dat het arbeidscoagres, door het roode Nederl. Vakvei eeïijgingsverboï'.d gewild, de inzet is van den strijd. Welnu, „De waarheid is deze, beweert „Het Volk" dat op verzoek van het bestuur van het N.V. V. de ontwerpen zoowel van ons verkiezings program als van ons strijdprograxn aan dal, bestuur zijn toegezonden, opdat het, zijn weti- sehen daaromtrent zou kunnen kenbaar maken. Een lijstje met voorstellen omtrent wijziging en aanvulling kwam daarop in. Hierop is ge volgd een mondelinge bespreking tusschen de commissie uit het partijbestuur, die de programs voorbereidde en een delegatie uit het bestuur van het N.V.V. Bij die bespreking werd, behou dens een enkel ondergeschikt punt, volledige overeenstemming bereikt. Het resultaat was van dien aard, dat wij in de vakpers, het orgaan van het N.V.V. inbegrepen, slechts met 'grooten lot' van de beide programs del' S.D.A.P., zooals zij telt slotte door ons partijcongres vastgesteld wer den, Kobben zien gewagen." En wat verklaart hiertegenover het N.V.V. in 't zeilde nummer van „Het Volk" „Over het overleg dat heeft plaats gehad om trent, het verkiezings- en strijdprograxn zullen we maar niet veel zeggen. Inderdaad, het is zooals Vliegen heeft, geschreven: „Het N.V.V. is gehoord." Overleg in de gewone beteekenis heett noch bij de opstelling van de program ma's, n°ch bij de vaststelling plaats gehad. We hebben ze even ter inzage toegezonden gekregen. Gelegenheid voor een behoorlijke behandeling was er niet, noch in het erbonds- bestuur, noch met het Partijbestuur. Van „be kokstoven" gesproken „Het Volk" noemt deze voorstelling „legende" maar wie der strijdende partijen, die in haar propaganda beiden niet kiesehkeurig zijn op het stuk der waarheid, verspreidt de grootste legen de Vliegen zal in geen geval den onstuimigen Stenhuis gemakkelijk aan den band krijgen. Deze wil ten koste van alles het congres, dooi de S.D.A.P. geweigerd, doordrijven en schrijft „Wij erkennen natuurlijk het recht van de Partij, om zich aan een dergelijk congres te onttrekken. Vliegen ontkent niet, dat het N.V.V. een eigen congres mag houden. Hij zegt het althans. Het zou ook een ietsje onbescheiden zijn van de Partij, wanneer zij zich op het stand punt plaatste, dat wij daarvoor de toestemming van de partij zouden moeten vragen. Neen, zegt Vliegen, congresseeren moogt gij wel, maar van het vraagstuk van het onderwijs, het militairisme en de volkshuisvesting daarvan blijft gij af, ook wanneer de S.D.A.P. weigert aan zoo'n congres deel te nemen. Wij stonden paf, toen we deze instructies lazen. Practisch komt het standpunt van Vliegen hierop neer, dat de Vakvewegiug deze zaken zelfs niet bespreken mag, tenzij de Par!,ij bereid is tot samenwerking.' Wat Stenhuis dan wil Meer agitatie, sterker opbieden tegen de alles belovende werfkracht van de communisten. „Wij zijn van meening schrijft hij verder dat e. n ononderbroken agitatie en propaganda in het land noodzakelijk zal zijn, om wat S.D.A. P. CU N.V.V. beiden eisc-hen, doorgevoerd te krijgen. Naar de meening van het N.V.V. moet de arbeidersbeweging, ongeacht met welke plan nen de Regeering komt, haar eigen eisehen stel len niet alleen, maar daarvoor een krachtige actie ontwikkelen bovendien." Vliegen zal moeilijk de geesten, die hij beeft opgeroepen en daarna nog geërgerd, kunnen be zweren. Hij heeft trouwens de „agitatie" tegen Colijn reeds ingezet, zij het tot dusver met een belachelijk