Stads» mi Gewestelijk Nieuws. Gemengd Nieuws. moeten 't althans worden, door de S.D.A.P. „De Staat ben ik", zei Lodewijk XIV al, en Stcnhuifc zegt het hem na. We willen hopen, dat ons landje bevrijd blijft van de macht der „economische machtsfactoren" k la Rusland en liever blijft bij „zedelijke machts factoren". Als het geschreven recht niet deugt, dient het aan de zedenwet getoetst, maar niet aan de economische macht. Resb. Nationale Hanzcbond van sigarenwinkeliers. De Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers hield onder voorzitterschap Van den heer P. J. Hol uit Utrecht zijn zevende jaarvergadering te Amsterdam. Vertegenwoordigd waren alle afdeelingen. De jaarverslagen van secretaris en penning meester en van den administrateur \an het or gaan „Ons Dekblad" werden goedgekeurd. Uit deze verslagen bleek, dat de Bond er financieel goed voorstaat. De begrooting 19251926 werd goedgekeurd. De pej-iodiek aftredende bestuursleden de heeren J. G. Erftemeijer (Amsterdam) en Th. Foster (Zwolle) werden bij acclamatie^ herkozen. Aangenomen werd de volgendè motie De Nat. Hanzebond van Sigarenwinkeliers in jaarvergadering bijeen gehoord de vele klachten over de ingekorte winstmarge op het artikel sigaretten betreurt dat de verhoogde tabaksaccijns op sigaretten geheel door den winkelier moet worden betaald en draagt het hoofdbestuur op met de sigarettenfabrikanten te onderhandelen om daar in verandering te brengen. Besproken werd het in den handel brengen van K. S. A. -sigaren, ten bate van het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden, welk punt werd ingeleid door den heer Chr. Jansen, directeur van het Centraal Hanzebureau in het Bisdom Haarlem. Naar aanleiding van een voorstel-Utrecht werd besloten, zoo de Staatscommissie in haar rapport aan de Regeering mocht adviseeren de banderolle-belasting te handhaven, ernstige aan dacht te wijden aan het euvel van het beneden banderolle-prijs verkoopen. De stormramp. Met goedkeuring van het Nationaal Steun comité heeft het centrale bureau der Katholieke sociale actie (uitgave Ars Catholica, Nieuwe Mare 21, Leiden) een boekje met uitstekende foto's uitgegeven, dat tegen den prijs van 25 ets. in den handel wordt gebracht. De opbrengst komt voor ten minste 69 pet. ten goede van het Nationaal Steuncomité. De foto's herinneren er, terecht, aan, dat behalve Borculo ook andere streken, vooral in katholiek Nederland, door de stormramp geteisterd zijn. BEZOEK H. M. DE KONINGIN. Door den Burgemeester kant hans worden me degedeeld, dat de datum van het bezoek van H. M. de Koningin aan onze gemeente is vast gesteld op 18 September a.s. Het conllict bij de „N. Waterweg." De Syndicalistische Federatie van Metaal bewerkers zendt ons het volgende communiqué De Synd. Fed. van Metaalbewerkers, afdeeling Rotterdam, besprak het schrijven van den Me- taalbond aan de vier samenwerkende organisa ties. Dit schrijven, uitsluitend gericht aan boven genoemde combinatie, raakt niet alleen die or ganisaties, maar ook de# organisaties van werk nemers in de metaalindustrie, welke niet direct bij de leiding zijn betrokken. Zooals vanzelf spreekt hebben ook die or ganisaties interesse bij de houding, thans door de werkgevers-organisaties ingenomen. Het ligt voor de hand, dat de eisch van den Metaalbond onvoorwaardelijk moet worden af gewezen, en geen enkele