DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN. feuTlletöm. Verborgen Heldenmoed. 48sie Jaargang. Dinsdag 2 If Juli 1925. N» 14306 Advertantient 15 regela 1.75, elka «gel daarboven 3B cent, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden madadeelingen 75 ct. par regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Bureau s KOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85. Postbus 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ2.70, per week 20 cent, franco per p0sj. 3per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Gratis-Onqevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bifverlles van een hand, voel of oog i 200 Mj doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies vaneen wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vjnger. gepubliceerd na haar allieerde landen. mededeeling' aan de ge- Bij of kvachteni wetten of verordeningen voor geschreven en andere officieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. B. en W. Van Schiedam hebben bij hun be schikking van 16 Juli 1925, naar aanleiding van het verzoek van de N. V. de Nieuwe Isoleer Maatschappij „De N1M" om ontslagen te wor den van een gedeelte van voorwaarde d. van de aan haar d.d. 29 Juni 1922 verleende vergun ning tot wederopr;cht;ng van de rabriek tot vervaardigen van isolatiemateriaal in de pan den St. Anna Zusterstraat 24/26 kadaster Sec tie A. no. 1661, luidende „dat de rookgassen van den stoomketelmoeten worden a'gevoerd in een schoorsteen hoog minstens 25 M. boven den beganen grond, terwijl enz.' in dier voege, dat kan worden volstaan met den bestaanden schoorsteen van 12 M. hoogte, besloten genoem de voorwaarde zoodanig te WIJZIGEN, dat de schoorsteen tot een hoogte van ten minste 18 M. moet worden opgetrokken. Schiedam, 21 Juli 1925. Baiienlandsck Nieuws. OVERHANDIGING VEILIGHEIDSNOTA. In een onderhoud van één uur met Briand heeft de Duitsche gezant te Parijs gister het Duitsche antwoord op de jongste Fransche nota voor het veiliaheidsverdrav overhandigd. Ook te Londen heeft, de Duitsche gezant aan Chamberlain het Duitsche antwoord ter hand ge steld. Omtrent de beweegredenen, die het Duitsche kabinet bereid doen zijn tot voortzetting der besprekingen over de veiligheid, meent men te Parijs het volgende Het is voordeelig voor het Rijk, ir onafge broken betrekking te staan tot de geallieerde kanselarijen en bet zal misschien mogelijk zijn om ze te brengen tot deelneming aan een al- gemeene conferentie, waarop zij, die verlangend zijn het pact te teekenen zich schappelijker zouden toonen betreffende de ontwapening. Het zou handig zijn toe te treden tot den Volkenbond, teneinde bij mogelijke conflicten tusschen Duitscland en zijn buren de rol van, Frankrijk te verzwakken onder den schijn van die van den Volkenbond te vergrooten. Te dien aanzien zegt de Matin" uit particu liere informaties uit^Berliju te hebben vernomen dat de Wilhelmstrasse een pleidooi zou hebben opgesteld, dat ze ten gunste van haar zaak te Genéve zou overleggen. Duitschland zou er op staan, dat de taak van den Volkenbond wordt uitgebreid en daarmee doen uitkomen dat het strijdig is met den geest van den Volkenbond, dat aan een mogendheid als Frankrijk het recht wordt gelaten om militair tusschenbeide te komen bij een conflict tusschen Duitschland en zijn andere naburen. Het program var Duitsch land zou neerkomen op twee gedeelten Ten eerste, om uit de veiligheidsbesprekingen alle mogelijke voordeelen betreffende ue Rijnland- bezetting te halen ten 2e int de toetreding tot den Volkenbond alle mogelijke middelen te putten ten einde te beletten dat het veiligheids pact een plechtige bevestiging worde van alle Duitsche grenzen. Na afloop van den ministerraad kondigde Briand aan dat het Duitsche antwoord tege lijkertijd in alle betrokken landen zal worden 45) „Zwijg, gevangene," schreeuwde de rechter woedend. „Treed naar voren, Walter de Lisle en aanhoor je veroordeeling. Je bent. een verstokte papist en bent den dood schuldig wegens het ambt dat je uitoefent tegen, onze koningin. Over drie dagen zul je naar Tyborne gereden en gehangen worden. Je lichaam wordt daarna gevierendeeld. Mógè God je ziel genadig zijn. Amen Een siddering voer door de geheele zaal. Vele mannen verbleekten en balden de vuisten, de vrouwen weenden van ontroering. Moed moed, beste vriendin," fluisterde de gemalin van den Franschtn gezant ele hertogin van Bertram in het oor, toen deze een onmacht nabij scheen, „mijn echtgenoot zal zich er mee bemoeien. De edele man zal geen smaadvollen dood sterven, hij wordt gered. „Als een hond in Tyborne sterven, had de jonge baron jaren geleden tot zijn moeder gezegd, en deze gedachte had hem toen doen sidderen. „Tu devicto mortis aculeo-, aperuisti creden- tibus regna caelorum.