Hoofdpijn naar waarheid getuigen „De regeeringsverkla- ring is de ineenstorting Van de kiesbeloften. Het verkiezingsprogramma is verloochend. Alles wordt opgegeven. Op internationaal gebied verraden de sociaal-demoeraten in België het internationalisme." Een verstandig woord van Prof. Eerdmans. Naar aanleiding van een verslag eener rede van prof. Eerdmans werd dezen gevraagd 1. Wie hij bedoeld bad met de slimme politieke volks menners, die voor deze verkiezing de leus der nationale ontwapening bedachten 2. Wie met de predikanten die er invlogen In het Gemeenebest. antwoordt thans prof. Eerdmans „Het antwoord op beide vragen is te lezen op de verkiezingsaanplakbiljetten. De vrager lette daarbij op de plaat der Vrijz. Democraten, en op hun oplreden in de laatste maanden. Nog in 1922 sprak hun woordvoerder in de Eerste Kamer. „Ik pleit niet voor ontwapening". Nog in 1923 zeide hij „Volmaakte weerloosheid is bijna een uitnoodiging Kom binnen." De vrager legge deze uitspraken en de verkiezingsleuze naast elkaar. „Het aanplakbiljet Van den bond tegen iedere oorlogstoerusting is onderteekend door de heeren Heering, Hugenholtz en meerderen. Het zal den vrager niet moeilijk zijn de namen aan te uilen. „Waarom zij er invlogen z^t het verslag mijner Brielsche rede uiteen „omdat wie op deze wijze voor den vrede opkomt juist voor den oorlog werkt", door zijn uitnoodiging Kom binnen R. K. Overheidspersoneel. Dezer dagen ontvingen wij een mooie propa- dnnda-plaat van den bond „St. Paulus". Bij deze toezending werd medegedeeld, dat het verschijnen van deze plaat een onderdeel is van een propagandaplan over het geheele land*opgezet, door het Hoofdhestu r van „St. Paulus" en uit te werken in de onderscheidene afdeelingen in den loop van dit jaar. 'Hoewel de plaat ongetwijfeld duidelijke taal spreekt wordt het dezerzijds toch nuttig geacht nog enkele opmerkingen te maken, waardoor bedoeling er karakter nog duidelijker naar voren treden. Het kruis is het teeken van de daad voor het volk. Aan het kruis werd voltrokken de geeste lijke verlossing van het menschdom, doch met het katholicisme, waarvan het kruis het zinne beeld is, kwam ook de christelijke beschaving met haar verheffing van den arbeid. Het kruis staat in Nederland, dat is aange- gegen als staatkundige eenheid. „St. Paulus" nu organiseert het katholieke personeel in dienst dier staatkundige eenheid, in dienst der Over heid (rijks- gemeentelijke- en provinciale over heid). De zwarte en de witte letters vormen ieder een combinatie. De zwarte in dit teeken strijd „St. Paulus", Roomseh Overheidspersonee' wordt, lid en strijdt mee De witte het teeken van de daad voor het volk. Het kruis met den naam St. Paulus aan den voet brengt verder in algemeenen zin tol uiting, dat de bond tot patroon heeft St.. Paulus van het kruis, den stichter der Passionisten orde. Ten slotte zij nog medegedeeld, dat het ont werp het resulaat is van besprekingen in het Dag. Bestuur van den Bond. J. R. van der Lans. Heden wordt de bekende schrijver en journalist J. R. van der Lans zeventig jaar. Zijn vele vrienden zullen dien dag voor dezen geëerden penvoerder tot een feestdag gaan maken. Bij zijn jubileum als schrijver, zegt de „Tijd", hebben wij meer in 'I bijzonder herdacht zijne groote verdiensten als schrijver der gesc.heel kundige verhalen. Geboren uit de school van Thijm wist hij heb ridderlijk voorleden nieuw leven be geven en onze boekenmarkt met tal van gaarne gelezen goede