Prijsverlaging „DE PHOENIX" Verven en Stoomen. DAGBLAD VOO#? SCHIEDAM EM OMSTMEKEM* FEU ILLE Verborgen Heldenmoed. I 48ste Jaargang. Vrijdag 5 Juni 1925. Né. 1428? Bureau s KOEMARKT 4. Tcletoen Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 15 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medcdeeiïngen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 00 bij verlies van een wijsvinger; i 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door oeN.Holl.Algem.Verz.bank Schiedam Buitenlandsek Nieuws, HET VEILIGHEIDSPAO. |j|Na afloop van de zitting van den ministerraad, welke gistermorgen te Parijs plaats vond, ver klaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, aan de journalisten De Ministerraad heeft den geest van het antwoord, dat ik op het, jongste Britsche memo randum inzake het Veiligheidspact zal zenden, goedgekeurd. De overeenstemming tusschen de Engelsche en Fransche regeeringen is thans betreffende deze aangelegenheid volledig. Mijn antwoord op de Duitsche voorstellen inzake het Veiligheidspact zal ik naar Berlijn zenden, onmiddellijk na de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond te Geneve, waar ik een paritculier onderhoud over deze kwestie met den Britschen minister van Buitenlandsche Zaken, Chamberlain, zal hebben. Gemeldt wordt verder, dat in toevoeging tot het Britsche memorandum in zake het Duit sche voorstel tot een Westelijk garantiepact aan Parijs verklaringen zijn overgelegd, welke het Britsche standpuntuiteenzettennopens de Fran sche verdragen van wederkeerigen bijstand met Polen en Cechoslovakije. De Britsche houding is in het kort,, dat elk gevaar voor den vrede van Europa, dat buiten de sfeer van het Westelijk pact zou vallen, ge dekt zou worden door de meer algemeene ter men van het handvest van den Volkenbond. Dit standpunt komt overeen met de meening te Parijs, waar men steeds heeft volgehouden, dat de hier bedoelde verdragen onder het Vol kenbondshandvest vallen en dat de maatregel- len welke Frankrijk zou wenschen te nemen ten einde zijn verbondenen aan Duitschland's Oost grenzen te hulp te komen, volkomen in overeen stemming zouden moeten zijn met de Volken bondsbepalingen, vooral wanneer Duitschland lid van den Volkenbond is. DE WAPENHANDEL. De voornaamste gedelegeerden der Volken bondsconferentie betreffende, het toezicht op den internationalen handel in wapens zijn tot overeenstemming gekomen omtrent den tekst van de volgende, in de slotakte op Ie nemen resolutie „De verdragsluitende partijen ver klaren, dat zij de conventie inzake den handel in wapens beschouwen als den eersten stap naar een algemeen stelsel van internationale overeen komsten inzake de bewapeningen en dat het wensehelijk is, dat de internationale zijden van 't vraagstuk der wapenfabricage weldra de aandacht der verschillende regeeringen verkrij gen. DUITSCHLAND'S ONTWAPENING. De nöta overhandigd. De gezanten van Engeland, Frankrijk, Italië, Japan en België hebben gistermiddag to Berlijn aan den Rijkskanselier de collectieve nota over handigd, waarin de geallieerde regeeringen de Duitsche Rijksregeering in kennis stellen met de maatregelen, waarvan zij de ontruiming van het'Noordelijk Rijnlan d zouden a fhankelijk stellen De Britsche gezant verklaarde daarbij In aansluiting aan onze mededeelingen van 15 en 16 Jan., heb ik de eer uwe Excellectie namens mijn collega's en mijzelf een gemeen schappelijke nota onzer regeeringen