ons mee te jubelen en God te bedanken op een onzer feesten. Ze zijn bereid het te doen. Over komen ons wederwaardigheden, ziekten, we weten wel den weg naar den Carmel om die Godgewijde Maagden te vragen zich aan te slui ten bij ons gebed. Is een onzer dierbaren den verkeerden weg opgegaan, het zijn de Theresia- nen, die als onze bekende bliksemafleidsters van Gods wraak dringend verzocht worden door haar boetedoeningen, verstervingen en gebeden de bekeering te zien te verkrijgen van die of die afgedwaalde ziel, ons zoo dierbaar. Me dunkt, het zal daarom den Katholieken Schiedammers welkom zijn dat hun op den dag der Heiligverklaring twee feiten in herinnering worden gebracht, die betrekking hebben op de KI. Theresia van het Kindje Jezus. Het eerste.'feit is, dat Theresia ging verschij nen voor Z. H. Paus Leo XIII. H(tar was ge weigerd én door den Rector van het Klooster te Lisieux én door den Bisschop van dat Diocees hare intrede te doen in het Carmelitessenklooster en dit wegens haren jeugdigen leeftijd van vijftien jaren. De Heilige Vader was haar eenigste red ding. Het noodige verlof moest gevraagd worden. Theresia dat schuchtere kind moest het wagen den Paus aan te spreken. Ze bevond zich te Rome met haar vader en hare zuster Celine Zondag 2 November was de aangewezen dag voor de audiëntie. Leo XIII zat op een hoogen zetel, omgeven door prelaten en andere hoogwaard ig- heidsbekleeders der Kerk. Theresia lag op hare beurt neergeknield voor den Paus. Volgens aan gegeven ceremoniën moest ze voet en hand van den H. Vader kussen, en opstaan wanneer twee edelwachten haar aanraken ten teeken, dat ze plaats moet maken voor 'n ander. Het kind heeft iets op haar hart. Ze wil het den Algemeenen Vader zeggen, doch ze wordt weerhouden door het strenge VéWfefl van 'n per soon van het Pauselijk Hof den Hl Vader aan te spreken. Wat zal ze doen Celine, haar zuster, al jaren haar tweede moeder, fluistert haar toe „Spreek." Ze overmant zich. En daar klinkt o zoo zacht en lief „Allerheiligste Vader, ik heb U een groote gunst te vragen. Allerheiligste Vader, ter eere van Uw jubilé, sta mij toe op vijftienjarigen leeftijd in de Orde van Carmel te treden." Wrevelig en verwonderd geeft ook 'n naast den troon staand persoon ten antwoord Allerheiligste Vader, 't is een kind, dat Car melites wil worden maar de Oversten zijn op het oogenblik bezig met de zaak te onderzoeken. „Welnu, mijn kind," spreekt Z. LI. „doe, wat de Oversten zullen beslissen." Alsdan legt de kleine dwingster de gevouwen handjes op 's Pausen knieën en waagt nog een laatste poging „Allerheiligste Vader, indien U „ja" zeidet, zou iedereen het wel goed vinden." Daarop ziet de H. Vader strak het heilige kind aan en terwijl hij op iedere lettergreep drukt, spreekt hij met 'n doordringende stem „Komaan Komaan Gij zult intreden, indien de goede God hét wil." Kleine Theresia nedergeknield voor Paus Leo XIII, den Paus van -den H. Rozenkrans, dén Paus der werklieden, den Paus der wetenschap, dat is een der schoonste afbeeldingen, die van haar bestaan. En- nu het tweede feit Andermaal zal het geschieden, dat, om zoo te zeggen, de rollen zijn omgekeerd, d.w.z. niet de KI. Theresia knielt neder voor den Paus, doch Z. H. zal dit plechtig doen morgen 17 Mei, voor Haar. Eerst had dat verrukkelijk schouwspel plaats 29 April, 1923. En nu ruim twee jaren daarna zal zich dit herhalen ten aanschouwe van duizenden geloovigen. St. Pieter zal ondanks haar grootte nog te klein zijn, omdat het betreft „De Lieveling van allen." Wie onzer zou zich daarbij niet willen aan sluiten Elk rechtgeaard Schiedammer heeft in zijn huis een beeltenis, hoe klein ook, der Schiedamsche LI. Liduina. Laten we hiernaast, onze heilige, ook 'n plaatsje inruimen voor de Kleine Heilige. Pastoor Beukers, f Na een langdurige ongesteldheid is gister te Erp overleden, onze oud-stadgenoot, de zeer- eerw, heer G. M. A. Beukers, rustend pastoor van Krommenie. De overledene was een voorbeeldig priester, die