Stoten-Generaal. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag, Mei. Zonder hoofdelijke stemming wo dt besloten het wetsontwerp vah mcj. Westerman tot wijzi ging van de Lagerondenvijswet nog op de agenda te plaatsen. Met 27 tegen 25 stemmen wordt verworpen het voorstel van den voorzitter om evenzoo te handelen met het wetsontwerp tot wijziging van de Dienstplichtwet. "Aan de orde is het wetsontwerp tot uitbreiding van de mogelijkheid der toepassing van de straf van geldboete. De heer Kleerekoper (S.D.) is voor het ontwerp, eist z.i. verwstrde toestanden systema tiseert. De heer Sasse van Ysselt (R.K.) be toogt, dat de rechter en het openbaar ministerie over inlichtingen omtrent dc financieele om standigheden van den beklaagde zullen moeten beschikken. De heer Beumer (A.R.) juicht het ontwerp toe. De wet zal echter met beleid moeten worden toegepast. Minister Heemskerk zet uiteen, dat het ontwerp groote vrijheid aan den rechter laat. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Aan de orde is de wijziging van de Faillisse ment swet. De heer Van Rappard (V.B.) verdedigt een amendement om in art. 120 in te lassohen 'de "woorden „verzuim of vergissing" na het woord „bedrag". Minister Heemskerk wijst op de bezwaren van het amendement. Spr. ondervangt de be doeling door een nieuw lid aan art. 137 toe te voegen. 5- -De heer Van Rappard trekt zijn amende ment in. Het wetsontwerp tot herziening der Failhsse- mentswet wordt goedgekeurd. Aan de orde is het wetsontwerp tot aankoop van terrein voor een gouvernementsgebouw te Haarlem. De heer B o m a n s (R.K.) is tegen dit ont werp. Hij geeft een uitvoerig overzicht van de Vóórgeschiedenis. Het Paviljoensgebouw in den "Hout acht hij zeer voldoende. Met 3 Va ton is dit gebouw geschikt te maken. Daarom is hij tegen een nieuw gebouw van 1 Va nnliioen gulden. De Minister van Financiën, de heer C o 1 ij n, zegt, dat de Regeering geen voorstel zal doen om twee millioen gulden te besteden voor een nieuw gebouw te Haarlem. De zaak is overigens geheel behandeld vóór Spr. als minister optrad. Zij is reeds 15 jaar oud en reeds 10 jaar geleden 'wérd besloten geen nieuw gebouw te stichten, omdat het te duur was. De Kamer moet nu weten wat zij wil. Over schadevergoeding aan Haarlem wil spr. overleg plegen als dit ontwerp verworpen is zij is tot die vergoeding niet verplicht. Het wetsontwerp kómt heden in stemming De Vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. stellende, dat er disciplinebreuk is gepleegd jegens de Commintern, zeggen wij het lidmaat schap der C.P.H. op." Goedkoope weldadigheid. De heer Henri Ter Hall heeft aan het Nederl. Olympisch Comité het aanbod gedaan, in de revue voor 1926, welke door zijn revue- en ope rettegezelschap zal worden vertoond, een op de Olympiade toepasselijk tooneeltje in tc lasschen en daaraan te verbinden hetzij een collecte, of verkoop van een geschriftje of eventueel van loten of premie-aandeelen, ten einde op deze wijze bij te dragen aan het doel van het comité het houden van de Olympiade in Nederland, ondanks het Kamervotum. Binnenland. R. K. Werkliedenverbond. Maandag 11 Mei vergaderde het Verbonds- bestuur. Bij het begin der vergadering had de heer Kuiper een warme felicitatie in ontvangst te nemen in verband met zijn SOsten verjaardag. Het werkloosheidsvraagstuk en de werkloos heidsverzekering werden opnieuw ernstig onder het oog gezien. De pogingen om tot een bevredi gende werkverschaffing te komen, zullen worden voortgezet. Met de besturen van de vier groote gemeenten wordt overleg gepleegd over een uniforme steunregeling voor reglementair uit- getrokkenen. Met het C.N.V. en het A.N.V. wordt samengewerkt om te bereiken, dat eer tijds door het Rijk aan de werkloozenkassen verleende gelden, worden kwijtgescholden. Ver der zal een poging worden gedaan om weg te nemen de onbillijkheid in de klassenindeeling ten opzichte van de