DAGBLAD VOOR SCHIEDAM OMSTREKEN* FEUILLETON. Verborgen Heldenmoed. 48ste Jaargang. Vrijdag 24 Juli !925 Ma 14309 Bureau: KOEMARKT t Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.-^- per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbeiicht 10 ets. Advertentitn: 1—5 regels 1.75, elke regel daarboven 35 c nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden msdedeelingen 75 c pér regel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeran. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij doodf 100 bij verlies van een duim; f 60 bij verlies van een wijsvinger; f 15 bij verlies van eiken anderen vinger. De verzekering wordt gewaarborgd door de N.Holl.Algem.Verz. bank Schiedam Bnltenlandseh Nieuws, DE VEILIGHEID. In verband met de Rijksdagdebatten over de buitenlandsche politiek, welke gister zijn ge sloten, waren communistische en Völkische mo ties van wantrouwen ingediend. En.werd echter ook een motie van vertrouwen der regeerings- partijen ingediend, waarin de buitenlandsche politiek der regeering wordt goedgekeurd. Na afloop van het debat over het veiligheids- verdrag sprak de Rijksdag zijn vertrouwen in de regeering uit met 235 tegen 158 stemmen. Bij deze stemming hebben de sociaal-demo craten, communisten en Völkischen tegen de motie gestemd. De economische vereeniging onthield zich van stemmen. ENGELAND. Een verklaring van Baldwin. De Premier deelde gister in het Lagerhuis het besluit der regeering mede ten aanzien van het marineprogramma. Hij zeide „Wij hebben het met het oog op de vreedzame vooruitzichten der wereld en de afwezigheid van eenig vloot- antagonisme tusschen de groote mogendheden mogelijk gevonden ift zeer ruime mate de voor steden tot nieuwen aanboew te wijzigen, welke twee jaren geleden, werden ingediend. Wij ver trouwen, dat aan de eischen tot vervanging kan worden voldaan, wanneer 2 kruisers worden ge bouw in October van dit jaar en nog 2 in Februari van het volgende jaar, en door den jaarlijkschen aanbouw van 3 kruisers vervolgens gedurenden den normalen levensduur van het huidige par lement. Ook hebben wij besloten dat de aanbouw van 9 torpedojagers en 6 onder zeeërs met een zeker aantal hulp-vaartuigen noodig zal zijn aan hét begin van het financieele jaar 1926!27 en evenzeer jaarlijks zal worden voortgezet gedurende den normalen levensduur van het huidige parlement. Voor zoover het dit jaar betreft, verwezenlijkt de admiraliteit nog besparing tot een bedrag van 527,000 pond, die waarschijnlijk nog zullen toenemen. Henderson deelde mede, dat de officieele oppositie der Labour partij a.s. Dinsdag haar meening kenbaar zou maken over de verklaring van den Premier. Commandant Kenworthy, liberaal, vroeg, of dit programma was opgemaakt, zonder dat er rekening mede was gehouden, wat voor schepen in het buitenland werden gebouwd De Premier antwoordde, dat dit geheel een vervangings-programma was. DE ENGELSCHE MIJNINDUSTRIE. Het stak ingsbeveluitgevaardigd Het bestuur der Engelsche mijnwerkersfede ratie heeft besloten aan de mijnwerkers bevel te geven het werk te staken op 31 Juli. Deze resolutie van het bestuur zegt Er zal een regeling worden getroffen voor het mini mum van arbeiders clat noodig is om de veilig heid der mijnen te verzekeren en cle paarden t.e onderhouden,. De vier officieele mijnwerkers federaties zullen voorstellen betreffende den in ternationalen toestand inzake de kolenvoorraden aan de mijnwerkersinternationale voorleggen te Parijs op 28 Juli. 48) Maar toen de avond ten einde liep, verlieten, hem vrede en gelukzaligheid en groote droefenis en doodsangst beklemden hem, zooals vele mar telaren overkwam, opdat zij meer aan hun godde- lijken Meester gelijk zouden worden. De morgen schemering bracht nieuwen troost. Pater Travers die in Walter's cel de heilige Mis las, waarbij Artur Leslie diende, reikte zijn vriend de heilige Teerspijze toe. In deze oogenblikken keerde de vrede in het hart van den martelaar terug en Walter was weer vervuld van hemelsche vreugde. „Artur," zeide hij, „je moet mijn kamerbe- diende zijn en mij feestelijk kleeden. Je ziet toch dat mijn arme handen hun dienst weigeren. Opgetooid moet ik toch op mijn bruiloftsdag zijn Eindelijk was het bepaalde uur gekomen en de cipier verscheen om Walter te halen. Vroolijk stond hij op, de boeien werden hem afgenomen