Maandaer a.s. wordt de melkprijs weer met 1 cent verhoogd. BRUSSELSCHE KRONIEK. Luxor. „Het geheim van kapitein Anthony" is de eerste film welke langs het witte doek glijdt en zien laat de tragische geschiedenis van een vrouw die haar leven in verbittering slijt, omdat zij zich verraden gelooft, door hem die haar -ft liefste was. Eerst na langen jaren blijkt het dat „haar held" werkelijk dien naam verdiende de costumeering is bijzonder mooi. Monty Banks als haar-specialist is een uit stekende film voor wie het lachen verleerd heeft, of wie de kunst wil leeren om met harige honden en kaalhoofdige heeren voordeelige zaakjes te maken. „De terugkomst van Robinson Crusoe" is een geestige trucfilm en het laatste nummei „In de knel" geeft Richard Talmadge te aanschou wen in volle actie via den boksring geraakte deze mannetjesputter toch nog in den verlovings- ring. Een mooi program Een politiek debat. Naar wij vernemen, heeft weth. Boddeüs zich in principe bereid verklaard om met weth. de Bruin in een openbare vergadering te debattee- ren over „de revolutie-bedoelingen van lei dende S.D.A.P.-figuren in Nov. 1918" welke kwestie gelijk men weet ook reeds bij de begroo- tingsdebatten 1925 ter sprake werd gebracht, doch toen niet in den breede kon worden bezien. Onlangs toen Jin;. Mr. de Geer hier in „Musis" een spreekbeurt vervulde, liet weth. de Bruin zich tijdens het debat ook over dezelfde zaak uit en moest daarbij leelijk het onderspit delven. Ook weth. Boddeüs zal zich dus wel met succes weten te weren, en de Bruin's waanidee, dat voormannen der S.D.A.P. in 1918 hier geen revolutie zouden gewild hebben, duidelijk aan de kaak stellen. Wanneer de debatavond zal plaats hebben, is nog niet bekend. De Melkprijs. In het midden enkele Oögenblikken Voor het vertrek van de deelnemers öan den wedstrijd in 1924. Bovenaan, van links naar rechts Magdaleve (Spanje) Bienaimé (Frankrijk); Bachman (Zwitserland)Dunvdle (Engeland) en Van Orman (Amerika), die thans deelnemen aan den wedstrijd. Onderaan, Van links naar rechts Demüyter, Veenstra en Dalrousse, Belgische deelnemers. (Zie verder den brief van onzen Brusselschcn correspondent). Gistermorgen ca. 7 uur kwamen in de Gerrit Verboonstraat twee wielrijders L. I van hier en T. H„ uit R'dam, door verkeerd uitwijken van een van beiden met elkaar in bot sing en vielen op den grond. Op 't zelfde moment kwam een auto hen achterop de gevallenen konden zich nog juist veilig bergen, doch moesten aanzien, dat de twee fietsen door de auto vermor zeld werden. De politie onderzoekt, wie verkeerd is uitgeweken. Gister is door de politie alhier aangehouden, de 28-jarige grondwerker P.V., verblijf houdende op een woonschip in de Schie te Rotterdam, die verdacht wordt van den on langs in de Lighallen gepleegden schandelijken diefstal van dekens'enz. Een deken en een hand doek werden nog in beslag genomen. Buurtver. Boterstraat. Door het buurtcomité Boterstraat werd Don- derdrgavond in het hiertoe door den heer Vre- denbregt welwillend beschikbaar gesteld café „Nationaal" aan deze straat gelegen, een in alle opzichten geslaagde buurtvergadering ge houden. Door den voorzitter van het comité, de heer Wielemans werd de bijeenkomst geopend. Spr. bracht dank aan de milde gevers voor de inder daad mooie prijzen die beschikbaar waren ge steld om het mogelijk te maken een tombola te kunnen houden. Voorts memoreerde spr. nog de oprichting van het Boterstraatcomité, dat aanvankelijk nog al te kampen had met. verschillende aange legenheden, doch dank zij tenslotte de krachtige medewerking van de bewoners werden de moei lijkheden overwonnen en kon deze feestvergade- ring gehouden worden, die, gezien de opkomst en blijde stemming, wel zou slagen. Spr. heette den aanwezigen hartelijk welkom en wensehte hun een prettigon avond toe. Daarna werd door allen gezongen het volks lied, Wilhelmus