DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. FEUILLETON. Verborgen Heldenmoed. 48ste Jaargang. Donderdag 18 Juli 1925. No. 14302 BureauKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post f 3.— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentifin: 1—ö^regeln f 1.75elke regel daarboven 35 cant, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pér regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-OngevuUenverzckenng f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bq verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N^lLAlgen^Vei^bank SchiecUm Capitulatie. „Het Volk" heeft gecapituleerd inzake de relletjes .te Brunssum. De roode vlag is Vervangen door de witte jammer genoeg is de laatste niet zonder vlek, wat blijken kan uit het volgende. In haar eersten ijver om politieke muntjes, zij het ook valsche, te slaan uit het verkiezings heibeltje, heeft zij een ernstige fout begaan, door haar materiaal niet keurend te schiften. Wij bedoelen nu niet eens het raadsel, waar of na al die dolksteken en sabelslagen de ge wonden bleven, noch de wonderlijke gedaante verwisseling van een vechtende furie in een standbewuste mevrouw, neen, wij beoogen hier alleen de onvoorzichtigheid van het namen noe men. Wanneer „Het Volk" de geestelijkheid aan randt, doet zij het altijd in een vorm, waarop de strafrechter geen vat heeft. Nu had zij echter haar laster rechtstreeks gericht op den pastoor en den kapelaan van Brunssum, zoodat deze met een aanklacht bij de justitie konden dreigen. Toen voelde „Het Volk" benauwenis. Eerst werd Schoorvoetend de beschuldiging tegen den pastoor ingetrokken en nu heeft zij ook ten opzichte van kapelaan Merkelbach bakzeil gehaald. De befaamde correspondent verklaarde Maan dag althans in „Het Volk", dat men opeens niet meer weet of genoemde kapelaan de vech tenden opgehitst heeft, maar zeer zeker heeft een onbekende priester het gedaan. Ziezoo, nu is „Het Volk" uit den knel. Een „onbekende" wordt beklad en er is geen rechter in Nederland, die het blad nu te na kan komen. Maar wij zeggen, dat „Hét Volk" allés Ver loren heeft zelfs dé eer. Builenlandseh Nieuws, DE VEILIGHEIDSKWESTIE. Het Duitsche Rijkskabinet is gister voormid dag om 11 uur te Berlijn bijeengekomen, ter bespreking van de nota van antwoord aan de Fransche regeering, in zake het veiligheidspact. De onderhandelingen duurden tot twee uur in den namiddag voort. Men neemt aan, dat de antwoordnota, die reeds Verleden week door het ministerie Van Buitenlandsche Zaken was opgesteld, door het kabinet is goedgekeurd. Het officieele communiqué bepaalt zich tot de mededeeling, dat det rijkskabinet tot overeen stemming is gekomen over het ontwerp van het antwoord, maar dat de slotredactie eerst zal volgen, nadat het document aan de rijks dagcommissie voor Buitenlandsche Zaken en aan de minister-presidenten der landen zal zijn voorgelegd. Waarschijnlijk zal het antwoord Zaterdag a.s. aan de Fransche regeering worden overhan digd. In het begin der volgende week zullen dan. in den Rijksdag de groote buitenlandsche debatten gehouden worden. Van den kant van minister Stresemann zoo wel als van Duitsch-nationale zijde wordt ver zekerd, dat tijdelijk de eensgezindheid in het kabinet-Luther is hersteld. De „Tagliche Rundschau", het orgaan van dr. Stresemann, ontkent, dat in zake het En- gelsch-Duitsche handelsverdrag een conflict tus- schen de Duitsch-nationalen en Stresemann 'bestaat. Wel hebben de Duitsch-nationalen voorgesteld, dat het handelsverdrag ook op de mandaatsgebieden van Engeland van toepassing moet zijn, maar zij vonden niet dezen eisch instemming bij alle partijen. Het blad verklaart verder, dat men aan En gelsche zijde niet ongeneigd is op dezen eisch in te gaan, zoodat zij wellicht niet zal verhin deren, dat het verdrag nog tijdig geratificeerd zal worden. Naar de Berlijnsclie „Tel."