werkloozenuitkeeringen, welke is ontstaan door de samenvoeging van gemeenten. Vastgesteld werd een leidraad, die door de plaatselijke arbeidsorganisaties kan worden toe gepast om de R. K. Volksbonden en Werklieden- vereenigingen te outilleeren voor de uit de stichting van het R. K. Werkliedenverbond voortgevloeide breedere taak en een goede samenwerking tusschen stands- en vakorga nisatie tc bevorderen. Deze leidraad zal aan de Verbondsvergadering ter goedkeuring worden voorgelegd. Besproken werd een plan tot samensmelting van „Het Roer" en „De R. K. Vakbeweging" tot één orgaan voor de leiders. De besprekingen leidden nog niet tot een definitief resultaat en zullen in de volgende vergadering worden voortgezet. Opbrengst der rijwielplaaljes. Naar wij vernemen, bedraagt de opbrengst van de rijwielplaatjes over April 640.725 en over de maanden Januari tot en met April 3.743.568. Hel collectief contract in de bouwvakken. De werknemers-organisaties in de bouw bedrijven hebben officieel bericht ontvangen van den rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., dat de patroonsbonden zijn compromis-voorstel in zake een nieuw af te sluiten collectieve ar beidsovereenkomst aanvaard hebben. verslag de gehouden lezing onjuist heeft weergegeven, aangezien spreker bij zijn beschou wing over „Ontstaan, wezen en werken der Vrijmetselarij" alleen heeft gewezen op het z.i. laakbare in het optreden der vrijmetselaars in het buitenland en dan ook in dit verband met geen enkel woord heeft gesproken over eenigen tak van dienst in Nederland. De vraag, of den minister, direct of indirect, ooit klachten of opmerkingen bereiken, waaruit van den „heilloozen invloed" op den mil. dienst, op de militairen zelf of op den dienst aan 's Mi nisters Departement en uitgaande van officieren of ambtenaren, die tot bedoelde vrijmetselaars orde behooren, is gebleken, is ontkennend beantwoord. Stads- en Gewestelijk Nieuws. Wijziging Drankwet. De vereeniging van exploitanten van koffie huizen Gemeenschappelijk Belang R'dam heeft gisteren aan de Tweede Kamer het volgende adres gezonden dat zij bestaat uit leden, die allen meer dan één café exploiteeren, wat alleen mogelijk is bij het uit wet en practijk voortgevloeide systeem van verpachten van vergunningen dat dit systeem maatschappelijk goed heeft gewerktwijl het de ontwikkeling van het cafébedrijf in de richting heeft gestuurd van goed beheerde, royale, ruime, keurig-ingerichte inrichtingen voor maatschappelijk verkeer wijl alleen kapitaalkrachtige personen en vennoot schappen dit als grootbedrijf konden doen dat het wetsontwerp tot wijziging van de Drankwet dit onmogelijk dreigt te maken en zeer vele groote practische moeilijkheden zal scheppen dat dit ontwerp onvoldoende is bezien en belanghebbenden in de verwachting dat het nu niet meer in behandeling zou komen niet uitvoerig konden requestreeren dat deze zaak in geen enkel opzicht urgent is en het beter is, uitstel te verleenen van deze wetswijziging dan een groote fout tot wet te verheffen dat zij dringend verzoekt bedoeld ontwerp uit te stellen, althans voor zoover betreft de pacht- Vergunningen. Men deelt ons mede, dat er groote ontsteltenis heerscht in de kringen der groote café-exploi tanten die dit wetsontwerp een ramp achten voor gezonde exploitatie van het koffiehuishou- dersbedrijf. Uit verschillende kringen van ver- eenigingen, brouwerijen en groote zakenmen- schen zijn gisteren uitvoerige telegrammen verzonden aan de ministers van arbeid en van justitie, de Tweede Kamer en de commissie van rapporteurswaarin krachtig het denkbeeld word ondersteund om tot uitstel te komen, althans van de wetswijziging "betreffende de pachtver- gunningen. Daar niemand verwacht had dat dit wetsontwerp nog in het eind der zittings periode aan de orde zou komen, zijn deze adres sen thans zoo beknopt en met zoo grooten spoed verzonden. De crisis fn de Communistische Partij. De „Tel." verneemt, dat de heeren H. Snee vliet, Bouwman, J. Brandsteder, H. Menist te Amsterdam, P. Harkema te Groningen en N. A. Kootstra te Emmer-Erfscheiderveen be dankt hebben voor het lidmaatschap der C. P. H. Zij motiveeren dit schriftelijk aldus „Na kennisgenomen te hebben van het ver handelde op het anti-N .A.S.