Schoonmaak Intern. Christ. Vakverbond en vertegenwoordi ger van het bureau van het R. K, Werklieden- Verbond. Dr. Seipel, die vergezeld was van dr. Duffek, zaakgelastigde van Oostenrijk bij ons hof, werd mede verwelkomd door de heeren Jos. Koning en pater Van der Veer, S. J. namens Geloof en Wetenschap. Per auto werd onmid dellijk naar het bureau van het R. K. Werklieden verbond. gereden. In de versierde bestuurskamer werd kennis gemaakt met de overige bestuur- deren van dit verbond, waarna een bezoek werd gebracht aan het zielkundig beróepskan- toor. Vervolgens werd er koffie geserveerd. Om halftwaalf begaf men zich naar het Jaar beursgebouw, waar een vergadering plaats had van het Verbond, de heer A. C. de Bruyn, sprak een welkomstwoord, en vervolgens hield mgr. Seipel een rede. De Kamerverkiezingen. De ,,Ncd." bericht, dat jhr. mr. D. E. van Lennep heeft bedankt voor een candidatuur voor de Tweede Kamer hem aangeboden door de Christ.-Historische Unie. De Zuiderzeewerken. Het Tweede Kamerlid van der Waerden heeft aan de ministers van waterstaat en van finan ciën gevraagd, of de regeering bereid is, tijdig de maatregelen te nemen en gelden aan te vragen, noodig voor het voortvarend uitvoeren van de Zuiderzeewerken, opdat nog in deze zitting hier omtrent kan worden beslist. Nationale tentoonstelling. In een van de zalen van den Haagschen Dieren tuin heeft gistermiddag de officieele opening plaats gehad van dé nationale tentoonstelling- van banketbakkerij, kokerij en aanverwante vakken. Een groot aantal dames en heeren was hierbij tegenwoordig. Stads- en Gewestelijk Nieuws, Rijkskieskring „IJordt." Het bestuur van den R.K. Rijkskieskring Dordrecht" heeft aan de leden van de R.K. Kiesvereenigingen iii den Rijkskieskiing „Dor drecht" de volgende circulaire gezonden Door Uw bestuur en de R.K. Pers is U reeds in kennis gesteld van den Stemmingsdag op Zondag 26 April a.s. voor de stemming over de candidaten voor de verkiezing van Leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in den Rijkskring Dordrecht, bedoeld in art. 13 lid 3 van het Algemeen Kiesreglement van don Alge- meenen Rond"van R.K. Rijkskieskring-organisa ties in Nederland. 26 April zult U worden opgeroepen om van Uw stemrecht gebruik te maken. In het lokaal waar deze stemming zal plaats hebben, zal U het stembiljet, waarop de candidaten van het Politiek Advies en de Alfabetische Candidaten voorkomen, worden uitgereikt. Ter verduidelijking zij U gemeld Dat voor iederen naam een h'okj'e is geplaatst, waarop men naar keuze zijn stem, door het witte stipje rood te maken, kan uitbrengen. Wanneer men het Politiek Advies wil volgen en men wenscht niet op een bepaalden candi- daat van het Advies te stemmen, make men het witte stipje vóór de woorden (Politiek Advies) rood. Wanneer men op een bepaalden candidaat van het Politiek Advies wenscht te stemmen, make men het hokje vóór diens naam rood. Dan mag men echter niet het hokjevoor het „Politiek Advies" rood maken. Wenscht men niet het Politiek Advies of-een der daarop geplaatste candidaten te stemmen, dan kicze men één der Alfabetische Candidaten. Men mag slechts .één stemhokje rood maken, anders is de stem ongeldig. Elk lid der Kiesvereeniging brengt -ééne stem uit stemt derhalve het politiek advies of één der candidaten. Stembiljetten, waarop meer dan ééne stem is' uitgebracht, zijn van onwaarde (art. 14 lid 1 en 2 Algemeen Kiesreglement). Niemand verzuime dus op Zondag 26Apr;l a.s. van zijn stemrecht gebruik te maken. In onze stad kan men, gelijk men weet, morgen stemmen in den R.K. Volksbond of'in 't Patronaatsgebouw, Hoofdstraat, van 1—4 uur. Uit den Raad. De Raad heeft 't gister weer eens klaargespeeld om met een feitelijk pietluttige agenda riiet minder dan drie en een half uur bezig te blijven. 