xvotterdam, CbGru; tï. v,oed 5 -• 31 Bank voor iNederlandsche gemeenten, Door deze regeling kon verkregen worden een zeer gunstig rentepercentage (41/2 Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. De heeren II ij m a n, Scheflers én Ka velaars informeerden nog naar een en ander, waarop weth. Boddeüs hun antwoordde. 11Voorstel van B. en W. a. tot het ver leencn van een crediet van 500.ten behoeve van de verbouwing van de wachtkamer van het Burgerlijk Armbestuur b. tot wijziging van de gemeente-begrooting, dienst 1925. Model C 500.—. Tot een en ander wordt besloten. De heeren Scheffers en Kavelaars maakten eenige opmerkingen. 12. Voorstel van B. en W. tot het verleenen van een crediet van ƒ2000.voor het p'aatsen van 2 meerboeien in de Wilhelmmahaven. De plaatsing is noodzakelijk mede ook dooi de uitgiften van grond aan ,,Mijnproducten". De Raad besluit het crediet te verleenen. Eenige' leden vroegen eenige inlichtingen. 13. Voorstel van B. ep W. om, naar aanlei ding van het verzoek van de Vereeniging tot be vordering van Christelijk Onderwijs te Schiedam, in gevolge art. 72 der Lager Onderwijswet 1920, medewerking te verleenen tot de aanschaffing van schoolineubelen ten behoeve van de school dier Vereeniging aan de Broersvest. Na onderzoek is het B. en W. gebleken dat deze aanvraag in hoofdzaak gegrond is. De Raad besluit medewerking le verleenen. 14. Voorstel van B. ep W. om met ingang van 1 Mei-a.s, de verzekering van de tuinlieden inge volge de Land- en Tuinbouw ongevallenwet 1922 op te dragen aan de Tuinbouw Onderlinge te 's-Gravenhage. Hiertoe wordt besloten. 15. Schrijven van B. en W. waarin wordt ge adviseerd afwijzend te beschikken op het ver zoek van de R.K. Vereeniging „Moederschaps- zorg" (de Kweek school voor Vroedvrouwen te Heerlen), om hare vereeniging over het jaar 1925 en volgende jaren een subsidie te verleenen van 25.—. B. en W. meencn hier afwijzend te moeten adviseeren en wel omdat door geen Schiedamsch ingezetene deze school wordt bezocht en ook de afstand te groot is. De Raad besluit dan ook overeenkomstighet voorstel afwijzend. Weth. Boddeüs deelde op een vraag van den heer v.d. Tempel mede, dat 't voorstel tot reorganisatie van den havenloodsdienst waar schijnlijk de volgende zitting aan de orde zal komen. In ieder geval zal 't voorstel eerst nog weer in de havencommissie ter sprake gebracht worden. 16. Voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op het verzoek van het Centraal Genootschap voor Kinder herstel lings- en Vacan- tiekolonies te Amsterdam om een bijdrage te willen verstrekken in de kosten van den bouw en de inrichting van een nieuw koloniehuis genaamd „Het Boschhuis" te Nunspeelt, B. en W. zijn van meening, dat wil een gemeen te van meer dan 40.000 zielen hier subsidie ver leenen, dit dan ook een behoorlijk bedrag moet zijn en dit gedoogen hier nu de gemeente finan- cië niet, vandaar dat wordt voorgesteld afwij zend op het verzoek te beschikken. Hiertoe wordt besloten. De socialisten stemmen tegen. 17. Voorstel van B. en W. om aan het Schie damsch Drankweer Comité in afwijking van zijn verzoek om het voor 1925 een subsidie toe te staan van ƒ150, wederom een subsidie te ver leenen van ten hoogste 100. De laatste jaren is hier een bedrag van 100 beschikbaar gesteld op de begrooting voor diL jaar is dit bedrag weer uitgetrokken. Weth. Houtman vraagt stemming over dit voorstel. De heer C o 1 1 pleit voor 150 subsidi een dient in dien geest een voorstel in. De heer B r o u n t s stelt voor geen subsidie te verleenen. Weth. v. V e 1 z c n is sterk tegenmisbruik maai niet tegen een matig gebruik en daarom is bedoeld Drankweer-comité hem niet sympathiek. De heer v, Noordennen pleit voor voorstel van B. en W. op gronden van algemeen belang. Weth. de Brui n sluit zich hier geheel bij