Kiespijn Stads- en Gewestelijk Nieuws, Gemengd Nieuws. de naald op den eigen avond der benoeming tegenover een Kabinet-Colijn in de oppositie gaan, zooals ,,De Residentiebode", die ook wel vereerend gezelschap zal krijgen Van „De Morgen", zouden wij toch gaarne eens beant woord willen zien. Ook onsadvies, om toch even geduld te hebben tot het program .er is, vermeldt het Iiaagsche Katholieke blad, om echter onzen raad in den wind te slaan. Immers zegt het, Colijn heeft zijn program reeds bekend gemaakt, namelijk tien jaren stilstand Van de sociale wetgeving. Ons vak van journalist bergt toch welgroote gevaren van oppervlakkigheid, dat onze collega dót aan Colijn kan toeschrijven. Diens rede worde nog maar eens nagelezen. Of liever, het program van het Kabinet, de eerstvolgende Troonrede wordt afgewacht. Wel zal het een unicum zijn, dat een nog ongeboren Kabinet zóó bejegend wordt door eigen geestverwanten. Gelukkig mag men, in de overtuiging, dat het program wat anders zal wezen dan onze collega verwacht, bij dezen laatste eerlang een betere stemming tegemoet zien. Hier staan wij o.i. voor de eenige mogelijkheid om een rechtsch Kabinet te erlangen. Tusschen dit en een zoogenaamd Nationaal Kabinet zal, als wij alle omstandigheden in aanmerking nemen, wel geen derde, mogelijkheid schuilen. Er ligt dus in het ,,1'avete linguis", dat wij zouden willen spreken, een hooge graad van ernst. Wie weet, of de formateur zich niet het meest geroepen zal achten om de defensie voor zijn rekeiling te nemen. Wij zijn dan in de gelegenheid een oudenwensch van velen te zien verwezenlijkt één departement van lands verdediging. Vooral echter ook zou zulk een oplossing befeekenen, dat zeer belangrijke be zuinigingen uit defensie zouden worden ver kregen. Want Colijn heeft het vaderschap van het plan om op defensie 'n twintig millioen te sparen. In ieder geval werkt die gedachte door, ook al zou een andere dignitaris de portefeuille van defensie torsen, waar Colijn ditmaal de gega digden zal kiezen. Moge de formateur slagen en aan ons land schenken wat met recht mag worden gevraagd een kloek, bekwaam, sterk Kabinet, dat de brandende kwesties niet ontwijkt, maar ferm weet aan te vatten, dus naast de voortgezette saneeiing der financiën zich op ander gebied aan hervormingen niet onbetuigd laat. Tramovername. Inzake de overneming Van de stoomtram Den HaagScheveningen is tusschen gemeente en H. IJ. S. M, overeenstemming bereikt. Ken mooi aanbod. De raad van Haarlem heeft met 1913 stemmen besloten een terrein aan te bieden voor een nieuw gouvernementshuis. Hofbericht. De Koningin en Prinses Juliana zijn gister middag kwart voor zes aan het Centraal-station te Utrecht van uit Den Haag aangekomen. Een groote menigte had zich voor het station ver zameld, die haar bij haar verschijnen op het bordes en hei instappen in den gereedstaandon auto luide toejuichte. Na enkele oogenblikken oponthoud is onder luid gejuich en gewuif de reis naar Soestdijk voortgezet. He Kamerverkiezingen. Van de gekozen Tweede Kamerleden hebben alsnog hun benoeming aangenomen de heeren J. J. VVintermaas, te Eindhoven R. Stenhuis, te Amsterdam A. IJ. J. Engels, Le Leiden en de dames Joh. Westerman, te 's-Gravenhage J, M. J. A. Meyer, te Rotterdam