Verbrande Huid R. K. Staatspartij Xo, 2 3. Verder Anti Rev. Partij 27, Chr. Hist. Unie 14, Staatkundig Gcr. Partij 29, Protestantsche Volkspartij 9, Vrije Christ. Partij 6, S.D.A.P. 12, Vrijheidsbond 26, Vrijz, Dem. Bond 22, Platle- landersbond (Braat) 16, idem-De Boer 15, Democratische Partij 1,7, Vaderlandsch Verbond 28, Ned. Middenstandspartij 3, Revolutionair Arbeiderscomité 21, 2e lijst 1, Communistische Partij 11, Socialistische Partij 10, Herv. Ger. Staatspartij 5, Nieuwe Nationale Partij 19, Verbond van Actualisten 20, R. K. Volkspartij 24, Chr. Dem. Federatie 8, Nat. Bond voor Bezuiniging 4, Vrijdenkers 2 en 6, Sportpark 13, Grondpartij 18, Pensioenactie 7, Rapaille Partij 13, Wilde Partij 2, Rentetrekkers-partij 6. Niet alleen heelt de R. K. Staatspartij, maar hebben ook de andere groote partijen al hun candidatenlijsten tot één groep verbonden. Hugo de Groöt te Londen herdacht. Aan een diner in Gray's Inn van het Grotius- genjotschap te Londen, ter Mering van den 30c- sten verjaardag van de verschijning vari de Groot:s meesterwerk, heelt onze gezant een toast van Lord Blanesbury beantwoord. Hij zei trot: oh te zijn in zulk een doorluchtige vergadering tic bewondering te kunnen verkondigen, die hij, zooals al zijn landgenooten, voor Grotius voelde Holland heeft Grotius niet alleen doen geboren worden, maar hem ook gevormd en opgeleid. De grooie man was in de ballingschap de zaken zijns lands met hartstochtelijke belangstelling blijven volgen. Nadat de Zweedsche gezant gesproken hac, hield Lord Philimore een toost op het internatio nale gerechtshof, waaraan de namen van di- Loder en Sir Frederick Pellock verbonden zijn- Aan Loder, zeide hij, was het te danken geweest, dat het hof in zijn belangrijke begin-phase den juisten toon en de juiste traditie had gevonden. Vacantie toeslag. Ofschoon God. Staten van Noord-Holland hebben bericht aan het gemeentebestuur van Amsterdam, dat zij aan de bcgrooting voor 1926 hun goedgekeunng zullen onthouden, wanneer daarop weder een post voor vacantietoeslag aan gemeente-personeel voorkwam, zal die post toch, naar het, Hbld. meldt, op de nieuwe begroo ting worden geplaatst, en zonden B. en W. wan neer de begrooting niet werd goedgekeurd, in beroep gaan bij de Kroon. V erbod van medeluisteren. Het verbod tot medeluisteren bij gevoerde te lefoongesprekken, zonder dat uit een oogpunt van dienst daartoe aanleiding bestaat is mede vpo de kantoorhouders (beheerders van de hulpkan toren) van kracht verklaard. De hezuinigingsconunissie-Itink. Naar het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meent te weten, is thans binnenkort het ontslag van de bezuinigingscommissie-Rink te verwachten, dat die commissie eenigen tijd geleden heeft gevraagd. Ken bewuste proletarische vrouw. In een vorig nummer hebben wij de aandacht gevestigd op een dwaas ingezonden stukje, dat met een nog dwazer naschrift van de redactie op de voorpagina in „Het Volk" was opgenomen. De schnjrsler van het ingezonden stuk, Catha- rina A. Nijhof, Narcisstraat 2 te Stratum, bij Eindhoven, vertelde, dat zij uit de fabriek huis waarts keerde en plotseling, zonder de minste aanleiding, door kinderen met zand en steenen werd gegooid. Zij vroeg, waarom ze dat deden, en kreeg ten antwoord „De zuster op school heeft gezegd, dat de kinderen gerust iemand mochten gooien, die met eenblooten hals over straat gaat." „De Morgen" is nu op het aangegeven adres eens gaan mformeeren en vertelt ervan „Wij hebben een bezoek gebracht aan haar woning haar zelf hebben wij niet gezien Haar moeder stond ons te woord en toenwij het doel van onze komst hadden kenbaar ge maakt, verklaarde zij ons „Kinderwerk, meneer onze dochter heeft zich laten opruien." Wij in formeerden maar hoe oud is uw dochter en „hoe heeft zich het gevai toegedragen Catbarina is 16 jaren, zoo