resultaat. Maar willens of niet willens, de „agitatie" zal worden doorgezet, „ongeacht met welkt plannen de Regeering komt." Ai verklaarde Colijn het program der S.D.A.P. tot egeeringsprogram, toch zou er „agitatie" worden gemaakt, want door agitatie moet onte vredenheid worden gewekt, en van ontevreden heid moeten de roóden het hebben Voor de groot-industrie zal het geraden zijn de kosten van eigen krachtopwekking te laten berekenen, liet best door bemiddeling van een ingenieur, die deze materie geheel beheerscht, om met deze berekening gewapend met de centrale te gaan onderhandelen. Er bestaat dan alle kans, dat de centrale een weg vindt om van he.t officieele tarief, als dit te hoog mocht zijn. af te wijken. De kleinindustrie zal weinig kans hebben bij individueel optreden, omdat voor haar wel zelden van de officieele tarieven zal worden afgeweken Ook wat gas\ betreft, wordt de opmerking gemaakt, dat men dit in vele gevallen op zeer economische wijze zelf kan producceren, zij liet ook dat het generatorgas uit magere kolen een veel lagere calorische waarde heeft dal', licht gas Het wil den samenstellers voorkomen, dat dit punt hij het voeren van actie voor verlaging van gasprijzen met succes naar voren zou kunnen worden gebracht Industrieelen, die niet meer dan zeg 20.000 M3. per jaar verbruiken, zullen natuurlijk niet licht tot eigen gasfabricage overgaan. Zij ver- keeren in dezelfde positie als electriciteits- verbruikers, die niet meer dan ecnige tiendui zenden K.W. uren. per jaar noodig hebben, en zullen door gezamenlijke actie moeten trachten lagere tarieven te verkrijgen. Wat de levering van water voor industrieele doeleinden aangaat, moet in het bijzonder de klacht uit sommige gemeenten vermeld worden, dat voor grootverbruik in het, geheel geen rabat wordt toegestaan, of eerst bij gebruik van een hoeveelheid, die de jaarlijksche behoefte verre te boven gaat. Hierbij dient men echter niet uit het oog te verliezen, dat bij de wateront trekking aan den bodem in sommige strelcer matiging geboden is, en dat het in een dergelijk geval te billijken is, wanneer de gemeente een groot verbruik niet in de hand werkt. Een andere vraag is echter of er geen andere middelen be staan dan een buitensporige opdrijving van het tariet', om een ongewenscht groot waterverbruik tegen te gaan (bijv. algemeene toepassing van watermeters). De commissie bestond uit de heeren L. H. N. Dufour, K. C. Honig Mzn. en Chr. Muller rapporteur). Lcening van 10 millioen. Na een geheime vergadering heeft de gemeen teraad van den Haag gistermiddag z. h. st. beslo ten, tot het aangaan van een 4^2 pCts.leening van 10 millioen gulden. Op voorstel van^ wethouder van der Meulen (die den wethouder van Financiën vervangt) zijn B. en W. gemachtigd den koers van uitgifte te bepa n op 07 1/4 pCt. en van de diensten van een bankinstelling of consortium gebruik te maken. Industrie-tarieven. Het Hoofdbestuur der Nederlandsclie Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft een onderzoek doen instellen naar de tarieven welke hier te lande aan handel en nijverheid worden berekend voor 'electriciteit, gas en water. De aanleiding tot deze opdracht was het vermoeden, dat deze tarieven groote verschillen zouden vorloonen en clat vele gemeenten bij de exploitatie barer bedrijven meer letten op groote winsten voor de gemeentekas, dan op redelijke tarieven voor de gebruikers. Vrijdag is het rapport