FEUIL LiTöw7~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN Verborgen Heldenmoed. 48sie Jaargang. Woensdag Juli 1925. No. 14289 Bureau KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. AdvertentiBnt 1—5,regeli 1.75tlke regel daarboven 35 cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet o! oog 1 200 bij dood 1 200 bij verlies vanTëën duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; 115 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl. Algem Verz.bank Schiedam Oattenlanfissh Nieuws. AMERIKA EN I)E GOUDEN STANDAARD. De Washingtonsche correspondent van het Berliner Tageblatt" seint aan zijn blad, ver nomen te hebben, dat de bekende New-York- sche bankier PauTWarburg, zich op het oogen- blik onderweg naar Londen bevindt, waar hij in zijn kwaliteit van voorzitter van de Federal Reserve Board aan een conferentie met toon aangevende Britsche financiers zal deelnemen, welke in de eerste plaats de stabiliseering van de valuta's der verschillende landen tot onder werp heeft. De reis werd zoo streng geheim ge houden, dai tot dusver ook de Amenkaanscho pers geen berichten daaromgrent heeft gebracht. Do reis van Warburg houdt zeer nauw verband met de Amerikaansche plannen, den gouden standaard weer algemeen ingevoerd te krijgen. Het terugbrengen van de Britsche valuta op goudbasis was de eerste beslissende stap in deze richting, welke ongetwijfeld kan worden be schouwd als een belangrijke Amerikaansche overwinning, daar Amerika, dat enkele maanden geleden nog voor het gevaar van een goudinflatie stond, op deze wijze een nieuwen stap Heeft gedaan op den weg ter bevestiging van zijn supi ematie op de financicele markten der wereld. De aanstaande besprekingen van Warburg Ie Londen zullen ook ter verdere bevestiging van deze positie dienen. Van betrouwbare zijde verneemt de corres pondent voorts dat de Amerikaansche regee ring langs diplomatieken weg, hoewel nog niet formeel, aan de Fransche regeering heelt doen weten, dat de verhooging van de papiergeld- circulatie moeilijk kan bijdragen tot verbetering van den financieelen toestand van frankrijk. Niet papiergeld, maar belastingen is het eenige middel dat helpen kan. BELG1E. Politieke plannen. De Belgische premier Poullet heeft gister in de Kamer geantwoord op de critiek, welke was uitgeoefend op de regceringsverklaring. Hij verklaarde o.a., dat België met de Ver- i-cnigde Staten onderhandelt in zake zijn schul den. Het huidige ministerie, zeide hij voorts, is eeïi kabinet van een loyale coalitie, gevormd op een gemeenschappelijk program. In de taalkwestie zal het ministerie als scheids rechter en bemiddelaar optreden. Zoodra de financieele toestand behoorlijk geregeld is, zal het kabinet sociale hervormingen voorstellen. Vandervelde nam daarop het woord en zeide o.a. „De continuiteit van de Belgische politiek is van dien aard, dat ik mij kan vereenigen met de gedragslijn van mijn voorgangers. De erkenning van Sovjet-Rusland staat niet op het regeeringsprogram, maar ik geloof, dat wij moeten onderhandelen om tot een ac- coord met de Sovjets te gerakenwant wij hebben groote belangen in Rusland,. Wij zullen evenmin vergeten, dat de republiek Georgië door Europa erkend is, maar ook Rusland kan niet buiten het concern oer Europeesche volkeren blijven. De kracht van de Duitschc democratie zal ik niet overschatten. Wat de Rijngrens betreft, ik kan slechts vaststellen, hoe de toestand is. Hel Roergebied is ontruimd of zal weldra ontruimd zijn. Franschen en Belgen zijn het eens op dit punt. Zoolang Duitschland niet. aan al zijn 32) „Maar een ding", antwoordde Blanche, terwijl zij haar oogen ten hemel opsloeg, „één ding is haar gebleven haar geloof, haar God. Gewis bevond haar geest, haar gedachten zich op den xilvariënberg toen zij voor den scherprechter stond. Geen wonder, dat zij ondanks Vrouwelijke zwakheid geen oogenblik in haar geloof wij telde toen zij het zwaard zag, dat haar het leven zou ontnemen. Zij heeft den moed eener koningin en de standvastigheid van een belijder getoond. Maria Stuart, koningin en matelares, bid voor ons Blanche leunde terug in haar kussens, met de oogen vol tranen, Mary zuchtte diep en vouwde biddend de handen. Buiten