Prins Philip behoort tot de landgrafelijke linie van het huis Hessen, hij is evangeliseh. Door zijn moeder, geboren prinses Margarete von Preussen, is hij een neef van den ex-keizer. Zijn grootmoeder was de bekende landgravin von Hessen, die zich tot het katholieke geloof bekeerde. Uit Keulen De burgemeester van Keulen heelt bekend gemaakt, dat binnenkort in de Kathedraal bijgezet zal worden het stoffelijk overschot van een onbekenden soldaat, als een nationale Duitsche herinnering aan den grooten oorlog. Uit Londen Uit Parijs wordt gemeld, dat maarschalk Joffre op reis plotseling ziek is ge worden. Hij wordt te Rijssel verpleegd en is lijdende aan angina pectoris. Uil Cairo Volgens de ,,At Ahram" heeft de Egyptische regeering besloten, een Egyptisch officier tot sirdar te benoemen. De candidate!! voor dezen post van militair opperbevelhebber zijn Sjehaba Pasja Kemel en Mahmoed Pasja Azmy. Uit Sofia In het confiscatie-proces tegen de weduwe van den voormaligen, Bulgaarschen minister-president Stamboeliiski eischte de offi cier van justitie inbeslag neming van het geheele door Stamboeliiski nagelaten verinogen ten be drage van 2 millioeh Zwitsersche francs en 7.5 millioen lewa in totaal 61,5 millioen lewa. Uit Londen De gebeurtenissen in de kolenmijnindustrie bewegen zich snel in de richting van een crisis. Op goed gezag verluidt, dat voor het eind dezer week de mijnegeinaren zullen besluiten de huidige overeenkomst met de mijnwerkers op te zeggen. Uit Berlijn - De uitwisseling van de rati ficatie-oorkonden, betreffende de Du'fegch-Spaan- scbe handelsovereenkomst had op 21 Juni te Madrid plaat-, - Ghandi heeft aangekondigd voor oïibepaal- den tijd te Bengalen te zullen blijven/Hierdoor behoeven de Swarajisten voorloopig geen op volger van Das aan te wijzen. Ghandi i's voor nemens, een meer actieve rol fce'gaan spelen in de Swarajistische béweging. den in Nederland, Chung Hwa Hui zond als sympathiebetuiging met de nationale beweging in China, aan de Kamers van Koophandel te Sjanghai een telegram, inhoudende het verzoek om aan eenige Chineepche studenten- en ar beidersorganisaties mede te deden, dat Chung Hwa Hui volledige sympathie aan den dag legt met den strijd in China voor vrijheid en recht Tevens werd een gift toegezegd. Het ligt in de bedoeling van de vereeniging om, zoolang dn beweging in China duurt, deze met periodieke giften te steunen. Htet verdrag mei België. De memorie van antwoord Op het voorloopig verslag van de Tweede Kamer nopens het ver drag met België zal nog niet kunnen uitkomen Daargelaten, dat in de loopende zitting de be handeling van het wetsontwerp niet meer te wachten is, moet het overleg met de betrokken mogendheden nóg zijn beslag krijgen over den vorm, waarin de abrogatie van de collectieve verdragen van 1839 zal geschieden. Dit overleg kon gedurende de regeeringscrisis in België geen voortgang hebben. ilaad van toezicht Rijksverzekeringsbank De heer G. J. Raaijmakers heeft bedankt als voorzitter van de raad van toezicht op de Rijksverzekeringsbank In zijn plaats is benoemd het Tweede Kamer lid de heer J. B. v. Dijk, lid van dien raad. Binnenland. De Koningin in Zwitserland. Betreffende het auto-ongeval van II.M. de Koningin meldt de Zwitsersche correspondent van de „Maasbode" nog dat volgens een mede- deeling van bevoegde zijde de schuld bij den chauffeur ligt, die van den auto afstapte, voor dat de Koningin uitgestegen was, doordoor den auto onbestuurd