zijn parochieele taak nauwgezet volbracht, zelfs toen die zijn krachten te boven ging. Vermist. De Commissaris van Politie te Schiedam ver zoekt namens de moeder bekend te worden ge mankt met de verblijfplaats van Ih. C. A. Re- bers, oud 21 jaar, van beroep kantoorbediende, wonende Lange LIaven 98, alhier, die Woensdag avond 7 uur de ouderlijke woning heeft verlaten en sindsdien nog niet is teruggekeerd. Dat hem een ongeluk is overkomen, is niet uitgesloten. De andere bladen wordt verzocht, dit bericht over te nemen. Gemeenteraad. Tweede aanvullingsagenda voor de openbare vergadering van den Gemeenteraad van Schie dam op Dinsdag 19 Mei 1925, 's nam. te 2 uur. Punt 13 wordt van de agenda afgevoerd. Ingevoegd worden Punt 6bis. Voorstel van B. en W. tot het aanbrengen van enkele wijzigingen in de gemeen- t.e-begrooting voor den dienst 1925, zulks over eenkomstig de door heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie gegeven aanwijzingen. Punt 7bis. Voorstel van B. en W. om hun College te machtigen tot onderhandsche ver huring op door hen te stellen voorwaarden a. van het linkergedeelte van het pand Koermarkt 3 aan G. J. VisserHeijstek en b. van het rechtergedeelte van het pand Koemarkt 3 aan de firma Huijgen en Vincent, zulks van maand tot maand tegen een huurprijs van f 50,per maand voor elk gedeelte, aan vangende 1 Mei 1925 en uiterlijk eindigende 1 Januari 1926. Punt 8ter. Voorstel van B. on W. tot onbc- woonbaarverklaring van de woning Groenelaan 61, eigendom van de Coöperatieve Bakkerij en Verbruiksvereeniging „D.E.S." Nieuw punt 13. Voorstel van B. en W. tot reorganisatie van den Llavenloodsdienst en tot. verhooging van het tarief van loodsgelden. St. Barbara. Bovengenoemde vereeniging roep al haar le den op ter vergadering op Maandagavond a.s. te negen uur (na de vergadering der congregatie Frankeland). Aller opkomst is dringend noodig. Mooie daad. Zooals bekend, hebben inbrekers in de lighal- len van de Vereeniging tot Bestrijding der Tuber culose, gelegen in het Sterrebosch, geweldig huisgehouden en een schade aangericht aan de eigendommen van de Vereeniging en van de patiënten van ver over de 100. De afdeeling „Schiedam" van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtenaren deed den penningmeester der vereeniging-tot Bestr. der Tub. een bedrag in geld toekomen ter tegemoet koming in de kosten van reparatie aan deuren en sloten en aanschaffing van kussens, bedden enz., door de inbrekers stukgesneden. 't Is een voorbeeld voor andere Vereenigingen hier ter stede. Een woord van lof mag het Ver bond van Gemeen te-Ambenaren voor deze daad niet worden onthouden. Opening Zwctmplaatsen. De gemeentel, zwemplaatsen zullen Maandag 25 Mei a.s. worden geopend. Bezoek. Liet Neder'andsch Reisgezelschap afdeeling Rotterdam, dat Schiedam meermalen met een bezoek vereerde, zal de volgende week Zaterdag 23 Mc-i andermaal cenige uren hier komen door brengen. Ditmaal zal het bezoek gelden de Groote of St. Janstoren en eep kijkje te nemen in Schie- damseli oude industrie n.l. de Branderij-, Mou terij en gisti'abricatic van de f rma A. de Koning aan de St. Annazustërstraat. Zeer waarschijnlijk zal ook tijdens het bezoek aan den Toren, een bespeling van het Carillon plaats hebben door den Rotterdamsehen Bei aard den heer Timmermans. Luxor. Voor hen die van sensatie en spanning houden is het Luxor-programma van deze week om van te smullen. Wij hebben tenminste de koude ril lingen langs onzen rug voelen loopen, wat ons, gezien de steeds stijgende temperatuur der laat ste dagen, niet onwelgevallig was. Na journaal en een mooi filmpje in natuurlijke kleuren. Ditjes en Datjes", een mooie;film in sjés acten „Verschrikkingen der Zee" mpt veel gem^igpfcr en mooi spel. Heel aardige films j^hr oö^-„T)üs hier-is Parijs met in de hoofdrol hetboks- wonder Jack Dempsey, en „Schoppen 4." De „clou" van dit programma is een schitte rende sensatiefilm in zeven acten „De Arizona Expres". Reeds in de eerste