verschenen, waarin achtereenvolgens on afzonderlijk de onderwerpen electricite.it, gas en water zijn behandeld. In het rapport omtrent de electriciteitsprij zen wordt o.m. het volgende gezegd De leiding van het electriciteitsbedrijf is niet gemakkelijk, vaak werkelijk buitengewoon moei lijk. Gemeentelijke of provinciale politiek staat ook vaak een gezonde commercieel? opvatting in den weg. Evenals in alle bedrijven is ook bier een zeker vertrouw, n tusschen leverancier en afnemer voor de goede ontwikkeling van den afzit zeer gewenscht en het komt ons voor, dat er op dit gebied hier en daar nog veel te ver beteren valt. Slads- en fcewestelflk Nieuws. moesten links gaan staan. Zij die daartoe wel bereid waren, aan den rechterkant. Het gevolg was, dat slechts negen arbeiders bereid ble ken, onder deze voorwaarden aan de „Lobytho" te gaan werken. Gistermorgen te negen uur kwam een der bedrijfsleiders van de Rotterdamsche Droog dokmaatschappij in de werkplaatsen en werd nieuw de cisch gesteld, dat aan de „Loby tho" op de terreinen van ,;Dc Nieuwe Water weg" zou worden gewerkt. Ook thans werd dit geweigerd en het slot was, dat tegen halftwaalf de arbeiders de fabriek verlii ten en in staking gingen. Ongeveer honderd man, meest ouden van dagen, bleven achter. Gistermiddag is in de afdeeling Rotterdam van den Algemeene Ncderko dsche Metaalarbei dersbond met de leden huishoudelijk verga derd. In deze bijeenkomst is de houding van het bestuur goedgekeurd en. werd het besluit om in staking te gaan, bekrachigd. Tevens ging men accoord met de houdjng, door liet bestuur aangenomen ten opzichte van de voorstellen van den metaalbond. P'aatselijk is de toestand vrijwel onveranderd. De katholieke en christelijke organisaties schij nen. bij een wijziging in de tonregeling nog wel voor toenadering vatbaar, maar de modernen die vooral op de overwerkvergunning gebeten zijn, blijken daarom onverzoenlijk. Processie naar Brielle. Gisteren heeft weder de jaarlijksche processie plaats gehad van Roomsch Schiedam naar het martelveld te Brielle. Circa 330 pelgrims hebben zeer tot hun stichting deze bedevaart volbracht. Alle vier de parochies telden haar deelnemers van priesters eli leeken het Frankenland was er onder leiding van zijn Deken en de kapelaans Paulussen en Beune, het Singel met pastoor Janssen en pater van den Broek, de Kerk van het II. Hart met Pastoor Möller en de Havenkerk was er met de paters van der Burg en Wolter- beek, terwijl de processie bovendien begeleid werd door pastoor van den Burg uit Nederhorst den Berg, rector Gremcrs en rector van Pinxteren. Niettegenstaande het weer dezer dagen al zeer ongunstig was, heeft toch blijde zonneschijn de reis begeleid en is het vertrouwen der pelgrims beloond geworden doordat zij van regen en over- matigen wind zijn gevrijwaard gebleven. Moge hieruit een lesje worden getrokken door de velen, die uit vrees voor minder goed weder zijn thuis gebleven. Want dit was het eeliige tekort aan de- zo pelgrimage, dat het aantal deelnemers veel grooter had kun'nen en moeten zijn. Zooals immer werd de Hoogmis gecelebreerd door den HoogEerw. Heer Deken, terwijl de Kruisweg verricht werd door pastoor Jansen, het Lof in de pelgrimskerk door pastoor van den Burg en het Lof bij thuiskomst door pastoor Moner. De ochtendpedikatie, waarin onze H. Marte laren treffend werden voorgeste'd a's helden der Eucharistie, bun kracht vindend in het practisch benutten