-congres, en vast- Onderscheiding. Mgr. C. C. Prinsen, kanunnik en pastoor te 's-Hertogenbosch, die de volgende week zijn gouden priesterfeest viert, is door den paus be noemd tot protonotarius apostolicus. Geldboeten. Het wetsontwerp tot uitbreiding van de straf van geldboete is door de Tweede Kamer aan genomen. De Staatsloterij. Eindverslag is uitgebracht over het ontwerp van wet, houdende maatregelen tot alschaffing van de staatsloterij. Studie-reis. Begin Juli zullen circa 150 landbouwers uit Midden-Frankrijk een excursie naar Nederland en Denemarken maken. De Olympische Spelen. Het Nederl. Olympisch Comité deelt mede, dat het zich de medewerking verzekerd heeft van een comité van vooraanstaande financiers uit de voornaamste plaatsen van Nederland. De namen worden binnen enkele dagen bekend gemaakt. Dit comité houdt niet alleen toezicht op het inzamelen van gelden en het tot stand komen van het garantiefonds, maar het -houdt ook toezicht op de wijze, waarop deze gelden zullen worden uitgegeven. Het Nederl. Olympisch Comité meent op die wijze zich afdoende ge waarborgd te hebben tegen elke mogelijkheid van ondoelmatige besteding der fondsen, zoodat alle uitgaven waaronder natuurlijk ook vallen die voor het gereedmaken van terreinen en Stadion naar de eischen van het Internationaal Olympisch Comité tot het strikt noodzakelijke beperkt zullen blijven. Verdér spoort het Nederl. Olympisch Comité belangstellenden aan tot het spoedig vormen van plaatselijke comité's in alle gemeenten van Nederland. Gemeenteraad. De Gemeenteraad van Schiedam vergadert op Dinsdag 19 Mei 1925, des nam. te 2 uur. De agenda vermeldt o.m. 1. Benoeming van een Regentes van het St. Jacobs-Gasthuis ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het vertrek van mevr. T. Duijvendak-Funke. Aanbevolen worden door het College van Regenten en Regentessen van genoemde in stelling 1. mevr. H. G. Swart-Van Dijk 2. mevr. A. P. Ris-Rijnbende. Ingevolge het bepaalde in art. 3 van de verordening omtrent de wijze van benoeming der leden en beambten van het Bestuur dei- Godshuizen en andere instellingen van lief dadigheid, is deze aanbeveling door B. en W. vermeerderd met het volgende tweetal1. mevr. E. Koeten-Oms 2. mevr. C. A. Bakker-Van der Hoek. 2. Aanbeveling van B. en W. ter benoeming van een gemeente-geneeskundige, ter voorzie ning in de vacature, ontstaan door het aan den heer Dr. J. Endtz als zoodanig eervol verleend ontslag. Aanbevolen worden 1. de heer A. D. de Leeuw 2. de heer H. C. van den Broek. 3. Voorstel van B. en W. om den heer B. A. J. Wittkampf aan te wijzen als derde deskundige voor de schatting van de huurwaarde der dranklokaliteiten, speciaal belast met het uitbrengen van advies over de ingediende be zwaarschriften tegen den aanslag in het ver gunningsrecht. 4. Voorstel van B. en W. tot goedkeuring van een ontwerp-besluit tot wijziging van de begrooting van baten en lasten van het Burgerl. Armbestuur, betrekking hebbende op den dienst van 1924. 5. Schrijven van B. en W., waarbij ter vast stelling wordt aangeboden een ontwerp-besluit tot wijziging van de gemeente-begrooting voor den dienst 1925, Model G., tot een bedrag van f 192.15. Deze wijziging van de begrooting houdt ver band met een verhooging van de kosten van den Handelsavondcursus „De Hanze", waarin, in gevolge het ten vorige jare genomen raadsbesluit, door de gemeente een jaarlijksche subsidie van 35 wordt toegekend. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van de begrooting van het Grondbedrijf, dienst 1924, in verband met het overschrijden der uitgaven op de hoofdstukken 3, 4, 5, 6, 13 en 18 van ge noemde begrooting. 7. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het kohier der belasting op de gebouwde eigendommen over 1925 tot een bedrag van 49272.05. 8. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche verhuring aan de Continental Petroleum Company en de N. V. „Acetylena" van den voor de plaatsing van 2 ondergrondsche benzine-reservoirs en 3boven- grondsche aftapinrichtingen benoodigden grond. 9. Voorstel van B. en W. tot benoeming J van voorzitters, leden en plaatsvervangende leden van de stembureaux voor de verkiezing van leden van de Tweede Kamer der Staten- weneraal, de Provinciale Staten en den Ge meenteraad ter voorziening in de opengevallen plaatsen. 10. Voorstel van B. en W. om, naar aanlei ding van het verzoek van de St. Willibrordus- stichting, ingevolge art. 72 der Lager Onderwijs wet, de voor den verbouw van hare lagere school aan de' Nieuwe Haven benoodigde gelden te verstrekken. 11Schrijven van B. en W., waarin afwijzend wordt geadviseerd op het verzoek van het Be stuur van Volksonderwijs, Afd. Schiedam, om twee of meer reserveleerkrachten aan te stellen ten dienste der openbare lagere scholen. 12. Voorstel van B. en W. tot verlaging van het verpleeggeld van de patiënten der le klasse in het Gemeente-Ziekenhuis en in verband daarmede wijziging der verordening voor het Gemeente-Ziekenhuis. 13. Voorstel van B. enW. tot conversie van de 6 geldleeningen, gesloten bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in 51/2 leeningen tegen den koers van 99x/8 waartoe genoemd Fonds zich bereid heeft verklaard. 14. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van het vermenigvuldigingscijfer voor de plaat selijke directe belasting naar het inkomen, dienst 1925/26. Vrijmetselaars. Op de vragen van den heer Ter Hall, be treffende een uitlating van den majoor-aalmoe zenier Huys over vrijmetselaars, in een te Arnhem gehouden rede, heeft minister Van Dijk o.a. geantwoord, dat uit het terzake gehouden onderzoek is gebleken, dat de lezing in besloten kring is gehouden en het in verband daar mede in strijd met spreker's bedoeling was, dat een verslag van het gesprokene in de pers zou komen. Verder is gebleken, dat het in eersten aanleg gegeven sedert gerectificeerde Laaf 'L waar zijn, dat een Passion in den H. Vastentijd beter tot haar recht komt, omdat zij dan in een meer geschikte stemming wordt ontvangen, toch behoeft een uitvoering van een dergelijk ernstige compositie buiten den H. Vastentijd niet minder waardeering te onder vinden, wat helaas gistel avond wèl 't geval is geweest. Dc Volksbond-zaal was nu direct niet slecht bezet, geenszins, maar geheel bezet was ze toch ook niet en dat was jammer én foor 't koor én voor de solisten, die een grooter op komst wel waard zijn geweest, voor hun over 't algemeen goede in meerdere gedeelten zelfs uitstekende verklanking der Passion, een werk, dat hoe oud 't ook reeds is, toch z'n kunstzinnige bekoring nog lang niet heeft verloren, 't. Blijft nog altijd geëigend, om diepen indruk op een ontvankelijk gemoed te maken en vooral ook de er doorheen gevlochten choralen na de nteest Treffende lijdenspassages vergrooten dien in druk nog meer. Een onaangenaam gebrek speciaal van het dameskoor is geweest, dat 't in meerdere van die choralen niet genoeg de leiding van den dirigent in aclit nam, wat tot gevolg had, dat dan de gewenschte eenheid nog al eens verloren ging en de voordracht wat mat werd. Daartegenover stond echter, dat andere cho ralen en koren weer hoog verdienstelijk ten gehoore werden gebracht wij denken hier aan O Haupt voll Blut und Wunden en 't slotkoor Elire sei dii' Christe, waarmede „Perosi" toch duidelijk toonde, dat 't zijn ouden goeden naam nog wel degelijk eer kan aandoen, 't Geluid, dat de schare sopranen met wat goeden wil kunnen ontwikkelen, is prachtig mooi