Prijsverlaging „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEU ILLETON. LUCJETTE. 48ste Jaargang, Maandag 11 Mei 1825. No. 14247 Bureau: KOEMARKT 4. - Telefoon Intercommunaal 85 - Postbus 39. Advertentie: 1-5 regels 1.75elke regel daarboven 3-5 ent 3 ma»l Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct pi, Ce! P°f rw - iPtr ïT min^ ^onderllJke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraae met Uiiicieel Kerkbencm, iu ets. toegezonden. Incassokosten worden berekend. CTratis-Ongevailenverzekering f 500 bij levenslange gcheele invaliditeitf 2Ö0bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bh' verlies van een verhes van De verzekering wordt gewaarborgd door de N.HoIl.Algem.Verz.bank Schiedam Bij of kraehtem wetten of verordeningen voor geschreven en andere officleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Schiedam hebben bij hun besluit van 7 Mei 1925 het ver zoek van lo. de UNION INDUSTRIELLE DU KAPOK S. A. te 's-Gravenhage om vergunning tot uit breiding van de kapokfabriek in het pand Over- schieschestraat 33, kadaster Sectie I No. 2400, met 4 electromotoren van resp. 15, 11/a, 3/4 en 3 P.K., drijvende 2 kapokmachines, 1 mengketel, 1 ventilator en 1 hijschlier 2o. J. C. v. d. MEER om vergunning tot oprichting van een herstelplaats van stoom- eu andere werktuigen in het pand Kethelstraat 9, kadaster Sectie A. No. 1076, met een electro motor van 5 P,K., drijvende een draaibank, een boormachine en een amarilsteen en met een electromotor van l'/8 P.K., drijvende een ven tilator 3o. M. C. KONING om vergunning tot uit breiding van de slachtplaats in het pand Broers- veld 51/4, kadaster Sectie B. no. 2761, met een rookerij van vleeschwaren in het pand Broers- veld 51 /6, kadaster Sectie B. no. 2762 Verdaagd, aangezien het desbetreffend onder zoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 11 Mei 1925. BalieniaiadstJi Nieuws. DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Uit Parijs verluidt In verband met het ant woord aan Duitschland, waarvan Briand in den ministerraad van Zaterdagmorgen slechts een gedeeltelijk exposé kon geven, blijkt, dat do Fransche regeering niet het lid worden van Duitschland van den volkenbond tot vooraf gaande voorwaarde voor de opening der onder handelingen zal maken. In elk geval echter zou een eind-accoord slechts kunnen getroffen worden na de toe lating van Duitschland te Genéve. Natuurlijk mag de overeenkomst geen enkele bepaling bevatten, welke in strijd is met de laatste vredesverdragen. Tenslotte behoudt Frankrijk zich voor, om alvorens onderhandelingen met Duitschland aan te knoopen, zich met België en Engeland te verstaan over de hoofdvoorwaarden van de overeenkomst met het Duitsche rijk te treffen. Wat de ontwapening van Duitschland be treft, zal de gezantenconferentie Woensdag haar beraadslagingen houden. Men verwacht, dat een oplossing tamelijk gemakkelijk zal Lot stand komen, daar de Engelsche en Fransche delegaties het reeds eens zijn over de te volgen procedure. Volgens de „Petit Parisian" zouden Frankrijk en Engeland het er over eens zijn geworden, dat geen vaste datum voor de ontruiming der Keulsphe zone moet worden vastgesteld. De ontruiming zal plaats hebben, zoodra Duitsch land de ontwapeningsclausules van het vredes verdrag zal zijn nagekomen. Dc weinige meeningsverschillen, welke nog tusschen Parijs en Londen beslaan, betreffen de belangrijkheid, den omvang en de omschrij- 21) Enis dat alles vroeg ze. Dat is alles. Heeft men niets ontdekt Niets. Het vraagstuk is in zijn geheel onop gelost gebleven. De verdwijning van den armen Gardenois blijft onverklaarbaar. Aan een gebaar van Michiline begreep Tor- tox-an dat hij naast de kwestie verzeild was en dat niet zoozeer het lot van Gardenois het jonge meisje met zorgen vervulde Ja, ja, zeide ze verstrooid. Maar heeft men niets gevonden Geen document bijvoorbeeld Zij had nauwelijks die woorden uitgesproken toen hij plots begreep, waarop Michiline zin speelde. Terwijl zijn blik dien van het jonge meisje ontmoette, antwoordde hij langzaam U bedoelt, meen