DAGBLAD WOOR SCHIEDAM EU OMSTREKEN* FEUILLETON. Verborgen Heldenmoed. 48alc Jaargang, Dinsdag 28 juli 1925. Nd. 14312 Bureau: KOEMARKT 4. Telefoon Intereommunaai 85 Postbus: 39. ^«^jkgr «a A d v e r t e n t i n j 1—5,,regela 1.75 elke regel daarboven 35 c.ni t™.! AbouBementen per 3 maanden f 2.70, per week 20 cent, franco per plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 et nar r»o*l' post /3— per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer Speciale conditiën voor herhaaldelijk r.dverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. kwartaal, met Officieel Kerkbericht 10 ets, Gratis-Ongevallenverzekering 1500 bij levenslange geheele invaliditeiti 208 bij verlies van een hand, voet of oog i 200 bjj dood f 200 bü verlies van een De H. K. Middelbare Handels- Avondschool. Dezer dagen werd de officieele sluiting bekend gemaakt van den cursus 19241925 aan boven genoemde school zes der zeven leerlingen be haalden bij het eindexamen het Handelsdiploma; het resultaat van het onderwijs stemde totgroote tevredenheid. Toch is er bij dat alles iets, wat reden geel't tot niet geheel tevreden zijn n.l. het grooie getalverschil tusschen Roomsche meisjes en jongens, die in den handel zijn en tusschen dege nen, die aan deze school onderwijs volgen. Het aantal wat een niet-katholieke avondschool bezoekt is maar gering, er zijn er beduidend meer, die geen handelsonderwijs krijgen dit wordt verzuimd om velerlei redenen, die er niet door kunnen. Men meent maar al te veel, dat goed lageronderwijs en het doormaken van een zeven de leerjaar een vasten grondslag geeft, om met aanvulling van een enkele privaatles, binnen afzienbaren tijd een goede positie te krijgen. Anderen vinden het heel erg, dat hun jongen of meisje, na een heelen dag verblijf op een be dompt kantoor, dan 's avonds nog eens naar school moet, zoo wordt het levensprogram te overladen. Tegen deze en andere schijnredenen staaf de ervaring uit de praktijk. Het kantoor zelf biedt in de meeste gevallen weinig zekerheid omtrent Verkrijgen van een vaste posiLie, d.w.z. een, waar in de toekomst een gezm van bestaan kan. Honderden jongelui wisselen vijf of meermalen van kantoor, meerderen zijn veelal in 2 jaar op drie kantoren, zwevend tusschen loopjongen en klerk velen zijn somtijds een paar jaar in een zaak, waar zij weinig of niets leeren en dat op een leeftijd, die volstrekt niet doet verwachten, dat zij uit zich zelf inzien dat er iedere week en iedere maand en geheel het jaar moet gebouwd worden aan de toekomst. Als nu die toekomst niet mag afhangen Van een zeer twijfelachtige kantooro»twikkeling, dan moet ze afhangen van de bekwaamheid op de van het Handelsonderwijs opgedaan lessen daardoor alleen zal het mogelijk zijn, dat jonge lui eenmaal een plaats kunnen bekleeden als correspondent, boekhouder of afdeelingchef enz. die een bestaan waarborgen. Hoeveel jongens cn meisjes sukkelen de eerste jaren voort als halve krachten, h„lf gewaar deerd, half ook betaald komt dan de tijd dat hun groeiende levenskracht doet verlangen een heele mensch te zijn, dan wordt beproefd met ongewone inspanning hier of daar zoo spoedig mogelijk een of ander diploma te halen meestal lukt dat niet, omdat in de jeugdjaren de beste krachten en de beste tijd onbenut bleven, er was geen grondslag, geen geleidelijke ontwikkeling, want men achtte, onmiddellijk na den schooltijd het Handelsonderwijs zonder reden niet noodig. Ouders en opvoeders mogen daarover wel eens ter dege nadenken en middelen beramen om hun kinderen verstandig te overtuigen van de noodzakelijkheid om Handelsonderwijs te volgen, ook omdat er voor Roomsche jongens en meisjes, zoo ruim gelegenheid