DAGBLjm MOOR schiebmm en LUCETTE. Prijsverlaging „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. ESJlLLGTOfy. 48aSe Jaargang. Maandag 18 Mei 1925.%9 ^53 Maandag 18 Mei 1925. Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertantiëni 1—5 regels 1.75, elk* regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op' aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange getiëële invaliditêltJTgüfHj verlies van een hand, voet of oog I 200 bij doodi 100 bij verlies vaa een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vlngenD^rzekeringword^ door de N.Holl.Algem.Verz, bank Schiedam SaïSenlasés®fe Metres, VEILIGHEID EK ONTWAPENING. De onderhandelingen, welke gaande zijn om den tekst der Engelsche en Fransche nota's aan Duitschland aangaande de ontwapening met elkaar in overeenstemming te brengen, zijn reeds zoo ver gevorderd, dat men hoopt het grootste deel van dezen arbeid voltooid te hebben als de gezantenraad Woensdag bijeen komt. Men wijst er in Londen op, dat de vertraging in de opslj^lling der nota's hoofdzakelijk veroor zaakt wordt door het feit, dat het hier om een buitengewoon belangrijk document gaat, dat voor de toekomstige politiek der geallieerden tegenover Duitschland van doorslaggevende beteekenis zal zijn. werp aangenomen, waarbij aan de vrouw het kiesrecht voor de gemeenteraden wordt verleend. DE HANDEL IN WAPENEN. De Nederlandsche delegatie ter wapenconfe rentie heeft een amendement ingediend, om de bepalingen der conventie niet toepasselijk te verklaren op wapenzendingen tusschen gebieden, welke deel uitmaken van eenzelfden souvereinen staat, of onder zijn bestuur staan. FRANSCH-MAROKKO. De colonne-Colombat heeft den post Aoulay na 'n levendig gevecht ontzet. Het garnizoen dat uit Senegaleesche tirailleurs onder bevel van kapitein Duboin bestond, en dat sedert 14 dagen door een uiterst heftig aanvallenden vijand werd belegerd, hield met waren helden moed stand en bleef tot aan zijn bevrijding de vijandelijke aanvallen met groote energie af slaan. Het is gebleken, dat de opstandige harka's in het centrum versterkt worden door Rif. contingenten. De colonnc-Freydenberr heeft daar voor haar posities een heftig contra-offen sief afgeslagen. AMERIKA EN FRANKRIJK. Onderhandelingen over de regeling der schul den aan Amerika zijn niet slechts met Frankrijk in gang, maar ook met Italië, België, Cecho- slovakije en Roemenië. De Amerikaansche schuldfundeeringscommissie heeft deze vijf re geeringen doen weten, dat de Ver. Staten een spoedige oplossing van de schuldkwestie wen- schen. De Amerikaansche gezant te Parijs heeft de Fransche regeering medegedeeld, dat het Washington aangenaam zal zijn, als een Fran sche schuldencommissie naar Amerika wordt gezonden. Ook aan Griekenland, Joegoslavië, Estland en Letland is kennis gegeven, dat Amerika de schuld-kwestie wensclit te regelen. De eenige debiteur-natie, die niet is aange sproken, is Rusland, dat geen regeering heeft, die door de Ver. Staten erkend is. De meening wordt uitgesproken, dat het mo gelijk is, dat Caillaux zelf naar Washington zal komen. De „Agence- Economique et Financière" plaatst een brief uit New-York over de kwestie der Fransche schulden aan de Ver. Staten. Daarin staat o.a. „Uit officieele aanwijzingen blijkt, dat de Amerikaansche politiek sympathie ker jegens Frankrijk is." De ingediend ENGELAND. arbeiderspartij heeft een wetsontwerp dat de kwestie der werkloosheid behandelt. Daarin wordt voorgesteld een natio- naal-arbeidsbureau in te stellen, met den minis ter van Arbeid als voorzitter, hetwelk machti ging zou ontvangen obligaties ter bijeenbren- ging van een werkverschaffingsfonds uit te geven, ten einde het uitvoeren van groote pu blieke werken mogelijk te maken. MEXICO. Een aantal aanvallen door agrarische rebellen worden gemeld uit den staat Vcra^Cruz. Federa tietroepen zijn naar Pueblo gezonden, om het dorp Ixcaquistla, dat onlangs door een bende agrariërs werd ingenomen, te heroveren. Verder wordt gemeld dat van Vera Cruz uit door groepen rebellen onder leiding van Diego Sylva, eige naars van groote boerderijen werden wegge