Zeevliegtuigen naar Kopenhagen. Drie zeevliegtuigen, onder bevei van luitenant ter see Ier kl. C. A. Weemhoff, zijn vanochtend 7 uur uit de Mok vertrokken naar Kopenhagen. Nabij Schiermonnikoog werd gedaald om brand stol bij te laden om half-negen is de tocht ver volgd. Ook de oefening-divisie wordt vandaag te Kopenhagen verwacht ze zal daar, met do vliegtuigen tot den 22sten dezer vertoeven. De ex-keizer niet naar Noordwijk. Te bevoegder plaatse is niets bekend van een vöornemee, dat de gewezen Duitsche keizer zich te Noordwijk zou vestigen gedurende het badseizoen aldaar. R. K. Openbare Leeszalen. Maandag j.l. hield de Bona van R K. Openba re Leeszalen en boekerijen in Nederland te Venio in de zaal National haar jaarvergadering. De vergeten schoolkinderen. Op de schriftebjke vragen van den heer Ter Hall betreffende afschaffing van dc straf van het schoolblijven van kinderen, heeft de heer De Visser, munster van Onderwijs, K. en W. het Volgende geantwoord De wet geeft den ondergeteekende geen be voegdheid om maatregelen te nemen, waardoor gelijk wordt gevraagd een radicaal einde gemaakt Zou worden aaD toestanden, zooals in October 1924 te Delft en in begin Mei 1925 te Dordrecht voorkwamen, waarbij schoolgaande kinderen, die voor straf moesten nablijven in de school, door vergeetachtigheid van bet on derwijzend personeel in het verlaten schoolge bouw achterbleven. De straf van het schoolblijven behoort tot het tuchtrecht van het hoofd der school, en onder zijn verantwoordelijkheid kan zij mede worden opgelegd door de(n) klasse-onderwij zeres). Het nablijven van leerlingen kan op zich zelf natuurlijk niet als een gevaarlijke straf worden aangemerkt, en zeker niet, indien deze, gelijk liet behoort, onder toezicht wordt toege past.Tor het doen afschaffen dier straf ontbreekt den ondergeteekende de bevoegdheid, maar hij kan er de noodzakelijkheid ook niet van inzien. „Neutrale" middenstandspolitiek. /(Handel en Nijverheid", het „officieele" orgaan van den Rotterdamschen Miijenstand", dat om den Rotterdamschen Middenstand te bevoordeelen te Arnhem wordt gedrukt dit „rieuüalè" orgaan van een „neutrale M;d- denstandsvereemging, bevatte onder het „offi cieel gedeelte" een in rouw gezette aanbeveling voor den heer L. de Groot, die als No. 2 op de lijst van den Vrijheidsbond staat. Naar aanleiding hiervan zegt hit „Kath. Soc. Weekblad" „Waarom deze aansporing in rouwrand werd opgenomen/weten wij niet. Waarschijnlijk wegens den dood van de neutraliteit Wai^t heL is toch zeker in strijd met de^neu- traliteit, dat hier iedere middenstander, „van weike kleur hij ook moge zijn," uitgenoodigd wordt, om, op L. de Groot, no. 2 op de lijst van den Vrijheidsbond, te stemmen, in het belang van den Middenstand Da is je reinste Middenstand-bedrog Warenrteir eerlijk-geweest, men had er moeten bijvoegen ie. dat De Groot vrij zeker toch niet gekozen wordt, en 2e.- dat de op hem' uitgebrachte neutrale middenstandsstemmen ten goede komen aan de andere candidaten van den Vrijheidsbond. Middenstanders, „van welke kleur ze ook zijn," die, door dit rouwend stukje misleid, op De Groot gaan stemmen, zuilen dat laterzeer zeker berouwen, wanneer ze zien, dat hun stem er alleen toe heeft bijgedragen, om een anderen \i ijheidsJhonder naar de Tweede Kamer af te vaardigen. En liet verleden heeft vaafachtig niet ge leerd, dati de liberale Vrijheidsbonders de ware kampioenen voor dé Middenstandsbelangen ple gen te zijn Wij vertrouwen, dat de Middenstanders snug ger genoeg: zullen zijn, om niet in dit voor hen door den Vrijheidsbond opgezette valletje te loopen De kansen op 1 Juli. Over dit onderwerp schrijft het Kamerlid Kuiper in „De Volkskrant" Bij de berekening va verkie^ngskansen b het altijd aanbevelenswaardig een-ge reserve ■n acht tc nemefc, temeer ook, omdat daarbij de wenseh licel gemakkelijk de vader der gedachte wordt. Zioo