latend met alleen Hare Majesteit er in. Gelukkig hebben eerst een boom en daarna een droge sloot den auto spoedig tot stilstand gebracht, daardoor grooter onheil voorkomend. Hare Majesteit was uitgereden met een hofdame en een dienaar om op een mooi plekje in de buurt van den „Glacier des Bossons", rustig te Schil deren. Hare Majesteit draagt thans de rechterhand, met uil zondering van den duim, in een verband. Controle. De Ambtenaar deelt mede, dat in de groote steden lioofdkommiezen der directe belastingen belast zullen worden met de contröle op de werkzaamheden der deurwaarders bij dat dienst vak. k— De R, K. Volkspartij. Gister heeft te R'dam de vergadering plaats gehad van de z.g. R. K. Volkspartij. Eén regel van wat er daar door de sprekers uitgeslagemvverd weer te geven, zou nog te veel eer zijn. Het debat dat volgde typeert echter het gehal te van- dc redevoeringen voldoende. De eerste debater, een ertswerkcr, vond, dat katholieken niet kankeren moeten. Als je een nieuwe partij opricht, meende deze spreker, dan doe je hetzelfde als wanneer je een nieuwe zaak opricht, maar als jer dan van anderen kwaad spreekt en kankert, dan zegt men, dat je zelf met deugt. Hij huldigde dj R. K. Kaïnerleden en zeide Denk er om, dat er onder de geestolij- heid ook arbeidersjongens zijn, en dat de paus ook_ geen kapitalist is geweest. De tweede debater raadde, .op de lijst dei R. K. Staatspartij te stemmen. Ook alkomen er twee candidaten, van de volkspartij in de Kamer, dan zullen die in de praktische politiek niets kunnen hereiken. De derde debater had nog nooit zoo'n vuile, afbrekende taktiek gehoord tegenóver de bis' schojipen en de geestelijkheid. De vierde gaf als zijn meening te kennen, dal kankeren in de kiesvereeniging niet helpt. Stichtend is anders Katholieke Universiteitsdag. Op indrukwekkende wijze hebben de Neder- landsche Katholieken gehoor gegeven aan de roepstem hunner bisschoppen, toen die tot hen kwam, om hun medewerking te verkrijgen voor de stichting eener eigen universiteit. Die groote en treffende bereidwilligheid heeft bij hare hoogleeraren gedreven als het ware door een gevoel van erkentelijkheid de gedachte doen ontstaan, hunnerzijds en op hunne wijze iets van hunne kennis en wetenschap aan het katholieke volk mede te deelen. Het zou zijn als een wisselwerking Een hoogeschool het ITollandsche woord klinkt toch juist zoo goed, als het aan het Latijn ontleende universiteit is een kweekplaats van kennis, beschaving en ontwikkeling. Zij stelt een aantal mannen van bijzondere begaafd heid in staat zich, niet belemmerd door stoffe lijke zorgen, geheel te wijden aan de wetenschap en aldus een middelpunt te worden een zon in het oude beeld tot verspreiding van de vruchten hunner wetenschap onder geheel het volk. Zoo is ook de katholieke hoogeschool bedoeld; De hoogleeraren vormen hunne studen ten, hunne kweekelingen, die dit onderricht later in liet volle leven hebben uit te dragen, en het geleerde te doen strekken tot nut, op leiding en ontwikkeling van den medemensch. Onze hoogleeraren echter zijn bezield met het verlangen, dien weldoenden invloed nog tot breeder kringen te doen ingaan, om in nauwere en nadere aanraking te komen met de breede lagen van ons katholieke volk, dat op zoo on dubbelzinnige wijze heeft getoond, het bezit eener eigen Hoogeschool op zoo bij zonderen prijs te stellen. Dit leidde er den Rector Magnificus toe, zich m verbinding te stellen met het