is op de R.R. Middelbare Handelsavondschool, en daar alleen. Hoe goed en hoe noodig het Patronaat ook is, toch heeft men daarbij te weten, dat sedert de bezuiniging op Onderwijs, de Patronaten helaas niet rncci kunnen doen wat zij vroeger wel gaven en daar om juist is deze Handelsavondschool voor iedere Patronaatscommissie een zeer welkom instituut voor hun beschermelingen. Daar kan worden aangevuld, wat zij zelf niet meer kunnen be vorderen als vroeger n.l. de maatschappelijke opvoeding en wij beschouwen het lid zijn van een Patronaat werkelijk als een bijzondere aanbeve ling om op onzen cursus te Worden toegelaten. Zou het niet op den weg liggen van de Com missie voor de R.K. Jeugdorganisatie om de Patronaatsbesturen in dien geest te adviseeren en in die richting werkzaam te zijn Zou het niet aanbevelenswaardig zijn, dat door de Hoofden onzer Roomsche scholen voor meisjes en jongens eens op het bestaan en het nut van de R.K. Middelbare Handelsavondschool werd gewezen Het zevende leerjaar, dat gaat verdwijnen wordt terug, gevonden in de voorbereidende klas der Handelsavondschool en dat maakt den ovei- gang naar het Handelsonderwijs zeer geleidelijk. W ij hopen dan, dat aan heengaande leerlin gen der scholen, worde geadviseerd volg de les sen op de R.K. Middelbare Handelsavondschool en laat U inschrijven vóór September aan de Pastorie op den Singel of op 2 September 's avonds aan de Openbare School Achtersingel bij den Rotterdamschen Dijk. B' Buitenlands»!! Nieuws. DE VEILIGHEID. Volgens den ,,Lokal Anzeiger" komen drie mogelijkheden voor de voortzetting der garantie- pactonderhandelmgen in aanmerking. Ten eerste een bijeenkomst van rechtsge leerde gedelegeerden der verschillende regee ringen, ten tweede: een bijeenkomst der ministers van Buitenlandsche Zaken der betrokken staten, ten derde een groote conferentie, waarop de regeeringen door verschillende ministers vertegenwoordigd zouden zijn, zooals verleden jaar te Londen het geval was. Het blad meent te weten, dat Briand het liefst een bijeenkomst der ministers van Buiten landsche Zaken zou zien, terwijl de regeering te Londen de voorkeur zou geven aan een con ferentie op een breedere basis. Voorloopig moet men echter eerst het ant woord van Briand op de Duitsche nota afwach ten. Daarbij zal artikel 16 van het Volken bondspact een voorname rol spelen. Duitsch- land blijft op het standpunt slaan, dat het zon der beperking van artikel 16 niet kan toetreden. Alleen de Volkenbond zelf kan dit artikel wijzi gen, zóó dat het met den Duitschen Loestand rekening houdt en het is daarom zeer goed mogelijk, dat de kwestie der toetreding van Duitschland tot den Volkenbond uitgesteld wordt lot in beptember aanstaande, opdat eerst de Volkenbondsvergadering artikel lö kan bespreken. Naar aanleiding van de uit Londen aan Lord Creve gezonden instructies zegt de „Malin", dat de Engelsche opvatting omtrent de reserve® van Biiand op de Duitsche nota niet noemens waard van de Fransehe verschilt. van Essen maakt eveneens groote vorderingen. Men neemt aan, dat de laatste Fransehe troepen hedennacht Essen zullen verlaten. RUSLAND. Berichten uit Odessa zeggen, dat de contra- revolutionnaire beweging in Zuid-Rusland in de streek van Elisabethgrad een grooten omvang heeft aangenomen. De tegen-revolutionnairen hebben Elisabethgrad bezet. De algemeene mo bilisatie werd bevolen. De 6poorweglijn naar Odessa is onderbroken. STAKING IN HET SAARGEB1ED. Gisterochtend is in het Saargebied een groote mijnwerkersstaking ^begonnen. Men rekent dat 74Ö00 mijnwerkers aan deze staking deelnemen. Ook de metaalbewerkers op de mijnbedrijven sloten zich bij de staking aan, zoodat de geheele