voerd. Door de aanvallen der rebellen onder vindt de verscheping van bananen stagnatie Gisteren heeft de kanonneerboot „JNautl een sloep buitgemaakt, welke 500 geweren en 200.000 patronen voor rebellen naar Vera Cr ver-voerde. Van den Rijkspresident een pensioen wordt toegekend, gelijk aan de helft van het tracte- ment van .den Rijkspresident. Uit Berlijn Aangaande de vermoedens dat de Volkspartij het plan heeft, deel te nemen aan het kabinet van de groote coalitie in Pruisen, verneemt de „Zeit" uit parlementaire kringen, dat het besluit van de Volkspartij om in geen geval weer tot de groote coalitie toe te (reden, onherroepelijk en definitief is. - Uit Peking De „Times'-correspondent meldt uit Tientsin, dat 35 bandieten doodge schoten zijn en 16 gewond bij den overval door- soldaten te Kadfeng in de provincie Olonan. Binnenland. CHINA. De Christen-generaal Feng Yoe-siang trekt geleidelijk zijn troepen uit Peking in Noordelijke richting terug. De ontruiming is evenwel nóg niet voltooid. Ondanks de geruchten, welke onlangs gingen dat de dictator van Mandsjoe- rije Tsjang Tso-lin onverwijld een groote troepen macht naar de omgeving van Peking zou zenden zijn tot nog toe geen troepen uit Moekden aan gekomen. De terugtocht van Feng's troepen laat den weg voor lsjang-lso-lin vrij zoodat er waar schijnlijk voorloopig wel niet gevochten zal worden. BULGARIJE. Uit Sofia wordt gemeld dat koning Boris de ter dood veroordeelde plegers van den aanslag op de kathedraal begenadigd heeft tot levens lange kerkerstraf. ITALIË. De Italiaansche Kamer heeft het wetsont- ALLERLEI. L it Londen Naar aanleiding van de talrijke vragen, welke in den laatsten tijd aan de re- geenng en in het Lagerhuis zijn gedaan en in aansluiting aan de verklaringen, eenigen tijd geleden door den minister van Binnezilandsche Zaken afgelegd, schijnen er bepaalde beperkings- maatiegelen tegenover buitenlanders op komst te zijn, welke tegen de communisten en tegen de bolsjewistische propaganda zijn gericht. Aangezien de regeering volgens de thans be staande wetten niet over doeltreffende middelen beschikt om hiertegen op te treden, schijnt men zich op 't ministerie van Binnenlandsche Zaken thans met een dienovereenkomstig wetsontwerp bezig te houden. Uit Berlijn De begrootingscommissie van den Rijksdag heeft het tractement van den Rijkspresident vastgesteld op 60.000 Mark per jaar met een representatie-vergoeding van 120.000 Mark. De Rijksdag heeft in tweede lezing het wets ontwerp aangenomen, waarbij aan de weduwe Onderscheiding aan Mgr. Orsenigo. Naar „De Tijd" verneemt, heeft H.M. de Ko ningin aan Mgr. Orsenigo het Grootkruis van de orde van Üranje-Nassau verleend. Zaterdagmorgen heeft de Koningin met het gebruikelijke ceremonieel in afscheids-audiën- tie ontvangen den pauselijken internuntius mgr. Orsenigo, die daarna aan het noenmaal ten paleize deelnam De Kamerverkiezingen. ^De heer L. A. H. de Visser wenscht, in ver band met de uitspraak van Moskou, zijn can- didatuur op de lijst van de Communistische Partij, op welke lijst de heer D. Wijnkoop als no. 1 staat, niet langer te handhaven. Tweede Kamer. Het centraal stembureau voor de verkiezing van leden der Tweede Kamer heeft in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den heer De Monté verLoren (A. R.), tot.lid van de Twee de Kamer benoemd verklaard den heer W. War- naar, te Sassenheim. De Olympische Spelen. De nationale financieele comité voor de Olympiade 1928 deelt mee, dat volgens een ruwe lelling tot en met gisteren door openbare in schrijvingen op verschillende lijsten in totaal was bijeengebracht aan giften 192,3/2 en aan garanties f 566,000. Het financieele comité voegt hieraan toe een krachtig woord tot op wekking aan allen, die tot nu toe in gebreke zijn gebleven, dit groote nationale doel met hun bijdragen te steunen. Er is ten minste noodig 500,000 aan giften en 1 millioen aan garantie. Dinsdag a.s. zal het Nederlandsch Olympisch Comité bijeenkomen om te beslissen, of het al dan niet de Olympische Spelen in 1928 voor Nederland kan accepteeren. Het Nederl. Oost-Indische Olympisch Comité