t !l DAGBLAD VOOR SCHIEDAM ER OMSTREKEN FEUBLLETCm Verborgen Heldenmoed. 48ste Jaargang. Maandag 15 Juni 1925. No. 14275 Bureaus KOEMARKT 4. Telefoon ïntewommonaal 85 Postbus 39. Advertentiên: 15 regels f 1.75 elke regel daarboven 35 cent 3 maal Abonnementen per 3 maanden ~.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct Der repeï Post /3- per kwartaa zonderlijke nummers-4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven Worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratls-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheelc invaliditeitf 20Ö bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een Nummer een. Alle Katholieke kiezers en kiezeressen ver vullen op 1 Juli den stemplicht zij gaan stem men op de katholieke lijst. Op nummer één van de Katholieke lijst Deze vraag hebben we al hooren stellen, en wij willen die hier beantwoorden. Onmiddellijk willen wij verklaren,dat wie bezwaar heeft, om te stemmen op nummer één, zijn stem kan geven aan een anderen candidaat van de Katholieke lijst. Hij stemt dan ook Katholiek. Bij vorige verkiezingen is tegen voorkeurstem men geopponeerd en daar was reden voor. De kieswet toch was toen zoodanig, dat een onbeduidende minderheid van kiezers door op een of anderen candidaat van een lijst te stemmen de volgorde van die lijst kon wijzigen. Iedere par tij, die zijn kiezersorganisatie, door en voor wie de lijst was saamgesteld, respecteerde, moest daarom tegen het uitbrengen van voorkeurstem men ageeren en de bezwaren voor iederen indi- vidueelen Katholieken kiezer, om op nummer één te stemmen, moesten toen wel zeer overwegend zijn, om zulks te kunnen rechtvaardigen. De Kieswet echter is nadien zoodanig ge- wijdigd, dat het practisch zeer moeilijk is, om door voorkeur stemmen wijziging in de lijst te brengen. Wie der candidaten, door het groot aan tal stemmen op hem uitgebracht, krachtens het nu vigeerend kiesstelsel, naar voren springt, moet wel zijn een zeer gewilde candidaatanders zou hij zulk een hoeveelheid stemmen niet op zich hebben vereenigd. En daarom mag er voor het uitbrengen van Voorkeurstemmen nu wel die vrijheid worden gelaten, welke wij hierboven aanduidden wie bezwaar heeft natuurlijk ernstig bezyvaar om op nummer één van de Katholieke lijst te stemmen, kan zijn stern aan een anderen candi daat van die lijst geven. Dit voorop gesteld, moeten wij er verder op wijzen, dat het ons uitstekend gezien schijnt door de partij-leiding, als zij niet toestaat, dat er propaganda voor voorkeurstemmen wordt gemaakt met aanmoediging of goedkeuring van de betrokken candidaten zelf. Uitstekend gezien, omdat aan de stembus onzerzijds de principieele beteekenis niet mag worden naar -achteren ge drongen, en daardoor geschaad, door een per sonen-strijd. En verder schijnt het ons ook nuttig en ge- wenscht, dat in onze pers en daarbuiten gepro pageerd wordt, om te stemmen op nummer één. En wel om twee redenen. Eerstens, omdat een verbrokkeling van stem men over verschillende candidaten, (die, zóo- als wij opmerkten, trouwens toch ook zoogoed als zeker geen practisch effect zou hebben) geen mooie, geen aangenaam-aandoende manifestatie is van partij-discipline. En vervolgens, omdat de propaganda, vooral onder politiek minder-onlwikkelde kiezers, veel dieper zal doordringen, als er wordt voorgehou den, te stemmen op nummer één, met bijvoeging van den naam, dan wanneer alleen wordt gezegd, te stemmen op lijst zooveel of zooveel, die de Katholieke lijst is. In den kieskring Dordt worde daarom van nu af aan bij herhaling en herhaalde herhaling aan gedrongen, dat op 1 Juli moet worden rood ge maakt de witte stip in het hokje voor den naam Kooien. No. 1 van lijst 23. 