staat het o.m, ook met de veiwacht-ng van mr. Marchant, d e reeds heeft neergesclne- vcn. dat bij-de verkiezing op 1 Juli de rechter zijde in de minderheid zal komen. Voor zoo'n oude rot is dat overdreven naief en een oordeel dat meer door het gemoed dan door Het verstand is gevormd. Toch zouden wij, maar dhn alléén voor wat de kansen der katho lieken betreft, wel eens enkele cijfers willen verwerken én daaiüit conclusies trekken. Het geldt de cijfers der Kamerverkiezing van 1922, de eenige reëele basis waarop een berekening kan worden gtmaakt. Toen zijn op de lijsten der R. K. Staatspartij 874.747 geldige stemmen uitgebracht. Bovendien waren uitgebracht op de lijst-Arts 15830, op die der Nieuwe Katholieke Partij 11608 en op die van den heer v. Groenendael 1902 stemmen. In totaal dus 904.087 stemmen die als katho lieke stemmen zijn te beschouwen dat is 30.86 van het totaal. Dit aantal geeft aanspraak op 31 zetels, zoodat de katholieke thans één zetel méér be zetten, dan hun aantal stemmen feitelijk toelaat. Dit is uiteraard vooral een gevolg van het groote aantal kleine partijtjes die geen 3/4 kiesdeeler halen en kan bij de volgende ver kiezing wederom gebeuren. Maar laat ons rekenen met 31 katholieke zetels. Kan dat aantal door aangroei van stemmen stijgen Dat kan het zeker, want volgen- de volks telling van December 1920 was het percen tage onze bevolking dat zich als katholieken aangaf 35.61 pet. Tusschen dit percentage en het 30.86 procent der kiezers dat in 1922 op dé katholieke lijsten stemde, js dus een nogal belangrijk verschil, Anderzijds mag niet u-t het oog word,en ver loren, dat het aantal katholieke kiezers procen tueel lager -s dan het aantal katholieke inwoners, om de eenvoudige reden, dat de katholieke ge zinnen in verhouding het grootst aantal kinderen hebben. Dat relatief groot aantal kinderen telt wél mee bij de inwoners, maar niet bij kiezers. Daarom is het aantal katholieke kiezers, dat niet katholiek stemt, minder groot dan het verschil van 35.61 en 30;86 aangeeft. Niettemin zegt het ve-'schil wél, dat 'n aantal, zeg circa 50.000 kiezers, die in den burgerlijken stand als katholiek te boek staan, niet katholiek stemmen. Uiteraard zijn dat grootendeels naam-katho- heken, die het met de eischen van het wezen lijke katholiek-zijn gemakkelijk op een accoord-è gooien en bij een verkiezing niet veel 'noodig hebben om de belangen der katholieké zaak voor andere motieven ter zijde te stellen. s En om dezulken, den uitersten zelfkant van ons katholieke leger, gaat eigenlijk in hoofdzaak de verkiezingspropaganda. Dat is het vlottende deel onzer kiezers, waarop we niét vertrouwen kunnen, en dat naar omstan digheden toe- of afneemt. Maar als we dat nu eens heel ruim-stellen, gelooven we toch niet, dat het 100.000 haalt. Naar onze overtuiging kunnen we op 1 Juli rekenen op 'n vast kiezerskorps dat ruim 900.000 katholieke stemmen uitbrengt en dus 30 katholieke zetels waarborgt. Dit is het minimum doch we rekenen op meer Rede Ir. L. J. M. Feber. Te Rotterdam heeft Maandagavond hét Ka merlid Ir. L. J. M. Feber cene politieke rede gehouden met als onderwerp „Waarvoor strij den wij Na "allereerst te 'hebben gewezen op het dwaze van den eisch, door sommigen in onze partij gesteld, n.l. dat door onze christelijke regeering in deze jaren van haar bewind het aanschijn der aarde moest vernieuwd, zijn, stel de spir. in het licht, welk een moed eih durf en knapheid de régeenng van Ruys de. Bee- renbrouck in zijn geheel, niet Coljjn in zijn eentje, zooals de Anti-Revolutionnaireh hét bij deze Verkiezing voorgeven, den toestand van 's lands financiën heeft géèaheerd tot voordeel niet alleen van dén wè'rkgeVér, dóch evenzeer van den arbeider en dén 'ambtenaar,die juist door een inflatie het zwaarst Vhh allen zouden getroffen zijn gewo-'den. Spr. ging dan het begrip der coalitie na, die in zijn ruime