en dan schreed hij, begeleid door Bail en Artur, naar buiten. In 't voorbijgaan drukte hij den gevangenisbewaarder eenige goudstukken in de hand. Buiten de gevangenis stond een kar ge reed, die Walter naar Tyborne zou voeren ook een medeveroordeelde wachtte hem. Het, was een lid van een beruchte inbrekersbende. Met vertwijfelende blikken staarde hij om zich heen, als trachtte hij nu nog een uitweg te zoeken en IN MAROKKO. Naar uit Rome bericht wordt, werden door de troepér, van Abdel Krim opnieuw heftige aan vallen ondernomen tusschen Fez en Tanger. Volgens een bericht uit Madrid is een officieele afgezant van Primo de Rivera naar Abdel Krim gezonden, met een schrijven, waarin hem ver zocht wordt, mededeelingen te doen aangaande evcntueele opening van vredesonderhandelingen. Naar uit Tanger bericht wordt, werden in Casa blanca 20 Fransche tanks aan land gebracht. HET VATICAAN EN TJSECHO SLOWAKIJE. Dr. Nosk, voorzitter van de Katholieke vereeniging der stad Praag, heeft namens de Katholieken der Tsjechische hoofdstad, aan. den Pauselijken staatssecretaris, kardinaal Gasparri, en aan den apostolischen nuntius, mgr. Marmaggj een telegram van hulde gezonden. Het manifest geeft uiting aan de onwankel bare trouw der Katholieken aan de „ééne, heilige, katholieke en apostolische Kerk,, en haar zichtbaar opperhoofd, den Paus van Rome." KOERDISTAN. De Matin" publiceert een bericht via Londen uit Athene volgens hetwelk een nieuwe Koerden- opstand zou zijn uitgebroken iU het district Hantanian. Belangrijke militaire strijdkrachten zijn der waarts gezonden. Volgens een nader draadloos bericht heb ben Turksche troepen het gebied van Ghemdinan, nabij de Mosoelgrcns, bezet. De Koerdische opstandelingen zijn in|Mesopotamië gevlucht. IN CHINA. Roovers hebben den Amerikaanschen majoor Palmer aangevallen en vermoord, die een ranch heeft 'gesticht in Noord-Mandsjoerije in -het belang der vluchtelingen uit de hongersnood- districten. Bij diezelfde gelegenheid is de oog arts Howart van het Rockefèllerinstitnut te Peking gevangen genomen. De andere buiten landers van de ranch zijn ontsnapt. ALLERLEI. Uit Londen Het Lagerhuis heeft gisteren avond de nieuwe pensioenwet (die ook pensioen voor weduwen en weezen invoert) in derde lezing aangenomen. Uit Parijs Maandag zullen de besprekin gen der Engelsche en Fransche deskundigen over de regeling der Fransche schuld aan En geland te Londen aanvangen. Uit München. De instructie over het doode- lijke ongeluk van Poehper heeft uitgewezen, dat er hoogstens sprake zijn kan van nalatigheid, doch geenszins van opzettelijken moord. De instructie is vervolgens gesloten. Uit Berüjh. De afzetcrisis in den mijnbouw van het Roergebied wordt gekenmerkt door het feit, dat vaklieden de aanwezige voorraden op 10 millioen ton schatten ter waarde van 160 millioen Rijksmark. Er dreigt een staking uit te breken in dé textielindustrie van Yorkshire wegens hét voor stel eener loonsverlaging van 5pCt.Fr zijn 200.000 arbeiders bij betrokken. Uit Cairo. Het hof van cassatie heeft het beroep der moordenaars van den Sirdar verwor pen. aan z'n straf te ontkomen. Met moeite gelukte het den gerechtsdienaren hem op. de kar vast te binden. Dan kwam de beurt aan Walter. Hij trad naar voren; maakte het tecken des kruises en knielde een oogenblik in gebed neer. Daarna trachtte hij allen dwang zooveel moge lijk te voorkomen besteeg zonder hulp de kar en ging volvreugde op het stroo zitten als gold het een zegetocht. Vele katholieken die toegang tot de binnenplaats van de gevangenis verkregen hadden, weenden bitter. Waarom weent gij om mij," riep Walter hun toe, „ik die vroolijk van harte, ben op dezen gelukzaligen dag Ook Walter werd met touwen vastgebonden, maar zijn, verminkte handen, liet men toch vrij. „Waarlijk," fluisterde de cipier van de gevan genis een collega in 't oor, „deze man sterft voor een goede zaak." De deur werd geopend en de kar, omgeven door een sterk gewapend geleide, bevond zich tusschen een groote volksmenigte. Walter richtte zich overeind en de menschen zegenend, riep hijhun toe „God beware en zegene u en make u tot goede katholieken Hoe meer de kar zich van den kerker veiwij- dèrde, des te grooter werd de volksmenigte. In de huizen waarlangs'de stoet zich voortbewoog werden de vensters geopend en de bewoners ervan stonden dien