en het feestlied-Buurtcomite Boterstraat. Ook hier was gezorgd voor een amusant pro gramma, een mooi stukje muziek piano en vi00] zang en voordracht,, niet te vergeten,,de tombola". Een programma, dat eenige uren van gezellig samenzijn gaf en dat voor menigeen de zorgen des levens eenige oogenblikken op den achter grond deed schuiven. Kostelijk heeft men zich geamuseerd, \ooia] „De schoolmeester" voorgedragen door den heer Vrederibregt, en het optreden van mej, Soeters gaf een uitbundig applaus. Aan het slot van den avond bracht de voor zitter dank aan allen die tot het welslagen van den avond hadden medegewerkt en deelde nog mede dat het in het voornemen ligt binnenkort de bewoners andermaal tot een bijeenkomst uit te noodigen, alsdan met het doel de straatver siering nader te bespreken hierna ging men in een prettige stemming huiswaart-. Handelsbelangen No. 1 835 be vat de crediteurenlijst in het faillissement J.C.K. Kempe, alhier. Zij telt 14 namen, met een totaal passief van 9.966.75. De baten zijn nog niet volledig bekend. De verificatie-vergadering zal gehouden wor den op 9 Juni a.«. Te Leiden slaagde gisteren voor het examen assistent-apotheker, mej. H. P. Baris, van hier. UIT ROTTERDAM. W, B. Theater. Het journaal gaf eenige beelden te „genieten' van de gevechten in Marokko, terwijl de revue een jacht te zien gaf op kaaimannen in Brazilië. Hierna een klucht in één acte „Gevangene no. 13". Als hoofdnummers voor de pauze een prachtfilm in 5 acten „Arme Vrouw". Deze film speelt zich af te midden van een schitterende natuur en is een waar kunststuk van filmfoto grafie.Het Verhaal is sterk dramatisch en eindigt o wonder, nu eens niet in een omhelzing. ■Als variéténummer „Professor Roland", welke eenige sterke staaltjes gaf van gedachte-over brengen. Na de pauze een zeer mooie film in 5 acten „Mag een dokter spreken een spel van strijd tusschen ambtsgeheim en ouderliefde. Een mooi werk vol spanning. Als geheel een zeer goed programma, wat wij gaarne aanbevelen. (Van onzen correspondent). (Nadruk verboden). De G o r d o n - B e n n e 11 b e k e r Een interessante luchtvaart- p ra e statie. Brussel, 5 Juni '25. „La ruée vers le bois" kondigen de Fransche bladen de laatste dagen aan, sprekende over het mooie weer dat hier sedert een week iederen opgewekt maakt en voor den wedstrijd om den tweeden Gordon-Bennettbeker een enorme be langstelling laat verwachten. De bladen staan vol met berichten over deze internationale luchtvaart-prestatie, die nu voor de derde maal achtereenvolgens in België wordt gehouden. Zij is een middenpunt van belangstel ling geworden die niet eindigen zal dan wanneer het laatste landingsbericht zal bekend zijn over een paar dagen, en al maar door verhoogt. Sedert maanden trouwens is de belangstel ling opgewekt door reclame op al de midden boulevards, alhoewel het geenszins daaraan al leen is te wijten dat liet Solboschplein nabij het Ter Kamerenbosch door duizenden kijklustigen wordt overstroomd. Bij de Belgische bevolking is de sport als tot een groote deugd verheven en wie winnaar is van een of anderen belangrijken sportwedstrijd mag zich verheugen over een grootere popula riteit in den strengen zin van het woord dan den eersten minister Personen als De Muy- ter, de Belgische luchtvaarder die den eersten Gordon-Bennettbeker verleden jaar definitief heeft gewonnen, en thans nogmaals ingeschreven is voor den wedstrijd, en Thieffry, de advocaat luitenant-vlieger van den vliegtocht Brussel Kinsjasa (Belgisch Congo) hebben dit ervaren. De ontvangst die hun bij hun terugkomst te beurt viel was in den vollen zin des woords ko ninklijk. Geen vorst, wiens bezoek aan de Belgi sche hoofdstad wij mochten bijwonen, bracht zooveel volk ter been bij zijn aankomst als deze twee sporthelden. Ook zij die zich doorgaans niet met de sport bezighouden geraken onder de