klonken voetstappen, Mary stond aan stonds op en opende de deur. Vader „Mijn kinderen Toon lord Thoresby Mary omarmd liad en Blanche een kus op het bleeke voorhoofd had gedrukt, sprak hij „Wij hebben tijding ontvan gen, dat binnenkort een priester aan-de kust zal anden en wij zijn in groote zorg. Wie moet hem gaan halen verplichtingen heeft voldaan, zullen vrij blijven. De geheele regeering is hft eens in deze, wij willen ons recht op herstel handhaven en wij willep, veiligheid in vrede. ONTRUIMING ROERGEBIED. Volgens een officieele medecleeling uit Parijs 1 de geleidelijke terugtrekking der Fransche bezettingstroepen uit het Roergebied terstond een aanvang nemen. ENGELAND. Hét Hoogerhuis heeft de begrooting in derde lezing aangenomen de behandeling in beide Huizen is thans beëindigd. de RUMOR IN CHINA. De Duitsche kooplieden te Kanton hebben aangedrongen op de openstelling van het douane kantoor en de los- en laadplaatsen. De Duitschers die hun kantoren weer geopend hebben tegen den raad van hun consul, dragen een band om den arm, met het woord „Duitscher" er op. Ten slotte zijn het voornaamste douanekantoor en de los- en laadplaatsen weer opengesteld, daar de provinciale regeering daarvoor bescherming garandeerde. Het schijnt, dat de bezadigde elementen on der de Chi'neèzen thans bereid zijn, de voorkeur te geven aan een diplomatieke regeling dei- kwesties, boven het houden van betoogingen en hun adviezen winnen geleidelijk aan invloed. Te Tientsin zijn honderd communisten, waar onder vijf beambten van het Russische consu laat, gearresteerd. De Russische consul heeft zonder resultaat, geprotesteerd. Een omvangrijk blauwboek is gepubliceerd behelzende de rapporten van de Britsche con sulaire ambtenaren uit geheel China over de arbeidsvoorwaarden in dat land. Ifc. rapporten zijn samengesteld op grond van instructies door Whitehall meer dan een jaar geleden gegeven, cn vinden hun oorsprong in het verlangen van de Britsche regcering om al het mogelijke te doen om de toestanden te verbeteren. ALLERLEI. Uit Brussel. De paritaire commissie heeft ïia de besprekingen op het ministerie van Arbeid besloten dat met ingang van 15 Juli de loonen in de Belgische metaalindustrie met 2 Va zullen worden verlaagd. De toestand blijft verder gestabiliseerd tot 31 October. In de maand October zal de commissie een eveïitueele nieuwe loonsverlaging van 2.jz met ingang van 1 November overwegen. Deze voorwaarden moeten nog aanvaard worden door de werkgevers cn de arbeiders. De nationale federatie van werkgevers in het machinebedrijf- hcefl in de fabrieken een mede? deeling laten aanplakken, waarin staat, dat in verband met het besluit van de paritaire com missie het werk tot 15 Juli op de thans geldende voorwaarden zal worden voortgezet. Uit Parijs. Volgens het „Petit JournaP'heeft het Fransche ministerie van Oorlog order gege ven, in samenwerking met de Belgische en En-' gelsche commissies de modaliteiten van de Roer-ontruiming te bestudeeren. Uit Berlijn. In de nota van den gezanten- raad, waarin nieuwe beperkingen van de Duit sche luchtscheepvaart worden geëischt, komt ook de eisch voor, dat het aantal vliegers en leerlin gen door de garantiecommissie niet slechts ge controleerd, maar zelfs vastgesteld moet wor den. „Kan Henry dan niet gaan," vroeg Blanche. „Op welk paard, mijn kind Ge vergeet in welken toestand zich de si allen der recusanten bevinden." Dadelijk ging Henry naar Artur Leslie om hem te verzoeken zoolang een paard af te staan, maar deze verzekerde dat hij liever zelf ging, daar hij vele goede vrienden aan de kust wonen en hij als anglicaan bovendien niets te vreezen had. „Artur is een eigenaardig soort, anglicaan", merkte Mary op. „Het is edel van hem, zulk een gewaagde onderneming op zich ie nemen." „Laten wij hopen en bidden dat hij met de ge nade van het licht des geloofs beloond worde Daar komt Henry al aan om mij te halen." De hooge gestalte van den baron verscheen in de deurpost. Het was een weldoend tooneel, vader en zoon naast elkaar te zien staan, de een in jonge levenskracht, vol moed en energie, de andere gerijpt in kommer en lijden, vol vast vertrouwen op God. En zulke mannen ontnam koningin Elisabeth