kolonel F. J. H. Evers, die enkele dagen geleden van zijn dienstreis uit Ned.-ïndié is teruggekeerd, dooi- Z. H. den Paus benoemd tot huisprelaat. Nieuwe torpedo-jagers. Een R. C. bericht uit Londen meldt De Nederlandsche regeering heeft weer twee torpedo-jagers besteld, die volgens teekening cn onder toezicht van de Glasgowsche firma Yarrow in Nederland gebouwd zullen worden. Zij zullen voorzien worden van het nieuwste model van Yarrow-ketels. Spoorwegpersoneel. In de gisteren gehouden conferentie tusschen de directie van de Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vijf erkende vak bonden is na afhandeling van een aantal per soonlijke zaken door de directie bezwaar gemaakt, het personeel bij te staan in bet treffen van een regeling ter voorkoming van beslaglegging bij belastingschuld, aangezien zij meent zich niet te moeten mengen in de huishoudelijke zaken van het personeel. De directie deed toezegging van zoo groot mogelijke tegemoetkoming om personeel, dat afgekeurd is wegens invaliditeit aan andere geschikte betrekkingen te helpen. Vervolgens kwam ter sprake de loonregeling na 1 Juli 1925. Ofschoon de eerste vier maanden van 1925 voor het bedrijf financieel ongunstig zijn te noemen deelde de directie mee, dat er harerzijds geen wijzigingen in de loonregeling van 1 Juli 1925 tot 1 Januari 1926, den datum waarop een nieuwi loonregeling moet tot stand komen, zullen worden ingediend. Vereeniging van Nederlaadsehe gemeenten. De af deeling Zuid-Holland der Vereeniging van Nederlandsche gemeenten heeft gister, onder voorzitterschap van den heer E. Vcrnéde, bur gemeester van Voorschoten, in het stadhuis van Rotterdam een ledenvergadering gehouden. Het jaarverslag van den secretaris, den heer P. de Bruin, wethouder van Schiedam, her innert eraan, dat de afdeeling is opgericht op 26 Juni 1923 in een te 's-Gravenhage gehouden vergadering. De provincie telde op 1 Jan. 1924 1,760,749 inwoners. Op 31 Dec. 1924 waren bij do afdeeling aangesloten 48 gemeenten met 1.362,337 inwoners. Het verslag brengt voorts in herinnering, dat op 18 Juli een vergadering is gehouden, waarin het autobusvraagstuk behandeld is, en het betreurt, dat de zoo drin gend noodige maatregelen voor het verkeer in deze provincie iang op zich laten wachten. -Aan contributies is over 1924 ontvangen f 379. Hot batig saldo was f 189.19. Jaarverslag en'rekening en verantwoording werden vastgesteld. De periodiek aftredende bestuursleden, de heeren mr. S. J. L. van Aalten, raadslid van Rotterdam, G. van Andel, burgemeester van Zuidland en mr. G. van Baren, burgemeester vaii ift: werden herbenoemd. Aan de orde was daarna een bespreking om trent gemeehschappeiijken aankoop van bureau- en schoolbehoeften. De secretaris weerlegde enkele bezwaren. Het kan zijn, dat men de liefde voor den eigen ïn dd. nstaud le duur betaalt. Z.i. zijn de be sturen van de bijzondere scholen wel zoover, dat zij bereid zijn, de wegen Le bewandelen welke de gemeente gaat. Het is een eenvoudige eco nomische wet, niet meer te betalen dan noodig is, en de gelden der belastingbetalers heeft men op de meest zuinige wijze te beheeren. Op het gebied der verscheidenheid van inkt, pennen, poliooden, schriften, schaartjes, enz. wordt het hoog iija, te uovmahseeren. Centraliseert men, dan gooit men den rommel allereerst overboord Spr. Wets er op, dat er een tijd is geweest, dat een put gluten f 1.25 kostte, terwijl men in het groot minder dan de helft betaalde. De fabrieken passeeren den middenstand niet de vertegen woordiger krijgt toch altijd zijn provisie. De voorzitter geloofde te mogen constateeren, dat dit onderwerp toch alier beiangsttlling heeft. Hij vroeg den afgevaardigden, het bestuur op te dragen op de een of andere wijze te komen tot centralisatie in zake den aankoop van schooi en bureaubehoeften. De vergadering vereenigde zich daarmee. Daarna is een bespreking gehouden betreffende de