Te Amsterdam. De stemming over het Politiek Advies in den Kieskring Amsterdam schijnt, zoo is althans de eerste indruk van den voorzitter der R. K. Kiesvereeniging, mr. C. Goseling, een vrij gun stig verloop te hebben gehad. Te Leeuwarden. Totaal aantal uitgebrachte geldige stemmen 544 (aantal leden van de Kiesver. 1400). Op het Politiek Advies 171, van Vuuren 267, di'. Takkenberg 5. Alphab. candidaten Conijn 50, Visser 36 de overigen bekwamen slechts een gering aantal stemmen. Te Nijmegen. Te Nijmegen werden Zondag door leden van de R. K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" op het politiek advies uitgebracht 298 stemmen. Verder werden uitgebracht op baron van Wijn bergen "269, mr. van Schaik 244, baron van Voorst tot Voorst te Twello 10, G. Bulten 177, Von Frijtag Drabbe 2, J. v. d. Grinten te Velp 22, di'. ten Berge te Utrecht 1, en J. Meyer 1 stem. Van de alphabetische candidaten kregen A. C. F. Conijn uit Doetinchem 187 en mr. Bakker 26 stemmen. De overigen behaalden slechts enkele ol geen stemmen. In^totaa: zijn Uitgebracht 1301 geldige stem men, 32 blanco en één van onwaarde. De Michaëlisten die op Nijmegen hoopten zijn wel deerlijk teleurgesteld. Te Rotterdam. De stemming te Rotterdam had tot resul taat, dat het aantal geldige stemmen bedroeg 2835. Op het Politiek Advies werden uitge bracht 1808 stentmen. Voorts verkregen mr. Koö'len 332, C. Kuiper 7, mej. A. Meyer 119, prof. Veraart 22, dr. Kortenhorst 26, prof. Ste ger 2, v. d. Brule 50 en Lambooy 1 stemmen- De stemming op de Alph. Lijst had tot re. sultaatdat G. P. Bon 420 stemmen verkreeg, Conijn 10, Guyt 5, Schaepman 33. Op de alphabetische lijnt zijn dus 468 stem men uitgebracht. Tc Utrecht. Te Utrecht werden Zondag 1083 stemmen totaal uitgebracht,terwijl de R. Iv. Kiesver eeniging ruim 2600 leden telt. Op het Politiek Advies werden uitgebracht 527 stemmen en verder op de geadviseerde candidaten v. Wijnbergen 157 v. Schaik 28 Suring 17 c. Voorst tot Voorst 2 G. Bulten 1 von Frij tag Drabbe 6 v. d. Grinten 3 dr. ten Berge 55 J. Meijer 0 en Steenhoff 4. Verder op de alphabetische geplaatste candi daten N Bon 9 mevr. Brounsb. Besouw 9 Conijn 236 Guit 4 J. Jongerius 8 C. Knigge 11 A. Loerakker 5 en Mooyman 1 W e s 11 a n d. Uit het Westland wordt bericht, dat claar - -het Politiek Advies bijna nergens is gevolgd. De meeste stommen verkregen de hoeren Kamp- schöër en Loerakker. Pater Theissling, 0. P. De toestand van den H. E. Pater Lud. Theis sling, generaal der Dominieanerorde, die Don derdag, omringd door de assistenten der Orde, "te Rome de laatste H.H. Sacramenten ontving, is hopeloos. De nieuvv-benoemde internuntius. Een particulier telegram uit Rome, aan de ,,Msb." meldt Z.H. de Paus ontving mgr. L. Schioppa in par ticuliere audiëntie, mgr. Schioppa vertrekt mor gen naar Boedapest, om zijn terugroepingsbrie- ven te overhandigen. Midden Mei zal hij naar Nederland vertrekken. De nieuwe tarief wet. De nieuwe Tariefwet wordt waarschijnlijk eerst op 1 Juli a.s. ingevoerd. Frankeering en afrekening. Aan verschillende firma's te Amsterdam, die geregeld groote -hoeveelheden postpakketten ter verzending aanbieden, is, bij wijze van proef, met. ingang van 1 Mei toegestaan de frankeering te doen geschieden „in afrekening", d.w.z. zonder gebruik te maken van frankeerzegels. Restitutie voor geretjuireerde schepen. Konden wij eenigen tijd geleden melden, dat de onderhandelingen tusschen de verschillende daarvoor in aaninei'king komende reederijen en dé*; regeering betreffende het requireeren van verschillende schepen in oorlogstijd bevredigen den voortgang hadden, wij vernemen thans, dat de verschuldigde overeengekomen bedragen zijn uitgekeerd en dus een welkome aanwinst zijn voor de kassen der reederijen. Jaarvergadering „St. Homobonus." Donderdag '23 April, werd de algemcene jaar vergadering gehouden der manufacturen-in- koopvereeniging „St. Homobonus" te Rotter dam, in Het Gouden Hoofd, aan de Zeevisch- markt. De vergadering was