Op's Heeren Hemelvaartsdag komen een zeven honderd bezoekers uit. Burlo (Westfalen) onder leiding van pater Ant. Kaltenbach. Op 5 Augustus hoopt Alkmaar met een 350 400 menschen de Stichting te bezoeken, terwijl het Internationaal Reisbureau Thos-Cook meldt, dat hef belast is met de regeling van een bede vaart uit Zuid-Afrika naar Rome en Lourdes, waarbij 23 Aug. onder meer. een bezoek zal worden gebracht aan de Heilig-Land-Stichting. De Stichting zelve heeft volgens haar statuten 1111 en dan een studie- en pelgrimstocht t At maar 't H. Land te organiseeren. Zij hoopt bij genoegzame deelneming nog dit jaar het plan uit te voeren n.l. op 't laatst van ar September. Het gezelschap zal hoogstens bestaan uit vijf en twintig personen. De studie- en pelgrimstocht zal .omtrent zes weken duren en geschiedt onder deskundige leiding. Wie in aanmerking wenscht te komen wende zich om meerdere inlichtingen tot Pastoor Arn. Suijs, Vicaris der Heilig-Land-Stichting. Slsds- en ürettÊsgeiijk Meuws. De Encycliek-meeting. Schiedam heeft gistermiddag binnen z'n veste de duizenden R. K. Arbeiders mogen ontvangen, die hebben deelgenomen aan de gewestelijke „Rerum-Novarum"-meeting. Van het geheele district waren zeer velen met hun vaandels en doe en gekomen van Rotterdam, Delft, Dordrecht en Vlaardingen, terwijl Schiedam zelf natuurlijk in aantal be- toogers de kroon spande. Om half twee stelden allen zich bij den R. K. Volksbond op en trokken toen in langen slangen stoet) met een vijftal muziekcorpsen in hun midden en hoog-dragend wel een dertig, veertig vaandels, langs een omweg naar 't meeting terrein het Volkspark in 't Sterrebosch. Hier stonden ook reeds velen te wachten, die samen met de deelnemers aan den optocht het terrein voor een groot deel vulden. Na 't spelen van een ouverture door ,,St. Ambrosius", opende de voorzitter van het district, de heer Spit, de meeting met een har telijk begroetingswoord, waarbij hij allen wel kom heette, in t bijzonder de beide sprekers van den middag Rector Jansen en den heer Brouwer, en verder den oud-voorzitter van het district, den heer Vermeulen. Voorts memoreerde spr., dat 't thans reeds 34 jaar geleden is, sinds de. grondwet van den R.K. arbeider de ency cliek „Refum Novarum" door den grooten Raus Léo XIII werd uitgevaardigd. En toch moet spr. er zijn spijt over uitspreken, dat 't ideaal, in deze encycliek neergelegd, nog lang niet is bereikt De moderne wereld is nog even ver van Christus af, als 34 jaar geleden. Er heerscht een- Peer-Gynt-geest, die meende, dat alle middelen maar geoorloofd waren om 't doel te bereiken. Daartegen moeten de R. K. arbei ders blijven strijden, besloot spr., en daartoe moge deze meeting weer nieuwe, groote kracht ■geven. Hierop werd door allen het bondslied gezongen en kreeg voorts Rector Jansen, centraal adviseur van den Ned. R. K. Volksbond, 't woord. Nooit heb ik, begon spr. de beteekenis van de Rerum Novarum zoo goed omschreven gezien als dezer dagen door een werkman is gebeurd, die Leo XlII vergeleek met Mozes, den leider van het Israëlitische volk, die door zijn werken in" God dat volk redde een dergelijke rol ver vulde Leo XIII ook, nu 34 jaar geleden, toen tïuj den R. K. arbeider uit den greep van het Liberalisme