man na te staren, zoo vol doodsverachting en velen weenden van ontroe ring. Aan het open venster van een groot huis had zich een opvallende groep geschaard. Daar knielden de Fransche gezant en zijne gemalin BiimenSftndL De Kabinetscrisis. Ook de Club van Anti-Revolutionnaire Kamer leden heeft gisteravond, in het gebouw der Twee de Kamer een vergadering houden ter nadere bespreking van het ontwerp-rcgecringsprogram. Volgens de „Residentiebode" zou het vast staan, dat de departementen van oorlog en vari Marine worden samengevoegd. Als leider van dit departement zou een katholiek zijn aange zocht. Provinciale Staten van Overijsel. In cle zitting van Woensdag is besloten, J. M. baron van Voorst tot Voorst, oud-lid van Gedcp. Staten een pensioen van 2400 te verleenen. Diplomatie. De Koningin heeft gistermiddag ten Konink lijken paleize in, Den Haag ontvangen om 3 uur dr. Luis Guimaraes, ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Brazilië bij Hr. Ms. Hof en tevens ter overhandiging van den terug- roepingsbricf van zijn voorganger om 4 uur den heer Ernesten Galvanaaskas, ter overhandiging van zijn geloofsbrief als buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister van Lithauen bij Hr. Ms. Hof. De beide nieuwe optredende diplomaten wer den op dc gewone ceremonieele wijze door den kamerheer-ceremoniemeester, baron vahHarden- broek van, Lookhorst, naar het paleis geleid en vandaar weer naar hun woning of hotel gebracht. 11. K. Werkliedenverbond. Te Utrecht kwam Woensdag het R.K. Werk liedenverbond in verbondsvergadering bijeen, onder leiding van den voorzitter, den heer A. C. de Bruyn. Het verbond bestaat nu een half jaar en heeft reeds een positie in cle rij der Neder!sociale organisaties ingenomen. Het heeft in verschil lende kringen Volle belangstelling getrokken. Commissie Onderwijszaken. De ingestelde bijzondere commissie Voor 'georganiseerd overleg in onderwijszaken, welke den minister van advies moet dienen terzake van datgene, wat verband houdt met den rechts toestand van den onderwijzer bestaat uit een voorzitter, door den min, van Onderwijs tot wederopzegging aangewezen en twee leden, door Vereenigingen voor 2 jaar aangewezen, bijgestaan door een secretaris, door den min. van Onderwijs tot wederopzegging aangewezen. De bewuste Vereenigingen zijn de Bond van Nederlandsche Onderwijzers het Nederlandsch Onderwijzers- Genootschap de Vereeniging van Hoofden van Scholen in Nederland de Unie van Christelij ke Onderwijzers en Ondeiwijzeressen in Neder land de Vereeniging van Christelijke Onder wijzers en Onderwijzeressen in Nederland en de Overzeesche Bezittingen de Federatie van algemeene Diocesane vereenigingen van R.-K. bijzondere onderwijzers in Nederland, en de Canisiusfederatie. De melk een eent duurder. De Zuid-Hollandsché melkoorlog, die vanwege de R. K. melkveehouders met ingang van giste ren was aangekondigd, zal van weinig beteeke- en tusschen hen in, Rose Ford en, cle hertogin van Bertram, die haar jongste kind in den arm hield, terwijl zij het oudste tegen zich aandrukte. Geen woord werd er tusschen Walter en hen gewisseld. Toen de hand vair den belijder en martelaar zich zegenend ophief, bogen allen vol eerbied het hoofd. Het gevoel van de menigte, die in den beginne medelijden met den ter dood veroordeelde ge toond had, ging over in een andere stemming. Hier en daar klonken spottende uitroepen op, men hoonde hem en schold hem uit tegelijk met zijn mede-slachtoffer en het gepeupel begon met straatvuib naar hen te gooien. Walter's gezel uitte een stroom van verwenschingen, vloekte en tierde en trachtte zich aan zijn koorden te ont wringen. Het volk vermaakte zich over de vcr- geefsche pogingen van den ongelukkige en sarde hoe langer hoe harder. Een regen van stof en zand viel op de veroordeelden neer, een woeste ling trad tot dicht naast de kar, spuwde Walter in het gezicht en hoonde „Daar heb je wijwater, paap Deze beschimping verwekte dermate de woeae op van Walter's gezel, dal hij met de uiterste krachtsinspanning zijn boeien verbrak en het vuil van Walter's voorhoofd afwischte. Deze staarde hem dankbaar aan- „Dank mijn vriend, voor uw liefdedienst. „Het is sehande u zoo te behandelen," barstte de mede veroordeelde los. ,,U heeft geen misdaad begaan, maar u weigert alleen van godsdienst te veranderen. Ik heb