DAGBLAD VOOHSCHIEDAM® EM QMSTMEKEM* Vloek en Vergeving. FEUILLETON. 1 48»lfe iaarganfl. Dinsdag 4 Augustus 1925. II* 14318 Bureau: KOEMARKT 4 Telefoon Intercommunaal 85. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post 3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advert ent ièm 15 regeli 1.75, elke rage! daarboven 35 e nt, 3 maal plaatsen wordt 2 maai berekend. Ingezonden mededeelingen 75 e per regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden berekend. kevorsel uit Utrecht. De avond werd opgeluisterd door een koor van dames en lieeren met begeleiding van een strijk orkest onder leifiing van pastoor WP. H, Jansen. @uï$enland8eb Nleews* DUITsiCHLAND. Hot Centrum hooft besloten zijn medewerking aan hei, ka bi nel-Luther te versterken, door den Rijksdagafgevaardigde Von Guerard ter be schikking te stollen, voor de sedert maanden onbezette post van minister der Bezette Gebie den De benoeming van Von Guerard is binnen en kele dagen te verwachten. Het fori, dat de Cen trumpartij eeh tweeden minister m het kabinet Luther veroorlooft zitting te nemen, beteekent een aanzienlijke versterking der tegenwoordige regeering. Men zal zich herinneren, hoe het Centrum nolens volens toestemde in het kabinet - Luthcr en aanvankelijk weigerde zelfs een enke len belangrijken post te aanvaarden. Slechts den afgevaardigde Brauh werd veroorloofd de por tefeuille van Arbeid te aanvaarden, met de toe voeging, dat hij meer of minder als „toekijker" in het kabinet zitting nam. De band tusschen de regeering en Het Gentrum was dientengevolge uiterst zwak. Dooi- dezen nauwen band met het Gentrum heeft het kabinet-Luther eindelijk een vaste meerder heid achter zich, hetgeen vooral noodzakelijk is met het oog op de komende internat ionale onder handelingen. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet of oog f 200 bij dood f 1Ö0 bij verlies van een vcrze^e^ns wordt. K-9.tilOli6k.6Il d 9, Ö1' moetcn volbrengen, willen wij resultaten bcn-i- van een blijmoedige onderwerping aan het Ge^s- kevorsel uit Batavia en kanunnik Janssen uit Te 's-Gravenhage is lieden de derde Neder- landsche Katholiekendag geopend. Vanmorgen half elf is hij ingezet met de kerke lijke plechtigheid van een Pontificale Hoogmis, opgedragen door den aartsbisschop mgr. v. d. Wetering in de St. Jacobskerk aan de Parkstraat. Vanmiddag half drie had de eerste algemecne tevens openingsvergadering plaats onder zeer groote belangstelling. Niet alleen waren vertegenwoordigers uit geheel Nederland en uit alle standen aanwezig, maar ook zag men Vlaanderens afgevaardigden. Baron van Wijnbergen sprak het volgende openingswoord. Doorluchtige Hoogwaardigheden, Excellenties, Dames en H e e ren. Ten derden male worden de Katholieken van Nederland als kinderen der Katholieke Kerk door de Bisschoppen saamgeroepen tot cenen Algemeenen Nederlandsclien Katholiekendag, en geven zij blijde aan die roepstem gehoor, opdat de taak, die zij als Katholieken en als Staatsburgers te vervullen hebben, steeds beter door hen moge worden volbracht. Wordt, wanneer wij letten op hetgeen in verschillende kringen gesproken en geschreven wordt, niet de indruk gevestigd, dat het ont zaggelijk wereldgebeuren der laatste jaren velen er toe gebracht heeft het verleden als een afge sloten tijdperk te gaan beschouwen, waarmede vrijwel geen rekening meer te houden is, om het oog slechts te richten op den nieuwen tijd, die komen gaat dus vergetend de zoo beharti genswaardige wijze woorden van Dr. Schaepman z.g. in de Chronica Van 29 September 1900 „Onze tijd, ons heden en onze toekomst, zit vast, maar onverbiddelijk vast aan ons verleden, en zonder dat verleden