redde. Dat was de beteekenis van de encycliek bij haar verschijning en al is in die 34 jaar heel wat, doch nog lang niet alles he rijkt, blijft toch diezelfde encycliek ook nu nog van kracht en bevat zij 't program voor de ideale verhouding tusschen alle standen. Wij Roomschen erkennen de broederlijkheid der standen, wat de laatste dagen nog zoo heerlijk is gebleken bij de heiligverklaringen der KL Theresia en van den H. Canisius en bij 't eerher stel in het Amsterdam'sche veld, waarvoor rijk en arm met ééne bedoeling hebben geofferd. Ongelukkig, ging spr. voort, heeft de indi- vidueele verbetering met den stoffelijken voor uitgang geen gelijken tred gehouden, ook niet bij de Katholieken. Op een dag als vandaag demonstreert men enthousiast, in echt christe- lijken geest, maar bij hoevelen blijft die zuivere Rerum-Novarum-stemming 't geheele jaar en altijd voortduren. Wel is waar is de Room- sche kracht in ons land thans groot, op onder wijs- en jeugdorganisatie-, pers- en politiek gebied andere landen benijden ons daarom dikwijls maar bijzonder op vereenigingsgebied kon 't toch nog veel beter gaan, daar velen zich hiervan nog terug houden, op groot gevaar af te geraken onder de dictatuur van de moderne vakbeweging, waaronder geen enkel goed Ka tholiek toch wil gebukt gaan. God eischt niet van U, besloot de eerw. spr. zijn enthousiaste rede, den laatsten druppel bloed, maai voorloopig eerst den eersten druppel van Uw moed, om eerlijk voor Uw overtuiging uit te komen Hij geeft niets om woorden, maar op de daden komt 't op aan, dan zal ook de goede invloed van de „Rerum-Novarum" zich meer en meer doen gelden. Hierop bedankte de voorzitter den rector voor zijn bezielende woorden, werd voorts 't strijdlied gezongen en was 't te beurt aan den tweeden spreker, den heer Brouwer, voorzitter van de R.K. Arbeidersbeweging jn T Aarts bisdom. Deze spr. stelde allereerst de groote vraag, of er sinds de verschijning der encycliek wat is bereikt Deze vraag kunnen de ouderen van dagen wel beantwoorden, maar als de jongeren er over klagen, dal er nog bijna niets is bereikt, dan is dat hun eigen schuld, omdat ze den in houd der encycliek niet naar waarde begrijpen en dus ook niet ernaar kunnen handelen. De hoofdinhoud der encycliek omvat len drievoudige taak voor de arbeiders een gods- dienstig-zedelijke taak, waardoor de arbeidèrs de steunpilaren der R.K. Kerk moeten zijn en moeten meewerken tot verbetering van den menschverder een maatschappclijk-oecomo- mische taak, welke niet bestaat in 't ontvangen van een paar centen meer per uur, maar in 't zware werk, om de maatschappij op hooger peil en beter doen te brengen door positief da den te stellen en tenslotte een politiek-staat- kundige taak. Voor deze laatste is 't noodzake lijk, zich te ontwikkelen door veelzijdige studie, wat dus speciaal 't werk van de leiders is. Vóór alles blijft echter de allen-omvattende eenheid van organisatie geboden om die schoone driedubbele taak naar belmoren te kunnen ver vullen. De vrouwen moeten eveneens haar taak van steun en opwekking goed begrijpen, en sa- meir met haar mannen den strijd voeren, om-de R.K. organisaties tot steeds grooter bloei te brengen en er dus voor te waken, dat de arbëi- der niet weer in den slechten