handelsgebied is het verdrag gebaseerd op het beginsel der meestbegunstiging, dat in bijzonder heden is uitgewerkt. Ir. Canter Cremers. Uit Cairo is vanmiddag hier te lande het vol gende telegrafische bericht omtrent den toestand van ir. Canter Cremers ontvangen Crisis voorbij goede hoop. Politieke samenwerking. Nu in België een katholiek-socialistisch mi nisterie wordt gevormd, zal misschien hier of daar een derde-rangs-propagandist van de S.D. A.P. naar het Belgisch „voorbeeld" verwijzen ten betooge, dat ook hier te lande tegen zulk een samenwerking geen bezwaren meer zouden bestaan. Roode propagandisten ergens in een achter hoek zullen in het vuur van den verkiezings strijd, wanneerr men de argumenten niet op een gouden schaaltje weegt, wel eens komen ver tellen, dat de Katholieken in Nederland nu \Vel gauw zullen doen;, wat door'hup geloofsgenooten in het buitenland is voorgedaan. Maar wij heb ben zóo'n vaag vermoeden, dat de leiders der S.D.A.P. wel zóó verstandig zullen zijn, zich 'niet op het Belgisch voorbeeld te beroepen. Zij toch lezen ook wel eens een Belgisch dagblad zij hebben met hun Belgische partijgenooten wel eens op een internationaal congres ge sproken en zij weten dus precies, hoe dat Bel gische socialisme er uit ziet en hoe met de sa menwerking te Brussel staat. Men weet, hoe men daar tot deze samenwer king is gekomen. Er zijn in België drie groote partijen een katholieke, een liberale en een „Belgische Werk liedenpartij" (B. W. P.). Een voorstel óm den naam „Socialistische Partij" te voeren, is on langs afgeketst. Vóór den oorlog zijn de Katholieken iaren lang aan het bewind geweest. Zij hebben toen groote fouten gemaakt, waarvan de voornaam ste is, dat zij er niet in geslaagd zijn, den school strijd op te lossen door voor het katholiek on derwijs de financieele gelijkstelling met de open bare school in de Grondwet vast te leggen. Van deze en andere fouten plukken zij nu de wrange vruchten. Zij hebben de meerderheid verloren en zijn alléén tot regeeren niet meer in staat. Na den oorlog heeft men een paar kabinetten uit de drie groote partijen gevormd. Dat was een ongezonde toestand, die alleen onder zeer buiten gewone omstandigheden kon worden aanvaard. Het parlementaire stelsel eischt nu eenmaal, dat er tegenover de rcgeeringscombmatie een oppositie staat, die scherp toekijkt en de re- geering geen critiek spaart. Terugkeeren tot gezonde parlementaire toestanden was echter moeilijk. Geen enkele partij had de meerderheid. Liberalen en socialisten konden samen niet legeercn. En de Katholieken kunnen slechts deelnemen aan hut bewind, wanneer zij óf met de liberalen óf met de socialisten samenwerken. Zóó was de toestand ret-ds vier >aar geleden. Van 1921 tot 1925 hebben de Katholieken met de liberalen geregeerd. Deze combinatie had hare nadeden. Er wad siap gelegeerd. De Belgische Werkliedenpartij bleef m de oppositie en had viij spel voor ten demagogische propaganda. ioen nu bij de 'ongste Verkiezingen de ka tholieke partij een paar zeteis aan de Vla&nsche nationalisten verloor en de liberale partij ver nietigend werd verslagen, trokken de liberalen zich terug en weigerden met de Katholieken verdere samenwerking. Intusschen had de koning eerst een socialist als kabinetsformateur gekozen en deze wilde met een deel der katholieke fractie samenwerken onder zijn leiding, ter uitvoering van liet socialistisch vakiezmgsprogram en op zijn voorwaarden. De Katholieken weigerden zij besloten één te blijven. Na veel over en weer praten is de toestand nu zóó, dat het kabinet door de katholieken premier (den heerPoullet) wordt gevormd, de socialisten slechts vijf van de elf portefeuilles krijgen en het regeerings- program een compromis zal zijn van wenschen, waarmede buide regeeringspartijen zich kunnen vereenigen. Een vergelijking mèt de toestanden hier te lande gaat natuurlijk niet op. In België staan de katholieken voor een moeilijke keuze met de liberalen of met de socialisten. Zij moeten kiezen want zonder katholieke medewerking js geen regeering mogelijk