druk bezocht en had, zooals dit bij „St. Homobonus" gebruikelijk is, een vlot en prettig verloop. De balans en de exploitatie-rekening werden toegelicht door den heer B. I. Eelkema, accoun tant, en onveranderd goedgekeurd. Periodiek aftredend waren de bestuursleden Ferd. Meyer, voorzitter, en B. de Mol, commis saris. welke beide heeren met algemeene stem men herkozen werden, terwijl in de plaats van di n heer G. H. Bokeloh, commissaris, gekozen w i'd de heer J. van der Hart te Rotterdam. D algemeene jaarvergadering werd besloten door een feestelijken, gemeenschappdijktn maai- tijcl de zich kenmerkte door jolijt en vroolijk- hud. Wijziging Drankwet. Het verheugt de regeering, dat haar streven om misbruik van logementsvergunningen te keeren, algeheele instemming heeft gevonden; aldus de memorie van antwoord. Bij de beoordeeling van de doeltreffendheid der voorgestelde regeling moet men in het oog houden, dat thans niet beoogd wordt de be strijding van liet. euvel, dat in werkelijke loge menten en hotels aan niet-logeergasten wordt geschonken. De voorgestelde regeling strekt er echter toe, om te voorkomen, dat aan schijn- logementen een logementsvergunning worde verleend. Het misbruik van het schenken aan niet- lqgeergasten in logementen, welke aan de ge stelde eischen voldoen, zal door verscherpt toe zicht, kunnen worden bestreden. Het is niet gowenscht, bij de wet de eischen vast te stellen, waaraan logementen zullen moeten voldoen, om voor het verkrijgen van een logementsvergunning in aanmerking te komen. Wat nu de vergunningen betreft, wordt op gemerkt dat de grondgedachte waarvan is uit gegaan, allerminst is dat de_pachters beschermd dienen te worden. De practijk is zoo, dat nu eens de pachter, dan de vergunninghouder het kind van de rekening is. Primaire eisch is, dat de onwettige toestand moet ophouden. De regeering meent tegenover de veronder stelling, dat de voorgestelde aanvulling in de practijk weinig zal baten, te moeten wijzen op de preventieve werking, welke ongetwijfeld daarvan zal uitgaan. Overschrijving van meer dan één vergun ning op één persoon of op een rechtspersoon zou inbreuk maken op een van de beginselen der bestaande Drankwet, waaraan de regeering thans niet kan tornen. Het toestaan van verkoop van sterken drank is het klein aan ieder onder heffing van een zeer hoog vergunningsrecht betreft een vraag, die bij de generale herziening onder de oogen kan. worden gezien. Ook vergunningen, thans toekomende aan vennootschappen, zedelijke lichamen of aan de besturen van deze, zullen kunnen worden over geschreven. De overschrijving heeft zoowel op tap- als slijtvergunningen betrekking. Ten slotte is in artikel 3 nog bepaald, dat eerst van den dag af, waarop de algemeene maatregel van bestuur, waarbij eischen aan logementen worden gesteld, in werking is ge treden, op grond van het niet voldoen aan die eischen, weigering van verleenen of verplaat sen eener logementsvergunning kan geschieden. Wijziging Arbeidswet. In de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer merkt de minister op, dat het hem leed heeft gedaan te vernemen, dat de meeste leden ernstig bezwaar tegen het ontwerp hadden. Het ligt. allerminst, iii de bedoeling van den minister om „een ernstige verslechtering van de arbeidsvoorwaarden in het bakkersbedrijf te weeg te brengen", noch om „de arbeiders in het bedrijf langzamerhand terug te voeren tot de in menig opzicht treurige toestanden, die vó'ór de totstandkoming der Arbeidswet 1919 heerschten", en het is ook naar zijn inzicht geenszins juist, dat dit ontwerp zoodanige niet bedoelde gevolgen zal te voorschijn roepen. Dc directe gevolgen van het ontwerp voor de gezellen zullen bij aanneming de volgende zijn a. in het grootbedrijf zelf komt geenerlei verandering. Daar was en blijft het aanvangsuur 5 uur met 2 uur voorarbeid b. in de buiten 75 stedelijke gemeenten ge vestigde broodbakkerijen komt voor de gezellen geenerlei verandering. Daar was en blijft het uur van aanvang 5 uur c. alleen voor de gezellen in de broodbakke rijen met minder dan 6 gezellen in 75 stedelijke gemeenten wordt het aanvangsuur van 6 op 5 gebracht. De nieuwe directeur-generaal der P. en T. Bij Kon. besluit is met 1 Juni eervol ont slagen als directeurgenei'aal der posterijen en telegrafie W. D. Nolting, onder dankbetuiging voor de vele bewezen gewichtige diensten en is benoemd tot directeur-generaal der poste rijen en telegrafie Ir. M. li. Damme, oud-hoofd van den dienst der Staatsspoor- en Tramwegen in Ned.