't Gepieker begon al met de door den heer v.d. Most op 'ttapijt gebrachte abattoir-kwestie,welke natuurlijk niet zoo ineens erdoor gejaagd kon worden, zonder dat B. en W. er eerst een prae- advies erover hadden uitgebracht. Deze zaak is wel niet van gister, maar ze moet toch in ieder geval tot in de puntjes voorbereid worden. Hier voor achtte weth. Houtman nog een tijd noodig van 3 k 6 weken, maar enkele leden met name de heer Slavenburg, achtten 3 weken, dus de tijd tot de eerstvolgende zitLing, voldoende en dooi den lieer Slavenburg werd zelfs een motie van deze strekking ingediend, 't Leek wel iets op kleingeestige doordrijverij, maar de drijvers kregen toch niet hun zin. Wat ook heel wat onnoodig stof opjoeg, was 'L voorstel van B. en W. om het Schieda'msch Drankweer-Comité 100 subsidie te geven. Al zoo dikwijls is deze kwestie in den raad geweest en men had er dus met een eenvoudige stemming genoeg eer aan bewezen, maar neen, men had de tijd en zoo verviel men van 't een in 't ander, 't Subsidie werd, zooals van te voren reeds vast stond met groote meerderheid goedgekeurd en wat is daar eigenlijk ook voor bezwaar tegen, wanneer 't waar is, wat de heer v. Noordennen beweerde, dat dat geld alleen aangewend wordt, om verstokte dronkaards uit den put trachten te bezorgt menige vrouw ruwe en roode werk handen. Deze worden echter weer spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. 1489 5 helpen. Dan is dat geld toch meer dan goed be steed, niemand kan er dan feitelijk wat tegen hebben. Men moet echter de gemeentekas niet willen gebruiken, om propaganda tegen het matig gebruik te maken, dat gaat niet op, nergens en op de eerste plaats niet in Schiedam. Last not least had heel wat om 't lijf, 't simpe le voorstel om de Gemeentel. Landstorm Com missie een subsidie van 50 (zegge 50) te geven. Hier werden allerlei principes met de haren bijge sleept speciaal de heer Collé was weer op dreef en natuurlijk was 't slot van zijn vervelend on benullig betoog, een protest, waarin hem de heer Kramer Freher als een Iedepop weer bijviel en een scheldpartij de geheele raad was één schof- terij (de beide S.P.ers natuurlijk loffelijk uitge zonderd). De heer v. Dorp werd door dien uitval zóó geprikkeld, dat hij venijnig terugketste Jan Rap en zijn maat worden tegenwoordig ook als raadsleden erkend. Dit was wel scherp, maar toch raak. Na al dat gedoe lanceerde de heer Kavelaars doodleuk de grappigheid, wat nu eigenlijk de Gewest. Landstorm-Commissie was en waarvoor 't geld diende. En hiermee teekende hij in één trek den waren aard van het debat, dat grootendeels een potsenmakerij was. 't Sloeg kwart voor zes, toen de voorzitter de zitting sloot. Leening 1924. B. en W. hebben den Gemeenteraad aangebo den een staat aangevende de objecten, die uit de laatstgesloten leening ten bedrage ,van 1.000.000 bestreden zijn. Afsluiting Gerrit Verboonslraat en Oranjestraat. Burgemeester en Wethouders brengen ter openbare kennis, dat vanaf Maandag 27 April a.s. voor alle rijverkeer tijdelijk gesloten zullen zijn de Oranjebrug, de Oranjestraat, het ge deelte van de Gerrit Verboonslraat tusschen de Lange Nieuwstraat en het Postkantoor, zoomede het gedeelte der Lange Nieuwstraat tusschen de Oranjestraat cn de Westvesl. Het verkeer van de Broersvest naar de „Gor zen", zal voor zoover het betreft het verkeer met voertuigen met minder dan 1500 K.G. as- belasting, langs de Tuinlaan kunnen blijven plaats vinden het zware verkeer zal evenwel langs den Buitenhavenweg moeten worden ge leid. Het verkeer met het Frankeland zal langs de Vlaardingerpoort moeten plaats hebben. „Utile Dulci". Gisteravond gaf in den Volksbond) de Schie-: damsche tooneelvereeniging „Utile Dulci", ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan en ten'bate,, van de Schiedamsche gezondheidskolonie, een goed bezochte uitvoering. Opgevoerd werd „De zedelijkheidsdictator",: een spotterij van J. B. Schuil. De titel