10) Leg alle zelfvertrouwen af, alle hoogmoed te trotsch om te klagen, te trotsch om te treuren, te trotsch om hulp te zoeken Een kind zou ik met meer vertrouwen den strijd des levens in zenden dan jou, Isabel." „Ik dank u, eerwaarde vader, voor het. ver trouwen, dat u in mij stelt. Zoover ik weet ben ik mijn godsdienst nog niet ontrouw geweest U berispt mij Wegens mijn zelfbeheersching mij dunkt, ik heb haar noodig. En dergelijke woor den van u in den nacht waarin mijn moeder begraven is Isabel s oogen vlamden van onwil. „Het is de nacht, waarin wij scheiden. voor altijd," antwoordde de priester. Hij keek nhar buiten en door het kleine venstei bemerkte bij dat de zon in het oosten opkwam. ,,Ei is iets in mij," vervolgde de pater, ,,dat zegt dat mijn uur nadert. Nog één ontmoeting. en pater Gerard wees beteekenis vol naar boven, „maar dan zal het voor mijn priesterlijke vermaning te laat zijn. Wil je mij niet veroorloven open en vrij met je te spreken, je op je fouten te wijden Ik kan niet valsch met je spreken Bvitenletiflgeii Nieuws* DE CRISIS IN BELGIE. Koning Albert heeft Zaterdagmorgen tegelij kertijd Vandevijvere, Misson en Vandervelde ontvangen. Het onderhoud met deze drie minis ters van staat, onderscheidenlijk tot de katho lieke, liberale en socialistische partij behoorend, is van langen duur geweest. De koning ff den vollen nadruk gelegd op de noodzake.ykneid dat een einde aan de crisis wordt gemaakt, waaruit groot nadeel voor het land voortvloeit. Wat zal nu gebeuren Wellicht tracht men thans te- komen tot een voorloopig ministerie uit de drie partijen, ten einde de begrooting te kunnen behandelen. Opnieuw zullen de ver schillende fracties bijeenkomen, om den toestand onder oogen te zien. DE FRANSCHE SCHULDEN. Naar ve-luidt heeft Briand een onderhoud ge had met het lid der Amerikaansche schuldfun- deeringscommissie Burton en daarbij meege deeld, dat Frankrijk voornemens is, binnenkort stappen te doen tot regeling zijner schulden aan de V.S. DE GEZANTENRAAD. De gezantenraad besloot binnenkort een aan tal geallieerde deskundigen bijeen te roepen ter bestudeering van de kwestie inzake het vlieg gen over Duitsch grondgebied en Duitschland uit te noodigen toe te treden tot de internationa le luchtvaartconventie van Genéve. POOLSCH-DUITSCHE TARIEVENOORLOG Uit Warschau wordt gemeld, dat een tarieven- oorlog tusschen Polen en Duitschland als on vermijdelijk wordt beschouwd. Polen verklaart, dat het alle Duitsche vorderingen die van politie- ken aard zijn verwerpt, en dat het evenmin accoord kan gaan met het Duitsche voorstel om in het vervolg slechts 60000 ton kolen per maand naar Duitschland uit te voeren. Van Duitsche zijde wordt verzekerd, dat men nog altijd streeft naar het tot standkomen van voorloopige tarievenovereenkomsten. Heden ein digt de Duitschland opgelegde verplichting om 500000 ton steenkool per maand uit Poolsch- Silezië te betrekken. De Duitsche regeering ver klaart zich verplicht de Poolsche steenkool- invoer zoo sterk mogelijk te beperken, daar de Duitsche kolenmarkt op het oogenblik door het binnenlandsch aanbod van kolen reeds vol komen gedesorganiseerd is. De Duitsche uitvoer naar Polen bedraagt 5 van