Alle Katholieke Kiesgerech tigden stemmen op 1 JULI a.s. no. 1 van Ljjst 23. KOOLEN, D. 1 P. N. DAGBLAD VO€?#? SCHIEDAM EN ~FEU ILLETOM, Verborgen Heldenmoed. In onzen kieskring begint LIJST 23 met den naam 48ste Jaargang. Woensdag 17 Juni 1925. NO. 14277 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per p08t f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiém 15|regeU f 1.75elke rege' daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeit1 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 80 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door deN.Holi.Algem. Verz.bank Schiedam BuiïeniandstÉ Nieuws, DE VEIL1GHEIDSKVVESTIE. De Fransche gezant De Margerie, heeft gister om twaalf uur te Berlijn aan den Rijksminister van Buitenlandsche Zaken, Dr. IStresemann, de Fransche antwoordnota op het Duitsche memo randum betreffende het veiligheidspact overhan digd. In het zeer omvangrijke antwoord wordt het standpunt van de Fransche regeering en van haar geallieerden ten opzichte van de Duit sche voorstellen uitvoerig uiteengezet. De Fransche antwoord-nola zal intusschen niet, zooals gemeld; Donderdag, maar Vrijdag gepubliceerd worden. De reden hiervan ligt in de omstandigheid, dat de Fransche regeering tegelijker Lijd met de nota een geelboek wil pu- bliceeren omtrent de Fransch-Fngelsche onder handelingen ter zake. De nota, die in een zeer hóffelijken toon gesteld, bestaat, naar hier verluidt, grooten- deels uit zeer ingewikkelde juridische formulee ringen welker beteekenis en draagwijdte niet op het eerste gezicht beoordeeld kunnen worden. Intusschen bestaat toch de indruk, dat de nota den wenscli te kennen geeft, bij de te Voeren Fransch-Duitsche onderhandelingen tot het re sultaat te geraken, en bevat zij de principieele instemming der Fransche regeering met het Duitsche pact-voorstel. Behalve de nota, die in het Fransch gesteld is, werd een in het Duilsch gestelde inhoudsopgave overhandigd, klaarblij kelijk wegens de gecompliceerdheid van den inhoud. De'eisch, dat Duitschland een doortocht- door zijn gebied moet toestaan bevat de nota niet. Onjuist blijken ook de verschillende pers berichten, volgens welke ingeval Van een aan sluiting van Oostenrijk bij Duitschland of bij schending der arbitrageverdragen met Polen en Cechoslovakije dwangmaatregelen tegen Duitschland genomen zullen worden. Overigens vermijdt de nota zich in détails te begeven, maar geeft zij te verstaan, dat volgens de opvatting van de Fransche regeering het garantiepact alleen dan ten uitvoer kan worden gelegd, wanneer Duitschland lid van den Volkenbond is. Het Duitsche voorstel om arbitrage-verdragen met alle nabuurstaten te sluiten wordt in de nota overgenomen, waarbij evenwel Frankr'ijk aan spraak maakt op het recht, ingeval van meenings- versehillen op te treden als arbiter. Heden zal het Duitsche kabinet over de nota beraadslagen. DE WAPENCONFERENTIE. Hoewel de werkzaamheden van de conferentie in zake de controle op den handel in wapenen enz. nog niet geëindigd zijn, zal toch ook deze conferentie voor het einde dezer week haar doel bereiken en de ter vervanging van de conventie 12) „Gij doet Walter onrecht", hernam Mary rustig, „hij heeft een edel karakter en ik benervan overtuigd, dat hij geheel op aanraden van pater Gerard zoo gehandeld heeft." Het hooren van dezen naam legde Isabel het zwijgen op. Een poosje bleef zij doelloos voor zich uitstaren, dan vervolgde zij „Genoeg daar over, Mary, wij zullen er niet over twisten. Je hebt er goed aan gedaan je meening te uiten laten wij die zaak nu rusten, ik zal doen wat mij het best toeschijnt." Isabel verliet de kamer om Rachel eenige aan wijzingen te geven. Al kon zij zich de fouten van haar nicht niet verhelen, toch was Mary's bewondering voor Isabel zóó groot dat zij er niet aan twijfelde of haar edele gemoedsaard en haar rechtvaardig heidsgevoel zouden mettertijd ovei haai hals starrigheid en haar vooroordeelen zegevieien. VI. „Ben je werkelijk van plan te vertrekken, Mary Vroeg Walter zijn nicht, toen hij haar den vol genden morgen in den tuin ontmoette. van St. Germain bestemde conventie over den internationalen handel in wapenen, munitie en oorlogsmateriaal tot stand hebben gebracht. RELGIE. P