^FEUiLLETOM. Verborgen Heldenmoed. DAGBLADVOOR SCHIEDAM 48ste Jaargang. Dinsdag 16 Juni 1925. No. 14276 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per p08t 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentien: 1—5 regels 1.75elke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden bcekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verIiesjj»ijM^n_ujjsv^ van eiken niidereErvingeir. Deverj^keriiypyordtjgewaarborgdjfoor^ Voorlichting. Het verkiezingsblaadje „Stemt Rood" is oudergewoonte weer kostelijke lectuur. Vooral in zake ontwapening vertelt het wonderen. Zoo staat o.a. -te lezen Hel Deensche voorbeeld. Het is zoo verblijdend om te zien, hoe het socialisme groeit in de wereld. En dat het dadelijk toont wat het is, zoodra het maar de macht heeft. Op het gebied der ontwapening heeft Dene marken het lichtende voorbeeld gegeven. Nau welijks was daar het eerste soc.-dem. Ministerie in 1924 aan het bewind gekomen, of het stelde Voor het Deensche militairisme af te schaffen. Denemarken is óók een klein land, dat zich niet ..verdedigen kan. Denemarken kan óók de lasten van leger en vloot niet dragen. In ligging komt het met Nederland overeen midden in het Westen van Europa. In één opzicht komt het er bij Denemarken nog veel meer op aan dan bij ons Denemarken ligt aan den ingang van de Oostzee en „beheerscht" daar de toegangen volkomen. Toch deed de moedige Deensche regeering onverwijld het voorstel om den gehaten dienst plicht en het geheele militairisme af te schaf fen de Vestingen te sloopen en niets over te houden dan een wacht voor de grenzen en op het zeegebied, uitsluitend voor de orde en de Veiligheid en niet om te vechten. De Deensche regeering durfde het wel te er kennen, dat het land onmachtig was, om zich tegen militaire overmacht te verzetten. Maar de hoofdzaak is ook bij de Deensche soc.-dem. re geering, dat ze aan het militaire geweld niet meer mee wil doen. De Deensche land- en zee macht heeft geen andere taak dan om aan de' nationale verplichting te voldoen zij is - er niet meer op ingericht om tegen eenig land te Velde te trekken. Zoo breekt aldaar de soc.-dem. regeering met het militairisme het bespaarde geld wordt aan de zaken des vredes besteed." Nu moet men eens naar de „Rotterdammer" luisteren, die het roode blaadje als volgt troeft ,,'t Is verbijsterend en ontstellend hoe de S. D.A.P. durft speculeeren op de onwetendheid van zijn kiezers. „Het Deensche voorbeeld." Weet ge, wat dit Deensche voorbeeld is De Deensche sociaal-democratie stelde inder daad voor de oorlogsbegrooting te verlagen. Niet te ontwapenen, maar er wat af te knijpen 7 millioen kronen. 't Was niet meer dan een paradepaard, ze wisten te voren, dat de Eerste Kamer het Voor stel verwerpen zou. De Deensche sociaal-demo cratische regeering verklaarde toen al bij voor baat, dat ze rustig zou blijven zitten. Het resultaat was, dat de oorlogsbegrooting werd verminderd met700.000 kronen. En met deze 10 pet. stelde de Deensche sociaal democratie zich tevreden. De zaak werd vooits op den ouden voet voortgezet. „Het bespaarde geld wordt aan de zaken des vredes besteed." Nota bene Deze zeven honderd duizend kronen Die, dank zij het financieel beleid der Deensche sociaal-democratische regeering van 66 tot 46 Hollandsche centen gedaald zijn. 700.000 kronen a 46 cent is 232.000gulden voor de „zaken des vredes." Daar val je gewoon van om De oorlogsbegrooting verminderd met 10 pCt. 1 In Nederland sinds 1920 met30 pCt. 1" ii) Vee graasde op de weiden om het kasteel, een