Saarindustrie volkomen stil ligt. Het conflict spruit voort uit de afwijzing van looneischen. ENGELAND. De secretaris van den Britschen Bond van Spoorwegpersoneel heeft aangekondigd dat bij een eventueele aigemeene mijnstaking het spoor wegpersoneel solidair zal zijn. Cook deelde verder mede „Er is op het oogen- blik geen zoodanige verandering in den toe stand ingetreden, die wat ons betreft, hoop zou kunnen geven." Deze verklaring behoeft evenwel niet zoo letterlijk te worden opgevat, daar niemand weet, welke pijlen de regeering nog op haar boog heeft, om de mijnindustrie over haar huidige moeilijkheden heen te helpen. Heden zou Bald win een conferentie met de vertegenwoordigers der mijneigenaars hebben. Mocht de op Woensdag a.s. vastgestelde con ferentie tusschen mijnwerkers en mijneigenaars niet tot een resultaat leiden, dan zal Baldwin aèlf actief in de crisis ingrijpen en een eigen voorstel, gebaseerd op het rapport der enquête commissie, aan de bij het conflict betrokken partijen ter aanneming voorleggen. ENGELAND EN EGYPTE. De „Daily Express" meldt dat het Brilsche Kabinet belangrijke besluiten genomen heeft betreffende de Verdediging van Suez. Het Kabi net aanvaardde de conclusies van het rapport der Rijks-Verdedigingscommissie betreffende de militaire politiek van Groot-Brittannië in Egypte Dit rapport adviseert tot het handhaven van voldoende Britsche troepen aan den oever van bet kanaal. De Britsche strijdkrachten welke zich momenteel in Cairo bevinden, zullen niet verminderd worden, ten einde het kanaal te beschermen tegen eventueel uit het binnenland komende aanvallen. 51) XXIII. Na Walter's marteldood gelukte het Arthur Leslie spoedig, de brieven die Walter in de ge vangenis had geschreven aan de adressen te be zorgen. De meeste waren naar dictaat van Wal ter door Artur zelf geschreven, maar de onder- teekening van de sidderende, machtelooze hand van den martelaar had voor de ontvangers een bijzondere waarde. Drie brieven had hij Artur laten schrijven een aan pater Mordaunt, een aan lord Thoresby en een aan Mary en Blanche. In deze brieven verwittigde Walter hen van zijn aanstaanden dood en prees God, Hem dan kend dat Hij hem tot het martelaarschap ge roepen had. Verder bedankte hij ook hen voor de liefde en goedheid die hij ten allen tijde van hun kant genoten had. Tenslotte vroeg hij om een gebed, en bemoedigde hen voor lijden en tegen spoed. De vierde brief was met groote inspan ning en met veel tusschepoozen door hem zelf geschreven aan de gravin, van Beauville, maar Isabel kon den brief van haar doodep broeder niet. meer lezen. Wekenlang had zij tusschen leven en dood gezweefd, maar op den dag dat Walter ter dood veroordeeld was, had de koorts ONTRUIMING VAN DE ROER. De Duitsche bladen, die herhaaldelijk in twijfel hadden getrokken, of de -Fransehe regeering bereid was, tegelijk met het Roergebied ook Dusseldorp en Duisburg te ontruimen, consta- teeren thans met groote tevredenheid, dat men ook met de ontruiming van Dus®eldorp begon nen is. Het grootste gedeelte van liet te Dussel- doip gestationneerde artillerie-regiment is reeds gistermorgen afgemarcheerd. De ontruiming haar verlaten en een algc-heclc lichamelijke ver zwakking was ingetreden. Gesproken had zij m, dezen tijd niet, en haar toestand wisselde af tusschen krankzinnigheid en gevoelloosheid. Nu kreeg zij haar krachten terug en Rachel, dose en Constance, die bij haar waakten wacht ten angstig het oogenblik af waarop de terug gekeerde kracht het bewustzijn cn het bewustzijn de herinnering zouden opwekken. Maar Isabel, die tot een nieuw leven ontwaakte, ontwaakte met tot, het Verstandelijk leven. Wanneer zij spiak, praatte zij