dwang. Hii onI,vouwt practische bezwaren tegen de voorgestelde wijze van bestraffing van de van de stembus afwezig gebleven kiezers. Spreker zal zich zijn stem voorbehouden. De heer Van N a g e 1 I van Ampsen, (V. B.) ontkent het nut van niet na te komen strafbepalingen. Ook hij vraagt nadere inlich tingen om te kunnen voor stemmen. De heer De Vlug t (A. R.) zegt, dat de wet onmogelijke lasten legt op de burgemeesters van groote gemeente Hij zal tegen stemmen. De Minister van Binnenlandsche Zaken, de heer Ruys de Beèrenbrouck, be toogt, dat de twee andere punten van dit ont werp, buiten de regeling van den stemplicht, zec-r belangrijk zijn. De herziening van het werk van het Centraal Stembureau en de regeling voor de kleinere partiien zijnvan gewicht. Het derde punt is de stemplicht, waaromtrent de Tweede Kamer de wijziging aanbracht. Nu 1$ de zaak moeilijk geworden omdat die dm, punten aan eikaar vastzitten. Spr. kan meededen dat er overleg met Justitie wordt gepleegd over de regeling van de straf vervolging. Daa-om zegt sp". dat het bete1, is dit ontwerp als p-oef aan te nemen. De enadng zal spoedig veri?regen zijn. Het wetsontwep wordt aangenomen met 27 tegen 8 stemmen. De sanctie op den stemplicht blijft dus wette lijk gehandhaafd en wie niet ter stembus opgaat loopt kans gestraft te worden. Men zij gewaar schuwd Verschillende ontwerpen werden daarna nog goedgekeurd. De vergadering wordt verdaagd tot 23 Juni, 2 uur. Biunenla»d. Internationalen bond van Christelijke bediendenorganisaties. De Internationale bonü van Christelijke be diendenorganisaties hield den 5en en 6en Juni in 1 .uzi rn ziin 2e Congres, waarop 64 afgevaar- d.gden der 6 aangesloten borden (Du.tschland, Frankrijk, Nederland, Oostenrijk, Belg en Tsecho-Slowakijeaanwezig waren. Het totaal ledental der aangesloten bonden bedraagt circa 500.000. Be voorz., de heer Herbermann sprak de openingsrede int. Uit de daarop gevolgde discussies werden 2 conclusies vastgesteld lo, zich aan te sluiten bij hun eigen, zelf standige bonden, waardoor het mogelijk wordt, hun bijzondere belangen te ve'dcdigen en tevens voor hen de mogelijkheid te scheppen, te werken aan hun ontwikkeling en vooruitgang 2o. wenschen de bedienden samen te werken met de andere werknemer-* ter bescherming van de algemeene sociale belangen en verbetering van den toestand voor de arbeiders in het al gemeen Om dit tweeledig doel te bereiken, hebben de bediendenorganisaties tot taak, steeds,.een werk zame zelfstandigheid te bewaren, maa'- tevens nauw in voeling tc blijven met de organisaties van andere werknemers, hetzij door aansluiting bij een Verbond van gezamelijke vakbonden, of in een zuod inig verband, waardoor in kartel- verdragen de bedienden, arbeiders en beambren met elkander samenwerken. Na het financieel verslag van den heer Nauta (Amsterdam), nam het congres kennis van 3 referaten o\er den arbeidsduur van den hee- Chnstophe (Brussel) over de werkloosheid van den heer Hinterding (Amsterdam) en ove het wezen der sociale verzekering door "M< i. Moehrke (Berlijn). In aansluiting hierop werden verschillende resoluties aangenomen, in het bijzonder eene, waarin de Internationale bond op ondubbel zinnige wijze stelling neemt ten gunste van den 8-urigen arbeidsdag, respectievelijk de 48-urige werkweek. De heer H. Henscler woonde het Congres bij als vertegenwoordiger van het Internationaal Arbeidsbureau, en de heer Serrarens als algemeen secretaris van het Internationaal Christelijk Vakverbond. Comité congres dienstweigering. "Het cönnté voor het congres voor dienst weigering te Utrecht heeft zich permanent verklaard. Het stelt zich uitsluitend de voor bereiding van dergelijke congressen in verschil lende doelen van het land ten doel. Maandag heeft de constitüeerendc vergade ring van een gewestelijk comité voor de Noorde lijke provincies plaats gehad, waarin besloten werd tot-het