON- LUCBTTE. 48ste Jaargang. Vrijdag 24 April 1825. No. 14233 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus* 39. A^v.rf.nti!,.. 1 k «et Officieel KerkbericM 10 cte. gStóSJH SJSSLtaT- 1 Gratis-Ongevallenverzekering1500 bij levenslange geheele invaliditeit1 200 bij verlies van een band, voet ol oog 200 bij doed I 200 bij verlies van een duim; f 00 bi] verlies van een wgsvmger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holl.Algem. Verz.bank Schiedam - Bij of krachtens wetten of verordeningen voo r geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 23 April 1925 het verzoek van le. A. IIOOGENBOEZEM om vergunning tot oprichting van een inrichting voor het karnen van boter en het snijden van bieten in het. pand Vcllevestsingel 5, kadaster Sectie If. no. 396, met een electromotor van 3 P.K., drijvende een boterkarn en een bietensnijder 2e. de N. V.' de Nieuwe Isoleer Maatschappij ,,DE NIM" om vergunning tot uitbreiding van hare fabriek van isolatiemateriaal in de panden St. Anna-Zusterstraat 22/26, kadaster Sectie A. No. 1661, door bijplaatsing van 1 electro motor van 15 P.K., drijvende een kurkmolen en door verplaatsing van 1 electromotor van 10 P.K., drijvende een lintzaag. verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 24 April 1925. voornemens is, de reeds in 1923 ingeleide be sprekingen tot liet sluiten van garantieverdra- 1T1o- C'° ^ostzeestaten weer op te nemen, e Finsche regeering heeft intusschen mede gedeeld, dat haar nog geen officieel voorstel heeft bereikt. Ballealandg^M Nïeraws, FRANKRIJK EN ENGELAND. Naar de Matin" meent te kunnen melden zal Briand en misschien ook minister-president Painlevé, zich zoo spoedig mogelijk naar Lon den begeven, teneinde met de Engelsche regee ring te beraadslagen ovei' verschillende poli tieke vraagstukken als de militaire controle in Duitschland, de ontruiming van Keulen, waar van het blad aanneemt, dat deze kwestie dan door den raad van gezanten onderzocht zal zijn en verder het veiligheidspact op grond van de door Duitschland gedane voorstellen. FRANKRIJK. Kamer en Senaat. De Kamer zal hedenavond tot 26 Mei uiteen gaan. Gistermiddag heeft Herriot voor de eerste maal de zitting van de Kamer gepresideerd. Hij werd met het gewone ceremonieel en bo vendien met applaus van de linkerzijde ont vangen. Na een korte schermutseling tusschen Duval en Marquet over een interruptie van de rech terzijde, die niet in het officieele proces-ver baal van de zitting zou zijn opgenomen, sprak Herriot de gebruikelijke presidentieele rede uit, welke met applaus van de linkerzijde werd ontvangen. Hij verklaarde onpartijdig te zullen zijn, maar evenzeer Le zullen blijven vasthouden aan zijn democratische overtuiging- De Senaat heeft zijn besprekingen gister over de begrooting, welke door de regeeringscrisis waren onderbroken, voortgezet. RUSLAND EN DE OOSTZEESTATEN. De Russische gezant te Reval heeft aan pers vertegenwoordigers verklaard, dat de Sovjet- regeering bereid is met Finland, Estland en Let land wederkeerige garantieverdragen te.sluiten. Daardoor worden de geruchten bevestigd, volgens welke Rusland, verontrust door de jongste conferenties tc Helsingfors en Riga BULGARIJE. Door de uiterst scherpe maatregelen van de legeering-Zankof heet de rust in Bulgarije hersteld te zijn. Het Centraal News agentschap meldt uit elgrado, dat de regeering van Joegoslavië ten zeerste ontsticht is over de bewering van een ulgaarschen minister, dat zij de aanslagen van de Bulgaarsche communisten in de hand zou hebben gewerkt. Het heet, dat de Joego slavische regeering deswege voldoening van de Bulgaarsche regeering zal eischen, en in geval van een onbevredigend antwoord de diploma tieke betrekkingen met Bulgarije zal verbreken. DE KLEINE ENTENTE. Tengevolge van de gebeurtenissen in Bulgarije hecit de Roemeensche regeering besloten de conferentie der Kleine Entente, die op 3 Mei a.s. zou aanvangen, tot 8 Mei uit te stellen. Op de agenda der conferentie zal ook de verhooging van het troepen-contingent