werken te vermeerderen. Als journalist echter, die hel dagblad „De Gelderlander" uitgebouwd en groot gemaakt heeft, won hij zich zeer bijzondere verdiensten op het gebied der strijdbare katholieke actie, welke geestelijk terrein moest veroveren en aanvallen moest afslaan. Van der Lans is een der pioniers van de moderne gewestelijke pers ge weest, na jarenlang eerst aan de „Katholieke Illustratie" zijn uitnemende krachten te hebben gegeven. Wat Van der Lans voor Katholiek Nederland heeft beteekend, is, ondanks hem, vanzelf uit gekomen. Moge deze schrijver-strijder van zijn rust, welke voor den actieven mensch geen ouderdom zonder arbeid heteekent, nog vele jaren genieten. Stads- en Gewestelijk Nieuws* Rede pater Proest. We hebben nog nimmer zooveel menschen in de Volksbondzaal gezien dan gisteravond. Geen zit- en staanplaats was er onbezet en zelfs op de le etage had zich een gedeelte van het auditorium opgesteld. Er hing een electrisch geladen verkiezings- atmospheer en voortdurend bliksemde het ent- thousiasme. Voorzitter Mouwens opende de vergadering met den christelijken groet en vroeg eerst de aandacht voor een persoonlijk feit. Voor den aanvang der vergadering had hij n.l. met een treurige figurant van de Volkspartij, die zich eerst in het Bóndsgebouw genesteld had met propagandalectuur, een kleine woordenwisseling gehad'en hem het gebouw ontzegd. De man had tegengesputterd dat de Volkspartij even goed katholiek was als de Staatspartij, waarop de heer Mouwens geantwoord had, dat de persoon in kwestie te stom was om dit te beoordeelen. Dit was verkeerd geweest, zei spr., het had „dom' moeten zijn. Na in een geestig speech je de toehoorders op eenige typeeronde Verkiezingsverschijnsel te heb ben gewezen en na een krachtige opwekking om, morgen den stemplicht goed te vervullen gaf hij het woo:d aan den spreker van den avond. Pater Proest begon met een herinnering aan den grootschen landdag Zondag in Rotterdam gehouden. Toen hij de overweldigende massa menschen op het Schuttersveld aanschouwde was echter de ondeugende gedachte bij hem opgekomen hoeveel demonstranten zouden er bij deze meeting zijn, die op 1 Juli niet- of ver keerd stemmen. Ook nu als hij in de volle zaal blikt, veronderstelt spr. dat er wel eenige zullen zijn die mogelijk het plan hebben om niet of blanco te stemmen of om hun stem te geven aan S.D.A.P. of Volkspartij. Achtereenvolgens ontzenuwt spr. op klare, scherp duidelijke wijze de motieven die den kie zer of kiezeres tot zulk een verkeerde daad kun nen brengen, brengt af en toe door een komi sche noot den humor in de zaal en oogst applaus op applaus. Vooral bij de vrouwen verwacht spr. er velen die uit onverschilligheid van de stembus zullen wegblijven. t Mag ons niet onverschillig zijn of we gere geerd worden door mannen die het Christen dom belijden, beleven en in de wetten des lands vastleggen of dat we een sectarischen anti-gods dienstig bewind krijgen, dat zich misschien niet zou ontzien het ongeloof te propageeren. Dan houdt spr. een waar strafgericht over de S.D.A.P. De mooie leuze ontwapening duidde hij zeei juist'aan als boerenbedrog daar hel be ginsel der S.D.A.P. de revolutie insluit en een omwenteling niet met een glaasje water be werkt kan worden. De schaamteloozc reclame voor misdadige-practijken, schandlectuuide monsterachtige bcgippen over zedelijkheid en huwelijk, haar godsdiensthaat werd vervolgens aan dc schandpaal genageld en ontlokte ten slotte aan