Slapeloosheid SéadS' ©n Gewestelijk Nieuws. ■jaar. - - INGEZONDEN. Bezoedeling van de Nederlaudsche vlag. Bij circu'.e ire voor de zeemacht is het volgende voorgeschreven Naar aanleiding van' het in den laatsten tijd meermalen voorgekomen ergerlijk misbruik, dat van de Nederlandsehe vlag gemaakt wordt door deze te benutten tot het daaieop aanbrengen van opschriften, die reclame ten doel hebben wordt bepaald, dat, indien met dergelijke vlag gen een saluut aan de natievlag wordt gebracht, dit niet als-een saluut mag worden beschouwd en mitsuien onbeantwoord behoort te blij ven. - De moeilijkheden in de Comm. Partij. Te -Amsterdam heeft gisteren een partijcon- ferehtiè.ivan de Communistische Partij in Neder land plaats gehad in verband met de na het congres ontstane situatie, het aftreden van hei, grootste deel van het partijbestuur als geVoig van het over de besluiten van dit congres dooi de exécutieve der commfticrn uitgesproken veto. „De Tribune" meldt daaromtrent, dat ten aantal ledenman de meerderheid uit solidariteit met bet afgetreden partijbestuur, geweigerd hebben, een verantwoordelijke functie te aan vaarden. Ondanks deze moeilijkheden is de conferentie er in geslaagd, overeenkomstig de besluiten der committern, een partijbestuur samen te stellen, waarin de meerderheid en de minderheid evenredig vertegenwoordigd zijn. Het partijbestuur is, nadat het in een vm- gadermg na de conferentie de functies verdeeld had, als volgt samengesteld L. de Visser, voor zitter Alex Wins, L. Seegers, secretarissen H. van Riel, A. de Vries, H. van der G.as, 2e voorzitter L. Lakevelt, Perl'ors, D. Scholker en H. vaii Weizen. Volgens besluit van de uitgebreide executieve worden de partijbesturen van kleine secties niet meer in een politiek en een organisatorisch bureau verdeeld, maar wordt een presidium uit het partijbestuur benoemd. Dit presidium bestaat van heden af uit de heeren De Visser, Seegers, Van Kiel, De Vries en Wins. Als vertegenwoordiger van de Indonesische Zustervereemgmg heeft Stmaoen zitting in het partijbestuur. De vertegenwoordiger van De Zaaier zal nog moeten worden aangewezen. Het partijbestuur benoemde tot redacteuren van „De Tribune" de heereii Wins en R. van Riel. Na den terugkeer van den lieer Vanter uit de gevangenis zal bet partijbestuur een evenlueeie nieuwe regeling ten redacliebureele onder de oogen zien. Verder heeft bet partijbestuur ten aanzien van de looptnde organisatorische zaken de noou- zakelijxe maatregelen getroffen. liet Liberalisme en de sociale rechtvaardigheid in de „Telegraaf" heeft mi'. H. G. Dresseihuys, leider van den Vrijheidsbond, eeli artikel tel verheerlijking vzn het liberalisme geschreven een...artikel, dat getuigt van een ongelooflijke vnjmoeuigm.id. Als m._n den heer Dresseihuys moct geiooven, heeft liet liberalisme niets dan zegemngen over hel meiiscnüoin verspreid en bevat het ook thans 't geneesmiddel voor alle hedendaagsche kwalen. De sphrijyer spreekt, in verband met zooais hij het noemt hét dwingend ingrijpen der Ovei- heid in ons economisch ieven, van de liberale evolutiegedachte en hij noemt die „de gedachte der'sociale rechtvaardigheid." In oe „Morgen" wordt hierover gezegd „Daar staat men paf van Sociale rechtvaar digheid het liberalisme, dat op economisch terrein hei sociale gemeenschapsidee verwierp, het individualisme ten troon