toestand van vóór Rerum-Novarum terugvalt. Katholiek in merg en been behooren allen te zijn, mannen en vrou wen van de daad, die niet alles voor 't aangename van het leven uitgeven, maar ook den ernst des levens begrijpen. De voorzitter bracht ook dezen spr.voor zijn schoone woorden hartelijk dank en verder ook de pers en alle betoogers die in zoo'n beste stemming de meeting hadden mogelijk gemaakt. Onder 't zingen van Roomsche Blijdschap stel de zich de stoet weer op, voor een indrukwekken- den rondgang door de stad. In den R.K. Volksbond werd ten slotte door den voorzitter 't afscheidswoord gesproken en de schitterend geslaagde meeting voor Paus Leo's onsterfelijke encycliek behoorde weer tot het verleden. P. van der Valk. f Hedenmorgen is op 55-jarigen leeftijd alhier overleden, 't R.K. lid van den gemeenteraad de heer P. van der Valk. De gestorvene heeft nog geen twee jaar de functie van raadslid mogen vervullen, doch in dien korten tijd toonde hij zich reeds in zijn wer ken voor 't algemeen belang 't vertrouwen der kiezers waardig. Ook als lid van 't bestuur van den R.K. Volks bond, afd. Schiedam, welke post hij jarenlang bekleedde, heeft hij veel goeds weten tot stand te brengen en bleek een vurig strijder voor zijn standgenooten, de arbeiders. v.d. Valk's dood zal dan ook niet nalaten op velen diepen indruk te maken. Hij ruste in vrede. Als opvolger staat op de R.K. candidatenlijsjt voor den Raad de heer Th. v. Dijk. Deze vers laat echter Schiedam, waarmede de heer JL Scholte gegadigde wordt. S. 0. c. Voor de Olympiade 1928. De volgende bedragen zijn bij het S. O. C. ingekomen Distilleerderij Wed. v.d. Eelaart 100, A M. 5, R. N. 5, A. B. Azn. 2.50, Firma J. C. v. W. ƒ5, A. S. Jzn 2.50, Firma J. B. W. en Co. ƒ10, B. J. ter B. ƒ5, Capsule Fabriek Hol land 100, V. J. P. 10, G. T. 10, Beukers Ver- wermings-Mij. 100, J. A. J. N. 10, H. A. M. R. 10, H. A. M. J. R. 10, M. D. Azn. 10, K. en Co. 10, N. V. Handels Mij. voorheen v. Ernden en Co. ƒ150, Collecte H.-.D.V.S. ver gadering ƒ23.50, Tennisclub Ready ƒ15, Anti- Poedel 25, Collecte II.-.D.V.S -V.O.C. 34.30. Het goede voorbeeld. Zondag a.s. speelt van 57 uur de korfbalver. S.C.S.I een wedstrijd tegen Rozenburg II, uit Rotterdam, op het S.V.V. terrein. De geheele opbrengst zal worden afgedragen aan het Schied. Olymp. Comité. Wij hopen, dat sportlievend Schiedam deze sympathieke- houding zal waardeeren en dat een talrijk publiek aanwezig zal zijn, B uurtvereeni gin g De buurtvcr Prins Frederik Hendrikstraat houdt hedenavond 8 uur in de groote zaal van den R K. Volksbond een feestelijke bijeenkomst, 't Program vermeldt o.m. zang, tooneel en tom bola, zoodat de avond wel gezellig belooft te worden. Gev. en verk. onroerende goederen. Notaris mr. H. M. C. Poortman. Afslag 22 Mei. I- Twee pakhuizen, genaamd „Grcifswald" en een pakhuis met zes grondvaten, staande en gelegen te Schiedam, nabij de Buitenhaven, aan de Hoofdstraat nrs. 145, 147 en 149 en Brouwer- sliaat te zamen groot ongeveer 1045 vierkante ellen. In veiling II. Een woonhuis, twee pakhuizen en een loods en tien grondvaten, erven en open grond, staande en gelegen alsvoren nevens perceel I aan de Hoofdstraat nrs. 141 en 143 en Brouwer straat te zamen groot ongeveer 975 