Vacant ie 30-60-90 et. - PTJROI crisis met het grootste voorbehoud moeten worden aanvaard. Op dit oogenblik verkeeren de onderhande lingen daaromtrent nog in een stadium van overleg. Vereen, vtin Hoofden van R. K. Bijz. Scholen in het Bisdom Haarlem. Gister werd in het gebouw ,,St. Bavo" te Haarlem de 101e alg. vergadering van boven vermelde vereeniging gehouden. Om 10 uur werd eerst de H. Mis in de Kathe draal bijgewoond. Op de vergadering was tegenwoordig de Vicaris-Generaal van het bisdom, mgr. M. P. J. MoÜmann. -—Om-ongeveer half twaalf werd de vergadering geopend door den voorzitter, den heer Th. P. Radoux uit 's-Gravenhage. Arbeidsvoorwaarden in de industrie. Gedurende het Internationale Jndustrieeie AV'lb.re" Congres, dat dezer dagen te VHssingen 4*. -gehouden, is opgericht, een internationale associatie voor de- studie en verbetering van de betrekkingen en arbeidsvoorwaarden in de industrie. Deze vereeniging zal worden bestuurd door een raad, bestaande uit de bestuurders en twee leden van elk der 18 landen, vertegenwoor digd op het congres. De bestuurders zijn president mej. Kersten liesselgren, hopfdinspectrice van arbod(Zweden) viee-presidenten prof. dr. Friedrich,-Karlsruhe (Diiitschland), G. H. v. d. Leeuw (Nederland), mej. Rénée de Montmort (Frankrijk), mej. L. C. Odencr-antz (Vereen. Staten) le secreta resse mej. N. L. Fleddérus (Nederland) 2e secretaresse mevr. prof. dr. Züblin (Zwitser land) De penningmeester is nog niet aangewezen. Als organiseerend secretaresse zal optreden mej. E. Brenda Voysey (Engeland). De Associatie zal ire hoofdzaak werken door het hóuden-van bijeenkomsten de bestuursraad komt jaarlijks bijeen en de leden zullen iedere drie jaar samenkomen op een congres. 'Het congres, dat dezer dagen gehouden is, was de eerste geheel vrijwillige internationale bijeenkomst van personen uit de industrie zelf, seen werkzaam aandeel nemend of belangstellend in den arbeid samenhangend met industrieeie betrekkingen en arbeidsvoorwaarden. Herziening Faillissementswet. In zijn Memorie van Antwoord op het Voor- loopig Verslag der Eerste Kamer nopens het wetsontwerp tot herziening van de Faillisse- nieabswet, merkt de Minister van Justitie o.a. op, dat z.i. het bezwaar van het lid, dat een vemordeeling m de kosten, ingeval het faillisse ment niet doorgaat, niet wenschelijk acht, zich richt tegen een veroordeeling van den aanvrager van ,het faillissement. Is dit inderdaad de strekking dér opmerking, dan stelt de Minister 'niertègènóVer, dat zoowel naar dexx duidelijkeii tekst van liet artikel, zooaïs dit luidt na de daarin Rij de beraadslaging in de Tweede Kamer aangebrachte wijziging, als naar 's wetgevert bedoeling, de rechter naar omstandigheden 1 Beoordeelt, te wiens laste de faiilissementskosLcn en het salaris van den curator komen, ingeval van vernietiging van een vonnis van failliet verklaring: Bezwaarlijk kan derhalve de getrof fen regeling worden beschouwd als een toepassing van den regel, dat de verliezende partij in de kosten wordt veroordeeld. Immers de vraag, wie- in de kosten wordt veroordeeld, is juist losgemaakt van het feit, dat de aanvrager van het faillissement ten slotte de aanvrage niet ingewilligd ziet. Het Middenstandscongres. Behalve de Ministers van Arbeid, Binnen- landsche Zaken en Financiën, zal ook de Min. van Waterstaat zich doen vertegenwoordigen op het Middenstandscongres, 15 en 16 dezer te Assen door den Ned. Middenstandsbond te houden. Hij heeft als zijn vertegenwoordigers aangewezen de heeren ir. A. E. Kempees, hoofdingenieur van den Rijkswaterstaat, en G. W. G. van der Voort Maarschalk, inspecteur der Posterijen en Telegrafie. Extratreinen op Zondag. Op de Vragen van den heer Kersten, betref fende het inleggen van extratreinen op Zondag, ill het bijzonder ter gelegenheid van de kermis te Deventer, heeft Minister van Swaay geant woord, dat volgens art. 100, <d. 4 A.R.D., dc spoorwegdirectie bevoegd is tot het inleggen van extratreinen. Van deze bevoegdheid wordt gebruik