De Kabinetscrisis. Naar het zich op het oogenblik laat aanzien, is de oplossing Van de kabinetscrisis binnen be trekkelijk korten tijd, 12 k 14 dagen, te wachten, zegt het ,,Vad." Hoewel de vergadering van de R.K. Kamer fractie op j.l. Zaterdag, in welke het concept program van den formateur is behandeld* nog niet op alle punten tot een definitief besluit is gekomen, is (naar door iemand, die uit den aard zijner positie zeer goed op de hoogte van den stand van zaken geacht mag worden, heeft ver zekerd) overeenstemming omtrent dit zakelijke gedeelte van de onderandelingen zooal niet be reikt, dan toch zeer spoedig te Verwachten. Meer moeilijkheden schijnt vooralsnog de keuze van de personen voor eenige der belang rijkste ministeries op te leveren. Nationaliteitsbewijzen voor motorrijtuigen. De minister van financiën brengt ter algemeene kennis, dat de vóór 1 dezer voor motorrijtuigen afgegeven bewijzen In-, Uit- en Doorvoer no. 69 (zoogenaamde nationaliteitsbewijzen) met in gang van 1 October 1925 niet meer geldig zullen zijn. Voof houders van motorrijtuigen bestaat vóór laatstgenoemde datum de gelegenheid tot het aanvragen van nieuwen ationaliteitsbewijzen voor hun motorrijtuigen. De aanvragen daartoe behooren schriftelijk, onder overlegging van de oude bewijzen In-, Uit- en Doorvoer no. 69, te worden gedaan aan den ontvanger der invoerrech ten over de woonplaats van de belanghebbenden of, indien ter plaatse geen zoodanig ontvanger is gevestigd, bij den ontvanger der accijnzen aldaar. De rijksmiddelen. De stijgende tendenz welke de middelenstaat sinds Juli van het vorige jaar maandelijks aan geeft, is ook de afgeloopen maand behouden gebleven. - Het valt niet te ontkennen, dat het succes der meerdere schatkistontvangsten aan de hoogere heffingspercentages te danken is en zonder de invoering van verhoogde rechten zeker niet de resultaten over een heel jaar zoo schitte rend zouden geweest zijn als thans. Op een blij vende vermeerdering echter valt niet licht te rekenen, wanneer de verhoogde belastingen eenmaal van kracht zullen zijn, maar momen teel toch wegen de nadoelen der verhoogde rech ten aan eenen kant niet op tegen 't groot belang, dat door de nieuwe maatregelen beoogd wordt, n.l. het evenwicht onzer financiën. Blijkens den in de Staatscourant gepubliceerden maandstaat van rijksmiddelen bedroegen de gewone ontvangsten in de afgeloopen maand 38.259.047 tegen 34.538.615 in Juni van het vorig jaar en ontving derhalve de schatkist in dit tijdvak 3.72 millioen meer. De raming groot ƒ34.8 millioen werd hierdoor met bijna 31/2 millioen overtroffen. De gestadige toename der ontvangsten heeft er toe geleid, dat in de eerste helft van. het loopende jaar werd opgebracht ƒ227.856.403 tegen ƒ208.963.163 in dezelfde periode van 1924 of 18.89 millioen meer. Hierbij valt op te merken, dat een groot deel van dit belangrijk accres komt op rekening der rijwiel belasting welke pas in Augustus van het vorig jaar in werking trad en in dc eerste 6 maanden van het loopende jaar ruim ƒ6 1/4 millioen d.i. belangrijk meer dan de raming van het geheolo jaar reeds heeft opgebracht. Wanneer men de verschillende bronnen nagaat, dan hebben de meeste weder een goed figuur gemaakt. Van de directe belastingen leverde de grondbelasting ruim 1 ton en de personeele belasting 3 ton meer op dan in Juni van het vorig jaar, resp. 2.63 millioen