Hoofdpijn in do Londensche Star, maakt bekend, dat de gewezen Deutsche Keizer aan de Nederiandsche regeering vergunning gevraagd heeft, gedurende het badseizoen te Noordwijk te mogen ver toeven. Het Engelsche blad plaatst als opschrift Bored Ex-Kaiser" boven zijn bericht, daarmee de conclusie trekkende, dat zijn opsluiting hem verveelt. Deelneming aan de verkiezingen. Het partijbestuur van de S.D.A.P. heeft zich tot de directie van de Ned. Spoorwegen gewend met het verzoek, om op den len Juli, den dag van de algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer de nraandkaarten voor bepaalde treinen, geldig te doen verklaren op alle treinen. en bewesteljjfe Nieuws. Jubilea. Woensdag, 17 Juni is de heer J. Gunneweg, 40 jaar als boekdrukker werkzaam bij de firma gebr. v. Noortwijk alhier. Dat dit weinig voor komend jubilé voor den jubilaris niet onopge merkt voorbij zal gaan, behoeft geen betoog. Maandag, 15 Juni a.s. zal het 40 jaar geleden zijn, dat de heer L. Heymans, Maasdijk 138b, in dienst trad van de firma Smulders. Toen deze firma zich hier vestigde, kwam de jubilaris mee uit Utrecht. De heer Heymans heeft zich als werkbaas Van Gusto doen kennen als een man van veel plichtsbetrachting en energie, die geheel opgaat in zijn werk. Dinsdag 16 Juni a.s. hoopt de fabrieksarbei der uit de afd. smederij J. A. van Lint, Hout straat 22, alhier, den dag te herdenken waarop hij voor 35 jaren bij de fa. Smulders (werf Gusto) te Utrecht in dienst trad. Annexatie-reclame. Konden wij Voor eenigen tijd vermelden dat hier een brochure in bewerking was ter bepleiting der annexatie van Schiedam door Rotterdam, thans kunnen wij berichten, dat dit werkje verschenen is. Het is getiteld „Is annexatie van Schiedam door Rotterdam noodzakelijk en geschreven en uitgegeven door den heer M. Hijmans. Daar wij ons voorstellen op den inhoud ervan nader terug te komen, kunnen wij thans vol staan met de mededeeling, dat het in zeer criti- schen, propaganjistischen, doch tevens popu- lairen stijl geschreven is, zonder eenige politieke .strekking. Het geheel is niet onprettig leesbaar door vele cijferreeksen, alleen datgene \vat mét' die annexatie in verband staat, en dat is hóel wat, wordt er in behandeld. Heden werd. het toegezonden aan bijna de geheele grootindustrie te Schiedam, die de uitgave steunde, en aan de Pers. In den loop der volgende week zal hef ver zonden worden aan de ministers en le en 2e Kamérleden, Statenleden en leden van den Raad van Rotterdam en Schiedam, enz. De uitgever deelde ons mede, dat het werkje voor alle belanghebbenden gratis hij hem te bekomen is. Oproep aan de werkloozen. Werkloozen die door de laatstgetrofh n mf.f t- regelcn ten opzichte der uitkceringm zijn afge voerd, worden nam-: ns dc besturen van d n S.B.B. de R.K. vakorganisaties en de Prot. Chr. bestu renbond. opgeroepen, zich te melden Maandag middag van 24 uur in het Volksgebouw. De besturen der verschillende organ'satics zijn daar aanwezig. De staking bij „Gusto". Naar wij vernemen, hebben de stakende nagel jongens bij de werf „Gusto" hedenmorgen het werk hervat. Luxor. In Luxor deze week weer twee bekcnele film helden hl. Tom M:x en Buck Jones. Dc eerste treedt op in een film van zes acten „Tom Mix in de groote wereld", een nieuwe genre Tom Mix film, doch met een slot van liet, oude beproefde recept. De tweede zien we in een werk van dezelfde respectabele lengte, getiteld „Het Duivelshof", een spannende en sensationeele avonturenfilm. Als bijnuummer een komische film in twee acten „Voel je nattigheid" Welke het publiek doet schateren van het lachen. Voor de matinee's Tom Mix en,,Voel je nattig heid Zoowel bij de avondvoorstelling als bij de matinee's ontvangt ieder een foto van Tom Mix. Pandora. Nu de dagwannte _'s avonds de menschen naar de koele buitenlucht doet verlangen, moeten de bioscoopdirecties om ondanks dat, het publick te trekken dubbel mooie programs samenstellen. De Pandora-directie is nu de van dit btginse. doordrongen en heeft voor deze weck dan ookl beslag gelegd op drie mooie filftg van verschil lend kaliber. 