dier Hemelgaven, werd gehouden door den weleerw. heer Paulussen, terwijl de zeereerw. pater van den Broek in de middagpredikatie de Martelaren teekende als helden des Geloofs. In het sluitingslof benutte de Deken nog de gelegenheid om in hartelijke bewoordingen de vereering der martelaren van Gorcum aan te bevelen, opdat weer in de volgende jaren steeds meer pelgrims aan de Schiedamsche bedevaart naar Brielle zullen deelnemen. Op den terugtocht hebben zich nog een twin-i tigtal nieuwe leden laten inschrijven in de Broe derschap van de H. Martelaars van Gorcum tot behoud en uitbreiding van ons H. Geloof in ons Vaderland. Hiertoe is het gcUeele jaar door ge legenheid aan de pastorie van het- Frankenland en bij de zelatricen. Hel conflict nan tie N. Waterweg. Aan de scheepsbouwmaatschappij „De Nieuwe Waterweg" stond eerst een vaartuig in reparatie, dc „Lobytho", Toen het conflict losbrak, heeft men de „Lobytho" overgebracht naar de Rot terdamsche Droogdokmaatschappij en tot dusver werd er vrij gerégeld gewerkt. Toen échter de klinkers het werk neerlegden, was er maar wei nig voortgang hl den arbeid te bespeuren. De directie besloot, de „Lobytho" wederom naar de Nieuwe Waterweg alhier te laten verhalen. Eer- gistermiddag te halfvijf had op order van de directie een vergadering van het personeel plaats, op Int terrein der Rotterdamsche Droogdokmaatschappij daar cisclite men van d< n heer Stout, voorzitter der personeels-, vtreeniging, dat de „Lobytho'.' weer terug zou gaan naar „De Nieuwe Waterweg", en dat de arbeiders van de Rotterdamsche Droogdok maatschappij zouden worden aangewezen, om de „Lobytho" verder af te maken. Zij, die niet geneigd waren, aan dezen arbeid deel te nemen, Burgerlijk Armbestuur. (Slot.) Zooals vanzelf spreekt, brengt de uitvoering van de regelingen voor de crisis-wcrkloozeh zeer vele werkzaamheden voor ons bestuur mede, waardoor wij onze volle aandacht niet geheel kunnen conconlrecrcn op het sociaal werk, dat ingevolge de Armenwet tot onze speciale taak behoort. Het steunbedrag dat aan uitgetrokken werk- loozen in 1922 w- rd uitbetaald was groot 389.834.01 in 1923ƒ925.257.751/,,, Het Rijk betaalde 3/4 gedeelte van dat bedrag aan de gemeente terug. Aan daarvoor in aanmerking komende school kinderen werden in 1924 in totaal Verstrekt 6750 paar klompen, en 2971 paar kousen. De totaal kosten hiervan bedragen 10308.15. Onze instelling, die tevens belast is met de uitbetaling van renten van de Rijksverzekerings bank aan weduwen en weezen en definitieve rentetrekkers met een ve.'lies van 60 of meer procent arbeidsgeschiktheid van een toeslag van 25 pet. op hunne rente voor zoover daaraan behoefte bestaat, behandelde de uitbetaling aan 45 personen. In totaal werd uitgekeerd 2469.78. De samenwerking met. de keikelijke armbe sturen was wederom uitstekend. Zoodoende was het mogelijk in vele gevallen het gewensehte resultaat te bereiken. Gaan wij thans over tot vermelding van de financieele resultaten over 1924. Geldël ij k Overzicht. Volgens de Rekening van Kapitaalsontvangsten en -Uilgaven over 1924 werd in den loop van dat jaar van de gemeente aan Voorschotten ontvan gen een totaal bedrag van 254.500.Dit bedrag werd aan het einde<Van het jaar geheel afgelost. Het kassaldo van den dienst 1923 ad 3220. werd in 1924 voor tijdelijk tér leen verstrekt aan de gemeente. Het kassaldo over 1924, groot 3220.werd op den dienst van 1925 over gebracht. Dit