o u 11 e t weer formateur. De Belgische koning heeft gister een vrij lang durig onderhoud gehad met Poullet. Deze heeft opdracht gekregen een nieuwe poging te doen een einde te maken aan de crisis. Zijn taak daarbij bestaan in de vorming van een zou ministerie, samengesteld uit 5 Katholieken, 5 socialisten en 2 extra-parlementaire Libera len. Deze twee liberalen zouden dan zijn generaal Kestens (Landverdediging) en baron Rolin Jacquemijns (Binnenlandsche Zaken). Baron Rolin is Belgisch Hooge Commissaris te Coblenz. Hij heeft de benoeming nog niet definitief aan vaard. De liberale afgevaardigden beschouwen de bovengenoemde combinatie niet als een drië- partijen-Kabinet. Zij verklaren, dat de twee li berale minister „slechts zichzelf zouden ver tegenwoordigen" in het Kabinet. De liberale linkerzijde behoudt zich dus alle vrijheid van handelen voor. De demissionnaire Belgische regeering heeft besloten de Kamers tegen 23 dezer bijeen te roepen ten einde de voorloopige credieten aan te nemen. De regeering heeft goedgekeurd, dat een aantal communistische studenten over de grens wordt gezet. overeenstemming, zoo bijv. nog niet over de metaal- en de machine-industrie. Het schijnt dat deze geschilpunten slechts geregeld kunnen worden door de leiders der delegaties. Trendelen burg, die heden Le Parijs is gekomen zal daarover confereeren met den minister van Plandel Chaumet. HET GRIEKSCHE KABINET. Het gereconstrueerde kabinet-Michakopoelos heeft gister 145 stemmen tegen 81 in de Nat. Vergadering gekregen, terwijl vele leden zich van stemming onthielden. ZUID-W ALES. Als gevolg van den uitslag der algemeenc ver kiezingen in Nieuw Zuid Wales, is de premier, Fuller, afgetreden. De Labourman Lang vormt thans een ka-binet. ENGELAND. Het Lagerhuis heeft met 260 tegen 148 stem men het invoerrecht van 33 1/8%ad valorem op kant goedgekeurd. DUITSCHLAND. De Rijksdag stemde gister over het Duitseh- Nationale voorstel om den achttienden Januari tot een nationalen feestdag te maken. Het voor stel werd verworpen met 194 tegen 138 stemmen. Vóór stemden de Duitsch-Nationalen, de Duit sche Volkspartij en de Economische Vereeniging en de Volkischen, tegen het Centrum, de demo craten, de sociaal-democraten en de commu nisten. HET POOLSCH-D UITSCHE CONFLICT. In den nacht van eergisteren, meldt Wolff uit Berlijn, liep het verdrag af, volgens het welk Duitschland voor bepaalde contingenten aan Polen tol-voordeelen moest toestaan. Daar ook op het laatste oogenblik geen overeenkomst tusschen Polen en Duitschland is getroffen, trad gister het autonome toltarief in werking. Het contingent Poolsch-Silezische kolen, dat in de eerste helft van Juni in Duitschland moest worden ingevoerd, is nog niet geheel gcimpor- teerd en zal over de geheele maand worden ver deeld. Derhalve kunnen overeenkomstig het verdrag ook na gister nogBoven-Silezische kolen worden ingevoerd totdat het contingent van 250.000 ton is bereikt. Overigens heerscht-in handelsbetrekkingen tusschen Polen en Duitsch land een geheel verdragslooze toestand. FRANSCH-DUITSCHE BESPREKINGEN Volgens de „Petit Parisien" heeft de voort zetting van de Fransch-Duitsche onderhande lingen over een handelsverdrag een accoord mogelijk gemaakt ten aanzien van sommige punten, zooals de scheepvaart, de automobielen en de commercieele positie van het Saargebied, Over andere punten bestaat echter nog geen „Ja, het moet zoo zijn, Walter. Wanneer mijn geleider, zooals ik vermoed, reeds hedenavond aankomt, moet ik u allen morgen vaarwel zeg gen. „Ik zal hem tegemoet rijden en hem op een dwaalspoor brengen", meende Walter. „O," lachte Mary vroolijk, vertrouw hem dat maar toe, Walter 1" Maar Walter lachte niet meer. „Ik zal je erg missen, lieve nicht", zuchtte hij weemoedig. „Mary, waarom ga je weg?" „M'n vader ziet mij niet gaarne als gast in het kasteel van den graaf. Bovendien kan hij op dit oogenblik geen bode zenden, dat staat niet altijd in zijn macht. Je weetwe zijn niet meer de machtige, rijke Thoresby's van vroeger. Ik heb mij echter in 't hoofd gezet, Walter, dat gij ons eens moet bomen bezoeken en ik heb nog wel zoo n goede gedachte van je, dat je het zoo spoedig mogelijk zult doen, hé „Ja Mary, ik beloof het je en