en G. F. Katz, te Amsterdam. He Prijzencontri» 1 ecommissie Voor hel lidmaatschap der Prijzencontröle- commissie zijn uitgenoodigd prof. mr. W. A. Honger uit Amsterdam en mevr. Van Riel Smeenge van de Vereeniging van Huisvrouwen te Emmen. Scliildersstakiiig geëindigd. De afdeeling Den Haag van den Ned. R. K. Bouwvakarbeidersbond ,,St. Joseph", onder- afdeeling schildersgezellen, heeft besloten bij meerderheid van stemmen de staking op te heffen. Heden is er te Utrecht een vergadering van de bondsvakgroep, waar besloten zal worden tot het al of niet aangaan van een nieuw landelijk contract met de patroonsorganisatie. Valt een beslissing in gunstigen zin, dan zal daarvan direct aan de stakende afdeelingen kennis gegeven worden en zullen de gezellen onmiddel lijk weer de vrijheid krijgen zich bij hun patroons aan te melden. Heden valt ook de beslissing van den moder nen bond. De staking is 6 April j1begonnen. Het resultaat is geweest, dat het landelijk collectief contract weer is verkregen en de tariefregeling voor het nieuwe werk in dit jaar voor Den Haag zal worden geldend verklaard. Middens landscongres De Nederlandsche Middenstandsbond hield 'gisteren en heden te Assen zijn a|gemeene ver gadering en zijn congres, onder voorzitterschap van den heer Ed. G. Schürmann, uit Rotterdam. Bij de bestuursverkiezing werden de periodiek aftredende leden, de heeren J. K. W. F. v. Bommel, Joh. A. van Os en Ed. G. Schürmann, herkozen. Als leden van den Middenstandsraad werden aangewezen de heeren L. Bern, J. Gorris (Loenen a. d. Vecht), mr. M. J. Wolff (Arnhem), L. de Groot (Rotterdam) en S. P. Lips ('s-Gravenhage). Na eenige discussie werd het algemeen bestuur gemachtigd om na het tot stand komen der reorganisatie van den Hoogen Raad van Arbeid de personen aan te wijzen, die namens den Nederl. Middenstandsbond zitting in dat college zullen kunnen nemen. Het rapport van de cooperatie-commissie werd aan een bespreking onderworpen. In dit rapport komt de commissie tot de volgende conclusies 1. Dat de theoretische waarde van coöpera tie als stelsel, voor den middenstand nog steeds vast staat 2. dat in coöperatief optreden dan ook voor den middenstand Veel bruikbaars is, mits doel matig toegepast. Niet voor alle vakken zal deze vorm van samenwerking geschikt zijn. Men ga daarom niet verder dan de practijk verlangt. 3. dat bij het in practijk brengen van co- operatie eerder fouten in het beheer en in de leiding worden gemaakt dan in het particuliere bedrijf, en dat de geringste tekortkoming in leiding- en beheer bij een coopratie veel nood- iottiger is dan dit bij een gewone zaak het geval is 4. dat de middenstand daarom zeer omzich tig dient te werk te gaan, indien hij coöperatie wil toepassen. Het Bondsbureau, daartoe in gericht, moet beschikbaar worden gesteld om advies te geven, zoo ten aanzien van de vraag of coöperatie al of niet kan worden aangewend en indien dit het geval is, op welke wijze zij kan worden opgezet en inwendig georganiseerd. Na eenige gedachtenwisseling werd besloen in de Verschillende vereenigingen het vraagstuk nader te bezien, opdat op het volgend congres een definitieve uitspraak door den middenstands bond kan worden gedaan. Op een vraag van een der afgevaardigden, zeide de