DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN* FEUILLETON. Verborgen Heldenmoed. 40ste Jaargang Woensdag 15 Juli 1925. Nó. 14301 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbns39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per pOBt 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiën: 1—5 regel» 1.75elke regel daarboven 35 cant 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pér regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden betekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheelc invaliditeitf 200lt^vcrlies van een hand, voel of oog f 200 bij dood f 200 bij verlics vane~en N-Moll.AIgem. Verz.btnk Schiedam Oorzaak en gevolg. De S.D.A.P. heeft in Rotterdam en in Amster dam veel stemmen gewonnen met 'n 20 gingen ze vooruit. „De Morgen" zocht naar de oorzaak van dien vooruitgang en het Mad deelt het resultaat van zijn ernstig onderzoek mede de roodm wonnen het zegt de redactie in een van haar tref feitjes omdat in genoemde steden katho lieke dagbladen verschijnen, die het socialisme bestrijden. Dat noemt men logica. „De Morgen" bestrijdt de sociaal-democratie zelden of nooit, de rechtsche partijen altoos. De artikelen uit genoemd blad, worden in tegen stelling met die uit andere katholieke bladen, aanhoudend door „Het Volk" zonder commen taar overgenomen ze lijken dan ook voor een lood blad geknipt. De Morgen verschijnt in Helmond. Hoefve daar geen afdeeling van de S.D.A.P. is, ging het socialistische stemmencijfer met ruim 200 procent de hoogte in. Welke conclusie moet daaruit getrokken wor den Wij voor ons meenen veiliger te mogen ver onderstellen dat de socialisten winnen, daar waar er veel katholieken geen katholieke bladen, die het socialisme bestrijden lézen,of wel geabonneerd zijn op „De Morgen." fMtenlisnigeM Nieuws, DUITSCHLAND. S t r e s e m a n U's positie. Minister Stresemann spreekt in de bladen, die hem welgezind zijn, nadrukkelijk het bericht tegen, dat hij van plan zou zijn, de portefeuille van Buitenlandsche Zaken neer te leggen. Uit de beschouwingen in deze bladen blijkt, dat alleen een vrijwillig ontslag van dr. Stresemann aan het conflict met de Dnitsch-Nationalc Partij een einde zou kunnen maken. Stresemann is echter geenszins van plan, op verzoek der Duitsch-Nation.alen uit eigen beweging af te treden. De Dnitsche Volkspartij staat gesloten achter haar leider, en eveneens is het Centrum niet van plan, Stresemann in den steek te laten. Het einde van het tegenwoordige conflict kan daarom slechts zijn, dat óf de Duitsch-Nationa- len na aanneming der valorisatiewet, tariefwei en belastinghervorming, uit de regeeringscoalitie treden, óf dat zij hun grieven tegen den minister van Buitenlandsche Zaken voorloopig begraven. In Berlijnsche politieke kringen is men geneigd, de tweede veronderstelling als de meest waar schijnlijke te aanvaarden. Intusschen is volgens de „Vorwaerts" een nieuw conflict ontstaan tusschen de Duitsch- Nationalen en Stresemann.- De Duitsclï.Natio- nalen zouden de ratificatie van het Engelsch- Duitsche handelsverdrag, dat reeds op 2 De cember van het vorig jaar onderteekend is, wil- .len verhinderen. De „Vorwaerts" merkt op, dat het Engelsche handelsverdrag het eerste was (na den oorlog), dat op den voet der merst- begunstiging werd gesloten. Wel is waar zou het mogelijk zijn, óp het oogenblik eenigszins gunstiger voorwaarden te bedingen, maar daar staat tegenover, dat Duitschland jegens Enge land moreele verplichtingen heeft aangegaan. Bovendien maken dringende politieke ovei we gingen de onderteekening van het verdrag