Centrale Comité der St.. Radboudsticliting, dat gevormd wordt door de voorzitters barer diocesane comité's, hoe deze schoone gedachte zou kunnen worden verwezenlijkt' Met instemming van bet bestuur der stichting vergaderde een dezer dagen het Centraal Comité met den Rector Magnificus en meerdere hoog leeraren voor een nader overleg. Zij allen ver klaarden zich tot deelneming bereid en wilden gaarne een aantal spreekbeurten vervullen. Als vrucht van het overleg kan worden vast gesteld, dat. in de weken tusschen 27 September en 11 October in alle diocesen en op meerdere plaatsen een Universiteitsdag zal worden ge houden. Op dien dag zal er een groote bijeen komst plaats hebben, waarop een der hoog leeraren van Nijmegen, van voornaam ideëel standpunt en op bevattelijke wijze, een rede zal houden over een onderwerp van wetenschap geloofsverdediging, letterkunde of geschiedenis, ten einde op die wijze nader met onze Katho lieken kennis te maken en hun daardoor te toonen, hoe groot een voorrecht het is, dat zij een eigen hoogeschool hebben gesticht. De leden, van het Centraal Comité zullen .spoe dig in eigen kring de nadere uitvoering in hun d-ocesane afdeeling bespreken, alsmede de plaat sen vaststellen, waar dc vergaderingen zullen worden gehouden. V De verbindendverklaring geschiedt voor een bepaalden Lijd. Het tijdstip, waarop de werking der verbindendverklaring eindigt, kan daarbij niet later worden gesteld, dan het vroegste tijd stip, waarop dc collectieve arbeidsovereenkomst hetzij ingevolge liet hij die overeenkomst bepaal de, hetzij ingevolge art. 1636 O en 1636 B van het Burgerlijk Wetboek, kunnen eindigen. Aan de verbindendverklaring kan geen te rugwerkende kracht gegeven worden. Indien verbindend verklaarde bepalingen aan neming van weiken betreffen, vindt hetgeen iii deze wet omtrent arbeidsovereenkomsten, werkgevers en arbeiders is bepaald, overeenkom stige toepassing. Van de verbindendverklaring zijn uitgesloten bepalingen in een collectieve arbeidsovereenkomst, die ten doel hebben a. invloed of dwang uit de oefenen op werkgevers of arbeiders, om zich hij een vakvereeniging van werkgevers of arbeiders aan te sluiten b. de arbeiders te betrekken bij de handhaving van de regeling betreffende den prijs, die voor goederen of diensten door dc werkgevers van derden ge vorderd zullen worden. Ssads- en (SewesteiqSs Nieuws* Do gewezen Duitsche keizer. De Montagmorgen publiceert een brief uit Den Haag, getiteld De zomerreis van Wilhelm I I waarin wordt beweerd, dat de gewezen Duit sche Keizer op het laatste «ogenblik van een reis naar Noordwijk heeft afgezien De Nederlandsche regeering, die, aldus meent de berichtgever van het Berlijnsche blad te kunnen melden, tot hiertoe op elk verzoek van den ex-keizer om Doorn te mogen verlaten, op be eefde maar besliste wijze afwijzend had beschikt, scheen thans rekening te willen houden met de ernstige zwaarmoedigheid, waaraan de gewezen-keizer smds geruimen Lijd lijdt en had hem toestemming verleend, een paar maanden m een badplaats te gaan doorbrengen Op het laatste oogenblik echter had Wilhelm II zelf besloten, niet naar Noordwijk te gaan De echtgenoote van d.n gewezen keizer aait naar Hamburg. De Chineesche beweging. De vereeniging van Chineeschc studeeren- De collectieve overeenkomsten. De minister van" Arbeid heeft het advies van en toogen Raad van Arbeid gevraagd betref fende een vóór-ontwerp van wet, regelende de verbindend verklaring van