kan onze tijd niet bestaan, en is hij niet te verstaan" Moet die vraag bevestigend worden beant woord, dan is daarmede, naar ik meen, reeds gerechtvaardigd liet voornemen op dezen Katho liekendag in geheel bijzondere mate een blik te doen werpen in dat verleden, helder in het licht te stellen de beteekenis van het Katholicisme Voor de beschaving op het dierbaar plekje gronds, dat we heden ons vaderland mogen noemen, te laten zien, hoe de cultuur, die onze Nederland- sche natie bezit, gegroeid is ook onder den in vloed van het Katholicisme, aan te toonen, dat het Katholicisme én in de middeleeuwen én ook in den lateren tijd op de beschaving vanons Nederlandsche vok een machtigen invloed heeft gehad. Nuttig en noodig mag zulks heeten in de eerste plaats voor ons Katholieken zelf. Zeker, wij veiklaren zóó vaak en zóó plechtig ons bewust te zijn, dat wij het erfdeel onzer vaderen moeten bewaren en verdedigen, doch Van dien plicht zullen wij ons ongetwijfeld met meer inspanning, met meer toewijding, met meer volharding kwijten, naarmate de beteekenis, de waarde van dat erfdeel ons helderder voor oogen staat, naarmate we beter beseffen, welk een langdurigen, taaien, moeizamen arbeid 't aan het voorgeslacht gekost heeft, dat goed te. verwerven om het te kunnen nalaten aan ons. Kennis van het verleden zal in ons het besef ver levendigen, dat wij, juist als Katholieken, een zoo heerlijke traditie te bewaren hebben kennis van het verleden zal in ons de liefde tot den arbeid vei'meerderen, dien we als Katholieken te volbrengen hebben, als voortzetting van hetgeen door het voorgeslacht werd verricht, zal ons, te midden van mogelijke beroering, steeds doen onthouden, dat ook wij dien arbeid in eendrach tige, liefderijke, broederlijke samenwerking zullen 4) Gebeurde het, dat de ziekte onder liet vee uitbrak, de stal van Hoogladdcr had lielmeeste te lijden. Mislukte de oogst, boer Hoogladder was er steeds het slechtste aan toe. Eens kwam in een zomer, tegen den tijd dat het koren ging rijpen, een onweder opzetten. De lucht was zwart van onheilspellende wolken. Daar breekt het noodweer los. Eensklaps een geweldige bliksem straal, terstond gevolgd door een ontzettend en slag. „Brand, brand" hoorde men roepen. Men wees in de richting eenei' hoeve. Allen snelden toe, want waarlijk de vlammen sloegen reeds hoog op uit het dak. Hoogladder bevond zich op het veld met de andere dorpelingen en vliegt naar het tooneol van het ongeluk, want zijn huis stond in brand. Fonia was reeds met het dienstpersoneel naar buiten gesneld. Aan redding viel niet te denken, zoo snel greep liet vuur om zich heen. De moe der had haar laatst overgebleven kindje tijdig moeten volbrengen, willen wij resultaten berei ken, waarvoor komende geslachten ons een maal dankbaar zullen zijn. Al worden onze besprekingen begrijpelijker wijze gehouden in éigen kring, zulks beteekent allerminst, dat wij iets te verbergen zouden heb ben voor onze niet-Katholieke landgenooten. Integendeel, op prijs zal het gesteld worden, indien zij de gelegenheid benutten kennis tc nemen van het hier verhandelde. Overtuigd toch houden wij ons, dat, al gaal het bier ge- bodenc in de eerste plaats den Katholieken worden voorgehouden, de kennisname ervan door onze niet-Katholieke landgenooten ook dezen zal kunnen brengen tot een beter begrijpen en dan ook tot een juister waardeeren van het Katholicisme als beschavingsfactor, hen zal kunnen doen inzien, waarom wij als Katholieken maar ook als goede vaderlanders tot duren plicht ons rekenen onze beste-krachten aan te wenden, opdat bewaard worde en steeds Lot verdere ontwikkeling kome, hetgeen door een Servatius, door