aan. Iiij zou 't jammer vinden de traditie in dezen te breken, al is hij dan zelf ook geen ge- geheelonthouder. Weth. H outman is tegen de subsidie, om dat hij geen nut van die simpele 100 verwacht. De lieer C o 11 noemt de ideeën van den heer Houtman over het drankkwaad, struisvogelpoli tiek. De overheid heeft volgens hem zeker den plicht in den strijd tegen het drankkwaad te helpen. De heer Scheffers leest een knipsel voor uit de „Msb." van 5 October 1923 waarin een uittreksel van „De Schakel" orgaan van Maat schappelijk Hulpbetoon werd geplaatst, waaruit door statistische gegevens blijkt, dat armoede slechts voor 2 aan drankmisbruik is te wijten 't Luidt als volgt „Soms hoort men wel de meening uiten, dat drankmisbruik een der hoofdoorzaken van ar moede is. Eenigen tijd geleden werd er in dit maandblad al eens op gewezen, dat zulks niet door de Amsterdamsche Armenstatistiek wordt bevestigd. Uit een observatie gedurende 3 op elkaar volgende jaren (1919 t/m, 1921) is n.l. ge bleken, dat in niet meer dan 3 tot 5% van alle gevallen, waarin door bedeelende instellingen van weldadigheid steun werd verleend, drank- misbruik in de gezinnen der ondersteunden voor kwam. Nu zou men dit percentage nog hoog kunnen noemen, indien er in al deze gevallen sprake was van blijvende armoede. Dit is echter gok met t geval. Uit een nader onderzoek is n.l. gebleken, dat ruim 50% der gezinnen, waarin ^drankmisbruik voorkwam, weer voor steun kon den worden afgevoerd in het jaar volgende op dat,waarin de eerste steunverleening plaats vond. Op z'n hoogst speelde drankmisbruik dus in van alle gevallen van steunverleening een rol van blijvende beteekenis". Spr. acht den toestand in het „droge" A,merika veel erger, dan hier. Weth. v. Vel zen herhaalt, dat hij tegen misbruik is, maar niet tegen matig gebruik. En daarom zal hij met alle macht vechten tegen een vereeniging, die hem desnoods door een wet zou willen dwingen dat matig gebruik na te laten. Weth. is ook niet vrijwillig bereid, belasting te betalen aan een dergelijke vereeniging. Als deze haar zin kreeg, zou ze ook heel Schiedam in de put willen duwen, door èn distillateurs en tallooze andere personen hun broodwinning te ontnemen. Als wethouder van Schiedam kan hij dit voor zich niet verantwoorden. Weth. de Bruin verdedigt nogmaals 't ver leenen Van het subsidie. Hij meent voorts, dat weth. v. Velzen bij zijn intrede in-den Raad ook zelf een drankbestrijder was en dat toen ook in zijn stem-uitbrengen heeft laten blijken. Weth. v. Velzen ontkent dit, men kan er de notulen op naslaan. De heeren Houtman en Noordennen repliceeren. Laatstgenoemde vindt 't 'n klap in t gezicht der drankbestrijders te zeggen, dat die 100 subsidie geen nut af zou werpen dan weet men er niets van, wat die menschen belangeloos voor een hoog ideaal doen. Hij meent verder, dat de ellende van het drankmisbruik niet in 0% is uit te drukken. 't Voorstel van den heer C o 11 ƒ150 subsidie) wordt hierna verworpen. 't Voorstel van B. en W. wordt hierna aange nomen. I egen stemmen dé heeren Houtman, v. Velzen, Scheffers; v.d. Bovenkamp, Swartjes, Brounts. IS. Schrijven van B. en W. waarin wordt geadviseerd aan de Nederlandsche Middernacht- zending Vereeniging tot wederopzegging een subsidie te verleenen ter grootte van het door haar gevraagd minimum bedrag zijnde ƒ10 per jaar. Hiertoe wordt besloten. 