toezegging mag wor den gedaan. De synd. organisatie stelt zich op het stand punt, dat de 48-urige werkweek met alle macht gehandhaafd moet worden en dat de regeering niet het recht van beslissing mag hebben tot het verleenen van overwerkvergunning. Deze kwestie dient op economisch terrein te worden uitgevochten. Alhier is een zeer druk bezochte vergadering gehouden van moderne metaalbewerkers, waar de heer Spanning het standpunt van het hoofd bestuur uiteen zette. Ten slotte werd met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen „De vergadering van uitgcslotenen en stakers te Schiedam enz. gehoord de uiteenzetting omtrent den stand van het conflict, betreurt, dat een antwoord van de gezamen lijke organisaties niet mogelijk was, gaat volkomen accoord met het beleid van het hoofdbestuur en verzoekt het hoofdbestuur alles aan te wenden om de 48-urige werkweek te Schiedam te behouden en de Rotterdam te herstellen." De minister van arbeid, handel en nijverheid heeft de patroons en werklieden in de metaal industrie uitgenoodigd tot een bijeenkomst om onder zijn rechtstreeksche bemiddeling tot een oplossing van het geschil in die industrie te komen. Accijns op gedistilleerd. Het Staatsblad no. 353 bevat het Besluit van 7 dezer omtrent vermindering van den ac cijns van gedistilleerd, uitgeslagen door branders, distillateurs en handelaars. Artikel 1 wordt aldus gewijzigd De vermindering wordt niet genoten voor den accijns van gedistilleerd dat onmiddellijk nfumilddellijk voor rekening van den brander, distillateur of handelaar wordt uitgevoerd naar het Buitenland met teruggave van den accijns op den voet Van art. 1 litt. b van de wet van 18 Juli 1904. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 September 1925 en is niet van toepassing- ten aanzien van den accijns van gedistilleerd, waarvan de uitgifte ter uitvoer volgens art. 120 der Algemeene wet van 26 Aug. 1822, St. bl. 38. Gevonden voorwerpen. Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags belastingplaatje (kosteloos),'handschoen, me daille met kettingkje en sleutelring, rijwielbe- lastingplaatje, portemonnaie met inh., sleutel pen, penning, hond, d. hoed, sleutel, muilkorf, bonboekje. Bij vindersgymnastiekschoentje, P. v. Kampen, Heerenstraat 53b, kip, A. de Outer, Kortlandstraat 15a, k. kousje, J. de ReuVer, Zwaansteeg 4 sportriem, J. Schulze, Noordmo lenstraat 42 pet, C. v.d. Hoeven Singel 59 rijwielbelastingplaatje, G. Kreuger, Buiten havenweg 164a d. tasch, A. Huizen, Broersvest 75 h. portemonnaie met inh., N. v. d. Pepel, Hoogstraat U2 rijwielbelastingplaatje, J. Mul der, Grocnelaan 95 papieren geld, A. Stout- handel, Singel 111b k. portemonnaie met inh., B. Matth ijssen, Huijsmansstraat 29a ring met sleutels, D. Hamerslag, Zuidlandschestraat 1 armband, W. Teeckman, Hoofdstraat 211b kleine hond, A. Verhoeff, Huijsmanstraat 76 portemonnaie met inh., C. Loch, Kortlandstraat 24a sleutel, J. Hendriks, Vijgensteeg 6 porte monnaie met 1 cent, C. Tettelaar, Nieuwsticht Z Z duimstok, G. Eijkenbroek, Buitenhaven weg 176/17 colbertjasje, L. v. Deventer, Breed- straat 30rijwielbelastingplaatje, J. Bakkes, Fabrislraat 42a rozenkrans, W. v.d. Heuvel, Nassaustraat lb hond, P. v. Gerven, Willems kade 21 schoentje, G". v. Dommelen, Buiten havenweg 17611, herdershond, A. Frederiks, L. Achterweg 30 broche en