een Willibrord aan deze landen werd ge bracht. Overtuigd houden wij ons, dat een wat dieper blikken in de beteekenis van het katholi cisme onze niet-Katholieke landgenooten tot het inzicht zal brengen, dat zeer zeker op lieden, nu zoo ontzettend groote geestelijke gevaren gansch de wereld bedreigen, een steeds breedere ontwikkeling, een steeds ruimere ontplooiing- van het Katholicisme ten onzent in niet geringe mate mede bevordert den voortgang der ware Christelijke beschaving, mede waarborgt orde en rust in onze samenleving, mede sterkt en schraagt de grondslagen van den koninklijken troon. Dankbaar is het hoofdbestuur, dat voor de behandeling van een zob moeilijk onderwerp als het onderhavige, degenen, op wie op grond van hun door degelijke studie verworven kennis een beroep mocht en moest worden gedaan, dat met de meeste welwillendheid hebben beantwoord, maar in geheel bijzondere mate zij groote en hartelijke dank gebracht aan den man, die nu ruim anderhalf jaar geleden het plan wilde ont werpen, en de waarlijk niet gemakkelijkz "hoofd leiding bij de uitvoering geheel op zich wilde ne- nem, aan Dr. Gorris, Priester der Sociëteit van Jezus. Uit de sobere gegevens, in het programmaboek neergelegd, is reeds af te leiden, dat de komende dagen ons o.m. zullen doen inzien, dat de moei lijke tijden van heden, waarvan we zoo vaak spreken, heusch niet de eerste zijn van dien aard dat in vroeger eeuwen heel wat donkerder tijdvakken zijn aan te wijzen, waarin niettemin door zoovelen bewaard werd het Katholiek Geloof. En wanneer dan komt vast te staan, dat zulks vóór alles is toe te schrijven aan het per soonlijk diep-godsdienstig leven der Katholieken aan het zich vasthouden aan de Kerk, aan het medeleven met de Kerk, aan het grondig kennen van den godsdienst, dien men beleed, aan het onderhouden van den band tusschen Priesters en gelóbvigen, dan ligt de les klaar open, die we vóór alles in_ praktijk te brengen hebben. Indien het heikafhankelijk was van een samen stel statuten en reglementen van organisatie en reorganisatie, de hoogste trap der volmaaktheid was ongetwijfeld reeds lang door ons bereikt. Wij weten echter wel beter. Neen, gelijk in het verleden, zal ook in het heden en in de toekomst, het welslagen der taak, die wij als Katholieken te vervullen hebben, naast de^onmisbare hulp van Boven vóór alles afhankelijk zijn van eigen godsdienstig, inwendig leven, zonder hetwelk openbare actie ons eer tot na- dan tot voordeel strekken zal, van een grondig kennen en dien tengevolge hartelijk en daadwerkelijk bemin nen van den Katholieken Godsdienst, van een door en door Katholiek zijn onzer huisgezinnen. gered, maar geheel het huis en heel de veestapel werd een prooi der vlammen. De inboedc' wa- slechts hiag verzekerd. „Ook dat nog gilde Ferdinand. „Zal het ongeluk, mij dan altijd volgen Als er een God is „Stil Ferdinand," sprak Tonia, „laster niet, God weet wat bet beste voor ons is." „Ja," hoonde de boer., dat is hét beste voor ons, dat we niets meer hebben, dat ik kan naali bedelen. „Het ongeluk is voor memgeen de aanleiding geworden om tot inkeer tc komen. Moge het zulks ook voor u zijn, Ferdinand." De man deed een verwehschihg hooren en ■verwijderde zich. Eenige weken na die vrceselijke ramp werd het jeugdig kindje ziek. De dokter trok de schouders op en mompelde „Het zal wel weer gaan als met de vorige. Ik vrees, dat der ni-ts aan te doen is." En zich tot de bezorgde moeder wendende, sprak hij „Vrouw, de menschen h er meen en, dat er een vloek op uw man l:gt, omd l alles hern tegenloopt. Aan zulke praatjes geloof ik niet, maar toch moet ik verklaren, dat ik de ziekte van dit kind