-Indië. Stads- en Gewesteljjh Nieuws. Sluiting der St. Liduina-novene. Op even plechtige wijze als bij de opening heeft gisteravond in de Frankelandsche kerk de slui ting plaats gehad van de Sint Liduina-novene en ook nu wederom met een belangstelling van de zijde der geloovigen, die geen plaatsje in het ruime kerkgebouw onbezet liet een gelukkig bewijs dat de vereering van onze groote stads- heilige nog lang niet verleerd en verloren is. Het priesterkoor, dat in deze kerk door zijn architectuur en fijne beschildering toch reeds zoo mooi is, was gisteravond toen zijn luister door een lichtzee verhoogd werd, tot een lust der oogen geworden, die met de prachtige versiering van ontstoken kaarsen en fleurige bloemen rond Li- duina's beeltenis een verrukkelijk geheel vormde. Nadat de hoogeerw. deken de overweging en gebeden van den laatsten dag der novene voor gelezen had werd de gulden reliekschrijn van Sint Liduina in een indrukwekkende processie de kerk rondgedragen, terwijl bij schallende orgel muziek en spontanen zang, Liduina's heerlijk heid verkondigd werd. Het solemneele Lof, dat hierop volgde werd gecelebreerd door pastoor Caarls uit Spangen met assistentie van de eerw. heeren Pompe en van Deursen en in tegenwoor- Minder fraaie Handen door Arbeid of Weersinvloeden worden weer gaaf, zacht en blank door Purol. 1515 4 digheid van de parochie-geestelijkheid en eenige andere priesters. Feestredenaar was de eereerw. heer G. Kuys, die gelijk bekend,door den bisschop belast is met den bouw van een nieuwe parochie-kerk te Rotterdam, welke kerk aan Sint Liduina toege wijd zal worden, een omstandigheid die de ge wijde redenaar in zijn inleiding verwerkte. Op buitengewoon welsprekende wijze heeft toen de predikant het wondere leven behandeld van Sint Liduina, uitgaande van den tekst, dat God veelal het geringe verkiest om het. machtige te beschamen, en verder de bedoelingen van God in de teekenen der tijden verklaard om op het eind allen aan te sporen de vereering van Sint Liduina te beoefenen en vooral haar voorbeeld te volgen, door het geheele leven heen. Het zangkoor, zong na de predikatie het klank rijke „Te Deum" van Alf. Vrancken op treffende en onberispelijke wijze. Ook de andere meerstemmige kerkelijke ge zangen werden voortreffelijk vertolkt, vooral het. „O salutaris hostia" van Wittberg viel te loven. Na den zegen hebben tenslotte alle kerkbezoe kers een lofzang van Sint Liduina aangeheven. Over de waardige wijze waarop deze novene begonnen,gehouden en geëindigd is,kan de Fran kelandsche parochie meer dan voldaan zijn. De zanghuldc voor H. M. de Koningin. De door de Oranjevereeniging in uitzicht gestelde vergadering met het personeel van alle scholen ter bespreking van twee program mapunten bij de komst van H. M. de Koningin heeft Vrijdagavond plaats gehad in de bovenzaal van Musis Sacrum. Deze vergadering was zeer druk bezocht De voorzitter, de heer J. Montfoort, zette in het kort uiteen, wat de voorloopige plannen waren en hoe de O.V. zich de uitwerkingdaarvan had gesteld. Voor de keuze der te zingen liederen werd verzocht deze te doen bepalen door een com missie. In deze commissie werden benoemd mej. A. C. de Kok, en de heeren van Beek, B. van Bochove, L. Heukels, K. Lub en C. Ruiter, ter wijl op verzoek dezer leden de heer M. Bijl als hoofdbestuurslid der O.V. werd aangezocht even eens in deze commissie te willen zitting nemen. De voorzitter deelde nog mede, dat bij het bestuur was