Alle Katholieke Kiesgerech tigden stemmen op 1 JULI a.s. no. 1 van Lijst 23. HOOLEN, D. A. P. N. DA&BLJm WOOH SCHIEDAM EN OMSTHEKEN* "fEUIL L ET O 8*1. In onzen kieskring begint LIJST 23 met den naam Lenzen. Verborgen Heldenmoed. 48sU> Jaargang. uonaerqag 25|Jtim 1325, - e «49,84 Donderdag 25|Juoi 1925, (iratis-OmjeyaHenver/ekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een handTvoet of oog f 200 bij dood! f lOÖ biTwrTïes duim; f 60 bi] verlies van een wijsvinger; i 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holi. Algem.Verz. bank Schiedam Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 05. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertentiëm 1—5 regeli 1.75, elki regel daarboven 35 cent 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden medadeelingen 75 ct. par regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. van een Een verstandig mensch' hecht er niet veel waarde aan, Voornamelijk wanneer ze geuit worden in verkiezingsdagen. Bovenal indien de roemruchte S.D.A.P. er de fabrikant,e van is. De S.D.A.P. weet dit. net zoo goed als wij. Het is dan ook riiel, dat, zij zich richt bot de ontwikkelden. Neen ze speculeert op de dammen 't Komt hij een verkiezing immers in do eer ste plaats aan op de hoeveelheid en niet op de hoedanigheid. Soms worden deze lenzen ons stuk voor stuk opgediend Een andere maal weer in massa, Voor dit laatste zijn vooral de verkiezings- e«Wantjes goed. Dezer dagen kregen we er een in banden waar er niet minder dan tien in stonden 'I was een keureollectie 't neusje van de zalm. Een er van zullen we nu hier Ip pronk zetten „De arbeiderspartij is bij uitstek de paitij der verdraagzaamheid op godsdienstig gebied. Zij is tiet, die in den schoolstrijd vrijheid vooi allen hééft verdedigd, om. hun kinderen op te voeden naar eigen geloof. Zij is het, die vrijheid wil vooi iedere wijsgeerige en godsdienstige richting eerst als deze vrijheid door ieder wordt geëer biedigd, kunnen de groot,e maatschappelijke vraagstukken tot hun volle recht, komen. Men zou zeggen dat de katholieke partij zich tol. de arbeiderspartij aangetrokken moest voelen, en pogen met haar die groot,e vraag stukken op te lossen. De werkelijkheid is anders. De katholieke partij stelt het socialisme voor als den groeten vijand van geloof en samenleving". Dit is al een heel mooie leus en geloof maar dat er werk aan geweest, is. 't Is echter kenmerkend voor den leugen dat hij alleen schittert in het, donker van de onwe tendheid. Wanneer 't licht der waarheid op valt, tanen de glanzen. Let op De S.D.A.P. wil propaganda maken, de roodo pers perst de getrouwen er met hevigheid toe aan en er komt werking in 't logge lichaam, In den nacht van Zaterdag op Zondag klom men haar voorvechters op de R.K. kerk te Hillegersbcrg, vernielen de pannen en beplakken hei groote kruis op den koepel "met socialisti sche affiches. Volk en Voorwaar ,s zwijgen In denzelfden nacht schilderen de roode vuur vreters, voor de Ft. K. kerk te Wormerveer: „Godsdienst is opium voor het volk" en meerder fraais, dat wij niet, kunnen afdrukken. 