houden van een landdag op Zondag 12 Juli te Groningen. Voorzitter van dit gewestc lijk comité is dr. R. de Waard te Groningen, secretaris-penningmeester ds. F. W. de Vries te Ui'eterp. Tegen de Dageraad-propagarida. Zondag 21 dezer zal te Heerlen ecne groote protestmeeting en optocht plaats hebben van deelnemers uit heel de mijnstreek, om te protes teeren tegen de vuile Dageraad (vrijdenkers) campagne. Tal van muziekkorpsen zullen er aan deelnemen. Verschillende sprekers zullen het woord voeren. Het zal wellicht de grootste ma nifestatie worden, die ooit in de mijnstreek plaats vond. De verontwaardiging tegen de vuile pamfletten door den schrijver Jean de la Roche, is algemeen. Vanzelfsprekend. „De Gelderlander" schrijft Het lijkt haast niet deimoeite waard om er over te schrijven, want het is maar een ge zegde van een kind En toch Het is zoo leeizann. Zondagmiddag stonden we. met. duizend an deren naar deri moöieri' opto'clH. 'd'él\l^ijinH^- schc Kindsheid te kijken. Wat n blije vroolijk- lieid om ons heen Ieder had schik in liet wel slagen van dezen optocht, in liet artistieke geheel, waar talent en goede smaak uitsprak in de afzonderlijke deelen, gioot en klein, alles getuigende van liefde en toewijd.ng voor de groote zaak onzer kathol.eke missie. En vooral de toeschouwers, wier kinderen meewerkten aan den optocht of ze op een kostbaren praalwagen zaten of een zelf versierd vaantje droegen vooral dezen leefdemee. Daar stond een onderwijzeres, trotseh op haar klas, die zoö kranig voor den dag kwam. Mooi hé juffrouw zei e1' plots een klein meisje tegen haar, een-kind, dat tusschcn de loeschomvers stond weggedrukt en "eeds lang om de aandacht van de juff-ouw had gi zocht. Ja, hoe mooi, antwoordde de juffrouw maar jij, waarom doe jij niet mee Het meisje zweeg, keek schuchter rond naai de andere menschen om haar heen. De onder wijzeres bleef met vraagoogtn wachten op een antwoord waarom doe jij niet mee Toen kwam het kind heel dicht bij haar staan en zei zachtkens mijn vader is Esdeapcër. O, er werd niet verder gevraagd. En de menschen, die het antwoord gehoord nnddèn, zeiden ook geen woord meer. Iedereen begreep. Van „dieper ophalen" gesproken. De C. H. „Nederlander" van Zaterdag 1.1., vertelt van een handoplegging, welke in de Haagsche Duinoordkerk bij de afvaardiging van een zendeling geschiedde. Het blad is blij met die plechtigheid, maar wil de zaak „dieper ophalen" en vraagt dus of men in de hand oplegging een zinnebeeld of een magisch-werkend middel ziet. Het is als bij de Sacramenten doen zij iets of symboliseeren zij iets." Volgens de „Ned." symboliseeren zij iets „wij gelooven niet aan 'n onuitdelgbaar priesterkarakter, zoo min als wij gelooven, dat het doopwater de erf zonde wegneemt." Als 'n jongen voor 'n oreerenden predikant zou staan en vragen praét hij alleen of zégt hij wat, dan zou dat een onbehoorlijke vraag zijn. Maar het is een meer dan onbehoorlijke, wijl domme vraag om te „offen" bij deSacra- menten, die én doen én symboliseeren. De handoplegging met het gebed dóet iets én sym boliseert iets het Doopwater met de formule dóet iets én symboliseert iets. 'De symbolische handeling en het symbolisch water worden heel werkelijk vereischt voor de geldige toediening der Sacramenten. Zooals het eenig levende en toch 't Christendom niet overlevende Katho licisme bewijst door zijn constante practijk. Dat toch, óók in zijn Sacramentenleer precies 't tegenovergestelde leert van hetgeen wij weten schappelijk verstaan onder magie. Het klinkt wat eenvoudig, maar we moéten de „Ned." eigenlijk eens Vragen, wat liet blad verstaat onder magie. Dan is er verder te praten. Het is een eclit-protestantsche tVek om altijd te praten over de hervorming en nooit te spreken over den oorspronkelijken vorm. Het is gemakkelijk van de wijs te raken met allerhande narcotische formules over inagie en werkheiligheid. Dit