saldo is wederom ontstaan door afschrijving op de gebouwen en kan dus in 192'ö wederom worden belegd. Blijkens de Nota van Winst en Verlies be droegen in 1924 de onderhoudskosten van de gebouwen 3361,49. Dit bedrag, vermeerdeid met de rente van het kapitaal ad 5918,41 en de afschrijving op de gebouwen af 3220.vorlnt een totaal bedrag aan exploitaliskosten van f 13195,55. Daar hiertegenover aan huur werd ontvangen 7682.bedroeg het zuiver Verlies op de exploi tatie der woningen 4817.90. Voorts vermeldt do winst en verliesrekening eeri post „Administratie Inlichtingsdienst," ten bedrage van 14135,27s. Van deze kosten werd door liet Rijk vergoed6607 ;40 en door de Gemeente 7527.87B f 14135.27 5 Het zuiver verlies over 1924 bedraagt 248145,31 Vb tegen 237597,691/» in het vorig jaar. Het vemoedelijk vertiessaldo over 1924 werd bij de begrooting geraamd op 252800.Het voordeelig verschii van ruim f 4600.- is in hoofdzaak ontstaan doordat de volgende posten beneden de raming bleven Onderstandskosten 2000.— Onderhoudskosten- 1000.— Pensioenen en wachtgelden - 1000. Administratiekosten - 400. en aan diverse ontvangsten meer werd ontvangen - 200. Het zuiver verlies ad f 248145,311/s werd door dc Gemeente vergoed. „St. Ambrosius." Na den muzikalen optocht, waarin de depu tatie met de Brielsche prijzen, naar den Volks bond werd ge'eid, beeft liet korps, zijn directeur, den heer Smits, voor zijn wening een serenade gebracht. Een andr-r bracht hee' wat volk op de been. Oranjevereenifling. Naar aanleiding van ons bericht van gister avond met betrekking tot het verleenen van bijdragen aan die buurfcomité's die in hun stra- ten gemeentegehouwen hebben, zij nader gemeld, dat voorzoover hiervan nog geen, kennis werd ge- geVen aan het secretariaat van de Oranjevereeni- ging hiertoe alsnog de gelegenheid bestaat. Men richte zich «lus in dezen in plaats van aan het gemeentebestuur tot den bei r M. Bijl Mzn, Stadhouderslaan 1 Vermist. Uit zijn woning aan de Westfrankola'üdsche straat 48 wordt sinds Woensdagmorgen half U< gen vermist, de 66-jarige A. C. Vcrhcy. De familie, die vreest «lat hem oen, ongeluk is overkomen, verzoekt hun, die daartoe in staat zijn. inlichtingen, te geven aan genoemd adres. Het signalement van den vermiste, luidt als volgt blond haar en grijze snor bleeding zwarte demi, zwart jaquet, blauwe broek, vest met goud horloge en kett ing, bruine deukhoed. Denkt er nu. eens om Het Sterrebpsch en het Volkspark alhier trek ken hoe langer hoe meer publiek. En, geen wonder Iedereen vindt er iets dat hem aantrekt. Lief hebbers van bloemen en planten kunnen er hun hart ophalen, een wandeling door de groe pen familietuinen, vooral door het zoogenaamde Rozenlaantje verschaft aan. iedereen ongetijfeld een groot genot. Dóch ook de lommerrijke lanen en groote begroeide speelveld* n bieden bij prach tig zomerweer aan menigeen, die de warme stad ontvlucht eene heerlijke verpoozing. Ruime zandterreincn geven de kleinen gelegenheid tot spelen met schoppen en emmertjes-, terwijl groo teren op voetbalveld of tennisbaan hun sport kunnen beoefenen. Vooral in den vacantietijd komen daarheen uil deze en naburige gemeenten drommen bezoekers, wat zeer toetejuichenis. Daardoorbeantwoorden het Volkspark en het Stem bosch aan hun doel. Het schijnt evenwel nog niet voor iedereen dui delijk te zijn dat de bloemen en planten er niet geplant zijn om afgetrokken, vernield, verbroken of vertrapt te