-correspondent ver neemt, ontwikkelt de antwoordnota ongeveer den Volgenden gedachtengang. De Duitsche regeering is bereid de onderhandelingen voort te zetten om tot een veiligheidsverdrag tus- schen Duitschland, Frankrijk en Engeland te geraken. Van Duitsche zijde is men van mee- mng, dat met zulk een Verdrag het recht van Frankrijk om door Duitschland troepen te ver voeren in tegenspraak is. De door Briand ter sprake gebrachte eisch Van Frankrijk om op te treden als garandee- rende mogendheid voor de arbitrageverdragen tusschen Duitschland en de oostelijke staten wordt in de Duitsche nota niet openlijk van de hand gewezen. De nota Verklaart dat de Duitsche regeering zich geen klaar denkbeeld heeft kunnen vor men van wat Frankrijk onder deze garantie verstaat en dat daarom verdere besprekingen noodzakelijk zijn. Een gewichtig onderdeel van de nota behan delt de kwestie van Duitschlands toetreding- tot den Volkenbond te aanvaarden als een conditio sine qua non Voor het tot stand ko men van het Veiligheidspact. Het is echter be reid tot den Volkenbond toe te treden als de voorwaarden welke het gesteld heeft, vervuld worden. De Voornaamste van deze voorwaar den is nog altijd, dat Duitschland geen troepen door zijn gebied wil doorlaten, ingeval het tot een militaire actie van den Volkenbond mocht komen. v is gebaseerd op het beginsel van meestbegun.stig- de natie. ENGELAND. Het mijnwerkerscongres te Scarborough ver klaarde zich tegen, de nieuwe enquête-commissie en weigerde hervatting der onderhandelingen met de mijneigenaars tenzij de opzegging der loonovereenkomst wordt ingetrokken. In verband met deze houding der mijnwerkers wordt verwacht, dat de voorgestelde commissie v. onderzoek voorloopig niet met haar werkzaam heden zal beginnen. OOSTENRIJK. Het dertigste maandrapport van den com missaris-generaal van den Volkenbond voor Oostenrijk, mr. Zimmerman, is verschenen en wijst op een stadigen vooruitgang in het her vormingswerk. Het loopt over het tijdvak van 15 Mei tot 15 Juni. 44) ELot herhaalde nu zijn vragen en toen Walter zweeg draaiden de beulen de rollen om, de lussen sloten zich vast om de p lsen van den priester en rekten hem langzaam uit. In den beginne zweeg de lijder stil, maar als de marteling; langer voolrtduurde, drongen pijnlijke zuchten uit zijn borst. Flij sprak den zoeten Naam uit en liep de Troosteres der bedrukten aan. Ten laatste verloor hij het bewustzijn en werd van liet foltei- werktuig afgebeurd. Draag hem weg," gebood Eliot t >t deD gevan genisbewaarder. „Zorv dat hij weder op krachten komt, dan zullen wij het op een andere manier beproeven. Ik wil dien hoogmoediger geest onder werpen aan onze koningin door de uitgezochtste folteringen aan te wenden." Sindsdien bewoonde Walter een cel voor zich alleen en kreeg beter voedsel. Men veroorloofde hem nu en dan met zijn vrienden in aanraking te komen. Eliot hoopte hem hierdoor eenige aan duidingen of bekentenissen te ontlokken- Artur de Leslie, die alles in het werk stelde om Walter te bevrijden, bezocht hem dikwijls. Nauwelijks was Walter weer geheel hersteld of Eliot trachtte hem opnieuw bekentenissen af te persen. Maar nu werd de jonge priester niet verrast. Dagelijks had hij zich op de