bezittingen, vrijheid, zelfs het leven XII. „Je schijnt dat schip daarginds nauwkeurig gade te slaan", merkte een jonge edelman op, terwijl hij zich van zijn paard vooroverboog Uit Londen. Heden zijn de in de nieuwe be grooting voorziene Mc. Kenna rechten in wer king getreden, volgens welke een recht van 33 1/3 ad valorem wordt gelegd op den invoer van automobielen, muziekinstrumenten, klokken, films, zijde en kant. Uit Londen. De door Baldwin in het Lager huis reeds aangekondigde Commissie van onder zoek naar de mogelijkheid van subsidieverleening aan de. Enfgelsche industrie is, onder den naam van „Committee of civil research" samengesteld. Voorzitter is Baldwin, voorzitter voor de dage- lijksche zaken is Balfour. Uit Rome. De gouverneur Zoli heeft aan Mussolini medegedeeld, dat Jubaland door de Britsche autoriteiten is overgedragen aan Italië. Uit Constantinopel. Sjeik Said, de Koerdi sche rebellenleider, is gistermorgen te twee uur met 46 zijner aanhangeis op het markt,plein te Diarbekir opgehangen. Binnenland. Vooruitgang. Het ledental der R.K. Vakbeweging gaat weer vooruitdat is de blijde tijding waarmee de „R. K. Vakbeweging" opent. Het blad schrijft Het ledencijfer van 1 April 1925 brengt einde lijk dat, waarnaar reeds zoolang is uitge zien. Voor het eerst is er sedert 1 Juli 1920 een voor uitgang in de ledeneijfers der bij het Verbond aan gesloten vakbonden, uitgezonderd dan het laat ste kwartaal van 1921, toen de intensieve pro paganda den achteruitgang, doch alleen voor dat trimester, in een winst van 12.3 leden had omge zet. Het blad geeft dan een gedetailleerden staat, waaruit blijkt, dat het totaal aantal leden op 1 April was 94173 tegen 94138 op 1 .Jan. 1.1. „Tegenover een verlies van 785 leden door 13 vakbonden geleden, staat een vooruitgang van 820 leden van 11 andere. Een vooruitgang derhalve van 35 leden. De winst is nog wel minimaal, doch het beeld is niettemin geheel gewijzigd. Na een, bijna 5 jaren hardnekkig aangehouden daling, elk kwartaal weer aan, en dat in den regel met duizenden, is dit eerste, zij het kleine winst cijfer niettemin van meer beteekenis dan het schijnt. Geweigerde vragen. De heer Wijnkoop had, naar hij in „De Tri bune" meldt, naar aanleiding van de gebeurte nissen in China aan den minister van buitenland- sche zaken de volgende vragen willen stellen Is het den minister bekend, dat groote or ganisaties van werkers en studeerenden inChina aan de ingestelde buitenlandsche commissie van onderzoek naar de oorzaken van de thans in gang zijnde massale beweging in dat deel van de wereld onder meer den eisch hebben gesteld, dat de buitenlandsche mogendheden, dus ook Neder land, afstand moeten doen van hun exterritoriale rechten en speciaal van hun consulaire jurisdictie in China Acht de minister het in dit verband niet nood zakelijk, waar o.a. zoo uiteenloopende staten als Duitschland, Perzië, Chili, de Sowjet-Unie cn Mexico in dezen afstand reeds zijn voorge gaan of hebben bewilligd, dat Nederland onver wijld deze vreemde inmenging tegenover een groot, eeuwenoud volk doet eindigen Of geeft de minister er wellicht de voorkeur aan eerst door den strijd inAzië totdezen afstand naar twee visschers en met z'n rijzweep zee waarts wees. „Zeker, dat doen wij", antwoordde de een, „want het wpl een boot uitzetten." „En vreest gij, dat zij het strand niet zal bereiken Inplaats Van te antwoorden wees de visscher op de schuimende golven en de kokende en sis sende branding. „Ziet, mijnheer, het schip zelf moet weer zee kiezen, het is hier aan de kust van Essex zeer gevaarlijk. Ze zijn dwaas om te landen, ze verdrinken hier, en waarom varen ze niet tot honden door Dat zou ik wel eens willen weten Artur de Leslie was overtuigd dat niemand anders dien levensgevaarlijken tocht ondernam dan degene voor wicn hij hier was gekomen. In groote spanning staarden de drie mannen naai den kamp. De kleine boot werd op en neer gewor pen alsof de golven er mee ^peelden, Nu eens was het verborgen achter een donkere water massa, dan verscheen het als triomfeerend opde hooge witgekuifde kammen. „Om 's hemels wil, ze naderen den oever nep een der mannen. „Dan moet 't daar niet pluis zijn mompelde de ander, „Geen aardSehe