roep, waaraan gehoor is gegeven, hetgeen ook moeilijk anders kon want het resultaat daarvan zal, zeide de premier, de belangen van ieder en van alles dienen. In October, als de resultaten der leening bekend zijn, zullen de plannen tot duurzame i'iuancieele saneering, alsmede de fis cale problemen grondig kunnen worden bespro ken. Ten slotte besprak de ministerpresident het AIarokko-probleerndat de regeering voor een onafwijsbaar dilemma stelt. Of Maiokko moet verdedigd worden' of Afrika zou moeten worden losgelaten. Wij hebben geen dag verloren, zeide Painlevé, om de voorwaarden voor een duur- zaruen vrede op te stellen, maar evenmin om de oplossing voor te bereiden door de kracht der wapenen. Het begin van October zal het einde van onze moeilijkheden zien. MAROKKO., Uit Tandzjcr wordt gemeld, dat de Rif-be woners, weer groote activiteit aan des dag leggen Herhaaldelijk zijn kleine benden door de Fransche linies gedrongen, terwijl pogingen werden gedaan de stammen die den FranscheU nog vriendschap pelijk gezind zijn tot opstand aan te sporen. Na een poging om het centrum van het Fransche front te doorbreken en tot Fez door te dringen hebben do Rif-troepen zich in grooten getale aan weerszijden van de rivier de Werga gecon centreerd, waar zij loopgraven aanleggen en zicii opnieuw organiseeren. Deze troepen vormen een bedreiging voor de beide vleugels der Fransche n. Ook op den uitersten Oostelijken vleugel dron gen de kabylen tot ver achter de Fransche linies door. Een kleine afdeeling bereikte zelfs den spoorweg tusschen Fez en Taza. DE VER. STATEN EN HET HAAGSCHE HOF. De Daily Telegraph" verneemt uit New-York dat, naar luidt van een medcdeeling van Senator Petter, lid van de commissie voor de buiten landse he aangelegenheden uit den Senaat, spoe dig nieuwe stappen te wachten zijn voor de toe treding van de Ver. Staten tot het Hof van Inter nationale Justitie in den Haag. De plannen van Hughes en Borah zijn terzijde geschoven. De voorwaarden, die de Ver. Staten stellen zijn de volgende 1. Door toetreding tot het Hof nemen de Ver. Staten niet op zi«h de verplichtingen die- de Volkenbond oplegt. 2. De Ver. Staten zullen, het recht hebben eigen rechters aan te wijzen, die de zelfde rechten zuilen hebben als die van andere landen 3. Er moeten vérstrekkende bepalingen wor den gemaakt voor geheime besprekingen en meemngsuitingen van het Internationale Hof. Senator Petter kan zich niet vereenigen met het voorstel van Borah, dat de V. St. dienen te wachten tot het Volkenrecht zal zijn gecodifi ceerd alvorens de Ver. Staten toetreden. Petter meent n.l. dat dit nog wel een menschenleeftijd op zich zou laten wachten. ALLERLEI. De Oostenrijkschc regeering heeft aan Frank rijk, Italië, Tsjeoho-Slowakije en Zwitserland, evenals aan Duitschland, voorgesteld, den pas- dwang geheel af tc schaffen. Er zijn hierover besprekingen begonnen. Volgens een bericht uit Praag aan de k,Nciie Frcie Presse" zal het Tsjecho-Slowaaksche volk aan BcUesj wegens zijn verdiensten voor den staat het landgoed met kasteel ten geschenke geven, dat vroeger aan prins Windischgraetz, den kleinzoon van keizer Frans Jozeph behoord hoeft en dat-genationaliseerd was. Benesj brengt op dit oogenbhk op dit kasteel zijn zomervacan- tie door. Volgens een bericht uit Riga zou er te ,U> kou een geheime internationale vereeniging uitvinders gevormd zijn om alle uitvinders, het communisme toegedaan zijn, te bewegen U.'