uitvoering van de vleeschkeuringswet. In leiders waren de heeren mr. M. L. Kan en ar. H. J. Prins, vertegenwoordigers van de N. V. Ned." Thermo-chemische fabrieken. Bij dit punt was eeiflftjlage gevoegd, waarin er'aan werd herinnerd, dat sede rt eenigen tijd te'Amsterdam de N. V. Nederlandsche Thermo- ciumiscl-.e fabrieken bestaat, Welke zich ten doei stelt liet verwerken van afgekeurd vee en vleesci; tot nuttige producten. Deze vennootschap, aldus de bijlage, heeft een uitvoerig pospectus uit gegeven en aan de gemeentebesturen rondge zonden. In verband met het bepaalde in art. 61 van het K. B. van 5 Juni 1920 heeft de directie van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten na langdurige onderhandeling met bovengenoem de vennootschap een concept-overeenkomst tus- seheii deze vennootschap en de gemeentebe sturen vastgesteld. Uitgegaan is daarbij van de gedachte, dat volgens de bedoelingen van ge noemd K. B. de gemeentebesturen in 1927 de beschikking zullen moeten hebben over een destructor, welke niet alle gemeenten zullen kunnen bouwen en waardoor samenwerking noodzakelijk is. De bedoeling der vennootschap is, zooals uit haar prospectus blijkt, het land te verdoelen in 7 districten, in welke alle een fabriek tot het verwerken van afgekeurd vee en vleeseh zal worden gewestigd. De gemeentebesturen ver binden zich, alle afgekeurde dieren aan de fa brieken af te staan (uitzonderingsgevallen voor behouden) de fabrieken verbinden zich afge keurde dieren zoo snel mogelijk en in elk geval binnen 24 uur af te halen aan de gemeente besturen wordt een zekere vergoeding uitge keerd. De voorzitter dankte de heeren Kan en Prins voor hun toelichtingen. Het bestuur adviseert den leden, te zijner tijd een overeenkomst met de vennootschap aan te gaan. De heer Kan deelde nog mede, dat de vennoot schap binnenkort aan de gemeentebesturen con cept-overeenkomsten zal zenden. De voorzitte r sloot daarna de vergadering. Het verdrag met Belgie. Het voorloopig verslag van de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het op 3 April tusschen Nederland en België gesloten verdrag, is verschenen en luidt verre, van onver deeld gunstig. Si*4s» en bewesteiqh Nieuws. Aankoop gronden ten noorden Spoorbaan. B. en W. schrijven aan den Raad In overleg met Uwen Raad in comité-generaal zijn wij thans ovei'gegaan tot almijning van de bij executie geveilde gronden ten Noorden van de Spoorbaan, groot 17.66.33 U.A. Zooals Uw Raad bekend is, is de aankoop een gevolg van den overeenkomst met de incassobank, die, toen zij besloten had de executie der gronden dooi de hypotheefchoudster uit te lokken zich met de gemeente in verbinding heeft gesteld. Bij de daarop gevolgde onderhandelingen werd het dezerzijds gewenscht geacht met de Incasso- bank, als opvolgster, van Slavenburg Co's Bank, tegelijk te regelen de vorderingen, die laatstgenoemde Bank nog tegen de Gemeente had loopen (als gevolg van cessies aan haar door de fa. Korsten), waaromtrent geschil was ge rezen, of zij al of niet door compensatie waren te niet gegaan. O.a. was daarbij de vordering die de fa. Kor sten te zijner tijd op de gemeente zou kunnen doen gelden ter zake van de overeenkomst van straat- en rioolaanleg van 15 December 1922, als gevolg van de geleidelijke overneming door de gemeente van het riool ten zuiden van de spoorbaan. De overeenkomst schreef daaromtrent voor, dat telkens wanneer een gedeelte dezer riolee- ring in den straataanleg van liet Singelkwartier ten Zuiden van den spoorbaan zou zijn opgeno men, de gemeente den kostprijs van dat gedeel te zou vergoeden na aftrek van een afschrijving van 2% voor ieder jaar na de voltooiing van den aanleg verloopen. De kostprijs daarvan was f 52.564.58. Tevens was de Incassobank bereid facilitei ten te verkenen ten aanzien van het ter leen verstrekken van gelden aan de gemeente. Over al deze punten werd overeenstemming verkregen, als