gemaakt ter vervulling van buitenge wone verkeersbehoeften. Geschiedt dit niet, en bepaalt men zich tot een poging om die behoefte door middel van de gewone dienstregeling te vervullen, dan wordt de kans vergroot, dat de dienst wordt ontwricht, mede ten nadeele van de Zondagsrust van het personeel. Opening nieuwe luchtlijn. Gisteren is de nieuwe luchtlijn Rotterdam' Dortmund van de Koninklijke Luchtvaart maatschappij officieel geopend. De nieuwe lijn RotterdamDortmund brengt tevens een verbinding tot stand tusschen Zuid- Duitschland én Engeland. Om 11 u. 15 uit Rotterdam vertrekkende, kan men te Dortmund overstappende, reeds om 3 uur te 1' rankfort zijn en om even 5 uur te Leipzig. Iwintig minuten na aankomst van het Dortmunder toestel op Waalhaven kan men weer opstijgen voor de vlucht over het Kanaal naar London. Van 1 Aug. af zal het toestel uit Dortmund ook doorgaan naar Amsterdam. Vandaag en morgen zullen telkens nog eenige journalisten uit het Roergebied met de H. N. A. B. naar ons land komen voor een kort bezoek. lie Kamer v erkiezingen. Thans heeft o.a. ook Minister Ruys de Beeren- brouck aan het centraal stembureau kennis gegeven, dat hij zijn benoeming tot lid Van de Tweede Kamer aanneemt. Een sanitaire conventie. De Belgische regeering heeft der Nederland- sclie een sanitaire conventie voor de scheepvaart voorgesteld, welke de formaliteiten regelt voor de vaart van de schippers van het eene naai' het andere land. De dankbare boeren. Gisteren kwam dc Noord-Brabantsche Ghr. Boerenbond te Tilburg in algemeene vergadering bijeen, welke gewijd was aan de huldiging van de nagedachtenis van pater G. van den Eisen. Besloten werd, uit ^dankbaarheid de benoodigde gelden te schenken voor de restauratie en ver- grooting der abdij Berne. Vaandelten toons tellin g Reeds geruimen tijd bestaan er plannen bij het bestuur van den Ned. R. K. Volksbond, afd. Leiden, om een vaandeltentoonstelling en wed strijd te organigeeren voor vaandels, het eigen dom van honclsafdeelingen en van, de vak- en ondcrafdeelingen. Een uitvoerend comité is hiertoe benoemd, dat gemeend heeft daarnaast te-mooten benoc- me een eere-coniité. Vele medailles zijn reeds toegezegd. Van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem werd een zeer waardeerend schrijven ontvangen. Van alle zijden wordt de opzet van deze tentoonstelling met instemming, begroet. Aan de afdeehngeu werden uitnoodigingentot deelname toegezonden en re. ds Werden van verschillende afdeelmgen gunstige antwoorden ontvangen. Een prijs vraag zal worden uitgeschreven voor een ont- wu'p van een vaandel", terwijl lezingen over de beteekenis en geschiedenis van het vaandel, alsook over kunstnaaldwerk enz zullen worden gegeven Het comité hoopt met de medewerking van de Volksbondafdeelingen een mooi strik ontwikkeüngs- en propagandawerk te zullen verrichten, en noodigt langs dezen weg allen, die meenen iets te kunnen bijdragen tot wel slagen van deze tentoonstelling en wedstrijd, beleefd uit, zich te wenden tot het secretariaat der tentoonstelling, Steenschuur 15 te Leiden. Gevormd wordt een «garantiefonds, om te voorkomen, dat een onverhoopt tekort niet behoorlijk zou zijn gedekt. Zij, die op geen andere wijze kunnen medewerken tot het welslagen van deze tentoonstelling, kunnen toch vrij ge makkelijk een garantiebewijs teekenen. De com missie zal zeker haar best doen te zorgen, .dat er geen nadeelig saldo is, doch meent alléén het risico niet te kunnen en mogen dragen. Men blijft slechts garant tot een bedrag van ten hoogste 5.) De tentoonstelling wordt geopend begin September en duurt een week. Boete in plaats vau hechtenis. In Stbl. 314 is opgenomen de wet van den •29s,ten Juni 1925, houdende'uitbreiding van de mogelijkheid om gevangenisstraf of hechtenis te wijzigen in een geldboete. De voornaamste bepalingen houden het vol gende in In geval van schuldigverklaring aan een strafbaar feit, terzake waarvan de rechter, bij toepassing van vrijheidsstraf, als hoofdstraf gevangenisstraf