ik, het rond-en-platte voor- Werp, dat Gardenois in zijn aktentasch had Ze sloeg de oogen niet neer. Dat is het, antwoordde ze, ik dacht aan dat voorwerp. Wat is het dan vroeg de journalist. Wel, hernam ze scherp, ik gaf twee vingers Van mijn hand om het te weten. Deze uitval deed Tortoran versteld staan. Hij vreesde 't spoor kwijt te zijn en van het ving van de tekortkomingen, waaraan Duitsch land een einde zal moeten maken, voordat, dé ontruiming mogelijk zal zijn. HINDENBURG NAAR BERLIJN. De intocht van Hindenburg als president der Duitsche republiek, zal het karakter dragen van een groote nationalistische demonstratie. De kringen, die zich sinds jaren van iedere deel neming aan de openbare feestelijkheden der republiek hebben onthouden, zullen heden in Berlijn evenals tijdens het keizerrijk den hoofd- toon voeren. De rechtsche bladen publiceeren een oproep waarin zij hun aanhangers verzoeken heden middag in grooten getale en in uniform, voor zien van alle ordeteekenen bij den intocht van den maarschalk te verschijnen. Daar de repu- blikeinschc vereenigingen, met een enkele uit zondering, zich van deelneming aan de plechtig heid onthouden, zullen uitsluitend monarchis tische corporaties langs den weg, dien de feest stoet volgt, zijn opgesteld. Op het laatste oogenblik deden de republi- keinsche bladen nog een oproep, waarbij zij alle republikeinen aansporen, de republikeinsche vlag te voorschijn te halen, opdat Berlijn niet den indruk van een monarchistische stad zal maken. De Pruisische minister van Binnenlandsche Zaken heeft order gegeven, dat men ten mmste op staatsgebouwen in Pruisen de republikein sche kleuren zal hijschen. Daar de communisten den intocht van den president als aanleiding voor contra-demon straties wenschen te gebruiken, bestaat er ern stig gevaar voor botsingen tnsschen nationalisten en communisten. Het program der optochten voorziet, dat pre sident Hindenburg om 5.52 nhu. in den salon wagen van den Rijkspresident op het station Heerstrasse aankomt. De president zal op het station ontvangen worden, doch deze plechtig heid zal slechts 8 minuten duren. Dan ver schijnt hij met zijn gevolg en betreedt 4 voor liet station gereedstaande auto's. Geflankeerd door 40 ruiters begeeft de Rijkspresident zich dan langs Unter den Linden naar de Wil- hclmstrasse, naar zijn paleis. niet binnen een tijdperk van drie maanden heeft plaats gehad. Dit amendement is aan de commissie voor douane-kwesties om advies toegezonden. AMERIKA EN EUROPA. Naar de „Times" uit Washington verneemt, wordt de indruk dien de rede van Iloughton op de openbare meening in Europa heeft ge maakt, door het Witte Huis en het ministerie van buitenl andsche zaken met belangstelling- gade geslagen. Sedert lang is het de opvatting van de regeering van Coolidge, dat met oprecht heid gevoerde besprekingen in de richting van de Duitsche voorstellen tot een vergelijk moeten leiden, daar niet in te zien is, hoe zonder een dergelijk vergelijk Caillaux een uitweg uit de financieele moeilijkheden zal vinden, zonder ,een Duitschland, dat zonder zorg zijn econo mische toekomst tegemoet kan zien. f— HET INT. ARBEIDSBUREAU. In de jongste vergadering van den Raad van Beheer van het Internationaal Arbeidsbureau heeft de voorzitter allereerst hulde gebracht aan de nagedachtenis van Branting, den pre sident van de laatst gehouden Internationale Arbeidsconferentic Na behandeling van het rapport van den directeur cn besprekingen ^ver den kinder arbeid m China en de V. S., werd de begrooting 1926 goedgekeurd. Daarna was de voorbereiding dér zevende conferentie, welke 19 Mei zal aanvangen, aan de orde. Vervolgens drong de Fransche regeerings- afgevaardigde er nogmaals op aan, het vraag stuk van den arbeidsduur bij de koopvaardij op de agenda voor 1926 te plaatsen. Na lange discussies werd besloten deze kwestie met op de agenda te plaatsen. FRANSCH MAROKKO. Painlevé deelde aan de pers mede, dat, zoodra dc Fransche troepen in Marokko voldoende versterkt zijn, den vijand aldaar een beslissen de slag zal worden toegebracht CONFERENTIE