te over handigen, welke de voorwaarden voor de ont ruiming der Keulsche zone bevat. De Rijkskanselier nam de nota in ontvangst 2) „Een ijlbode van den graaf van Beauville heeft de tijding gebracht dat de lord hier tegen den avond zijn intrek komt nemen." „Breng dan spoedig alles in gereedheid om hem en zijn gevolg naar behooren te ontvangen Roger Nauwelijks had de dienaar zich verwijderd of Isabel greep heftig den arm van haar nicht en staarde haar vol angst aan. „Hij komt weer om mijn arme moeder te kwellen, hij zal haar nog dooden door zijnaan- houden en dwingen", snikte zij. „Onmenschelijk", gaf Mary droevig toe. „Mary, ik moet gaan om alles in orde te bren gen j wil je de bedienden even waarschuwen en hun zeggen wat zij moeten doen „Ik zal eens metde goedcoude Bridget praten" antwoordde Mary, „maak je maar niet ongerust, lieve, we zullen voor een betere tafel zorgen dan de gasten verdienen. Zoo pratend waren zij in het slot gekomen. Ma ry knikte haar nicht vriendelijk toe en verdween in de keuken. Langzaam liep Isabel de sombere gangen door naar de kamer van haar moeder. Zachtjes opende zij de deur. Een zwaar met en zeide daarbij „Sedert de ontvangst, der door I.'we Excellentie aangehaalde geallieerde nota's, heeft de Rijksregeering zoowel bij de beantwoor ding daarvan als bij andere gelegenheden, de gelegenheid aangegrepen, om haar standpunt, nopens de kwestie der ontruiming uiteen te zetten. Ik verwijs thans naar die verklaringen. De zoo juist overhandigde nota zal de Rijks regeering onverwijld bestudeeren en zij zal daarna een beslissing nemen over de verder door haar te treffen maatregelen". De nota en het antwoord daarop zullen Zaterdag gepubliceerd worden. UELGIE. De Belgische liberalen weigeren deel te nemen aan een door Poullet te vormen kabinet. Hiermee kan men zeggen, dat er voor Zondag niets beslist zal worden, aangezien het socialis tisch congres zich eerst Zaterdag zal uitspreken ever den toestand. Een Kamer-ontbinding wordt meer en meer w aarschijnlijk. FRANKRIJK. In een dezer dagen gehouden vergadering van de socialistische groep uit het parlement is gebleken, dal deze groep niet weten wil van de financieele ontwerpen van Caillaux. Leon Blum, de leider van de parlementaire socialisten, en Vincent Auriol, de voorzitter van de com missie uit de Kamer voor financieele aangelegen heden, waren de voornaamste bestrijders van Caillaux' voorstellen. ITALIË. Naar de algemeene secretaris der fascistische partij heeft verklaard, zullen de fascisten, indien de oppositie bij haar besluit blijft om 10 Juli a.s. vergaderingen te beleggen ter herdenking van Matteotti, de vergaderzalen binnendringen en daar hun eigen dooden gaan herdenken. Men ziet den dag van 10 Juli met ongerustheid te gemoet. ITALIË EN RUSLAND. Nadat Mussolini had medegedeeld, dat de. Russische Sovjet-regeëring den wensch te ken nen gegeven bad, de betrekkingen met Italië te verbeteren, en hij de Kamer beloofd had, in dezen op uitsluitend economisch gebied te zul len blijven, heeft deze het decreet tot wet. ver heven, waarbij uitvoering wordt gegeven aan de Italiaansch-Russische handels- en schèep- vaartverdragen van 7 Februari 1924. BULGARIJE. Ongeveer 250 arrestaties hebben gister te Sofia plaats gehad ingevolge de huiszoekingen. Ongeveer 10 van het aantal personen, dat" gezocht werd, is gevonden, waaronder twee Russische agenten. Beweerd wordt, dat het doel van de actie der autoriteiten