gevolg waarvan de afmijning dan ook is geschied. Ten aanzien van den koopprijs werd overeen gekomen, dat de gemeente zou betalen 240.000 - 1.36 per M2 -, terwijl zij in de kosten zou dra gen 3 van het bedrag waarvoor de gronden in veiling zouden worden verkregen. Bij den koopprijs zijn in acht te nemen de be dingen gemaakt omtrent de bovenaangestipte andere punten. Dit alles is in onderling verband te beschouwen. Rekent men de vergoeding van de cessies waarvoor de Incassobank een bedrag van f 16000. zal ontvangen mede, dan komt de grond de gemeente op 1.45 per M2. Wij meenen, dat hij voor dezen prijs met. de bijkomende voordeelen niet te duur gekocht is. Het is van belang, dat deze giond in handen van de gemeente is, daar hij, zooals reeds bleek, in handen van particuliere bezitters een voort durende bron van moeilijkheden zou opleveren. Bovendien mag verwacht worden, dat hij op den duur zijn geld wel zal opbrengen. Wij stellen U derhalve voor thans zoowel den aankoop als de overeenkomst met de Incasso bank te bekrachtigen. Een mooie reclame. Zooals U waarschijnlijk reeds bekend is biedt de N.V. v.d. Berghs fabrieken een aantal kinde- deren van de lezers van haar Blue Band-tijd schrift een reisje aan en wel voor de ouderen naar Zwitserland en de jongeren naar de bos- schen of naar de zee in Holland. De gelegenheid tot deelneming aan de reizen wordt opengesteld voor de kinderen van de le zers van het Blue Band-tijdschril'L op de volgen de voorwaarden De adspirant-deelnemers moeten het afgeloo- pen jaar leerling(e) zijn geweest van de hoogste klasse der lagere school, ambachtschool,vakschool industrieschool, huishoudschool, M.U.L.O. school dan wel van de derde klasse H.B.S., gymnasium lyceum, handelsschool, of van een overeenkom stige, hier niet genoemde inrichting van onder wijs. Zij, die op het eindrapport het hoogste aantal punten behaalden, komen voor de reis in aan merking. Bij geljjk aantal punten zal het lot beslissen. De oudere leerlingen, van pl.m. 16 jarigen leeftijd gaan naar Zwitserland de jongeren van pl.m. 12-jarigen leeftijd naar zee of bosch. Zoodra het eindrapport in hun bezit is moeten zij een in het volgend nummer van genoemd tijd schrift voorkomend formulier invullen en dit ten spoedigste, doch uiterlijk vóór 21 Juli zenden aan de afdeeling re clame der N.V. van denBergh's fabrieken,Nassau- kade 3, Rotterdam en op de enveloppe vermel den „Blue Band-vacantiereis." Leerlingen die op dien datum hun rapport nog niet hebben ontvangen kunnen dit alsnog inzenden voor wat betreft de buitenlandsche reis tot en met 27 Juli en voor de binnenlandsche reis tot en met 3 Augustus. Dit moet echter ZONNEBRAND in gelaat en hals komt veelvuldig voor bij wielrijden en andere openlucht sport. Onmiddellijk is dit te verzach- jN ten en spoedig te genezen door 1801 7 PUROL beschouwd worden als een uitzonderingsgeval en op het rapport moet door het hoofd der school een aanteekening worden gemaakt, dat dit rap port niet eerder kon worden ingezonden. De reis naar Zwitserland die 8 dagen duurt vangt 10 Augustus aan, die in Holland voor de eerste groepen 1 Augustus. Het program is zoo ingericht dat de godsdienst- plichLen vervuld kunnen worden. Katholiek Streven. Hedenavond 8 uur viert deze vereeniging in Musis Sacrum" haar jaarfeest en zal er prijs op stellen dat ook de oud-leden, deze feestviering bijwonen. v. Deventer's Glasfabrieken. Gisteren werd de gewone jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders der N. V. van Deventer's Glasfabrieken SchiedamDelft te Delft gehouden De door de directie aangeboden balans en verlies- en winstrekening werd goed gekeurd. Het dividend bedraagl nihil (als v.j.). De heer A. M. F. van Deventer werd als com missaris herkozen. Loopuyts Bank. De gister gehouden vergadering van aandeel houders van Loopuyt's Bank, alhier, heeft de winst- en verliesrekening over 1924 goedgekeurd. De brutowinst