't Humoristische is vertegenwoordigd in „Wie volgt", het avontuurlijke inde Wild-Wester, "„De laatste hoop" en het romantische in de „Bruid van den prairie-jager." Daar al deze films behalve uitstekend van op zet en uitwerking, ook goed van gehalte zijn, kunnen we zéggen, dat 't genoemde trio een aanbevelenswaar dig program voimt. B ij het Woensdag te Rotterdam gehouden examen voor handelswetenschappen voor den Middenstand, werd aan de dames C. J. W. Feelders en H. Heijnsbroek het diploma van bekwaamheid uitgereikt. Het glanspunt van een feest. in huiselijken kring is bijna steeds dan, wanneer de smakelijk uitziende taart of koek binnenge bracht wordt. Wanneer dan nog geur en smaak den algemeenen bijval vinden, zal de huisvrouw indien zij zich als de vervaardigster van het feestgebak bekend maakt, niet nalaten in haar vreugde over den lof, welken men haar kunst laat wedervaren, cje trouwe helpers te gedenken, die haar het welslagen hebben gewaarborgd. Dr. Oetker's Bakpoeder „Backin" en de overi ge artikelen van deze bekende firma, verzekeren haar steeds de prachtigste resultaten. Een uitge lezen serie van Oetker-recepten zal thans in ons blad verschijnen, en onze lezeressen ongetwijfeld aansporen, tot het zelf bakken over te gaan. 16 UIT ROTTERDAM. Moordaanslag. De pianostemmer F. G. uit de Jan van Avenne- straatalhierwas gistermorgen naar deLloydkade geweest om piano's te stemmen. Op weg naar huis ontmoette hij J. W. uit de Blokmakers- straat, een vroegeren kennis Van zijn vrouw, met wien hij twist kreeg. De beide mannen zetten den twist voort tot in de woning van den pianostem mer, waar tenslotte van vuurwapens gebruik is gemaakt, met het gevolg, dat J. W. met een schotwond in de borst, en de pianostemmer met een kogel in het zitvlak naar het ziekenhuis zijn gebracht, waar beiden zijn opgenomen; J. W. is ernstig verwond. De politie heeft de vrouw van den piano stemmer gearresteerd, op Vermoeden, dat zij met een revolver geschoten heeft. Zij is naar het politiebureau in de Witte deWithstraat gebracht. We kunnen nader mededeelen dat de vrouw van den pianostemmer F. G. a bout portant een revolverschot op den zeeman J. W. heeft gelost, dat hem in de rechterborst trof. W. ontfutselde haar de revolver en schoot Gf in het onderlijf. Toen hij de revolver op vrouw G. richtte, wist deze hem het wapen te ont rukken. De vrouw, die gearresteerd is als ver dacht van doodslag, heeft een volledige beken tenis afgelegd. Gasverstikkinh. Toen de dochter van den 50-jarigen S. van der M. te Rotterdam gister in de slaapkamer van haar vader kwam, vond zij dezen dood te bed liggen. Sedert eenigen tijd was ih de woning elec- trisch licht aangelegd, zoodat de gasleiding niet meer gebruikt werd. De leiding in de slaap-' kamer van den overledene was met een kurk afgesloten, een meermalen werden hieraan kle dingstukken opgehangen. Vermoedelijk is,daar door de kurk gaan loszitten en is zoo het gas 5 de kamer binnengestroomd. W. B. Theater. Als eerste hoofdnummer deze weck „Üuud wat je hebt" een spannende historische comedie in zeven acten met in den hoofdrol .Betty Comp- son en een schitterend f.lmVc rhaaï vol spanning en. avonturen. Na de pauze een mooie film „De heilige Vlafn" een drama van moederliefde met; 'wérkelijk'roe rende momenten. Als variété-nummer ecrijge viool-fdló's, hit- gevoerd door den heer Koenen, eerste violist van het E. B. orkest met begeleiding van den organist H. Happel. Verder wórdt dit mooie programma aange vuld met een journaal, revue en een komische twee-acter. Èen gang naar het W.B. Theater- is de moeite overwaard. STUKLOOPEN van huid en voeten, Doorzitten bij Wielrijders, Schrijnen en Smetten dei- huid verzacht en geneest men met Doos 30 ets. 2100 6 PUROL5 Bij of