leek 'n tikje pikant, deed voorzichti- genwellicht vreezen,dat eenige terughoudendheid geboden was. Allen echter die den nobelen schrij ver van nabij kennen, weten wel, dat 't niet met zijn natuur strookt om addertjes onder 't gras té verbergen. Deze kloeke joviale man, die zelfs in de dictatuur-veróorlovende-officiersuniform, een waarachtig mensch bleef, leent zich niet voor 'n minderwaardige, geniepige bestrijding; maar zijn heerlijke woede tegen al het huichelagtige en onoprechte heeft een uitweg gezocht in een von kend geestige, als vitriool bijtende, doch eer lijke satire. 't Is niet alleen het vunzig geveins van mr. van Breughem, den burgemeester van Dordtwijk dat een veeg uit de pan krijgt, maar ook de on- dergrondsche haat en nijd van ijdeltuiterige too- neelmenschen, van judaskussende vriendinnen, van farizeisme en verwaande domheid in 't algemeen. De verwerking van dit alles, naast veel humor en 'n scheutje liefde, tot een speelbaar stuk, is. Schuil vrij wel gelukt. Het eerste bedrijf waarin wij kennis maken met het Hoofdstad-tooneel en zijn al heel bij zonder degelijken directeur-administrateur is géed. Het tweede bedrijf in Dordtwijks-secreta- rie is schitterend en vertoont een stijging, welke haar hoogtepunt vertoont, in het bezoek van „Orde en Gezag's" president en secretaris, de belichaamde onbenulligheid, huilebalken van t zuiverste water, die op zoo'n oerkomische wijze van hun bevroren verknochtheid aan den burge meester komen'getuigen, dat zij een applausje bij open doek kregen. In het derde bedrijf is de olie uit de lamp dooven verwikkeling en handeling als een nachL- kaars reeds voor het blije-einde uit. /.ooals gewoonlijk was Utile Dulci's spel van een hoog gehalte, vrij van alle gemaaktheid, levendig en zuiver; rolkennis uitstekend, regie in de puntjes en mooie requisieten. Ontslaat bovenstaande ons eigenlijk al van het treden in nadere bijzonderheden omtrent persoonlijke rol-vertolking voor den heer Jan Vos meenen wij een uitzondering te moeten maken, daar zijn uitbeelding van den ouden levenswijzen acteur Riccardo, den lustigen bon- vivant, die met zijn lachend gesproken waar heden ieder ontwapende. Bijzonder viel het op hoeveel werk er gemaakt was van de bijrollen. Zoo gaf de heer Hazeu uitstekend, den oud-zee-officier, een echt „vaat je buskruit", weer terwijl dr. v.d. Berg in zijn doublure van gewieksten journalist en rugge- graatloozen gemeente-bode, eenig was en wat J. Vos en ir. v. Buysen van „Orde en Gezag" wisten te maken is reeds uit het voorgaande ge bleken. Na het tweede bedrijf, heeft de heer Horn, namens de Schiedamsche gezondheidskolonie, in een warm-getint toespraakje „UtileDulci" en bijzonder regisseur A. den Groot bedankt voor hetgeen zij in den loop der jaren in dienst der liefdadigheid hebben „uitgevoerd". Gezien de verplichte armoede van de „Gezondheidskolonie" kon de heer Horn de leden van Utile Dulci als bewijs van erkentelijkheid slechts één bloem uit reiken. Mr. Visser vlocht in zijn passend antwoord tevens een dankbetuiging voor den heer Kersten, lid van het „Utile Dulci"-strijkje, die binnen- naar Indië vertrekt en reikte hem tenslotte als herinnering êen fraai klokje over. Had het strijkje reeds van te voren de gapin gen voortreffelijk met muziek gedempt, na deze waardeering voor een der leden, overtrof het zich- zelve. Voor tie blinden. Volgens nevensgaande advertentie zal de jaarlijksche collecte, ten bate van de Nationale Stichting „Tehuis voor alleenstaande blinden" té Wolf hezen Maandag en Dinsdag plaats heb ben. In dit Tehuis, waarin onvermogen de n geheel kosteloos opgenomen z ij n, is plaats voor blinden uit het geheele land en van eiken Godsdienst en overtuiging. Reeds vanaf de oprichting bleek, uit het groot aantal aanvragen om opname, hoezeer naar deze instelling werd verlangd en nog steeds konen aanvragen om opname in. Om