* Gij hebt den prikkel des doods overwonnen en voor de geloovigen het hemelrijk geopend." IN HET ROERGEBIED. De ontruiming van Gelsenkirchen door de Fransche troepen heeft gistermorgen plaats ge vonden,zonder dat zich hierbij incidenten hebben voorgedaan. Voorts is in den loop van den mid dag ook Bochum ontruimd. Ook Hattingen en Witten zijn ontruimd. De bezetting en de bevolking droegen zich volkomen correct. Er had dan ook geen enkel incident plaats. De Belgische troepen ontruimden Osterfeld. Ook Sterkrade en Gladenhorst zijn gister door de Belgen ontruimd. Onmiddellijk na den aftocht der troepen belastte de Duitsche politie zich met de bewaking der voorheen door de Belgen bezet te gebouwen, waarvan de sleutels aan de gemeen tebesturen waren ter hand gesteld. De bevelhebber der uit Osterfeld vertrekken de troepen verklaarde desgevraagd, dat de door de bezetting uitgevaardigde verordeningen tot nader order van kracht blijven. BELGIE EN DE 8-URENDAG. Het Belgische kabinet heeft in zijn bijeen komst van gistermiddag besloten, onverwijld bij de Kamer een wetsontwerp in te dienen, strek kende tot onvoorwaardelijke ratificatie van de Conventie van Washington in zake den 8-uren- dag. FRANKRIJK. Volgens de juiste cijfers zijn voor de algemeene raden gekozen 115 conservatieve liberalen, 236 republikeinen 223 linksche republikeinen 138 radicale republikeinen, 444 soc;al;stische radi- ca'en, 49 socialistische republikeinen, 91 socia listen, 2 communisten. In 196 gevallen moet her stemming plaats hebben en er ontbreken nog 2 uitslagen. De conservatieve libera'en verliezen 6 zetels, de republikeinen 46, de linksche repu- b'ikein.en 35, de communisten 5. De radicale republikeinen winnen 11 zetels, de socialistische radicalen 58, de socialistische republikeinen 3, de socialisten 19. Het linksche kartel wint 91 zetels. ENGELAND. Een dreigende kabinetscrisis over de kwestie van den vlootaanbouw schijnt afgewend te zijn- Volgens de bladen zal de admiraliteit er in toe te stemmen, dat er dit jaar 2 of 3 kruisers gc~ bouwd worden in plaats van de aangevraagde 5- PORTUGAL. Alles is-volkomen rustig te Lissabon. Bij de revolutie zijn 3 personen gedood en 15 ernstig gewond, allen militairen. HET GRIEKSCH-TURKSCH VERDRAG. Het Grieksche Kabinet heeft het Grieksch- Turksch verdrag goedgekeurd, dat te Angora geteekend is, behoudens twee juridische punten en een ander betreffende de rechten van Grieken om naar Konstantinopel terug te keeren. IN MAROKKO. Painlevé heeft verklaard, dat Petain in Marok ko zal blijven zoolang de omstandigheden het vorderen. Terwijl de vredesbesprekingen druk worden voortgezet zijn alle maatregelen getrof fen om het front te versterken, teneinde eventu eel een slag toe te brengen om den vrede te ver zekeren. Het eventueele offensief zal eerst be gonnen worden, wanneer alles klaar is. Van heden af zijn er twee officieuse afgezanten, een Fransch- man en een Spanjaard, die de vredesvoorwaarden in handen hebben. Zij zijn natuurlijk aan Abdel Krirn niet medegedeeld, doch hij weet, dat hij ze kan vernemen. DE RUMOR IN CHINA. Twee schepen, geëscorteerd door Britsche oorlogsvaartuigen, zijn te Loetsjan in de pro vincie Sszechwan aangekomen, ten einde de vreemdelingen uit Tsoengking en andere haven plaatsen der provincie weg te voeren. Op de schepen werd door Chineesche troepen gevuurd. De Britsche vaartuigen beantwoordden het vuur. Aan boord zijn geen slachtoffers gevallen. ALLERLEI. jjgUit Berlijn Bij het baden in den Donau isr naar uit Boedapest gemeld wordt, de in balling schap levende Turksche prins Abdoel Kadi, verdronken. Uit Londen De „Daily Herald", het orgaan der Arbeiderspartij verwacht dat indien do" toestand in het mijn.confliet op het doode punt blijft; de eerste minister zal ingrijpen