was, te zien, hoe Sofia aan worden doorzocht zonder hulp der soldaten. Deze zijn echter rond de stad geposteerd, weke gister vokomen rustig was. PERZIE. In Oost-Perzië hebben de Baruchstammen de belangrijke stad Mirjawa aan den Nusiri Durbun- spoorweg aangevallen en bezet, terwijl Khwash op 90 mijlen westwaarts, waar Perzische troepen lagen, eveneens door opstandelingen is aange vallen. In Noord-Pcrzië is de toestand iets verbeterd, hoewel deze nog steeds roerig blijft. Tijdens een nachtelijken aanval hebben de regeeringstroepen 30 opstandelingen gedood. DE STRIJD IN MAROKKO. De „Petit .Parisien" meent te weten, dat cle Fransch-Spaansche gedachtenwisselingen tot een resultaat zijn geraakt. Spanje zou er in, toestemmen de kusten van het Riffgebied nauwkeurig te bewaken, ten einde contrabande te beletten. Voorts zou het direc toire zich verplicht hebben geen enkele overeen komst met Abd-el-Krim aan te gaan, zoolang deze in oorlog met Frankrijk verkeert. Primo dé Riviera is gister te Tetoean aan gekomen. Volgens de „Mannheimer Arbeiter Zeitung" is in Germersheim onder de koloniale troepen muiterij uitgebroken, waarbij vier officieren gedood zijn. Vijftien Matokkaansche soldaten zullen voor den krijgsraad gebracht worden. In een gemeenschappelijke bijeenkomst te Parijs van de senaatscommissies voor legerzaken en buitenlandsche aangelegenheden heeft Pam- levé een uiteenzetting gegeven over den toestand in Marokko. Hij verklaarde, dat de Fransche verhezen, welke soms op leugenachtige wijze overdreven zijn voorgesteld, m werkelijkheid op 2 Juni bedroegen 318 dooüen, 1115 gewonden 195 verdwenen. En van die getallen slaat 60'% op inboorlingen. DE RUMOR IN SHANGHAI. De staking te Sjanghai breidt zich nog steeds uit, maar reeds valt een zekere reactie bij veie arbeiders op te merken. De politie heeft invallen gedaan in verscheidene roode centra, waar zij talrijke bolsjewistische geschriften vond. Sommi ge personen zijn gearresteerd. Gister bleef het rustig. De openbare diensten functioneeren nog steeds goed. Twee dingen zijn thans duidelijk, lo. dat de staking hoofdzakelijk het gevolg is van terro risme, en 2o. dat de beweging vrijwel geheel uit de handen van de studenten is overgegaan in die van een gevaarlijker en onbekende lei ding. De Chineesche kooplieden zijn ongetwijfeld uitermate geneigd tot onderhandelingen, doch zij durven onder de gegeven omstandigheden de vertegenwoordigers van de leiding der buiten landsche concessie zelfs niet bezoeken. De overkomst van de regeeringsgedelegeerde, admiraal Tsai Ting-kan, en den onder-minister van Buitenlandsche Zaken, Tsjeng, zal wellicht oenige verlichting kunnen brengen, daar beiden mannen zijn van erkende reputatie. Doch er zijn in China te veel machten, die het gezag; van de regeering beknibbelen, en hoewel de toestand heden uiterlijk kalm is, kan hij zich elk oogenbiik in ernstige richting ontwikkelen. De Britsche kruisers „Diomedes" en „Car lisle" liggen reeds voor* Shanghai en hebben sterke detachementen matrozen aan wal ge zet. De kruiser „Dispatch" met een duikboot- eskader en een kanonneerboot zijn naar Sjanghai onderweg. Vierhonderd man infanterie van het garnizoen van Hongkong staan gereed om naar Sjanghai te vertrekken. Sjanghai zelf is waar- schijnlijk voldoende in de macht der mogend heden, doch de toestand in het binnenland geelt reden tot groote ongerustheid Na de ordelijke betooging, .eergister door de