19. Schrijven van B. en W. waarin wordt geadviseerd gunstig te beschikken op het verzoek van de Commissie uit den Kerkeraad der Ned. Hervormde Gemeente tot behartiging van den Diaconessenarbeid om haar een subsidie te ver strekken groot 492.Qö1/^, zijnde het tekort op haar rekening over 4924. Overeenkomstig het voorstel wordt besloten. (Slot volgt) Bij of kiaehtem wetten of vevoideningen voor- geachte ven en andete officieele al- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur, B. en W. van Schiedam brengen ter openbare kennis, dat de Gemeenteraad in zijn vergadering van den 24 April j.l. gunstig heeft beschikt op het verzoek van de Vereeniging tot bevordering van Christelijk Onderwijs alhier d.d. 12 Februari 1925, gedaan ingevolge art. 72 der Ldger Onder wijswet 1920, om de benoodigde gelden te harer beschikking te stellen voor de aanschaffing van 18 nieuwe schoolbanken, 3 platenkisten en 1 lessenaar voor haar school aan dc Broersvest. Schiedam, 27 April 1925. ïelegraaaaen. DR. LUTHER EN HINDENBURG. BERLIJN, 28 April, (draadloos) Volgens de bladen, zou de rijkskanselier dr. Luther heden te Hannover een onderhoud met Hindenburg hebben over de te volgen politiek. TSJECIIOSLOWAKIJE EN 'T VATICAAN. I RAAG, 28 April (draadloos) Naar verluidt zou de regeering voornemens zijn het gezant schap bij het Vaticaan te willen opheffen. FRANKRIJK EN HINDENBURG. PARIJS, 28 April, (draadloos) Briand heeft m een interview verklaard, dat hij van Hinden- burgs verkiezing niet een directe politieke zwen king verwacht. Wel vermoedde hij een sterke actie tot aansluiting van Oostenrijk bij Duitsch- anct. Een spoedige ontruiming van het Rijnland deed z.i. Hindenburg verkiezing ook niet goed. In breede kringen te Parijs gelooft men, dat tiet kabinet Pamlevé dezen herfst bij de nieuwe verkiezingen zal vallen en dat dan weer een ka- met I omcaré-Millerand zal verschijnen. Laatste Berichten. LOUIS BOUWMEESTER, Hedenmiddag 2»/, is Louis Bouwmeester, onze grootste tooneelspeler, op ruim 82 jarigen leef tijd in de „Ziekenverpleging" te Amsterdam overleden. Hij werd 5 Sept. 1842 te Middelbands geboren. Weerbericht. V e rwachting: Zwakke tot matigen O. tot N wind, zwaar bewolkt- lot betrokken waar schijnlijk regen, iets kouder. Ontsporing. Hedenmorgen half tien is te Amersfoort bij t parkpunt lijn naar Zwolle en Apeldoorn ont spoord. de bagagewagen .achter aan den D-trein 174, komende van Apeldoorn. Na afhaking van den wagen kon de trein naar Amersfoort door rijden. Hoewel twee personenwagons door het hardt remmen z.g. overbufferd ..werden, liadden toch geen ongelukken plaats. Om 10 uur was de lijn weer vrij. Dc staking in Drente. Gister is besloten de staking te Emmer-Coin- pascuum en Va'ïlhei mond op te heffen. Te Nieu.w- Amsterdam is de staking nog algemeen. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. Londen Berlijn Parijs België Zwitsei land Amerika Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo Madrid Milaan 27 April 12.04 - 5935 - 1. 937 - 12 61 - 48 40 -2 49 V2 -( 0035 V4 - 46.277, - 67.2772 - 40.65 -35.777, - 10.21 28 April 12.047, - 59.427, - 12.97 - 12.627, - 48.40 -2.49*7 ie -0.00357, - 46.277, - 67.2772 - 40.477, - 35.80 - 10.21 WISSELKOERSEN TE AMSTERDAM, Londen Berlijn Parijs Brussel Zwitserland Weenen Kopenhagen Stockholm Oslo New-York 27 April 12.04 - 59.40 - 12.95 - 12.627, - 48,40 -0.00357« - 46.30 - 67.30 - 40;70 - 2.49*/, 28 April 12.047, - 59.44 - 12.99 - 12.64 - 48.42 -0.00357, - 46.40 - 67.35 - 40.65 -2.49s/, Kerknieuws. Benoeminben. Z D.Ii. de Bisschop van Haarlem heeft be noemd dc volgende weleerw.heeren tot kapelaan: te Ilaailem (H.H. Elisabeth en Barbara) J. Schoenmaker, te Amsterdam (H. Anna) P. Berlage, die kapelaan was te Builenveldert tot pastoor te Rotterdam (LI.Jozef) G. v.d.Meer;' Onderdijk J. Vijverberg, die kapelaan was té Rotterdam (H. Laurentius) te Assendelft J. v. Blaricum, Rotterdam (H. Franciscus van As- sisië) Q. te Mey, Heer-Hogowaard (H .Familie) A. v. Noort, die kapelaan was te Voorburg (H. Martinus). SPOKT. Scheepvaart. Hoek van Holland. 28 April v.m. 5.21 a.m. 5.46. ~9 April v.m. 5.58 n.m. 6.24. 