dig een algeheele herziening mogelijk zal zijn omdat de Staatscommissie spoedig gereed zal zijn met haar rapport. De behandeling van de verpachting der vergunningen zou dus beter kunnen wachten, toLdat dat rapport bekend is Spr. stelt voor een motie waarin de wcnschelijk- heid van uitstel van dit punt wordt uitgesproken. Mevr.B akker-No rpt (V .D.) acht het onmogelijk thans dit punt uit te schakelen. Het wetsvoorst. wil 'n einde maken aan den slechten toestand en het bevat geen principieel punt, zoodat het best afgedaan kan worden. De heer Snoeck Henkemans (C. H.) acht den toestand der vergunningen onhoud baar. Deze herziening eischt een grondige overwe ging en hij gevoelt dus vóór deze motie. De heer Rutgers (A. R.) wil het oordeel van den Minister afwachten, maar hij ziet ook wel voordeel in uitstel, omdat het weinig zin heeft zoo kort vóór een algeheele herziening een diep-ingrijpende verandering aan te bren gen. De Minister van Arbeid, de heer Aalberse heeft geen overwegend bezwaar tegen de motie, omdat spoedig het rapport der commissie v.d. Lande is te wachten. Hij laat de beslissing-aan de Kamer over. De motie wordt z.h.st. goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot heden één uur. Binnenland. N.V. Hanzcbank Delft. Naar wij vernemen, zijn door de Hanzcbank in overleg met de commissie, die ec-nigen tijd' geleden gekozen is door de crediteuren der N.V. Hanzebank te Delft, reeds verschillende in grijpende maatregelen getroffen. De meeste bijkantoren zijn thans opgeheven n aan een groot gedeelte van het bij de bank werkzaam personeel is ontslag gegeven. De afwikkeling der credieten wordt met kracht ter hand genomen, waarbij echter zoo veel mogelijk overeenstemming wordt gezocht tusschen het belang der bank of hare crediteu ren en de debiteuren. - Het toezicht op de liquidatie geschied, ten einde de kosten zooveel mogelijk te beperken, in hoofdzaak door een kleine commissie van drie leden, gekozen "uit de geheele commissie. Het getal der crediteuren, die nog niet tot de minnelijke liquidatie toetraden, wordt steeds kleiner, zoodat thans rpim 95 pCt. van hetbe- drag der vorderingen de voorgenomen liquidatie steunt. Met de overige ci-editeuren gaan de onderhan delingen nog steeds- door. Zoolang echter niet alle crediteuren zijn toegetreden, acht de com missie het niet gewenscht een zij het ook geringe uitkeering aan de crediteuren, waai'toe op dit oogenblik de mogelijkheid bestaat, te doen. Vacantie-aetie. De H. K. bond van kantoorbedienden St. Franciscus van Assisie heeft aan de patroons in Handel en Iixdustrie het verzoek gericht om aan de bedienden naast de 14 daagsche vacantie een vacantietoeslag te verleenen, wijl in verband met den huidigen loonslandaard en de verhoogde indexcijfers menigeen niet in staat zal kunnen worden geacht om zijn vacantie zoo door te bi'engen als het gewenscht zou zijn. Een munitiefabriek te Dordrecht. Naar de „Tel." verneemt zal in de Dinsdag 26 Mei a.s. te Dordrecht te houden Raadsvex- gadering aan de orde komen een voorstel van B. en W. tot het in erfpacht gevan van een terrein in den West-Merwepolder (De Staart) van circa 4 II.A., ter vestiging daarop van een patronenfabriek, die thans in Oostenrijk is gevestigd. Gouden jubilé. Het zal op 3 Juni a.s. 50 jaar geleden zijn dat het eerste nummer verscheen van de „Nieu we Delftsche Courant" R. K. dagblad voor Delft en omliggende gemeenten. De burgemeester van Bennebroek. Bij Kon. besluit van 11 dezer is aan N. L. M. Tilman, op zijn verzoek, ontslag verleend als burgemeester van de gemeente Bennebroek. De rijwielbelasting. Ons bericht van gister behoeft de volgende verbetering: Toen wij op 17 Febi'uari de opbrengst van de rijwielbelasting Lot 1 Februari 1925 publi ceerden, bleek bij vergelijking met 1924 de op brengst ruim 10 ton minder te zijn. Wij voerden toen als vermoedelijke