beteekenis dé christelijke partijen moet en zal bijeenhouden. Het is ons grootste belang in de rechterzijde een zoo stek mogelijke positie in te nemen. Daarom dient geweien op het nutteloos werk der R. K. Volkspajtij, welke onze positie sléchts verzwakken kan, nimmer versterken. Onze partij is gróót, géworden door de democratie in den goeden zin des woords. Die democratie moet zijn en blijvenTiet teeken, waarin wij overwinnen, niet de Splijtzwam, waardoor onze kracht wordt gebróken. Na afloop van de rede, werden door den heer Jos. Mineur eenige vragen gesteld. Na geconsta teerd te hebben den geest van onverschilligheid in de politiek, stelde spr. de vraag, of de coalitie hiervan niet mede d,e schuld is. Had zonder de coalitie de R. K. Staatspartij niet veel meer tot stand kunnen brengen van haar' program Waar toe dient eigenlijk nog dc -echtsche coalitie Imme's als het principieele kwesties betreft, zullen de christelijke partijen van zelf elkaar steunen. En als het andere zaken betreft, b.v. speciaal katholieke zaken of punten van ons sociaal program, waaroin zouden wij daartoe geen steun zoeken, daar waar die te vinden is. Want feit is bovendien, dat de conservatieve elementen in de coalitie de uitvoering van onze sociale verlangens vertragen. Om redenen van practische christelijke pol tiek, zoo meende de debater, wordt de coalitie niet meer bestendigd, pit ge schiedt alleen op academische grinden. Hiertegenover merkte Ir. Feber op, dat de politiek van den heer Mineur in werkelijkheid niet bestaat. De politiek, zooals de lieer Mineur zich die voorstelt, is naief en beminnelijk. De reëele politiek is dat niet. Daar geldt voor po- litieken steun voor wat hoort wat. Wat zou men b.v. krijgen afs art. 231 met behulp der S. D. A. P. en V. D. werd ingetrokken De. absolute vrijheid van de communistische en maconuieke propaganda in Indië. Dan wordt aan den eenen kant veel meer verloren, dan men zou kunnen winnen door intrekken van art. 123.- - En welke regeering zou er mogelijk zijn op grond van gelegenheidscoalitie Niet wij moe ten tot de sociaal-democraten gaan, doch zij tot ons. Niet wij moeten overgaan tot hun ma terialistisch, maar zij tot ons christelijk-sociaai program- Die dag zal komen en is reeds daar, wanneer de sociaal-democratische massa gaat vocleui dat men niet alleen van brood kan leven. MIJNHARDT's Staal-Tabletten 90«» Maag-Tabletten.75 Zenuw-Tabletten 75«t Laxeer-Tablpüen 6o« Hoofdpijn'Tabletten co*» Bij Apofh. en Drogistent 2130 8 In het sociaal-democratisch milieu komt reeds onweerstaanbaar op het verlangen naar de religieuse levensbevrediging. Dat rood-zwarte bloc zal er eens komen, van het oogenblik af, dat de religieuse strooming haar rechten hervat: dat de massa tot haar arbeiders ggat zeggen lenig tot den godsdienst. Maar zoolang als de si-ck leiders rog manifesten uitgeven met een „tégen het altaar", zoolang niemand.minder dan een Wibaut b.v. het vrije huwelijk verdedigt, zoolang is het ons,Katholieken, geraden, met de s.-d. uitermate voorzichtig te zijn en den afstand tusschen hen en ons van onzen kant af te bepa len. (applaus). Stads- en UewesteiqÉ Nieuws. Toediening II. Vormsel. Gisteravond half acht is Z. D. H. Bisschop Callier in onze stad gearriveerd, ter toediening Van liet H. Vounsel en heeft zijn int*ek genomen in de pastorie van den hoogecw. Deken. Een g-oép geloovigen iuist uit 't Lof gekomen, had het voorrecht door Mgr. te worden gezegend. De'vlag wapperde van den toren, Pastorie en Broederhuis. Vanmorgen om 9 uur droeg Z. D. H. de H. Mis op, waarna een 450 Vormelingen van de Frankelandsche parochie het H Sacrament uit de honden van hun Bisschop móchten ontvangen. Om 1 uur vanmiddag diende Mgr. in genoemde kerk* het H. Vormsel toe aan eveneens een 450 tal ouderen en jonge-en van de parochies van St. Jan, 't H. Hart en Oud-Beijeriand. Morgenochtend 9 uu>' genieten