verhief, de onbe te UavlUié winstzucht tot aiieenzaligmakendecu- iioiniseh ikgmsei maakte, den Arbeid i.ot koop ware vciiai gue, uen menscii onoeigrfccinxt maak- u aan ecu eoonumiscn (wanjstcisel, de optcu- hoopmg van uei» rijkdom in weinige banden beVOïdci (re en de groote massa in armotuc Hield, de zoogenaamde vrijheid van arbeid proclameerde, hetgeen beteekende de vrijheid voor den ondernemer, one mannen, vrouwen en kinderen ïh e&oo lang mogelijke arbeidsuren en tegen zoo laag mogelijke iconen le exploi- teeren ten, eigen bate, en dat als onvermijde lijke reactie op zijn beginselen socialisme en communisme aan de mensohheid „schonk" 1 Weet de lieer Dresseihuys dan niets van de toestanden der arbeidende massa in (Rn, bloei tijd van bt economisch liberalisme? Het is etn verbijsterende vrijmoedigheid, met zulk een Vei edel beladen, thans den volke te willen-wijs maken, dut de liberale gedachte de gedachu der sociale rechtvaardigheid is l)e Wijnhuistoren te Zutphen. Nadat Vrijdagavond te Zutphen het spel van dr. M. Th. Hillen De Wïjnhuistoren door tal van Zutphensche dames en heeren en een kinder koor was uitgevoerd, heeft Zaterdagmiddag de commissie voor den herbouw van den Wijnhuis toren de door haar ingezamelde gelden aan het gemeentebestuur van Zutphen overhandigd, bij monde van haar voorzitter, den lieei^Sölner. Daarna spraken de burgemeester en de Commis saris der Koningin, mr. S. baron van Heemstra. Ten slotte droeg pater Huygens het carillon aan de'gemeente over. Hij huldigde daarbij den klokkengieter Taylor en den uurwerkmaker Addicks. Gemeenteraad. De gemeenteraad komt in openbare vergade ring bijeen op Woensdag 27 Mei 1925, des n.m. te 8 1/4 uur. De agenda bevat 1. Benoeming van voorzitters, leden en plantsvi. rvangende leden van stemburcaux voor dc verkiezing van leden van de Tweede Kamer' der Sta ten-Generaal, dc Provinciale Stalen en den Gemeenteraad ter voorziening in de open gevallen plaatsen (zittingtij d tot 28 April 192b). 2. Benoeming van een lid van het hoofd stembureau in kieskring I, tevens centraal stem bureau voor de verkiezing van leden van den gemeenteraad in verband met het-verbek uit de gemeente van het lid, den heer J. M. v.d. Schalk. Aanbevolen wordt de heer E. G. v.d. Boven ka mp. 3. Aanbeveling van de commissie van toe zicht op het bewaarschoolondcrwijs ter benoe ming van een lid .van genoemde commissie tei voorziening in de vacature ontstaan door dc periodieke aftreding als zoodanig van mevr. G. M. A. van der Hoek-Zelissen, Aanbevolen worden 1. mevr. G. M. A. van der Hoek-Zelissen 2. mevr. A. Nicswasg-—de Bruin, 4. Voorstel van B. en. W. tot vaststelling van den staat van oninvoi dei bare posten der plaatselijke directe belasting naar het inkomen, dienstjaar 1920/21, tot een bedrag van 185.551.10Va. Voorstel van B. en W. om aan de ver- eeniging tot bescherming van zuigelingen vooa het jaar 1925 een subsidie te verlctnen van 1000 6. Voorstel van B. en W. tot conversie van de 6 geldleemngen gesloten bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds in 5% lecningen tegen den koers van 97% waartoe genót md. fonds zich bereid heeft verklaard. 