de stichting in stand te houden, de talrijke verpleegden het noodige te verschaffen is er zeer veel geld noodig, zoodat de uitgaven nauwelijks door de inkom sten worden gedekt Blind Wilt ge 'U even verdiepen in de be- teckenis van clit. woord slechts één oogenblik nadenken over de mogelijkheid, dat gij-zelf blind waart Zijn de blinden niet bijkans dc ongelukkigste stervelingen in onze veeleischende samenleving en mogen wij hen zonder meer laten dolen in dien nacht waarop geen dageraad volgt Moeten wij niet juichen, dat, er een mogelijkheid bestaat om het bittere lot van die stakkerts iets te verzachten De Stichting te Wolfhezen moet zoo goed als geheel van Nationale liefdadigheid bestaan. Laat toch ieder helpen naar vermogen Houdt allen Uw gift gereed Sint Liduina-tentoonstclling. Zoo - er een bezwarende opmerking met be trekking lot deze tentoonstelling werd geuit, gold deze nooit de kwaliteit ervan, maar wel de entree-prijzen die voor velen iets te duur was. Met één mild gebaar heeft het wakkere be- stuür nu deze belemmering opgeheven, door morgen den geheelen dag (van 1010) de ten toonstelling toegankelijk te maken voor slechts 10 cent. Nu móet het morgen stormloopen, want als dit niet helpt Tom Mix. Hedenmorgen met den trein van 10.46 uit Rotterdam passeerde onze stad de wereldbe roemde cow-boy-film-acteur Tom-Mix. De direc tie van I.uxor was op het perron op haar post, begroette den held hartelijk en bood hem o.m. een liter echte oude Schied. Jenever met ge meentel. controle-merk aan. Mix' charmante vrouw ontving een mooi bouquet gele rozen. Tom dankte verrast voor deze aardige hulde in cow-boy-costuum met grooten hoed was hij gekleed. Natuurlijk deden de film-phototoestellen ook hun dienst. Gemeenteraad. Wegens plaatsgebrek moest heden hetraads- verslag blijven liggen. St. et. n o. 7 9 bevat o.mde stal ri ten der naamlooze venootschapp. Vervoermaat schappij I, alhier. UIT ROTTERDAM. W.B. Theater. Liet altijd actueele journaal toonde ons deze week de huldiging van de Holland-Indië-vIiegers op het vliegterrein Schiphol bij Amsterdam, tei- wijl de revue eenige schitterende kieken gaf van het meer van Geneve. Llierna een dolle klucht „Prettige vacantie". Als hoofdnummer voor de pauze een schitteren de Wild-Westfilm „De smokkelaar", waarin de bekende film-artist Harry Carey ons de eene sen satie na de andere laat beleven. Voor variété „Miss Artella" met een collectie goed gedresseerde prachtvogels. Na de pauze de hoofdfilm „Grootmoedertje", een gevoelvol familiedrama, wat behalve een respectabele lengte, 7 acten, ook nog de verdien ste had van heel goed gespeeld te zijn. Jammer is het daarom, dat we voor deze mooie film, om een ongeoorloofde verhouding, voorbehoud van volwassenen moet maken. VervolgKcrkbcrichL Kapel der Eerw. Zusters Theresianen, toegewijd aan O. L. Vrouw van den Rcrg Carmel. Warande 125. Eiken dag te 8 uur H. Mis en Zondags ge zongen H. Mis. Heden, 2e Zondag na Paschen. Te 51/, uur Lof ter eere der H. Maagd. Maandag, feestviering van de II. Lidujna. Gezongen H. Mis met Uitstelling en te 51/2 uur Lof ter eere van die Heilige. Dinsdag, 2e Dinsdag ter eere van den H. Vader Dominicus, volle aflaat. Woensdag, Hoogfeest van den H. Joseph tevens feest .van den H. Petrus van Verona, Patroon der zieken. (Het water, ten gebruike I Overwerkte Zenuwen. hebben in de eerste plaats een kalmeerend en versterkend middel noodig. Mijnhardt's Zenuwtabletten geven kalmte en nemen on rust, gejaagdheid en overspanning weg. Koker 75 ct. Bij Apoth. en drogisten. 