komende DUITSCHLAND. Gisteravond is in den Rijksdag de wet. op de valorisatie der hypotheken aangenomen niet 230 tegen 197 stemmen en 1 onthouding. De Völkischen dienden een voorstel in om de af kondiging der wet 2 maanden uit te stellen. Nadat de partijen 20 minuten over dit voorstel hadden beraadslaagd, werden er 169 stemmen voor en 249 tegen uitgebracht daar nu echter de grondwet bepaalt, dat het voldoende is, dat 1/3 van alle stemmen zich tegen de onmiddel lijke afkondiging van een wet uitspraken, opdat dit uitstel zou toegestaan worden, wordt door deze stemming het uitstel van 2 maanden van kracht. De regeeringspartijen hebben daarop op hun beurt een voorstel ingediend om de wet dringend te verklaren. Voor hel geval dat de Rijksraad zich hier bij aansluit, heeft de Rijks- president het recht met het voorstel der Völki schen geen rekening te houden. BELG ISCH-DUITSCjH HANDELSVERDRAG. Het tusschen België en Duitschland gesloten handelsverdrag is op het bureau van den Rijks dag ter goedkeuring ingediend. De uitwissel'ng der ratificaties zal plaats hebben zoodra de Rijksdag het verdrag heeft goedgekeurd en het zal dan veertien dagen na die uitwisseling in werking treden. Het is waarschijnlijk, dat het Belgisch-Duitsche verdrag tegen 15 September of 1 October van kracht zal worden, tegelijk met de nieuwe Duitsche tanefwet. Het verdrag ITALIË. ,De oppositie. Het uitvoerend comité van de Aventijnsche oppositie, samengesteld uit de meerderheid Van de afgevaardigden der partijen, die zich ver zetten tegen het fascistisch regime, teekende gisteren een politiek document, dat naar gemeld wordt, eigenlijk een laatste alles omvattend protest is, na een oppositiestrijd van veertien maanden voor, hetgeen de oppositie noemt een constitutioneele regeering voor Italië. Het document zal spoedig aan den koning, als hoofd der regeering, worden aangeboden Het bevat de voorwaarden, waarop de oppositie in het parlement wil terugkeeren. Het document is. geteekend door 117 afgevaardigden. Den koning wordt Verzocht als beschermer der consti tutioneele integriteit geen verdere niet-constitu- tioneele handelingen der regeering goed te keuren. De oppositie beschouwt dit document als een laatste waarschuwing aan de regeering en hoopt hierdoor ook de houding van den koning tegenover Mussolini c.s. te kunnen vaststellen Benes met zijn dringend verzoek bij de nationaal- socialistische partij, tot welke hij zelf behooit, geen gehoor heeft gevonden, heeft de minister van Posterijen Slribruy die de leider is zijn ontslag genomen. Benes zal, ondanks zijn lid maatschap der partij, zijn portefeuille behouden. Naar verluidt zal de oppositie der Tsjechische nationaal-socialisten bij het a.s, debat over de wet op de verkiezingen tot uiting komen, het geen tot groote moeilijkheden voor het bestaande regime zal leiden. TURKIJE. De stakende Turksche telegrafisten, die, zoo als gisteren reeds gemeld, op last der regeering te Angora werden gearresteerd, komen er ver moedelijk beter af dan oorspronkelijk werd ver wacht. De president van het Onafhankelijk tribunaal te Angora, vond de handelwijze der telegrafisten wel laakbaar, doch niet toe te schrijven aan communistische agitatie. Naar zijn meening moet hun houdmg worden toegeschre ven aan te veel overwerk, slechte organ satie en vrees voor ontslag in verband met de inkrimping van personeel. Dat de regeering onmiddellijk aan communistische propaganda heeft gedacht, word geprezen als een bewijs van haar waakzaamheid in deze. dingen voorbereid. De bewaker verscheen op den drempel