ingekomen een welkomstlied, ge toonzet door den heer A. Baan, met woorden van den heer Joh. A. Boer. Op verzoek werden de coupletten door den heer Baan voorgelezen, terwijl de heer van Beek de vriendelijkheid had de melodie te spelen. En woorden én melodie vielen zoo in den smaak dat de heer Baan aan het verzoek niet kon ont komen de beide coupletten te zingen. Hem vielen dankbaar applaus ten deel en werd bij acclamatie besloten dit lied door de kinderen te doen zingen. Door een der aanwezigen werd gevraagd of ook een schooltractatie in de bedoeling lag. Hierop werd door den voorzitter geantwoord, dat de kas van de O. V. zulks niet toeliet. Door de vele en bijzondere uitgaven aan dien dag verbonden, kon zij zeer tot haar spijt dat verzoek niet inwilligen. Eefi voorstel om voor dit doel een subsidie aan de gemeente te vragen werd door alle aanwezigen onder steund. De voorzitter bracht ten slotte zijn welge- meenden dank namens de O.V. voor het uit stekend verloop dezer vergadering waardoor voor hem de leiding zeer gemakkelijk was ge weest. Beethoven." Feltzer's Dilettanten-Symphonie-Orkest heeft gisteravond voor een geheel bezette R.K. Volks bondszaal weer eens een donateursconcert ge geven, dat den goeden naam èn van dirigent èn van 't gezelschap niet weinig heeft bevestigd. Alle begin is moeilijk, luidt een vaste stelre gel en zoo duurde 't ook eenigen tijd, voordat 't. orkest in z'n eerste nummer, Mozart's symphonic No. 35 d-dur, goed op clreef was 't allegro leed hierdoor nogal aan futloosheid en onzuiverheid - maar eenmaal de begin obstaclesdoorgeworslcld ging 't veel beter en werden 't menuetto en de finale-presto zelfs zeer knap en keurig in gelijke maat gespeeld. Een lust om te hooren waren de vertolkingen van de „Carmen"-fantaisie en van Job. Strauss' ouverture „Prinz Methusalcm",Speciaal de koper- instrumenten hadden eminente bespelers wij wisten niet, dat „Beethoven" over dergelijke krachten beschikt. Als soliste trad voor 't voetlicht de Haagsche celliste, mej. Greta van der Wal, van wie ons is gebleken, dat zij zonder twijfel veel cello-talent bezit. Haar kracht ligt o.i. echter niet in 't on stuimige, 't wildé -dan is zij wat schuchter en durft zij zich blijkbaar niet geheel te geven—maar in 't kalme, sereene en ook 't klagende. Met deze laats! genoemde stemmingen voelt zij zich on middellijk een en weet dat ook in haar spel weer te geven wat wel duidelijk bleek uit 't Adagio van v. Beethoven, 't Luchtige, van den Deutschen Tanz van Mozart, vond in haar ook een goed vertolkster, 't allegro van Leonardo Leo's con cert in d. een minder gegadigde dat lag niet zoo in haar teer-gevoelige natuur. De toegift, in klagenden trant, was daarentegen weer zeer schoon en rijp van weergave, 't Strijkorkest be geleidde haar bij Leo's concert zeer verdienstelijk, mevr. Berck-Feltzer deed dit ongerept op den vleugel bij de overige reeds genoemde drie num mers. Haar en de celliste werden bloemen aange boden, welverdiend. 't Slotnummer behelsde een instrumentale en vocale verklanking van Joh. Strauss' bekende Walzer „Wein, Weib und) Gesang". 't Vol orkest n.l. verleende hiertoe zijn medewerking, terwijl een dubbel-kwartet van Orpheus" de lustige woorden van den wals deed „rondspatten", 't Werd een up-lo-date-succes, dat zich een weg baande in een daverende ovatie; voor de Orpheus- mannen een onweerstaanbare- aanmaning om later nog eens terug te komen. Alles bijeen, was T een mooie, best geslaagde avond. „St. Caecilia". Wij herinneren onze lezers nogmaals aan de uitvoering hedenavond 8 uur in den R.K. Volks bond van de mannenzangver. „St. Caecilia". Ook solisten verleenen hierbij hun medewer- kin. Tom Mix. Zaterdagmorgen vertrok de directeur van Pandora, de heer Dettmeyer, met drie vrienden van Tom Mix, het z.g. Texas Mescals Cowboy Show, leider de heer A. N. van der Vegl per auto van Schiedam naar Rotterdam om den gevierden filmheld te verwelkomen eiTte filmen. Eerst bleek het echter noodig Tom te bescher