trouwboekje, W. v. Rosmalen, Stationstraat 6rijwielpomp, A. de Reuver, Pr. Fr. Hendrikstraat 9a A krui wagen, A. KorpelMiddelharnisschestraat 35. Pandora. Na journaal en Munchener Prent, brengt de Pandora-directie, op verzoek, weer een Watt en x/a Watt n.l. Hij, Zij en Hamlet. Daar we deze film reeds eerder bespraken, kunnen we thans met deze vermelding volstaan, alleen zouden we er bij willen voegen, dat ze een gang naar Pando ra meer dan waard is. Als tweede hoofdfilm „Het gevaarlijke spoor" een geweldig sensationeel werk in zeven acten, met in de hoofdrol de bekende sensatiespeler Harry Piel. Deze laat ons weer van menig staal tje van moed en onverschrokkenheid genieten. Ook het romantische ontbreekt natuurlijk in deze film niet, terwijl het geheel zich afspeelt in een schitterend mooi Alpen-winterlandschap. Een programma, wat wij gaarne aanbevelen. Luxor. 't Wereldnieuws brengt ons in Old England, waar wij de voetbalwedstrijden om den Engel- schen cup kunnen Volgen. Circa 80.000 menschen woonde deze wedstrijden bij. Dan ook nog de jaarlijksche roeiwedstrijd in England tusschen Oxford en Cambridge, die eveneens duizenden en duizenden kijkers lokt. „Hét eerste avontuur van Douglas Fairbanks Jr" in 6 acten is een- gezellige geschiedenis, waar in de jeugdige Douglas als zoon Van denmulti- millionair Harlow op sprekende wijze de hoofd rol vervult. Verder is deze film vol keurige pano rama's. De 7 acter „De kolonisten uit Virginië", is een romantische sensatievolle film, die de aandacht van 't publiek van 't begin tot 't eind bezig houdt. Vooral 't gevecht tegen de Indianen om 't stadje Jamestown is vol spanning. De over volle zaal bewees wel dat 't programma zeer in trek was. Programma voor de uitvoering te geven door het Stede'ijk Muziekkorps op Zon dag 23 Augustus 1925 des n.m. 1 uur in de P'an- tage. 1. Graff Ztppe'in, Marsch, C. Feike 2. Ouverture Hans Sachs, A. Loetring 3. Zirencn Zauber Wa's, B. Wa'teufe'4. Andante le Symphonie Beethoven, Van V'euten 5. Kai ser Parade, R. Ei'enberg 6. Regiments Kinder, J. Fucik. Kwart voor elf reed hedenmor gen de chauffeur van de firma W., met zijn auto tegen de lantaarnpaal tegenover Loopuyt's bank. De paal brak en de auto werd tame lijk beschadigd. UIT ROTTERDAM. W. B. Theater. Na journaal en revue als extra-nummer „De wonderbare avonturen van Linkmichel en een prinses" een aardige klucht in twee acten. Hier na een comedie in zes acten,,Prinses Alice" een gewone liefdesgeschiedenis met een eenigszins ongewoon slot. Na de pauze „de" hoofdfilm „Blonde Greet", de dochter van den vuurtorenwachter, een drama in zes acten. Voor den aanvang van deze mooie film, deed de heer Maurits Vigeveno, welke deze film uitmuntend expliceerde, de mededeeling, dat de liedjes welke gedurende de vertooning ge zongen zouden worden „gemaakt waren door hem zelf en Chef van Dijk, terwijl de muziek was van Chris van Dinteren, kapelmeester van W.B. en D. Monnickendam. Het filmverhaal is zwaar dramatisch, een oude verliefde zee-kapitein zorgt echter af en toe voor de note-gay. 