voorzitter, dat de kwestie van het stichten van een middenstands-ziekenfonds in studie is. Door verschillende sprkers werd gewezen op de nadeelen van het steeds meer toenemende cadeaustelsel. Ten slofte werd met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin ten krachtigste af keuring werd uitgesproken over het steeds meer veld winnende cadeaustelsel, daL misleidend werkt voor het publiek en verderfelijk is voor den reëelen handel. Besloten werd in deze motie met. alle middelen den strijd aan te binden tegen dit stelsel en daarvoor ook de medewerking in Le roepen der daarbij betrokken organisaties. Door verschillende sprekers werden vervol gens wenschen geuit betreffende een optreden tegen het houden van uitverkoopen in café's en tegen opzettelijke wanbetalers. Ook werd verzocht stappen te doen bij de regeering, om Verandering in jle ZegelweL te krijgen, opdat het niet meer strafbaar worde gesteld, onge zegelde kassabons af te geven voor bedragen boven de 10. Deze maatregel biedt thans zeer vele moeilijkheden voor alle winkeliers. Met luid applaus werd besloten meL alle kracht de actie tegen de Weeldewet Voort te blijven zetten, opdat de op te treden regeering dit wetsvoorstel niel lot wet zal maken. He Burgemeester van Zandvoort. Burgemeester J, Beeclnnan te Zandvoort heeft thans ontslag aangeviaagd tegen 15 October a.s. Brentsehe arbeiders naar Twente. Lenigen tijd geleden werd medegedeeld, dat te Enschedé, vermoedelijk met steun van de regeering, ongeveer 500 arbeiderswoningen zou den worden gebouwd. De bedoeling hierVanwas, dat deze woningen allereerst zouden- zijn be stemd voor de arbeiders uit Emmen en omgeving Thans deelt „Het Volk" mede, dat de regee ring definitief tot hulp bij dezen woningbouw heeft besloten. De desbetreffende aangelegenheid zal zeer binnenkort in den gemeenteraad van Enschede aan de orde komen. Omtrent de tewerkstelling van de desbetref fende arbeiders vernam het blad, dat het in de bedoeling ligt, de uitvoering der-werkzaamheden in verband met het nieuw te graven Twentc- Rijnkanaal te bespoedigen, zoodat de Drentsche arbeiders hier bij werk zouden vinden. Meisjes en jonge vrouwen zullen wellicht in de textielfa brieken arbeid kunnen krijgen. De loonraad bij de Nederl. spoorwegen. De vertegenwoordiger der directie, de heer Sariemijn, heeft het volgende voorstel bij den loonraad ingediend Het is aan de leden Van den loonraad teh strengste verboden, door middel van de pers, inbegrepen de eigen organen der vereenigingen oi bonden, mededeelingen te doen van voor stellen en beraadslagingen, die in den loonraad in behandeling zijn of in behandeling zullen komen, anders dan voor zooverre het door het bureau van den loonraad te verstrekken commu niqué daartoe machtigt. Ook hebben de leden van den loonraad er tegen te waken, dat dergelijke mededeelingen in de pers verschijnen. Geheimhouding van de notulen is gebiedend. Overtreding kan schorsing van het betreffende lid van den loonraad voor één of meer zittingen tengevolge hebben, res pectievelijk bij herhaling, Vervallenverklaring Van het lidmaatschap van den loonraad. R. K. Handelsavondschool „De Hanze". Het bestuur noodigt leerlingen en ouders op a.s. Vrijdagavond 17 Juli te half 8 in de zaal van den R. K. Kring aan