ik zól komen", antwoordde Walter hartelijk, „Wat er ook tus schen kome, ik zal er al mijn best voor doen." „Je kunt je niet half voorstellen hoe 'n pret jc bij ons zult hebben, Walter", begon Mary weer. ,,Ik geloof ja, ik geloof het," mompelde Waiter, „hier voel ik mij ook zoo ongelukkig. Hoe kan het ook anders Lord Beauville is omgeven door een kring van jonge mannen uit goede familie, die aan liét hof alleen een goede positie verwachten. Maar zich onder hen mengen ITALIË. Men schrijft uit Rome aan de „Msb." Bijna dagelijks leest of hoort men berichten, die op een grooten omkeer in de althans inter- lijke verhoudingen tusschen wereldlijke lta- liaansche en kerkelijke autoriteiten wijzen. Beijverden zich de wereldlijke autoriteiten vroeger om bijvoorbeeld de komst van een Kardinaal zooveel mogelijk te ignoreeren en zorgden zij er slechts voor, dat Z. Eminentie niet lastig gevallen werd, thans staan bij dergelijke gelegenheden burgerlijke en leger autoriteiten op hun post om den Kardinaal alle mogelijke eerbewijzen te brengen. Zoo werd dezer dagen Kardinaal Pompili, de Kardinaal-vicaris van Rome, toen hij te Terni aankwam voor een kerkelijke plechtigheid, aan het station ook verwelkomd door een onder-prefect, den bur gemeester en alle andere burgerlijke autori teiten, terwijl soldaten Z.Em. de militaire eer brachten. Allereerst werd Z.Em. plechtig ont vangen op het gemeentehuis, waar hij van af het balkon den zegen gaf aan het volk, dat in dichte drommen was samengestroomd en niet ophield met eviva-geroep, alvorens hij zich aan hen vertoonde. DE STRIJD IN MAROKKO. Aan het einde van den gister gehouden minis terraad te Parijs verklaarde Painlevé, dat er in den namiddag in de Kamer geen debatten zou den worden gevoerd. Plij zal alleen voor de com missies de resultaten van zijn reis naar Marokko uiteenzetten, met alle noodzakelijke precisee ringen. De FranschSpaansche samenwerking is begonnen, voegde Pamlevé er aan toe. Twee. Fransche oorlogsschepen kruisen aan de kust van het Rifgebied, ten einae de contrabande van wapens te beteugelen Krachtens het voor- loopig accoord zullen oorlogsbodems van beide landen alle kusten van Marokko bewaken. Met een specialen koerier uit Adjir, het hoofd kwartier der Riffi, is aan den „Times-"corres- pundent een bijzondere boodschap van' Abd-el- Krim overhandigd. Daarin geeft hij te kennen, dat hij bereid is onmiddellijk in overweging te nemen op welke voorwaarden met Frankrijkvre- de zou kunnen worden gesloten. Wanneer geen onderhandelingen tot stand zouden komen, ver klaart hij, dat hij den strijd tot het bittere einde zal voortzetten. In het belang van den mensch- heid en den vrede doet hij een- beroep op de goede diensten en de vriendschappelijkebemid- delingen van Groot-Brittanniën. Tegenover een speciaal correspondent van de „Popoio d'Italia" heeftAbd-el-Krim ver zonder zijn geloof te verliezen, dat is onmoge lijk 1" Mary knikte ernstig met het mooie kopje en antwoordde levendig „Ik heb mijn vader hoo ren zeggen dat de bandeloosheid die heerscht in de huizen welke nauw met 't hof verbonden zijn, zeer groot is en gevaarlijk voor hen die er ver- keeren." „Gevaarlijk", antwoordde Walter, „en ook afschrikwekkend. Opgevoed zooals ik, Mary, in een college waar heilige mannen ons voorgingen op het pad der deugd, grieft het mij bitter hun "wufte gesprekken aan te hooren, zooals ik dat gisteravond moest 1" »,Kunt ge het niet op een of andere manier Voorkomen ,,Neen ik kan mij alleen tegen hen teweci stellen,hun woorden afkeuren en hen links laten liggen, maar dan wordt het hier vóór mij zoo eenzaam, Mary." T1 „Kom, kom, den strijd moedig begonnen. Ik heb wel eens hooren zeggen dat God ons evenzoo behandelt als een generaal zijn soldaten. De krijgers die Hem 't meest zijn toegedaan, het best bewapend zijn, plaatst Hij op de gevaar lijkste punten." „Je hebt gelijk, Mary", riep Walter op vroc- l'jken toon. „Dapper wil ik vechten voor mijn geloof en niet meer klagen trouwens, nu gij Weggaat, dierbare Mary, zal ik daar ook geen gelegenheid meer voor hebben." klaard, dat hij den oorlog, ook bij éen volkomen blokkade van het Rif, nog drie jaar kan volhou den. Gister ging de Fransche delegatie naai' Madrid om deel