vernamen wij! En zij werd aangevallen in de nabijheid van het ouderlijk huis door 'n stuk of wat jongens van 11 of 12 jaren, kinderen dus, ongeveer ais Catharina, en daarmee is zij aan 't „knokken" geraakt. D'r zou óók nog 'n meisje aan te pas zijn gekomen en dót zou dan hangende die „knokpartij" gesproken hebben van een „vergunning der Zusters" Catharina's moeder was over die geschiedenis ten hoogste ontstemd, evenals haar vader. En Catharina was „in twee dagen niet buiten ge weest", had dus waarschijnlijk als straf kamer arrest gekregen Ziedaar de welverdiende straf van Catharina, de bewuste proletarische vrouw van 16 jaar, wier ingezonden stuk in „Het Volk" naast het hoofdartikel werd geplaatst Spoorwegpersoneel. Op uitnoodiging van de Nederlandsche Ver eeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel istc Utrecht een gecombineerde hoofdbesturenver- gadering gehouden van de Nederlandsche Ver- eeniging, St. Raphael, en den Prot. Christ. Bond, ten einde de mogelijkheid onder het oog te zien een zelfde standpftnt in te nemen inzake de a.s. ioonherziening voor het spoorwegpersoneel. Dc B. A. N. S., welke ook was uitgenoodigd, had meegedeeld', dat voor hemgeen aanleiding be stond aan. de bespreking deel te nemen. De aanwezige hoofdbesturen kwamen op alle hoofdpunten tot overeenstemming. Een commissie, bestaande uit de loonrcrds- leden, de heeren Moltinakev en Jouslra van de Nederlandsche Vereeniging. Van Leur van St. Raphael, en Belger van ckn P.G.B., zal een rap port over de in te dienen correcties samenstellen, welk rapport daarna door de betrokken hoofd besturen zal worden beoordeeld. Stads- en Géweslelgk Nieuws. Onze verkiezingsplaat. Heden ontvingen wijze van het bondssecreta- riaat der R.K. Staatspartij de nieuwe verkiezings plaat, door Joan Collette geteekencf. De koene Roomsche ridder staat ih de 'wapen rusting Gods met getrokken zwaard voor het Christen-kruis, - op de door vijanden bedreigde Petrusrots. Zijn devies is de pauselijke wensch „De vrede van Christus in het rijk van Christus". In sobere lijnen en karige kleuren heeft de kunstenaar een pakkend geheel weten te schep pen, dat ieders de aandacht moet trekken en bij zonder zal spreken tot de Katholieken, die nog beseffen te behooren tot de strijdende Kérk van Christus. Mededeeling van de R. K. Staatspartij. De verkiezingsplaat is aan de verschillende- kieskringsecretariaten verzonden.Meerdere exem plaren zijn, zoolang de voorraad strekt, verkrijg baar bij het Bondssecretariaat te 's-Hertogen- bosch, tegen vooruitbetaling van 15 ets. per exemplaar. De locale kiesvereenigingen doen het beste zich ten deze tot het eigen rijkskieskringsecreta- riaat te richten. Militie. De burgemeester maakt bekend, dat het in schrijvingsregister van den diehstplicht voor de lichting 1926 met het daaruit opgemaakt al- phabetisch register, gedurende tien dagen, met ingang van 11 tot en met 20 Juni a.s. ter gemeen te-secretarie, afd. Militaire Zaken, Nieuwstraat 26 voor een ieder ter inzage liggen. Tegen deze registers kan binnen dien tijd be zwaar worden ingebracht bij een met redenen omkleed ongezegeld verzoekschrift gericht aan den Commissaris der Koningin in deze Provin cie, dat ingeleverd moet worden bij den Burge meester dezer gemeente en wel ter gemeente secretarie, voormeld. Werkgelegenheid staatsmijn Limburg. Van gemeentewege is een onderzoek ingesteld naar de werkgelegenheid in de staatsmijnen in Limburg. Daarbij is gebleken, dat voor flinke menschen, die een goede gezondheid genieten, werk in de mijnen kan worden gevonden. Voor af zal men daarvoor gekeurd moeten worden. Alleen personen tusschen 20 en 30 jaar kunnen voor dit werk in aanmerking komen. Omtrent de arbeidsvoorwaarden en levensom standigheden zijn op de gemeentelijke Arbeids beurs inlichtingen verkrijgbaar. Waarschuwing. De Nederlandsche Bond tot Bescherming van Zuigelingen schrijft ons In de warme zomermaanden worden vele zui gelingen ernstig ziek. Deze ziekte treedt soms plotseling op en kenmerkt zicli door braken en dunne ontlasting. Borstkinderen worden door deze ziekte veel minder dikwijls aangetast dan kinderen, die met de flesch gevoed worden. Als oorzaken voor het ontstaan dezer ziekte kennen wij 1. Oververhitting van het kind door te warme en te vast aangelegde kleeding en verblijf in een vertrek dat onvoldoend gelucht wordt. 