laatste is zeker gemakkelijker dan de Sacra menten te bewaren in hun oorspronkelijken zin. Maar als verstandige menschen moeten we elkaar toch zoo nu en dan eens vragen wat we eigenlijk bedoelen. Want het wordt tc gek om de Katholieke Kerk maar staag haar uiterlijk heid tc verwijten en zich zelf met louter-sym- bolische handelingen te feliciteeren. Een mensch leeft van geen symbolen alleen, en kerken ster ven eraan Delfland. Gisteren heeft de Dijkgraaf mr. dr. C. P. Zaayer, in, de openbare vergadering vanjhet Hoogheemraadschap Delfland, enkele woorden gewijd aan de nagedachtenis van den oud- Dijkgraaf mr. dr. W. K. S. van der Mandele, onlangs te Bilthoven ontslapen. De rekening van het hoogheemraadschap dienst 1924 werd behandeld en goedgekeurd. Voor het Algemeen Beheer bedroegen de ont vangsten gewone dienst 624.431, de uitgaven 552.607, buitengewone dienst ónttfcmgsten f 749.114, uitgaven f 712.554. De ontvangsten van vroegere diensten be droegen 46.944 de omslag bracht 512.343 op. Voor het boezembelieer bedroegen de ont vangsten gewone dienst 86.481, de uitgaven 73.953buitengewone dienst ontvangsten 9.404, uitgaven 30.781. Er werd 11.040 uitgegeven voor maatregelen ter bestrijding vau verzouting van .het boezem water. De radio in dienst der politieke propaganda. Op den vooravond van den verkiezingsdag, dus op Dinsdagavond 30' Juni, zal de voorzitter der R.. K. Staatspartij, mr. A. baron Van Wijn bergen, van 9.50 tot 10.20 n.m. een politieke rede houden op het Radio-omroepslation te Hilversum, welke rede draadloos zal worden uitgezonden. Ongegrond verklaard. Iu de vergadering van den Raad van State, a'deeiing voov de Geschillen van Bestuny, is ongegrond verklaard het beroep van den Raad der gemeente Rotterdam» tegen een besluit van Gcd. Staten van Zuid-Holland, waarbij goed keuring is onthouden aan de raadsbesluiten dier gemeente van 28 Fcbr. 1924 en 13 Maart 1924. tot wijziging van de begrooting voor het jaar 1924. Nederlanders te Shanghai. In antwoord op een de-bctreUende vraag i- bij ditt 'deptóteiïfènt véln buiténlandsche zaken ambtelijk bericht ontvangen, dat er voorshands geen roden bestaat, zich bezorgd te maken over de veiligheid der Nederlanders te Shanghai om daarvoor bijzondere maatregelen te nemen. Bratiaansche zeden. R. Watjen, te Gioningen, vroeger secretaris Van de Pjov. Gron. Bond van de partij Braat, licht in het „Volk" de huik van de knoeierijen in die partij Na verteld te hebben over de verhoudingen in vergaderingen, waar Dh. Braat in alles zijn zin doordrijft, zegt de schrijver „Vervoorn en Van Beek hebben Braat in hun absolute macht. ,YWij gaan bij je weg!' zijn de woorden, die hem bedw.ngen als een dwang buis. Hun wil is wet. Zelfs zoo erg, dat toen de candidatenlijst door de algemeene vergadering- was vastgesteld, en Mr. Vervoorn voor zijn plaats, no. 7 niet veel gevoelde, toen heeft hij leukweg no. 4 gestreken en is zelf op no. 5 gaan staan. Voor no. 7imocst hij 100 gulden betalen. No. 5 kostte niet meer en gaf meer kans. Zoo betalen de nummers 3 en 4 zelfs 250 guldens vooi hun plaats op de lijst en no. 20 had nog 25 gulden neer te tellen om met Braat op de lijst te mogen voorkomen. Hoe de Plattelandersbond aan zijn candidaten komt Op waarlijk kluchtige, hoewel lastige wijze. In de eerste plaats mogen zij Braat m kennis niet overtreffen. Dat juist maakt de keuze zoo lastig. Wel storen sommige provin ciale besturen zich daar niet aan, maar hun candidaten, al hebben zij hun plaats met alge meene stemmen in hun gewest en na acclama tie-voorstel ter algemeene vergadering gekre gen, worden gewoonweg door Braat en Ver voorn geschrapt. De tegenwoordige lijst heeft met die der algemeene vergadering geen over eenkomst. Nadat er een aantal hadden bedankt, of wa ren geroyeerd, heeft Van Beek de lijst gewoon weg even per telefoon meengc-flanst. Leiddraad was „De Nieuwe Plattelander." Wie- daarin