en massief erbij. De solo-partijen van den Christus, den Evan gelist en van de kleinere rollen, als Judas, Petrus, Pilatus enz., waren respect, bij de heeren Anton de Leeuw, Jos. Holthaus en Frans v. Schoor in vertrouwde handen. De Leeuw was een alleszins waardige Christus vertolker, Holthaus een onversaagde Evangelist en v. Schoor vervulde zijn taak ook met veel talentin zijn stem heeft deze laatste echter iets gewrongens, dat ons niet geheel kon voldoen. Mevr. N. BerckFeltzer volbracht als altijd haar vleugelpartij zeer prijzenswaardig, de heer Lodders zijn orgelpartij eveneens, zooals 't behoort. 't Tweede gedeelte van het program bestond uit een drietal choralen, door 't koor gezongen en twee series liederen, van de heeren Holthaus en de Leeuw. Holthaus was hier op z'n best schitterend in Schumann's „Requiem" en Beet hoven's „Busslied", grandioos, verrukkelijk in Mahler's „Um Mitternacht." Ant. de Leeuw zong met warme expressie en soepel geluid de „Vater unser"-serie van Peter Cornelius, waarvan ons 't meeste trof 't lied met 't prachtig volgehouden Adveniat-regnum-tuum- motief. Voor beide solisten bleek mevr. BerckFeltzer weer een waardige begeleidster. Dirigent, koor en solisten hebben in één woord den aanwezigen een schoonen avond bezorgd. Gister slaagde te Leiden voor het cand.examen wis- en natuurkunde La F de heer F. M. H. Evers, van hier. Gisteravond tegen zes uur ont moette de 30-jarige Dirk de Ruyter uit Delfs- haven alhi'cr een kennis, die ebn motorrijwiel bereed. Daar beiden naar R'dam moesten, be steeg de R. de duo, en de rit begon. Op den Maas dijk reed de motorrijder door een kuil en dit gaf zoo'n schok, dat de Ruyter van de duo viel, tegen den grond sloeg en bewusteloos bleef liggen de kennis had niets bemerkt, reed al thans gewoon door. De chauffeur van een vrachtauto der zuur- stoffabriek van Hoek, die eenigen tijd later de plaats van het ongeval passeerde, bemerkte den man en bracht hem terstond naar het ver- bandlokaal van Smulders' fabriek waar later dr. Koene verdere hulp verleende. Aan hoofd, armen en handen had de R. ernstige verwon dingen opgeloopen, maar zijn toestand was niet van dien aard, dat opname in het ziekenhuis noodig was. Per rijtuig is hij naar zijn woning vervoerd. Gistermiddag reed de l 4-jarige v. d. G. uit de Maasstraat op den R'damschedijk met zijn fiets over een stuk ijzer, dat toen op wipte en tusschen de spaken van het voorwiel sprong, met het gevolg dat de jongen over het stuur vloog, tegen den grond smakte en buiten kennis bleef liggen. Voorbijgangers hebben den jongen naar de politiepost op de Koemarkt gebracht. Gelukkig- bleek hij zich niet erg bezeerd te hebben en toen 't bewustzijn terugkeerde kon hij aldra 't ouder lijk huis weer opzoeken. Concert „Lorenzo Perosi." Na vrij langen tijd van publiek stilzwijgen, waartoe verschillende onvoorziene factoren aan leiding gaven, is de R.K. Gem.Zangver. „Lorenzo Perosi", onder leiding van haar bekwamen dirigent Paul v. d. Putten, gisteravond weer eens voor 't voetlicht gei reden met als hoofd nummer de MattraUs-Passion van Heimich Schü'.z. welk werk gelijk men weet, eerst in de Goede Week zou worden gezongen, doch toen wegens ziekte van den dirigent niet uitgevoerd kon worden. Bij of kvaehtena wetten of verordeningen voor geschreven en andere ofücieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van D. J. HOFHUIS om vergunning tot oprichting van een koper- en metaalgieterij in het pand Westmolenstraat 31, kadaster Sectie C. no. 1069, met 2 electromotoren van resp. 2 en 1/3 P.K., drijvende een slijpmachine en een ventilateur. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 27 Mei 1925, des voor middags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegen heid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip, hierboven genoemd, kan op de Secretarie der

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2