klachten! wetten of verordeningen voor- gesehreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. B. en W. van Schiedam doen te weten dat op MAANDAG den 15en Juni e.k., aan dc.huizen der ingezetenen de gewone jaarlijksclre collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in de Nederlanden en noo- digen de ingezetenen uit, naar vermogen bij te dragen, en alzoo mede te Werken aan de ver zorging van verminkte krijgslieden en de tege moetkoming in de behoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. S c h i e d a m, 13 Juni 1925. drankwet. B. en W. van Schiedam brengen te1' openbare kennis!, dat bij hen is ingekomen een verzoek van JAN BROEKZI1 IER Jr., alhier, om vex-lof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank voor gebruik ter plaatse van verkoop in de beneden-achterlocali- teitvanhet perceel Admiraal de Ruyterstraat 5 en herinneren dat binnen. 2 weken na deze be kendmaking tegen hetverleenen van het verlof bij hun College schriftelijk bezwaren kunnen worden ingegracht. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnhardt's Hoofdpijn tabletten. 60 ct. 2099 5 BRUSSELSCHE KRONIEK. (Na.diuk vexboden). (Van onzen correspondent).! De regeeringscrisis is opgelost. De spanning van dén wedstrijd om den Gordon-Bennet- bekcr. Brussel, 11 Juni '25 Wij hebben de jegeei-ingscns.s reeds bestem peld als een Wanhopig geval, als een „cerclc vi- cieux" of een tredmolen waarvooi-.geen uitkomst kan gevonden wórden buiten twee oplossingen, waarvan echter niemand wilde weten, en die wij in een onzer vorige brieven hebben doen ken nen, namelijk een. samengaan van socialisten met christel.-democraten, of. ontbinding van de wetgevende kamers, met nieuwe verkiezingen. Uit de telegrammen zal de lezer reeds heb ben vernomen dat thans de crisis een oplossing schijnt te ki ijgcn, ten gevolge van de beslissende kranige houdmg door den katholieken volksver tegenwoordiger voor Leuven en minister Van Staat Poullet, dien de koning in laatste instantie met het samenstellen van de regeering heeft be last, aangenomen. Deze staatsman, die, ook bij zijn politieke tegenstanders, een onbetwist ge zag geniet heeft namelijk ingezien dat, na ruim twee maanden crisis, ovc alle gevoelsargumenten moest heengestapt worden en de eenige mogelijke democratische coalitie moest worden gevormd om een meer dan noodzakelijke'regeermg, zoo als door het kiezerskorps op 6 April werd ge- wenscht, tot stand te brengen. Men herinnert zich de Verschillende stadia van de crisis. Dadelijk na de verkiezingen, die een democratisch succes waren, inzonderheid ten voordeele van de socialisten, die met een ge matigd program den verkiezingsstrijd hadden gevoerd, Werd de heer Emile Vandervelde leider vair de socialistische kamergroep, door den ko ning met de vorming van een*kabinet belast. Dit liep niet gemakkelijk van stapel, want, na gedurende een paar dagen de politieke per soonlijkheden der andere partijen te hebben geraadpleegd, kwam hij weldra tot het besef dat èen regeering, onder zijn Voorzitterschap, geen vaste meerdei-heid zou vinden. Slechts beschikkende over 78 socialistische stemmen, moest hij kunnen rekenen op den steun der christel.-democraten die echter, alhoewel in principe tot het samenwerken met de socialisten, op een bepaald democratisch jprogram, bereid, besloten waren zich aan de partijtucht te onder werpen en zich te schikken naar den wil der ïneerdei-hftjcl van de katholieke partij. Deze Verzette zich Legen een katholiek-socialistisch ministerie. In deze omstandigheden kon de heef Vandervelde geen middel meer vinden en Inoest hij Je opdracht van den koning weigeren.j. Alsdan begon het gesukkel. graaf de broqueville. Er bestaat nog een twe.ede meerderheid in de kamer, gevormd door de katholieken (78 stem men) en de libex-alen (23) die een regeering kon vórmen. Dit middel zouook beproefd worden, namelijk door den heer gi-aaf de Broqueville, minister