30 April v.m. 6.42 n.m. 7 16 PERLM, 21 April. Vertrokken: s.s. „Auto- yCpnRt'wpttümHost-Azië naar Schiedam. PORT SWE11ENH, 14 April Vertrokken:- s.s „Daidanus met oho van Oost-Azië naar bchiedam. SINGAPORE, 22 April. Vertrokken- ss „Laomedon", met olie van Oost-Azië naar Schie dam. COLOMBO, 14 April Vertrokken s.s. „Dur ban Maru", met olie van Japan naar Schiedam. HAMBURG, 28 Aprl Aangekomen s.s. „Da kar Maru", met stukgoederen van Schiedam. LONDEN, 28 Aprl. Aangekomen s.s. „Ag;- l'ty", tankboot, led'g van Sch'edam. ANTWERPEN, 26 Aprd. Aangekomen s.s. „Austrian", ledig van Schiedam. ZUID POOL, 10 April Vertrokken: s.s. „James Glark Cros", met traan naar Sch edam. SCHIEDAM, 26 Apr 1. Vertrokken Eng. s.s. „Austrian", ledig naar Antwerpen. 27 ApriJ. s.s. „Sch e", led gnaar Rotterdam. SCHIEDAM, 27 April Aangekomen motor schoener „Dina kapt. Philip: Boerma, ledig van Rotterdam om hier te repareeren. Eng. s.s. „Lady Kathleen" van New York naar St. Petersburg om hier kolen te bunkeren in de Wilhelminahaven aan boei 5. Handelsberichten, Jan de Natris. Naar de „Msb." verneemt, heeft J. de Natris j.l. Zaterdag in Engeland de Cup-final bijge woond en zal hij nog eenige dagen hij Westham United blijven trainen in verband met den wed strijd Nederland—België. Naar het blad verder vernam, moet het niet uitgesloten zijn, dat deNatris het volgend sei zoen in een Engelsch beroepselftal uitkomt. Burgerlqie Stani. Geboren: April 25. Christina Johanna d.v. J. Stuivenberg en G. J. Gonlag, L. Nieuwstraat.' Jan-Eduard z.v; J. M. Dorst en F. Cleffken, Louronstraat. 26. Maartje Margrieta Maria d.v. W. Hamerslag en G; Poot, Hoofdstraat. Willem z.v. B. A. L. Vorstenbos én A. M. van Remoortel, Ploegstraat. Marius z.v. J. Rosman en M. den Houting, Buitenhavenweg. Corne rs Antonius z.v. E. Swiderski en M. de Lange, Lange Singelstraat. 27. Pieker Alettes z.v.' G. F. de Zwart en M. A. Meulwijk, Klaaswaal- schestraat. - Jan Hendrik z.v. P. Sanstra en E. Roepel, Doelehofje. Overleden: April 27; A. J. Holleman, oud djaar, Houtstraat. P. Vis, oud 72 j., Warande. Beurs van Schiedam. Moutwijn. SCHIEDAM.28 April. Officieele noteering van de Commissi® uit da Kamer van Koophandel, Moutwijn 46 f 17.50. ■amem de commissie voor da noteering, H. J. JANSEN. Splrtiu. SLH1EDAM, 28 Apiil.- Men noteert voo» Spiritus 100 124 50. Spoeling. Noteering van de Coop. Vereen. „Schied. Spoelingvereeniging". Heden f 1.80 per ketel. RO'l 'J ERÜAM, 27 April. Binnen), granen. Tarwe met ruimer aanbod iets hooger verkocht van ƒ11.50 ot 13.50. Kwaliteit van voor den regen 16.50 tot 19. Rogge 13.75 tot 14.25 Gerst Clievaher 14.50 tot 15.50. Haver iets hooger verkocht van 12 tot 13.25. Zeeuwsche eieren ƒ5.506.50, Overm&asche eieren 5.50—6.- per 100 stuus. Aardappelen Brielsche eigenheimers ƒ4.50 5.25, Zeeuwsche blauwe 5'tot "ƒ.5.80, Zeeuw sche eigenheimers 4— 4.75, Zeeuwsche bonte 5—5.80, bravo's ƒ.5—5.70, poters 1.25—2.25 red star 3.804.40, Malta's winter 1618 c. per K.G. Met tamelijke aanvoer, kalme vraag. Advertentiën. Getrouwd TON HARTMAN en LANS VREDENBREGT die ook namens wederzijdsche familie hun hartelijken dank betuigen. 1509a 10 Delft, "728 April 1925. Schiedam. Voor de fundeering van Uw huis? De fundeering is voor een huis van hetzelfde belang, als de stof, het paardenharen binnenwerk en de be werking van Uw costume. Als de fundeering wegzakt, moet de rest uitélkaar vallen. Met kleeding gaat het evenzoo! Deugt de bewerking niet dan hangt ze U spoedig als een zak om het lijf. Het is daarom, dat wij de meeste zorg besteden aan een uitmuntende bewer king. Wij garandeeren elk costuuin van eigen fabrikaat, want het is prima handwerk en zijn geld waard! Af'7, Binnenweg hoek Bendraetitsiiaat Zwart Janstraat 62. 1510 144 •-il »b j -c af? Vraagt onze Colbert-Costumes, fajon 1925- van moderne fantasiestoffen, prijzen van 13.90 16.90 19.90 22.75 26.— 29.— 33.75 3639en hooger

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 3