den spr. Wie rood stemt en katho liek denkt te zijn,geeft blijken van verbijsteren de onwetendheid. Blanco-stemmen znllen er ook wel zijn, meent spKv en inzonder de ambtenaren, die menig pijnlijk offer hebben moeten brengen en ook de betere standen zullen allicht denken 'l maakt niet veel uit of we door de kat of kater gebeten worden. Krachtig neemt spr. daartegen stelling en toont 't onredelijke daarvan duidelijk aan. Bovendien speelt elk die blanco stemt in de kaart van den tegenstander en te laat zou het berouw kómen. Wat de R.K. Volkspartij betreft, dit zijn grootendeels verkapte socialisten of politie ke stumperds. (In Amsterdam b.v. is straat reclame voor de Volkspartij door de roode kladders geschilderd). Het is de eer van de R. K. Staatspartij dat zij, die alle groepen omvat, de volkspartij bij uitnemendheid is, terwijl de z.g. Volkspartij niets anders dan den klassenstrijd predikt. De candidaten van onze Staatspartij kunnen nog heel best de vergelijking doorstaan met die van de verwaande Volkspartijgangers, die zelfs het geestelijk gezag miskennen. Spr. houdt dan een treffend pleidooi voor onze eenheid, "die onze macht is en geeft in 't kort een overzicht van het financieele vraagstuk ëri de verdiensten der regeering op wetgevend geliied, bizonder wat de sociale maatregelen en het onderwijs betreft. Op 't eind van zijn rede stelde spr. de verga dering de drie vragen of zij Roomseh zouden stemmen, of zij recht en orde wilde gehandhaafd hebben en of zij de godsdienstvrijheid bestendigd wilden zien. Driemaal donderde het jawoord tuggchen den wanden op. En toen pater Proest met, een krachtige peroratie sloot kwam er aan 't applaus schier geen einde. Met kernachtige woorden dankte de lieer Mouwens de spr. en beloofde hem namens de vergadering dat Roomseh Schiedam zijn plicht zal doen. Als antwoord op eenige opmerkingen over Le weinig actie van dc R. K. Kiesvereeniging zei spr. dat het niet in de hoeveelheid zit maar in de hoedanigheid. Een woord van den kansel, zooals Zondag h.v., vervangt 10.000 kilo's papier. (Applaus). Van de gelegenheid tot gedachtenwissehng maakte de heer v. Geene gebruik, die zijn recht matige ergernis luchtte over het roode gespuis, dat hier gelijk elders, zijn papenhaat gebotvierd had, door'voor een katholieke kerk de misselijke sporen van zijn weerzinwekkende tegenwoor digheid achter te laten. Spr. wekte d'e propagandisten op om dezen smaad, die aangebracht was voor de Franke], kerk, letterlijk weg te wisschen en er een devies te plaatsen dat meer met ons blazoen overeen komt dan het S.D.A.P. (De opwekking is niet zonder vrucht gebleven en van morgen prijkten onder een „Stemt Kooien" de initialen van hei- Ad majorem Dei gloriam)r Toen vroeg mr. v. Velzen het woord. Dit was verklaarde hij tegen zijn aanvankelijk voornemen maar het oplaaiend enthousiasme was daarvan de oorzaak. In verband me^ het gesprokene wil spr. her inneren aan een feit uit de practische politiek in den gemeenteraad. Vóór vier jaren nam de heer v. d. Toorn en spr. het initiatief om wegens den hoog-conjunc- tuur het gehuwde gemeentepersoneel een tege moetkoming te verschaffen in den vorm van een kindertoeslag. En wat gebeurde de S.D.A.P. die altijd over arbeidersbelangen praat stemde unaniem tegen, omdat haar verkeerde princiepen over het huwelijk dit geboden. Spr. herinnert dan nog aan den schoolstrijd, die dank zij de Chr. regeering geëindigd is, maar die ongetwijfeld gelijk het voorbeeld van