te nemen aan de Fransch-Spaansche Conferentie. De delegatieleider is Malvy. Het programma der conferentie is omvangrijk. Het voornaamste punt is het verhinderen van den wa pensmokkel naar het Riffgebied. Tevens zal behandeld worden de communistische agitatie inFransch-Marokko.De grenzen tusschen Fransch en SpaanschJVfarokko zullen nauwkeurig worden vastgesteld. Ten slotte zal de militaire samen werking tusschen beide landen onder de oogen worden gezien. Men voorziet een lange conferen- tieduur. DE RUMOR IN CHINA. De toestand in China wordt in officieele krin gen te Londen wel is waar als ernstig, maar niet als alanneerend beschouwd. Volgens de laatste berichten uit Peking en Sjanghai schijnt de toestand aldaar wat rustiger te zijn geworden. De krachtige nota van Engeland heeft tot re sultaat gehad, dat de Chineesche troepen naar Sjanghai heeft gezonden. De Britsche admirali teit maakte gister bekend, dat nog meer Britsche oorlogsschepen in de Chineesche wateren zijn aangekomen. Zoolang de aanvallen op Britsche onderdanen en burgers van andere staten en hun bezittingen niet toenemen, gelooft men dat de diplomatieke vertegenwoordigers der mogend heden tégen de situatie opgewassen zullen l lij ven. Men hoopt, dat de Britsche nota bovendien een verdere aansporing zal zijn tot het bijeenroe pen van een tolconfercntie tusschen China en de mogendheden. De Britsche nota wordt in Euro- peesehe kringen in China met voldoening opge nomen, daar men daaruit meent te mogen op maken, dat de Britsche gezantschap een eenigs- zins krachtiger houding zal innemen. ALLERLEI. Uit Darjeeling. De bekende Swarajistcn- leider C. R. Das, is gister overleden. De prins van Wales is op zijn tochten door de Unie van Zuid Afrika in Swaziland aange komen, waar hij dooi het voornaamste stam hoofd Sobbhuza begroet is. Uit Berlijn. Volgens de „Vorwarts" zijn op het oogenblik 26.000 arbeiders bij dc uitslui ting in de houtindustrie betrokken. Waarschijn lijk zal dit getal nog grooter worden. Uit Brussel. Reeds gister is men begonn n met het bedekken der hoogovens in het bekken van Charleroi. Hedenmorgen is de staking in de staalnijverheid begonnen. Zij omvat 15 fa brieken waarin 15000 arbeiders werkzaam waren. Het is niet-onwaarschijnlijk, dat de werksl-ak'ng z'ch over de geheele metaalindustrie van Belg'c zal uitbreiden. Ulcnen lani. Nederland en Helgie. De Assemblee Wallonne heeft aan het Bel gische parlement een adres gezonden, waarin het verdrag tusschen Nederland en België-ter sprake komt; en waarin de vereeniging betreurt, dat in het ontwerp niets voorkomt over de kwestie van de bres van Limburg, hopwel de groote mogendheden in 1919 eenstemmig verklaard hadden dat de veiligheid van België naar den kant van de Maas niet verzekerd kon worden tenzij door een overeenkomst tusschen de geneva- Ie staven van Nederland en Be;gië. Op dat oogenblik verscheen Constance om den hoek en liep vroolijk en vergenoegd naar hen toe. Licht blozend groette ze en vroeg veront schuldiging omdat zij hen gestoord had. loer. zij voorbij wilde gaan, trad Mary haar in den weg Morgen vertrek ik, gravm Constance, lachte ze "vriendelijk „en ik ken haar nauwelijks die de vriendin van mijn neef zal worden." Daar Constance zich zeer tegemoetkomend betoonde, wandelden zij met z'n drieën onder gezellig gekout verder, schertsend over allerlei kleinigheden, terwijl zij angstvalliggesprekken over den godsdienst en de nieuwtjes van het hof vermeden. „Ik vrees dat ge u nogal vervelen zult op Apswell," met deze woorden wendde Constance zich tot Walter. „Ja, sinds inijn halfbroeder Regnier, de yi- coode, niet meer op het kasteel vertoeft en. mijn vader den meesten tijd aan het hof is, schijid de vroolijkheid van hier geweken. Maar zeg eens, genadige jonkvrouw, wat heeft u een lieve kame nier waarlijk ik benijd u. Nog nooit heb ik ei een naar wensch gevonden „Dan zal liet mij zeer verheugen, wanneer gij haar in dienst kunt nemen Echte Mary. „mse is mijn kamenier niet. Mijn nicht heeft laar medegenomen uit vriendschap en als ik hel goed hebt, dan zoekt Gravin Anna reeds eèn betrek king voor haar." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT is

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1