en het land moet ten slotte geregeerd worden. De keuze is moeilijk, -want heide partijen, de liberale en de socialistische, zijn krachtens haar samenstelling ldassc-par- tijen. Daartusschen in staan de katholieken als de éénc groote partij, die alle klassen cn standen omvat. Samengaan met de liberalen of met de socialisten beteekenl, dat het evenwicht naar een of andere zijde wordt verbroken en het zal voor den heer Poullet dan ook een heele toer zijn, om in dit avontuur de eenheid der katholieke partij te behouden. Gelukkig worden wij in Nederland voor zulk een keuze nog niet gesteld. De B. K. Staatspartij is hier te lande ook in de minderheid, zoodat zij niet alleen kan regeeren. Maar zij moet bij het zoeken naar bondgenooten niet kiezen tusschen den Vrijheidsbond en de S.D.A.P. Zij heeft naast zich twee Protestantselie partijen, die, ondanks alle verschil van meening, toch tweeërlei met haar gemeen hebben, namelijk dat zij geen klasse partijen zijn en het land naar christelijk beginsel geregeerd willen zien. Overigens, 'de Belgische Werkliedenpartij is geen S.D.A.P. In 't verkiezingsprogram der Bel gische socialisten is met geen woord van soc a- Jfsatie gerept. En van nationale ontwapening zijn de Belgische socialisten beslist tegenstanders. Zij vragen alléén dat de militaire diensttijd, die nu 13 maanden is, wordt verminderd. Afschaf fing of openbaarmaking van het geheim militair verbond, met Frankrijk, dat onder socialistisch bewind in 1920 is tot stand gekomen, en ver mindering van het legercontingent, dat in vre destijd 55,000 man per jaar is (in Nederland 19,500), wordt door de Belgische socialisten niet gevraagd. Waerrqede wij maar willen zeggen, dat de leiders der S.D.A.P. wel zóó verstandig zullen zijn, zich niet te beroepen op het „voorbeeld" van hun Belgische partijgenooten, die straks een oorlogsbegrooting van plus minus één milliard francs gaan verdedigen. „Tijd." en t«ewesleli|k Meaws. R.K. „Kieskring „Dordrecht". In café Centraal te Rotterdam is Zaterdag onder voorzitterschap van den heer G. C. Wub- ben de jaarvergadering gehouden van onzen R.K. Rijkskieskring. Na goedkeuring der jaarverslag en van se cretaris en penningmeester, welk laatste ver slag een batig saldo aanwees van 316.15 werd overgegaan tot de bestuursverkiezing. Herko zen werden de heeren P. J. Barendse, Honselers- dijk en L. J. Duyvestein Winkel. In plaats van mej. Engering werd gekozen C. A. M. Jansen te Schiedam. Als afgevaardigde naar de Bondsver gadering te Utrecht op 20 Juni a.s. werden aan gewezen de heeren G. J. Tollenaar te Dordrecht, en R. labbers te Sommelsdijk.Bij de rondvraag werden door verschillende heeren inlichtingen ingewonnen omtrent verschillende verkiezings aangelegenheden als uitgifte van propaganda materiaal e.d. Ofschoon men betreffende het uitgeven van een verkiezings-courant op meer medewerking der betreffende candidaten had ge meend te mogen rekenen, zal toch met de uit gave hiervan de noodige spoed worden in acht genomen, zoodat tegen half Juni de verzen ding hiervan een aanvang zal kunnen nemen. Verder zal de propaganda krachtig ter hand worden genomen. Hierna verkreeg de heer C. J. Kuiper, lid der Tweede Kamer, gelegenheid om in een uitstekend gedocumenteerd betoog de leidende gedachte van de politiek der laatste drie jaren te belichten. Aan het „Msb"-verslag onlleenen wij Na een korte inleiding liet spr. naai \oren komen hoe de zittingsperiode 1918 '22 geheel in het teek en stond van ingrijpende sociale hervormingen, als verklaarbare reactie op het groote leed door den oorlog over de mensch heid gebracht. In 1922 bleek echter, dat die gioote stappen in die richting moeilijk waren vol te houden. Door ons program van 1922 loopt dan ook als hoofdlijn de gedachte om het herstel van het verstoorde financieel evenwicht te verkrij gen door bezuiniging op de takken van staats dienst en om bij de wetgeving zooveel mogelijk rekening te houden met de financieele en eco nomische mogelijkheden. Gezien de scherpe wereldverarming kon men geen andere richting Uit, de