rii edele paarden vulde den stal, en overal lie pen sierlijk uitgedoste bed'en den bedrijvig heen en weer. Toen het reisgezelschap in dc nabijheid van het slot gekomen was, verscheen een aantal ruiters die hen begeleidden tot, vóór het terras, waar een bveede marmeren trap naar den ingang voerde. Beneden stond lord Beauville, die voor uit gereden was om hun een goede ontvangst te bereiden. „Welkom op het slot Apswell", Isabel, riep hij uit. ,,Geen andere hand dan de mijne ?.al u binnen de muren van dit kasteel voeren. Wees ervan verzekerd", ging hij met gedempte stem voort, „dat ik alles zal doen om het u naar den zin te maken!" Isabel boog even en knikte met het hoofd, haar eenig antwoord op de woorden die zij een beleediging achtte. Koel en Rotseb steeg zij de Lappen op en schreed op den mgang toe, waar twee edelvrouwen haar komst verbe dden. Gravin Ana Beauvdle, een oude, stat'ge dame, kwam haar langzaam tegemoet. Doch vóó'- Isabel haar bere'kt had, voelde zij z'ch doo>' twee armen omvat en werd zij hartelijk op de wangen 't Gaat er om, uit welk beginsel iemand zijn daden stelt. Het beginsel der socialisten nu is klassen strijd, zoo noodig omverwerping de- Staatsorde. Dat kunt ge in al hun wetenschappelijke boe ken lezen. Welnu, waartoe kan dit beginsel anders léi- den dan tot militarisme Dat beginsel van den klassen- en volkerenstrijd is juist de groote oorzaak van het militarisme. Het is wel te vreezen dat de kiezers die om pacifistische redenen op de S.D.A.P. stemmen deerlijk bedrogen zullen worden. De ware vredespolitiek is nog wel aan de rechterzijde alleen toevertrouwd. Stemt daarom 1 Juli allen op MR. KOOLEN, No. 1 van lijst 23. ttulienlaatfiscAi Nieuws, DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Het Fransche antwoord op het Duilschememo- randum van 9 Februari, behelzende het voorstel voor een garantiepact, zal heden aan rijkskanse lier Luthern worden overhandigd, doorden Fran- schen gezant te Berlijn. De tekst zal Donderdag met dien van 't Duitsche memorandum worden gepubliceerd, evenals de eerste redactie van de Fransche nota, die gewijzigd werd in den loop der onderhandelingen met Engeland. Het definitieve Fransche antwoord heeft de volkomen instemming van de kabinetten te Lon den en Brussel. Wat Italië betreft schijnt het, dat dit land niet, althans nog niet, zijn instem ming heeft betuigd met het antwoord. Volgens de „Petit Parisien" had Frankrijk in het garantie pact ook de Brennergrens willen opnemen, maar Engeland heeft zich daartegen verzet. Mussolini, ^die Donderdag in de Italiaansche Kamer het Italiaansche standpunt in zake het pact zal uiteenzetten, zal vermoedelijk dit punt niet stilzwijgend voorbijgaan. BELGIE. Poullet toch premier? Hoewel Vandevijvere de onderhandelingen, waarvoor hij samen met Mason en Vanderveldv de zorg op zich heeft genomen, voortzet, heeft hij niet het plan om de leiding van het nieuwe Kabinet op zich te nemen. Hij heeft integendeel voor deze eer op stellige wijze bedankt en blijkt vastbesloten zijn zienswijze niet te veranderen. Vermoedelijk zal nu Poullet worden geroepen het Kabinet samen te stellen, hetwelk zou worden gevormd door twaalf ministers. Het ministerie van Landbouw zou namelijk worden gescheiden van dat van Publieke werken.De katholiekezou den er vijf portefeuilles in hebben, de socialisten eveneens en de liberalen twee. HET POOLSCII-DUITSCIIE CONFLICT. Uit Warschau verluidtNu Duitschland is overgegaan tot de beperking van den steenkool- invoer uit Polen, rest der Poolsche regeering niets