de ongelukkigst gestelde stukjes had geschreven, lid of geen lid, deed er niet toe, werd voor idem zooveel een caudidatuur aangeboden. Zoo kwa men en komen op de lijst voor namen, waarte gen zich de eigen omgeving der personen, zelfs geheele provinciale besturen, eenstemmig en hardnekkig hebben verzet, omdat zij ter naam en faam stinkenden zijn. Evenwel Braat wilde ze behouden, onder de leus „Je kan verrek ken met je Provincialen Bond", zijn wil tegen allen organisatiezin doordrijvend. Het trio heeft b.v. in de provincie Gioningen de lijst ingediend geheel en al huiten de partij om. Niemand, Provinciale Bond, noch eeriige aldeeling is er in gekend. Men durfde 't niet aan de eigen menschen overlaten, wel wetende, dat zij de besluiten dor algemeene vergadering welke Braat met voeten trad, wilden hand haven. En hoewel ik zelf deel van het bestuur van den Provincialen Bond uitmaakte, konden wij niet gewaar worden wie in den kieskring Groningen de lijst had ingediend. Eerst ver moedden wij, een uit de school ged'ongen on- dei wijzer, die op de lijst een plaats van 50. heeft Thans vernamen wij echter, dat het een voddenraper moet zijn, die, hoewel geen lid van de partij, ter belooning een plaats van 25.- werd ingeruimd. Wellicht vindt de buitenwacht het ook wel belangrijk te weten, dat zij o.a. iemand van de lijst hebben geschrapt, die een plaats van ƒ250 had. Later bood Braat hem pejsoonlijk aan hem weer op de lijst te zullen plaatsen voor 1000'.En bij de verkiezing een jaaj'lijksche afdracht aan hem van 500:Waartoe de tegenwoordige kanshebbenden zich hebben ver plicht, weet ik niet volkomen. Wel tot een jaar- lijksche afdracht van /5C0. En deze menschen leggen straks, als ze gekozen worden, den zuiveringseed af II. K. Volkspartij. Er zijn op sommige plaatsen altijd nog enkele katholieke kiezers, die met goed inzien, welk een verwarring de zoorgenaamde R. K. Volkspartij sticht. Men leze daarom nog maar eens volgend verslagje in de „Maasbode" „In het gebouw der voormalige R. K. Nood kerk aan den Amsterdamschen Straatweg te- Utrecht hield de R. K. Volkspartij afd. Utrecht eene propaganda-vergadering. Den dag te voren heeft in de vergadering van de R. K. Kiesvereniging de voo-zitte-van deze meegedeeld, dat hij e" bij den Zee"Ee*w. Hee" Pastoo" Schilte tegen had geprtestee-d, dat deze het gebouw voo- die vergadering be schikbaar had gesteld. Deze had daarop geantwoord, dat de beschik baarstelling had berust op een misverstand. De voorzitter der afd. Utrecht van de R. K. Volksparty, Dh. A. Tyndall, verzekerde in zijn openingswoord, dat er onmogelijk sprake kon zijn van een misverstand. Vervolgens traden twee redenaar op. Bij het hierna gehouden deb^jt verklaarde de Zee"- Eerw. Heer Pastoor ^plrilte, dat hij niet wilde debatteeren, doch dat hij zich vc-plicht ge voelde een enkel woo'd te zeggen. Zijn aan wezigheid mocht niet als een bewijs van sym pathie voor de R. K. V. P. worden opgenomen ook niet het afstaan van het lokaal. Om moei lijkheden te voorkomen, wenschte spreker met nadruk te verklaren, dat dit lokaal nooit weer aan de R.K. V. P. kan worden afgestaan. Het deed spreke'1 goed te hoorn, dat de R.K. V. P.'ers zóó goed Roomsch waren, ja, zelfs beter Roornsch dan de Paus, doch spr. wees er op, dat het toch veel beter zou zijn, te luisteren naar den wensch van het Episcopaat. Spr. wekte op samen te werken, omdat daarin de grootste kracht gelegen is. De hee1- van Zeeland veMklf8' de •Tilooj) nut den pastoor niet in debat te willen treden als herder der parochie, maar als tegenstander op politiek en sociaal terrein. Spr. gaf de verze kering. dat, indien de Aartsbisschop hi t voort bestaan' der R. K. V. P. verbood, hij, als voor zitter, op steenden voet zou bedanken als lid der R. K. V. P. Daarna geraakten de vergadering en de sprekers in een zoodanig opgewonden toestand, dat de voorzitter het 't beste achtte de bijeen komst te sluiten. Pijnlijke, Branderige of SLukgeloopen Voeten verzacht 'en geneest mén' met- PUROL. 