bedroeg 154.917 en de netto winst 125.517. Van de nettowinst werd een bedrag van 75.000 overgebracht op de rekening der crediteuren, om deze voor eventueele af schrijvingen en ter verdere versterking van het bedrijf te gebruiken. Daar het overblijvende be drag van 50.517 een dividenduitkeering van 3 pet. toeliet, werd hiertoe besloten. Nog werd medegedeeld, dat mr. D. M. Meer- tens, de 'ondei directeur, wegens verandering van werkkring de instelling per 30 April jl. had ver laten. Het ontslag was hem op de meest eervolle wijze verleend. UIY ROTTERDAM. Tijdelijke korting. Het voorstel van B. en W. van Rotterdam inzake tijdelijke korting (2 pet.) op de wedden van den burgemeester, den secretaris, den ont vanger en de ambtenaren van den burgerlijken stand, alsmede van den hoofdcommissaris en dc commissarissen van politie, is bij den Raad ingediend. By of klachten» wetten of verordeningen voer- geachieven en andete^offlcleele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. van Schiedanrthebben bij hun be sluit van den 18en Mei 1925 VERGUNNING VERLEEND aan de N.V. „ACETYLENA" Bij kantoor Rotterdam, tot oprichting van een on- dergrondsche benzine-installatie met bovengrond sche aftapinrichting met een inhoud van 2000 L. in en op het voetpad van de Nieuwe Maasstraat tusschen het Rozenburgerplein en de Putters- hoekschestraat kadaster Sectie M. No. 3332 (ged). Schiedam, 27 Mei 1925. Ingekomen zijn verzoeken van lo. de HAN DELSDRUKKERIJ Fa. J. B. WIJCHERS <fc Co. om vergunning tot oprichting van een han delsdrukkerij in het pancj Walvischsteeg 3, ka daster Sectie C. No. 1205, met 2 electroniotoren van resp. 2 en 1/8 P.K., drijvende een snelpers en een degeldrukpers 2o. H. VAN RIJSWIJK om vergunning tot oprichting van een kalkblusscherij in het pand Schie 74, kadaster Sectie A. No. 1353 (ged). Deze verzoeken zijn met dc bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, 10 Juni a.s., des v.m. 11 uur, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van deze verzoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende DRIE dagen vóór het tijdstip hierboven genoemd, kan op de secretarie der gemeente, van de schrifturen die ter zake moch ten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkom stig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 27 Mei 1925. INGEZONDEN. Geachte Redactie 1 Bravo „moeder" 1 Bravo Gij, die uw waar schuwende stem bij de vele als roependen in de woestijn hebt doen hooren tegen de schaam telooze kleeding. Ach hoe vaak heb ik medelijden gehad met die balanceerende wezentjes, welke haar vrouw-zijn hebben afgelegd en zich verlagen voor een mode st1- O, gij, jonglcerende bezemstelen, wandelende bloedworstetalages, wankele onzijdigheden, ge kneusde rietstengels, heuploozc en dubbeltjes- platte vraagteekens, quousque tandem hoe lang nog O, spichtige boonestaken met uw ragebol-aan- een-stok-kopjes, povere oneffenheden en wil- looze onmogelijkheden, gij, die men vroeger met den naam van vrouw betitelde, moge uw gezond verstand weder bij u terugkeeren, dat wenscht Een jongeman. Mijnheer de redacteur, Oud-Vitesse Sc h. Corinthians. Gisteravond was ik getuige van dezenwedstrijd. Plet was in den waren zin des woords een droe vig schouwspel, hetwelk evenveel op voetbal geleek als b.v. rugby op tennis. Nu weet ik wel dat voetbal geen jongedamesspel is, maar de manier waarop Verschillende O.V. spelers tracht ten hun tegenstanders „de baas" te blijven, gaat elke beschrijving te boven. Dat er danook na den wedstrijd geen half dozijn brancards be hoefde gerëquireerd te worden, ligt zeker niet aan Oud-Vitesse, doch uitsluitend aan de groote dosis geluk harer tegenstanders om op het kri tieke moment den dans (in casu doodendans) te kunnen ontspringen. Nemen noemen doe ik liever niet, alhoewel het lieusch niet kwaad zou zijnomdenamen der woestelingen te publiceeren. De beste oplossing om een herhaling te