collectieve arbeids overeenkomsten. De voorzitter van den Raad zou omtrent dit vóór-ontwerp gaarne prae- advies ontvangen van de commissie XII uit den Hoogen Raad van Arbeid, wélke commissie vermoedelijk niet voor September zal bijeen komen. In het ontwerp wordt o.a. bepaald, dat cle minister bepalingen van een collectieve'arbeids overeenkomst, die voor de regeling der arbeids voorwaarden in het bedrijf of het beroep binnen het gebied, waarvoor zij geldt, overwegende beteekenis heeft, algemeen verbindend kan ver klaren. Deze bepalingen zijn dan, behalve de bepalingen door den minister uitgezonderd binnen dat gebied bindend voor alle werkgevers' en arbeiders ten aanzien van de arbeidsovereen komsten, die naar den aard van den arbeid waarop zij betrekking hebben, onder een col lectieve arbeidsovereenkomst zouden vallen of vallen. Voorloopig nog geen annexatie Deze stelling zouden wij willen plaatsen tegen over de conclusie van des'heerenMichaëlHijmans' reeds eerder vermelde en zelfs gratis te verkrijgen brochure dat Schiedam zoo spoedig mogelijk door Rotterdam moet worden geannexeerd. De bladen over 't algemeen hebben nog geen of bijna geen criliek op genoemd geschrift ge leverd en ook onder de burgerij hoort men weinig uiting van een besliste meening. Dit is o.i. vooral hieraan toe te schrijven, dat van den eenen kant de annexatie-kwestie nog zoo brandend niet is en van den anderen kant deze zaak een zeer ingewikkelde en veelomvattende is, welke zoo maar niet met één klap is opgelost. En nu meent de heer Hijmans,in zijn brochure den „steen der wijzen" of 't „ei van Columbus", of hoe men t ook noemen wil, te hebben ge vonden en kondigt als zijn vaste overtuiging aan, dat wij ons onmiddellijk en zonder meer aan Rotterdam moeten overgeven. Dat zal echter zoo direct nog zoo'n vaart niet loopen. Wij voor ons zijn van meening, dat deze annexatie, welke op den duur zich ongetwijfeld zal gaan voltrekken, langs geleidelijken, lang- zamen weg haar voortgang moet hebben, en dus niet op een of andere manier door kortzichtige, onwillige actie mag worden tegengewerkt. In dezen staan wij dus geheel tegenover den an nexatie-propagandist. Het gewichtigste argument zit voor den heer Ilijman in zijn bewering, dat de financieele toe stand onzer stad zeer slecht, ja hopeloos is, terwijl de positie van Rotterdam zou zijn als louter rozengeur en maneschijn. En hij baseert zijn betoog over Schiedams ondergang dan op uitspraken van de leden van 't college, die allen zonder uitzondering den toestand als wanhopig zouden hebben verklaard. Dit is voor een groot deel toch zeker niet waar, zooals hij de laatste begrootingsbehandeling nog zoo duidelijk is gebleken. (lot zijn schade was Hijmans bro chure blijkbaar reeds ter perse, voordat de be- giool ing 1925 besproken werd). De eene wet houder was toen wat meer of minder optimistisch dan de andere, en de heer de Bruin noemde on zen toestand zelfs kerngezond. Ook eerder was deze wethouder niet zoo pessimistisch als cle lieer Ilijmans wil doen voorkomen. De schrijver laat n.l. den heef de Bruin in ernst overeen „be rooide kas" spreken, welke uitlating echter iro nisch was bedoeld; waarom dan ook de conclusie van den schrijver absoluut als onjuist bestempeld moet worden. Zelfs weth. Houtman, die bekend staat als een zwartkijker, wanneer 't gemeente- financiën betreft, was bij de begrooting 1925 niet pessimistisch, bij had vertrouwen in de toekomst van Schiedam en drong er dan ook met klem op aan de nieuwe Koemarktbrug tc bouwen. De overgroote meerderheid van den raad dacht er niet anders over. 