zijner cel weer doorliep hij de gangen naar de beruchte folterkamer en daar aange komen wierp hij zich aanstonds op de knieën en smeekte. God nogmaals om kracht en moed. „Sterk mij, o Heer, mijn God Door de her innering aan Uw geeseling en Uw bitter lijden, help mij in ]let uur van de bekoring." „Heden zullen we het met de armbanden pro- beeren," zeide Eliot, toen Walter voor hem stond „en zien of je nu de waarheid bekennen zal, hardnekkige zondaar." God vergeve je Eliot antwoordde Walter met een rustigen medelijdenden blik op zijn weigeest „ik zal God bidden dat niémand je zooveel leed berokkent als mij overkomen is." Zwijg" gjgj,e p^liot woedend. Vooruit beu- e)L.^at °hs geen tijd verbeuzelen." a'ter werd nu naar een andere plaats in vertrek gevoerd waar zware balken de beide muren verbonden. Walter moest drie houten re en beklimmen zoodat hij met zijn armen zoo 10 it bij de balken kwam dat hij zijn handen ooi de ijzeren ringen kon steken welke er aan evestigd waren. Door een schroef werden de jalu en aangedraaid de trap werd weggerukt en a u s geheele lichaam hing aan de ijzeren tmgen om zijn polsen. De pijn hierdoor veroor zaakt was onbeschrijfelijk. „Spreek slechts een enkel woord riep Eliot „noem een der papen die bij je gebiecht hebben en je bent vrij J" In plaats van te antwoorden, bad de belijder TSJECHÜ-SLOVAKIJE. In Tsjechö-Slovakije is tengevolge van den partijstrijd op het gebied der kerkpolitiek een acute coalitie- en regeeringscrisis uitgebroken. De Tsjechische nationaalsocialistische partij die tot de regeeringmeerderheid behoort, wil een dringende interpellatie indienen over het vertrek, in verband met de Huss-feesten, van den pauselijken nuntius. Daar de regeering de parlementaire behandeling der vraag voorkomen wil en de minister van buitenlandsche zaken DE RUMOR IN CHINA. De „Daily Herald" publiceert een voor Enge land pijnlijk document, n.l. een soort protocol over het onderzoek der gemengde commissie in Sjanghai, dat tot de slotsom komt, dat de commandant der Britsclie politie de voor naamste schuld aan de gebeurtenissen draagL, die zooveel verbittering tegen Engeland hebben gewekt. Deze feitelijke mededeelingen zijn in de geheele Engelsche pers totdusver verzwegen. Uit Hongkong wordt gemeld, dat naar officieele schatting te Kanton 80.000 man staken. De toestand is ernstig. Negentig schepen, waaronder 50 Engelsche, zijn opgelegd. ALLERLEI. Uit Berlijn Naar uit Brussel bericht wordt, hebben de Belgische industrieelen een plan ontworpen, volgens hetwelk de Duitsche scha deloosstellingsbetalingen aan België in den vorm van leveringen in natura, welke aan de Ver- eenigde Staten konden worden verstrekt, ter ven l'fening der z.g. Belgische verplegingsschuld aan Amerika zouden kunnen worden aangewend. Uit Londen Uit New-York wordt bericht, dat de federale rechter Mack heeft, bepaald, dat Engelsche schepen sterken drank onder zegel naar de havens der Vereenigde Staten kunnen blijven brengen in overeenstemming- met het verdrag, daar het federale hof niet bevoegd is, de douane-beambten te dwingen, inbreuk te maken op de wet. - Uit Londen Uil, Washington wordt be richt, dat de handelsbalans der Vereenigde Staten over het jaar, dat op 30 Juni is gèëindigd, een surplus van de uitvoeren boven de invoeren aanwees van omtrent 208yz millioen pond. Uit Londen De communist Purcell is gekozen bij de tusschentijdsche verk.ezing te Forest of Dean tegen de conservatieve en libe rale candidateh. Purcell volgt den arbeiders- afgevaardigde Wignall op. Binnenland. „Jezus help