tegen 2.52 mil lioen en 3.09 millioen tegen 2.70 millioen. De inkomstenbelasting bleef circa 1 millioen bij verleden jaar Juni ten achter, hetgeen verband houdt met het feit, dat wegens de vervroegde inning der belastingpenningen de resultaten der vorige maanden reeds grooter geweest zijn. De opbrengst van dit middel over het eerste half jaar staat ongeveer aan die in dezelfde periode van het vorig jaar gelijk 55.57 millioen tegen ƒ55.93 millioen. De raming groot ƒ42.19 mil lioen wordt echter met bijna 13 millioen over troffen. Het accres van bijna 3 3/t millioen in deze maand komt voor een groot deel op rekening der dividend- en tantièmebelasting welke dit maal 2.9 millioen heeft opgebracht tegen 957.456 in de maand Juni van het vorig jaar. Hierin weerspiegelt zich de betere gang van zaken van vele ondernemingen, welke dit jaar een hooger dividend konden uitkeeren Voorts is de Verhooging der bierbelasting en der tabaksbelasting oorzaak dat uit deze bron nen meer binnenkwam Het bier bracht n 1. 1.13 millioen op tegen 659.707 in Juni van het vorig jaar of bijna 5x/2 ton meer. De tabaks belasting bracht bijna 2 1/4 ton' meer op n.l. 1.5 millioen tegen 1.29 millioen in Juni 1924. De schatting van de meeropbrengst over het ge- heele jaar werd geraamd op 5 millioen dus is de opbrengst over deze maand niet groot. De op brengst over het eerste halfjaar groot 8.257 millioen, staat vrijwel aan de raming 8.250 mi'lioen gelijk. Van de andere accijnzen die meercndecls meer opbrachten, vorderde het accijns op suiker van ƒ3.04 millioen tot ƒ3.12 millioen op wijn van ƒ449,817 tot ƒ531,009, het zout van ƒ135,312 tot ƒ149,760; het geslacht van 764,782'tot ƒ801,558. Het binnenlandsche gedistilleerd be antwoordde ook ditmaal niet aan het sterk ver hoogde heffingspercentage en bleef ongeveer 1 ton bij verleden jaar Juni ten achter, ƒ3.42 millioen opbrengend tegen ƒ3.51 millioen. De ontvangsten nit dit middel over het eerste half jaar waren ƒ1.16 millioen minder dan in hetzelfde tijdvak van 1924, terwiji ze bijna /3 millioen bij de raming achterstonden. De rijwielbelasting bracht deze maand nog 225,702 op, terwijl men had mogen verwachten, dat de opbrengst zeer gering zou zijn met het oog op het feit, dat nagenoeg alle karretjes van stal zijn gehaald. De bronnen, welke met het zakenleven ver band houden, maakten een gunstig figuur. De zegelbelasting en de registratierechten brachten belangrijk meer op, hetgeen verband houdt met de levendigheid op emissiegehied en den meer uitgebreiden handel ter beurze. Aan zegelrechten kwam binnen ƒ2.04 millioen tegen ƒ1.33 mil lioen in Juni 1924 of ruim 7 ton meer de regis tratierechten vorderden van ƒ1.69 millioen tot 1.76 millioen. De invoerrechten brachten ruim 7 ton meer op, n.l. 3.74 millioen tegen 2.57 millioen in Juni 1924. Van de andere bronnen vorderde de belasting op gouden en zilveren werken van 52,868 tot 68,677, het statistiekrecht van 279,523 tot 362,634 en de Domeinen van ƒ114,060 tot 122,980. De successierechten bleven ditmaal ru;m 1 mdl'oen ten achter, 3.18 m ihoen tegen 4.26 millioen in Juni 1924. De opbrengst over het eerste half jaar was ruim 1 millioen boven de raming, maar bleef met ongeveer hetzelfde bedrag bij die over dezelfde periode van 1924 ten achter. De inkomsten ten bate van het leeningsfonds beliepen 7.55 millioen, waarvan de inkomsten belasting 2.07 millioen en de verdedigings belasting 1.7 millioen opbrachten. „Tijd" Een door de zon Verschroeide of Verbrande Huid ver zacht en geneest men met PUROL. 