KLEINE ENTENTE. De conferentie der kleine entente is Zaterdag morgen om Jien uur te Boekarest begonnen. De zitting, die ook door den Rocmeenschen minister-president Bratianoe werd bijgewoond, duurde tot een uur. Er werd geen officieel com muniqué uitgegeven. ntd*: intern, wapenhandel. e e- orlandsche delegatie ter volkenboncls- conferentie betreffende den internationalen wa penhandel heeft, een drietal amendementen ingediend op artikel 3 der ontwerpconventie, welk artikel betrekking heeft op het verleenen van vergunningen voor den uitvoer van wapenen naar erkende regeeringen. Het eei ste amendement stelt voor, dat een regeeiing, die wapenen wil koopen, daarvoor niet strict noodig heeft een gevolmachtigden tusschenpersoon, doch ook zelf rechtstreeks de bestelling kan doen. Het tweede amendement bepaalt,, dat de uit voervergunning moet zijn geredigeerd in het Fransch, Engelsch of Spaansch, of wel ver gezeld moet zijn van een vertaling in een dier drie talen. Het derde amendement luidt, dat de uit voervergunning- vervallen zal, indien de uitvoer BELGIE. In het kabinet Van de Vijveie zullen de Katholieke ministers van het afgetreden kabinet- Theums wederom zitting nemen. Voor de andere portefeuilles zoekt de formateur extra-parle mentaire persoonlijkbeden. FRANKRIJK. De financiën. De zitting van den ministerraad van Zaterdag morgén is bijna geheel, nl. van 10 tot 12 uur, in beslag genomen door de uiteenzettingen van Caillaux over den financieelcn toestand. De ministerraad heeft de voorstellen goedgekeurd, die Caillaux bij de Kamer zal indienen, en heeft hem volmacht gegeven, zooalé hijzelf aan het eind der zitting aan de pers verklaarde, de nieuwe ontwerpen voor het parlement te verdedigen, en in den loop van het debat iederen keer dat zulks noodig is de kwestie van vertrouwen te stellen. Over den aard der ontwerpen wil Caillaux niets mededeelen. De groote lijnen er van zullen eerst Dinsdag gepubliceerd worden, nadat Caillaux de financieele commissie der Kamer er van op de hoogte heeft gebracht. BULGARIJE. Drie Russische communisten, wier namen nog niet gepubliceerd zijn, zijn bij het over schrijden van de grens gearresteerd. De autoriteiten hebben te Wratza een uit 72 leden bestaande communistische samenzwerings organisatie ontdekt. In liet proces tegen de plegers van den aan slag in de kathedraal zijn Zaterdag de pleidooien der verdedigers begonnen. ALLERLEI. Uit Warschau: In het Wolhynische stadje Klewan bij Loesk is gisteren een groote brand uitgebroken, waardoor volgens de laatste be richten het grootste gedeelte van genoemde plaats is verwoest. Ook een groote houtzagerij dicht bij Klewan gelegen, is een prooi der vlam men geworden Men zou hier, naar verluidt, weer met een communistischen aanslag tedoen hebben. Uit Londen Officieel wordt medegedeeld, dat de prins van Wales de uitnoodiging tot het brengen van een bezoek aan Chili, na zijn reis door Argentinië, heeft aangenomen. Uit Rome De „Tribuna" deelt mee, dat een groep fascisten een aanval heeft gedaan op de in het universiteitsgebouw gevestigde bureaux van de stndentenvereenigingen. De bureaux werden geplunderd. Gister begon de driedaagscbe viering van het zilveren huwelijksfeest van den keizer en keizerin van Japan. Binnenland. Olympische Spelen. i^Op de vragen van den heer Boon betreffende het verleenen van vergunning aan het Neder- landsch Olympisch Comité tot het houden van een loterij ten behoeve van de in 1928 hiér ta lande te houden Olympische Spelen heeft mi nister Heemskerk thans schriftelijk geantwoord dat hij niet in het bezit is van gegevens, waar door hij gerechtigd zou zijn tot het uitspreken van het oordeel dat door het bekende votum van dö 'Iweede Kamer de kans op Olympische Spelen inif928 in Nederland zeer zon zijn ver kleind. H.^gêen over deze aangelegenheid wordt geschreven en de toewijding, waarmede het Olympisch Comité zijn arbeid opvat, laat plaats voor het vermoeden, dat de kans, dat de Olym pische Spelen in 1928 in Nederland zullen worden gehouden, door het votum der Kamer niet zeer is verkleind. Over de vraag of de minister bereid is te Telef. 