van Bulgarije staan. BELGIE. Een katholiek Ministerie? Het gister bijeengekomen socialistische con gres, waaraan 1200 gedelegeerden deelnamen, moest de houding nagaan, welke de partij dient aan te nemen, nu Vandervelde's pogingen tot vorming van een democratisch ministerie mis lukt zijn. De gedelegeerden waren verdeeld in twee groe pen, nl. voor- en tegenstanders van de vorming van een homogeen socialistisch ministerie. Ten slotte nam het congres met 413.000 tegen 173.000 stemmen een motie aan, waarin het voorstel, een homogeen*socialistisch ministerie te vormen, wordt verworpen. De partij zal zich afzijdig houden. Deze beslissing van het socialistisch congres maakt den toestand opnieuw zeer gecompli ceerd. Vandervelde zal heden aan den koning mededeelen, dat hij er van afziet, een ministerie, te vormen. De koning zal zich dan hoogstwaar schijnlijk tot een katholieke persoonlijkheid wenden. ken vakverenigingen zullen begin Mei een groote vergadering houden. De noordelijke transportconferentie, welke eerst tot Vrijdag was uitgesteld, zal thans Za terdag te Stockholm plaats vinden. BALFOUR OPVOLGER VAN LURZON Baldwin heeft aan lord Balfour den post Van Lord Grootzegelbewaarder in het kabinet aange boden, welke door den dood van Gurzon is open gevallen. 8) Lucette had nauwelijks haar tiende jaar be reikt, toen haar vader tot hoofdka^sier van Lambert en Co. gepromoveerd werd. Ze herin nerde zich nog de naieve vreugde van den goeden man, zijn trots, zijn plannen, de pseudo-cham- pagneflesch, die men geledigd had en waarvan ze, wanneer ze aan dien grooten dag dacht, den zuren smaak nog proefde. Ze hoorde haar vader nog zuchten „Ach, had mijn arme Ilermance dal mogen beleven. Hermance, Lucette's moe der, was gestorven toen het kmd nog m de luiers lag'en Celestin Gardenois haalde de heiinnering aan haar op bij elke gewichtige gebeurtenis. De eerlijkheid van Célestin was, bij Lambert en Co. als een geloofspunt. Niemand dacht er aan ze in twijfel te trekken, de chef nog minder jdan een ander. Men zeide „eerlijk als Gardenois." Belang rijke sommen waren door zijn handen gegaan zonder dat hij' door de minste bekoring scheen geplaagd te worden. Het tegenwoordige hoofd van het huis, René Lambert, stelde in hem een onbegrensd vertrouwen en droeg hem een op rechte genegenheid toe. Afgezien van de stoffe lijke onmogelijkheden en ook in strikt zedelijk opzicht, scheen de gedachte aan een vlucht van DE MOSOEL-KWESTIE. De diplomatieke medewerker van de West minster Gazette" deelt mede, dat de beslissing inzake de MosoelkwesLie voor Engeland over het algemeen niet zeer voordeelig zal zijn. Hij verklaart, dat Engeland echter in ieder geval de uitspraak der commissie zal aanvaarden. DENEMARKEN. De bemiddelingscommissie zet nog steeds haar arbeid voort. De metselaars en oppei lieden ZJJn gister weer aan het werk .gegaan. De betrok - ALLERLEI. Uit Cairo. Een der Zaghloelistische bladen meldt, dat enkele vrienden van Zaghloel Pasja hem hebben uitgenoodigd tot een bezoek aan Engeland, waaraan hij gevolg zal geven, als zijn gezondheid het toelaat. In ieder geval hoopt hij voor het einde van -den zomer naar Londen te komen. Uit Londen. Gisteris dc nieuwe Amerikaan- sche gezant te Londen, Houghton, te Plymouth aangekomen. Hij werd door den burgemeester der stad, in zijn middeleeuwscli costuum, feeste lijk ontvangen. Houghton weigerde over de kwestie der fun deering van de Franschc en Italiaansche schul den te spreken en gaf enkel zijn vreugde te ken nen, zich weder in Engeland, in „het huis van vrienden", te bevinden. Uit Londen. Gistermiddag is de onderko ning van Indië, lord Reading, in Dover aangeko men. Hij werd op het Victorjastation te Londen ontvangen door den minister voor Indië lord Birkenhead terwijl een groote menigte hem een ovatie bracht. Uit Kopenhagen Bij den Raad van State is gister een wetsontwerp ingediend tot ver- eeniging van Spitsbergen en het Bereneiland tot één administratief district, dat Svajbard zal worden genoemd. Het district zal worden be