DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN F EUiLLiTON, Prinses Polo. 48aie J aalqang. Zaterdag 22 Augustus 1925. Nó. 14333 BureanKOEMARKT 4. Telefoon Intercommunaal 85 Postbns 39. Abonnementen per 3 maanden 2.70, per week 20 cent, franco per post ƒ3.per kwartaal. Afzonderlijke nummers 4 cent. Zaterdagavondnummer met Officieel Kerkbericht 10 ets. Advertentiem 1—5 regelt 1.75elke regel daarboven 35 cent 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 75 ct. pér revel Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvraag toegezonden. Incassokosten worden be ekend. Gratis-Ongevallenverzekering f 500 bij levenslange geheele invaliditeitf 200 bij verlies van een hand, voet oi oog f 200 bij dood f 200 bij verlies van een Schiedam Dit nummer bestaat uit 2 bladen EERSTE BLAD. Bnlsenlanisck Nieuws. VOLKENBOND. Eenige dagen voor de bijeenkomst van de Vo'kenbondsvergadering zal de Economische Commissie van den Volkenbond te Gcnéve haar 10e zitting houden. Deze zal meer dan gewoon belangrijk zijn, aangezien de commissie de concrete voorstellen zal moeten formuleeren, welke aan den Volkcnbondsraad en aan de vergadering moeten worden voorgelegd, ten einde gevolg te geven aan de resolutie, welke het vorig jaar door de Volkenbondsvergadering is aange nomen. Deze resolutie verlangde de afschaffing van de import- en exportverboden en -beperkin gen en van het daarmee samengaande licens- stelscl. Zij werd, zooals men zich wellicht her inneren zal, met algemeene stemmen aange nomen. Waarschijnlijk zal de Economische Commissie een ontwerp-conventie indienen, waarin de afschaffing der verboden en beperkingen wordt voorgesteld, onder voorbehoud der noodzakelijke uitzonderingen. Pc resolutie was het vorig jaar aangenomen op initiatief van de Italiaansche delegatie. Sindsdien is er instemming mee betuigd dooi de Internationale Kamer van Koophandel,-die, zooals men weet, veel invloed heeft in de zaken wereld en die ook al tevoren een wensch in die richting had geuit. DE SCHLLDENKWESTIE. De „Morning Post" verneemt, dat minister Churchill bij de a.s. besprekingen met Caillaux over de schuldenkwestie, vast zal houden aan hef oorspronkelijke voorstel, dat Frankrijk 00 jaar lang een jaarlijksch bedrag van 20 milJiocn pond sterling zal betalen. Uien verwacht, dat Caillaux een annuiteit van 13 milliocn zal voor stellen. De Engelschc deskundigen zijn overtuigd, dat vóór het einde der volgende week een accoord zal zijn bereikt. Volgens de „MatilW zal de Fransche schulden- commissie 23 September a.s. te New York aan komen, Vrijwel zeker is het, dat Caillaux zelf de leiding zal hebben. Voorts zullen deel er yan uitmaken de algemeene rapporteurs over de jiegrooting van Kamer en Senaat, de senator Chap sa), voorzitter van de douane-commissie, Auriol, gewezen voorzitter van de begrotings commissie uit, de Kamer, Bokanowski, de vroe gere begrootmgsrapporteur in de Kamer, De Chambrun, Kamerlid (een nakomeling van La Fayette) en Joseph Simon, algemeen directeur yan een groote financieele instelling. Peze samenstelling heeft hier aanleiding gegeven tot het vermoeden, dat de Fransche regecring in deze commissie alle parlementaire nuances wonschte op te nejnen, plsmtde alle bcgrootingsexperts, Coolidge, die op liet oogenblik te Northampton verblijft, heeft gister aldaar de schuldovereen komst met België geteekend, welke van Swamp- scott aan hem. was doorgezonden. De overeenkomst moet thans nog door het ;res goedgekeurd worden. WERELDCONGRES VOOR