om een bijeenkomst van beide partijer te doen plaats hebben- Uit Berlijn Naar uit New-York aan de Kölnische Zeitung gemeld wordt, heeft de on langs in New7York uitgegeven Poolscbe leening geen gunstig resultaat gehad. Bij de inschrijving Werd slechts voor 40 pCt. geteekend. Uit Washington. Coolidge heeft de 6.138.000 dollar teruggegeven, die de Chineesche regeering aan de Ver. Staten betalen moest als schadever goeding voor den bokseropstand. Het geld zal aan het onderwijs worden besteed. Uit Warschau. Op een persconferentie in het Poolsche ministerie van Buitenlandsche Za ken werd medegedeeld, dat het aantal Duitsche optanten, dat tot Juli volgend jaar uit Polen zal worden uitgewezen, op 35000 wordt geraamd. Binnenland. XXI. Veroordeeld tot den, dood 1 Welk een dood Geen sterven, rustig en gelaten op een sponde, omgeven door bloedveiwanter en bekenden, gesterkt door de genademiddelen der H. Kerk, maar een smadelijke, schandvolle dood, uitge jouwd door het gepeupel, veroordeeld door de hoogste macht van het rijk, verstoken van allen menschelijken troost Bij Walter had de krachtige natuur der de Lisle's de zege behaald en zijn gezondheid keerde snel terug. Het meest hadden zijn handen gele den. Zijn rechterpolsgewricht was geheel verrekt en slechts met dc grootste moeite kon, hij zijn linkerhand bewegen. Na zijn terugkeer uit de gerechtszaal bekwam hij een betere en ruimere cel, waarin zich een bed, een stoel, tafel en schrijfgereedschap bevonden. Ten teeken dat hij als uiterst gevaarlijk behandeld weid en een groot misdadiger was, had men zijn voeten toch in boeien gesloten. „Neen Het li, Artur," riep Walter, toen deze met een bedroefd gelaat zijn cel binnenkwam, „zóó moet ge niet de „kamer van den bruidegom" binnentreden. Nader niet met droeven blik, zuchten en, tranen. Heb ik niet verkregen wat ik gewenscht heb wat ik zocht, toen ik met je hulp aan de kust van Essex landde „Ja, na vele jaren werken Maar ge hebt slecht een paar maanden gearbeid en nu sterven Koninklijk bezoek aan Friesland. Naar de „Leeuw. Ct." verneemt, zullen de Koningin en de Prins bij hun bezoek aan Ame land, Leeuwarden en Sneek, vergezeld worden door Prinses Juliana. De Koninklijke familie zal, volgens de voor- loopige plannen, na op Maandag 7 September Ameland te hebben bezocht, Dinsdagnamiddag omstreeks 4 uur te Leeuwarden aankomen en overnachten ten huize van den Commissaris der Koningin. Woensdag 9 September 's middags omstreeks 12 uur zal zij naar Smeek vertrekken. Op Ameland zal de Koninklijke familie over nachten in het waterschapshuis, dat daarvoor wordt ingericht. Dit eiland wordt speciaal be zocht om den vooruitgang op te nemen, die ondergaan is o. a. door de oprichting van het waterschap De Grieën Algemeen Ncdcrlandscli Vakverbond. Het Alg. Ned. Vakverbond heeft een alg. bestuursvergadering gehouden, ter bespreking van het voorstel van den C.B.P. l.T. om het Alg. Ned. Vakverbond om te vormen tot een Verbond van Overheidspersoneel. Na breedvoerige discussies werd een motie aangenomen met 19 tegen 3 stemmen, waarin wordt uitgesproken, dat d:t voorstel niet is te aanvaarden, en dat het A.N.V. in zijn huidigen organisatie-vorm dient te blijven voortbestaan. in den bloei van je leven „Gods beschikkingen zijn de beste Artur," antwoordde Walter met vuur. „O, als ik denk aan mijn dierbaren geestelijken vader, pater Cam- pian Het was hem ook niet vergund lang te werken voor het heil var> de zielen van zijn land. Dierbare vriend," en Walters oogen straalden van hemelsche verrukking, toen hij naar boven zag, „moge ik zijn aangezicht, waarop de boven- aardsche glans reeds op aarde lichtte, spoedig in den hemel terugzien. O Artur, ik wenschte dat je Campian gekend had „Ja, het moet een wonderbare man geweest zijn, zelfs de koningin, verlangde hem te zien," „Zoo, daarvan heb ik nooit gehoord." |,Ja, vanuit de gevangenis liet zij hem voor zich brengen, terwijl hij door de folteringen als vaneengereten was. Zij begeerde den man te zien die na geheel Europa met den roem van zijn naam vervuld te hebben, zich iedere hoop des levens ontzeggen kon en den dood eens misda digers wilde sterven. En de koningin bekeek hem als een merkwaardigheid en zij zag een man die niet siddei de voor het fronsen harer wenkbrau wen, noch om een genadig lachje bedelde. Waar lijk, het was een ongewone aanblik voor de koningin." „Moge zijn gebed haar een zaligen dood geven, zuchtte Walter, en hij vervolgde „En nu beste Artur, moet ik je verzoeken, de geloovigen te laten weten dat ik spoedig moet sterven. Vraag Wegverbetering. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wets ontwerp tot verklaring van het algemeen nut der onteigening ten behoeve van de omlegging van deu Rijksweg Utrechtde Grebbe onder Ame- rongen en Leersum. Aan de memorie van toe lichting wordt het volgende ontleend Reeds sedert jaren verkeert het gedeelte van den rijksweg Utrecht de Grebbe in de kom van Amerongen in een toestand, welke voor het verkeer niet alleen een ernstige belemmering vormt, doch die bij het toenemend snelverkeer op dit wegvak op den duur gevaarlijk zalworden. Een oplossing kon het best worden verkregen door den aanleg van een geheel nieuw wegvak aan de noordzijde van Amerongen. De kosten van de wegverbetering worden in totaal geraamd op 110,000, waarvan ƒ60,000 voor de onteigening van het vereischte terrein. Departement van land- en tuin hou jv. De Nederlandsche Tuinbouwraad heeft een adres tot de Koningin gericht, waarin wordt medegedeeld, dat, nu opnieuw de samenstelling^ der Departementen zal worden bezien, de wensch in tuinbouwkringen levendig geworden is naar een afzonderlijk Departement van Land en Tuinbouw en een deskundig minister als leider. Olympische Spelen 1928. De comimss'e uft de Provncale Staten van Noord-Holland adviseert met groote meerder heid van stemmen het voorstel ten aanz'cn van de aa'nvragè van het Nederlandscli Olympisch Comité te 's-Gravenhage om een subsidie van 100,000 voor het garantiefonds voor d<) 9e Olympiade, aan tè nemen. Bureau Alg. 11. K. Werkgcversverecniging. Het bureau van de Alg. R. K. Werkgevers- vereeniging en het Verbond van R. K. Werk- geversvakvereenigingeU zal, naar „De R. K. Werkgever" bericht, op 30 Juli j verplaatst worden van Prinsengracht 721 te Amsterdan naar Lange Voorhout 19, Den Haag. Mr. C. H. De La Parra f Mr. C. H. de la Parra, vice-president van het Hoog Gerechtshof in Ned.-Indië, is ten gevolge van een bloeduitstorting in de hersenen over leden. Gen. Majoor Benteyn. Bij K.B. is met ingang van 5 Sept. a.s. op verzoek eervol ontslagen uit den militairen dienst generaal-majoor J. M. Benteyn, inspecteur van het wapen dej' cavalerie, tevens commandant dor lichte brigade, onder dankbetuiging voor veel jarige en belangrijke diensten. Aan den gen.-maj. Benteyn is de rang van luitenant-generaal Verleend. Vliegwezen. Reuter meldde gisteravond uit Londen Naar aanleiding van geruchten, dat een Neder landsche vliegtuigfabriek een order zou gekregen hebben van 1000 vliegtuigen, welke door bemid deling van Duitsche banken betaald zouden wor den, heeft de onderstaatssecretaris voor de lucht vaart in het Lagerhuis meegedeeld, dat er maat regelen zijn genomen om inlichtingen in te winnen bij de Nederlandsche fabrikanten.Hij voegde er aan toe, dat er geen blijken waren, dat Duitsch land tracht de bepalingen, waaraan het onderwor pen is te ontduiken. hen, om huïvne gebeden, wanneer ik den laatsten kamp strijd. Geloof je dat het mogelijk zou zijn een priester te vinden die mij de laatste heilige Sacramenten kan uitreiken „Ik zal doen wat ik kan," besloot Artur, „en wanneer ik een priester vind zal ik hem bij je brengen." h „Beste vriend, hoeveel heb ik je te danken, zeide Walter geroerd. „Ik hoop dat mijn arm gebed voor je eenmaal verhooring vindt en dat een rijk loon je naastenliefde en grootmoedig f i vergeldt." i Artur antwoordde niet, maar naderde he waarop Walter lag, knielde neer en vei oig gezicht in beide handen. 8 „Is het werkelijk sec," vroeg Wrt»»" stem trilde van blij ontroeren, J Christus en Zijn kruis a^™nchristus voor „Ja, eerwaarde vader, ik Ku; immer. Hoor mijn biecht en ge ei weg ton eeuwigen jevellA" R op zijr, Denzelfden avow ag bezoekers waren bed hij was moede warftvelc wafverseïenen 'ni 'had zijn spijt uitgedrukt Tver het mislukken van zijn poging om Walter s invrijheidstelling te verkrijgen. „Ure blijkbaar een voorwerp van bitteren haat van eenige personen aan het hof," meende de gezant. JVvordf vervolgd). NIEUWE EDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1