7. Voorstel van B. cn W. om te bekrachtigen den aankoop in openbare veiling van 17.66.33- H.A. bouwterrein in Oud-Mathenesse ten Noor den van de spoorbaan. Conversie leeiiinyen. B, en W. schrijven aan den Raad Waar in den laatsten tijd de geldmarkt ook voor beleggingswaarden ruim was, gepaard gaande met een dalenden rentevoet, en dit vele gemeenten aanleiding gaf tot het converteeren van leerlingen, is hieraan ook door ons aandacht gewijd. Voor conversie komen in aanmerking onze 6 leeningen gesloten bij het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds en wel de eene van 1920 oorspron kelijk groot 600.000.thans nog 540.000. en de andere van verleden jaar, waarvan het laatste gedeelte midden Februari werd gestort, groot 1.000.000.-. Deze kunnen tegen 31 December vervroegd wor den afgelost tegen betaling van een vergoeding van 1 Eerst hadden wij op het oog de conversie in een 5 x/2 leening, daar de koersen zich daar van om pari bewegen en dus slechts weinig koersverlies behoefde te worden geleden. Waar echter de gemeenten over het algemeen conver teeren in 5 leeningen en het met lied oog op de vergoeding van 1 gewenscht is eerst bij eëh meer belangrijk verschil te converteeren, zijn wij daarvan teruggekomen en hebben wij ons oog gericht op een conversie in een 5 leening- Wij hebben sons daaromtrent in betrekking gesteld met den Pensioenraad en dezen bereid gevonden mede te werken tot conversie,van deze leeningen in een 5 leening en wel tegen den koers van 97 (De Pensioenraad had zich reeds bereid verklaard tot conversie in een 51/s leening 99 Va In aanmerking nemende, dat op een emissie op de open markt 1 a 2 kosten vallen, terwijl deze conversie geschiedt zonder kosten bij een voudige overeenkofnst met schuldbekentenis, is deze koers gelijk te stellen met een koers van uit gifte voor een leening op de open markt van 98 a 99%. Wij meenen, dat deze koers niet onaannemelijk is. Wanneer men in het oog houdt, dat de laatste leening die nog van zoo recenten datum is, reeds nu met medewerking van den geldschieter kan wordengeconverteerd,dan kan men dit resultaat niet ongunstig noemen, al moet ook een vergoe ding van 1 van vervroegde aflossing worden opgeofferd. Men heeft hier niet het bezwaar, dat men beleggers reeds na korten tijd, voor het feit van conversie stelt. Ten slotte achten wij het billijk, dat, waar vooral het later geslacht van de renteverminde ring voordeel heeft, het koersverlies ten laste van den kapitaaldienst wordt gebracht. Voor de nieuwe leening kan de aflossing wor den bepaald, gelijk zij zou zijn voor de oude leeningen. Ter zake van het koersverlies kan dan een zoodanige afschrijving worden toegepast, dat het tegelijk met de oude leeningen zal zijn afgeschreven. Wij stellen U derhalve voor ons te machtigen ter aflossing van de 6 leening van 1920 per resto groot ƒ540.000.en van de 6% leening 1924/1925 groot 1.000.000.een nieuwe 5 leening groot 1.540.000.aan te gaan met het Algemeen Burgerlijk 'Pensioenfonds tegen den koers van 97 en met zoodanige verplichte af lossing dat deze gelijk is aan hetgeen jaarlijks aan verplichte aflossing op de beide te conver teeren leeningen verschuldigd zou zijn. De gelegenheid tot vervroegde aflossing blijft dan op den ouden voet bestaan. Katholiek Streven. Woensdagavond 8 uur viert deze vereeniging in „Musis Sacrum" hun jaarfeest en zal er prijs op stellen, dat ook de oud-leden, deze feestvie ring bijwonen. Jubileum O.B.K. Donderdagavond zal door het Harmonie-ge zelschap „Oefening Baart Kunst" des avonds 8 uur in dc Plantage het feest-concert