DEN VREDE. Van 1 tot 6 September wordt te Parijs h<jt 24ste Congres universel de la paix gehouden. I5) Och, eet ze maar" alleen op, weerde de oude freule af. Prinsesje kuste haar op de wangen. Ik heb nu volkomen genoeg gegeten, Birkhuhntje en u kunt zonder gewetenswroeging van de aarbeien meeproeven. Dus, tot straks dan. Dag kindje maar precies op tijd terug komen lioor. Wees maar niet bang, ik ben op tijd weer hier. Daarop ging prinsesje dieper 't park in. Steeds dichter werden de struiken en ein delijk werd het kleine rustieke huisje zicht baar. Het was eigenlijk slechts haast een hut, maar het was in goeden toestand gebleven,daar het niet alleen goed verscholen, maar ook goed beschut lag. De deur kon van buiten door een houten grendel, dien Bielke gemaakt had, ge sloten worden, evenals de blinden der beide vensters. Ruiten waren er niet in en toen prinses Lolo de blinden geopend had, stroomde de gou den zomerlucht ongehinderd naar binnen in de kleine ruimte. Nu deed zij ook den grendel van de deur af en trad, een liedje neuriënd naar binnen. Een dergelijk wereldcongres voor den vrede is in 1922 te Londen en verleden jaar te Berlijn gehouden. \ele vereenigingen en organisaties op het gebied van internationale samenwerking en pacificatie zullen hier vertegenwoordigd zijn, waaronder de Internationale Unie van Vol- kenbondsvereenigingen, de Ligue International des droits homme, het Europeesch bureau der Carnegie-stichting en vele andere organi saties, welke op internationaal politiek, volken rechtelijk en feministisch terrein werkzaam zijn. De openingszitting zal gehouden worden in de Sorbonne, waarbij Painlevé, Herriot en de Duitsche Rijksdagvoorzitter, Loebe het woord zullen voeren. Op de agenda van dit congres komen onder meer voorhet protocol van Genéve dus aan den vooravond der behande ling door de Assemblee te Genéve, voorts de kwestie der veiligheid, de ontwapening en eenige onderwerpen van organisatorischen en propagandistischen aard, met name ook in ver band met de jeugdbeweging. DE VEILIGHEID. Naar de Temps" uit Genéve verneemt, heeft kolonel House tegenover journalisten Verklaard dat naar zijn meening de kwestie van het Yeilig- heidspact op den voorgrond bij alle problemen staat. Vóór alles verlangt Frankrijk veiligheid, doch te dien aanzien is het sinds Jen wapen stilstand reeds drje malen zeer teleurgesteld. Als het pactsvoorstel mocht mislukken, zou het Fransche volk iedere hoop op een inter nationalen vrede verliezen en het zou in dat geval geen verwondering behoeven te baren als Frankrijk dan zelf deze aangelegenheid naar eigen inzicht zou regelen, Geheel Duitschland zou dan ook om die reden reeds een oplossing door middel van het Veilig heidspact moeten wenschen. Gisteren is het Fransche apUyoord in zake liet Garantiepact niet te Berlijn overhandigd. Pit zal thans, naar van verschillende zijden gemeld wordt, Maandag a.s. geschieden, téryvij eerst Vrijdag daaraanvolgende tot publicatie Van ykn tekst zal worden overgegaan, MOSOEL. De Turksc.he delegatie voor den Volkenbond zal onder persoonlijke leiding staan van den mi nister van Buitenlandsche Zaken, Tewfik bey. De I urksche- regeering heeftde delegatie ge machtigd als concessie voor te stellen, een volksstemming voor Mosoel onder neutrale con- tróle te doen houden. Ten aanzien der mandatenkwestic heeft de delegatie instructie ontvangen, het betreffende voorstel van de hand te wijzen, daar het man daat volgens den oorspronkelijken opzet slechts Irak zou