ooi'zaak aan, dat vele menschen 's winters niet fietsen. Tegen den zomer zou de opbrengst wel stijgen. Onze ver- wachting is uitgekomen. Van 1 December 1924 tot 1 Mei 1925 zijn er 1.870.152 rijwiehnerken 1925 verkocht, voor een bechag van 5.610.456. Daartegenover werden vorig jaar 1.766.677 i'ijwielmerken 1924 verkocht, voor een beding van 5.300.031. Thans heeft de rijwielbelasting dus 310.425 méér opgebracht. Minister Colijn, die, zooals bekend is, de op brengst schatte op 3 millioen gulden, heeft dus nu reeds een meevaller van ruim mil lioen gulden. De Indische mails. Het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie in Den Haag onderhandelt met de hoofdbesturen van de posterijen in Duitschland en Zwitser land, ten einde in de overbrenging van de In dische mails van Genua naar Nederland be spoediging te vei'krijgen. lloog bezoek aan Leiden. De hertog, de hertogin en de prinses van Saksen Coburg Golha hebben gistermiddag een bezoek gebracht aan het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden. Onder leiding van den directeur, dr. Holwerda, en den conservator, dr. van Wijngaarden, hebben zij de Egyptische en de Grieksche afdeeling bezichtigd. De Olympische Spelen. Dinsdag is te Amsterdam het Nationaal financieel comité voor de Olympiade van 1928 geconstitueerd. Aan dit comité heeft het N.O.C. opgedragen de actie voor het bijeenbrengen van gelden in Amsterdam te organiseeren en als centraal comité óp te treden voor de verschil lende commissies, die zich te Amsterdam en in andere plaatsen voor dit doel reeds hebben gevormd en nog zidlen vormen. Als een der eerste wex-kzaamheden van het comité heeft dit hedenmiddag op de Effecten beurs lijsten laten circuleeren, waarop giften ten behoeve van de Olympiade werden ver zameld. Voorzitter van het comité is de heer G. H. de Marez Oyens, secretaris mr. ir. H. J. Kiewiet de Jonge. De namen der ovei-ige leden zullen spoedig bekend gemaakt worden. De Kamer van Koophandel te Utrecht heeft besloten voor f 10,000 deel te nemen in het waarboi-gfonds voor de Olympische spelen. Mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst. ..Thaiis is bij Koninklijk Besluit van 9 Mei 1925 met ingang van A Juni 1925 benoemd tot Commissaris der Koningin in de provincie Over ijssel Mr. A. E. baron van Voorst tot Voorst te Groesbeek. De heer G. H. P. Bloemen te Oldenzaal, lid der Gedeputeerde Staten van Overijsel, schrijft in het „Overijselseh Dagblad" van 11 Mei het volgend welkom aan het adres van den nieuwen Commissaris der Koningin in Overijsel. Ongetwijfeld was het voor de Regeering een uiterst moeilijke keuze voor den scheidenden Commissaris een waardigeix opvolger te vinden en zwaar is de taak voor dien opvolger om een zoo hoogstaande figuur als Graaf van Rechteren Limpui-g Almelo te vervangen. Die keuze is volgens onze meening naar wensch geslaagd. Zooals gemeld wordt met 1 Juni a.s. A. E. Baion van Voorst tot Vooi-st te Groesbeek benoemd tot Commissaris der Koningin in Overijsel. Voor velen onzer is de benoemde geen on bekende. Mr. Alexander Eppo Baron van Voorst tot Voorst, oudste zoon van het lid van Ge deputeerde Staten van Overijsel, J. M. Baron van Voorst tot Voorst, (die daardoor ingevolge art. 51 Pi-ov. Wet, ophoudt lid van Ged. Staten te zijn), werd 30 Aug. 1880 te Zwolle geboren. Hij genoot zijne eerste opleiding op de Nutsschool te Zwolle, daarna op het St. Willebrordus-Gym- nasium te Katwijk a.R. en werd in 1901 student aan de Universiteit te Utrecht, waar hij in 1905 tot Meester in de Rechten promoveerde. Den 29 Nov. 1905 huwde hij te Nijmegen met Jonk- vrouwe II. L. M. van Rijckevorsel van Kessel, uit welk huwelijk een zoon en een docliterwerden geboren. Hij vestigde zich te Zwolle, alwaar hij tot mede-directeur der Overijselsche Onderlinge Brandwaarborg-Maatschappij (opgericht in 1809) benoemd werd. Al