18) Onwillekeurig voelde Walter een koude rilling over z'n leden gaan en huiverend staarde hij den pater aan. Maar deze scheen èr geen erg in te hebben en voer lachend voort „Nu, u'kunt denken dat ik er toen wel over te spreken was." „Eerwaarde, pater", zeide de barones, toen Campian een oogenblik gezwegen had, „u zult wel naar cenige vervcrschingen verlangen, en gij zeker ook wel, Walter je kunt toch zeker hier overnachten, hé?" „O neen, ik moet vóór den avond weer thuis zijn", antwoordde Walter verlegen. „Nu goed", viel pater Campian in, „zoover zijn we nog niet en wanneer u, barones, als goede huisvrouw een maal voor ons wilt bereiden, zul len de Lisle en ik samen eens praten. „Ik heb ook nog iets te doen", zeide de lord en verliet minzaam het vertrek. Walter bevond zich met pater Campian alleen. „Ik ben waarlijk verheugd, dat dit toeval, in dien wij het toeval mogen noemen, ons samen gebracht heeft, mijn zoon", begon de priester. „SincTs ik van je gehoord heb, was je steeds in mijn gedachten, en in mijn gebed heb ik je niet vergeten. Welke plannen heeft lord Beauville Ook bedekten zij,gelijk de oude beeldstorrhers een fresco van de H. Maagd mei 'I Goddelijk kind, mei een balklaag. Volk en Voorwaarts zwijgen! In den Haag trok, evenals drie jaar geleden, een bende uitvaagsel, dus de bloem der S.D.A.P. toen hel. duister gevallen was, mei emmers en witkwasten er op uit om de katholieke kerken Ie besmeren. Rooinsch den Haag was echter op zijn hoede en waakte. De geestelijkheid werd gewaarschuwd, deze alarmeerde haar helpers en bij de kerk van den H. Gerard us Majella, die als eerste slachtoffer verkoren was, vond 't roode geboefte tachtig leden der II. Familie als bewaking. Toen kozen de helden het hazenpad en de aanvoerder was zoo overdonderd, dat hij beloofde de katholieke kerken te ontzien. Maar Volk en Voorwaarts zwijgen Het is immers logisch als haar in haat legen t geloof opgekweekte lezers, wanneer ze tot daden worden aangespoord, het allereerste ook de kerken gaan schenden. Tóch is hun leus Wij zijn niet tegen gods dienst Wie lacht daar? Boilenlamissla BHenwa. DE VEILIGHEIDSK W EST1E. 11 e t s I. a n d p u n t d er Engels c li e Regeering. Gisteravond had zich te Londen een groot aantal personen naar het Lagerhuis hegeven, om de verklaring te vernémen van den minister van Buit.enlandsche Zaken over de voorstellen tot een veiligheidsverdrag. Chamberlain zeide, dal de politiek, die in de gepubliceerde documenten is uiteengezet-, de politiek van het veréenigde kabinet is. Dit was venwel bekend genoeg. De regeering wenscht, dat dit de politiek zal zijn van alle partijen r;11 van de na' ie als geheel. Alle partijen in het lluis hebben maar één doel in de buitenlandsche politiek den vrede zeker en den oorlog on mogelijk te maken, of lot een zoo ver verwijderd gevaar, ais vernuft goede wil kunnen tewee brengen. Voortgaande, verwierp hij de politiek van isolatie als onpraetisch. Alles, zeide hij, dat den vrede van Europa ernstig bedreigt, is thans in den toestand, waarin de wereld verkeert, iets, hetwelk elke natie in hooge mate aangaat en moet aangaan, hetzij zij tot de oorlogvoerenden heeft behoord of niet. De onelerLeekening van het verdrag van den hond, vervolgde hij, if onvereenigbaar met isolement, of onverschillig heid voor alles, wat een oorlog zou kunnen veroorzaken, of ongeregeldheden uitlokken in eenig deel der wereld. De kwestie, die móet worden overwogen, is binnen welke grenzen, volgens welke beginselen en voor welke doel einden kan een verplichting worden aanvaard Na het Huis er aan te hebben herinnerd, dat er geen verdrag en geen verdragg-ontwerp bestaat maar slechts een voorloopige uiteenzetting van beginselen, gaf Chamberlain de overtuiging te kennen van de goede trouw, waarmede de Düitsche regeering de voorstellen gedaan heeft en de goede