betreffen. kudden werden bij deze operatic omsingeld en hebben hun onderwerping aangeboden. Hun opmarsch voortzettend, bereikten de Fransche troepen het Hauleban-dal en de linie, die de Riffijnsche voorposten bezetten voor hun offensief. DE OPSTAND DER DRUSEN. Volgens officieele berichten uit Syrië hebben de onderhandelingen met de Drusen een normaal verloop en zijn zekere gebeurtenissen, waarop in de pers gezinspeeld is, onjuist en minstens sterk overdreven. Eenige incidenten, die zich hebben voorgedaan, zijn het werk van roovers of bandieten, die geheel buiten de politieke or ganisaties staan. Uit Beyreuth meldt Havas nog, dat er sedert 2 Augustus absolute kalmte in Djebel Druse heerscht. De Fransche minister van Oorlog heeft een kort telegram van generaal Sarrail ontvangen, waarin eveneens wordt verklaard, dat de toe stand in Syrië absoluut kalm is en waarin dij tevens in het aigemeen de telegrammen uit Britsche bron weerspreekt. CHINA. De Volkscommissaris van Financiën te Kan ton, Liau Tsjoeng-hoj, werd neergeschoten, toen hij voor het hoofdkwartier van de Kwo Min Twan uit zijn auto stapte. Hij stierf tijdens het vervoer naar het ziekenhuis. De politie vuurde op de aanvallers, waarbij een van dezen werd gedood en een ander gewond, terwijl de rest wist te ontsnappen. Men gelooft, dat er ontevredenheid heerscht in de kringen der Chineesche arbeiders en dat de moordenaars tot die ontevredenen behooren. Onlangs werd als eens, maar zonder succes, tijdens een arbeidersvergadering een aanslag op Liau Tsjoeng-hoj gepleegd. De ver- pioord'e was een van de groote leiders van de stakersbeweginghij streed- steeds tegen de vreemdelingen en de Christenen, I)E STRIJD IN MAROKKO. De laatste berichten bevestigen de volkomen overwinning der Franschen in het land der Tsouls. De ten Westen opereerende brigade bereikte snel de hellingen van den Djebel-guelbde midden-troepen die in de Noordelijke richting voortdrongen, bereikten het Oudelhamardal. De in liet Oosten opereerende colonnes bezetten dc bronnen van de Oudelliamèr en de Zuidelijke hellingen van Tamclcrt-berg. Alle afdeelingen bereikten tegen den avond de algemeene lijn Msila-Tamdcrt-Beher. De Tsouls en de aanverwante stammen met hun Midden in de hut stond een uit onbewerkte boomstammen en planken Vervaardigde ronde tafel. Daarmede had Bielke zijn aangebeden prinses op een goeden dag verrast. Twee stoeltjes had hij eveneens daarbij vervaardigd. Op de kleine tafel stond het netjes uit bie zen gevlochten mandje met de geurige bosch aardbeien. Prinses Lolo liet zich op één van de stoeltjes neder en snoepte haar deel ervan op. Daarop las zij een poosje in een meegebracht boek doch clat scheen haar niet te boeien. Zachtjes zingende sprong zij op en keek uit liet venster. Inmiddels was het tijd geworden om naar freule Von Birkhuhn terug te keeren. Zij hing het half geledigde mandje aan haar arm en sloot deur en vensters van haar buitenverblijf, dat zij als haar speciaal eigen rijk beschouwde. Daarop keerde zij naar de „sluimerbank" terug. breule Von Birkhuhn zat daar vreedzaam. Haar hoofdje met het grappige haarknoedeltjc en de groote kanten muts,knikte onbestuurd heen en weer en verried, dat zij sliep. Zeer zachtjes trad prinses Lolo naderbij en zette het mandje met aardbeien naast haar. Daarop keek zij op haar horloge. Een kwartiertje kon zij haar nog best laten slapen er bleef dan nog tijd ge noeg open om de aardbeien te gebruiken, voor- dal prinses Renate in het park zou verschijnen. Met