van niet meer dan drie maanden of hechtenis zou hebLen opgelegd, kan hij le. indien op het feit niet tevens geldboete is gesteld, niettemin geldboete opleggen 2e. indien op het feit tevens geldboete is gesteld, doch oplegging ook van het maximum der geldboete niet voldoende zou zijn, een hoogere geldboete opleggen. De ingevolge het eerste lid op te leggen geldboete bedraagt ten hoogste vijfduizend gulden hij feiten, waarop gevangenisstraf van niet meer dan drie maanden ol' hechtenis is gesteld en ten hoogste tienduizend gulden bij feiten, waarop gevangenisstraf van meer dan drie maanden is gesteld, Het bepaalde in het eerste en tweede lid blijft buiten toepassing, indien op liet feit gevangenisstraf van meer dan zes jaren is gesteld. Het tweede lid van art. 23 van liet Wetboek van Strafrecht wordt gelezen als volgt „Bij veroordeeling tot geldboete, wordt die boete, bij gebreke van betaling, indien de om standigheden zulks toelaten, op de goederen en inkomsten van den Veroordeelde verhaald". Hel: middel. Wij lezen in „Het Huisgezin" Het bestuur eener katholieke kiesvereeniging hield met de tc elfder ure geworven propagan disten een „feestvergadering". Er werd gesproken en dank gebracht. Men was niet onvoldaan over den uitslag dei' stemming voor de Tweede Kamer, maar het had beter kunnen zijn te veel katholieke stemmen waren verloren gegaan. Voor de toekomst wensclite inen het beter in ieder geval moest tegen verslechtering, tegén nog meer afbrokkeling worden gewaakt. Er bleek van veel ijver op dé vergadering en er heerschte een geestdriftige stemming. In plaats Van propagandisten op het laatste oogenblik haasLig bijeengetrommcld, wenschte men een flinke, blijvende propagandaclub, die niet enkel tegen een verkiezing, maar voort durend in actie zou zijn. Er zal stellig zoo'n propagandaclub komen. Daarnaast, niet daartegen, maakte een der aanwezigen de opmerking, dat het zoo nuttig cn dienstig zou zijn, indien propaganda werd gemaakt voor het katholieke blad van de streek Ter verzachting en genezing Van stuk- geloopen voeten, zadelpijn, schrijnen der huid en zonnebrand, is het nood zakelijk op reis altijd voorzien té zijn van een Doos 2122 9 werd dit in alle katholieke gezinnen gelezen, dan zou men geen propagandaclub noodig hebben, vermits de katholieke krant een dage- lijksche propagandist is, en de beste. Hier werd de spijker op den kop geslagen. Men sjouwt en ijvert bij de,verkiezingen, men Stelt alles in het werk om stemmen voor de katholieke lijst te verkrijgen, men heeft de handen vol om verkeerde inzichten recht te zetten en drogredenen te weerleggen. Dit alles, omdat een groot aantal katholieken voortgaat met bladen te lezen, die, in het gun stigste geval omdat ze „neutraal" zijn, hun de zoo noodige voorlichting onthouden, of, omdat ze tot de bepaald slechte moeten worden ge- rokend, hen op een dwaalspoor leiden. Laat men zich niet vergissen en zich illusies scheppen. Het bestuur van een kiesvereeniging en een propagandaclub kunnen al den'ijver ontplooien waartoe ze in staat zijn, op den duur zullen zij het moeten afleggen, indien ze op hun Weg een pers ontmoeten, die niet mee- maar tegen werkt. Vergeet niet, dat de verkiezingen maar één uit ing zijn van het katholieke denken en voelen, dat de politiek slechts een onderdeel is Van het katholieke leven-, We hebben het al meer gezegd indien we bij de Verkiezingen achteruitgaan, dan is dit een aanwijzing, dat er aan de katholieke op vatting in het algemeen iets schort, dan be antwoordt daaraan een verflauwing van heb geloofsleven. Met propagandaclubs en vergaderingen is dat verlies niet te herstellen die kunnen dienen om onwetenden voor te lichten, flauwen op te wekken, onverschilligen te verbeteren en, op z'n best, hier en daar een bekeering te bewerken. Het grootc herstel, het behoud en de winst op ruime schaal moeten verworven worden door de propaganda van eiken dag met, het geschreven woord, door den dagelijkschen kansel, die de katholieke pers is. Daarom getuigde liet woord, op de feest vergadering der kiesvereeniging gesproken, van zoo juist inzicht. Het is hét middel in den strijd onzer dagen, en indien het wordt verwaarloosd, zal met alle overige té zamen niet het tiende deel van het succes worden verkegen, dat liet lezen van het katholieke blad alleen waarborgt. &ia<fs- en üevveHelijh Nieuws, Het eonflict aan de „Nieuwe Waterweg". Namens den Alg. 