2. Bederf der melk, die niet voldoende versch is en niet koel bewaard wordt. 3. Verontreiniging van het voedsel door dat de fleschjes en speentjes niet zorgvuldig schoongemaakt en schoongehouden worden. 4. Ondoelmatige voeding van het kind, vooral overdadige voeding en onregelmatige toediening van het voedsel. Let wel Nimmer is het doorkomen van tandjes oorzaak van deze ziekte Hoe kan de moeder het optreden van deze ziekte zooveel mogelijk voor komen la. Door het kind vooral op warme dagen te, doen verblijven in een frissche kamer, die goed gelucht wordt. Het raam of de deur aan de scha duwzijde flink open zetten (ook 's nachts). 1 b. Door het kind op warme_ dagen luchtig te kleeden. Op heete dagen kan men den gezonden zuigeling slechts .met een hemdje en een luier kleeden en hem met een lakentje dekken. Het hoofdje moet men koel houden en niet bedekken Ook doet men goed indien men den gezonden zuigeling veel buiten brengt bij groote hitte op een koele, niet-zonnige plek, 1 c. Door het kind dagelijks geheel te wasscht n of liever nóg te baden. 2. Door de melk te koopen bij een betrouw_ bare inrichting of melkboer. Het voedsel van den zuigeling moet direct na ontvangst der melk bereid worden, zoo vlug mogelijk afgekoeld en in een gesloten pan op een koele plaats bewaard worden. Men plaatse de melkpan direct op den keldervloer, of onder in een andere pan gevuld met koud water, dat meermalen per dag ver- verscht wordt. 3. Door de fleschjes en speentjes direct na ieder gebruik met beet water zorgvuldig te reinigen en in een gesloten schoons pan met zui ver leidingwater te bewaren. 4. Door het kind op de vastgestelde tijdstip pen nauwkeurig het voedsel te geven, dat door den dokter aangeraden is. Indien men meer geeft of de flesch te spoedig na de vorige geeft, zoo stelt men het kind aan groot gevaar bloot. Indien ge uw kind thans aan de borst voedt, tracht dit dan voort tc zetten gij doet dan het beste, wat gij voor uw kind kunt doc-n Geef uw kind nimmer een zoethouder of dotje, dat kan gevaarlijk zijn. Gebruik geen flesch met een lange slang, doch een met een korte speer. Rat moet dc moeder doen, indien de zuige ling gaat braken of dunne ontlasting krijgt lc. Geef lum dm» direct op de tijdstippen, waarop hij anders zijn voedsel krijgt, een fleschje rijstewater, bereid volgens, onderstaand voor schrift. j ;2ott YeiVjUim pjel ifjaajpa ipct. Ret kindje op het eerstvolgend spreekuur van den dokter te kómen om verder raad te ontvangen, want het kind mag niet langer dan één of twee dagen uit sluitend rijstewater krijgen. 3c. Indien dc ziekteteckenen piet na eenigc uren wijken, roep dan spoedig de hulp vanuw huisdokter in. Bereiding van rijstewater: Breng 1 eetlepel vooraf gewassehen rijst met 1 Liter (kan) water at n de kook in een open pannetje en laat het zoolang koken, tot dc helft van het water ver kookt is, (ongeveer 20 minuten). Giet het door een schoon zeefje., Wanneer het te veel verkookt is, vul het dan me;t gekookt water tot J/2 Liter bij. Bewaar het afgekoelde rijs tewater in een geslote n pan of toegedekte pan. Vereeniging „Verjaardag." Wederom kwamen op den zomerschen middag van Maande g 1.1. el.e damesbesluuvsleden van bovengenoemde vereeniging bijeen de voor zitster, mevr. 8. Hijman, heette allen welkom, in 't bijzonder