ucht de toezegging van bijdragen voor de Olym piade vóór 22 dezer onmogelijk. Indien de ter mijn niet wordt verleend, acht het inschrijving door Indië overbodig. Aangedrongen wordt op vaststelling van een verderen uitersten termijn. Het „Haarl. Dagblad" verneemt, dat Ged. Staten van Noord-Holland besloten hebben aan de Provinciale Staten voor te stellen voor de Olympiade tot een bedrag van 100,000 deel te nerncn in het garantiefonds. Gedep. Staten van Utrecht hebben besloten niet deel te nemen in het garantiefonds yoor de Olympische Spelen, daar hiermee geen pro vinciaal belang is gemoeid, aldus meldt ons een onzer correspondenten in die provincie. Siads- en Gewestelijk Nieuws. De eere-avond van „Excelsior." Groen en bloemen op het podium, muziek van het „Zvvart-en-wit"-strijkje en Veel glunderende gezichten gaven reeds dadelijk op Excelsiors- eere-aVond, die gister in den Volksbond gegeven werd, een prettige, ongedwongen stemming, die tot aan het einde zich handhaafde. Het eere-comité, met aan het hoofd den bur gemeester, werd eerst in de bestuurskamer officieel ontvangen en toen onder veel applaus de groote zaal binnengeleid, waarna de voorzitter van de jubileerende vereeniging, de heer E. A. Leenderts, het woord nam voor de opening. Na de gebruikelijke inleiding merkte de spr. op, dat men het eerste lustrum niet onopgemerkt voorbij kon laten gaan, wijl er na vijf jaren ar beid, werkelijk reden is om feest te vieren, daar de idealen die het jonge „Excelsior" zich stelde, in den loop dier jaren verwezenlijkt zijn ge worden. In Juni 1920, vervolgde de heer Leen derts, was er te Schiedam, in tegenstelling met veel kleinere plaatsen, geen katholieke sport- vereeniging O.D.O. en Blauw-Wit waren toen toch reeds ten grave gegaan! Daarom vatten elf jeugdige mannen het plan op om een R. K. voetbalclub op-te richten. Dit pogen van een handjevol werd sceptisch beoordeeld. Veel critiek werd er losgelaten en weinig hulp geboden. Maar die jongemannen hebben doorgezet, waar voor ze een saluut verdienen. (Applaus). De geschiedenis van „Excelsior", ging spr. voort," is samen te vatten in twee woorden groei en bloei, want de koele terughouding van velen veranderde weldra in sympathie, die zich na de eerste aarzeling ging uiten in daadwerkelijke hulp, waarvan het door de sportcommissie verworven terrein aan de Damlaan een blijvend bewijs is. Na deze korte voorgeschiedenis kwam spr. tot het heden, waarover hij zijn volle tevreden heid kon uiten. „Excelsior" telt nu niet minder dan 250 werkende leden en daaz'boven 100 dona teurs, alzoo een korps dat er wezen mag. De voetbalvereeniging werd kampioen van haar afdeeling en komt nu in de hoogste al'dee- ling de gymnastiekafdeeling bestaat reeds uit vijf afzonderlijke klassen, de athletiek wordt kranig beoefend de geest onder allen is voor treffelijk het bestuur is energiek, zoodat de toekomst er mooi voor Excelsior uitziet. Spr. herdacht dan de samenstelling van het eere- comité, dat hij als de kroon op het 5-jarige werk beschouwde, bedankte geestelijkheid, pers en al degenen die in het belang van de vereeniging gewerkt hadden en behandelde vervolgens het omvangrijke feeslprogram, dat inderdaad elk wat wils biedt. De principieele zijde van Excelsiors streven, had spr. met opzet niet aangeroerd, daar hij het liever overliet aan kap.Looyadrd, die op den feestavond dit toelichten zal. Tenslotte werd het welkom ieder toegeroepen en spr. hoopte dat den eere-avond tot aller genoegen verloopen mocht. Nauwelijks was het applaus verklonken of Telef. 15. 