verlaging van het welvaarLspeil was niet tegen te gaan. Naarmate de inkomsten daalden, steeg de staatsschuld. Bedroeg deze in 1913 nog slechts 1154 millioen in 1922 was zij geklommen tot 3108 millioen in 1923 tot 3160 millioen met het gevolg dat onze creclietwaardigheid aan het afnemen ging. Inflatie had hiervan het ge volg kunnen zijn en-algemeene verarmingtegen over verrijking van slechts enkelen. Doch dank zij de politiek van de laatste jaren die gericht was op het sluitend maken van dé begrooting is dit gevaar afgewend. Nu kunnen we een vergelijking met ander landen met glans doorstaan. Maar de moeilijkheid was bij dit alles de juiste middelen te vinden om de begrootin0' sluitend te maken. Hierdoor kwam spr. na eenige beschouwingen over het idéé der rentel00ze staatsleeningen gegeven te hebben tot de kern van zijn betoog n.l. de bezuinigingen der regee ring op het gebied van het onderwijs, de lands verdediging en het ambtenaarsbudget. Uitvoe rig stond spr. bij elk dezer paragrafen stil. Rij kon er op wijzen hoe de uitgaven voor elk dezer hoofden in 1922 respectievelijk 164.6, 128 3 en 210 millioen bedroegen en hoe zij in 1920 ee- daald zijn tot resp. 144, 95.1 en ongeveer 190 millioen, zijnde dus een vermindering met 70 millioen. Dan onderwierp de heer Kuiper elk dezer posten nog aan een afzonderlijke beschouwing en liet deze vergezeld gaan van uitvoerige becij feringen. Bij den post landsverdediging liet hij duide lijk uitkomen hoe ernstig de regeering te be zuinigingspogingen in dezen heeft opgevat on danks allerlei verdachtmakingen onzer tegen standers. We behoeven in dit verband slechts te wijzen op onzen buurman België met een jaarlijksch contingent van 82.000 man en l()i maand oefentijd, waartegenover Nederland met een jaarlijksche lichting van 18.300 soldaten met 51/2 maand éen heel eind den weg opgaat eener vermindering der nationale bewapening.Na nog even te hebben stilgestaan bij de ambtenaars salarissen, memoreerde spr. het ijveren der huidige regeering op het gebied der volkshuis vesting, waarbij hij nog de grieven behandelde tegen de regeering over de toepassing van de arbeidswet. Concludeerende meende spr. dat, waar het leiden van een volk door een zoo moeilijk tijds gewricht als het huidige, veor zijn leiders en voor de regecring een moeilijke en ondankbare taak was en wij het ergste nu te boven zijn. dat wij nu voor de toekomst onze positie moeten versterken, en wel om op 1 Juli met alle krachten voor een succes mede te werken. Met een woord van opwekking tot de aanwe zigen om krachtig propagandistisch te arbeiden en met den Wensch dat de vijf candidaten in den Kieskring Dordrecht met glans zouden gekozen worden, sloot de heer Wubben de vergadering 18 Afd. waren vertegenwooVdigd. Lustrumviering R.K.S.V. Excelsior. Deze week vindt de kerkelijke en officieele viering plaats van het le lustrum der R.K.S.V. Excelsior. De kerkelijke viering vangt morgenavond aan met een H. Lof om 81/2 uur in de kerk van Onze Lieve Vrouw Visitatie (Frankeland) met Veni- Creator en predikatie door den weleerw, kapelaan Beun©. Verder wordt Vrijdagavond nog een tri- duumavond gehouden en zal Zondagmorgen om 71/2 uur een H. Mis worden opgedragen voor de leden en donateurs der vereeniging waaronder algemeene H. Communie. Zondagavond om 5 uur Vindt het sluitingslof plaats. Loop der Bevolking; Bevolking op 30 April 43667. Vermeerdering in Mei door vestiging 145, door geboorte 101, totaal 246. Vermindering door vertrek 229, door overlij den 30, totaal 259. Totale vermindering 13. Bevolking op 31 Mei 43654, Het aantal huwelijken voltrokken 33- Volksbadhuis. In de week van 31 Mei tot 6 Juni werden ge nomen 428 baden. lste klasse kuipbaden 29, regenbaden 55. 2de klasse kuipbaden 5, regenbaden 314. Kinderbaden 5. Bij 't op 26 en 27 Mei te Rotter- dam vanwege de Ned. Ver. van Leeraren in 't boekhouden gehouden examen, behaalde 't di ploma voor boekhouden onze stadgenoot, de heer A. Vredenbregt, leerling van den heer K. Rovers, alhier. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 10 Juni des avonds 8 uur in de Planta ge. 1. Jubileum marsch H. H. van Vleuten 2. Ouverture „Leichte Cavallerie, !Fr. v. Suppé 3, Huzaren-wals, L. Ganne 4. Sons of the Brave, marsch, L. Bidgood 5. Fantasie Ro- mantique, L. Montagne 6. Aubade Pruitaniere P. Lacomte 7. Feather Your Nest, foxtrot, T. Snijder 8. Territoriale, marsch, H. Blan kenburg. Gisteravond half zes is op den hoek OverschiescheslraatGedempte Broers- vest een Ford-vrachtauto Van een vernisfabriek uit Loosduinen in aanrijding gekomen met een vrachtwagen van de firma Voogd, alhier. Van den vrachtwagen werd de disselboom vernield en van de auto de treeplank. Zooals gewoonlijk, maakten de voerlui ruzie omtrent de schuldvraag en beschuldigde de een den ander, het ongeluk veroorzaakt te hebben. Gisteravond 7 uur is in de na- bijheid van de Spoelingbrug het 3-jarig dochter tje van de wed. G„ wonende imde Kreupel- straat, spelenderwijze in het wat&»pvallen. De heer L. van Dijk uit het Broersveld, dié het onge luk zag gebeuren, schoot ter hulp en wist de kleine te redden. Toen de steenkolenhandelaar Bos uit de Hagastraat, gistermiddag aldaar voor zijn pakhuis, een paard aanspande, schrok 't dier en sloeg op hol. Via Lange Haven en Oranjestraat rende het paard de Lange Nieuwstraat op, waar het bij t. pölitie-bureau, door een agent gegre pen is. UIT ROTTERDAM. Oplichting. De weduwe L. H., een winkelierster uit de Cornelis Trompstraat, alhier, heeft bezoek gehad van een man, die voorgaf rechercheur te zijn en als legimimatiebewijs een soort medaillevertoon- de. Hij verleide, dat hij in opdracht had, na te gaan, of zij ook in het bezil was van valsche bank biljetten. De weduwe opende haar toonbanklade en haalde acht bankbiljetten Van 10 en een biljet van 25 te voorschijn, die door den re chercheur in een couvert gedaan werden, dat hij in haar tegenwoordigheid verzegelde. Daarna vroeg hij haar om een touwtje, ten einde dat om het couvert te knoopen. Terwijl zij naar het touw tje zocht, heeft de zoogenaamde rechercheur vermoedelijk eën ander couvert, dat op gelijke wijze verzegeld was als het vouvert, waarin de weduwe hem de bankbiljetten had zien doen, uit zijn zak gehaald. Om dit couvert werd het touwtje, dat de weduwe hem gaf, geknoopt en toen werd hetcouvert haar overhandigd, met de mededeeling, dat een paar uur later twee recher cheurs het in ontvangst zouden komen nemen. Er kwam evenwel niemand. De weduwe kreeg toen argwaan, zij ging naar de politie, het cou vert werd geopend, en in plaats van bankbiljetten kwamen er stukjes krantenpapier uit te voor schijn. Gemengd Meuwg. De meikoor log uitgebroken. De Bond van Melkveehouders te Amsterdam heeft gister besloten de door de melkhata'dëlaren, aan geboden 1 cent verhooging per litei" vtüi de hand te wijzen om den strijd tegen den handel te aan vaarden. Verwacht wordt dat de stad heden niet geheel zonder melk zal zijn, doch dat zich wel een tekort zal doen gevoelen. Zaterdag zijn in den IJsel bij Westervoort bij het zwemmen twee jongens van 12 en 17 jaar uit het gezin B. te Westervoort verdronken. De jongste werd, terwijl zijn broer zich aan het aan- kleeden was door een kolk meegesleurd. De oud ste broer sprong gekleed te water doch zijn po ging mislukte. Heelemaal geen tijd! Nadat door kerkvoogden en notabelen van de Ned. Herv. Gem. te Vollenhoven eerst besloten was de tijds aanwijzing op de klok van den toren, evenals het vorige jaar niet in overeenstemming te brengen met den zomertijd, is door gemelde colleges thans nader goed gevonden deze klok noch den zomer tijd, noch den zonnetijd te doen aanwijzen, waar schijnlijk om zoowel de voor- als tegenstanders van den zomertijd ter wille te zijn. Er is nl. besloten óm de klok tot. 4 October a.s. stil te zetten. Gedurende dit tijdvak zal daar dus geen openbare tijdaanwijzing zijn. Steiger losgeslagen. Bij de restau ratie van den toren der Ned. Herv. Kerk te Eist is de steiger losgeschoten. Twee man zijn door een liftkoker van 25 Meter hoogte gevallen. De 55-jarige gehuwde M. uit Nijmegen was di rect dood. 