mevr. J. H. Evers en mevr. N.W. van Gelder, die zicli bereid hadden verklaard op verzoek van de-voorzitster in 't bestuur zitting te nemen. Na goedkeuring der notulen, deelde de voor zitster mede, dat het ledental, door 't ijverig wérken van de damesbestuursleden, de 3000 naderde. Tot 2e pennifïgmeesteresse werd benoemd mevr. RademakerNolet. Bij de opening der busjes bleek liet resultaat weer schitterend en kon weder een flinke som aan de kas der vereeniging worden toegevoegd. Een aanvrage om finaneieelcn steun voor een patiënt ter verpleging in het Christelijke Sana torium „Sonnevanck", alsook voor een patient, ter verpleging in het R. K. Sr natonum „Berg en Bosch" alsmede voor een jongen vin 14 jaar, ter genezing bij een boer op 't lend in dc Betuwe, werd na eenigc bespreking met algemcene stem men goedgekeurd. Op voorstel van mevr. Iloogendijk werd ƒ25 toegestaan, aan de t.b.c. vereeniging, als bijdrage in de onkosten, veroorzaakt door dc vernieling der lighallen, door diefstal. Na een opwekkend woord van de voorzitster, waarbij zij vooral deed uitkomen, dat aan drie aanvragen zoo onbekrompen voldaan kon wojr- .den, werd de vergadering, onder dankzegging aan de dames voor hunne aanwezigheid, geslo ten. Rijkspostspaarbank. Opgave uitsluitend betreffende bet postkan toor Schiedam en zijne hulppostkantoren over de maand Mei 1925. Aan bovengenoemde kantoren werd, in den loop der maand, op spaarbankboekjes ingelegd ƒ19181,75, en terugbetaald ƒ31286,86. Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald 12105,10. Het.aantal nieuw uitgegeven spaarbankboek jes bedroeg 14. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes afgeschreven 2900. Eindexainen Gymnasium. Geslaagd voor getuigschrift A J. C. Abenda- non, Lucie R. v.d. Bergh, H. v. Brecu, 1'. A. J. Mees, Johanna B. C. Olken; voor getuigschrift B A. D. Erkelens err N. Vermaas. Afgewezen 1 candidaat. Te Utrecht slaagde voor het doet. examen wis- en natuurkunde, hoofdvak scheikunde, de heer G. S. de Kadt, van hier. Vaflnachtis op de scheepswerf „De N.Waterweg" een ernstig ongeluk gebeurd. Bij zijn werkzaamheden aan het s.s. „Magicina", is de 32-jarige werkman G. Everts, wonende in de Goereeschestraat, in het 8-meter diepe ruim gevallen. In bewusteloozen toestand en zwaar ge- kwetstwerdde man opgenomen en vervoerd naar het ziekenhuis. Zijn toestand was hedenmorgen nog zeer ernstig. Uit den Haag werd gister aan de politie alhier kennis gegeven, dat er aan het Scheveningschestrand een paard gestolen was door een persoon, waarvan men vermoedde dat hij in de richting Schiedam de wijk had genomen. De politie lette scherp op en inderdaad zag zij gisteravond 6 uur op de Koemarkt een man passeeren die een paard met zich meevoerde en met het opgegeven signalement overeenkwam. Na aanhouding bleek het de Hagenaar H. G. O. te zijn een bekentenis volgde spoedig waarop hij ter beschikking van de LIaagsche politie ge steld is. De eigenaar van het paard heeft gister avond verheugd van zin zijn beestje terugge haald. In de commissie te 's-Graven- hage in 1925 belast met het afnemen van de examens ter verkrijging van de akte van be kwaamheid, bedoeld in artikel 77b der wet. tot regeling van het lager onderwijs is benoemd tot lid en voorzitter: J. Pas, inspecteur van het Lager onderwijs in de inspectie Schiedam, alhier. UIT ROTTERDAM. Roonisclie Landdag. Op den Roomschen Landdag van 28 Juni zullen als sprekers optreden de heer mr. dr. D. P. Kooien (Utrecht), voorzitter van de Twee de Kamer en no. 1 van de Katholieke lijst, en Pater dr. Cassianus Hentzen O.F.M. Behalve van den groeten loudspeaker uit Parijs, waardoor de redevoeringen zeker voor een 50.000 personen verstaanbaar zullen worden gemaakt, heeft het comité besloten ook gebruik te maken van onzen Nederlandschen radio-om roep van Hilversum. Door