noodzakelijk. Het sociaal-democratisch orgaan verklaart, dat de sociaal-democraten in, deze kwestie dezelfde houding zullen aannemen als bij de debatten over het Duit.sch-Spaan.sche handelsverdrag. Des tijds hebben zij zich van stemmen onthouden om de Duitsch-Nation.alen te dwingen, voor het verdrag te stemmen, dat zij tevoren scherp bestreden hadden. In de gister gehouden zitting der buitenland sche commissie van den Rijksdag drong de Duitsch-Nat.ionale spreker Hergt er op aan, dat ook de mandaatsgebieden in het Duitsch-En- gclsch handelsverdrag opgenomen zullen worden. Blijkbaar heeft dit voorstel ten doel de ratificatie van het verdrag voor de parlementsvacantie onmogelijk te maken en den strijd om de rotifica tie tot den herfst te verschuiven. ENGELAND. De mijneigenaars hebben aangeboden de mijn werkers te ontmoeten, ten einde voorstellen voor een nieuwe regeling te bespreken. Zij zijn echter niet bereid, hun opzegging van de 1 Au gustus afloopende loonoverèeïikomst in te trekken. HET POOLSCH-DUITSCHE CONFLICT. De huidige stand der besprekingen tusschen Polen en Duitschland is als volgt te omschrijven. De Duitschers wenschen in het economisch provisorium do algemeene clausule van meest begunstigde natie te krijger. Zij eischen zelf rechten op, die indruischen tegen de privile ges en faciliteiten, welke voortvloeien uit de handelsverdragen met Frankrijk, Cechoslova- kije e.a. landen. Ten einde het evenwicht te bewaren, vraagt Polen nu zijnerzijds het slui ten van een conventie betreffende het medisch onderzoek van vee en een recht van invoer in Duitschland van 350.000 ton steenkool per maand. Duitschland verwerpt die beide voor stellen en wenscht den invoer op 100.000 ton per maand te beperken. Om nu tot een accoord te komen heeft Polen voorgesteld, een compensatieregeling te sluiter, waarbij de handelsbetrekkingen worden vast- gelegci tot op de afsluiting van een provisorium van een handelsverdrag. of 43) Maar de bode kwam met het bericht terug dat Walsingham lachend geantwoord had dat lord Beanville zelf den pater had laten gevangen nemen en dat deze wenschte dat zijn slachtoffer zoo streng mogelijk behandeld werd." „Dat is niet waar, dat is gelogen," kreet Isabel uit, terwijl-ze wild voor zich uit staarde. „Dat heeft hij niet gedaan." Terwijl zij sprak, dreunden zware voetstappen in de gang en een oogenblik later trad lord Beauville binnen. Jammerend wierp Isabel zich voor hem op de knieën „Regnier, zeg het mij, je hebt het niet gedaan Neen, je kunt het niet gedaan hebben „Wat moet dat beduiden," vroeg de graaf verwonderd. ,;Het is mijn schuld, Regnier," antwoordde zijn zuster. „Ik heb Isabel zulk een angst aange jaagd door het bericht dat ik haar van haar broer bracht. Hij is in den kerker geworpen en de directeur beweert dat het op jou bevel is geschied." ,,Dat is niet waar," steunde Isabel met moeite, terwijl zij de handen van haar gemaal greep. Hij keek haar spottend aan en antwoordde koel „Ja, ik heb het gedaan." Een doodsche stilte volgde op dit gezegde. Isabel staarde hem aan als had zij hem niet verstaan. De hoosaardige uitdrukking in zijn IN MAROKKO. Het jongste nieuws van het Marokkaansche front wijst erop, dat er geen werkelijke wijziging' is gekomen in den toestand, welke echt .er cri- tiek blijft.' Abd-el-Krim s strategie heeft Frankrijk ge dwongen zijn strijdkrachten uit te zetten langs een lijn, die veel langer is dan zij overeenkomstig de sterkte der troepen kan bezet houden. Abd-el-Krim's pogingen om in deze lijn het zwakste punt te ontdekken, houdt de Fransche vliegende colonnes