slechts over haar kinderjaren en zij verheugde zich over iedere kleinigheid als een kind. Het verleden scheen zij geheel ver grim te hebben. De geneesheer was van mee- m'ig dat haar verstand eerst kort voor haar doo terugkeeron zou, dat zij waarschijnlijk nog vele jaren te leven had. Constance besloot nu niet langer meer te weife len en het kruis van Christus op de schouders te nemen. Zij liet zich in de kapel van den rranschen gezant slechts hare trouwe Rose als getuige aan haar zijde in den schootder Katholieke Kerk opnemen. Bij' haar terugkeer deelde zij het gebeurde aan haar echtgenoot mede Daèr kon de hertog met zijn verstand niet bij. Het was voor hem een onbegrijpelijk ding, dat zijn jonge, geliefde vrouw, omgeven door alles wat het leven aan genoegens bie den kon, zich om wille van den godsdienst van alles Wenschte te onthouden. Had zij, katholiek IN MAROKKO. Naar aanleiding van liet bericht, dat de ,i I imes" ontving van zijn correspondent te Tan- ger, over z.g. vredesvoorstellen van Abd-el-Krim, deelt men aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Parijs mede, dat men er geen enkele bevestiging van heeft, dat Abd-el-Krim zou geantwoord hebben op de FranschSpaansche peilingen in zake de vredesvoorstellen. Het onderhoud, dat maarschalk Pëtain met Primo de Rivera zal hebben, is op heden be paald. pe correspondent van de „Ternps" te Fez wiJst er op, dat de Riffs, die 17 Juli nogvoorde opgevoed, haar geloof trots alle stormen behou den, dan had hij zich zulk een standvastigheid kunnen begrijpen. Maar een geloof aannemen dat °P bevel der koningin uitgeroeid moest worden m zoo iets kon hij zich niet indenken. De hertog bracht alles te berde wat maar mogelijk was om zlJh gemalin te overreden, haar oud geloof te houden, sprak haar Over den rijkdom, de eer, het aanzien, somde een aantal voordeelen op, waarvan zij binnenkort weer zouden genieten, maar Constance antwoordde hem altijd met de woorden van den heiligen Philippus Nerius dan verder Zulks bracht den hertog geheel in verwarring en weenend zeidc hij haar dat het niet in zijn macht stond haar voor de veroordeeling yan de koningin te beschermen. Constance wist het wel. Zij wist ook, zooals iedere Engelsche vrouw het wist, dat haar schoonheid, haar echtelijke trouw en haar vrij z'jh van de geringste smet van ergernis niet tot haar voordeel strekte bij Elisabeth. Het koninklijke vonnis over de hertogin luid de verbanning uit het huis van haar echtgenoot. Slechtg een kleine som gelds zou haar bij ter mijnen uitbetaald worden om in haar behoeften te voorzien. Van haar kinderen moest zij ge scheiden worden en onder geen voorwaarde werd haar toegestaan deze ooit weer te zien. De koningin beval dat barones Fortexno, een oude dame, aan de familie Bertram verwant en een vurig Anglicaansche, de opvoeding van de poorten van Taza stonden, thans ruim 30 K.M. van die stad verwijderd zijn. IN CHINA. Na een duur van acht weken, is de werkstaking te Sjanghai nog altijd onbeslist en de toestand dan ook verre van bevredigend. TalrijkeChi- neesche arbeiders zijn in kleine zaken, als druk kerijen, aan het werk en de plaatselijke bladen verschijnen weder, maar bet werk ligt nog altijd stil in de Britsche en Japansche textielonder nemingen, de electrische centrale en de havens. De houding van den plaatselijken bevelhebber Fsang-Sji-Lih is plotseling verslapt. Overeen komstig zijn herhaalde waarschuwingen liet hij verleden Donderdag het hoofdkwartier van den Chineesehen zeeiiedenbond en twee andere Vakvereenigingen sluiten en een twaalftal ver tegenwoordigers arresteeren. Daarop dreigde de zeeiiedenbond ook^le zeelieden van de Chi- neesche schepen te zullen