de Vormelingen Van de Singelparochie; Kethel en Ove-schie, in de Singelkerk 't groote voorrecht de'bijzondere vei sterking des H. Geestës tc mogen ontvangen. In den middag vertrekt Mgr. dan naar Vlaar- dingen, ter verdere voortzetting van zijn Voim- 't Zijn wel zware dagen voor onzen bejaarden, eerbiedwaardigen bisschopi, die echter nog steeds met lust kracht er liefde zijn verheven laak blijft uitoefenen. Geen scheuring 1 Er zullen pogingen in 't wvik gesteld worden om alhier een afdeding te stichten van de z.g. R.k. Volkspartij. Dit is liet besluit van een geheirnzmiLge.ver gadering hier Zondag gehouden. Althans dit is medegedeeld aan de liberale Schiedamschc Courant. Dar zegt al veel Nog welsprekender is de sympathie die deze partij van onze tegenstanders onduvindt. Weinig hebben we er dan ook aan toe te.voe gen. jA. Ook al mist men politiek inzicht; zelfs wanneer men letterlijk niets afweet van dc geschiedenis der Katholieken in Nederland, dan zal men nog beseffen de waarde van de eenheid der R.K. Staatspartij Men behoeft geen strategisch talent te bezit ten liien kan in onwetendheid zijn over de voordeden van een geregeld leger boven de gue rilla ieder ridderlijken Roomsche zal het tegen de borst sluiten om in het gezicht van den vijand te deserteeren. Het devies zij daarom ."Allen in de R.K. Staats partij, de partij voor allé katholieken Houdt,men zicjh daaraan, dan handelt men tevens in den geest en naar den wensch van óns doorluchtig Episcopaat, eii met een variant op een bekend gezegde Roomscher dan onze Bis schoppen behoeven wij niet te zijn Rede Mr. J. Romans. Speciaal alle R.K. kiesgerechtigden (mannen en "vrouwen) verwijzen wij met nadruk naar een annonce in dit blad waarin wordt aangekondigd, dat het bekende Kamerlid en de groote, geestige redenaar, MCJ. Bonians, uit Haarlem, Vrijdag avond a.s. om half negen" in den R.K. Volks bond eeii propaganda-spreek beurt zal komen vervullen. Moge de zaal, als vorige malen, weer te klein blijken. Lustrumviering R.K.S.V. „Excelsior". Tot sluiting van de zoo schitterend geslaagde lustrumviering geeft bovengenoemde vereeni- ging Donderdag 18 Juni a.s. in „Musiö Sacrum" alhier een intiem soireé, waarop de prijzen der verschillende sportwedstrijden aan de winnaars zullen worden uitgereikt. Het soirée vangt ban om 8 uur en is slechts toegankelijk voor de leden met hunne dames of beerciï, benevens enkele geïntroduceerden. Om 6 uur vindt de prijsuitreiking aan de jüiiioren plaats, eveneens in „Musis Sacrum", waarbij de ouders der juniorleden ook tegenwoordig kunnen zijn. - Zoowel bij de senioren als junioren zullen het Excelsior-strijkje en het Excelsior-tooneelclubje voor aangename afwisseling zorg dragen. Huldiging. De afd. Schiedam van den R. K. Graf. Bond, kwam gisteravond in feestvergadering bijeen, ter gelegenheid van liet feit dat haar penning meester, de heer J. Gunneweg, 40 jaar als druk ker werkzaam is bij de firma Gebr. van Noortwijk aan de Schie, alhier. De vcjQrzitter sprak hem toefen offreerde hem namens denjgeestelijken adviseur en leden, een prachtig eiken schrijfbureau. Juffrouw Gunne weg werd, met een toepasselijk woord, een prach tig bloemstuk aangeboden. De eerw. adviseur hield een toespraak die allen als uit het hart gegrepen was. Gunneweg dankte hartelijk voor het prachtige cadeau, zeggende, dat het hem ontroerde, dat de leden zooveel voor hem over hadden. Nadat allen zich den eerewijn goed hadden laten smaken, betrad een der leden het tooneel, om enkele voordrachten ten beste te geven. Verkeersregeling. Zooals bekend, is liet afrijden van de Bran- derssteeg naar de Lange Haven voor alle rijver- keer verboden. Naar wij vernemen, zal eerstdaags ook het oprijden van deze straat naar de Westvest voor het verkeer met rij- en voertuigen rijwielen uitgezonderd niet meer worden toegelaten. Voor hen, die in deze straat hun bedrijf of wo