bekoring van dezen avontuurlijken tocht met luchtballons, die elk der luchtvaarders volgens de grillige winden naar een onbekende bestemming voeren zal, en in angstige spanning volgt men de uit slagen die, eenmaal vertrokken, geregeld volgens de ingekomen landingsberichten worden gepu bliceerd, soms wel met speciale uitgaven van verscheidene bladen. Iets meer sensationeels is moeilijk uit te denken en daar de Brusselaars dol op sensatie belust zijn, baart het nietde minste verwondering dat de wedstrijd een reus achtig succes beleefd. De oorsprong van den eersten heker is bekend. Een der meest bekende en rijke Engelsche sport journalisten, met name James Gordon-Bennett, loofde den beker uit om de luchtvaart internatio naal te bevorderen. Steeds werden de wedstrij den gevolgd door de geheele wereld, vermits van elk land, of vrijwel van elk land, deelnemers wa ren ingesehreven. Toen het vorige jaar de oor spronkelijke beker definitief gewonnen werd door Ernest Demüyter dacht men eerst dat het met de groote luchtballonwedstrijden zou ge daan zijn. De Belgische Aero-club heeft er echter voor gezorgd dat zulks niet het geval zal wezen. Alhoewel eerst werd geaarzeld omdat men dacht dat de nieuwe trophee niet dezelfde belangstel ling zou opwekken als de oorspronkelijke werd het initiatief van een nieuwen beker tóch geno men en slaagde uitstekend. Het tegendeel van de eerst gekoesterde verwachting heeft zich eigenlijk verwezenlijkt. Zelden hebben zooveel luchtballons aan den wedstrijd deelgenomen als thans. Niet minder dan een en twintig namelijk behoorende tot zeven verschillende naties. De nieuwe beker is een echt kunststuk dat op goed geslaagde wijze de gedachte symboliseert die eenigszins bij het uitschrijven van den wed strijd ten grondslag ligtde verovering der lucht. Van het voetstuk stijgt als een groot zeildoek omhoog, waaraan zich krampachtig vijf vrouwen vastklampen die Europa, Azië, Afrika Amerika en Oceanië verbeelden. Het stuk is in zilver, en is het werk van den beeldhouwer Paul van de Kerchove. De waarde, die verscheidene honderd-duizenden franks bedraagt, wordt be taald uitsluitend door Belgische inschrijvingen. Men zal zich vergissen indien men denken moest dat de inrichting van den wedstrijd, waar mee de Belgische Aero club zich thans voor de derde maal achtereenvolgens belast ziet een kinderspel is. Om goed de taak van de iijf-ichters te begrijpen moet men weten dat elk land een luchtvaartorganisatie bezit een Aero-club, en al deze clubs algemeene aanwijzingen krijgen Van de F.A. I- Fédéretion aéronautique internatio nale Deze is het die de algemeene houding van de aangesloten clubs regelt en ook o.m. de data bepaald waarop de groote luchtvaartpres taties dienen gehouden te worden. De datum van 7 Juni werd aldus gekozen voor de betwisting van de Gordon-Bennettbeker. Met de organisatie zelf van den wedstrijd zijn wij ter plaatse gaan kennis maken, nl. op het Solboschplein, nabij de nieuwe gebouwen van de Brusselsche universiteit. Een der inrichters vertelde ons over de moeilijkheden die dienen overwonnen te worden.' Men moet eerst en vooral beginnen door zich in verbinding te stellen met de verschillende clubs, om hun deelneming te vragen, wat een uitgebreide correspondentie noodzakelijk maakt, Vervolgens dient gezorgd voor een vertrekplaats, die aan belangrijke eischen moet voldoen, als gemakkelijke tramverbindingen, gasleiding, ter reingolvingen om het publiek een gemakkelijk gezicht te verschaffen op de ballons en het ver trek. Na lange overweging heeft men zich toch tot het Solboschplein bepaald, waar tot dusver steeds de wedstrijden werden gehouden de vorige maal werden er aan nietminder dan300.000 personen een fantastisch cijfer toegangs kaartjes afgeleverd. De gasinstallaties zijn er volmaakt, wat zeer belangrijk is, daar voor 21 ballons niet minder dan 44.000 kubieke