gegeven worden, hetwelk de burgerij wordt aangeboden ter herinnering aan het 25-jarig bestaan der vereeniging. Voor deze gelegenheid is door B. en W. toege- als gevo'g van de warmte of van over spanning voorkomt men door het gebruik van Mijnhardt's Zemiwtablctten. Buisje 75 ct. 1871 6 staan gebruik te maken van de Plantage-tent. Zoöals reeds eerder gemeld, zal dit het laat ste concert zijn, wat door den heer TI. van Gent zal worden gedirigeerd, terwijl de heer Feitzer als nieuwe directeur der vereeniging alsdan zijn taak zal overnemen. Het muziekgezelschap doet een beroep op de burgerij ter handhaving der goede orde en het bewaren van de zoo noodige stilte tijdens dc uit voering der verschillende nummers. Het programma voor het Nat. Federatief Muziekconcours te houden op Zondag 31 Mei en Maandag 1 Juni (le en 2e Pinksterdag) op het sportterrein in het Volkspark is in druk versche nen. Onder de vele geschonken prijzen en medailles van vereenigingen en particuliere^ komen ook voor medailles van TI. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins der Nederlanden, Hl M. de Koningin Moeder, van Z.E. den Commissaris der Koningin in deze Provincie en van het Gemeentebestuur van Schiedam. Op beide dagen zal des avonds óp het elec- trisch verlichte terrein concert gegeven worden. .Maandag-avond zal bij sluiting van de feeste lijkheden een groot vuurwerk afgestoken worden met niet minder dan 42 nummers. De Concertwedstrijden, vangen op beide da gen aan des middags 1 uur, de marsch-wedstrij- den 's namiddags 6 uur. De verschillende prijzen en medailles liggen ter bezichtiging in het muziekmagazijn van de fa. flakkert, Hoogstraat, alhier. E. H. B. O. Aan 't 7e jaarverslag van de Ned. Ver. E.H. B.O. afd. Schiedaïrf Ik 't volgende ontleend Onze Vëreenigin"l?gaat in ledental nog steeds vooruit, wel kwamen er eenige bedankjes binnen, maar nieuwe leden melden zich welïPé'an. Dr. de Leeuw en Dr. de Beuin hebijen ook dit jaar de leden en cursisten weer ondervraagd naar de bekwaamheid voor het verkenen van E.H.B.O.; vele cursisten slaagden. Tot onze spijt werden er een paar afgewezen, wij hopen dat deze het volgend jaar gelukkiger mogen zijn. De leden kregen weer alle een diploma voor twee Dr. de Leeuw heeft zich bereid verklaard den volgenden.'cursus te leiden en dit doet hij nog al tijd belangloos, zoodat het Bestuur hem daar voor opk op déze plaats dank zegt. De feestavond op 2 Mei is, dank zij de mede- Werking van leden en cursisten, uitstekend ge slaagd. De vereeniging E. H. B. O., begint in Schie dam meer en meer bekend te worden, wat waar "te nemén is aan de aanvrage óm hulp. Onze le- dén deden dit jaar dienst bij een Muziek-concours in Kethcl, den Sportdag en op 31 Augustus in Schitdé'ht en bij een boottocht naar Oostvoorne. Dè jaarvergadering werd gehouden op Vrijdag 15 Mei. ^b" Het bestuur is als volgt samengesteld G. d.e Vries, lc voorzitter R. B. J. Leenders, 2e voor zitter A. Nieswaag-De Bruin, le sccreta-csse P. Hille, 2e secretaris C. J. Nauman, penning meester H. A. Krabbendam, commissaris van MateriaalF. van Hoek, 2e commissaris van materiaal. Zooals U weet heeft onze vereeniging 12 groote verbandkisten uitstaan, uit welke 242 maal eer ste hulp is verleend. Ook hadden wij 1 Zuurstof koffer, welke wij dit jaar met een twéBde heb ben uitgebreid, welke zal geplaatst werden bij den