'Ned. Metaalbewerkersbond, den Ned. R. K. Metaalbewerkersbond, den Chr. Metaalbewerkersbond in Nederland en den Ned. Neutr. Bond van metaalbewerkers wordt, ons plaatsing Verzocht van het volgende In verband met, het door den rijksbemiddelaar den heer Van IJselsteyn verstrekte communiqué van de besprekingen betreffende het conflict aan de Scheepsbouw-Mij„Nieuwe Waterweg" te Schiedam, wenschen onze besturen enkele opmerkingen te maken. De conclusie, in bedoeld communiqué ge trokken, dat deze staking grootendeels oxi een misverstand zou berusten, is onvolledig en onjuist. Dit laatste zou ook aan den rijksbemiddelaar gebleken zijn, als hij, voordat hij deze conclusie „telde, eerst een nader onderzoek had kunnen instellen naar de nieuwe loonen. Doch Vervol gens is er ten opzichte Van de verlenging van den werktijd van 48 op 53 uur in 't geheel geen misverstand gebleken. Wat nu de aanleiding geweest is om ten op- zichtc van de loonen, van een misverstand bij de arbeiders te spreken, zullen wij hier in 't kort uiteenzetten. Woensdag 1 Juli werd in de fabriek aan de arbeiders door aanplakking bekend gemaakt, dat van heden al de werktijd 53 uur per week zou zijn. Daarbij werd omtrent de nieuwe loonen niets vermeld. Den arbeiders, die zich onmiddel lijk tegen deze verlenging van de normale werk week verzetten, werd door de besturen der vakvereenigingen geraden aan het werk te blijven en een conferentie af te wachten, die telegrafisch bij de bétrokken directie en het bestum van den metaalbond werd aangevraagd. De vakvereenigingsbesturen kregen van den directeur van den Metaalbond een uitnoodiging om Maandag 6 Juli in Amsterdam te komen spreken. Daar ontvingen zij inlichtingen omtrent de beteekenis van de nieuwe arbeidsvoorwaarden namens de directie van de'R. D. M. en „Nieuwe Waterweg". Ofschoon hieruit dus niet anders geconclu deerd kan worden, dan dat de Metaalbond ook voor deze onderneming de kwestie met de vak bonden behandelt, verklaarde de heer Dijkgraaf op de conferentie bij den rijksbemiddelaar, dat de werf „Nieuwe Waterweg" niet is aangesloten bij den Metaalbond cn die bond dan ook niets Le maken heeft met deze zaak, en wat nog erger is, de vakbondbestuurders hadden zich wat laten wijsmaken en op onjuiste gegevens de staking geproclameerd Wij. zullen nu de zakelijke mededeelingen van den directeur van den Metaalbond en die van den directeur van de R. D.M. en „Nieuwe Water weg" tegenover elkaar plaatsen om tc laten zien, wat er nu van dat misverstand overblijft.. In de conferentie met den directeur van den Metaalbond op Maandag 6 Juli, toen liet conflict er dus nog niet was, deelde deze aan de 5 aan wezige bestuurders van de vakbonden mede, dat de nieuwe voorwaarden, waarop de arbeiders zouden werken, waren le. dat de 48-urige werkweek veranderd was in een 53-urige. Daarvoor zouden de arbei ders 49V^ uur loon ontvangen 2e. dat de loonen en de tarieven zouden worden zooals ze aan de R. D. M. geldende zijn 3c. dat de premiebetaling en de uitkeeringen van het ziekenfonds en de werktijdregeling en vergoeding voor den nachtploeg, geregeld zouden worden als aan de R. D. M. Denzelfden dag, dat deze mededeelingen dooi den directeur' van den Metaalbond aan de bestuurders van de vakbonden werden gedaan, werd in de fabriek de volgende mededeeling aangeplakt „Aan de werklieden wordt bekend gemaakt, dat in verband met den verlengden werktijd de uurlponen der werklieden met ingang van Donderdag 9 Juli 1925 in overeenstemming zuilen worden gebracht met die van de R. D. M., zoodat het weekloon zal bedragen 53 maal het overeenkomstige uurloon