men want door de geheel onvoldoende regeling werd hij met zijn familie bijkans plat gedrukt overigens liep alles naar wensch goed af. De heer Dettmeyer heeft nu beslag weten te leggen op bovengenoemd gezelschap dat vanaf a.s. Vrijdag iederen avond in Pandora haar pres taties op cowboy-gebied zal demonstreeren en dat is niet weinig, zooals bleek op Zaterdagavond j.l. toen Texas in Pandora daar den aanwezigen zijn te vertoonen programma mededeelde. Deze week zal de heer v.d. Vegl bovendien te paard gezeten het Schiedamsche publiek laten zien hoe men in het land der cowboy's het lasso- werpen beoefent. Een reclame die wel in zal slaan Volksbadhuis. In de week van 19 tot 25 April werden geno men 453 baden. lste klasse kuipbaden 37, regenbaden 57. 2de klasse kuipbaden 33, regenbaden 300. Kinderbaden 26. Gemeenteraad. Van den heer J. van der Most, lid van den Raad, schrijven, waarin hij den Raad uitnoodigt zich uit te spreken, dat gezien de hooge belas tingen en den financieelen druk, waaronder de gemeente gebukt gaat gedurende eenige jaren het stichten van een gemeentelijk abattoir worde achterwege gelaten. De heer H ij m a n vraagt om een praeadvies van B. en W. in deze belangrijke kwestie. De heer v.d. Most kan zich hiermee wel ver eenigen, mits dat advies spoedig afkomt. Weth. II outman belooft dit voor een der eerstvolgende zittingen. Eerst moeten de plannen ook nog in de commissie voor gemeentewerken geheel afgehandeld worden. De heer Slavenburg dringt er op aan, de zaak in de eerstvolgende raadszitting te behande len de kwestie brondt te zeer, vooral in verband met de in 1927 in te voeren nieuwe wet op slacht gelegenheden Weth. Houtman kan niet zeker beloven, dat 't advies reeds in de eerstvolgende zitting er zal zijn, maar in ieder geval zoo spoedig mogelijk. De heer v.d. Most wijst er nog op, dat 't niet gaat om de plannen, maar alleen om het besluit of er een abbaottoir moet komen of niet, en daarom kan er spoedig een beslssing vallen. Weth. Houtman blijft bij ijn bekende meening. De heer Slavenburg voelt zich gedrongen een motie in te dienen, strekkende over de abat toir-kwestie in de eerstvolgende raadszitting te beslissen. Weth. v. V e 1 z e n kant zich tegen deze motie, omdat ze de zaak onnoodig verscherpt. Men kan toch z.i. B. en W.j[genoeg vertrouwen, dat zij een gedane belofte ook zullen ten uitvoer bregen. Ook heeft do raad immers 't recht, 't college er op te wijzen, wanneer bedoeld advies te lang zou uitblijven. De heer v.d. Tempel verklaart momenteel tegen een abbattoir te zijn, omdat de belastingen nu reeds veel te hoog zijn, er kan niets meer bij. De heer Slavenburg verdedigt zijn motie. Wet. Boddeüs vindt 't onverklaarbaar, dat men er zich niet mee kan vereenigen, dat de abattoir-kwestie over 5 of 6 weken aan de orde komt, en wel met over drie weken. In ieder ge val zullen B. en W. 't advies in de volgende of zeker in de daaropvolgende zitting uitbrengen. Ook weth. Houtman zegt dit toe, afgezien dan van onvoorziene omstandigheden. De heer Slavenburg trekt hierop zijn motie in en de raad gaat met 't zoo spoedig mo gelijk af te komen praeadvies van B. en W. ac- coord. 8. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot verkoop van den heer Mr. D. M. Meertens te Rotterdam van een perceel grond aan de Brouwerstraat, kadastraal bekend als Sectie L. No. 2596, ter grootte van 54 M'2, tegen den prijs van 20 per M2. Tot verkoop wordt besloten. Tegen stemmen de socialisten. 9. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot verkoop aan den heer Jan. J. Melchers, alhier, van een perceel grond, gelegen achter de perceelcn Nassaustraat 63 en 65, ter grootte van 120 M2, tegen den prijs van 6. per "M2. Ook hier wordt tot verkoop besloten. Tegen stemmen de socialisten. De heer Kavelaars vraagt eenige inlich tingen, welke weth. Houtman hem verstrekt. 10. Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-courantovereenkomst met de j,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2