2493 5 Stads- en Gewestelijk Nieuws. Dc burgemeester herbenoemd. Bij IwB. is met ingang van 1 Aug. herbe noemd tot burgemeester te Schiedam, de heer A. J. Gijsen. R. K. Middelbare Handelsavondschool „De Hanze.' Vrijdag 17 Juli 1.1. had in de zaal van den B.K. Kring de officieele sluiting plaats van den cursus 19241925 in het bijzijn ook der ouders. Zeven leerlingen der hoogste klas deden op een vijftal avonden in de maand Juli eindexamen in alle gegeven Vakken n.l. Ned. Taal en Handels correspondentie, Duitsch en Engelsch met Han delscorrespondentie, Boekhouden, Handelsre- kenen, Handelsaardrijkskunde, Handelskennis en Handelsrecht. De examencommissie werd gevormd door den directeur der school de Hr. L. Rogier, de heeren leeraren A. en J. v. d. Poel met den voorzitter van het Bestuur p. P. C. Biesta O. P. en den secretaris-Penningmeester den Hr. P. Meyer. Eén der candidaten werd afgewezen, de overige zes slaagden nl. Th. J. de Kievith, C. M. Prein, M. J. Hersbach, A. H. J. v. Baarle, mej. C. Feel- ders en mej. H. J. M. Heinsbroek. De zaal was geheel vol toen p. Biesta de bij eenkomst Van leeraren, leerlingen en ouders met den Roomschen groet opende. Bijzonder werd de aanwezigheid van vele ouders erkend als een belangstelling in de maatschappelijke opvoeding hunner kinderen en als een bewijs van mede werking tot de uitbreiding en den bloei van de R.K.Middelbare Handelsavondschool. De voor zitter gaf blijde getuigenis over het verloop van dezen^cursus, [de eerste onder leiding van het nieuwe Bestuur. Op de lagere klassen zijn alle leerlingen bevorderd, waarvan enkelen voorwaar delijk. Bij de uitreiking der rapporten bleek, dat niet alle leerlingen voldoende begrijpen, dat zij zich voor hun toekomstige maatschappelijke po sitie in te spannen hebben en te beijveren. Daarna werd aan de zes geslaagden bij het eindexamen, het diploma uitgereikt, waarbij p. Biesta een hartelijke gelukwensch voegde en aanspoorde tot voortzetting der studie nu was de vacantie begonnen, zeide de voorzitter, maar hij wilde er toch bij voegen deze te gebruiken voor ziel en lichaam door wat tijd af te zonderen voor eigen innerlijke heiliging, die aan de studie- lust voor den volgenden cursus zeker ten goede komt. Met een woord Van warmen dank aan den heer P. Meyer voor zijn groote toewijding en ijvervolle bemoèiingen, en directeur en leeraren voor hun voovbeeldigen arbeid, aan de leerlingen voor hun inspanning, aan de ouders Voor hunne medewer king, werd het officieele gedeelte gesloten. Een, bij de zomersche temperatuur welkome verfrissching hield leeraren en leerlingen nog eenigen tijd gezellig bijeen. Vóór het huiswaarts gaan, merkte de voorzitter nog op, dat iedere leerling propagandist moest zijn voor deze R.K. Middelbare Handelsavondschool en moest zor gen een nieuwe leerling op 1 September mede te brengen. De aangifte Van nieuwe leerlingen blijft tot September mogelijk bij den voorzitter aan de pastorie op den Singel. Aanbieding geschenk aan pastoor Möller. Zondagmiddag heeft in „Veritas" te den Haag, de aanbieding plaats gehad van het geschenk van de Haagsche afd. van den R.K. Volksbond aan haar oud-adviseur, den ZeerEerw. heer J. B. W. M. Möller, thans pastoor alhier. Dit geschenk