worden, Wat jammer toch, dat er nog zooveel vernield wordt Hoe kunnen ouders toestaan, dat, terwijl zij- zelven van het bosch genieten, hun kinderen door te graven in de fictswegen of buiten de zandter- reinen, door bloemen af t,e rukken-, het mooie, het vrije, dat juist een park zoo mooi doet zijn, gaan vernielen en misbruiken. Er is toch nog wel onderscheid tusschen vrijheid en losbandig heid Is het publiek die vrijheid niet waard Waarom stelt men zich niet tevreden met te vertoeven op de groote beschaduwde gazons, die voor iedereen vrij toegankelijk zijn en moet men juist gaan liggen tusschen de gedeelten met. laag struikgewas begroeid, daardoor, al is het ook onbewust, zooveel vernielen en zich aan over treding bloot stellen Waarom brengt men pa pieren en doozen en ander verpakkingsmateriaal mee Toch niet om het achteloos in het bosch weg te gooien en de gemeente voor de opruiming te laten zorgen Men dehke hier aan dejwenk van den Touristenbond, n.l. „Laat niet, als donk, voor 't aangenaam ver- poozen Den eigenaar van 't bosch de schillen en dc doozen.". Waarom dus niet medegewerkt aan de be scherming van ons gemeenschappelijk eigendom en gewaakt dat we behouden wat we bezitten. Als de velen, die iets voelen voor natuurgenot, het, vernielen en beschadigen sterk afkeurend, samenwerken zullen zij, die meenen dat het daar toch alles maar wild is, leeren, dat de ware vrijheid insluit, eerbiediging van anders eigen dom. Zoo zullen onze mooie wandelparken, waar op toch ieder Schiedammer trotsch is, zich rus tig kunnen ontwikkelen, en daardoor ten volle zijn een waar ontspanningsoord voor ieder die zich thuis gevoelt in de vrije natuur. Het Mulo-examen is gister te Rotterdam met goecl gevolg afgelegd door J. Brinkman en G. E. Schepp, van hier. UIT ROTTERDAM. Een begrafenis. Gistermorgen is van het ziekenhuis op den Coolsingel uit begraven het stoffelijk overschot van de 5-jarige Gubrina Stouten, welk meisje in de ouderlijke woning in de Corverstraat alhier is overleden, na tevoren, volgens getuigenis van buren mishandeld te zijn. Op het lijkkleed lag een bloemstuk van bewo ners van den Boschpolder op het daaraan ge hechte lint stond Rust zacht, lieve Marietje. (Dit is de naam, waarmee het meisje door de buren aangesproken werd.) In het eerste rijtuig zat de grootvader van hel kind, met. twee belangstellenden, en in het tweede de moeder, die \an den vader gescheiden leeft, met een bevriende juffrouw. Nabij het ziekenhuis, op den Cbolsingel en in de aangrenzende straten werd de lijkstoet door een z#er groote volksmenigte opgewachtde politie had moeite den weg vrij te houden. De vader van het overleden kind bevindt zich nog in hechtenis op het politiebureau in de Witte dó Withstraat en wordt morgen ter beschikking van de justitie gesteld. Op de algemeene begraafplaats in Crooswijk was de belangstelling van het publiek alsmede zeer groot. Fraude. De centrale recherche heeft hier ter stede aan gehouden de kantoorbediende tweede klasse bij de posterijen, M. C. K., die op postpakketten, welke hem ter verzending werden aangeboden, reeds gebruikte postzegels, meestal van 1. plakte. De fraude werd ontdekt en de kantoor bediende bekende, dat hij deze wijze verkregen gelden gebruikte, om het tekort in zijn kas aan te zuiveren. In totaal had hij zich ruim 2000, toegeëigend. Hij is ter beschikking van de justi tie gesteld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2