voorko men lijkt dat de clubs, die nog tegen dat „ploeg- jc" moeten uitkomen, zich terugtrekken, het geen ik ze dan ook sterk aanbeveel. Doen zij dat niet, dan zal men voor den aan vang der wedstrijden een verzekering op zijn leven moeten sluiten, als er tenminste eene Maatschappij hiervoor te vinden zou zijn 1 Maar dan de premie I Sportvriend. benienyé Nieuws. Een .auto v e r n i e 1 d. Bij de nieuwe trambrug aan den Haagwtg, onder Rijswijk, kwa men gister een Singerauto en een electrische tram uit de richting Delft. De autobestuurder was in de onderstelling, dat de tram rechtuit zou rijden, doch bij de brug ging de tram op zij af met het gevolg, dat de auto tusschen train, en brug bekneld geraakte en vrijwel werd ver nield. Ontrouw brievenbesteller. Se dert eenige jaren werden ten postkantore te Almelo onregelmatigheden geconstateerd. Her haaldelijk bereikten geldswaardige stukken niet de plaats hunner bestemming. Men kreeg ver moeden tegen den 46 j. besteller J. H. S. en werd daarin versterkt, toen hij van den binnen dienst naar den buitendienst werd overgeplaats en daarmee een. gelijke verplaatsing van de onregelmatigheden gepaard ging. De dader is nu in de val geloopen. Aan een gefingeerd adres werd, een brief, inhoudende twee zilverbons verzonden, welke brief door S* zou besteld worden. Toen hij naar bet postkan- toor terugkeerde, legde de politie de hand op hem en constateerde, dat hij de geopende en veloppe verkreukeld in zijn zak en. de twee rijks-' daalders in z'n portemonnaie had. S. legde een volledige bekentenis af en bekende tevens 10 a 15 jaar dergelijke practijken uitgeoefend te hebben. Hij beeft 20 dienstjaren. Circus Carré in veiling. Gister avond heeft de veiling plaats gehad van het ge bouw Circus Carré te Amsterdam, hetwelk op bracht 394.000. De afslag zal op 8 Juni worden g honden. ri— Krankzinnig in volle zee. Te IJmuiden is binnengekomen van een IJslandreis de IJ. M. 82 Aneta, welke een zeldzaam voor spoedige reis heeft gemaakt. Aan boord heeft zich echter een treurig geval afgespeeld. De stoker J. A. nl. is krankzinnig geworden. Toen het schip tien dagen in zee was, werd A. zeer stil en in zichzelf gekeerd. Dit heeft vier of vijf dagen geduurd. Niemand dacht aan krankzinnigheid. Opeens greep hij een maat in de borst en wilde hem met èen hamer bewer ken. Inplaats echter den stoker te raken ver wondde hij zichzelf zeer ernstig aan het hoofd. De stoker was evenwel door den knellenden greep zeer ernstig aan de borst verwond. Een der be manning wist A. te bespringen en hij werd ge bonden. Donderdagmorgen, op de "thuisreis, wist A. toch nog overboord tc springen doch werd weer gered. Daarna werd hij aan handen en voeten gebonden. Vrijdagmorgen smeekte hij schipper v. P. dan toch zijn handen vrij te ma ken. De schipper, een man, die zeer onder den mdruk was, liet zich verleiden, doch nauwelijks had A. de handen vrij of hij greep den schipper aan. Diens hond echter pakte aan en beet A. in het been, zoodat deze direct losliet. A. is naar het krankzinnigengesticht tc Sant poort overgebracht. Indisch allerlei. Hetpostbestuurheef speciale maatregelen tegen de verspreiding van pornografische lectuur genomen. Het hoofd van den telegraafdienst heeft het voornemen, aan de regcering voor te stellen, eenvoudiger telegraaftarieven in te voeren, wel ke een vrij belangrijke verlaging meebrengen. Markies di Pinedo vliegt morgen naar Soerabaya en Bima. Hij heeft van de Italiaan- sche kolonie te Batavia een gouden gedenk- plaque ontvangen. De hittegolf in Duitse hl an d veroorzaakt in vele streken uiterst hevige on- weders, ten gevolge waarvan reeds tal van men- schen zijn omgekomen. Gisteren is te Berlijn de bliksem midden in een voetbalploeg geslagen. Een voetballer werd gedood, de anderen raakten bedwelmd. a (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) JUF" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2