middel hiervan zal al liet gesprokene op den Landdag draadloos wor den rondgezonden, zoodat onzen Roomsche Landdag ditmaal over gehéél Nederland zal kunnen gevolgd worden. Het kavenverkeer. Voor het eerst, sedert langen tijd, kan een vooruitgang van beteekenis in het havenver- keer te Rotterdam worden gesignaleerd. Tegelijkertijd is het verkeer van Antwerpen eenigszins achteruitgegaan, waardoor Rotter dam weder, als op het laatst van voor den oorlog, de tweede plaats inneemt onder de havens van het vaste land. Of het deze plaats zal kunnen behouden, is nog onzeker. In Mei kwam ongeveer 250.000 netto tons sclieepsruimte meer te Rotterdam aan dan in de voorafgaande maand en 155.000 nette ton meer dan in Mei 1924, terwijl het verkeer te Antwerpen, vergeleken met de vorige maand, 14.000 ton en met Mei van het vorige jaar 45.000 ton achteruit ging. In de andere, aan den Nieuwen Waterweg gelegen havens, is de toeneming van het ver keer nog belangrijker geweest. De niet voor Rotterdam bestemde, in den Waterweg aange komen sclieepsruimte, bedroeg in Mei 311.528 netto ton, tegen 265.779 ton in de voorafgaande maand en 176.936 ton in Mei 1924. Het aantal schepen, dat aan de Vondelingenplaat bunker kolen innam, bedroeg 94in de particuliere haven te Vlaardingen losten ongeveer 30 sche pen een ertslading, en een 15-tal schepen liep de haven binnen voor het ontschepen of inla den van stukgoederen of voor bunkerkolen. De ertsaanvoer te Rotterdam steeg in Mei tot 950.000 ton, d.i. bijna 250.000 ton of onge veer 35 pCt. meer dan het maandgemiddelde van het laatste jaar voor den oorlog. Van deNoor- delijke havens is in de afgeloopen maand onge veer een half millioen ton aangevoerd, ruim 200.000 ton meer dan in April van de andere havens kwam echter ongeveer 100.000 ton min der. Ook de graanaanvoer is belangrijk toegeno men in Mei is ongeveer een kwart millioen ton aangebracht. door de Zon, Smetten en Stukloopen van de Huid. Gebruik Purol. Doos 30 cents. 2066 4 Bij of kraehtem wetten of veroidenlngen voor- geaehveven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebeatuur. - HINDERWET. Ingekomen is een verzoek van BARENTS EN DE ROT te Rotterdam om vergunning tot oprichting van een fabriek voor het vervaardigen van chocolade- en suikerwer ken in het pand Warande 3^38, kadaster Sectie M. No. 3322, met een stoomketel van 30 M2. yerwarrningsoppervlak en 12 electromotoren van totaal 20 P.K., drijvende diverse chocolade- en su ikeibewerkingsrna chines. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secretarie der gemeente ter visie gelegd. Op Woensdag, den 24 Juni, des voormiddags ten 11 ure, zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dit verzoek in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen vóór het tijdstip hier boven genoemd, kan oj> de secretarie der ge meente, van de schrifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, kennis worden genomen. Volgens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op eene beslissing ingeveige de Hin derwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier Wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 10 Juni 1925. Gemengd Nieuws. Noodlanding. Het watervliegtuig W 60 heeft gistermiddag op zée voor Zandvoort wegens een defect aan de schroef een noodlanding moe ten doen. Geen persoonlijke ongelukken. Het watervliegtuig F 4 heeft hulp geboden. Ongelukken. Een timmeiman die bij werkzaamheden aan een bovenraam van een perceel in de Da Costastraat te Amsterdam met dit raam op straat was gevallen en daarbij ern stig werd verwond, is, na oVerbrenging naar het Wi 1 helmina hgas thuis overleden Al spelende is Maandagavond nabij de spoorbrug te Alkmaar een 4-jarig zoontje van den daar wonenden werkman Rezelman te water en verdronken. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2