den totalen Duit- schen uitvoer. IN MAROKKO. Een telegram uit Fez meldt, dat Abd-el-Krim voornemens ;s, een algemeen o"ensief tegen Fez te ondernemen, en dat hij, zijn propaganda over al uitstrekkend, een brief heeft gercht tot de stammen, welke den sultan trouw zijn gebleven, waar;n hij hun spoed ge bevrijdmg aankondigt. De Spanjaarden zijn, naar gemeld wordt, >n de nabijheid van Alhucemas bezig een groot offensief op touw te zetten. DE ONTWAPENING. Het antwoord van de Duitsche regeering op de ontwapeningsnota der geallieerden zal, naar verluidt, waarschijnlijk een informeel memoran dum zijn, waarin de Duitsche regeering nadere opheldering vraagt van verschillende eischen der geallieerden. Dit memorandum zou reeds gereed zijn. De Duitsche regeering aanvaardt daarin zekere gedeelten der nota en heeft reeds last gegeven tot de onmiddellijke uitvoering daarvan, op andere punten acht de Duitsche regeering nadere opheldering noodig alvorens zij een beslissing kan nemen. DE RUMOR IN CHINA. In Kioe-Kiang, een der erdragshaven.ï aan de Jarg-tsc-Kiarg, zijn Zaterdag door opstande lingen Engelsche en Japanschc consulaten aange vallen en m brand gestoken. Op het Engelsche consulaat kon de brand gestuit worden. De opstandelingen plunderden en verwoestten la ter talrijke gebouwen van buitenlandsche ver- eenigingen. Er is een afdeeling Japansche ma trozen geland, welke de orde herstelde. De relletjes vingen aan met een aanval op de Britsche concessie, door eenige duizenden opstandelingen, waar de studenten en arbeiders groote verwarring stichtten, totdat Ghineesebe troepen arriveerden, die hen uiteen dreven, In Sjanghai is alles ri stig. De aangekondigde 2000 man Moekden-troepen, onder bevel van den zoon van Tsjang-Tso-lin, zijn gisteren per trein aangekomen. De strijd om Kanton is geëindigd. De troepen van Joenan heschen de Witte vlag en vluchtten naar liet Noorden. Duizenden Kantonneezon trekken over de rivier, ten einde de Joeanneezcn te achtervolgen. In het Oostelijk deel van do stad werd hevig gevochten verscheidene hon derden personen zijn daajbij gedood. De Kantonneezen hebben, dank zij de leiding van Russische officieren, een gemakkelijke overwinning behaald. Men vreest, dat het te Kanton tot een uitbarsting tegen de vreemde lmgen zal komen. De Kantonneezen zijn thans meester van do gehecle stad waar Yoeanneezen of zij, die hun taal spreken, worden aangetroffen, worden deze doodgeslagen. De lijken worden in de rivier geworpen. GRIEKENLAND. Het nieuwe ministerie Michalaeopoelos zou heden den eed afleggen. De meeste ministers uit het oude kabinet behouden hun portefeuille. Isabel, zelfs niet om te troosten, ofschoon mijn hart bloedt om uwentwille." „Vergeef mij, eerwaarde vader", riep Isabel opeens Uit, „vergeef mij mijn zondige woorden. Ik weet dat ik niet waard ben dat u jot mij -preekt. Wee mij Hoe zal ik zonder u leven, zonder uw bijstand de beproeving dodrstaan En zij weende lang en bitter. De zon was opgegaan en pater Gerard werd gewaarschuwd niet langer te talmen. Het af scheid was kort, maar viel allen zwaar. Zoodra pater Gerard hen gezegend had en vertrok ken was, zocht Isabel ingedruktestemming haar kamer op. V Lord Beauville werd het lange oponthoud in het slot de Lisle moede. Noch .Walter noch Elisabeth gaven hun verwondering te kennen toen hij hun meedeelde dat zij met hem naar zijn kasteel Apswell zouden gaan, dat ongeveer drie mijlen van Londen lag. „Ge moet bedenken