bestaat, zooals gemeld, uit een prachtig salon-ameublement, vervaardigd naar het ontwerp van den beeldhouwer P. Biesiot, die ook het beeldhouwwerk ervan uitvoerde. Pastoor Möller dankte voor dit geschenk, dat hem steeds zal herinneren aan de vriendschap in de jaren, gedurende welke hij in den Haag heeft mogen arbeiden. Spr. wekte de leden van den R.K. Volks bond op om trouw te blijven aan de Katholieke Kerk zoowel in het publiek als in het private leven. In het leven verliezen we vaak Veel illu sies, maar wat ons ook moge ontvallen, laten we toch trouwe zonen der Kerk blijden. In den tegenwoordigen tijd dreigen velen de kluts kwijt te raken, maar als men dan maar diep graaft in de katholieke levensbeschouwing, dan lossen alle moeilijkheden zich als vanzelf op. Bij de gedachte, dat wij allen één zijn met Jezus Christus, dan Verzinken alle moeilijkheden in het niet. Neemt uw toevlucht tot den Goddelijken Vriend in het Allerheiligste Sacrament. De Veelvuldige H. Communie geeft kracht in den strijd, daardoor zullen we groeien uiterlijk en innerlijk. Bedenkt ook wel, dat de geschiedenis der Kerk niet bij jaren, doch bij eeuwen wordt ge schreven en dat wij allen maar een klein beetje kunnen doen om de zaak van God vooruit te brengen. Spr. hoopte onder degenen, waaronder hij thans werkt, even gelukkig te mogen zijn als onder de Haagsche R.K. arbeiders en aan de Schiedamsche arbeiders een kerk te mogen geven, welke, niettegenstaande de bescheiden middelen, Gode waardig zal zijn. Huishoud- en industrieschool. Geliju men weet, viert binnenKort de Schicd. Huishoud- en Industrieschool, a.d. Prins Mau- ritsstraat haar 25-jarig bestaan en tevens zal dan ooK mej.v.d. Ven 25 jaar als directrice aan de school verbonden zijn geweest. Om nu dit groote feit op billijke wijze te her denken, zoodat 't zoo weinig mogelijk geld zal kosten, is 't bestuur op 't idee gekomen een ver loting te organiseeren, waarvoor de prijzen dan gratis beschikbaar zouden worden gesteld. En gezegd moet worden, dat dit pogen in succes de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Een schat van prijzen van binnen en ook buiten de stad is binnengekomen, waarom dan ook 't bestuur gemeend heeft, niet te kunnen nalaten al deze geschenken in een expositie bijeen te brengen, welke heden van 15 u. in 't school gebouw was te zien en ook morgen nog (van 15 u) door een ieder bezocht kan worden. De voorz;tter, de heer pastoor v. Harderwijk, opende hedenmorgen 11 uur ;n 't bijzijn van de overge leden van 't bestuur, leeraressen en leer- hngen en de pers, de tentoonstelling met een kort woord, waarin, hij reeds 't a.s. feest der school memoreerde. Sch'edam hez;t een der oudste scholen op bedoeld geleed en toch <s ze nog steeds jong en fr'sch, bloe>t ze, als men met beter zou kunnen wenschen. Spr. bracht verder hartelijken en welgemeenden dank aan allen, dm door 't schenken van prijzen de verloting hadden mogelijk gemaakt op de eerste plaats aan den Scbiedamschen Middenstand, d;e zoo schitterend voor den dag ;s gekomen dan aan de schenkers buiten de stad en tenslotte ook aan de leerhngen ch'e onder leiding van haar leeraressen zoo aard;ge cadeautjes graUs voor de verloting hebben ver vaardigd. Spr. hoopte, dat het a.s. feest der school een echt zomerfeest zou worden en verklaarde Iner- op de tentoonstelling voor geopend. Een bezoek is de tentoonstelling