trouw, waarmede zij voornemens is, de onderhandelingen voort te zetten. Hij bracht ook hulde aan den moed en het slaatsmansbeleid van de mannen, die dit stoutmoedig initiatief hamen, dat der Britsclie regeering voorkomt een meer hoopvol uitzicht te bieden, dan al wat tot nog toe is ^voorgevallen sedert de onder- teekening van het verdrag van Versailles. wel voor je toekomst Walter antwoordde in de grootste verlegen heid dat er nog niets bepaald was en dat. de lord zich steeds goed en vriendelijk jegens hem toonde. De bekoorder spande al zijn krachten in Nooit had Walter zoo naar Apswell verlangd als thans, nooit, hadden hem de voorwaarden van lord Beauville zoo aannemelijk toegesche nen als in deze oogenblikkeu Er ontstond eer> oogenblik stilte, palier Campian blikte Waller scherp aan. „Wij kunnen niet met den tijd spelen", ver brak de priester eindelijk de stilte. „Ons leven is in Gods hand en niemand weet het uur waarop de Meester ons roepen zal. Mijn zoon, er .hapert iets aan je ziel is met iets belast,, ge hebt even zeer raad als hulp noodig. Wilt ge beiden niet, zoeken nu God ze je door Zijn onwaardige!) dienaar aanbiedt Walter antwoordde niet. „Geloof je", vervolgde do pater. ,dat wij de verzoeking niet, kennen Meen je dat er iemand tegen je spreekt, die niet geleden, riets onder vonden heeft, die geen ontbering en smart te verduren heeft gehad Ik roem mijzelf niet. Maar in onze tijden moet men op zijn eigen leven terug kunnen wijzen, moet men een voor beeld zijn terwijl hij zoo sprak had hij zijn arm om Walters schouder geslagen en hém tegen zich aan getrokken." Opnieuw lui standpunt van Engeland ver klarende, zeide Chamberlain, dal zijn verplich tingen slrikt begrensd moeten blijven tot de Westelijke grens, dat elke verbintenis ten aan zien van die grens niet moet. zijn in den vorm van een eenzijdig bondgenoot,schap, maar. van een wederzijdse!: verdrag, om den vrede 1-e handhaven en te vermijden, dat, tot oorlog wordl overgegaan. De regeering houdt het voor noodzakelijk, dat tenminste gelijktijdig met het in werking treden van een nieuwe wederzijdsche regeling van ifien aard Duitschland tot den Volkenbond zal toetreden, en aldus de plaats zal innemen, die het toekomt, waardoor het. zelf invloed kan uitoefenen in den Raad der naties en in de raadsvergaderingen der wereld. Naar de opvatting der regeering biedt het voorstel tot een verdrag een pruetischen stap tot ontwapening, door de vrees voor oorlog en invasie weg te nemen. Chamberlain deed opmerken, dat reeds on getwijfeld omdat deze gedachte: twissel ing heeft plaats gehad, en wegens den geest, waarin zij heeft plaats gehad', een merkbare verandering in den toestand is ingetreden en de Fransche regeering uit eigen beweging het, voornemen te kennen heeft gegeven, het Roergebied te ont ruimen vóór de data, welke daarvoor zijnvasl- gesteld. Deze voorstellen bieden een groot en gelukkig vooruitzicht eener vreedzamer wereld. Rel, debat werd vervolgens voortgezel door Ramsay Mae.Donahi en Lloyd George. Chamberlain beantwoordde het debat,. Hij zeide, dat een politiek van isolement voor Enge land niet mogelijk is. Engeland zal deelnemen aan alle conferenties over een verdere beperking der bewapening. Hij is van meening, dat, indien de staten met groote legers eenmaal zeker zijn van hun veiligheid, zij niet, onwaarschijnlijk zelf het initiatief zullen némen om een inter nationale conferentie hijeen te roepen. Chamberlain betoogde nog mei, nadruk, dat de nieuwe voorstellen aan niemand het recht geven over he marcheeren. 