spoedig nam hij te Zwolle het vooizitterschap der R.K. Kiesvereeniging „Recht voor Allen" op zich en werd tevens vooi'zitter van den Provincialen Bond van R. K. Kies- vereenigingen in Oveiijssel. In 1921 verliet hij Zwolle om gezondheidsredenen zijner echtge- nooLe en vestigde zich op Huize „Ooster-Meer- wijk" bij Nijmegen. De benoemde is Malthezer Ridder, Kapitein bij het Vrijwillig Landstormkorps Motordieixst en voorzitter van de Gezondheidscommissie, hoofdzetel „Ubbei'gen." Geboren Overijselaar, heeft mr. A. E. Baron van Voorst tot Voorst de liefde voor deze Pro vincie van huis uit meegekregen; zijn vader toch was gedurende bijna 34 jaren lid der Pro vinciale Staten en heeft als Gedeputeerde ge durende 25 jaren steeds met groote animo de belangen van Overijsel voorgestaan. Het re-:, geeren en besturen zal onzen nieuwen Commis saris ongetwijfeld aangeboren zijn hij toch is van den bloede een bewindsman en telt onder zijn naaste bloedverwanten den Ministei-Presi- dent, den Voorzitter der Eei'ste Kamer en den Commissaris der Koningin in Noord-Bi'abant. De zitting-periocle der Tweede Kamer. Volgens het Corr.-Bureau acht men het in parlementaire kringen uitgesloten, dat de Tweede Kamer, naar een hardnekkig gerucht wil, reeds den dag voor Hemelvaartsdag, dus Woensdag 20- dezer, dé loopende zitting-pei-iode zou beëindigen. De stand der -werkzaamheden laat niet toe vóór Vrijdag 29 dezer de Kamer te doen uiteengaan. Mr. G. Vissering. Mr. G. Vissering, president der Nederlandsche Bank is van zijn reis naar Ned.-Indië terugge keerd en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. Stads- ea Gewestelijk Nieuws. R. K. Rijkskicskring Dordrecht. De jaax-vergadering van genoemden kieskring zal op Zaterdag 6 Juni 1925 's middags 1 uur, in café Centraal, Hofplein 16, Rotterdam wor den gehouden. De agenda bevat 1. Opening. Notulen. Inge komen stukken 2. Jaarverslagen Secretaris, Penningmeester 3. Verslag Controle Commis sie 4. Bestuursvei-kiezing (wegens bedanken) aftredend mej. Engering5. Periodieke Be stuursverkiezing, aftredend de lxeeren Barendse en Duyvestein (heikiesbaar). Eventueele candidaten worden uiterlijk 8 dagen te voren ingewacht bij den Secretaris. 6. Benoeming afgevaardigde naar de Bonds vergadering te Utrecht op 20 Juni a.s. 7. Rondvraag en sluiting, waarna rede van het Tweede- Kamerlid, den heer C. J. Kuiper. Voorstellen voor deze 'vergadering moeten uiterlijk voor 1 Juni a.s. bij den Secretaris van den Kieskring G. J. Tollenaar, E. D. Dekkei-- straat 7 rood, Dordrecht, zijn ingediend. Nederlandsche R.K. Volkshond. Encycliek feest. Door het gewest Rotterdam is betreffende de Encycliekviering 1925 aan alle georganiseerde Katholieken, de volgende oproep gericht Wij komen U oproepen voor onze Roomsche Mei-betooging. Voor het eerst zal in het gewest Rotterdam het Encycliek feest gewestelijk worden gevierd. In alle al'deelingen van den Ned. R. K. Volks bond wordt jaarlijks de uitvaardiging van den „Rerum Novarum" op luisterrijke wijze, onder toenemende belangstelling hei-dacht. Het. is ons echter niet meer voldoende in eigen kring uiting te geven aan onze gevoelens van dankbaarheid en waai-deering voor de uit vaardiging van dit staatsstuk van den onvei'getelijken Paus Leo XIII roemrijker gedachtenis. Wij hebben behoefte om aan vriend en vijand te toonen welke hooge waarde wij hechten aan dezen Encycliek de grondwet van, ons Roomsche vereenigingsleven. Daarom besloten de afdeelingen van het ge west Rotterdam tot het houden van een groote EncycUekmeeting op Hemelvaartsdag 21 Mei a.s. op het Feestterrein Volkspark (Sterenbosch) te Schiedam. Hiex-bij zullen als spreker optreden de zeex*- eerw. heer J. G. Jansen, Centraal-adviseur van den N. R. K. Volksbond en de heer II. Brouwer, voorzitter van den Bond van R.K. Werklieden- vereenigingen in het Aartsbisdom, bestuurslid van het R.K. Werkliedenverbond in Nederland. Na de meeting wordt met ontplooide banieren en opschriften een optocht gehouden door de stad. 