2086 4 Stads» en Gewestelijk Nieuws. Het Kon. bezoek. Wij vernemen dat de Burgeme es ter bericht heeft ontvangen dat het voorgenomen bezoek van H. M. de Koningin is vastgesteld in cfe maand September. Politieke actie. Wij vernemen dat a.s. Vrijdag 19 Juni, mr. Bomans een politieke rede zal houden in den R. K Volksbond. Met een anderen spreker is het bestuur van „Recht plicht en orde" nog in bespreking. Economisch Literaire Aldeeling. De Minister van Onderwijs heeft toestemming gegeven om met. ingang van 1 September a.s. aan de R.H.B.S. een Ëconomisch-literaire afdeeling te vormen, beginnende met de derde klas. Staking bij „Gusto." Bij de werf „Gusto" zijn om een loonconflict een 38-tal nageljongens in staking gegaan. Eeni- ge van hen zijn ontslagen, waarom er kans be staat, dat de staking zich zal uitbreiden. Debat Boddeus - de Bruin. De debatavond tusschen de wethouders Bod- deüs en de Bruin zal Woensdag 24 Juni e.k. in Musis Sacrum plaats hebben. Gev. en onrocr. goederen. Notaris: Mr. H. C. M. Poörtman. Afslag 12 Juni. Een gebouw verdeeld in drie stallen voor 78 stuks vee en paardenstal, voorts een afzonder lijken mestput, erven en open grond, staande en gelegen te Schiedam, aan de Overschieschestraat nrs. 59 a en 59 b aan de Schie, groot 520 vierkan te ellen. In veiling 6.400 verkocht voor 7300. Het eindexamen van het Cani- sius-college te Nijmegen is met goed gevolg afge legd door den heer P. Nolet,- van hier. Gister is bij een o p k o o p er al hier, door de recherche in beslag genomen, 25 coupons-Engelsche stof, een vloerkleed en 'n heerencostuum, alles vermoedelijk afkomstig van een diefstal te Rotterdam. Hoewel de zaak nog in onderzoek is, staat het toch reeds vast dat de opkooper vrij uit gaat. Aan mcj. A. J. Jordaan is met ingang van 1 Aug. a.s. op haar verzoek eervol ontslag verleend als klerk 2e klasse ter gemeente secretarie afd. Alg. Zaken. De Schietvereeniging- „De Roos houdt deze maand voor haar leden evenals vorig jaar een onderlingcn schietwedstrijd hiertoe is door het gemeentebestuur een zilveren me daille beschikbaar gesteld. D«o or de afd S c h i e d a m E. II. B. O. zal op Zaterdag 20 Juni a.s. op een terrein in het Volkspark een onderlinge demonstratie en wedstrijd worden gehouden, In 'L rijshout dat. bij de i n d ij- kkigswerken aan den Rotterdamschedijk ge bruikt wordt, is gister een brandje uitgebroken, dat door de activiteit van een paar politie-agen- ten spoedig gebluscht kon worden. Men denkt, dat kwaadwilligen dit brandje aangestoken heb ben. Tegen het verbod in reed gis- teravond 9 uur de wielrijder J. v. VI. van de Hoogstraat de Bokkensteeg in naar de Lange Haven. Hij moest zijn onvoorzichtigheid duur bekoopen, want bij den uitgang der steeg, werd hij overreden door den R'damschen motor rijder J. v.d. V. die daar juist passeerde. J. v. V. kwam er persoonlijk goed af, maar zijn rijwiel werd totaal vernield. Bovendien kreeg hij nog een proces-verbaal op den koop toe. UIT ROTTERDAM. Uit den gemeenteraad. De gemeenteraad van Rotterdam heeft de behandeling van het voorstel inzake exploitatie van de tram na afloop van de concessie uitge steld. De raad heeft besloten tot uitgifte van een 5 pets. leening, groot 10,000,000, ter conversie van de 7 pets. leening, groot per resto 8,200,000 tot welke uitgifte de raad besloten had op 20 October 1920. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur. Verzoeke beleefd het volgende in Uw blad op te nemen. Zijt gij ook al op de Raam wezen kijken naar dien prachtigen inboedel van menschen die daar Dinsdag j.l. uit hun villa zijn gezet. M. de R., 't schijnt zeker van groot belang te I (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) SMF*" Van ingezonden stukken ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2