1JIj hoopt, dal de Keulsche zone binnen twee maanden ontruimd zal zijn. DE RÜER-ONTRL IMING Uit Parijs verluidt: De militaire ontruiming van hel Roergebied zal spoedig beginnen en vóór 15 Augustus voltooid zijn. De ministerraad heeft, de maatregelen reeds goedgekeurd, welke Painlevé en Briand, zooals Havas liet uitdrukt, hebben getroffen voor het ten uitvoer brengen van de met betrekking tot de ontruiming van genoemd gebied aange gane verplichtingen. Volgens de „Oeuvre" zijn tegelijkertijd even eens ontruimd Dusseldorp, Ruhtort en Duis burg. Men hoopt, dat de verzekeringen, welke Briand eergister hieromtrent aan den Duitschen ge zant vou Hoesch .gegeven heeft, de loopende- onderhandelingen over het, garantiepact en ook die over het handelsverdrag gunstig zullen be ïnvloeden. Wat de economische onderhandelingen be- I reft zullen de Duitschers heden schriftelijk cn aan de hand van cijfers lmn vorderingen duide lijk maken. Er is inl usschen een overeenkomst, verwezen lijkt in de kali- en metaal-industrie, doch nog niet op het gebied van de textiel- en chemische- industrie. gebied van een ander volk te Een gesmoorde snik steeg uil. Walters keel en overwonnen door de liefde van den pater, wierp hij zicluop z'n knieën en bekende alles wat hem zooveel lijden berokkende. Met groote belangstelling en deelneming luis terde de pater naar het, verhaal van den diep- geroerden jongeman. „Wat. moet ik doen, pater", vroeg Walter. De strijd is te hevig, ik word boven mijn krach ten bekoord!!" „Niet, boven je krachten, mijn zoon, maar wel in den uitersten graad. God heeft iels groots me je voor dat, Flij je zoo vroeg al laat Jijden. Doch er is maar één middel voor je. vlucht. Het kasteel Apswell is, zooals lord Beauville terecht opmerkte, niet de rechte plaats voor je, en door zijn listige handelingen en hinderlagen heeft de graaf alle rechten op je verloren. Ik raad je aan naar Reims terug te keeren en niet pater Mordaunt over je toekomst te beraad slagen. Nog dezen avond zou ik trachten de kust te bereiken eii een klein koopvaardijschip zal je voor geringen prijs naar Frankrijk bren gen." „Het is een wijze raad, dien gij mij geeft, eer waarde vader", antwoordde Walter. „Ik zal hem opvolgen. Van Frankrijk uit zal ik dan aan lord Beauville en Isabel schrijven. Plot seling kwam de herinnering aan Constance bij hem op, haar bekoorlijke gestalte zweefde vóór hem, en die gedachte overweldigde hem. HET PLAN-DAMES. Naar de Chicago Tribune uit Brussel ver neem I heeft één der vaders van hot plan-Dawes. Sir Josiah Stamp, de Engelsche economist, in ©en verrassende rede in de Internationale Ka mer van Koophandel gister verklaard, dal hij ernstige vrees koestert voor het welslagen van het plan, indien de plaatselijke en indnsl rieele be langen in de verschillende landen voortgaan zich uit nationaal egoisme te verzetten tegen den invoer van Düitsche goederen en arbeids prestaties voor de betaling der schadevergoe ding. „Indien gij schadevergoeding onder het plan- Dawes wenscht, moet gij volstrekt een groote hoeveelheid Düitsche goederen aanvaarden, zelfs indien zij uw eigen nationale industrie bena- deelen.", zeide sir Josiah tot de Amerikaansche, Engelsche, Fransche en Belgische en andere gedelegeerden. Hij betoogde verder, dal indien het plan- Dawes mislukte, ook de betaling der ooilogs- schulden aan Amerika zou spaak loopen. „De Amerikaansche