van Staat, fel gecompromitteerd door het proces van den zoogenaamden benzolbaron Coppée, die onder den oorlog aan dè Duitschers leverde, en door de nog steeds onbekende reke ningen van Le Hêvre. Llij was dus de aange wezen persoon om een consexvatief-reactionaire regeering samen te stellen. Zijn pogingen echter waren bij voorbaat tót vruchteloosheid gedoemd, daar de christelijke democraten, die zich aan de partijtucht wel wilden onderwerpen, maar, in politieken zin, niet het kind van de rekening- wilden worden, niet bereid waren hun steun te verleenen aan een uitgespi'oken consei-vatieve coalitie met de liberalen, die, zooals bekend, door het kiezerscorps eenvoudig den genadeslag hadden gekregen. Anderdeels ging de onbe schaamdheid der liberalen niet zoo ver nog aan spraak te maken op deelneming aan de regeering en trachtten zij, nu zij door het land op Ver' nederende wijze waren gedesavoueerd, alleen hun positie te versterken tegenover het kiezei-s- korps dopr; in de oppositie te treden. Het besluit was dan ook dat zij weigerden in een fegeerings- combinatie te treden met de katholieken. Ten hoogste zouden zij bereid wezen een extra parlementair kabinet te steunen, dit „in het belang van het land." Toen verscheen de heer Alois Van de Vijvere op het tooneel. Deze is een man die werkelijk in alle politieke klingen sympathie opwekt, wegens zijn groote kuituur en zijn steeds onbe rispelijk' optreden. Bekend als een van de uit- stekendste klassiekers van België hij spreekt vloeiend Grieksch en Latijn en kent op uitzon derlijke wijze de buitenlandsche literatuur, inzonderheid de Italiaanschc heeft hij noch tans eexx bijzondere bekwaamheid voor financiee- le aangelegenheden en was in die hoedanigheid ook minister, en later aan economische zaken. Zijn ministerieele cai'riéi-e duurt thans reeds elf jaren. Als belangrijkste feiL kan hij op zijn actief schrijven het herstel van de verwoeste gewesLen. Als Vlaming en Katholiek gekozene voor RoeslareTehielt, in West-Vlaanderen, dat totaal werd verwoest, heeft hij daar toe een buitengewone en bewonderenswaardige werk zaamheid ontplooid. pgnj' ALOIS VAN DE VIJVERE. g^Het was dan ook een moedige daad gansch zijn politiek prestige te wagen om tot een re- geering te kunnen geraken. Zijn pogingen mis lukten echter volkomen. Noch liberalen noch socialisten, deze laatsten eenigszins geërgerd wegens het mislukken van hun eigen initiatie!' waren tot medewerking bereid. Om het Parle ment zijn vex-antwoordelijkheid te laten nemen bood hij zich dan aan voor de Kamer met een homogeen katholiek ministerie, maar werd in de minderheid^gesteld. ADOLPIIE MAX. De voornaamste schuldige hieraan was de heer Ad. Max, liberaal burgemeester vaix Brussel, die op het laatste oogenblik met. de extra-par lementaire combinatie was aangekomen uit anti klerikalisme, en zijn politieke vrienden had aangespoord hun vértrouwen aan Van de Vijvere te weigeren. Het was tevens een openbaar geheim dat hij als tolk optrad van het Hof, dat hij elke gelegenheid op een of andere wijze zich in de "politieke vraagstukken weet te mengen, oxh Van de Vijvere te kelderen. Zijn drastisch opti-eden - als van een ruitenbreker -hx-acht heel wat herrie teweeg bij de liberalen, en, zooals wij vroeger reeds schreven, een schaterlach in heel het land. Dit initiatief was eenvoudig het tegen overgestelde van alle gezond verstand. Een paar dagen waren slechts noodig om hem te overtuigen dat hij kon rekenen, noch op de socia listen, noch op de katholieken en dus zeker niet met zijn 22 overblijvende vrienden een regeering kon vormen. Het bleef dus bij een poging la Don Ouichotte, die dexx lieer Max echter ook voor altijd belachelijk heeft gemaakt. PROSPER POULLET. Na heen en weer gepraat werd dan de heer Poullet met het samenstellen van een i-egeering belast. De jongste berichten over zijn pogingen t i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2