studenten te Peking gehouden, trachten zij, maar zonder silcces, de Kamer van Koophandel over te halen tot het proclameeren van de al gemeene staking. Een nota van de mogendheden, in antwoord op het Chineesche protest tegen de wanorde lijkheden te Sjanghai, weipt, naar Reuter meldt, dt verantwoordelijkheid op de opstandelingen tu dringt er hij de Chineesche regeering op aan, een geest van verzoening aan oen dag te leggen. Tegen de Britsche militaire interventie in de stakingskwestie te Sjanghai is uit naam van de Britsche vakvereenigmgen een protest gepubli ceerd door den voorzitter en den 2de-secretaris van den Algemeenen Raad van het Trades Union Congres. v Groot opzien is in politieke kringen gewekt door het feit, dat de Russische gezhnt te Pe king, Karachan, de Chineesche regeering de deelneming van de Russische regeering heeft overgebracht met het overlijden van de te Sjang hai bij de onlusten doodgeschotenChineesche arbeiders. Volgens particuliere berichten uit Cnina neemt ae vijandige beweging tegen de vreemdelingen m alle groote Chineesche steden van dag tot dag toe. Overal meiden de consuls, nat Sovjet-agenten en Chineesche communisten, die num van geldmiddelen zijn voorzien, de volksmassa opzweepen en vooral de organisaties der kooplieden ten dode dooi umkoopmg trach ten te bewegen, een levensxniddelenboycot tegen de Europeanen te beginnen. Tot nu toe is nog niet besloten tot een ge meenschappelijke actie van Frankrijk, Italië, Japan, de Vereemgde Staten en Groot-Brittan- nië maar de regeeringen dezer landen staan voort durend niet elkaar in verbinding en houden el kaar op de hoogte van de door ieder genomen Siappen, zoodat ieder oogenbiik tot een gemeen schappelijke actie tegen China kan worden over gegaan. ALLERLEI. Uit Brussel. In de Gentsche glasfabriek La Lijs is een conflict tusschen werkgevers en wer- nemers ontstaan, waarop de directie de fabriek heeft gesloten. 2200 arbeiders zijn werkloos. Het gevaar van een staking onder het Bcr- iijnsche trampersoneel is van de baan. De di rectie heeft namelijk de loonsverhoogingon van 5 tot 7 pfennig per uur toegestaan. Blnn enlaad. Hel aceoord met Belyie. In verschillende bladen zegt de „Tijd" wordt scherpe critiek uitgeoefend op het verdrag dat in April j.l. door de Ministers van Karnebeek en Hymans te 's-Gravenhage onderteekend en aan de parlementen in beide landen ter goedkeu ring is voorgelegd. De grondtoon van deze cri tiek is, dat in economisch opzicht te veel aan België wordt toegegeven. België krijgt naast allerlei faciliteiten inzake beloodsing, afwatering, enz. voornamelijk drie concessies 1. de garantie dat de bchelde steeds aan de eischen der moderne scheepvaart zal beantwoorden 2. een kanaal Antwerpen Telef, 15. gouddraad doorwerkt gordijn verdeelde het ver trek in tweeën. Voorzichtig trok Isabel haar sleep op om alle gc-druisch te vermijden, schoof het voorhangsel op zij en blikte naar binnen. In een 1 oek van het sober gemeubelde vertrek stond een groot, hoog ledikant met een donkere dvapecring er om heen. In 'n nis was 'n rustbed geplaatst, waarop een dame lag te slapen en naast haar op 'n lagen zetel zat een kamenier van middelbaren leeftijd. Toen Isabel met kloppend hart binnen trad en naar haar moeder keek, legde de kamenier den vinger op den mond. Het gelaat van de barones, die altijd als de schoonste der hofdames van koningin Mary had gegolden, toonde nog haar V'-ocgce bekoor lijkheid. En