'Op het terrein en in den stoet zal medewerking- worden verleend door vier muziekvereenigingen, n.l. van Delft, Dordrecht, Schiedam en Vlaar- dingen. Alle katholieken, vrouwen zoowel als man nenworden tot deelname aan deze betooging uitgenoodigd. Getuigt met ons mede voor Uwe Katholieke beginselen Samenkomst in het gebouw van den N. R. K. Volksbond, Lange Haven 71 te Schiedam om 1.30. Vertrek naar het meetingterrein 2 uur. Toegangskaarten a 10 ct. verkrijgbaar bij de afdeelingsbesturen en bij de propagandisten. In memoriam Pater Theissling. Morgenochtend 7 uur wordt in de Havenkerk een plechtige Requiem-mis gecelebreerd als uitvaart voor den onlangs te Rome overleden generaal dei- Dominicanen, den hoogwaardigston pater Ludovieus Theissling. Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare ver gadering van den Gemeenteraad van Schiedam op Dinsdag 19 Mei 1925, des namiddags te 2 u.ur. 8bis. Voorstel van B. en W. tot verkoop aan den heer J. W. Houfer, alhier, van een per ceel bouwgrond aan de Burgemeester Knap per tl aan, hoek Sonderdanckstraat, ter groot te van 450 M2„ tegen den prijs van 16 per M2. Raadsbelangen. Door de Vcreeniging van Boiiwvakpatroons, Afd. Schiedam van den Patroonsbond voor de Bouwbedrijven in Nederland en de R. K. Ver van den Ned. R. K. Bond van Bouwpatroons is een adres aan den Raad gezonden, waarin ter bestrijding van de malaise in de bouwbedrij ven wordt aangedrongen op het scheppen van werkgelegenheid enz. De,|irrha P. Korsten en Zonen heeft een adres aan den Raad gezonden waarin wordt verzocht het daarheen te willen leiden, dat een onpar tijdige Commissie wordt benoemd welke zal onderzoeken of, en zoo ja, in hoeverx-e het Ge meentebestuur oorzaak is van den overhaaste verkoop van haar grond aan den Overschieschen- weg achter en in het verlengde, van de panden aan clen Parallelweg. Door B. en W. is aan den Raad mededeeling gedaan, dat de behandeling van de abattoii'- plannen nog niet in de eerstvolgende zitting aan de orde kan worden gestcdd, aangezien het wenschelijk wordt geacht Omtrent deze aan gelegenheid met belanghebbenden een be spreking te houden. x Militie. Maandag 18 en Dinsdag 19 Mei a.s. zal des avonds van 79 uur in het gebouw van den St. Joris Doele alhier zitting worden gehouden voor het aanvragen van vrijstelling wegens Broeder- dienst voor de in Januari j.l. ingeschrevenen voor den dienstplicht. Hiertoe melde men zich met twee getuigen. Van den varensgezel A. B. van hier is gister in een café te Rotterdam een porte- monnaie met 40 gerold. UIT ROTTERDAM. Brand. Een felle brand heeft gisterochtend gewoed in de stoomwasch- en strijkinrichting van den heer M. A. Spronk, aan den Walenburgcrweg, hoek Pieter de Raadtstraat te Rotterdam. De lieer G. Smits, een zwager van den eige-- naar ontdekte te 7 uur den brand. Hij hoorde knetteren van vuur, en toen hij op zolder een deur opende die toegang geeft tot het gedeelte van den zolder boven de drogerij gelegen, sloe gen de vlammen, welke langs de trap uit de drogerij naar den zolder trokken, hem tegemoet. Hij heeft nog gepoogd het vuur te blusschen, doch dit mislukte. Hij heeft bij zijn poging, het vuur te dooven, ernstige brandwonden aan beide handen en ook op den schedel gekregen. Rook en vlammen, boven het dak uitslaande, alarmeerden de geheele' omgeving van den Walenbm-gerweg. De brandweer wist het vuur in een uur te blusschen. De schade is belangrijk. Op de droogkamer, waar de brand ontstaan is, brandt den gelieelen nacht een groote kachel die 's avonds 7 uur aangemaakt wordt. De in richting van het huis fs op beurspolis ver zekerd. Gemeaytï Nieuws. Het T o o r o p - r a a m. Bij de gister te Utrecht gehouden herstemming voor de veikie- zing van