Elzas-Lotharingen leert, weer zou ontbranden, wanneer onze politieke vijanden eens het bewind be'meesteren zouden, want zij beseffen 'maar al te goed dat van godsdienstig onderwijs een vormende' kracht uitgaat, die de kinderen sterk maakt om later den goeden strijd te strijden. Met een: stemt daarom rechts, besloot spr. zijn warm toegejuichte speech. Het laatste Woord was aan pastoor Ligt,hart die aan de hand van overtuigende gegevens omtrent d'e Volkspartij, allen op het hart drukte niet op haar te stemmen maar trouw te blijven aan. de Katholieke Staatspartij (Applaus). Met den christelijken groet sloot de voorzitter daarna de geestdriftige vergadering. Gezien het verloop van deze bijeenkomst, kunnen wij met een gerust hart denuitslag' van de plaatselijke stembus afwachten. Roomseh contra rood. Naar wij vernemen heeft vannacht eemgehéel korps van onze wakkere propagandisten de Frankelandsche kerk bewaakt. Dit was noodig, daar de roode klodderaars, brieschend van woede omdat hun ergerlijk ge- smeer weggevaagd werd, telkens weer pogingen wilden doen, hun godsdiensthaat op 't kerkplein uit te kalken. Om erger te voorkomen hebben bovendien onze mannen zich van de hulp der politie ver zekerd. Dank zij hun bezadigd optreden is dan ook 'n incident uitgebleven. Te ongeveer 7 uur is de bewaking ingetrokken. Een woord van erkentelijkheid voor onze kranige propagandisten is hier wel op zijn plaats evenals een scherpe afkeuring over het stuitende gedoe der S.D.A.P.-ers. De stemming van heden. Onze stad had vandaag weer het aanzien van een verkiezingscentrum in volle actie. Reeds om 8 uur in den morgen, de tijd van de opening der stemlokalen, togen de kiezers en kiezeressen in grooten getale naar de 21 locali- teiten, om er hun eenvoudigen, maar toch zoo gewichtigen stemplicht te vervullen. Daar ston den ook reeds de verschillende hulpvaardige propagandisten, bereid om alle inlichtingen te geven. Kleurige banden om den arm waren de kenteekenen, die aangaven, welke politieke richting de wakkere jongelui dienden. De Katholieke voorvechters waren wel van de vurigsten en weken geen oogenblik van hun post. Ook in de stad was er actie in vollen gang. Auto's en rijtuigen met sprekende reclames reden af en aan om oudjes en gebrekkigen hun gang naar 't stemlokaal zoo gemakkelijk mogelijk te maken. Ook hierin was onze propaganda- afdeeling niet achtergebleven en deed, wat ze maar kon. Natuurlijk waren onze religieuzen, Broeders en Zusters,o.w. ook de Slot-bewoonsters van den Garmel, eveneens van de partij, bereid desnoods alle bespotting te negeeren, om toch maar hun. dierbaren plicht te kunnen vervullen. Tot 5 uur duurde de drukte daarna bleef er een hoorbare spanning over de stad hangen Wat zal dc uitslag zijn Wie vanavond tegen half ach: voor ons bureau op de Koemarkt post vat, zal dien uitslag nauw keurig en zoo- gauw mogelijk kunnen lezen, 't. Rijverkeer over de Koemarkt is na 7 uur ver boden. Schoolbioscoop. De heer A. Hukshorn schrijft ons in vereen voudigde spelling Zoals men weet, worden er in Schiedam ernstige pogingen aangewend om schoolbioscoop- voorstellingcn te geven. Daartoe is een'konimissie van 7 personen benoemd, die van verschillende godsdienst en richting zijn, en die over de school bioscoop een ernstig onderzoek zullen instellen. Het lijkt mij niet overbodig om in de ,,N. S. G." een korte beschouwing te houden over ditonder- werp. Voorop wil ik stellen, dat de betekenis van een schoolbioskoop niet