acte begint de span ning en de sensatie om zeven acten lang te stij gen, tot het toppunt in de zevende acte bereikt wordt. Een mooi programma, wat een tocht naar Luxor.wel waard is. B ij het deze week gehouden examen te 's-LIage slaagde voor costumiere mej. M. Schoppers, leerling van de Modevakschool, Lange Kerkstraat 56, leerares IT. M. Th. v. Al phen. Te Leiden slaagde voor het examen apoth. assistent mej. J. M. v. Vlaardin- gen, van hier. UIT OVERSCHIE. De Hooge Brug te Overschie, die in verband met daaraan uit te voeren herstellingen den 2den Maart j.l. voor het rij verkeer'werd afgesloten, zal met ingang van 21 Mei weer voor alle rijver- keer zijn opengesteld. UIT ROTTERDAM. Een politiek succes. Het sociaal-democratische raadslid ter Laan had onlangs in dén gemeenteraad bezwaar ge maakt tegen eenige nieuwe straatbenamingen, waarin hij eeh militaristische strekking zag. B. en W. hebben den raad thans met gepastcn ernst, „gelet op de ter zake ingewonnen ambts berichten", voorgesteld, clieri straten andere namen te geven en de Harnasstraat te herdoo- pen in Klosstraat, de Kurasstraat in Kegelstraat, de Vizierstraat in Wielerstraat, en de Lans- st-raat in Kokerstraat. Meer belasting. B. en W. van Rotterdam stellen voor denver- inenigvuldigingsfactor der gem, inkomstenbe lasting 1925/26 te verhoogen van 1.1 op 1.3. Dus een belastingverhooging van 20%. Loonsverlaging. B. en W. stellen naar aanleiding van de on langs door den Raad aangenomen motie-Schou ten voor, om met ingang van 1 Juni a.s. de wed den van 't gemeeatepersoneel tijdelijk, en wel uiterlijk tot 1 Mei 1926, met 2% te verminde ren. Vervolg Kerkbericht. KALENDER. (17—24 Mei 1925). Parochiekerk van den H. Joannes de Dooper en van de Koningin van den Allerh. Rozenkrans. Zondag. 4e Zondag na het octaaf van Paschen (5e Zondag na Paschen). Van den Zondag, blz. 337. 2e Oratie van den Z. Andreas van Abelion, Belijder der 'Dominicanerorde, blz. 691. 3e en 4e Oratie, blz. 328 Oratio II en III. Maandag. LI. Venantius, Martelaar, blz. 691. 2e Oratie van Kruisdag, blz. 340. Laatste Evangelie, blz. 341. Litanie van alle Heiligen, blz. 289. Dinsdag. H. Petrus Coelestinus, Paus en Belijder, blz. 692. 2e Oratie van de LI. Pudentia- na, Maagd, blz. 692. 3e Oratie van Kruisdag, blz. 340. Laatste Evangelie, blz. 341. Litanie van alle Heiligen, blz. 289. Woensdag. Z. Columba, Maagd der Domi nicanerorde, blz. 693. 2e Oratie van Kruisdag, blz. 340. 3e Oratie van het H. Kruis, blz. 328 Oratio II. Laatste Evangelie, blz. 341. Litanie van alle Heiligen, blz. 289. Donderdag. Hemelvaart van onzen Heer, met plechtig octaaf, blz. 343. Prefatie van Hemelvaart gedurende het geheele octaaf, blz. 50. Vrijdag. Van het octaaf, blz. 343. Geen Credo. Zaterdag. Van het octaaf, blz. 343. Geen Credo. a.s. Zondag. Zondag onder het octaaf van Hemelvaart. Van den Zondag. INGEZONDEN. De abattoir-kwestie. Mijnheer de Redacteur, Ik wist heusch niet dat wij in Schiedam, meer dan één „niet vegetarische huisvrouw" met!- abattoir aangelegenheden bekend hadden het ingezonden stuk van 11 dezer helpt mij hierom trent uit den droöm. Wij mogen ons gelukkig prijzen dat vraag stukken als deze zoo intens, ik zou haast zeggen een betere zaak waardig, worden bestudeerd door het vrouwelijk geslacht. Ik voor mij kan me niet indenken welk ver band er echter is tusschen een abattoir- en huis- houdelijke-bezigheden en gedachtengang;?