'De kracht van deze film schuilt in het bijzonder goede spel, terwijl het fotografisch gedeelte ook schitterend verzorgd is. Een mooi programma, wat wij een bijzondeie aanbeveling waard achten. Bij of kvachtena vetten of veiotdeninyen voor geichreven en andere offlcieele af- en aan kondigingen van het Gemeentebestuur. STREMMING SCHEEPVAART. B. en W. van Schiedam, brengen ter algemee ne kennis, dat op Dinsdag 25 en Woensdag 26 Augustus a.s. de scheepvaart door de Buiten haven wegens het inhangen van nieuwe s'uis- deuren za' zijn be'emmerd. Voor zoover de werkzaamheden en de water stand zu'ks toelaten, za' ge'egenheid worden ge geven tot het doorvaren der s'uis. HINDERWET. B. en W. van Schiedam hebben t bij hun bes'uit van 20 Augustus 1925 het verzoek van A. VAN EIJK om vergunning tot oprichting van een 'ompenbewaarp'aats in het pand Spin- huispad 3, kadaster Sectie A. No. 432 VER DAAGD aangezien het desbetreffend onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 22 Augustus 1925. Een blinde g e h e u g e n k u n s t e - naar. Op de Derde R.K. Paedagogische Week te Tilburg heeft prof. Roels in het openbaar een reeks proeven genomen met een blinden jongen uit het blindeninstituut te Grave, den 21-jarige Jan Thunissen, die over een phenomenaa' ge heugen wat data betreft beschikt. Jan, die b'ind werd toen hij 6 maanden oud was, kwam op 6-jarigen 'eeftijd in het gesticht en toonde op 18-jarigen'eeftijd, terwij' zijn schoolkennis niet hoogcr reikt dan van een 'eer- ling der 3e k'asse, een spec.iaa' geheugen voor kalender data. Ook heeft Jan, gehee' uit het hoofdeen vierstemmigTantum Ergo" gecompo neerd, dat door enke'e zangers op het Congres ten gehoore gebracht, niet na'iet indruk te ma ken. Prof. Roels, die in Jan een buitengewoon geheugenkunstenaar ontdekt, heeft naar dit verschijnsel een voor'oopig psychologisch on derzoek ingesteld, waarbij hij alvast aan 't licht bracht dat Jan met een gemiddelde reac tiesnelheid van 2.6 seconde de dagen der week geeft, waarop willekeurig hem genoemde data vallen. Op welken dag viel 1 Jan. 1917 vroeg de professor. En Jan antwoordde ietwat zenuwachtig maar paraat Op een Maandag. Prof. Roels gaf de verzekering, natuur lijk niet ook maar in eenig opzicht met Jan eenig overleg vooraf te hebben gepleegd, maar zelf de antwoorden op zijn vragen t hebben pagegaan vooraf, zoodat hij zelf kon contro leeren en zou aangeven wanneer Jan een fout begin. Doch bijna alle antwoorden waren goed Op welken dag viel 15 Febuari 1903, Jan Even ietwat langer aarzelen, dan beslist Op Zondag, mijnheer. Goed Jan En 28 Maart 1924 - Op Vrijdag, mijnheer Zoo ging het voort, met nog andere data. Iets moeilijker bleek het hem met verderaf gelegen data van vroeger, dan van 't jongst verleden. Met een gemiddelde reactiesnelheid 2.1 sec. geeft Jan de juiste dagen van de christelijke en katholieke feestdagen Op welken datum viel Paschen 1925, Jan _-é Op 12 April, mijnheer - En Drievuldigheidsdag 1918 26 Mei, mijnheer Hemelvaartsdag 1921 Jan 5 Mei, mijnheer. LI. Hartfeest 1920 -11 Juni mijnheer. Met een gemiddelde reactiesnelheid van 4.3 sec. geeft Jan het juist aantal keeren, dat een willekeurige dag b.v. een Woensdag in een «willekeurige gekozen maand en jaar voorkomt. Hoeveel Dinsdagen vielen er in Septem- ver 1924, Jan En Jan antwoordde weer snel tot aller groote verbazing Vijf, mijnheer, 2, 9, 1,6 23 en 30 Septem ber. Hoeveel Zondagen in December 1913 Vier, mijnheer 7, 14, 21, 28 December. Vraagt men naar den datum van een als de le, de 2e, de 3e aangeduide Werkdag van een willekeurig gekozen maand en jaar, dan krijgt men in gemiddeld 3.5 seconden het juiste ant woord. Lastiger vragen als op