een schclmsch lachje, maar zeer voor zichtig, zette zij zich op de bank en keek de oude dame aan. Wat moest zij vermoeid zijn, ALLERLEK Uit Weenen Het bericht, dat liet, zionisten congres een motie heeft aangenomen, om voor den opbouw van Palestina een internationale leening ten bedrage van 10 millioen p. st. Ie sluiten door bemiddeling van den volkenbond, is voorbarig. Over deze aangelegenheid werd nog geen besluit genomen. Uit Londen De „Daily Mail" weet mede te deelen, dat de Britsche minister van Binnen- lanclsche Zaken besloten heeft, met spoed een speciaal politiecorps te' recruteeren, als een dei- noodzakelijke maatregelen voor de bescherming van het publiek tegen het optreden van woelige communistische elementen. Uit Parijs De Fransch-Duitsche onder handelingen, die ten doel hebben het opstellen van een handelsverdrag tusschcn beide landen, zullen 15 September hervat worden. Voorloopig gaat het er alleen om, dat de Duit sche en Fransche afgevaardigden weer voeling met e'kaar nemen. De eigen'ijke ©nderhande- 'ingen zu"en eerst begin October aanvangen. Uit Swansea De conferentie tusschen de mijnweigenaars en de mijnwerkers heeft tot Fesu'taat gehad, dat een regc'ing is tot stand gekomen in verband met de staking in de anthra- ciet mijnen in Wa'es, we'ke staking tot de jong ste ernstige ongeregeldheden heeft gUeid. De arbeiders hervatten 25 dezer hot werk. Uit Brusse' H.et nationaal comité v. d. - die oude, arme Burkhuhntje Van 's morgen., vroeg tot 's avonds laat liet Renate haar geen rust. En zij werkte zoo onvermoeid, steeds gereed steeds gewillig en vriendelijk. Hoe onzelfzuchtig en trouw was dit eenvoudige, pretentielooze schepsel. Wat kreeg zij ervoor, dat zij haar zwakke krachtenuitputte in den dienst van twee arme prinsessen, van wie de een haar nog on vriendelijk en met hoogmoed behandelde, hoe wel zij haar diensten slechts zeer gebrekkig be taalde en van wie de andere haar allerlei zorgen cn angsten bereidde Lieve, goede, trouwe ziel Hoe vol verdienste was haar eenvoudig leven. Lolo's oogen werden vochtig. -Kon ik het maar eens ooit vergelden, goede ziel, dacht zij aangedaan. Maar de tijd ging voort en Birkhuhntje moest gewekt worden. Prinsesje schoof naai haar oude vriendin toe en legde haar jonge, warme hand op de hare. De slaapster schrok op en keek eerst wat on zeker om zich heen. O, ben jij 't, kindje? Ik zou haast m slaap gevallen zijn. Het is hier ook zoo stil en vredig en 't is vandaag zoo warm. De jonge dame glimlachte onbemerkt, Kom, Birkhuhntje, e<t nu de aardbeien op. Kijk eens hoe kostelijk zij zijn en hoe zij geuren Freule von Birkhuhn keek naar dc vruch ten. metaa'ai-beidersbond besloot hcd<n op het. ver zoek van minister Wautcrs in te gaan, om met hem en de afgevaardigden der wirkgevtrs naar een op'ossing van het huidige eonf'ict te zoeken. Binnenland. Spoorwegpersoneel. In een gehouden bijeenkomst van vertegen woordigers van de inzake de loonherziemng bij de NederlandscheSpoorwegen samenwerkende orga nisaties, te weten de Nederlandsche verecniging van spoor- en tramwegpersoneel fcit. Raphael en de Prot. Christel. Bond, zijn de verder te nemen stappen ter ondersteuning van de in deze orga nisaties levende wenschen inzake de loonregeling besproken. Besloten werd, allereerst de spoor wegdirectie een onderhoud te vragen, om de wenschen van de organisaties inzake de Joon regeling nader uiteen te zetten. Maeht boven recht. De arbeidsverwikkUingtn schijnen toe te nemen met het terugkeeren van