óverdreven moet worden maar hieraan kunnen andere zaken gekoppelci worden, waarover straks enkele meerdere regels. De schoolbioskoop zal een hulpmiddel blijven bij een onderdeel van het onderwijs en wel het zogenaamde zaakonderwijs. Dan denken we uit sluitend aan de vakken aardrijkskunde (volken kunde, gevels, bouwwerken) en natuur-, plant en dierkunde. Aanschouwelikheid is daarbij de voornaamste eis. Veel zien, goed zien, herhaal- delik zien hoofdzaak. Mondelinge toelichting daarbij slechts bijzaak. Het voornaamste middel was tot nu toe het gebruik van platen. Deze zijn in de latere tijd mooi en duidelijk van uitvoering geworden. Ze missen evenwel het bewegingsbeeld. Door een plaat wordt een waterval niet voldoende gekenmerkt. Om dit beeld in omvang te doen winnen, zouden bijv. van een waterval zeker wel 4 of 5 afzonderlikc en verschillende platen op verschillend moment nodig zijn. Daardoor zou het aantal platen enorm uitgebreid moeten worden, hetgeen finantiele en praktiese bezwaren met zich brengt (berging, onderhoud, enz.) In dit verband is het projektietoestel of tover lantaren veel beter en rijker aan beelden. Het aantal hiervan wordt onbeperkt uitgebreid. In elke klas behoort dan een projektie-toestël te zijn hetgeen geldelik een bezwaar zal worden. Bovendien zijn de beelden voor de meeste lokalen door te geringe distantie betrekkelik klein 2 M. in diameter). De techniese uitvoering vereist veel zorg en tijd. Bovendien missen de lichtbeelden weer de beweging, de aktie. Dit heeft de biosltoop op de beide genoemde hulp middelen voor. Een groots woud zal aantrek- keliker worden door een weghollend konijn. Een stille heide met een fladderende vlinder .zal een diepe indruk maken. De waterVal op een film geeft een juist beeld. Een ideale toestand is weer voor elke klas een eigen bioskoop-apparaat. Doch de kosten en techniese bediening vormen grote bezwaren, evenals brandgevaar. Voor elke school een hios- koop is daarom wenseliker. Maar het aantal beschikbare films, dienstig voor schoolgebruik, is nog te gering in getal om te kunnen dienen voor talrijke scholen. Hierdoor zijn we aangewe zen op centralisatie, in welke vorin dan ook. Een centrale schoolbioskoop» is dan voor een gemeente het aangewezen middel. Maar Schiedam is vooi een schoolbioskoop in volle exploitatie le klein, omdat ook de: financiën een belangrijke faktor zijn. Wel kunnen wij, maar mijn mening, elk jaar enkele programma's verkrijgen, hetgeen dan als overgangsmaatregel kan gelden. De kos ten er van blijven heel gering en het eerste jaar geldt dan geheel als proef. Bovendien, kunnen we daarna conclusies trekken betreffende het nu nog weieens aanvechtbare nut van schoolbios koop, die ongetwijfeld eerder gunstig uitvallen voor enige schoolprogramma's per jaar dan voor een in volle exploitatie zijnde schoolbioskoop in Schiedam. Bezwaren van mediese aard voor enkele schoolbioskoopvoorstellingen in één jaar ver vallen bijkans van zelf door de bescheidenheid van uitvoering. Een direkteur-explicateur wordt, niet aangesteld. Bij een algemene centrale or ganisatie van bioskoopvoorstellingen in onze gemeente zou bijv. de film over Jeruzalem voor de R. K. scholen door een R. K. explicateur toegelicht en verklaard kunnen worden. Het grote voordeel ligt dus in dc beschikking over goede films voor onze gemeente. In dit licht bezien zal het toe te juichen zijn indien door zeer bescheiden onkosten een belangrijk hulp middel verkregen wordt hij