anders dan over te gaan tot beperking van den invoer uit Duitschland. De Poolsche pers wijst er op, dat men tot deze beperking wel kamen moet door de vij andelijke houding van Duitschland, dat zuiver economische onderhandelingen op politiek ter rein tracht over te brengen. Tevens constateert deze pers, dat Duitschland dus blijkbaar de steenkool uit Opper-Silezië best kan missen, welke het aanvankelijk onont beerlijk noemde voor zijn industrie. De „Kurjer Polski" wijst er op, dat econo mische onderhandelingen met Duitschland steeds gekust. Uit een bekooUijk gezichtje sLaalden baar twee bnrne oogen :n ondeugenden glans tegen en een heldere stem riep „Welkom, heve Isabel Wat ben ;k blij dat ;k je z'e 1" „Constance", be<':spte de deTge dame op strengen toon, „wat moet barones de L'sle wel van je denken 1" De jonge grav:n zou z:ch wem'g om de beris- p ngen van haar tante bekommerd hebben, als de ern d:e u't. Isabels oogen sprak, haar niet beduid hadden, dat die opgewektheid en vroo- lijkheid haar mishaagden. Snel liet zij Isabel uit haar omarming los en ble"f zwijgend ter zijde staan, terwijl gravin Anne de jonge barones hartelijk welkom heette in het huis baars broe derI abel ontving deze bewijzen 1 an riend- •jchap even koel en stelde haar nicht Mary Tbo- resby voor. Nadat de beleefdheidsbetuigingen afgeloopen waren, werden Isabel en Mary naar hare kamers geleid en alleen gelaten. Mary, die moe was van de reis, wierp zich op een rustbed. Isabel scheen van geen vermoeid heid te weten, Ongeduldig liep zij het vertrek op en nee'-, dnftig wierp zij haar mooie zwarte haren naar achteren en schudde onwillig met het hoofd. „Lieve Isabel," poogde Mary haar te overre den, „rust een weinig uit je ziet er zoo moe en bleek uit, geloof me, je maakt je zelf ziek." „Voor mij is er geen rust", antwoordde Isabel zeer moeilijk zijn voor de belanghebbenden staten. De strijd, waartoe men thans komt, zal moeilijk voor Polen zijn, maar nog moeilijker voor Duitsch land, dat nu nieuwe afzetgebieden voor zijn uitvoer moet zoeken. De „Rzeczposkiliti" zegt„Tot dusver lever de Duitschland 46 van onzen invoer. Dat is thans uit. Wij zullen voo.taan de noodige ai- tikelen invoeren uit' Frankrijk, Engeland, Zwit serland, Cechoslovakije en Oostenrijk. OOSTENRIJK. Opheffing der controle? Volgens de „Neue Freie Presse" doet de in druk der besprekingen op de vergadering van den Volkenbondsraad verwachten, dat de \ol- kenbondscontrole in Oostenrijk aan het einde van dit jaar waarschijnlijk opgeheven zal worden. 'In de Volkensbondsvergadering van September aanstaande zal in elk geval dit punt ter sprake komen en wellicht ook beslist worden. In sommi ge Volkenbondskringen overweegt men, of de .controle niet geleidelijk kan worden opgeheven, zoodat zij ten allen tijde weer ingesteld zou kun nen worden. De controle over de onderpanden van de Volkenbondsleening blijft in elk geval gehandhaafd tot de leening zal zijn terugbetaald. DUITSCHLAND'S ONTWAPENING. Naar de „Montagmogen" verneemt zijn de chef van de intergeallieerde militaire controle commissie generaal Walch, en de hoofden der verschillende militaire commissies op het oogen- blik allen te Berlijn aanwezig, om de onderhande lingen met de Duitsche regeering over de jong ste nota van den Gezantenraad aan te vangen. In kringen, welke met de opvatting der com missie goed bekend zijn, verwacht men een tijd ruimte van minstens zes maanden voor de na koming van de geallieerde eischen. Bijzondere moeilijkheden verwacht men van de verminde ring der sterkte van