vierkante ellen. In veiling 15000. Perc. I en II verkocht voor ƒ29.110. III. Een kantoor, erve en open grond staan de en gelegen te Schiedam aan de Lange Nieuw- straat no. 47 strekkende tot aan de Nieuwe Ha ven, groot 1344 vierkante ellen. In veiling ƒ9100 verkocht voor ƒ12.000. Notarissen II. G. van Nouliyus en D. Boddeus Afslag 22 Mei. 17.66.33 Hectaren als bouwterrein geprojec- teeren grond, gelegen te Schiedam, in het Noor derkwartier, nabij den Qverschieschen weg, Doorzitten bij Wielrijders en een door de Zon verschroei de Huid, Schrijnen en Smetten, verzacht en geneest men met Purol. Doos 30 ct. 5 'n den Polder Oud-Mathenesse, ten Noorden van dm Parallelweg, van het emplacement der H. IJ. S. M. en van den spoorweg 's-Gravenhagd Rotterdam, in zes perceelen, overeenstemmende met de bouwblokken van het Gemeentelijk Uit breidingsplan. Respectievelijk in veiling perc. I. groot 4.15.40 K.A. voor 13000 per H.A. totaal 54.002 perc. II. groot 3.64.58 H.A. voor 12.500 per H.A. totaal 43.323 perc. III groot 2.93.30 H.A. voor 13.000 per H.A., totaal ƒ38.129 perc. IV groot 1.69.25 H.A. voo -/12000 pe H.A. totaal ƒ20.310 pe"Q. V groot 3.84.10 H.A. voor 12.500 per H.A. totaal 48.013 en perc. VI groot 1.57.10 H.A. voor ƒ12000 per H.A. totaal 18.924. Totaal inzet 222.701 Verkocht voor ƒ239.994.—. Notaris P R van Ellekom Veiling 22 Mei. Perc. I. Het heerenhuis met erf en open grond te Schiedam aan de Ammastraat 3 met achteruitgang naar de Iloflaanstraat, tezamen groot 1.90 Aren. Geveild voor 7600. Perc. II. Het pand gelegen te Schiedam aan de Noordvcst 22, tezamen groot 1 are 98 c.A. Geveild voor 7000. Perc. III. Het pakhuispand met erf en open grond te Schiedam aan de Noorcvest 24, groot 2.16 Aren. Geveild voor ƒ4700. Perc. IV. Het pand met erf en open grond te Schiedam aan de Noordvest 26, groot 1.57 Aren. Geveild voor ƒ5100. Perc. V, Het gedeeltelijk door brand be schadigde pakhuispand en erf en open grond te Schiedam aan de Noordvest 28, groot 3.72 Aren. Geveild voor ƒ4500. Afslag 29 Mei. Notarissen A. J. Tassemeyer te 's-Gravenhage en D. Boddeüs te Schiedam. Vei'ing 22 Mei. Perc. I. Een dubbe1 hoerenhuis met erf en grooten tuin ge'egen te Schiedam aan de Lange Nieuwstraat No. 23 en strekkende tot de Nieuwe Haven, groot zes Aren 30 c.A. Geveild voor 13.400. Perc. II. Een dubbe'pand bestaande uit twee kantoien met overbouwd bovenhuis, erf en open grond te Schiedam aan de Lange Nieuw straat Nrs. 25 en 29, samen groot een are. Ge veild voor ƒ6000. Perc. III. Een pand, thans in gebruik a's auto-herste'p'aats met ruime zo'ders, smederij, overbouwde poort en open grond te Schiedam aan de Lange Nieuwstraat Nr. 27, groot drie Aren 16 c A. Geveild voor 7600. Perc. IV. Een kapitaa' pand, gebouwd a's mouterij, met ruime zo'de-s, open g-ond en 'oswal te Schiedam, achter penceel III, plaat selijk gemekt Lange N euwst'-aat Nr. 27 a strekkende tot de Nieuwe Haven, ter grootte van ongeveer zes aren 55 c A. Geveild vooi 6400 Perc V Een fabriekspand, thans in gebruik als meubelfabriek, met erf, open grond en gang, staande en gelegen achter en naast de vorige perceelen plaatselijk gemerkt Lange Nieuwstraat Nr. 23a, strekkende tot de Nieuwe Haven, ter grootte van ongeveer drie aren 21 c.A. Geveild voor 6400. Perc. VI. 