15. jonge meisje niets meer te vernemen, daar zij zelf misschien niets meer wist, zoodat hij in dit onderhoud alles zou gegeven hebben zonder iets in ruil daarvoor te ontvangen. Toch deed hij nog een nieuwe poging: Ik bid u, smeekte hij, in het belang der waar heid, waarvan u even vurig als ik wenscht, dat ze zal zegevieren, zeg me alles. Het is de dag bladschrijver niet meer, die tot u spreekt, maar een man die bemint. Begrijpt u wel. Gardenois heeft een dochter, aan wie ik beloofd heb de onschuld van haar vader te bewijzen. Help me, juffrouw, bij het vervullen van deze zending. Maar ik weet niets, dat u zelf onbekend zal zijn, verklaarde Michiline, of dat n niet gemakke lijk kunt vernemen. René Lambert is voor mij een vriend uit de kinderjaren, 'n vriend vooi altijd. Ik zou niet met juistheid kunnen zeggen, wanneer we begonnen zijn van elkaar te houden. Wat er ook van zij, wij waren voor elkaar be stemd ik zou met hem trouwen. Dat was be loofd en overeengekomen. Maar voor eenige maanden is een man verschenen, die om redenen die ik niet ken, een overwegenden invloed op mijn vader heeft gekregen. Weldra werd de toegang tot ons huis aan René ontzegd en mijn vadei heeft me op zekeren dag verklaard „Gaston baverolles heeft me om je hand ge vraagd. Je bent vrij. Maar indien je weigert, ben ik verloren." Hij heeft me geen anderen uit leg willen geven, maar ik heb begrepen, dat hij oprecht was en ik heb me onderworpen. Het huwelijk wordt over een maand vol trokken, Intusschen was René voor korten tijd °P reis gegaan, terzelfder tijd als zijn kassier. De eerste begaf zich naar Noorwegen, de andere naar Berlijn Tortoran popelde toen hij het doel van dc geheimzinnige reis, die Celestin Gardenois on dernomen had, vernam. Zonder er acht op te slaan ging Michelinc voort Een telegram van René had mijn vader en een persoon wiens naam ik niet ken, maar die in zeer nauwe betrekkingen staat met de regeering voor gisteravond in zijn woning bijeengeroepen. Een der gevolgen van die samenkomst zou de bevrijding zijn van mijn vader uit den greepvan Faverolles, dankzij de documenten, die Garne- nois uit Berijn en René uit Christiania zou meebrengen. Wat die ducumenten zijn, daar heeft René nret niemand over gesproken. Ik heb slechts vernomen, dat ze met Gardenois verdwenen waren en dat de politie dezen morgen een onder zoek moest doen in het huis van René, wat me de hoop gaf, dat men ze misschien zou vinden. Alfred had dit verhaal met gespannen aan dacht gevolgd. Er was een klein licht in de duisternis. Hij wist, welke waarde de documenten in kwestie voor René hadden en hij wist ook, wie ei bij un verdwijning belang had. U ziet,-besloot Michiline met een droefgeesti- gen glimlach, dat ik mmder van de zaak afwist Hij liet haar in dien waan. Hij opende en mond om een nieuwe vraag te stellen, toen re jonge meisje onwillekeurig den blik op de hang klok wierp en uitriep Vijf uur, mijn vader kan ieder oogenblik naai' huis komen, natuurlijk met dien Faverolies, clie hem nooit verlaat. Ik'smeek u> mijnheer, ga heen vooraleer ze hier zijn. Toi'toran maakte een buiging. it Mag- ik nog eens terugkomen vroeg hij, terwijl hij afscheid nam. Ja neen, antwoordde ze, zeer verward. Wend u liever tot René. Verduiveld, dacht hij, terwijl hij zich Verwij derde, dien raad kon ik ook missen. Juist toen hij buitentrad, hield ccn auto voor het hek stil en twee heereD stapten er uit. Een hunner was reeds op leeftijd. Zijn haar en baard waren grijs en zijn hooge gestalte kromde zich. De andere was jong en slank. Deze laatste nam Tortoran zoo uitdagend van het hoofd tot de voeten op, dat de journalist, die niet zeer geduldig was, op het punt stond hem de reden hiervan te vragen, toen de oudere heer het woord nam. U kwam zooeven uit m'n huis, mijnheer vroeg hij aan Tortoran. Als u mijnheer Max Durand is antwoordde de reporter dan is dat inderdaad zoo. Mijn na.,m is Alfred Tortoran, redacteur van de Gazette de Paris en ik wou graag weten (Wordt vervolgd.) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1