de politic van 180.000 man op 150.000. HONGARIJE. De sociaal-democraten hebben hun wetsont werp tot benoeming van een staatsraad in de plaats van den rijksbestuurder Horthy in de nationale vergadering schriftelijk ingediend. Voorts heeft de oppositie door den afgevaar digde Ludwig Szilagyi formeel viijlating van Beni-cksky zoowel als de anestatie van alle bij de bekende mooi dafi'jure betrokken personen gc- eischt. De regeering heeft door den 'plaatsvervan- genden minister-president laten verklaren, on der alle omstandigheden de orde te zullen hand haven. Volgens de „Szoszat" zou de president der nationale vergadering verklaard hebben „Of de regeering, of hetleger zal de orde handhaven". Het oppositieblok acht deze verklaring „een stap naar de militaire dictatuur". FRANKRIJK. Heden komt de Fransche Kamer weer bijeen. Painlevé die dan uit Spanje zal zijn teruggekeerd, zal waarschijnlijk onmiddellijk verklaringen over den toestand in Marokko afleggen. Daarna ko men "vermoedelijk de financieele problemenaan de orde. Zoowel Painlevé als Caillaux hebben, zij het vaag, in groote trekken in de voorafgaande weken hun standpunt reeds kenbaar gemaakt. DE RUMOR IN CHINA. Door de inneming van Kanton door de roode op somberen toon. „Ik ben niet voor een gevan genisleven geboren; Mary. Ach, hoe verlang ik naar mijn bergen en dalem Hoe staat mij de aanblik van deze vlakke, kale landerijen tegen 1" „Nu," troostte Mary, „dat moet je niet zeggen. Hier is het zoo vlak als in Essex, waar ik geheel mijn leven doorgebracht heb." Isabel antwoordde niet. Stil en bedrukt leunde zij tegen het venster aan en staarde verlangend in het diepblauw van den hemel. „Isabel" begon Mary weer, „heb je wel ooit zulk een bekoorlijke verschijning gezien als Con stance Beauville „O ja, dikwijls", antwoordde Isabel op kalinen toon, „Maar Isabel, dat is onmogelijk. Waarachtig, zij is het mooiste meisje in heel Engelen' lijkt wel een fee Ik heb hooren zeggen ta zij even schoon is als de koningin van Schotland „Dan is de koningin van Schotland minder mooi dan ik gedacht heb", antwoordde Kabel koel. Ueve nicht, ik wilde je een verzoek doen. Je weet hoezeer ik je liefheb vergun mn dat ik eena open en vrijuit met je spreek. „O heel graag, met alle piezier", klonk het op denzelfden spottenden toon van zooeven. „Sinds wanneer, Mary, heb jij preeken geleerd „Nu, goed dan", antwoordde Mary vriendelijk, „wanneer ik dan zoo weinig preek is het bil!ijk dat je nu eens naar mij luistert. Ik smeek je, Isabel, waarom laat je je innerlijke vrede zoo troepen, wordt de slechts 18 mijlen van Kanton verwijderde, grootste Britsche havenstad in het verre Oosten, Hongkong, ernstig bedreigd. In Kanton is de toestand tamelijk rustig. De roode troepen, bestaande uit Kantoneezen en aangevoerd door Russische officieren, hand haven krachtig het bezit derstad.Onder de vluch tende Joenan-troepen moet een groot bloedbad zijn aangericht. De Joenaneezen moeten door het woedende gepeupel op verschrikkelijke wijze zijn vermoord. Het aanslal slachtoffers moet on geveer 700 bedragen De Europeesche wijk Kan ton, die voornamelijk door Engelschen wordt bewoond, is naar liet schijnt veilig. De gezantenwijk te Peking is met prikkel draadversperringen en met machinegeweren in staat van verdediging gebracht. Over het gebeuren te Kanton verneemt de „Times" uit Hongkong nog het volgende De buitenlandsche ooggetuigen beschrijven de gruwelijke bijzonderheden van de slachting der Joenantroepen, die in Kanton waren achtergebleven. De burgerbevolking heeft