meter gas noodzakelijk zijn. Jammer genoeg is hetde laatste maal dat dit terrein zal beschikbaar zijn een volgende maal zal zal er reeds druk worden gebouwd. Men begrijpt gemakkelijk tot welke stappen het benuttigen van dit alles aanleiding heeft de Staat, dé gemeenteadministraties, de gas en electriciteitsmaatschappijen, enz. moeten toe latingen afleveren en inspecteurs afvaardigen. Voor den dag zelf is al het personeel van de Brusselsche tramwegmaatschappijen op de been. Na al het voorafgaande werk komt de kwestie der engagementen. Iedere Acro-club deelt mede, dat zij een, twee of drie ballons aan den wed strijd laat deelnemen, echter zonder de namen der luchtvaarders te noemen dit, om aan te toonen, dat het wel degelijk het land is dat mededingt en nog andere talrijke redenen, te lang om hier te vermelden. De ballons worden naar België verstuurd en de Belgische club zorgt voor de douaneformaliteiten, het trans port enz. Hier ook is het werk ingewikkeld en lastig dit jaar b.v. stuurt Amerika niet minder dan 4000 kilo ballonlapage. De inrichting op het plein zelf gaat met niet minder moeilijkheden gepaard. Vierduizend me ter houten afsluitingen dienen gevonden te worden. Brussel bezit daarvan slechts de helft, zoodat de club zich tot al de Brusselsche voor steden moet richten, de afsluitingen naar Brussel moet vervoeren en ze dóen aanbrengen. De stad stelt daarvoor een kleine ploeg arbeiders ter beschikking. Vervolgens moet 20.000 kilo fijn zand ter plaatse worden gevoerd, moeten loodsen ge bouwd, electrisch licht aangebracht enz. Van heden af tot Zondag a.s. moet gezorgd worden voor de voeding van 500 manschappen, die belast zijn met den ordedienst ter plaatse. De bedrijvigheid in de Aero-club is dan ook groot. Dagelijks is er een grooten berg werk klein te krijgen en daarvoor zijn alle krachten noodig op een dag worden naar het buitenland alleen niet minder dan 80 tot 100 brieven ge stuurd. De> wedstrijd zelf is nauw verbonden aan de weersgesteldheid. Het metercologisch instituut te Ukkel, waar het observatorium is gevestigd, bewijst dan ook belangrijke diensten." Den dag van het vertrek, zoo werd ons medegedeeld, weet het een krachtproef te verwezenlijken, die door de luchtvaarders in 't bijzonder wordt gewaardeerd. Om 11 uur 's ochtends, als het de weerkundige berichten ontvangt van Europa, die speciaal met het oog op den wedstrijd worden uitgezonden, weet het, vóór het eerste vertrek aan al de deelnemers van den wedstrijd een kaart te leveren met al de luchtstroomingen' Deze krachtproef is verbazend als men weet, dat de kaart, te Ukkel opgemaakt te Evere moet gedrukt worden, en om 3 u. op het Solboschplein wordt uitgedeeld. Nergens worden de luchtvaarders zoo goed van aanduidingen voorzien. Overal elders dienen zij zich tevreden te stellen met een kaart van den vorigen dag. Amerikaansche volksplanters in het midden dei- Vorige eeuw en heeft veel overeenstemming metde film welke voor eenige jaren Veel aandacht vroeg, nl. de Zuid Afrikaansche film „Die voortrekkers" Het is de geschiedenis der volksplanterê welke zich in het oosten der Vereenigde Staten hadden gevestigd en een nieuw vaderland in den weste lijken staat Oregon gingen zoeken. Het is een werk vafi grootschen opzet en ongemeene beko ring met machtige momenten en schitterend spel, terwijl de verschillende typen goed getrof fen zijn. Een geschiedkundig werk, waarin een roman zeer aannemelijk is gevlochten. Prairie- branden, Indianenovervallen en opwindende buffeljachten zorgen voor een gezonde sensatie. Het geheel is een verhaal vol leven en realisme. Het programma wordt verder aangevuld met een leuke een-acter, wereldnieuws en het Hollandsch Journaal. Het is werkelijk jammer, dat dit mooie programma slechts een halve week draait. OM DEN TWEEDEN GORDON-BENNETTBEKER.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2