een notabele der Ned. Herv. Gemeente, is N. Janssen (aftr) herkozen. Zijn tegencandi- daat was J. C. Visser, gesteld door het comité van actie tegen het Tooixip-raam in deDomkex-k en andere missLanden in de Ned. Herv. Kei-k. Een Lasschendief ge arresteerd Te Rotterdam werd op klaarlichten dag een dame uit Amsterdam op binxtale wijze een handtasch afhandig gemaakt. De dader, die het op een loopen zette, werd door de dame en een meisje, die haar vergezelde, onder het geroep van houdt den dief achterna gezet. De dief vluchtte in een straat, waar zich een H.B.S. bevond, die juist uitging. De' H.B.S.-ers hielden den dief tegen en sloten hem met hun fietsen in. De man gaf daarop de tasch terug. Na een mislukte poging om te ontsnappen, werd de dief door de politie gearresteerd. Het autoverkeer te Delf t. De verkeersbi'igade der politie te Delft stelt den laatsten tijd weer paal en perk aan het woeste rijden met auto's en motoren. Verscheidene bestuurders werden reeds bekeurd. Gister werd op den Rotterdamschen weg een automobilist bekeurd, die met een gang van ruim 70 K.M. per uur reed. Branden. Gistermiddag is de boerderij van J. A. Westrik bij den Agnietenberg bij Zwolle afgebrand. De brand is waai'schijnlijk ontstaan doordat tijdens afwezigheid van de bewoners een vonk uit een fornuispot die op de deel stond, in daar liggend stroo is gevallen. Verzekering dekt de schade. Gisteravond is de onder de gexneente Was^ pik gelegen boerderij van J. K. geheel afgebrand. Het vee kon, op eenige varkens na, worden ge red. Te Koitenhoef is gister de waschinrichting van J. v. Doorn afgebrand. Het perceel was op beurspolis verzekerd. Waschgoed van het Ame rican Hotel te Amsterdam is verloren gegaan. Opgepakt. Id. K., bakker in Den Haag, die, als verdacht van poging tot doodslag op den caféhouder B. aan de Paul Krugexlaan in Den Haag, gepleegd op Zondag j.l. door de politie is aangehouden, is vandaag ter beschikking van de justitie gesteld en opgesloten in het huis van bewaring. De1 C xi 1 c m b o r g s c h e moordzaak. De Tielsche rechtbank heeft gister de invrijheids- stelling gelast van N. v. W„ die verdacht werd betrokken te zijn in de Cu.lemborgsche moord zaak. y— Laffe aanslag. Vijf onverlaten hejxben te Maasbree den heer J. v.d. S. aangevallen en hem 15 messteken toegebracht. De daders zijn in hechtenis genomen. Botsing. Op den Geldropschen weg te Eindhoven is gisteravond een vrachtauto van den lieer v.d. Berge tegen een boq'rn gereden, met het gevolg, dat de wagen werd vernield. De twee inzittenden werden er uitgeslingerd. De chauffeur K. kreeg een ernstige verwonding aan het hoofd, terwijl de andere inzittende B. eenige lichtte ontvellingen opliep. V e x' d r o n k e n. Gistermorgen is te Gelde- rop bij Eindhoven een 3-jaiig kind van J. v.d. B. in een waschkuip 'verdronken. Schatgravers. Te Ruinen is in het bijzijn van den opperabbijn uit Utrecht op last van den officier van justitie te Assen het Israël, kei-khof opgegraven, op zoek naar schatten, die daar bij geruchte begraven laten. Er is na heel wat arbeids niets gevonden. Groote brand in Japan. Te Kuma- gaya, prov. Saitanxa, zijn gistermorgen meer dan twee duizend huizen door brand vernield. Er zijn Verscheiden slachtoffers. Kumagaya is een centrum der Japansche zijde-industrie. Nader verluidt nogGistermorgen vroeg brak brand uit te Koemagaya, de vermaarde bloemenstad van 50.000 inwoners, 35 K.M. ten N. van de hoofdstad. Het centrum van de stad werd totaal vernietigd waarbij ongeveer 2000 woonhuizen en andere gebouwen in de asch wer den gelegd, met inbegi'ip van alle banken, scho len, schouwburgen, bioscoopen, stadhuis, post kantoor en station. Het aantal dakloozen bedraagt 25.000. Velen zijn gewond en, hoewel daarover nog niets met zekerheid bekend is, vreest men, dat ook ver-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2