terugtrekken, tenzij bet hoofdkwartier weder zou worden vrijgegeven, voor welke bedreiging Tsang-Sji-Lih zwichtte. De positie is moeilijk, omdat de centrale re geering te Peking openlijk de stakingsbeweging steunt. ALLERLEI. Uit New-York Daar de bemiddelingspogin gen gefaald hebben, is het waarschijnlijk dat de Amerikaanscbe mijnwerkers 1 September a.s. in staking zullen gaan. Uit Straatsburg Een bijeenkomst te Neudorff door de socialistische partij georgani seerd, werd door een zestigtal met ploertendoo- ders gewapende communisten overvallen. Er werd gedurende 25 minuten hevig gevochten aan weerszijden vielen verscheidene gewonden. Uit Washington Te Granada in Nicaragua Zijn de huizen van drie Arnerikaansche missio narissen overvallen cn de levens dezer lieden bedreigd.De huizen werden met steenen bestookt, naar de missionarissen werden bommen gewor pen. De toestand schijnt ernstig te zijn. Uit Melbourne De zeeiiedenstaking breidt zich nog gedurig uit. Er liggen thans 70 schepen stil in Australische havens, waarvan 46 te Sydney en 22 Le Melbourne. Duizenden zeelieden en andere arbeiders zijn werkloos, terwijl vele industrieën de gevolgen der staking beginnen te voelen. Uit Parijs De financieele experts van Frankrijk zijn gister naar Londen vertrokken om de onderhandelingen met het Engelsche departement van Financiën betreffende de rege ling der oorlogsschulden voort te zetten. Uit Berlijn Emil Eichhom, commu nistisch lid van den Rijksdag, is gisteren in een Berlijnsch ziekenhuis overleden 61 jaar oud. Eichhorn was tijdens de revolutiedagen een der meest bekende persoonlijkheden van Ber lijn. Hij was namelijk door de onafhankelijke sociaal-democratische partij, waarvan hij lid was, op 9 November 1918 tot hoofdcommissaris van politie van Berlijn aangewezen. Drie maan den heeft hij deze functie bekleed om ten slotte te vluchten toen de regeeringstroepen het hoofd bureau van politie, waarin zich de communisten verschanst hadden, bestormden. Uit Riga Naar uit Moskou wordt gemeld, worden herhaaldelijk door Chineesche bandieten de Siberische goudvelden, voornamelijk in de Amoer-provincie, onveilig gemaakt, waarbij in enkele gevallen zelfs regeeringsdepóts werden geplunderd, terwijl dt bevolking werd geterro riseerd. Er zijn troepen uitgerukt om de bandie ten over de grens te zetten. kinderen op zich zou nemen. Over dru dagen moest de hertogin, afscheid nemen. Zóó voor zichtig bereidde de arme moeder het scheiden voor, dat de kleinen slechts even onder den indruk waren en meenden hun moeder spoedig weer te zullen zien. Met allen kinderlijken ernst beloofde Mary dat zij baarjongste broertje iederen avond het Ave Maria zou laten bidden, en dat moeder hem als een Hinken, godvruchti- gen jongen weer zou zien. Het uur van scheiden sloeg. Barones Fortexno verscheen, koel en terughoudend, om de kinde ren mede te nemen. Toen Constance haar eenige raadgevingen over haar lievelingen wilde geven, raadgevingen zoo als alleen een moeder ze geven kan, werd zij met harde woorden afgewezen. „Vergeef mij, gravin, de moeder die haar kin deren verlaat, kan op mijn deelneming niet. rekenen", klonk het koel. Constance wendde zich af om haar kinderen voor den Ratsten keer te omarmen. Haar kleine lieve Mary, juist zes jaren oud en haar kleine Harry met zijn groote sterhelle oogen, steeds kinderlijk en blij, hingen aan haar hals, bedekten haar gelaat met kussen en snikten in hun groote ki'ndersmart. Maar Constance wist dat dit voor bij zou gaan, men zou haar kinderen leeren, hun moeder te vergeten en haar te verachten, die hen met iederen vezel van haar hart liefhad. (Wordt vervolgd) NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1