niet begrijp, evenmin als die van een blijmoedige onderwerping aan het Gees telijk en aan liet Wereldlijk Gezag. Moge een blik in liet verleden ons er toe leide n daarvan steeds meer overtuigd te worden en dienovereenkomstig te leven. Met de bede, dat God, onzen arbeid moge zegenen, verklaar ik den derden Algemeenen Nederlandschen Katholiekendag geopend. Gisteravond is in den Dierentuin een begroe- fcjngsavond gehouden, aangeboden door het bestuur van den Diocesanen katholiekendag in het Bisdom Haarlem. Onder de talrijke aanwe zigen waren Mgr. Schrijnen, bisschop van Roer mond, de burgemeester mr. J. A. N. Patiju, pastoor van Dam, deken van Den Haag, ver scheidene Eerste- en Tweede-Kamerleden. De voorzitter van het uitvoerend comité, dr. L. N. Deckers, sprak een welkomstwoord. Mgr. Schrijnen, die onder applaus het podium beklom, zeide wel geen opdracht te hebben maar stellig te spreken in den geest van het Ncderi. Episcopaat wanneer hij zijn vreugde uit drukte met de begroeting op dezen avond en met ue groote opkomst. Het Neder]Episcopaat stelt het op hoogen prijs, dat alles, wat het voorschrijft door het katholieke volk zoo nauwkeurig wordt opgevolgd. De kracht van het katholieke geloof ligt in de erkenning van het gezag. Spr. dankte van harte voor de getrouwe volgzaamheid van het katholieke volk aan de bisschoppen en hoop te, dat het in de toekomst steeds getrouw zal blijven aan het hem door God geschonken gezag. Door eensgezindheid en volgzaamheid heelt men groote successen bereikt. De vrijheid op onderwijsgebied is Verkregen en de sluitsteen daarvan is de katholieke universiteit. Helaas telt deze nog slechts drie faculteiten. Aan u, aldus spr., de taak, om dit gemis zoo spoedig mogelijk aan te vullen. Burgemeester Parijn hield hierna de volgende rede Gaarne maak ik gebruik van de mij geboden gelegenheid deze vergadering namens liet Iiaag- sehe gemeentebestuur te begroeten. Het is de derde maal, dat een Katholiekendag wordUgehouden en als plaats daarvoor hebt u gekozen onze gemeente. Deze keuze verwondert mij niet, wanneer ik bedenk, dat van de 360,000 inwoners, die 's-Gravenhage bij de laatste volks telling in 1920 bezat, er ruim 100,000 katholiek waren. En als hoofd van het bestuur dezer ge meente is het mijn aangename plicht u weikóm te heeten. Tot de beste overleveringen van het Neder landsche volk behoort de eerbiediging van ue vrijheid van geweten tot de-"zwartste bladzijden in onze geschiedenis die, welke gewagen van inbreuken op dat beginsel. In onze gemeente zijn die inbreuken niet talrijk en niet groot geweest. Te allen tijde is hier de R. K. godsdienst beleden kunnen worden, zij het in de kapellen der katho lieke, hier gevestigde vreemde gezanten. Groot is de ontwikkeling van het katholieke leven in Den Haag geweest. Tegenover de 4 niet al te hechte R. K. kerkjes, die de stad in den aanvang der 19e eeuw telde, staan de 18, deels zeer voor name kerkgebouwen, die thans Den Haag sieren, terwijl er buitendien niet minder dan 5 in aan bouw zijn. Krachtige instellingen zijn hier bovendien werkzaam op verschillend gebied. Mijnerzijds meen ik met dit korte wooi'd te moeten volstaan. Echter niet zonder u toege- wenscht te hebben, dat deze katholiekendag moge beantwoorden aan de verwachtingen van hen, die tot het houden daarvan den stoot hebben gegeven, en moge bijdragen tot verhooging; en verlevendiging van het geestelijk peil in de ge meente 's-Gravenhage. Verder voerden nog het woord pastoor v. Rijc- OOSTENKIJK De bladen bevatten hoofdartikelen over de heftige botsingen, die er tc Weenen plaats gehad hebben tusschen de apti-semietische nationalis ten, de zoogenaamde „hakenkreitzlern" en de socialisten. Na afloop van de begrafenis van den vrocgeren burgemeester van Weenen Reumann is een jonge man die glimlachte om een spreker, door de so cialisten doodgestoken, terwijlcr tevens langdurig en vrij heftig gevochten is tusschen de politie en de arbeiders. De- pers verzoekt de regiering krachtige maatregelen te nemen tegen do toe nemende opwinding. Re officieuse christelijke Roiehspost bevat een waarschuwing gericht aan het Jodendom tegen het snel toenemende antisen.ietisme. De hakenkreuzler-gezinde Tageszeit-ung ver langt van de regeering, dat deze hot zionisten- congres verbieden zal, daar de opgewonden stemming volgens het blad daardoor veroorzaakt wordt. BELG1E. In al de steden van België zal lieden, 4 Augus tus, zijnde de verjaring van de schending der Belgische onzijdigheid door liet Duitsche leger ill 1914, te 9 u. 30 's ochtends, het heele bedrijfs leven één minuut worden stopgezet, wa u na, op al de kerken en belforten, de doods- of alarm- Klok zal worden geluid. FRANKRIJK. Te Autun heeft Pamlové ter'gelegenheid van de gynnastiekfeesten aan een banket een groote politieke rede-uitgesproken, waarin hij de re- geeringspolitiek ten aanzien van de groole pro blemen van welker oplossing volgens hem de bloei van Frankrijk afhangt, heeft uiteengezet. Allereerst de financieele situatie behancb lend, verklaarde Painlevé. dat bet eerste probleem, dat zich aan het ministerie van Financiën op drong, dat van den franc was. Daarom is een beroep gedaan op het publieke crediet, een be- uwer vorige kinderen. Ik zal doen wat ik' kan,." Nu gal' haar goede engel Tonia de gedachte m met het kind ter beevaart te gaan naar het gena deoord, dat de „Heilige Berg" genoemd werd. Zij vroeg haar man daartoe verlof. „Onzin," bromde hij, „als de dokter niets weet, helpt ook niets meer." „Maar Ferdinand" sprak Tonia, ..O. L. Vrouw wordt het Heil der Kranken genoemd. Zij is machtiger dan een aardsche geneesheer." „Het kind sterft toch. De vloek die op mij rust, zal ook, luer weer vervuld worden. „Kom, laat mij gaan. Ik heb een voorgevoe dat ons kindje door Maria's voorspraak genezen zol ,',Nu, ga dan. Maar gc zult zien, 't is nutteloos moeite. Uw voorgevoel zal wel niet bewaarheid worden." Den volgenden morgen ging Ionia met h e kindje op den arm naar het kapelletje op u n „Heiligen Berg","aan Gods Vlckkelooze Moe i toegewijd. De heiligdom lag drie uren van ha.<r woonplaats verwijderd. Tonia legde dien lan gen weg te voet af, altijd del), rozenkrans bid dend. Bij het altaar van Maria aangekomen, legde zij haren eenigen schat, haar dierbaar kind, voor het schoone Moeder Gods beeld nedei eü stortte haar hart uit in een vurig gebed. Lang en vurig bad zij met dat groot vertrouwen, waar- aal) de Hernol geen weerstond kan bieden. Ein delijk dacht zij er aan, haar afg. ,atte krachten door ee#i sober maai in de hcrb-Tg, Ui" juist tegenover het heiligdom lag, een weinig te ver sterken. Daar bevonden zich slechts een oude man en zij a vrouw, die Tonia in de genade-kapel opge merkt hadden „Zeker hier gekomen om voor dat kindje de gezondheid te vragen?" zoo begon de vrouw nieuwsgierig. „Ja, en tevens voor een ander de gezondheid der ziel", antwoordde Tonia. „Ook wij komen elk jaar op den Heiligen Berg' sprak de onde man langzaam. „Jaarlijks geden ken wij hier den dag, dat ons eenmaal een groot leed overkwam. Het is nu tien jaren ge leden, due ons ee-mgst kind begraven is. „Arme oudet-s, spue Torna, „dat zal voor u wel een treurige herinnering zijn, waarvoor gij hier bij Maria troost en sterkte komt zoeken. (Slot volgt). NIEUWE SCHIEDAMSCHE

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1