.vindingen ter beschikking van de wereld- i -dutje te stellen. Vooral op uitvindingen op uabta.r gebied zou grooten prijs worden gesteld. Het Engelsche Lagerhuis gaat einde dezer weck op ree és' tot 16 November. Donderdag woiden de debatten gehouden over de voor- loopige regeling in het mijnbedrijf, Rangoon (Britsch-Indië) Gister is hier een swaraj- of home rule partij, die tot dusver in Burma niet bestond, gesticht met een soort gelijk program als dat van de Indische swaja- risten. Blnneolani Het nieuwe kabinet. Morgen zal het nieuwe kabinet zijn eersten mini s terra ad houden. De premier, de heer Golijn, zal zich in den loop vah deze week met verlof naar liet buitenland gegeven. In verband met de omstandigheid dat de Koningin het verzoek om ontslag d.d. 29 Juni van de ministers Colijn en van Karnebeek niet heeft inew illigd, zullen morgen deze beide mi nisters niet worden beëedigd.' doch alleen de in liet kabinet nieuw optredende ministers. Het ligt in de bedoeling, dat de ministers in het nieuwe kabinet, die tot. Kamerlid zijn ge kozen, voor hun Kamerlidmaatschap zullen bedanken. De verjaardag van de Koningin-Moeder. De Koningin-Moeder heeft wegens rouw haar verjaardag geheel in ihtierueft kring doorge bracht De nieuwe min. van Koloniën. Naar wij vernemen is gister telegrafisch be richt ontvangen, dat dcheer Ch. J. L, M. Weiter (R. K.), lid van den Raad van Ncd.-lndië, zijn benoeming tot minister van Koloniën aanvaardt. De heer Welter, die zich nog in Ned. Indië bevindt, zal zoo spoedig mogelijk naar ons land vertrekken. De nieuwe titularis werd in 1880 te Den Haag geboren en is pas 45 jaar oud. In 1902 kwam hij in lndischen dienst als derde commies bij het Binnenlandseli Bestuur in 1906 werd hij contro leur in Pekalongan in 1909 referendaris Tijdens een ziekteverlof in 1911 was hij tijdelijk werk zaam aan het Departement van Koloniën. In 1917 volgde zijn benoeming tot secretaris van het gouvernement in 1919 die van eersten secretaris en kort daarna van algemeen secre taris van het gouvernement. In 1.924 \v< rd hij lid van den Raad van Ned. Indië. Rantsoeneering van gedistilleerd. Eergisteren heeft de Nederh vereeniging tot- afschaffing van alcoholhoudende dranken tc Leeuwarden een congres gehouden. De eerste spreker was ir. F. A. Brandt, in genieur bij de Nederlandsche Spoorwegen, tc Utrecht, die het onderwerp Alcohol en snel verkeer aan de hand van vijf stellingen behan delde. De tweede spreker was de heer P. v. d. Meuleh, uit Zeist, die het onderwerp productiebeperking van gedistilleerd (rantsocneering) inleidde. Hij deelde mee, dat het rapport van de staats commissie die sedert 1919 bezig is geweest, met het onderzoek of een aanzienlijke beperking mogelijk is, den 16den Juli j.l. ter kennis van het algemeen bestuur is gebracht. Voorts betoogde hij, dat een regeling van overheidswege van de distributie, die op voortgaande productiever mindering gericht is eh de overheidskas niet bevoordeelt, ernstige overweging verdient. In 1923 waren in ons land 13 brouwerijen het aantal dezer inrichtingen neemt af, doch dat der distillateurs neemt toe. Van den geproduceerden drank is pl.m. 1/4 voor de consumptie en 1 /4 voor technische doel einden. De rest wordt uitgevoerd. Als bijproduct noemde spr. de gist. In 1924 werd 6 rnillioen K.G. uitgevoerd. Ging men den gistprijs bijv, met 2/3 verhoogen, dan zou dat van weinig of geen in vloed op den broodprijs zijn (15 cent- per K.G.) Zonder de branderijen zou gistprodijctio niet goed mogelijk zijn. Het is niet waar dat landbouw en industrie de dupe van de nieuwe regeling zouden worden. Slechts 3 pet. van het ingevoerde graan gaat naar de branderijen, en wat de melasse aangaat de suiker zou 3/4 cent. per K.U. duurder worden. Wat do dcsschen, etiquette-fabricatie enz. be treft ook deze artikelen worden meestal ver vaardigd door ongeschoolde krachten dezen zouden elders werk kunnen vinden. Bij invoering van rantsoeneering is fraude door onwettige verkoopers uitgesloten, adver- tentiekosten en reizigerssalarissen kunnen wor den Uitgespaard. De commissie was eenstemmig van oordeel dat de schadevergoeding niet voortvloeit uit het stelsel, door de commissie beraamd. De commissie omschrijft gedistilleerd eenvou dig alles wat met alcohol is vermengd. Dit in hot. belang van de jeugd. Zij stelt zich voor een grens te stellen voor de jaarlijksche consumptie en om de 5 jaar dit quantum opnieuw vast te stellen. Met een woord van prof. van Groningen, die als commissielid fret rapport weigerde tc onder- teekenen (n.l.men bcstrijde niet het misbruik, doch het gebruik) eindigde spr. Bij liet debat bleek, dat