bij de R. D. M., vermeerderd met een bijslag van H/j maal dit uurloon, zoolang als deze overwerkvergunning loopt". Waar zit nu het misverstand en de onjuistheid, door den heer Schouten verwekt en begaan volgens den heer Dijkgraaf Dat is het volgende Op de vraag van een der bestuurders om nu eens precies te zeggen, waarop de nieuwe loon regeling neer kwam en waarop de arbeidersmet hun nieuwe, aan de R. D. M. gelijkgemaakte loonen konden rekenen, zei de heer Schouten, dat 54 y2 maal het nieuwe loon gelijk is aan 49V2 maal het oude loon. En of deze berekening onjuist is, zullen wij uit het volgende reken sommetje kunnen opmaken Het uurloon van de bekwaamste vaklieden aan de Mij. „Nieuwe Waterweg" is 60 ets. Dit vermenigvuldigd met 49l/2, is 29.70. Het uurloon voor dezelfde vaklieden aan de R. D. M. is 56 ets. Dit genomen maal 54^ is 30.52. Het voordeel bij 5 uur langer werken zou dus 82 ets. bedragen. Neemt men hierbij echter in acht, dat de tarieven, die bij de loonen van de metaalbewerkers een belangrijke rol spelen, voor de „Nieuwe Waterweg" ook gelijk gesteld zullen worden met die van de R. D. Meen in bijna alle opzichten beter geoutilleerd bedrijf, dan valt ook dit voordeel volkomen weg en komt er een belangrijk financieel nadeel voor in de plaats. De heer Van IJselsteyn heeft, naar onze mecning, te gemakkelijk de redeneering van den werkgever, dat de 53-urige werkweek ook hier moet worden aanvaard en dat de staking voor wat de loonen betreft, op een misverstand berust, overgenomen en een nadere motiveering van deze conclusie tegenover de arbeiders ware gewenscht. Wij ontkennen, dat de heer Schouten, en de arbeiders zich vergist hebben. Doch wanneer op. onjuiste gegevens dit conflict zou zijn uit gebroken, ligt daarvan de schuld volkomen bij de directie van de ..onderneming, die ons met geen woord inlichtte en de behandeling overliet aan den Metaalbond. Wij merken hierbij nog op, dat, toen de heer Dijkgraaf, directeur van de R. D. M,, dit z.g, misverstand dan constateerde, hij, niettegen staande dat, toch aan den rijksbemiddelaar elke inlichting omtrent de nieuwe loonen weigerde en ten antwoord gaf„dat zullen de arbeiders wel zien, als ze weer te werk komen". Naar onze meening had dit laatste zeker wel den heer Van IJselsteyn aanleiding moeten geven, voorzichtiger te zijn met zijn conclusie. Hedenmorgen zijn een zestig werkwilligen meest ouden van dagen en leerjongens, door de directie op «taanden voet ontslagen. Er werd gezegd, dat er geen werk meer was. 't Was voor de menschen een heele teleurstelling en 'n zon derlinge belooning voor de trouw waarmede ze op hun post gebleven zijn. Het «chip dat in aanbouw wa« voor de Cana- deesche regeering schijnt nu toch gereed te zijn. Intussehen wordt het geval steeds lastiger en lijkt een minnelijke oplossing van dit conflict al moeilijker te worden. Morgenochtend 10 1/4 u. heeft in den R. K. Volksbond een bijeenkomst plaats van de bij 't conflict betrokken arbeiders. Heden- en mor genavond vergaderen te R'dam de werklieden der Droogdok-Mij. Jubilé. Gelijk eerder reeds aangekondigd, viert mor gen de heer P. de Haas den dag dat hij 25 jaar geleden werd aangesteld als administrateur aan het R. K. Weeshuis en tevens in gelijke functie bij de R. K. Begraafplaats. Belangstellenden zal van 12 u. morgen middag in 't R. K. Weeshuis gelegenheid worden gegeven den jubilaris ie complimenteeren. Eèn geschenk voor Pastoor Möller. De Haagsche Afd. van den Ned. R. K. Volks bond heeft, haar vroegeren Geestelijk Adviseur den zeereerw. heer pastoor Méller alhier een prachtig geschenk aangeboden in den vorm van een salon-ameublement. Dit is wel een mooi bewijs van de groote ach ting die men in den Haag den geestelijken leider toedroeg en nog schenkt, y 1 Voor de alhier op 4 October a.s., door de Kynologenclub „Schiedam" te houden hondententoonstelling zijn door het gemeentebestuur beschikbaar gesteld een zilve ren en een bronzen medaille. 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2