de Lange Haven 92. Het spreekt vanzelf, dat de aanwezigheid der en Aangezichtspijn verdrijft men het beste door Sanapirin-Tabletten (Mijnhard!). Per glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 2435 6 ouders vooral op zeer hoogen prijs wordt ge steld. Met hen is de cursus het vorig jaar ge opend, met hen wil het bestuur dezen cursus ook sluiten en daarbij de diploma's uitreiken aan hen, die bij het eindexamen zijn geslaagd aan de leerlingen der oudere klassen wordt dien avond het eindrapport gegeven. Ofschoon de aangifte van nieuwe leerlingen is gesloten, geeft het bestuur daartoe tot Sept. nog gelegenheid bij den voorzitter, aan de pastorie op den Singel. R. H. B. S.-examens. Toegelaten kot de eerste klasse op Verklaring A. J. Andela, Ma. Ja. Ja. Bakker, D. A. v. den Berg, Pa. Ma. de Blauw, Aa..Bregman, Ca. Ja. van Beek. D. A. van der Ende, J. Groeneveld Na. Pa. Hagethorn, Ha. Ea. van der Hout, Ja. Ha. Jurriaanze, F. de Kok, H. de Lange, Ja.La. Metsemakers, P. Nellemaat, A. W. M. Odé, H, W. Offers, J. de Ridder, C. -F. de Ronde, J. G. Ruiter, G. Sauer, B. Schriel, H. Schüengel, La. Wa. Stenstra, M. Vlug, Aa. Weijer, P. C. H. Willems van BeVeren, Ja. Wa. de Wit. Bevorderd van klasse I naar II onvoorwaar delijk 31 leerlingen F. Aeckeling, A. Bécker, A. C. Brussaart, IJ. P. Dubelman, J. A. B. Heg- gelman, A. van Houwelingen, J. A. Kreber, Da. Ca. Leenders, J. Lourens, A. v. d. Moer, L. H. S. Reijgersberg, C. de Roo, H. L. Thoenis. W. FI. van den Toorn, P. A. J. Verburg, J. K. Visser, J. Bijloo, P. C. van der Gaag, A. v. d. Graaf, P. F. van der Hammen, Aa. Hamstra, H. W. G. Hoek, Ma. van 't Hof, Ga. Jordaans, J. Koning, A. W. H. Odé, Wa. de Roodt, L. Book, Ja. Schaberg, Ja. Tieman, P. J. Verboon. Afgewezen 12. Bevorderd van II naar III onvoorwaardelijk 48 leerlingen K. S. R. Andrau, Aa. Becker, Ca. v. d. "Berg, Ca. Wa. v. d. Berg, Pa. Wa. Blam, Ha. Bijl, C. A. Doets, T. J. D. v. d. Ende, J. de Geus, A.^van Haasteren, G. G. van 't Hof, P. Kaak, J. Kooyman, H. H. Malkus, Ca. Menzel, J. Nuhaan, Ma. v. d. Plas, J. Büller, A. Baan, J. K. L. Dominicus, F. K. Ebling, B. J. W. van Gelderen, G. Gerlach, J. IJ. H. de Goederen, H. V. Griet, W. E. Hoek, A. M. Jurriaanse, Ma. Kielema, J. F. Kruithof, M. v. d. Most, G. A. Rietdijk, Ka. v. d. Schee, C. Schep, S. de Vries, D. A. de Wit, D. v. Dijk, J. Dijkshoorn, H. J. Ten Hoope, C. A. van Sutterneld, J. de Lijster, A. v. d. Mark, A. Van Meus, B. L. H. Morsink, Ea. v. d. Ridder, M. Timmermans, C. C. Vlek, P. Wies, J. Zwanenburg. Afgewezen 11 leerlingen. Bevorderd van III naai- IV onvoorwaardelijk 30 leerlingen J. v. Balen, P. J. Bakker, B. v. d. Beek, W. G. Beker, .1. de Blaauw, Wa. Ma. v. d. Burg, A. Deelen/C. Dominicus, M. Evers, J. F. van Meurs, A, Ohr, P. v. Overbeek, A. J. Prevoo, Ma. de Roo, P. L. Ruseler, Ca. Ga. Tieman, E. J. de Vos, Ba. Freni, B. F. J. v. d. Hoek, K. J. F. Keurling, Aa. de Kroes, Ga. Ja. Schou ten, J. v. Filburg, H. Valkenburg, J. S. Verweij, D. Voogd, Wa. Aa. Warnier, E. Wiekner, Ja. Zeilemaker, H. Muller van Brakel. Voorwaardel. Ea. Pa. Baarda, F. A. Hamstra, A. C. Schoo. Afgewezen 16 leerlingen. Bevorderd van IV naar V onvoorwaardelijk 22 leerlingen B. J. van Baaren, A. v. d. Berg, Ma. van Bcrgen-Walravoü, W. Hagers, Go. van