schouwd als een deel van het koninkrijk, niet als een afzonderlijk land. Uit Warschau Na de onderteekening van het Poolsch-Cechische verdrag heeft de Cechische minister van Buitenlandsche Zaken, Benesj, gistermiddag Warschau verlaten. Binnenland. De pauselijke internuntiaUiur. Zijn Exc. Mgr. Orsenigo, Pauselijk internun tius te Den Haag, is benoemd tot nuntius te Budapest en zal worden vervangen door Mgr. Laurentius Schippa, tot dusver nuntius aldaar. Dresselhuys betreffende de hier te lande ge voerde propaganda en werving voor emigratie naar verschillende landen, in het hijzonder naar Canada, deelt de Minister van Binnenlandsche zaken en Landbouw mede, dat het der Regee ring bekend is, dat inderdaad door daartoe minder geschikt geachte organisaties en particu liere personen propaganda en werving voor emi gratie naar verschillende landen wordt gevoerd het is haar niet bekend, dat het bureau eener buitenlandsche Regeering op afkeurenswaardige wijze propaganda voor zijn land voert. De Regeering is van oordeel, dat herzienng van de wetgeving op emigratiegebied in Neder land noodig is. Ontwerpen van wet tot het opnieuw regelen van de landverhuizing zijn in een vergevor derd stadium van voorbereding de Regeering hoopt, dat deze eerlang kunnen worden inge diend. In verband daarmede komt indiening van een noodwet haar niet noodzakelijk voor. Nederland en Rusland. Op vragen van het Tweede Kamerlid van Ra- vesteyn heeft de minister van buitenlandsche zaken geantwoord De juistheid van het in de dagbladen vermelde bericht, dat de regeering van de Unie der Socia listische Sovjetrepublieken aan haar gezantschap te Berlijn opdracht zou hebben gegeven, geen visa voor een reis naar haar gebied meer aan Nederlanders te vertrekken, is den onderge- teeende niet- kunnen blijken. Volgens de door hem ingewonnen inlichtingen werd nog in liet begin dezer maand zoodanig visum aan twee Nederlanders verleend. De zomertijd. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft thans de commissie, ingesteld bij zijn beschikking van 28 Maart 1924, aan welke was opgedragen, de voor- en nadeelen aan den zomertijd verbonden, na te gaan en aan de hand van de uitkomsten van haar onderzoek over den wet.telijken tijd te adviseeren, ontbonden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris voor de door hen bewezen diensten. Rijksbureau voor ontwatering. De minister van binnenlandsche zaken en landbouw heeft een commissie benoemd, die belast is met de beantwoording van de vraag, of zonder groote bezwaren in de diensten van het Rijksbureau voor de ontwatering op andere wijze zou kunnen worden ooi-zien. Emigratie. Naar aanleiding van vragen van den heer Wijziging van de Kieswet. De heer Dresselhuys c.s. heeft bij de Tweede Kamer een initiatiefvoorstel tot Wijziging van de Kieswet ingediend. Het stelsel in het aangeboden wetsvoorstel uitgewerkt verdeelt het land in even veel kies districten als er zetels te bezetten zijn. (Het be paald zich hoofdzakelijk tot de verkiezingen voor de Tweede Kamer). Iedere partij heeft in elk district één candidaat te stellen, die in niet meer dan 5 aaneengrenzende districten gesteld mag worden. De opgaven van candidaten van het geheele land kunnen- door een partij met elkaar worden verbonden. De stemming in een district geschiedt alleen over de candidaten in dat district gesteld. De uitslag wordt in eigenlijken zin juist bepaald 'als thans. De Anti-rev. partij. Op de gister gehouden deputatenverg. is het stembus-program na eenige verdere discussie met algemeene stemmen aangenomen.- Tot voorzitter van de A.R. Partij werd ver volgens gekozen de heer H. Colijn met 704 van de 866 tot tweede voorzitter mr. J. A. de Wilde met 516 van de 834 stemmen; tot voorzitter van de Dr. A. Kuyper-stichting de. heer H. Colijn en tot penningmeester mr. F H. de Monté Verloren. Liet centraal comité stelde vervolgens voor om den oud-minister Idenburg te benoemen tot eere-voorzitter der partij (luide toejuichingen). Telef. 