men over het algemeen niet was ingenomen met het feit, dat de algemee- ne voorzitter het rapport heelt onderteekend. Als de vereeniging dit rapport aanvaardt, slaat zij, meende men, zich vleugellam. De leugenprent van „Het Volk." Klaarblijkelijk kan „Het Volk" de katholieke Limburgers niet met rust laten. Na de leugen achtige campagne tegen de geestelijkheid van Brunssum, van welks campagne wij in deze kolommen de schandelijke middelen hebben ont maskerd, bevat thans het jongste nummer van het socialistische blad een aanval op de Limburg- sche naastenliefde, die als onbarmhartig en wreed jegens niet-Kath'olieken wordt gehekeld. Een groote prent van Jordaan stelt voor de poort van de „Limburgsche Roomscu-Katholieke Sanatoria" (provinciaal gesubsidieerd] een niet- R. K. jongetje voor, dat door een kloosterzuster wordt afgewezen, omdat het niet katholiek is. Intusschen komt De Dood luguber in de gedaan te van T.B.G. tot het jongetje en Zegt „Ga maar met mij mee, kleintje Welke schandelijke volksvergiftiging dit al weer is, die de arbeiders met wrok en verbittering tegen het Katholicisme moet vervullen, kan men begrijpen als men weet dat deze expresse uit sluiting van niet-Katholieken uit de Limburg sche Sanatoria volslagen onwaar is. Het Volk" fantaseert maar de voorstelling die het zijn tee kenaar opdroeg om er de openbare meening mee te misleiden. Er zijn in Limburg drie Sanatoria, te Hom Vetilo en Gennep, welke alle drie patiënten opnemen van alle gezindten.Katholieken, Protes tanten, Israëlieten e.a. vinden er gelijkelijk een barmhartige opneming en verpleging. Alleen wor den te Hom geen kinderen beneden 14 jaar en te Venl.0 geen jongens boven 10 jaar opgenomen, omdat de sanatoria daarop niet zijn ingericht'. Maar deze uitzonderingsbepaling ge'dt voor Katho'ieken en niet-Kathobcken alweer gelijk. Intusschen gaat de schandelijke prent de roede broeders tegen het katholicisme op h'tsen. Zou „Het Volk" niet beter doen, de S.D.A.P. aan te sporen, om op haar beurt sanatoria als de boven geschetste op te richten ten bate van alle gezindten, en deze sanatoria te bevolken met engelen van liefdadigheid als wij in onze katholieke liefdezusters bezitten, naar welke de socialistische redacteuren en teekenaren zoo veel inkt gooien .Tijd." S.D.A.P. *n N.V.V. Het dagelijksc-h bestuur van het N.V.V. heeft opnieuw een „verklaring" afgelegd in „Hel Volk" naar aanleiding van de artikelen van den heer Vliegen over het geschil tusschen S.D.A P en N.V.V. Wij ontleenen hieraan Wat, met het bazig optreden van Stenhuis bedoeld wordt, weten wij niet. Wanneer Vliegen in dit verband herinnert aan de brochure van De Miranda, dan zij er de aandacht op gevestigd, - Vliegen weet dat heel goed dat Stenhuis in. de ze gehandeld heeft krachtens het besluit van het Verbondsbestuur welk besluit later door den Bestuursraad van het N.V.V. is bekrachtigd. Uit deze opmerking van Vliegen is kwalijk een andere conclusie te trekken, dan dat van de zijde van het P. B. de officieuse besprekingen gesaboteerd zijn, uitsluitend uit persoonlijke overwegingen. Is deze veronderstelling juist, dan wordt het zeker tijd, dat men in Parlijkringen gaat begrijpen, dat de belangen der arbeidersklasse niet. opgeofferd mogen worden, aan persoonlijke gevoeligheden van dezen of genen leider. Het standpunt van Vliegen komt hierop neer, dat de vakbeweging; geen zelfstandige taak heeft ten aanzien van onderwerpen, die geheel van wetgevenden aard zijn. Wij gelooven niet, dat het zin heeft verder met Vliegen te debatteeren over de vraag, dat der vakbeweging wel en niet geoorloofd is. Hij waant zich nog in den tijd, toen de partij de bevelen gaf en de vakbeweging goed genoeg was haar medewerking ter opluistering van demonstraties enz. te verleenen. Wanneer de meening van Vliegen op dit punt inderdaad de opvatting van de Partij weergeeft, dan willen wij niet verhelen, dat ten opzichte hiervan een diep meehingsverschil tusschen partij en vakbeweging aanwezig is. De onmondigheid, waarmede Vliegen de vakbeweging