Herwerden, Aa. v. d. Hooft, B. A. de Kroes, P. W. Lindeijcr, II. v. Noortwijk, Na. Oorebeek Wn. Waalwijk v. Doorn, J. Lourens, C. Elslout, G. E. Hovingh, J. C. Meijboom, L. v. el. Molen, .1. v. Overbeek, La. Pijper, H. G. Rnhaak, Ja. Saner, M. L. Schriel, J. G. Wakkie. Voorwaardelijk R. N. de Boer, M. Ving A. Kok. Afgewezen 9 leerlingen. Conflict „Nieitfwct Waterweg." Van, 't conflict bij de N. W. is vandaag niet. veel bijzonder nieuws te melden. Naar wij bij geruchte vernemen, bestaat er wel Lans, dat de directie, wanneer de staking nog eenigen tijd zou duren, de -poorten der werf voor geruimen tijd zal sluiten. Momenteel werkt er nog een klein aantal menschen en men is reeds bezig enkele machines te demonteeren. Jubileum P. dé Haas. Ter aanvulling van ons verslag van gister, kunnen wij mededeelen, dat de heer P. de Haas van den oud-voorzitter van, het R. K- Weeshuis nog een, bloemenmand ontving voorts bloemen van de dragers „Onderlinge Zorg" en een ther mometer van de drie boden van de begrafenis- ver. en den doodgraver. Vermelden wij tenslotte nog dat de heer P. J. Smit, hoofdboekhouder hij 't R. K. Wees huis, '1 vorig jaar reeds zijn zilveren jubileum vierde. Zondag 19 Juli as. zal op het marktplein des avonds 8 uur het muziekgezel schap „O. B. K." het eerste concert geven onder leiding van den, heer J. C. M. Feltzer. UIT ROTTERDAM. In den Spoorwegraad In de gister gehouden zitting van de Kamer van Koophandel alhier is van den Minister van Waterstaat, met betrekking tot de samenstelling der dienstregeling Van de Nederlandsche Spoor wegen, een schrijven ontvangen, waarin mede werking tot, het welslagen van de gewijzigde dienstregeling, welke ook Voor de Volgende jaren zal worden gevolgd, wordt verzocht, te verleenen. Voorgesteld wordt, hierop te antwoorden, dat de geheele regeling der Kamer zeer weinig bevredigend voorkomt. Aan haar bezwaren zou evenwel eenigszins tegemoet kunnen worden gekomen, wanneer kon worden besloten, dat de Rotterdamsche Kamer in den Spoorwegraad zou zijn Vertegenwoordigd. 'Dit Verzoek steun! mede op de overweging, dat er zoovele specifiek Rotterdamsche belangen op het gebied van het spoorwegwezen zijn. De Kamer meent dan ook, dat het hebben van een eigen Vertegenwoordi ger in den Spoorwegraad zeker geen overdreven wensch is van het lichaam, dat den handel en de nijverheid in een eerste havenstad des rijks vertegenwoordigt. De K. v. K. sprak verder als haar meening uit, dat het verdrag met België niet moet worden goedgekeurd. Gisteravond slipte op den Go.udschen Singel een motorrijder met zijn machine, waarop een dame op de duo-zitting had plaats genomen. Beiden kwamen te vallen. Toen de dame was opgestaan, werd ze plotseling door een snel rijdenden auto gepakt en meegesleurd. Ernstig verwond werd zij met den auto naai- het zieken huis overgebracht. De havenarbeider K. H. uit Vlaardingen die op een terrein aan de Waalhaven een vallende plank op het hoofd heeft gekregen en tengevolge daarvan een hersenschudding had bekomen, is in het groote ziekenhuis aan de gevolgen over leden. Een incident met den koninklij- ken trein. De „Twentsche Courant" meldt Toen voor enkele weken ons Koninklijk Huis Bentheim passeerdeo p weg naar Mecklenburg, eischte de Duitsche