Sluiswachter aan de Spuihaven. Ook hebben wij een dreg geplaatst Nieuwe Maasstraat 5 b.. "ft Tot slot is onze' vereeniging verrijkt met 2 standvlaggen, welke op plaatsen waar emze hulp gevraagd wordt en op Propagenda-tcchten ge bruikt zullen worded. S. O. c. 4 e 1 ij s t. Sedert de vorige opgave zijn binnengekomen K. f 10, G. B. 1., Schiedanrsch Kegelconcoui s 72.60, Schie dtmsch Lawntennisccmité 25, J. T. 10, ITollandia 25, Lawntennisyereeniging 15, Schiedamsche A, S. f 25, J. F. L. f 10, Schie- clamschc Alcoholfabrieken 20, dr* ele B. 10, dr. J. f 10, dr. E. D. 10, dr. H/flft, dr. D. R. 10 dr. A. P. M. K. 10, Mr. v. V'.ijf 10. Het totaal der 4 lijsten is 1467.74a Het ongeluk op de Maas. Hedenmiddag 12 uur is nabij de voormalige scheepswerf van Kuij cn v.d. Ree döör twee Rot- terdamscheburgers.het lijk gevonden van den bij het zeilen verongelukten S.; het is vervoerd naar onze gemeente en vervolgens, voor het gerechte lijk onderzoek, overgebracht naar de algemetne begraafplaats. Buurlvereeniging „Gusto". Zaterdag 23 Mei hield de bovengenoemde ver eeniging haar 3e feestvergadering. Om half acht opende de voorzitter, de heer H. Holtkamp de vergadering en heette de vele aan wezigen namens het bestuur welkom. Verder bracht spr. nog dank aan het comité van dames en heeren voor al 't voorbereidende werk en de formeering van een tombola. Toen vervolgens het Wien Neerlandsch bloed door allen was gezongen, werd begonnen met. voordrachten cn een blijspel „Het bedrogen drie tal", wat alles best, in den smaak viel. Om over elf sloot de voorzitter den avond met een woord van dank aan allen die hun medewer king zoo verdienstelijk hadden verleend. Volksbadhuis. In de week van 17 tot 23 Mei werdén genomen 409 baden. lste klafese kuipbaden 24, regenbaden 50, 2de klasse kuipbaden ,31, regenbaden 281. Kinderbaden 23. Ned. Roodc* Kruis. Bij het Maandag gehouden examen voor het bewijs van het Ned. Roode Kruis, afgenomen door den heer Dr. A. H. de Bruin, kapitein arts van bovengenoemde vereeniging zijn geslaagd voor het herhalingsdiploma de heeren A. v. Veen en voor den laatsten cur sus K. de Vries, M. J. Melief en J. in 't Veld. Af gewezen 2. Na afloop van het examen werd door liet Comi té van Schiedam na een toepasselijk speech van Dr. de Bruin het mobilisatie-kruis uitgereikt aan de heeren A. van den Berg, M. VV. Verboom, van der Slot A. Kortland, A. van Veen, M. Loch, G. Krabbendam en G. Knotsenburg. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags gummiband van kinderwagen, fantasiebroche, kerkboekje, sleutel, deksel van melkbus, vul potlood, passer met potlood, muts, zakmesje, manchetknoop, wit kinderhandschoentje, por tefeuille met papieren. Bij vinders bruin lederen portemonnaie met inh„ J. Dijkstal, Singel 2C8 beursje met geld, D. Kadiks, Grofbaan 21 (tusschen 6 en 7 uur n.m.) portymonnaie met inh., A. de Rij, van Smaleveltstraat 15b goude n ring, D. van Roon, van Smaleveltstraat 8.; coupon stof, A. J. Joning, L. Nieuwstraat 151/6 lederen beurs met knip- slot, J.Gilliamse, Oudé Maasstraat IA lap stof, H. de Koning, L. Nieuwstraat 51b armband horloge, D. van 't Zelfde, Sommeidijkschestraat 7; postduif, -Nauman, Lange Haven 64; postduif, A. J. Greten, Bcijerlandschestraat 29b k. schoentje in doos, H. Bergers, Hoofd straat 103 bril in étui, J. Voogd, Pernissche- straat 20 vliegende