dat gij op bevel van de Koningin onder mijn voogdijschap staat", zeide uj en zwijgend aanhoorden beide deze mede- deehng. r k^'eidselen tot de reis Werden getroffen. Graaf Beauville vroeg de pachtgelden op en liet iet kasteel door een paar zijner trouwe dienaars bewaken ALLERLEI. Uit Londen. Twee Britsche oorlogsschepen zijn te Akab gearriveerd; Aan koning Hoessein, die sede11 hij velleden jaar uit Djeddah vertrok daar met zijn jacht ligt, is verzocht onmiddellijk Akaba te verlaten, ten einde den Wahabietcn geen motief te geven deze plaats aan te vallen. De Britsche reeering handhaaft haar aanbod aan Hoessein om zich te Basia t-e vestigen. Uit Bochum. De Dortmunder havenar beiders zijn in staking gegaan. De groote levens- midd.elenvoorradcn, welke op het oogenblik aan de haven zijn opgeslagen, loopen bij de heerschen- de hooge temperatuur gevaar te bederven. De metaalbewerkers te Charleroi hebben besloten Dinsdagochtend in staking te gaan. Er zijn 13.000 werklieden bij de staking betrok ken. Uit Augsburg De Zaterdag gehouden buitengewone algemeene vergadering van werk gevers in de houtindustrie heeft besloten met ingang van heden alle houtarbe;ders, meubel makers en timmerlieden ove~ geheel Duitsch land uit te sluiten. Deze uitsluiting is het ant woord de" we'kgevcs op de eischen de- arbei ders, die een um'loon van 1.12 ma-k verlangden. Uit Toronto De Britsch Empire Steel Corp. schat de schade aangericht door de stakers Deze slag trof de landbouwers zeer zwaar, daar zij als trouwe katholieken nu geheel zonder stut of steun stonden en onder hun nieuwen heer op geen bescherming tegen de wet konden rekenen. De meesten hunner besloten dan ook zijn dienst te verlaten en onder dezen behoorde ook Ford. Met zijn klein vermogen wilde hij in Londen gaan wonen, terwijl Rose, om hun zor- gelijken toestand te verlichten als gezellin of kamenier bij een of andere deftige dame besloot in dienst te treden. Met toestemming van haar vader zoch zij Elisabeth op om haar raad in te winnen. Zij vond de jonge barones als gewoonlijk over haar bor duurwerk heen gebogen. Zij toonde niet de min sté oplettendheid voor de bemoeiingen van Mary en Rachel, die alles wat Isabel eenigén troost kon verschaffen, mee wilden nemen. Toen Rose haar voornemen bekend had ge maakt, werd Isabel toornig over het onrecht den pachters aangedaan, en zij verzocht Rose een oogenblik te wachten. Snel verliet zij het vei iie en begaf zich naar haar voogd. Groot was de verbazing van den graai, loen hij vernam dat Isabel de Lisle hem om een onderhoud verzocht. Zij kwam en vioeg op. trotschen, koelen toon of het geoorloofd was, twee kameniers naar Apswell mede te ncm. n „Dat gaat boven uw rang", merkte de graaf op, „en ik vrees dat onze genadigde koningin, die alles zoo snel te weten komt, dit niet zou in haar magazijnen gedurende de laatste iwee dagen op 100.000 dollar. Vijf ma-gazijnen werden geplunderd en een in brand gestoken. të I m in. e n 1 au Vertrouwensrapport Ilanzebank. In den loop ven het vong jaar rekende het Hoofdbestuur van de Hanze in het Bisdom Haarlem zich verplicht bijzondere maatregelen te nemen tegen de steeds toenemende verwar ring, welke in de beoordeeling van de geste der onderscheidene Hanzebanken naar voren kwam. Mede op verzoek van de Hoofddd;'ect;e en het College van Gomm'ssarssen der Bank be sloot het Hoofdbestuur tot het 'nstcllen van een z.g. „Vertrouwenscomm'ss'e", aan weike ver zocht werd