1.66.07 Hectare als bouwterrein geprojecteerden grond, thans wei- en tuinland, met schuur, weg en erf, gelegen in den polder Oud Mathenesse, ten Zuid-Oosten van het Station der II. IJ. S. M. te Schiedam. Geveild voor 1' 10.000 per H.A. 10.607. Perc. Vil t./m. X. Vier afzonderlijk te veilen bijeen gelegen perceelen als bouwter rein geprojecteerden grond, thans weiland, gelegen te Schiedam ten Oosten van en uil- komende aan den Overschieschen Weg, respec tievelijk groot H.A. 1.36.65, H.A. —.95.65, HA —86.45 en HA. —.86.45 overeenstem mende met de bouwblokken van het Gemeente lijk Uitbreidingsplan, totaal groot H.A. 4 05.20 Geveild perc. VII 11.200 per H.A. 15.305 per VIII ƒ6600 per H.A. ƒ6313; perc. IX f 6500 per H.A. 5620 en perc. X 6500 per HA. ƒ5620. 1 Afslag 29 Mei. Vereeniging Nedcrlandsche Arbeids beurzen. De Ver. van N-derl. Arbeidsbeurzen zal op Woensdag 15 Juli; .s. te Arnhem haar jaarlijksche algemeene vergadering houden. Den volgenden dag, Donderdag 16 Juli, zal een algemeene ver gadering worden gehouden ter behandeling van de prae-adviezen „Heeft de arbeidsbeurs een taak ter bevordering van vakopleiding en leer lingwezen, en zoo ja welke De m i nji s t e r van Onderwijs heeft in de commissie welke in 1925 te Rotter dam belast is met het afnemen van de onderwij zersexamen o.m. benoemd tot lid, den heer B. Bochove, onderwijzer aan de Rijksnormaallessen, alhier en tot plaatsvervangende leden, de heeren A. Baan en J. A. Boer, eveneens onderwijzers aaii de Rijksnormaallessen, alhier. Correspondentie. 1 S. Na een deskundige geraadpleegd te hebben, is ons gebleken, dat de berekening in uw ingezonden stuk over de waterleidingmeters op geheel foutieven basis berust. Wij kunnen dus beter t betreffend stuk niet plaatsen. Van woe- cerwinst gesproken de waterleieing-directie zal blij zijn, als ze met de meterliuur de meteron- [costen kan dekken. ttemengd Nieuws. Een motorbootje overvaren. Ter hoogte van de openbare lagere school, die in het gedeelte van Nieuwer-Amslel staal, hetwelk den naam draagt van „Buurt van Ouderkerk", voer gistermorgen bij tienen een motorbootje „Johanna" genaamd, in welk bootje zich niet minder dan twaalf personen, allen Amsterdam mers, bevonden. Het w s op den Amstel bijzonder druk en door signalen van achteroploopende molorboo- ten van streek gemaakt, liet de stuurman van de „Johanna", zijn bootje te veel naar links sloomen met het gevolg dat een groote motor boot, de „Mutatio", de Johanna midscheeps trof, waardoor dit vaartuigje zonk en alle in zittenden te water geraakten. Van alle kanten werd dadelijk hulp geboden, men dook en zwom en weldra waren er acht drenkelingen aan wal gebracht, zoodat er nog vier ontbraken. Een van deze, mej. Stern- dorf werd nog levend, hoewel bewusteloos opge doken, maar van de andere drie, de dames v.d. Wetering, (moeder en dochter) en de 18-jarige H. "Verloop, waren de levensgeesten reeds ge weken. In afwachting van de komst van de Amster- damsche politic, de door burgemeester van Amstelveen, Colijn gewaarschuwd was, werden de drie lichamen voorloopig gekist en naar het lijkenhuis van de begraafplaats overgebracht. De schipper van de Mutatjo" werd aanvankelijk in hechtenis genomen, doch nadat het onderzoek aarheid over