meer normale arbeidsverhoudingen. Dagelijks dreigen er over heel de wereld conflicten. En het eene is nog niet bijgelegd of het andere breekt uit. liet is wel een zorgvolle tijd en een tijd, die groote verantwoor delijkheid legt op de schouders der machtheb bers regieringen, grootweikgeVers, aibeiders- ltiders. Dat dm allen altijd hun verantwoor delijkheid ten volle beseffen, kunnen we helaas niet zeggen. Er zijn regeeringen gelukkig niet de onze die werkeloos toekijken. Er zijn werkgevers, die botweg tegen alle eischen van den nieuwen tijd ingaan. En er zijn arbeidersleiders, die in hun on matigheid alle eischen best vinden, en duizen den arbeiders offeren aan verbeteringen, die niet of nog niet kunnen ingevoeld worden. Van elke categorie zouden er voorbeelden te noemen zijn, wat we niet zuHen doen, We wilden nu alleen de aandacht vestigen op het conflict dat nu weer dreigt m de metaal industrie, waar blijkbaar van beide zijden wat al te hoog wordt opgegeven over de arbeids voorwaarden. Of liever, ook dat terrein is nog veel te breed om het zoo eventjes te overzien. We signaleeren enkel het feit, dat hier van socia listische zijde al heel vreemd geredeneerd wordt in zake de machtskwestie. In het „Volk" treffen we een artikel aan van Dh. Stenhuis, waarin alles en nog wat en ook een polemiek met Dh. Molenaar, die irt de „N. Rott. Crt." geschreven had, dat de medezeggen schap der arbeidersvakvereenigmge-n in deze zaak geen steun vindt m ons geschreven recht en tevens onredelijk is. Welnu, Ds. Stenhuis stelt daar het volgende tegenover „Het geschreven recht is al te conservatief. Het kan geen maatstaf zijn wanneer het ge schreven recht strijdig is met de economische machtsfactoren, dan moet het geschreven recht maar veranderd worden. Juist de botsingen tus schen geschreven recht en de economische reali teit zijn de stuwkracht om tot wijziging van het geschreven recht te komen." Dat schrijft nu de man van de partij, die steeds fulmineert over„machtpatsers" en dergelijke lieflijkheden. Is er ooit zuiverder de theorie van het „macht boven recht" verkon digd Het „geschreven recht" moet veranderd naar de „economische machtsfactoren". Ja, jaj en die machtsfactoren worden beheerscht, of Wil je ze niet liever zelf houden Prinses Lolo begon grappig te steunen. Dat zou met de beste wil van de wereld niet meer gaan. Ik heb copieus gedineeid bij vrouw Bangemann, omdat Renate mij voor vanavond op half rantsoen gesteld heeft, wat afschuwelijk van haar is. Kind, wees toch niet boos zij meent het zoo kwaad niet, zeide de oude dame, van de aardbeien proevend. Prinsesje schudde heftig het hoofd. U hebt natuurlijk in de goedheid uws harten voor alles een verontschuldiging en spant u in om ook van Renate een engel te maken' Maar ik kan niet zoo verschrikkelijk goed zijn als u. Als ik u niet had gehad, was ik stellig boosaardig en hardvochtig geworden, uit boos heid over Renate's manier van mij te behandelen. Maar als ik dan zie, hoe geduldig u alles ver draagt en zelfs overal nog een verontschuldi ging voor vindt, dan schaam ik mij over mijn boosheid. Kindje, als men ouder wordt, oordeelt men zachter over alles. De jeugd is haastig en onbezonnen. Maar boosaardig en hardvochtig zou je nooit kunnen worden jij met je teedere hart. En al je ingebeelde baat tegen je zuster zou spoedig vervlogen zijn, als zij je maar eens een enkele keer slechts een vriendelijk woord gaf. (Wordt vervolgd) NIEUWE IEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 1