ning gevestigd hebben, zal op aanvrage onthef fing van het verbod worden verleend. Tegelijkertijd zal worden voorgeschreven, dat het verkeer langs dc Westvest uit de richting vanaf de Vlaardingerpoort niet rechtstreeks naar deGerrit Verboonstraat zal gaan, doch langs de Luthersche kerk zal worden geleid. Met het oog op de godsdienstoefeningen in deze kerk wordt echter op Zondag het afgesloten gedeelte der Westvest voor het verkeer met motorrij tuigen opengelaten. Voorts zal het uitrijden uit het smalle gedeel te van de Wattstraat naar den Singel, in het be- iang van het voetgangersverkeer op het Singel trottoir, voor fietsers worden verbodc-n. Werkloozcn. De onlangs van de uitkeeringen afgevoerde groep werkloozen (o.w. typographen enz.) heb ben zich tot B. en W. gewend, om \oortaan steun van het Burgeri. A'mbestuu'- te ontvangen. Een beslissing is nog niet genomen. Bq ol krachten» tteueu ui verordeningen voor- ge» «breven en andere ollicleele al- en aan kondigingen van net Gemeentebeituur. B. en W. van Schiedam brengen, ingevolge het bepaalde in art. 3, 3e lid der Armenwet, ter openbare kennis, dat hij hun besluit van den llen Juni j.l. op de lijst der in deze Gemeente aanwe zige instellingen van weldadigheid is geplaatst de Uud-Kathoiieke Vereeniging voor Kinderbe scherming, en dat deze is gerangschikt onder categorie ietter C., instellingen, door bijzondere personen of bijzondere, niet kerkelijke, vereeni- gingen of stichtingen geregeld en bestuurd. Schiedam 17 Juni 1925. beoiengd Nieuws, Een bur ge meester gedetineerd. De burgemeester van Lienden de heer G. de J., is in arrest gesteld als verdacht van geweld pleging. W Zaterdagavond moet hij zich hieraan hebben schuldig gemaakt. De vrouw, er bij betrok ken, is een dochter van zekeren v. V. uit ingen, die een paar weken geleden is gevangen ge nomen onder verdenking van kippendiefstal. Als hulpofficier van justitie heeft de burge meester het aanvankelijk onderzoek in dien diefstal geleid. Hij geeft dan ook, naar wij ver nemen voor, dat de vrouw zich op hem heeft willen wreeken. De twee getuigen van de geweld pleging zijn eveneens bloedverwanten van V. V. Blijkens het tegen hem uitgevaardigde be vel van inhechtenisneming is de Tielsche jus titie van een andere meening. Zeven Franse he soldaten dia verleden week Maandag bij een ontploffing van een ballon captif te, Mainz gewond waren, zijn aan hun wonden bezweken. Als protest tegen de hooge h on- denbelasting zijn te Breslau ongeveer 6000 perso nen met hun honden in optocht door de stad ge trokken. Voor het stadhuis spoorden de bezitters hun viervoeters aan, zoo luid mogelijk te blaffen om zich aldus hij het protest van hun meesters aan te sluiten. Vele honden droegen bordjes, waarop tegen de hooge belasting werd geprotes teerd. In verband met den moord op Rathenau zullen 25 Juli voor het staatsgerecht te Leipzig de gewezen luitenant ter zee 2e klasse Gunther Brandt en de fabrikant Johan Küchen- meister uit Freiburg in Saksen terecht staan. Zij worden beschuldigd van medeplichtigheid aan den moord op den gewezen rijksminister van buitenlandsche zaken. De auto, waarin Kern en Fischer, de moordenaars van Rathenau, zaten, toen zij den aanslag plaagden, was door Küchenmeister ter beschikking van Brandt ge steld. Volgens de dagvaarding wist Küchen meister volkomen, waartoe de auto moest dienen. De verdedigers van Küchenmeister beweren daarentegen, dat. hun cliënt zijn auto ter be schikking had gesteld in het belang van de „Nationale zaak" zonder te weten, dat Brandt te Berlijn de auto aan Fischer en Kern zou over dragen. Een geheimzinnige diefstal i te Dresden geleegd. Van de 90-jarige barones von Kaskel zijn alle familiejuweelen, waaronder zich o.a. 381 groote witte parels en voorts tal van met briljanten bezette ringen, broches en oor- reis- <i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2