mij. O God, verlaat mij niet Om wille van de drie uren welke Gij aan het kruis hebt gehangen, sta Uw dienaar bij." „Hij is bewusteloos" meende een der beulen, „willen we hem er af halen „Zet de trap onder zijn voeten en besprenkel hem met water," gebood Eliot. Het gebeurde en na eenige minuten had Walter zich weei hersteld. Hij dronk wat troebel water dat mpn hem bood en voelde zich geheel opleven. „Wil je nu naar réde luisteren," klonk de snijdende stem van Eliot, maai Walter gaf hem geen antwoord. „Nog een keer," wees Eliot den beulen naar het folterwerktuigï Weer sprongen de ijzeren banden in het vleesch van den priester, het trapje werd «nder zijn voeten weggetrokken en Walter bleef hangen tot hij opnieuw in onmacht geraakte. Herhaaldelijk werd deze foltering op Walter toegepast, vijf uren lang beijverde Eliot zichop alle mogelijke manieren om den priester een of andere bekentenis te ontlokken, maar de pijnlijk verwrongen mond uitte slechts een smeekgebed. Dan werd Walter in zijn cel teruggebracht, waar Artur Leslie hem wachtte en de tranen sprongen hem in, de oogen, toen hij het verminkte lichaam van zijn vriend aanschouwde. „Stil, stil, Artur," weerde Walter af, toen hij zijn vriend in van verontwaardiging rillende woorden hoorde uitvaren tegen de regeering, „het smart mij je zoo te zien. Ik dank God van ganscher harte, dat hij mij waardig gekeurd heeft voor Zijn Heiligen Naam te lijden en getuigenis De formateur. Onder dit opschrift schrijft de „Msb." o.m. Hare Majesteit heeft de vereerende en uiterst gewichtige opdracht tot vorming van een Kabi net opgedragen aan den man, die door velen reeds werd aangeduid als the coming man. Verrassends biedt deze benoeming niet veel, al kan zij sommigen, ook wel ter rechterzijde, mishagen. Wijs mij den man, die het eerder moest zijn, kan men wel zeggen met een variant op Colijn's eigen woorden, waarmee hij zijn financieel beleid verdedigde. Van Katholieke zijde zal men stellig loyaal staan tegenover deze benoeming. Te meer, waar wij hier wellicht voor ons hebben de eenige mogelijkheid om te geraken tot een rechtsch ministerie. Wat zij willen, die reeds hee,t van af te leggen." „Maar di' wordt niet als een belijden van den Christus geteld. Denk eens, dat men later als over een verrader van je zal spreken. Weet Wal- singham geen sluier over de misdaden van Elisa beth te werpen „Maar er is er Eén, sterker dan de aardsche geweldenaar," antwoordde Walter met vuur. „Eens zal de waarheid aan den dag komen Ach, geef mij wat water, Arthur, ik heb een bran denden dorst. Mijn vriend, Eén heelt ook naar water gedorst, maar Hij had het niet. „Tot iederen prijs wil ik zijn standvastigheid zeide Eliot tot den moest ik hem dood- aan het.wankelen brengen gevangenisdirecteur, folteren." Zoo werd Walter dag aan dag naar de folter kamer gesleept, nu eens beproefde men dit mar teltuig dan weer een ander, Walter bleef stom en toonde een onuitputtelijk geduld c-n een boven- aardsche kracht. Eindelijk besloot Eliot, den strijd tegen zulk een natuur moede, het ver schrikkelijkste folterwerktuig aan, te wenden dat in de gevangenis voorhanden was. De directeur schrikte toen hij hét plan van Eliot vernam, maa;- daar de martelingen van Walter geheel in Eliot's hand gegeven waren, had hij geen macht het te verhinderen. Het sterke gestel van Walter had zich na een rust van een dag of vier weder geheel hersteld. (iWordt vervolgd). NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Lu- l- 1 - - 1 n IA I v 1 1 1 ^1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1