27) XIII. Derde verschijning enontknooping. Behagelijk gezeten in een eerste klas coupé, doorlas Tortoran de dagbladen. .Met een gewettigden trots glimlachte hij bij het lezen van zinnen De lieer Alfred Tortoran, de jonge en schitterende reporter, is van meening dat. De zaak van de geheimzinnige lift liad hem bepaald onder de vooraanstaande figuren uit de perswereld geplaatst. In zichzelf vergeleek hij zijn tegenwoor- digen toestand bij het kommervol, bestaan zonder hoop op de toekomst, dat hij vóór eenige dagen sleet. De hoofdzaak was nu, den weg te vinden, dacht hij, en nu geloof ik er in te zullen sla gen. Daar hij een dwaas, noch een ondankbare v/as, liet hij het toeval recht wedervaren, dat gemaakt had dat Lucette heel nauw met de geheimzinnige zaak was verbonden en ook aan het jonge meisje zelf, dat hem spontaan alles had medegedeeld wat ze wist. Zonder dien samenloop van omstandig heden, ware zijn poging voorzeker van af het begin mislukt en had hij nooit de gaven, die hij in werkelijkheid bezat en van hem een uitmun tend reporter maakten, kunnen aanwenden. Daarom voegde hij bij zijn liefde voor Lucette een flink deel erkentelijkheid. Lieve schat, verzuchtte hij dankbaar, haar ben ik alles verschuldigd. Eindelijk, moe van 't lezen, keek hij door het portier. Het landschap wekte heelemaal geen belangstelling in hem op. Daarna nam hij zijn reisgezellen in oogen- schouw een vrouw van 'gezetten leeftijd, die zachtjes dommelde een uiterst elegant jong- mensch, die zeer bezorgd scheen om de smetteloo- ze vouw in zijn broek te behouden en twee offi cieren die spraken over dienst, paarden en be vordering. 1 egenover 1 ortoran was een plaats leeg. Een bordje duidde aan, dat ze vanaf Chalons bespro ken was. Werktuigelijk las de jongeling den naam van den reiziger, die er op geschreven was „Mevrouw Olga Baranof'. En hij vermaakte zich met er naar te raden wie deze dame Olga Baranof zou zijn. Dat was een spelletje, Waaraan hij zich graag overleverde, wanneer hij iemand voor de eerste maal zou ontmoeten. Hij stelde ze zich voor onder de gedaante van een zwaarlijvige en kortademige veertigjarige, verschrikkelijk geverfd, hevig geparfumeerd en naet juweelen overladen. Ze zou gevolgdworden door een knecht, die vol eerbied een valiesje van kostbaar leder droeg. Misschien zou ze in haar mof een klein wit hondje met lachende oogjes en een zwart nuitje hebben. Ze zou graag een gesprek aanknoopen en met een vreemden tongval spreken, terwijl ze de Woordenkoddig misvormde en hun zin soms verdraaide, Ze zou geurige sigaretten rook en en een roman van Tolstoi lezen Na voor zich zelf dat grillige portret verzon nen te hebben, dacht Tortoran En laten we nu maar wachten. In het ergste geval zal ik moeten constatecren dat ik me he j vergist, wanneer ik bijvoorbeeld een oude uit gemergelde dame in rouw zal zien binnenkomen. Ondertusschen had de trein gestopt. De beambten liepen langs het spoor heen en weer,terwijl ze uit al hun macht riepen. „Cha lonsChalons" alsof ze er zich over verheug den aan de reizigers te kunnen toonen, dat ze iets te doen hadden. Tortoran bespiedde door het portier de komst van mevrouw Baranoff. Plots werd hem de keel door angst als om kneld. De „blonde dame" bevond zich voor hem. I blijmoedig glimlachend. In de hand hield ze een valiesje. Een beambte, aan wien ze 'n be- wijsbriefje had getoond, had haar de coupé van Tortoran aangewezen. Op de treeplank geste gen beproefde ze de kruk om te diaaien en haar fijn gelaat was slechts eenige centimeters van dat van den jongeman verwijderd. Zijn eerste beweging was zich achteruit te trekken. De tweede, die beter bij de grondbe ginselen van een goede opvoeding paste, was de reizigster te helpen het portier te openen en in het rijtuig te stappen. Hij beefde, toen het kleine met een handschoen bedekte handje zich tusschen zijn vingeren legde en een zeer zachte stem, die den een beetje spottenden blik matigde, hem vriendelijk be dankte. Maar de nieuw aangekomene keerde hem plotseling den rug toe om het briefje na te zien dat haar plaats aanduidde en haar valieB in het net te leggen. En Alfred Tortoran was verstomd over deze gebeurtenis, terwijl hij Olga Baranoff met de „blonde dame" vereenzelvigde. Eindelijk zette de jonge vrouw zich neer. Uit haar reistasch had ze een boek genomen, dat ze onoplettend doorbladerde. Werktuigelijk bekeek Alfred den titel, en toen hij vastgesteld had, dat het Anna Katréninc was, kon hij een lach niet onderdrukken en dacht Juist, alleen wat Tolstoi aangaat, heb ik pna niet vergist. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT UZ J

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1