't Grootste struikelblok voor onze stad is nog steeds dc werkloosheid, welke al jaren lang I','?1?0" ÉUkosl, en nog altijd tienduizenden blij tl. vergen. Als op dit punt wat sneller de groote verbetering wilde intreden, dan klaarde Schiedam 's lmrizon ook weer snel op. Wat Rotterdam bclreli., vasl staat;, dat deze gemeente, wat de financiën betreft, er momenteel veel slechter voorstaat, dan onze stad. 't Tekort op de be deel hebben van een d i r e c t,"e annexatie zooals de heer Hijmansbeweert. We kunnen dit' met inzien, want diens positie blijft tegenover 't zoo gewilde centrum van Rotterdam precies 't zelfde. Meent men werkelijk dat Rotterdahi onmiddellijk na de inlijving zou besluiten, de Hoogstraat tc asphalteeren.De „uithoek" zou' lang kunnen wachten. Enkele grove en platte zinspelingen in ver hand met, do wethouderssalarissen had cle heer Hijmans beter weg kunnen laten; hij maakt zijn pos'Ve hier niet sterker door. Ons heerlijke, ook door vele Rotterdammers bezochte Sterrebosch, 'n mislukt namaakseltje van de Rotterdamsche parken tc noemen, is in één woord absurd en hatelijk. U-t al 't, voorgaande kunnen wij dan ook geen andere conclus;e trekken, dan dat het 't l.este 's, de annexatie-kwestie op z'n natuurlijk, evolutionnair beloop te laten forceeren is hier uil den booze. Voorloopig is 't bestuur van Schiedam nog t beste bewaard in handen der Schiedammers zelf. Propaganda-fietstoeht. De Propaganda-clubs der R. K. Kiesver eeniging hebben besloten, Zaterdagmiddag a.s., te beginnen om 3 uur een groote propaganda- fietstocht door de stad tc houden, waaraan alle R. K. mannen en vrouwen, meisjes en jon gens worden uitgenoodigcl deel de nemen. 't Parool is hoe meer deelnemers en deel neemsters, hoe liever. Een ieder, die een fiets bezit, doe er dus aan mee, om den optocht zoo groot en indrukwekkend mogelijk te maken. Dezer dagen volgen nog nadere bijzonderheden over dit plan. Conversielecning. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten le. Met het Algemeen Burgerlijk Pensioen fonds te 's-Gravenhage ter aflossing van de in 1920 en 1924 met die instelling gesloten leeningen per resto groot resp. 540.000.en 1.000.000.- aan te gaan een geldleening, groot 1.540.000. rentende 5 's jaars, tegen den koers van 97 en volgens de voorwaarden, door B. en W. met den Pensioenraad overeen te komen, mits de verplichte aflossingen zoo worden geregeld, dat deze, te beginnen met 31 December 1925 tot en met 31 December 1960 40.000.per jaar en van 31 December 1961 tot en met 31 Decem ber 1964 25.000.per jaar bedragen en voor de gemeente de bevoegdheid' bestaat om te allen tijde tot vervroegde aflossing over te gaan, echter tegen vergoeding van over de buiten gewone aflossing, indien deze plaats heeft vóór 30 Juni 1930. 2e. Te bepalen, dat de renten en aflossingen der geldleening bedoeld onder le., jaarlijks op de begrooting cler gemeente in uitgaaf zullen worden gebracht en uit de gewone middelen der gemeente zullen worden gevonden. Grondaankoop. B. en W. stellen den Raad voor te besluiten 1. Te bekrachtigen den aankoop in openbare veiling in liet belang der volkshuisvesting van 17.66.33 H.A. als bouwterre'n geprojecteer- den grond, gelegente Schiedam nabij den Overgcliieschen weg in den polder Oud-Mathe- ncsse ten Noorden van den sppórweg Den Haag- RoUtrclam kad. bekend gemeente Schiedam, tegen den prijs van 239.994.