volkomen waard..Alles is keurig gerangschikt in een mooie omgeving van bloemen en planten, door v. Dijk en van Voorcn daar belangeloos geplaatst. De verloting heeft Donderdagochtend plaats lijs ten daarvan zijn dan dien middag na 12 uur aan de school verkrijgbaar. Vrijdag is 't sluiting van het schooljaar met uitreiking der diploma's en bekendmaking van den uitslag der overgangsexamens. Avondoefening Roode Kruis. Zaterdag j.l. hield de Schiedamsche Roode Kruis Transport-kolonne een avondoefening in het Volkspark welke uitmuntend geslaagd mag genoemd worden. Na een kranigen opmarsch van af het oefeningslokaal naar het Volkspark werd aldaar de colonne opgesteld en allereerst een kiekje genomen. Daarna werden de schijnongevallen, welke bestonden uit moderne ongevallen zooals auto- en machine-ongevallen, oan de patiënten uitge reikt. Door de Roode kruis mannen werden de Ver schillende gevallen correct behandeld, vlug en degelijk verbonden zij de getroffenen en over een afstand van 200 meter werden deze per draagbaar vervoerd. Ook het comité gaf blijk van belangstelling door tegenwoordig te zijn. Over het geheel bleek de Schiedamsche colonne uitstekend geoefend en steeds paraat voor dergelijke, niet alleen voor schijn-, doch ook voor werkelijke ongeval len. Conflict „Nieuwe Waterweg." Van de staking is heden geen bijzonder nieuws te melden. Ook bij de R.D.M. is de toestand 't zelfde. Nog altijd worden iederen namiddag de werk willig011 door een troep fietsers demonstratief naar huis begeleidgistermiddag heeft dit aanleiding gegeven tot eenige wrijving tusschen stakers en politie. Goedkoope trein. Een annonce der Nederlandsche Spoorwegen in dit blad, kondigt aan, 't loopen van een goed- koopen trein, 2e en 3e KI. van de stations, Am sterdam G.S.R'dam Beurs, Hoek vanHolland R'dam D.P. en UtrechtR'dam Maas naar Bre da en terug op Donderdag 30 Juli a.s. Van Schiedam vertrekt deze trein 8.22 v.m., om 9.51 te Breda te arriveeren en vertrekt weer uit Breda 7.45 n.m., om 9.10 in Schiedam aan te komen. Kaarten zijn verkrijgbaar van Donderdag 23 tot Woensdag 29 Juli e.k., 's nam. 3 uur of vroeger, indien het vastgestelde aantal zal zijn uitgegeven. De prijs is retour 2e kl. ƒ3, 3e kl. ƒ2. Toen gistermorgen ca 11 uur A. L. K., bankwerker uit de Groenelaan, alhier, in een boot op de Maas ter hoogte van een stei ger van de werf N.W. bezig was met visschen viel plotseling een balk naar beneden, welke de boot nogal beschadigde. K. zelf kreeg geen let sel. Gister is afgekondigd Staats- blad No. 280 wet van den 29sten Juni, houdende wijziging van de Drankwet. Programma voor de uitvoering te geven door het Stedelijk Muziekkorps op Woensdag 22 Juli 1925 des avonds 8 uur in de Plantage 1. Jubileum marsch, H. H. v. Vleuten 2. Ouverture „Lyssistrata", P. Lincke 3. Marga- retha, walzer, Ch. Gounod 4. Berlin bei Nacht Potpourri, P. Lincke 5. Ouverture Dichter und Bauer, Fr. v. Suppé 6. Menuet, I. Paderewsky; 7. Lettre k Armand, G. Haagman; 8. Mein Regiment, Marsch, H. Blankenburg. Voor het vakexamen in den telefoondienst slaagde de telefoniste 2e kl. bij den localen dienst, mej. J. J. v. Rest, alhier. Voor 't examen M. U. L. O. s 1 a a g- den te Rotterdam voor dipl B. H. W. J. Haget- horn voor dipl. A. J. Baes, N. H. v.d. Most, J. v.d. Ree en A. J. Dominicus, allen van hier. UIT ROTTERDAM. Op den hoek van de Linker Rottekade en den