{ Wanneer een abattoir een einde van de malaise zou brengen,(zonderlinge veronderstelling), och. we zouden onze bezwaren overstappen. Voor wat Schiedam betreft verergert de toestand echter zeer door de onvermijdelijke verliessaldi welke de exploitatie van een ^baLtoir medebrengen. Schiedam is geen plaats voor zoo'n inrichting en geld hier hetzelfde argument waarom het zich ook niet als marktplaats leent, n.l. haar niet centraleligging,waarbij nog komt datde mogelijk heid ook maar voor de minste export, de finanti- éele steun van een abattoir, ten eenenmale ont breekt. Meerderen -niet belanghebbenden met mij,i ÊurmeVi in ihet streven naar een abattoir nu denmaaljsrn^jafLders zien! dan een ambtenaren- belang Liet zal voor hén gemakkelijker zijn op, één centrale plaats hunne werkzaamheden te verrichten dan in de verschillende verspreid liggende particuliere slachtplaatsen Inderdaad, er zijn voordeelen doch uitsluitend voor de betrokken ambtenaren en belanghebben den zullen''nog meer dan voorheen aan hen zijn overgeleverd De* absurditeit van mijn beweringen kan ik niet inzien De repliek van schrijfster desondanks, hand haaf ik mijn bewering inzake gedenksteenen en pronkstukken Een abattoir heeft met het algemeen bijlang absoluut niets te maken, practisch noch hygië nisch Practisch niet, omdat het publiek zich niet bezig houdt met de vraag uit welke slacht plaats het vleesch komt, doch, is de kws^jteit goed, hoe laat wordt het mij thuis bezorgcrün is de prijs billijk En hygiënisch het vleesch uit een abat toir komende is eerder aan bederf onderhevig, dan dat wat uit een particuliere slachtplaats komt, omdat. uit liefde tot het vak en een beijveren om in kwaliteit vooraan te staan, aan de behandeling ervan veel en veel meer zorg wordt besteed. Ik ontzeg de schrijfster het recht te beweren dat ik blindelings enkele tegenstanders van een openbaar slachthuis wensch te volgen. Mijn ingezonden stuk en ook dit komt voort enkel uit het feit dat voorstanders van een abattoir, bij een voor belanghebbenden zóó belangrijk in hun bedrijf ingrijpend onderwerp, zich verschuilen achter „niet vegetarische huis vrouwen". Dit is absurd-, dat huisvrouwen een blaam werpen op de slagersvrouwen, die, in het alge meen mede een steun in het bedrijf zijnde, in hun eer op schandelijke wijze worden aangetast. Ik durf hier te beweren, dat het in de meeste slachtplaatsen zindelijker is, dan in menige keu ken van „niet vegetarische huisvrouwen 1" Tweede schrijfster beschuldigt mij verder van eenzijdige voorlichting. Ik merk haar op dat ik mij niet behoef te laten voorlichten. Uit eigen waarneming bouwde ik mijn conclu sies op. Ik daarentegen neem als vaststaand aan dat schrijfster zelf nog nimmer een slacht plaats heeft gezien. De afd. Schiedam van de Ned. Ver. van Huis vrouwen neme eens het initiatief tot het maken van een excursie naar de verschillende particu liere slachthuizen. Het is zoo gemakkelijk neergeschreven dat een gecentraliseerd (eenvoudig en dèt in Schiedam) slachthuis, zichzelf bedruipt uit de slachtrechten door de slagers te betalen, doch schrijfster moet niet zoo naief zijn te denken dat de slagers dit zelf betalen, daar ken ik ze weer te goed voor Dat de slagers tegenstanders zijn van een abat toir is zeer te verklaren. De vrijheid van het Nederlandsche bedrijfs leven is reeds al te zeer aan banden, gelegd. Juist in het knotten der arbeidsvrijheid ligt den oorsprong van het nog steeds voortduren der malaise. De taak van wetgever en overheid moet wor den, het in goede banen leiden (niet dwingen) van het particulier initiatief. Hier naar te streven zal ook voor mijn tegen standstars een dankbare en meer bemoedigende taak zijn, dan het afdwingen van een abattoir - opgedrongen aan een groep nijveren, welke men hier te Schiedam nimmer iets ten laste heeft kunnen leggen. Mijnheer de Redacteur, ik dank U voor het opnemen van mijn antwoord. Ik sluit hiermede mijnerzijds het niet zakelijke debat over de abat toirkwestie. Mocht eventueel een zakelijk betoog doch dan met eigen naam onderteek end tot een vruchtbare voortzetting ervan kunnen lei den, dan vertrouw ik op Uwe welwillendheid nog eens een beroep te mogen doen. Met alle achting Een „vleeschetend" Middenstander (dezelfde) Gemengd Nieuws. Schending van fabrieksgehei men. In de gloeilampenfabriek Electra te Tilburg zijn de directeur L. F. de B. en eenige gewezen weiklieden der Philips' Fabrieken ge arresteerd op vermoeden van verraad van fa brieksgeheimen ten nadeele der firma Philips. De feiten schijnen vast te staan. De verdachten