— in totaal, benevens de kosten op den openbaren verkoop vallende. 2. Te bekrachtigen de onderhandelingen, gevoerd met de Incagsobank te Amsterdam, krachtens welke deze Bank aan de gemeente vergoedt liet bedrag, waarmede de kosten op den openbaren verkoop vallende, de som van 3 van den koopprijs overtreffen. 3. Te bekrachtigen de door B. en W. met de Incassobank en Slavenburg Co's Bank in licj. gesloten overeenkomst, waarbij tegen be taling van 16.000 door de gemeente door cle Banken ten behoeve van de gemeente afstand gedaan wordt van alle rechten, Welke voort vloeien uit de indertijd door de firma'P. Korsten Zonen aan Slavenburgs Go's Bank gedane cessies van vorderingen op de gemeente, voor zoover deze thans nog van belang zijn. ginoting 1925 bedroeg daar 5^2 millioen en bo vendien stikt Rotterdam in de schulden, zoo als weth. Houtman 't populair uitdrukte; cle scnulden derMaasstad bcloopen, naar we onlangs hoorc en, c.a. 200 millioen. Gerust kunnen we zeggen, dat onze groote nabuur in zak en ascli zit en eigenlijk niet goed weel,, wat te doen. Onlangs werd 't salaris van 't gemeente-personeel al verlaagd eri de inkomstenbelasting werd met ca. 20 verhoogd. Zeker, deze is nu nóg lager Sclliedam, maar kan dit nu eèn iioofd- mo -iet zijn, om zich maar op genade of ongenade aan een ander óver te geven. Wie weet voorts, wat den Rotterdammers in cle naastbijziinde toekomst nog boven 't hoofd hangt. Sluitend moet de begrooting in jcdër geval g'emaakt worden. Voor de arbeiders acht de heer Hijmans annexa tie zoo n ideaal, omdat ze dan volgens hem betere woningen zouden krijgen, maar wij zou den de arbeiders willen vragen, ol ze niet een goede Schiedamsche woning, zooals er hier toch zeer vele zijn te vinden (men kijke o.a. eens naar de Gorzen), vèr praefereeren boven een kazerne woning van 4, 5 etages (men lette op Delfs- haven). Rotterdam heeft ook mooie tuindorpen, dat geven wij toe, maar Schiedam biedt hiervoor geen ruimte. En zou de middenstand hier nu zooveel voor- WoningJiomv. B. en W. schrijven aan den Raad Door liet lid van uw Raad, den heer H. van der Kraan, zijn de volgende vragen gesteld 1. Is het College van B. en W. niet van meening, dat door liet niet in behandeling brengen van aanvragen van Woningbouwver- eenigingen, het tekort aan woningen steeds grooter wordt 2. Is het College van B. en W. niet van meening, dat door cle houding van het College, de crisis in het bouwbedrijf kunstmatig wordt vergroot Naar aanleiding van cle eerste vraag moeten wij opmerken, dat er geen sprake van is, als zouden aanvragen van woningbouwvereenigin- gen niet in behandeling worden gebracht. Integendeel, voor een viertal aanvragen heeft het Rijk op verzoek van uw College voorschotten beschikbaar gesteld. Rekening houdende met de maatregelen bereids in het verleden getroffen ter leniging- van den nijpenden woningnood, zullen deze plannen door uw College worden nagegaan waarbij zich ook als factor doet gelden, dat. over de Rijksvoorschotten 6 in rekening wordt gebracht, hetgeen thans als een hoog- percentage moet worclen aangemerkt, wat mede van invloed zal zijn op de door de vereenigingen te heffen huren. Onze bedoeling is, dat uw Raad na voorberei ding onzerzijds, zich omtrent de plannen van „Schiedam Vooruit" en „St. Jozef" uitspreekt. Daarna zullen de beide andere onder het oog i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2