Crooswijkschesingel is gisteravond omstreeks elf uur een motorwagen van lijn 15 achter op 'n stilstaanden autobus van den dienst Croos- wijkSchiedam gereden. De ruiten van het voorbalcon van den tramwagen en het achter gedeelte van de autobus werden vernield. Per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. Gemengd Nieuws. Geen voorspoedige reis. De Fin- sche viermastmotorschoener Regina, op eis van Tunis naar Finland, kwam te IJmuiden binnen, als bijlegger wegens gebrek aan motorolie en proviand. Den volgenden avond mishandelden eenige matrozen den stuurman, die de wal op was gegaan zoo, dat allen naar het politiebureau gebracht werden de stuurman om door den politiedokter heelkundig behandeld te worden. En ten slotte werd Vrijdag, namens den leveran cier der scheepsbenoodigdheden, op schip en lading beslag gelegd, wijl er geen betaling gevolgd was. Droevig. Te Amersfoort moest een meisje van 4 jaar op haar zusje van negen maanden, dat in' de buitenlucht op een lakentje en kussen lag, passen. Het meisje legde het kussen op de kleine en liep weg. Later vond men het kinde gestikt. Het dwangbevel. Naar het Gron. Dgbl. verneemt, beloopt het aantal dwangbevelen den laatsten tijd te Groningen uitgereikt, thans al meer dan 14.000. En aangezien elk dwangbevel bruto ƒ1.50 opbiengt, belooft dat een aardig som metje voor den fiscus. Aanslag op een ambtenaar. De kommies A. T. V. uit Barnflair, is, toen hij het schuttersfeest te Rütenbroek had bezocht, des avonds op den terugweg door de gebroeders H. overvallen en met een mes mishandeld. Er wer den V. 5 steken in den rug toegebracht, waar van een een diepe wonde veroorzaakte. Ook zijn kleeren werden geheel Vernield. Onder hevig bloedverlies isV.per fiets nog thuisgekomen jaar na onmiddellijk een geneesheer werd ontboden. De daders zijn gevat. Verdacht. Eenige maanden geleden ver dronk ter hooge van Koetille (Fr.) een zekere W. te Bildtdorpen. Thans blijkt bij incasseering uit verschillende kwitanties, dat W. ongeveer ƒ800 bij zich moet hebben gehad, welke, naar beweerd wordt, niet op het lijk aanwezig waren. Men denkt aan berooving. N a 1 9 j a a r. De heer de Man, het eerste hoofd van de School met den Bijbel te Krimpen a.d. Lek, zond in 1906 een kaart per post aan zijn benedenburen, vermeldende de geboorte van een dochter. Nu, na verloop van 19 jaren, is de kaart van Rotterdam wat deed ze daar naar Krimpen a.d. Lek teruggezonden. De geadresseerden zijn inmiddels overleden. Ongelukken. Mej. M. K. reed met haar dogcar op den Rijksweg te Geleen, toen het paard schichtig werd voor een passeerenden auto. Het voertuig werd tegen een boom geslingerd, waar door een rad brak en mej. K. zoo ernstig neer kwam, dat zij met een breede halswonde zwaar bloedend werd opgenomen. Ze is naar het hospi taal te Sittard overgebracht en kort daarop over leden. Zaterdag is nabij den Hoorn, onder de gemeente Schipluiden, de heer G. Vos uit Delft met zijn rijwiel te water geraakt en verdronken. Zondagmiddag is de 21-jarige Van Veen uit Almelo in het Meppelerdiep bij het zwemmen verdronken. Te Gothen krabde de 18-jarige dochter van O. een puistje aan haar wang stuk, met het gevolg dat zij bloedvergiftiging kreeg. Zij is naar Utrecht overgebracht en daar overleden. Hein Koek overleden. Zaterdag is in het Huis van Bewaring te Amsterdam de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2