15. dezen volmaakten kassier de meect onaanneem bare veronderstelling om de verdwijning te verklaren. In dit tot dan toe spiegeleffen bestaan echter was een ongehoord voorval aan de verdwijning voorafgegaan Célestin Gardenois had een groote reis ondernomen. Dit was een omstan digheid, die Lucette aan de politie had meenen le moeten verzwijgen en waarvan ze nu met het meest onschuldige vertrouwen liet verhaal deed aan Tortoran. Overigens was deze reis buitengewoon geheim zinnig geschied. Lucette zelf bad er slechts heel vaag het doel en heelemaal niet de bestemming van gekend. Op een avond een tiental dagen geleden was Célestin naar huis gekomen met een splinternieuw valiesje, dat nog het etiket droeg van het huis, waar hij het zooeven gekocht had. lij had zijn dochter verzocht voor hem wat sc ïoon linnen gereed te leggen en op de vragen, c ie ze hem stelde liad hij met tamelijk vagen Uitleg geantwoord. Rij vertrok, legde hij haar uit, naar het buiten- and, om een zeer belangrijke som te innen en ttené Lambert had die opdracht aan niemand anders dan aan hem willen toevertrouwen. Op haar vragen naar de plaats, waar hij ïeengmg, had hij opgegeven zonder nadere bepaling, dat hij naar Spanje ging. Maar Lucette had de overtuiging, dat deze laatste inlichting onjuist was. Dc rrtan loog zeer onhandig en de onwaarschijnlijkheid van zijn bewering was in 't oogvallend hoe kon ze ge- looven, dat een reiziger naar Spanje vertrekt, wanneer hij den trein in het Oosterstation neemt. Want in het Oosterstation was hij ingestapt, met een reisbiljet naar Nancy, daar was Lucette zeker van De afwezigheid van Célestin duurde tot den tweeden dag voor zijn verdwijning in de om standigheden die men kent. Hij was 's avonds naar huis gekomen. Het jonge meisje, dat eerst verheugd was hem weer te zien, merkte dadelijk, dat hij er bekommerd, zenuwachtig, onrustig uitzag, dat hij opschrok wanneer zich eenig geluid liet hooren op de trap „Men zou gezegd hebben," legde Lucette aan Tortoran uit, die gretig naar haar luisterde, „daL die arme papa iets of iemand vreesde In plaats van dadelijk na het avondmaal naar bed te gaan, zooals hij gewoon was te doen, is mj alleen gebleven in de eetkamer, terwijl ik me in mijn slaapkamer terugtrok. Daar die twee ver trekken met elkander verbonden zijn, beloerde ik al zijn doen en laten, niet uit nieuwsgierigheid, maar omdat zijn houding mij onrust inboezemde. Hij stapte gejaagd door de kamer, terwijl hij zonderlinge zinnen uitsprak waarvan ik slechts brokken hoorde „Zoolang dat hier is niet gerust inveiligheid brengen, ja in de brandkast." Mijn eerste gedachte was, dat hij een belangrijke som naar huis had mee genomen en dat de verantwoordelijkheid ze hier bij ons, voor eenige uren slechts te behouden, zwaar op hem woog „Dat was inderdaad," beaamde Tortoran, „het meest waarschijnlijke." „Luister verder," vervolgde Lucette, „en U zult zien dat er geen kwestie van geld was. „Waarvan dan „Ik weet het evenmin als u alleen heeft Maar het is beter dat ik alles in volgordeVertel. Dus, nadat hij luidop de overdenkingen had gemaakt, die ik zoo even heb aangehaald, en andere van denzelfden aard, nam mijn vader plots een besluit „Ik kan er nu heengaan, mon- pelde hij. Niemand zal me zien." Toen deed hij het valiesje open en nam er iets uit, dat ik door het sleutelgat niet duidelijk kon onderscheiden. Het was gewikkeld in 'n papier, een rond en plat voorwerp, dat in vorm en afmetingen een vage gelijkenis vertoonde met een bord. Mijn vader wond er nog verschei dene dagbladen om, nam het onder zijn arm, greep naar zijn wandelstok en zijn hoed. en ging naar buiten. Toen hij ongeveer een uur latei- terugkwam ging ik weer- door het" sleutelgat kijken. Ilc zag met voldoening, dat hij geruster scheen. Zijn gezicht had zijn alledaagsche uit drukking hernomen. Hij wandelde nog wat heen en weer tusschen de eet- en de slaapkamer, waarin hij zich eindelijk voor den nacht op sloot „Dat alles gebeurde, zegt u, den tweeden (^ag voor de verdwijmng (Wordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1