het gebeurde had gebracht werd hij in vrijheid gesteld. De boot echter werd nog vastgehouden. Wat het gezonken vaartuigje, de „Johanna betreft, dit kon spoedig worden ge licht, daar het niet diep lag. Het werd naar de brug gesleept en daar vastgemaakt. De schade aan het scheepje is niet ernstig en de gevolg trekking kan worden gemaakt, dat het zinken plaats had, doordat het door den schok kapzijs- de. De heer van Wetering, die door dit ongeluk zijn vrouw en dochter verloor, was, zooals Vsich begrijpen laat, sterk onder den indruk van het gebeurde. Kerknieuws. Heiligverklaring Petrus Canisius. Gistermorgen had in de St. Pieter te Rome de plechtige canonisatie plaats van den Nedej- landschen Kerkleeraar den gelukzaligen Petrus Canisius S.J. De Paus kwam den Basiliek binnen omgeven door kardinalen en hoogSvaardigheidsbekleé- ders van het pauselijk hof allen gekleed in kerkelijke gewaden en schreed door de ontzagge lijke menigte pelgrims. Op de officieele tribunes bevonden zich o.m. hertog Philippe van Wurtemburg prins George van Beieren een prinses van Saksen en de vroegere Duitsche Rijkskanselier Dr. Marx. De Basiliek was prachtig versierd en verlicht en bood een imposanten aanblik. Tijdens de plechtigheid welke eerst des mid dags te 2 uur geëindigd was bracht het koor van de Sixtijnsche Kapel gewijde muziek ten gehoore. De warmte veroorzaakt Slapeloosheid, maakt Benauwd en Onrustig. Mijnhardt's Zenuwtablettcn maken Kalm en geven U een Verkwikkenden slaap. Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 6 Laatste iJerlehten. Weerbericht. Verwachting: Zwakke tot matigen O. tot Z. wind, licht tot half bewolkt, droog weer, behoudens geringe kans op onweer, warmer. Het ongeluk op den Amstel. De toestand van mej. N. S., gister bij 't on geluk op den Amstel te Amsterdam bewusteloos uit 't water gehaald, is bevredigend. Turksche opdracht. Volgens de „Times" heeft de Turksche regee ring de werf „Feyenoord" te Rotterdam opdracht gegeven voor den bouw van twee onderzeeërs. WISSELKOERSEN TE ROTTERDAM. 20 Mei 22 Mei 12.078/ s 12.09 - 59.21 - 59201/, - 1291 - 12 76 België - 12.52 - 12 42i/a Z witsei land -48.14 - 48 101/, - 2 483/, We en en - 0.0035 0 0035 Kopenhagen - 46.721/2 - 46.80 Stockholm - 66.521/, - 66.551/. Oslo -41.75 - 41.93 - 36.01 - 36.23 Milaan - 10.13 - 10.09 Teieyrssasgten, AMUNDSEN'S POOLVLUCHT. BERLIJN, 22 Mei (draadloos) Amundsen is gistermiddag zijn Noordpoolvlucht begonnen. BOSCHBRANDEN. NE^W YORK, 22 Mei (draadloos) In Noörd- Ontario woeden sinds eenige dagen hevige bosch- branden. De schade is aanzienlijk, ook zijn vele huizen door brand vernield. VLIEGONGEVAL. LONDEN, 22'Mei (draadloos) Bij Bombay is een vliegtuig neergestort, wat den twee inzitten den 't leven kostte. BQr|erl|ke Geboren: Mei 19. Hendrik z.v. P. Bodt en A. Goedvolk, Eendrachtstraat. Theresia Cornelia Maria d.v. G. A. Roovers en T. D. Schouten, Maraistraat. 20. William z.v. W. Tait en A. Mc. Farlane, St. Liduinastraat. Ondertrouwd: Mei 20. C. de Rooy 26 j. en H. G. van den Tempel 26 j, J. Timmer 24 j. en P. C. van der Wal 25 j. A. J. Breve 25 j. en J. M. v. Keinenade 24 j. J. T. G. Kuhfeldt 49 j. en M. J. E, Mercier 43 j. D. J, van deg V - 2.48ii/i.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2