zich wreedelijk gewroken over de militaireoverheer- sching van de laatste paar jaar. Tijdens de achtervolging door de heele stad zijn er naar raming 700 voortvluchtige- Joenansoldaten op de wreedste wijze mishandeld en vermoord. Een Ghineesch officier werd aan een telefoon paal gekruisigd. De buitenlanders moesten hul peloos toezien, hoe vele soldaten tevergeefs om medelijden smeekte, doch bewusteloos werden geslagen en gesteenigd, en daarna lafhartig werden verdronken, doordat zij hetzij met bam boestokken telkens werden ondergedrukt of dat hun steenen naar het hoofd werden gewor pen. Ten slotte greep een aantal vreemdelingen, waaronder de Fransche en Engelsche matro zen in, en redden verscheidene Joenansolda ten. Een Britsche officier sprak de menigte in het Chineesch toe. Hij erkende dat er ernstige grieven hadden bestaan, doch bezwoer hen niet toe te geven aan deze wreede moordnei gingen. De grootste belooging sedert het begin der onlusten heeft gistermiddag te Peking plaats gevonden. Een ontelbare schare studenten, kooplieden, winkeliers en arbeiders nam hiér aan deel. De stoet marcheerde langs het mini'. orie van Buitenlandsche Zaken. Geëischt werd, de relaties met Engeland te verbreken, en voorts zelfbestuur voor' Hankow. Ook werd de regeei mg belast, krachtige maatregelen te nemen tegen de buitenlandsche concessies. Uit Kail'ong wordt gemeld, dat de toestand aldaar hoogst ernstig is, zoodat de vreemdelin gen de stad ve laten. Te Tientsin hebben gister 25.000 studenten een betooging gehouden in de inboorlingenwijk ten einde hun sympathie met de stakers te Sjang hai te toonen. De politie, welke door troepen ver sterkt was, wist de orde te handhaven. Te Sjanghai zijn gister de vertegenwoordi gers van het consulaire corps en de Chineeschc gedelegeerden hun onderhandelingen begonnen. De voorwaarden, waarop deze discussies be gonnen zijn, zijn niet bekend, doch de buiten sporige eischen van dc Chineesche Kamer van Koophandel zullen niet officieel voor het consu laire corps gebracht worden, zoodat dit struikel blok uit den weg is geruimd. Intusschen voelt men algemeen, dat er, ook wanneer de onderhandelingen succes hebben, nog veel zal moeten geschieden om den vrede verstoren? Waarom spot je met Constance Beauville Was haar begroeting met vriend'lijk niet liefdevol Hoe zul je hier de genegenheid winnen Isabel richtte zich m haar volle lengte over eind Mary Thoresby, hoor ik goed Ik hier genegenheid, invloed winnen Ik, een o-evangene Is het niet genoeg van mij verlangd geduldig hier te blijven, beroofd van al mijn vrienden, verstoken van de troostmiddelen van ons geloof Vorder niet meer van mij Met Rachel wil ik hier teruggetrokken leven ik verlang niet naar de huichelachtige liefde van de familie Beauville „Isabel," zuchtte Mary treurig, „Isabel, ik weet wel hoeveel je verdragen moet, hoe hard je lot is, maar waartoe is het goed, de vriendelijke tegemoetkoming van Beauville van de hand te wijzen Denk bovendien eens aan Walter nj zal zich niet zoo op een afstand houden s nj enhet is toch zoo noodig dat gij "7 uw streven en doen met elkaar overeens -'mt „.Walter", sprak Isabel op onverschilligen toon, „die mag zijn eigen gang aVr oKch da' lu er geen berouw over «al hebben maar eisch „Ït dat ik Lm volg. Het heelt n„, button »- gebracht, op het slot de L.sle te hor. l„j den wil van den graaf boog. U, was dan zou de graaf zien, wat een laat. welgevallen 1" (Wordt vervolgd) zich voor ik een man, de Lisle zich NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1