wil bestempelen kan zij, vooral gezien de ontwikkeling der na-oorlogsjaren, niet aanvaarden. Het P. B. zal moeten begrijpen, dat zij dezen ontwikkelingsgang niet zonder groote schade voor de beweging kan voorbijgaan of ontkennen. De sociale wetgeving voor de kantoor- en winkelbedienden. Naar men ons bericht hebben de hoofdbe sturen van den Nederl. R. K. bond van handels-, kantoor- en winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië" en de Nederlandsche Vereeniging van christelijke handels- en kantoorbedienden zich tot den raad der ministers gewend met het verzoek om in de nu komende regeeringsperiode spoedig een regeling te Heffen voor de door voering van de maatregelen van bestuur, m zake de arbeidswetgeving voor de kantoren en winkels en de invoering van een rijkswet op de winkelsluiting ook des Zondags, wijl de huidige Zondagswetgeving practised geen voldoende beperking oplegt voor de sluiting der winkels. Hiervan is tevens afschrift gezonden aan den minister van Arbeid, met het verzoek om hun hiervoor een audiëntie toe tc staan. Ook werd afschrift gezonden aan de verschil lende fracties der Tweede Kamer. Stads- ca tieweslelqk Nieuws. Militie, De burgemeester Van Schiedam brengt ter kennis van de ingeschrevenen voor de lichting 1926 dezer gemeente dat zij die hun wensch omtrent de inlijving in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige niet reeds bij de keuring of rechtstreeks aan den districtscomman dant hebben opgegeven of wier wensch Veran derd is, vóór 5 September a.s. hun verlangen kunnen opgeven ter secretarie, der gemeente voor welke zij hebben geloot. oor deze gemeente moet die opgaaf geschie- der ter gemeente-secretarie, afdeeling Militaire Zaken enz., 'Nieuwstraat 26. De zekerheid dat met hun verlangen rekening wordt gehouden, kan niet worden gegeven. De burgemeester van Schiedam brengt voorts het volgende ter kennis van belanghebbenden Ingeschrevenen voor de lichting 1926, die niet in het bezit zijn van het bewijs van voorgeoefend heid, kunnen, als zij in geval van bestemming tot gewoon dienstplichtige in aanmerking wen- schen te komen voor opleiding tot ziekenverple ger of tot ziekendrager bij de landmacht, en dezen wensch niet reeds bij de keuring of rechts- streeks aan den Districtscommandant hebben te kennen gegeven, zich daarvoor alsnog vóór 5 September a.s. opgeven ter Secretarie der gemeente, voor welke zij hebben geloot. Voor deze gemeente moet die opgaaf geschieden ter ge meente secretarie, afd. Militaire Zaken enz. Nieuwstiaat 26. Op verzoek van Zijne Excellentie den Ministe, van Ooi log wordt het volgende onder de aan dacht van belanghebbenden gebracht. Ingeschrevenen voor de lichting 1926, die tot gewoon dienstplichtig» worden bestemd en niet in het bezit zijn van het bewijs van voorge oefendheid, kunnen bij de Schoolcompagnie van den motordienst worden ingedeeld. Zij, die op zoodanige indeeling prijs stellen, moeten dadelijk na ontvangst van de kennis geving betreffende hun bestemming tot gewoon dienstplichtige hun Verlangen schriftelijk melden aan den Commandant van bedoelde Schoolcompagnie te Haarlem, Zij moeten daarbij opgeven hun geslachtsnaam en voornamen, den datum hunner geboorte, de gemeente, waar zij voor den dienstplicht zijn ingeschreven, hun lotingsnummer, het genóten onderwijs en voorts of zij genegen zijn aan de officiersopleiding deel te nemen, indien zij daar voor in de termen mochten vallen. Het is noodig, d§t zij bij hun schrijven ver klaringen overleggen, waaruit hun bekwaamheid in liet chaufleursvak of als motorrijder of mon teur blijkt. Een rijbewijs kan niet als zulk een verklaring worden aangemerkt.