voortdurend in beweging. DE RUMOR IN CÏIINA. Te Hongkong wordt de toestand gaandeweg beter, hetgeen men kan opmaken uit het feit, dat wederom gebruik van de tram wordt ge maakt, hetgeen men tevoren uit vrees naliet. .De controleur van den arbeid meldt, dat er steeds meer aanvragen om werk binnenkomen, ook voor bemanningen van schepen. Talrijke huisknechten en andere werklieden keeren naar hun vorige betrekkingen terug. De werkgevers verlagen allerwege de loonen en trekken voor rechten in, terwijl ook vervolgingen plaats hebben wegens verlaten van werk zonder op zegging. De werkhervatting is voor een groot deel toe te schrijven aan de huiszoekingen van de politie, terwijl de militairen cordons vormen rondom de woningen van de stakers. Uit hoofde van dien maatregel kan niet gezegd worden, dat de staking reeds gebroken is. Volgens betrouwbare berichten uit Kanton, zijn de daarheen uitgeweken Hongkongsche stakers onrustig geworden, vooral wegens de reci'uteering voor het roode leger. Tot dusverre ontvingen de stakers slechts een uitkeering van zes stuivers per dag, waarvoor zij slechts één maaltijd kunnen koopen. Zij eischcn thans twaalf stuivers per dag. De Kwo-Ming tang heeft overal posten uitgezet om te verhinderen, dat de stakers naar Hongkong terugkeeren. ALLERLEI. Uit Constantinopel Vascillo, metropoliet van Nicea is gekozen tot Occumeensch patriarch. De nieuwe patriarch zal den naam Basil III dragen. Uit Constantinopel De Turksche telegra fisten te Erzeroem en Angora gingen in staking, ten einde verhooging van salaris af te dwingen. Door de regeering te Angora wordt deze'staking als een gevolg van communistische propaganda beschouwd. De regeering vat het neerleggen van den arbeid als landverraad op en heeft de inhechtenisneming van alle stakers bevolen. Uit Rome De Koning van Italië heeft Mussolini uitgenoodigd hem op zijn slot Sar Posorc een bezoek te brengen Waar de vorst zijn vacantie doorhrengt. In Italië, wekt deze uit- noodiging groot opzien, daar dit de eerste keer is, dat de koning een eersten minister uithoodigt zijn gast te zijn. De gemeenteraad van Cassel heeft gisteren het ontslag van burgemeester Scheidcmann met algemeene stemmen aanvaard. Tot opvolger is dr. Hermann Stadtler vice-regeeringscommis- «ais te Cassel gekozen. Deze zal zijn functie op I October aanvaarden. Uit Melbourne Een zeeliedenstaking is gister begonnen. De schepen voeren niet uit, Het Kabinet heeft een plan goedgekeurd, volgens hetwelk getracht zal worden de meest noodige diensten te handhaven. Uit Adelaide De Labour-party, die in Zuid-Australië regeert wordt plotseling door oen crisis bedreigd. De vakbonden eischen een «krimping van den wettelijken werktijd. Binnenland. oogen deed Constance bijna in onmacht vallen. „Ik heb het gedaan," herhaalde Regnier op ijzig-kouden toon. „Die man is jou broer, Isabel, maar mijn vijand ik haat hem. Je weet misschien niet wat de haat van een Beauville betcekent. Hoor dan iedere foltering door de wet geoorloofd, zal dezen man kwellen en een smadelijke dood zal zijn einde zijn. Wanneer hij zijn gelooi afzweert, goed, dan redt hem de wet, maai zoo niet, dan is Waller de Lislc's lot even zeker als Elisabeth koningin is en Walsingham macht heeft." Wankelend trachtte Isabel de deur te bereiken. „O God, o God, mijn straf is grooter dan ik dragen kan." En bewusteloos zeeg zij voor de deur neer. Lord Beadville liet Rachel komen en zonder een woord te spreken verliet hij de kamer. Bevend van schrik en verontwaardiging hielp Constance Rachel bij het verplegen van haar meesteres. Medelijdend streelde haar