het zaakonderwijs op de scholen. Overeenkomstig dezelfde voor waarden en eisen verkrijgen we tevens de be schikking over films die dienstig gemaakt kun nen worden voor de schoolvrije jefcgd en voor speciale vereenigingen die zich bewegen op het terrein van volksontwikkeling. Daarmede kunnen wij het bioskoopl^vaad zelfs beslirijdèn. Zooals in het Rapport van d,e Onderwijsraad no. 52a gekonstateerd word! neemt het aantal sensatie-films af en wordt het gehalte van de films beter. Door goede films die er ook meer en meer komen en door school bioskoop zullen we de volksontwikkeling dienen. De Onderwijsraad zegt terecht dat de invloed van de bioskoop enorm groot is en die invloed in goede banen te leiden met positieve resultaten- kunnen we niet bereiken door bestrijding van de bioskoop wel door het goede er uit te halen om daarmee het kwade te verdrijven. Het middel daartoe geeft ons de school- en ontwikkelings- bioskoop. Ook daarom zullen de werkelik bescheiden offers die gevraagd worden niet te groot zijn. Ook daarom zullen eventuele geringe bezwaren ter zijde gezet worden om het altans mogelik te maken een proef te doen nemen. Dus niet alleen de si4idbï (zankonderwijs) maar ook devolkspntwikkeRfig{bestr'\)ding van hel bioskoopkwaad) zullen de vruchten plukken van de school- en ontwikkelingsbioskoop. UIT ROTTERDAM. Gisteravond is op de S c h i e- kade alhier pater G. Mehring uit Gouda door een fietsrijder aangereden. Hij kwam te vallen en kreeg een ernstige beenfracUiur. De pater werd in het St. Franeiscusgasl buis ter verpleging opgenomen. Gisteravond is in een z ij s l r a t van den Nieuwen Binhertweg een 5-jarig jonge tje, dat zonder uit te kijken van het trottoir liep, door een autobus uit Vlaardingen over reden en gedood. De chauffeur kon het ongeluk niet verhinderen, hoewel hij zoo krachtig remde dat de achterband van de auto sprong. bedaart spoedig door gebruik van een paar Mijnliardt's Hoofdgijnfabletten. Buisje 60 cl. 2314 5 Gemengd Nieuws, B otsing I. u s s c hen katholiek e n en socialisten. „Het Volk" van gister avond bevat een uitvoerig relaas hoe inBruns- sum een socialistische propaganda-fietsclub door een menigte van een paar honderd personen is aangevallen en mishandeld. De pastoor had de burgerwacht en de óiide schutterij gemobili seerd, zoo verhaalt het blad om de groep van ongeveer 15 socialisten te lijf te gaan. Ver der wordt, dan nog heel wat, fraais ten beste gegeven over de houding der geestelijken bij den „veldslag". De politie van Brunssum gaf echter bij na- Vraag de volgende lezing van het gebeurde „Maandagavond hield de Katholieke kies vereeniging van Brunssum een groote betoo ging' door het plaatsje. Hierbij ontstond een botsing tusschen eenige honderden betoogers en Verscheidene leden van de S.D.A.P. Wie deze botsing heeft uitgelokt weet men nog niet. Verscheidene leden van de S.D.A,P. wer den min of meer ernstig gewond, terwijl ook verscheidene Katholieke betoogers schrammen opliepen. De politie stelt een nauwkeurig onder zoek in. Tegen een aantal personen is proces verbaal opgemaakt. Tevens zijn verschillende getuigen opgeroepen." Van een mobilisatie door den pastoor van burgerwacht en oude schutterij blijkt dus direct, al geen sprake, terwijl ook verder het gedrag der geestelijken wel heel anders zal blijken geweest te zijn dan door „Het Volk" wordt verhaald. In het, Limb. Dagblad lezen we nog het volgende ix

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2