- De gelegenheid tot aanmelding staat open voor gewone dienstplichtigen van vorige lich tingen, die wegens uitstel, vrijstelling of om een andere reden hun eerste oefening nog niet ver vulden. De aanmelding van laatstbedoelde per sonen moet geschieden vóór- 1 September a.s. Bij hun „aanmelding moeten ook worden opge geven de lichting, het korps en het, korpsonder deel, waarbij de dienstplichtige is ingelijfd Noorts belmoren deze belanghebbenden schrifte lijk Le verklaren, dat zij niet voornemens zijn verder uitstel van eerste oefening of vrijstelling te vragen. De Commandant van de Schoolcompagnie roept degenen die daarvoor liet meest in aan merking komen op tot het afleggen van een proef. Vergoeding voor te maken kosten over eenkomstig de laagste klasse van het Reisbe sluit kan door dezen commandant voor rekening van het Rijk gegeven w orden Dc Chef van den Generalen Staf bepaalt, wie voor indeeling bij de Schoolcompagnie van den motordienst in aanmerking komen. Conflict „N. Waterweg." Ook heden is geen wijziging gekomen in den stand van de staking, noch te Schiedam, noch te Rotterdam. Als gevolg van de staking hebben, zoowel bij de „Nieuwe Waterweg" ais bij de „R.D.M." een aantal Kantoorbedienden, werkzaam bij de tijdcontrole, ontslag gekregen. Daar zijn er bij die met een maand opzegging ontslagen zijn, terwijl de anderen onrmddellijk ontslag met I maand loon kregen. Het aantal ontsla gen kantoorbedienden bedraagt bij de R.D.M. ongeveer vijftig. De bazen zijn op wachtgeld gesteld en ont vangen 75 procent van hun weekloon, zoolang het conflict duurt. Omtrent de conferentie van Zaterdag meldt.men nog dat de rijksbemiddelaar van de werkgevers toezeggingen trachtte te krijgen omtrent wijzi ging van de loonen, doch de werkgevers waren niet bereid eenige concessie te doen, zoolang de arbeiders Vasthielden aan de 48-urige arbeids week. De socialisten willen de actie om den 48- urigen arbeidsduur onverzwakt voortzetten. De katholieke- en christelijke organisatie nemen een minder star standpunt in. Fancy-fair. Evenals het vorige jaar wordt, zooals onzen lezers onder de annonces zal blijken, door de verschillende onderafdeelingen van den' Ned. R. K. Volksbond, tot stijving van haar kassen, een fancy-fair in het Bondsgebouw gehouden en wel van 8 tot 19 Augustus. Moge het succes even groot zijn als in 1924 I Buurt vereeniging „Singeleomplex". Gisteravond heeft de buurtvereeniging „Sin gelcomplex" in den R. K. Volksbond een extra feestavond gegeven, die klonk als een klok. Voor een stampvolle zaal richtte de voorz., de heer Ileggelman een hartelijk openings woord tot de aanwezigen, onder wie zich ook de heer Bijl, als vertegenwoordiger van de Oranje-vereeniging, bevond. Vervolgens werden nationale liederen gezon gen. Het. was een verrassing, dat daarna de be kende duizendkunstenaar mr. Carter optrad met een programma, even afwisselend als aar dig. De goocheltoeren, dierendressuur n andere kunsten van mr. Carter, trokken aller aandacht, terwijl zijn dochtertje veel succes had met Japansch jongheren. Na de pauze deelde de Voorz. mede, dat de kas 2780.bevatte. Daar er voor de versie ring 3165,noodig is, was er dus nog een klein tekort. Spr. hoopte dat dit tekort door den feestavond gedekt zou worden, waarom hij ook een te houden collecte in ieders vrijge vigheid aanbeval. De heer Heggelman had niet misgerekend, want eer de feestavond ten einde liep, kon hij mededeelen, dat de opbrengst van de entree'6 en dc collecte, gevoegd bij de nog te innen contributie, de rekening sluitend maakte. Deze extra-feestavond mag dus wel geslaagd genoemd worden. 't Was half een eer de feestelijkheden afge- loopen waren. T e s-G rave nh age slaagde gis- ter de heer J. Nieswaag, van hier, voor het hoofd acte-examen. Te Utrecht slaagden gister voor het examen Engelscli, l.o. de dames A. Bijloo en G. J. C. Bijloo, van hier. G i s t e r m o r g e i» li a 1 f a c h t is de 17-jarige Mina K. uit de Nieuwe Maasstraat, toen zij op de Koemarkt de electrische tram iip wilde stappen, gestruikeld t-n zoo op haar kie gevallen dat loopeïi haar onmogelijk was. Door een agent van politie is zij toen in een autobus van stads verkeer geholpen en zoo naar haar woning ver voerd. D c fir m a W en n e k e distilla teur aan de Schie, heeft gister bij de politie aan gifte gedaan, dat haar reiziger, J. G„ uit ApeU

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2