hand over het hjkbleeke gelaat van haar Schoonzuster. „Ze heeft met den afgod haars harten gebro ken, fluisterde ze ontroerd, kuste haar op het koude voorhoofd en verliet het huis van haar u oedeis Avonds hoorde zij dat de jonge gravin een ernstige hersenontsteking had gekregen. XIjX. de Newgate werd Walter eerst in de algemeene gevangenis geworpen. De kerker waarin men hem bracht, was vol veroordeelden van al'er'ei s'ag. A's wilde dieren waren ze te zamen ge- jaagd, gekooid, en hadden ternauwernood licht Hanzebank in het bisdom Haarlem. Gister werd, gelijk in 't kort reeds vermeld, de aandeelhoudersvergadering gehouden van de Hanzebank in het bisdom Haarlem, onder voor zitterschap van, den heer H. G. A. Jansen, die i« zijn openingswoord herinnerde aan de serieuze Pogingen tot minnelijke liquidatie en er bij de weinigen, die zich daarmede nog niet ver enigd hebben, op aandrong, dit alsnog te doen. I« deze vergadering deed de secretaris mede deelingen over de onderhandelingen van de commissie voor de liquidatie met directie en commissarissen betreffende de liquidatie der bank. en lucht, zoodat een zóó onverdragelijke stank zich in het vertrek ontwikkelde, dat Walter bij zijn, binnentreden dacht te stikken. Hij werd gebonden en kon een plaats uitzoeken, waar hij verkoos. Het verschijnen van zulk een vreemde ling onder hen maakte natuurlijk de nieuws gierigheid van alle gevangenen gaande, en het gelukte Walter van den beginne af een soort gezag over hen uit te oefenen, zoodat de wufte gesprekken in zijn tegenwoordigheid verstomden, ofschoon hij nog veel hooren moest wat zijn rein gemoed kwetste. De eenige zitplaats in de kerker- i'Unite was een ruw houten bank aan den muur ch deze wezen hem zijn medegevangenen aan- Gaar sliep hij gedurende den nacht of lag er in gebed verzonken, wanneer een betrekkelijke riu'tc m <jen kerker hem zulks veroorloofde. Zijn priesterlijk gemoed, dorstend naar het heil der zielen, leed onuitsprekelijk hij den aanblik dei- zonde die hem van alle kan'en omgaf, Zijn ijver maakte hem ook hier tot een apostel en wanneer hij Voor de arme misdadiger., predikte» luisterden allen naar zijn woord en niemand waagde het door een spottende opmerking de woorden van den, priester te onderbreken. Gedurende de tien of elf dagen Welke hij onder hen verkeerde gehikte het hem enkelen tot een heter leven te brengen. Het gerucht hiervan bewoog den directeur der gevangenis andere maatregelen te nemen. Walter moest dien kerker verlaten, zijn boeien werden hem afgenomen en hij moest iederen dag de geheele gevangenis schoonvegen en onderhouden. Van den vroegen morgen tot den laten avond werd hij aan het werk gehouden en de laagste diensten moest hij Uitvoerig werd de gang dezer onderhande lingen nagegaan, waarhij o.m. werd medege deeld, dat de commissie een instructie had ont worpen voor directie en commissarissen. Op advies van een rechtsgeleerde werd evenwel getracht een overeenkomst te treffen, waarhij de commissarissen en dc directie zich bereid verklaarden de commissie inzage tc geven van de hoeken. Dit voorstel is toegezonden aan de commissie voor de liquidatie, maar door haar nog niet behandeld. Inmiddels houden directie en commissarissen z-'ch aan hetgeen is toege zegd, en worden geen uitbetalingen boven 10.0 gedaan en men gedraagt zich volkomen naai de ontworpen instructie ook dc belegging ge schiedt overeenkomstig den wensch van de crediteuren. Op een vraag .bij de behandeling der balans en winst- en verliesrekening antwoordde de directeur, dat de post van f 191.000 verlies debi teuren beschouwd