grenscommissaris aldaar, ondersteund 'door een paar Schupo's, toegang tot de koninklijke rijtuigen, ten einde van de leden van het Vorstelijk Huis de passen te onder zoeken. De chef van de Nederl. passencontrole, de le luitenant Tielens, weigerde den grenscommis saris den toegang. De grenscommissaris eischi c nadrukkelijk den toegang omdat hij dienaan gaande geen bijzondere instructies ontvangen had. Nog nadrukkelijker en gemotiveerder ech ter weigerde de heer Tielens hetgeen tot eenige incidenteele uitingen aanleiding gaf. De heer Tielens gaf te kennen dat de grenscommissaris de koninklijke rijtuigen kon doen afhaken maar toegang zou onder geen voorwaarde gegeven worden. Ten slotte zwichtte de grenscommissaris voor het krachtig verzet en kon de koninklijke trein ongehinderd doorgaan. Naar wij vernemen, kan een en ander alleen een verplaatsing van den betrokken grenscom missaris tengevolge moeten hebben. Bosch branden. Gistermiddag is een hosch- en heidebrand ontstaan tusschen Ede en Lunteren. 3 4 H.A. hosch en heide zijn afgebrand. Militairen hebben de brandweer uit Lunteren en Ede helpen blusschen. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is door het schieten met lichthagel door de militairen. Proces-verbaal is opgemaakt. Op de grens der gemeenten Leende en Maarheeze is een oppervlakte van ongeveer 16 H.A. bosch en heide afgebrand, toc-behoorende aan baron de Pelichy te Gits (België). Verdronken. Uit hel water van de Pletterijkade in Den Haag is opgehaald het lijk van den 31-jarigen v. d. H. uit Honsholredijk, die even te voren bij het hoornen van een schuit, in het water was gevallen. O n g e 1 u k k e n. Gisteren is de 18-jarige J. Dessens te Vlaardingen bij het baden in de Vlaardingsche Vaart, onder Vlaardinger-Am- bacht verdronken. - Gisterochtend is hij een onbewaakten overweg nabij Doetinchem een boerenkar door den trein gegrepen. De kar werd totaal vernield Paard en voerman bleven ongedeerd Gistermiddag is te Maastricht een 5-jarig jongetje door een auto uit Amsterdam, overreden en gedood Geheime b r a n d e r ij. Commiezen van de rijksbelastingen hebben ten huize van W. L. in de Walvisstraat te Gouda een compleet distilleertoestel ontdekt, alsmede grondstoffen ter vervaardiging van gedistilleerd. Alles is in beslag genomen en er is proces-verbaal op gemaakt. Vlot gesleept. Het Zondagnamiddag tengevolge van den lagen waterstand te Mirder- hoek gestrande kieljacht Sewyl, thuis behoorehde te Amsterdam en op reis van Enkhuizen naar Lemmer, is gisterochtend door de stoomboot Stad Bolsward behouden in den Lemsterhaven binnengebracht. Geknipt. Gisteravond is W. K., de voort vluchtige uilgever van het advertentieblad Oostelijk-Groningen te Winschoten, die van oplichting van gelden wordt verdacht, gearres teerd. Ouder een auto. Te Hengelo (Overijsel) is gistermorgen de 17-jarige Ten Tije door een plezieraulo overreden en gedood. De jongen sprong van een melkwagen, toen een auto ge passeerd was, en merkte niet, dat een tweede auto vlak achter den eersten reed. Geraamten gevonden. Bij het bou wen van een woonhuis te Aalten is men op vijf nog gave geraamten gest uit. Ouden var dagen herinneren zich, van hun. vaders gehoord te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2