macht kan de boot bier aan wal brengen." „Zouden wij piet kunnen helpen, nu ze zoo dichtbij is", wendde Artur zich tot de mannen. „Neen, neep", weerde de visscher af die het laatst gesproken had, „ik wil niets met tooverij te ge- van vreemde heerschcrsrechten te worden dwingen Deze vragen beeft de lieer Wijnkoop aan den voorzitter va-n de Tweede Kamer gezonden, om ze aan de regcering mede te declen. De Voorzitter van de Tweede Kamer deelde hem evenwel mee, overwegend bezwaar te hebben tegen zijn derde vraag en alleen indien de heer Wijnkoop die wegliet, hetgeen hij hem adviseerde, zou hij voor doorzending naar de regcering zorgen. De heer Wijnkoop heeft den voorzitter van de Tweede Kamer gemeld, zich niet met zijn advies te kunnen vereenigen en de vragen daarom in haar oorspronkelijken vorm elders te zullen publiceeren. Stemmingen in de Tweede Kflmer. Een lezer zond volgende statistische becijfering aan de „Msb." Gedurende de zittingsperiode (Sept 1924) tot aan het Paaschreces (April 1925) is er in de Tweede Kamer 118 maal gestemd. Aan alle stemmingen hebben sleehts 4 leden der Kamer deelgenomen n.l. 4 Katholiekeh, t.w. de heeren dr. L. Deckers, mr. dr. D. A. P. N. Kooien (voorzitter), prof. dr. W. TI. Nolens en J. G. Suring. Hier volgt een berekening, hoeveel stemmen iedere fractie heeft uitgebracht en hoeveel zij had kunnen uitbrengen I. Uit te brengen stemmen. II. Uitgebrachte stemmen. III. Percentage deelneming. II. III. Roomsch-Kath. 32 X 118 3776 2991 79 Soc.-Dem. 20 x 118 2360 1796 76 Anti-Rev. 16 X 118 1888 1355 72 Chr. Histor, 11 X 118 1298 817 63 Vrijh. bond. 10 X 118 1298 906 77 Vrijz. Dem. 5 X 118 590 406 68 Communisten 2 X 118 236 111 47 Plattelanders 2 X 118 236 118 58 Lib. Partij 1 X 118 118 40 34 Ger. Staatsp 1 X 118 118* 32 7 „Gelijk in Belgic Dg sociaal-democraat Sannes schrijft in „Voor waarts" „Wanneer de S. D. A. P. een schitterende verkiezings-overwinning behaalt, dan zullen de Katholieken moeten dansen naar onze pijpen, d.w.z. te zamen met ons een ministerie van socialen opbouw moeten vormen. „Gelijk in België." Dc waarheid is, dat. de socialisten in België geheel hun verkiezingsprogram hebben ver loochend, om op enkele minister-zetels beslag te kunnen leggen. De socialistische oud-minister Van Onderwijs getuigde nfi de regceringsverklaring „Ik dacht in de verklaring een goede hoe veelheid rooden wijn le vinden ik moet zeg gen, dat hij vervangen schijnt door een kleur loos vocht, dat mij toelaat te gelooven, dat er genoeg van een zeker kleurloos vocht is bij gevoegd, om clen rooden wijn tot water te maken." De communist Van ÖVerstraeten vroeg spot tend aan de socialistische ministers „Waar is het voorstel op de belasting van het kapitaal Waar is de zesmaandendienst Waar is nationalisatie der mijnen Wat wordt er gedaan met het herzien van de oorlogsschadevergoedingen boven 500.000 fr. En deze consequente sociaal-democraat kan doen hebben." „Bah, je moest je schamen," en Artur sprak den anderen visscher aan. Maar deze was zoo ver diept in het kijken, dat hij de vraag niet hoor de. „Bij mijn trouw", riep hij plotseling uit, „dat zijn wakkere kerels Ik ga naar beneden, naar het strand om te zien of ik iets voor hen doen kan." Met deze woorden ijlde hij naar den lagen oever en Artur volgde hem. „Verloren", schreeuwde de visscher, toen tus- schen het. brullen van den orkaan een lievig ge kraak hoorbaar werd. „Nu moeten zij worstelen om hun leven." In de Schuimende, kokende golven zagen zij twee menschen zwoegen om vooruit te komen iedere golfslag dreef ze verder terug naar de opgezweepte zee. Eindelijk kwam er een, die de uitgeputte menschen op het strand wierp. Artur en de visscher spoedden zich naar hen toe en trokken de beide schipbreukelingen uit het water. Artur begreep dat de gestalte die in zijn armen rustte een priester was. Spoedig keerde het leven in den bewustelooze terug. Toen hij zijn oogen opende, sloeg hij z'n blikken ten hemel cn zijn eerste woorden waren een lofprijzing Gods. Dan poogde hij op te staan en riep „Ik hoop dat mijn arme makker geen letsel heeft beko men." (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT za

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1