moet worden als absoluut verloren. De post is grooter, maar kon ten deele uit reserves gedekt worden. Een ander der aanwezigen vroeg, naar aan leiding van den genoemden post van 190.000, waarom de borgen niet zijn aangesproken. Namens het bestuur werd geantwoord, dat met de zekerheid der waarborgen steeds reke ning gehouden is, maar dat het prijsverloop en de daling van de kapitaalspositie zoowel van crcdietnemers als van borgen de verhezen ver oorzaakt heeft. Maatregelen zijn genomen om op de hoogte te blijven van de zaken der crcdiet nemers, vooral in den na-crisistijd. Niettemin is de bank herhaaldelijk de dupe geworden van het prijsverloop. Men moet ook niet vergeten, dat behalve borgen ook onderpanden bestonden, die vaak niet goed bleken te zijn, zooals bijv. het wisselonderzoek. De balans en winst- en verliesrekening wer den goedgekeurd. De aftredende commissarissen werden her kozen en namen de benoeming aan. De directeur, de heer Perquin, deelde mede, dat hij aan de commissie van crediteuren ver zocht heeft om aanvulling der directie, indien zij dit gewenscht achtte. Dezelfde vraag legde spr. aan de vergadering voor. De commissie van crediteuren heeft geadvi seerd niet tot aanvulling over te gaan. De vergadering besloot eveneens niet tot wijziging in de directie over tc gaan. Naar aanleiding van een bij de rondvraag gestelde vraag deelde de directeur mee, dat het uitbetalen aan crediteuren verband houdt met dc houding tegenover debiteuren, wier be drijven men zooveel mogelijk intact heeft wil len laten. Dit jaar zal vermoedelijk de eerste uitkeering, nl. een van 20 pet., geschieden. De vraag wordt nader onder de oogen gezien of een fonds gesticht kan, worden, waaruit voor schotten aan deposanten en beleggers verstrekt kunnen worden, wanneer deze in moeilijkheden zouden komen. De directie deelde mee, dat reeds 30.000 geschonken is door crediteuren, spaarders en deposanten. De actie in die richting kan worden hervat, indien de minnelijke liquidatie haar beslag krijgt. g^De motie„De aandeelhouders enz. zijn algemeen van meening, dat een minnelijke verrichten. Wilde hij een enkelen keer door ver moeienis uitgeput, een oogenblik uitrusten, dan dreven slagen en stooten hem weer op. „Ik wil hem eens wat nederiger maken, meende de directeur, maar hoe hij hem kwelde of sarde, Walter's gelaat droeg steeds den stem pel van innerlijke tevredenheid. „Gevangene," zeide op zekeren dag een op zichter tot Walter. „Gij zijl voor ander werk bestemd. Volg mij Walter gehoorzaamde en werd vele gangen door'naar een ander deel van het gebouw ge voerd. Eindelijk bevond hij zich in een groot vertrek, waarin hij aanstonds een folterkamer herkende. Eenige beulen stonden tegov den muur geleund, terwijl do directeur en Eliot aan een met schrijfmaterialen bedekte tafel zaten, om de bekentenissen var den gevangene op te teekenen. „Heer de Li«le begon de directeur, „de gehei me raad heeft bepaald, u betreffende gewichtige zaken in verhoor te nemen. Men wc-nscht nauw keurig te weten, in welke huizen gij u opgehou den hebt sinds uw komst, in Engeland, wdlke de personen zijn, die hij u gebiecht hebben en wie door u tot de Roomsche kerk zijn teruggebracht." „Op al deze vragen weiger ik te antwoorden," klonk het bedaard uit Walters mond. „Beulen," wenkte Eliot. Twee mannen grepen den priester aan, rukten hem de kleeren af en spanden hem op dé folter bank. Zijn handen en voeten werden in lussen geschoven, die aan de uiteinden .van het eiken houten stel waren bevestigd. (Word/ vervolQd), NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1