1484 7 der zieken, met zijn Relikwie gewijd, is steeds verkrijgbaar aan het Rectoraat). Gezongen H. Mis met Uitstelling. Te 5 uur Uitstelling en te 51/2 uur Lof ter eere van den H. Joseph en van de LI. Liduina. Volle aflaat van de Broederschap van het afsterven van den LI. Joseph. Er bestaat steeds gelegenheid daarin ingeschreven te wor den. Donderdag, feest van de Id. Catharina van Senen. Vrijdag, feest der LI. AposLelen Philipp us en Jacobus tevens le Vrijdag der maand. Gezon gen tl. Mis met Uitstelling en Eereboete. Te 5 uur Uitstelling' en te 51/., uur Lof ter eere van het LI. Hart. Zaterdag, feest der Kerkwijding van St.. Bavo. Te 5 uur Uitstelling. a.s. Zondag viering van het feest van den H. Joseph. HEDEN (Zondag) LI. Misoffer voor Gerardus Martinus Meijer, MAANDAG voor de overleden ouders en bloedverwanten der Eerw. Zusters gezongen jaargetijde. DINSDAG ter eere van den H. Gerardus Majella. WOENSDAG tot zekere intentie. DONDERDAG ter eere der KI. Theresia voor de genezing van een zieke moeder. VRIJDAG voor de levende en overleden leden der familie Jongman s. ZATERDAG voor die der familie Van Vrij- men. a.s. ZONDAG voor Wilhelmus Bernardus van Oostrum. N.B. Voortaan is 's Woensdags de H. Mis ter eere der KI. Theresia. Daarna een gebed tot de Heiligen cn vereering hunner H. Relikwieën. Bij of krachtenfi wetten of verordeningen voor geschreven cn andere officieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. AFSLUITING ORANJESTRAAT enz. Ter openbare kennis wordt gebracht, dat vanaf Maandag 27 April a.s. voor alle rijverkeer tijde lijk gesloten zullen zijn de Oranjebrug, de Oranjestraat, het gedeelte van de Gerrit Ver- boonstraat tusschen de Lange Nieuwstraat en het Postkantoor, zoomede het gedeelte der Lange Nieuwstra-ab tusschen de Oranjestraat en de Westvest. 'Schiedam, 25 April L925. INGEZONDEN. Waarom Loerakker Morgen is het stemdag voor de R.K. Staats partij. Morgen moet worden uitgemaakt in welke volgorde de candidaten zullen staan op dc definitieve lijst. Morgen zullen dc georganiseerde Katholieke kiezeressen en kiezers hun oordeel uitspreken over het Politiek Advies. Ons Comité wenscht dezen avond nog een laatste woord te spreken door middel van onze pers. Wij hebben, gebruik makend van het recht, dat het kiesreglement geeft, in de afgeloopen weken krachtig geijverd ten behoeve van de candida- tuur-Loerakker. De gronden daaivan hebben wij duidelijk aangegeven. Ons werk is echter feitelijk niet anders geweest dan een verder dragen van het geluid, dat op steeg uit 12 kieskringen en pl.m. 70 kiesvereeni gingen. En welk geluid onmiskenbaar duidelijk uitsprak, dat men Loerakker weder naar de Iweede Kamer wilde zenden. Doch dat zoo dui delijk geluid is blijkbaar niet voldoende doorge drongen in het college van het Politiek Advies. Daarom moet dat geluid morgen opnieuw en krachtig gehoord worden. Opdat Loerakker een plaats krijgt, die zijn herbenoeming tot Kamer lid verzekert. Zijn vertrek uit de Kamer zou beteekenen een verlies voor de Kamerfractie. Meer dan ooit heeft onze volksvertegenwoor diging er behoefte aan dat in haar midden zijn mannen, die door veeljarigen practischen socia len arbeid de volksziel leerden begrijpen. Een dier mannen is Loerakker. En deover- talrijke aanwijzingen die hem vrijwel in alle hoeken van Nederland ten deelvielen in de kies vereenigingen, zonder invloed van eenig voor opgezel plan spreken wel zeer duidelijk', dat hij zich groot vertrouwen verwierf. Dat het college voor het Politiek advies dat verschijnsel zeer onvoldoende waardeerde, ge zien de aan Loerakker toegekende plaats moet daarom zeer ernstig betreurd worden. Ons laatste woord zij dan ook een krachtige aansporing om Loerakker te behouden. Die aan sporing gaat vanzelf op de eerste plaats naar de maatschappelijke groep, waaruit hij is voortge komen, gaat op de eerste plaats uit naar de ar beiders. Doch die aansporing moge ook ruimen weerklank vinden bij de andere standen van ons Katholieke volk. Men stemme de alpKabetische lijst, Men stemme Loerakker Voor het comité Loerakker. J. Dekker, 7 a (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) ISf" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2