hollendcr, L. van Veelen, Havcndijk 174a 2 jasjes, A. J. Spithoven, L. Achterweg 10; handtaschje, M. Nolet, Gr. Markt 5 postduif, L. Louis, Vriendschapstraat 14a k. stroohocd, R. L. van Linden, Anth. Muijsstraat 14 rijwielbelasting plaat je, Lo Geer- des, Vecnlantstraat 2rijwielbelastingplaatje, G. v. d. Windt; Houtstraat 5 ring, H. J. van Oostrum, Rozenburgerplein 2 popje, LI. Al- dag, Pr. F. Hendrikstraat 14 papiertje met eenig geld, A. de Bloois, Sluisweg 61 bruine d.portemonnaie met inh., N. Lems, Pr. F. Hen drikstraat 14a jekker, M. Goedhart, Brandpad 25; h. portemonnaie met inh., J. Kievith, L. Haven 103 k. schoentje, M. Heetman, Korte Kerkstraat 5 ring met 3 sleutels, J. H. Evers, L. Haven 81 vernikkeld kokertje met inh., M. Rijsbergen, van Beverenstraat 38 el. arm bandhorloge, H. Kuipers, Singel 132/3 kinder schortje, van Aken, G. Verboonstraat 6. ,,H andelsbelangen No. 1832 bevat de crediteurenlijst in het faillissement J. Martijn- sé te Kethel. Zij telt 32 namen, met een totaal passief van f 26.042.30. De baten zijn nog niet volledig bekend. De verificatie-vergadering zal gehouden wor den op 29 Mei a.s. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) 0^"" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven Geachte Redactie. De vrouwen van thans loopen langs de stra ten met korte nauwe rokken, vleeschkleurige kousen, de armen, hemdsmouwtjes, het lijf om huld door stoffen, die de vormen doen uitko men het is schaamteloos. Oh, ik weet het wel, men denkt daar niet zoo bij, men kleedt zich zoo, omdat h&t^ mode is, maar, vrouwen en meisjes, zegt uw gezond verstand en uw vrouw zijn u niet, dat het verkeerd is, zich zóó te klee- den Moeders, geeft 't voorbeeld. Kleedt u een voudig, stemmig weert alle kleeding waardoor de zinnelijkheid wordt opgewekt. Staat niet toe, dat uwe dochters zich kleeden, zooals mon daine vrouwen het aangeven. Er dreigt geen gevaar in de tegenwoordige kleeding, neen, het gevaar is er al. Wecst verstandig aan uwe kin deren zijt gij verplicht schaamtelooze klceding tegen te gaan en daarin moeten wij het voor beeld geven. De jeugd weet niet, hoe gevaarlijk het is, maar wij, ouderen, moeten nooit toe staan, dat onze dochters loopen met armen bloot tot de schouders, kousen, waardoor heel het been te zien komt en van zinneprikkelende kleur. Hoeveel moeten de meisjes, die zoo ge kleed zijn, hooren van jongens en mannen, die ze op straat tegen komen, hoeveel slechte ge dachten worden er daardoor niet geboren in de harten van onschuldige meisjes en hoe jong zijn ze daardoor niet reeds bedorven. Aan wie de schuld? ,Aan U moedei's, aan uwe verkeerde ijdelheid. Gij zijt de schuldige, als uw kind vroeg in zonde valt, uw kind, dat God U toevertrouw de. Zegt nu niet„Wie er niet tegen kan, draait zijn hoofd maar om Daarmee kunt ge U niet rechtvaardigen, dwaze vrouwen. Ik, als vrouw zal U zeggen, dat alle vrouwen zeer goed weten dat zij de blikken van mannen en jongens op zich trekken, als zij zich opzichtig kleeden, dat zij de zinnen prikkelen, als ze zich schaamteloos kleeden, dat wil zeggen, zóó dat hun lichaam er verleidelijk door uitkomt Bijna in iedere vrouw zit aangeboren coquetterie, maar die mag niet in schaamteloosheid ontaarden, zooals dat tegenwoordig geschiedt Moeders, laten we allen meehelpen dezen wan-*

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2