eerbied voor uw moed. Nu, spoedig is het met ons gedaan, en dan nis blijken te zijn, daar, naar het zich laat aan zien, de Zuid-Hollandsche Bond van melkvee houders met den Zuid-Hollandschen melkhandel tot overeenstemming zal komen. Kachtens deze overeenkomst wordt 1 Augustus a.s. de melkprijs met 1 cent verhoogd, en bij aanhouding van de droogte en warm weer, in het begin van Augustus andermaal. Een eventueele melkoorlog zal vrij zeker beperkt blijven tot Leiden, aangezien in het overige deel der provincie de organisatie van R.K. melkveehouders van geen beteekenis kan worden geacht. Een gewezen notaris voor de rechtbank. Gister heeft voor cle Utreehtsche- rechtbank terechtgestaan IL A. B., voorheen notaris te Utrecht beklaagd van verduistering. Volgens de dagvaarding werden hem ten laste gelegd twee misdrijven, een zoogenaamd voortgezet misdrijf van verduistering van gelds waardige papieren, en een tweede afzonderlijk misdrijf, nl. dat hij zich een bedrag van f 35.000 wederrechtelijk heeft toegeëigend. Het voortge zette misdrijf houdt in, dat bekl. om een bedrag van 6000 te kunnen verkrijgen bij een bank, uit verschillende onder zijn berusting zijnde dos siers geldswaardige stukken heeft genomen, op vertoon waarvan hem het gewenschte bedrag werd overhandigd dit misdrijf betreft het ver duisteren van geldswaardige stukken, die hij als executeur-Testamentair of in bewaring of ter bereddering onder zich had. Het tweede ten laste gelegde misdrijf betreft een bedrag van 35.000, dat hij zou verduisterd hebben. Dit bedrag is afkomstig uit een, verkoop van roerende en onroerende goederen, behoorende tot de nalatenschap van de wed. Daems, welk geld gedaagde als executcur-testementair onder zich had. Eisch 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf met vermindering van de preventieve hechtenis. Uitspraak 30 Juli. Kindermoord. De 25-jarige J. de W. te Groningen, heeft den oden Mei zijn kind van drie maanden door ver stikking om het leven gebracht. Bekl. zeide in dronkenschap gehandeld te hebben. Wat hij verdiende verdronk hij. Tegen hem werd 3 jaar gevangenisstraf ge- eischt. De rechtbank te Groningen heeft beklaagde gister tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De warmste-dag. Er is een record geslagen. Woensdag was de temperatuur hier ter stede 34.6 gr. C. of 94.30 F., de hoogste temperatuur welke hier ooit is waargenomen 10 Augustus 1921 was de temperatuur 34.2 gr. C. (93.60 F.) Zwitsersehe Nationale Bank. Naar de „Baselcr Nationale ZeitüUg uit Bern verneemt, is de Zwitsersehe Nationale Bank tengevolge van de aanhoudende vaste stemming van den Zwitserschen, franc, voornemens, bin nenkort over te gaan tot wederinvoering van cle goudcirculatie. Zij zal in, de komende wflun weer groote hoeveelheden gouden munten in hef ver keer brengen en wel vcorloopig op deze wijze, dat de staatsambtenaren einde Juli hun salaris in goud uitbetaald zullen krijgen. gaat u naar den hemel en ik naar de hel. Walter, die zijn makker met ernstigen blik aankeek, vroeg „Hoe heet gij, vriend „Ralph Woodhine," antwoordde de aange sprokene met ruwe stem. „Zijt gij katholiek „Heel mijn leven heb ik geen ander dan den duivel gediend. Mijn vader en mocder waren beiden katholiek, maar toen Elisabeth aan de regeering kwam, veranderde vader van gods dienst Daardoor brak hij 't hart mijner moeder en zij stierf van smart en kommer, toen zij /no- dat hij mij als Anglicaan wilde opvoeden." „Wat leerde hij u dan "Wel niets Wat zou hij mij lecren De god dien hij diende was de mammon. Hij werd rijk en het mij een vermogen achter. Hij heeft ge leefd om te zien hoever het met mij gekomen is." En Ralph lachte ruw. „Ralph," antwoordde Walter, „te zamen gaan wij in den dood, laat ons ook samen naar den Hemel gaan „Is u van, zinnen Iieb ik u niet gezegd dat ik den duivel gediend heb en dat ik nu voor mijn misdaden gehangen wordt naar verdienste." „In het leven hebt gij den duivel gediend en dat is genoeg geweest. Dien he m niet dn den dood. Gij hebt een moeder die in den Hemel voor je bidt. Ook ik. Zie, beiden zien op ons neer vanaf hun hooge gelukzaligheid. Nog een andere Moeder bidt voor ons, voor jou ook Ralph. Heilige Maria. Moeder Gods- bid voor ons zon daars nu en in het uur van onzen dood." Wordt vervolgd NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1