tariefpolitiek is de grootste hinderpaal voor de betaling der Düitsche scha devergoeding, zooals zij het is voor de betaling der geallieerde schulden. De Vereenigde Staten, door de terugbetaling der Engelsche, Fransche, Italiaansche en Belgische schulden en door hun eigen aandeel in de schadeloosstelling, zullen liet grootste gedeelte in ontvangst moe ien nemen van het overschot van den Duitschen rijkdom en de Düitsche productie vooral indien het onmogelijk blijkt de Dawes-annuiteiten vol ledig over te maken. Een tariefpolitiek, die willekeurig door den president gewijzigd kan worden, zal de laak van Europa en de betaling der schadevergoeding Steeds moeilijker maken en aldus misschien de definitieve oplossing, den vrede en de verlangde algemeene ontwapening belemmeren. FRANKRIJK. Naar aanleiding van de mededeel in gen van Painlevé over Marokko besloten de socialisten, zich aan te sluiten bij een motie, door de. an dere linksche fractie voorgesteld, welke laat- sten dit samengaan aanvaardden, en aldus, ten aanzien der Marokkaansche kwestie, hel. Cartel herstelden. Vervolgens heeft, de Kamer met 510 tegen 30 stèmmen deze motie aangenomen, waarin be treurd worden, de gevaarlijke opruiingen tegen het. leven der soldaten, het beschavingswerk en de geneigdheid tot vrede, van Frankrijk. Voorts wordt akte genomen van de belofte der regeering, de internationale verdragen te eerbiedigen en daarnaast de vrije ontwikkeling van de Rifbevolking te bevorderen. Dertig socialisten onthielden zich van stem ming. Voor de stemming plaats had, is de zitting nog eens geschorst ten einde de vier groepen van het cartel gelegenheid te geven samen te ver gaderen voor de opstelling van de motie. Dat. de groote meerderheid der socialisten voorge stemd heeft is hun mogelijk gemaakt door de aanvullende Verklaringen 'ainlevé en Briand waarbij laatstgenoemde er in het bijzonder op -wees, dat. de onderhandelingen met Spanje geen militaire operaties op hot oog, doch slechts vrede ten doel hadden. DUITSCHLAND. De Rijksdag-commissie heeft de voorgestel de bier- en tabaksbelastingverhooging verwor- Medelijdend staarde pater Campian hem aan en haalde uit z'n borstzak eon klein elpenbeenen kruisje to voorschijn. „Walter, hier is uw veldheer in wiens leger gij <mt,reden zijl, de aanvoerder dien wij moeten volgen. Ilij verlangt niets van ons wat Hij Zelf niet eerst gedaan heeft. Mijn zoon, wees moedig Nagel jezelf aan het kruis, opdat gij laler ge kroond moogl worden Pater Campian drukte op een klein veert je aan de achterzijde van het crucifix. Het sprong los en een klein beeldje, Christus' heilig Lichaam in doeken gewikkeld, werd zichtbaar. „Ik wil niet zonder kruisbeeld zijn als ik mijn broeder moet vertroosten", vervolgde de pater, „Maar dit, maakt op mij den groolstcn indruk altijd. Ja," en pater Campian scheen tot zich zelf te spreken, „in het lijden aan een kruis ligt nog iets heldhaftigs. Maar dood Wat, een ver nedering dat, Flij Zijn goddelijk Lichaam aan de ruwe soldatenhanden gaf, Zijn hart door hen liet doorsteken. De gedachte daaraan houdt mij op het rechte pad wanneer de bekoorder zijn strikken spant 1" Walter's oogen rustten met, bewondering en eerbied op den pater. Flij zag het bleeke manne lijke gelaat gloeien en zijn oogen van liefde, stralen op het zien van de beeltenis van den goddelijken Meester. (Wordt, vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 08

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1