'De andere is na 6 Meter gevallen te zijn vastgegrepen en gered. Krankzinnig geworden. Volgens een bericht, uit Chicago is de millionnairszoon Loeb, die wegens moord tot levenslange gevan genisstraf is veroordeeld, krankzinnig geworden. Ernstige overstroomingen. Ten gevolge van het buiten de oevers treden van de Tehuantepeo en de Berros zijn honderden men- schen om het leven gekomen en tal van dorpen Verwoest. Een enorme brand heeft in den nacht Van Zaterdag op Zondag gewoed in Fort- de-France, de hoofdstad van Martinique 40 huizen zijn in asch gelegd. De materieele schade is zeer groot.1 Er vallen geen persoonlijke onge vallen te betreuren. Omgekomen in de woest ij n. Het onderzoek ingesteld naar het verdwijnen van de vier ItaliaansGhe aviateurs, die midden April van een vlucht boven de Sahara niet terugkeerden heeft thans geleid tot de ontdekking van hun lijken tusschen de oases van Solium en Siwa. Ee vliegers zijn blijkbaar verhongerd. Het ministerie Van Oorlog zal een uit officieren bestaande commissie uitzenden ter vaststelling van de doodsoorzaak. Opzienbarende moord. Een nieu we moord houdt Londen in spanning. De kamer dienaar van den nieuw benoemden Hoogen Commissaris voor Egypte, sir George Lloyd, werd gistermorgen in zijn kamer in het huis van sir Lloyd dood gevonden hij lag met ingeslagen schedel in zijn bed. Een jongen van 17 jaar wordt er van ver dacht, den moord gepleegd te hebben Scotland Yard is reeds ijverig bezig hem op te sporen. De dader heeft eenige waardevolle voorwerpen medegenomen. Om den Go r don-Be nnett-bek er De Brusselsche Aero-Club heeft gister bericht ontvangen dat de Britsche ballon „Elsie bestuurd door kaptein J. F. Johnson gistermorgen om streeks halfdrie op 15 K.M. afstand van Etaples een noodlanding heeft moeten maken. De bal lon kwam op een spoorlijn terecht en werd door een juist aankomenden trein totaal vernield. Gelukkig had de bestuurder den ballon nog juist bijtijds kunnen verlaten, zoodat hij niet gewond werd. Alleen de piloot Dougall werd licht gewond. Brand in een k o 1 e n m ij n. Gister middag heeft te Zolderen (Belg. Limburg) een geweldige brand gewoed in de boorinstallaties van de steenkoolmijnen Van Helchteren en Zol deren. Een boortoren vatte vuur. De vlammen sloegen onmiddellijk over naar de omliggende torens, welke ten gevolge van de groote droogte een gemakkelijke prooi werden. De torens 1 en 2 ploften omver.Het 46 M. hooge ijzeren geraam te boven mijn 1 kromde zich onder de hitte en knakte door midden. Ook de opslagplaatsen van den aannemer der loodsen raakten in brand. Door vonken geraakte een hoeve, die 500 M. van het terrein lag, in brand en werd totaal ver nietigd. De schade wordt op 10.000.000 francs geraamd. De exploitatie der mijnen zal bovendien een vertraging ondervinden van verscheidene maan den. D e „Wodanseik" geveld. Te Iser- oonn -1S C^ez®r dagen de volgens overlevering 2000 jaar oude „Wodanseik" geveld. Een gedeel te van den stam is naar het oudheidkundig mu seum te Menden overgebracht Men beweert dat aan den voét van dezen eik on oi veizer Barbarossa, de ridderschap bijeen wam, om de kruistochten te aanvaarden. Veivalsching van een spoor- w eg a b o n n e m e n t. De rechtbank te Mid- elburg heeft W. de V., assuradeur te Heinkens- zand, wegens het vervalschen van een spoor wegabonnement veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Mooi d in een vliegmachine. Kort geleden werd in de nabijheid van Oedenburg aan C .^"jk^hMlongaarsche grens, het ver min v e ijk van een man gevonden, met papie ren op naam van 'n zekere Lasser uit Straats burg. Thans is gebleken, dat de doode uit een ïcgmachme omlaag is gcwoipen. Hij vloog nu een secretaris vaai Wcenen naar Boedapest en had een zakje met briljanten, alsmede 20.000 Bancs m baar b,j zich. Deze waarden zijn op het jk niet gevonden. Bovendien is zijn begeleider zoowel als de bestuurder van liet vliegtuig ver dwenen. Bij he onderzoek werd vastgesteld, dat de doode gechloroformeerd is, alvorens hij uit ft

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2