zijn na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Groot s t oro m s c h ip gestra n d. In de Noordergronden bij Terschelling is e.en groot stoomschip gestrand. Sleepbooten van de firma Doeksen en Dros zijn ter asisitentie vertrokken. Een zwendelaar. De Neder'ander J. R. is te Weenen wegens zwendel gearresteerd. Hij wist onder het voorwendsel van buitenlandsche credieten van kooplieden geld los te krijgen. R. is onmiddellijk over de grens gezet. V a 1 s c h e b e 1 a s t i n g p 1 a a t j s. De Rotterdamsche recherche betrapte in de omge ving van de Boompjes een drietal mannen, dat daar valsche rijwielplaatjes verhandelde. Onder hevig vczet we"d het drietal gearresteerd en naar het politiebureau overgebracht. Liet ble ken te zijn A. K. L., L v.B en W L. L. Bij fouil leering werden verschillende valsche plaatjes bij de lieden gevonden. Ook op straat vond men nóg een pakje valsche rijwielmerken. Later in den middag zijn nog gearresteerd J. B. en J. M. C„ die er van worden verdacht zich in dat geval aan heling te hebben schuldig gemzakt. Het drietal bekende zich met het vervaardigen van valsche rijwiel-belasting-merken te hebben beziggehouden. Ten huize van v.B. vond men alle benoodigdheden voor dit bedrijf, waaronder eenige platen alluminium en een pers. De o o'g sten b e d r e i g d. Uit Madrid wordt gemeld, dat de oogst in Spanje wordt bedreigd door de gevolgen van een droog, koud voorjaar. Vijf en zeventig procent van den wijn oogst in de provincie La Maneha is verloren. Wanneer binnen de volgende veertien dagen ook geen regen valt, loopt de graanoogst groot ge vaar. Ongeluk in de haven. In de haven van de Riga'sche jachtclub kantelden gister' twee booten met 8 inzittenden om. Een der boo ten had een roer verloren bij pogingen om dit uit het water te visschen sloeg de boot om. De inzittenden klampten zich aan de tweede boot vast, die daarop ook omsloeg. Van de 8 per sonen zijn 6, waaronder 3 meisjes verdronken. Wispelturigheden van een wer velstorm. Onze New-Yorksche correspon dent schrijft ons De tornado, (fie 18 Maart jl. over een deel van Iillinois eh Missouri heeft gewoed, eischte wel een groot.er aantal slachtoffers dan zijn voorgangers in tientallen jaren her, maar hield hun wispelturige reputatie in eere. Hieronder eenige typische bijzonderheden. Een man werd van zijn voor-veranda gesleurd, de straat over en bleef met zijn jas aan den top van een tele foonpaal hangen. Van een keurige villa werd alleen de voorgevel als met een mes afgesneden en in de zitkamer een dood paard gesmeten. A's een reusachtige dronken c'own sprong de tornado de Mississippi over en overvie1 de plaatsjes Murphysboro, Carbond'ale en De Soto, het laatste werd letterlijk weggevaagd. Een visitekaartje van ds. Abbott uit De Soto, dat op zijn bureau had gelegen, werd den volgenden dag meer dan twee honderd mijl weg terugge vonden, maar een chéque van D. 800 er vlak naast, bleef liggen. De belastingbiljetten van Murphysboro werden vijftig mijl verder gevon den. Een kapperstoel werd in een veld bij West Frankfort gevonden, ofschoon er geen kapper in dat gehucht te vinden was. Een man in Princeton, Ind., kroop onder zijn keukentafel, toen hij den storm zag aankomen het heele huis viel op hem, maar de tafel redde zijn leven. Hetzelfde overkwam een vrouw met een pasgeboren baby toen het huis in elkaar stortte, vormden de balken een schutdak boven het bed. Mr. L,emley zat in eén restaurant met een malsche steak voor zich eerst ging het dak de lucht in en daarop verdwenen de vier muren, terwijl hij aan zijn tafel bleef zitten met zijn bord voor zich. Maar zijn eetlust was verdwe nen De familie Gummings in De Soto was thuis, toen de storm losbarstte. Zij voelden het huis van zijn fundamenten draaien, opnemen (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Van ingezonden stukken ook al worden zé niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven y/y -

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2