ofschoon tijd, zo g en ziekte de sporen in haar trekken hadden achtergelaten, den levenslustigen glans harer oogen hadden gedoofd, haar donkere lokken gegrijsd en haai roode lippen verbleekt hadden, toch lag er nog een innemende lieftalligheid over haar gelaat. Licht zuchtend ontwaakte zij en wierp een teederen blik op Isabel. „Heb je op het voorplein gewandeld, mijn kind", vroeg ze. „Ik heb zoo goed en zoo lang geslapen. Goddank 1" „Ja, lieve móeder", antwoordde Isabel. ter wijl zij aan haar zijde neerknielde. „Ik heb met, Mary gewahdeld totdat de komst van een bode mot een brief van lord Beauville mij stoorde. Het schrijven is kort en behelst slechts het verzoek met u over een gewichtige zaak te mogen spreken en hem, een jongen bloedverwant die hem, verge zelt en zijn gevolg eenige dagen gastvrijheid te verleenen." „Ik vrees", antwoordde de barones; „dat hij weer zal trachten mij van mijn besluit af te bren gen en mij te bewegen Walter terug te roepen. Ach, waarom doet, hij mijn moederhart zoo lijden? Verlang ik niet met al mijn krachten om mijn lief kind weer in mijn armen te sluiten Zou ik mijzelf van dat geluk berooven, wanneer ik niet wist, dat het Gods heilige wil is „En pater Gerard, lieve moeder", vroeg Isabel. ,,0, wat zelfzuchtig ben ik I Daaraan heb ik in 't geheel niet gedacht. Wat zouden wij doen De tijd is beperkt, Waar kan hij heen vluchten En haar zwakke gestalte beefde van angst en opwinding. „Moeder," kalmeerde Isabel, „ik dacht dat het niet noodig was te vluchten. De graaf zal hem toch in geen geval verraden." „Zeker mijn kind. zeker, maar wie staat borg voor zijn gevolg De belooning voor de gevangenneming van een priester is hoog en lokt velen aan neen, zijn leven is hier nic-t veilig." Wacht,"viel Isabi 1 opeens haar moeder m de rede, „daar sclnet mij iets t< binnen. Laat, hem naar tie boerderij van pachter Ford gaan. Zoo juist ontmöctte ik zijn dochter Rose. Misschien kan pater Gerard als knecht verkleed met haar mede naar huis gaan. Fords woning is niet zoo ver hier vandaan. Ik hoop dat hij daar buiten gevaar is." „Goed, mijn kind", antwoordde de moeder. „Ga nu, Isabel, zoek onzen eerwaarden pater op en verzoek hem, aanstonds even bij nnj lc komen." II. Isabel verliet de kamer, opende een andere ur en liep door een lange kronkelende gang Ufc van het slot Voor leur en liep door een het slot Voor naar een verwijderd gedeelte vS ii i a-it een vreemde nauw be- een klein deurtje, dat een ne hebben, stond zij stil en klopte zacht. merkt zou Een stem van binnen verzocht haar binnen te komen. Isabel trad naar binnen en sloot de deur zorgvuldig achter zich dicht In het kleine vertrek stonden geen andere meubels aan een ruw houten tafel, wat stoelen, een geopende kist en n ijzeren bed. Aan tafel zat een ouch men M„t o'rijze ha-en en een vrienie ijk open gelaat. c.wi zat een vrouw, in een groeien egenovei' hen ranwen reismantel gthüid uit den ten wo pen kap stak een fri. ih jongemeisjes- ozichfc. Toen Isabel binnent. ud; stond zij on, ooOg beleefd en wilde het vertrek verlaten.' „Blijf maar, Roze", sprak 1 abel vriendelijk. Bet verheugt mi., je hier te effen, ik wilde Ie juist laten roepen." Dan stepte zij naar voren keek den ouden man ontroerd in de oogen en zeide treurig:,,Eerwaarde vader,u moet vluchten. (Wordt vervolgd) BBBB9B» ClüUl l/U «WW* naar Kvnn,.», i JUllj 15 i L L. ".V? .V. ..fi v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1