rapport te wdlen uHbrcngen over het aan de HanztbanK gevoerd bele;d. D>t u'tvoeUg rapport is nu verschenen en laat ju;st geen gunstig beeld zien van de fmen- cieele techmek en zakenkennis der beheerders. Resumeerende, hetgeen de Commissie als resultaat van liaa'- onderzoek heeft weergegeven, meent zij de gestelde vragen als volgt te moeten beantwoorden I. Zeer zeker zijn er fouten gemaakt ;n bet. bclcd de zwaarte daarvan is echter moeilijk te beoordeelen, gezien de bijzondere omstan digheden, waarin dc Hanzebank verkeerde. Zij is, doordien zij steunde op den Hanzebond, en daardoor op de medewerking van belangheb benden terecht mocht rekenen, kwalijk met an dere soortgelijke instellingen te vergelijken. Die fouten liggen in de wijze van beoo'dee- ling van enkele groote crcdieten, niet doeltref fende verzorging de" liquiditeit en de gebouwen- politiek. II. De dageiijksche leiding is met groot ver antwoordelijkheidsgevoel ennauwgezcttepiichts- bet'-achting- gevoerd. III. De vraag, of op eerige wijze persoon lijke bevoorrechting van Directie, Commissa rissen, leden van den Raad van Toezicht of van het Hoofdbestuur heelt plaats gevonden, moet ontkennend worden beantwoord. De nieuwe loonregeling van het spoorwegpersoneel. De commissie mt de hoofdbesturen van de Nederlandsche Vereenigmg, St. Raphael, en den P. C. B., waaraan is opgedragen een ge meenschappelijk rapport ten behoeve van het spoorwegpersoneel samen te stellen, 's met haar Werk gereed gekomen. Genoemde organisaties hebben thans, in een gemeenschappelijk adres hun voorstellen bij den Loonraad der Nederlandsche Spooiwegen aanhangig gemaakt. De eerstvolgende bijeenkomst van den Loon raad heeft plaats op 17 Jum a.s. Extra treinen op Zondag. De heer Kersten heeft den Minister van Waterstaat gevraagd den invloed dc Regeering aan te wenden tot het tegengaan van 't. steeds meer inleggen van extra-treinen, en dat soms tegen verlaagd tarief, -op Zondag. Hij vraagt of de minister het met de roeping der Overheid acht te verhinderen, dat extra- treinen loopen ter gelegenheid van de kermis te Deventer, en dat zelfs op Zondag. Een nieuwe Tsjecho-Slowaaksche gezant- De Tsjecho-Slowoaksche regeering heeft als goedkeuren." Isabel kleurde van kwaadheid en belcedigde trots „Het is geen tentoonspreiden van pracht en praal, heer graaf", antwoordde Isabel uit de hoogte, „maar ik kan niet toestaan dat Rachel, de kamenier mijner moeder, mij verlaat boven dien verlang ik de dochter van onzen trouwen pachter Ford' onder mijn bescherming te nemen. Zij zoekt een betrekking en uit oude vriendschap, wilde ik mijn speelgenoote van vroeger gaarne meenemen. „Ga dan uw gang stemde de graaf toe. „Mijn zuster Anna zal onder haar bekenden spoedig een goeden dienst voor haar gevonden hebben. Tot zoolang kan zij bij u blijven. Het verin ugt mij, Isabel, u in iets van dienst te kunnen zijn". Maar het meisje verkeerde niet in een gemc ds- stemming om een goed woord naar waarde te schatten. Onbewe» glijk hooide zij den graaf aan en trok zich daarna weder terug. Niet lang duurde liet meer of het uurnaderde waarop Walter en Isabel het voorvader,ijke slot vaarwel moesten zeggen en hun woonplaats naar Apswell Overgebracht werd. In tegenstelling met .het slot de Lisle met zijn boschrijke omgeving zijn .borgen en dalen, was Apswell in het vlakke veld gelegen tusschen uitgestrekte landerijen. (Wordt vervolgd) i] il NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1