welken datum viel de 11e Woensdag van 1924 enz. worden in gemid deld 9.8 seconden goed beantwoord. Op welken datum viel de 11e Dinsdag van 1919, Jan En heel de zaal hoorde met verwondering Jan snel antwoorden Op 30 Maart, mijnheer En wanneer de le Zondag van den Advent op 11 Augustus valt, wanneer is het dan Kerst- 9 mis i Jan weer dadelijk Dat is moeilijk, mijn heer Professor Roels Waarom Jan Het kan verschillend zijn het kan op 2, 3, op 5 en ook op 6 September zijn - En wanneer Paschen Bijvoorbeeld op len of 22en December of op 21, neen op 29 kan 't zijn. 't Kan ook altijd verschillend zijii.' Aldus Jan. Hij is niet alleen goed thuis in den kalender van den tijd, waarin hij geleefd heeft, ook bij data uit verleden en toekomst weet hij het juiste antwoord te geven in gemiddeld 3 secon den. Op welken dag valt 15 November 1933 Op een Woensdag, mijnheer antwoordde Jan oogenblikkelijk zonder een zweem van aar zelen. En 12 Januari 1931 Op Maandag 11 Maart 1895 Jan Op Maandag. In gemiddeld 1 seconde noemt Jan voor elk der jaren 1915^—48 den juisten datum van den len Zondag van den Advent in gemiddeld 9.3 seconde noemt hij achtereenvolgens, de data waarop in 1926-1944, Aschwoensdag, Paschen en Pinksteren vallen. Tot slot twee andere staaltjes Welke Mis is uitgevoerd op Kerstdag 1919 Jan, als vragend Den eersten dag Van Perosi. En den tweeden dag, Jan In nomine Jezu. -7- En len Paaschdag 1917 Van Ebner, mijnheer Wat gebeurde er 8 Juni 1923, Jan Dr. Hoefnagels kwam te Grave Goed Jan, dr. Hoefnagels, de oogarts kwam. -En wat op 8 Juni 1914. Zoo, niets gebeurd. Men lachte. En 8 Juni 1913 Jan De harmonisten dei- blinden gingen naar Neerhasselt. Prof. Roels wees er op, dat het onderzoek nog niet heeft geleerd hoe Jan te werk gaat Op al die vragen antwoordt hij maar laconiek „Ja, dat weet ik nu maar zoo Zeker is, dat hij zich niet van berekeningen bedient. Geheimehandel in gedistilleerd Reeds maanden geleden had de Haarlemsche re cherche een belangrijke zaak in onderzoek tegen een handelaar in gedistilleerd te Haarlem. Be treffende deze zaak Vernemen wij thans de vol gende bijzonderheden. Bij het onderzoek inzake geheime branderijen was gebleken dat een groot deel van het ge maakte gedistilleerd aan een der Haarlemsche handelaars was geleverd. Deze handelaar ont ving ook groote partijen uit de Oostelijke grens streken. Dit deed bedrog vermoeden. Als n.l. Nederlandsche distillateurs alcohol naar het buitenland zenden, moeten zij wel eerst het volle accijnsbedrag betalen, maar is de alcohol eenmaal de grens gepasseerd, dan worden aan de verzenders alle accijnsgelden weer terugbetaald. Vermoed werd nu, dat dezelfde alcohol, als die pas in Duitschland was aangekomen, weer op geheime wijze naar Nederland werd gesmokkeld. De smokkelaars hadden dan den vollen accijns- prijs verdiend. Bij het onderzoek bleek, dat de alcohol naar den handelaar te Haarlem werd verzonden, verpakt als manden appelen en peren. Bij dit vervoer deden eenige tusschenpersonen dienst, oa. een pakjesdrager uit Amsterdam. Op het kantoor van den handelaar werd een inval gedaan. Het bleek, dat voor den geheimen handel een afzonderlijke boekhouding was aan gelegd, waarin de leveranciers onder valsche namen voorkwamen. Op deze manier werd ongeveer 2/12 ton te wei nig belasting betaald. Het rijk heeft nu volgens de wet drie maal dat bedrag, dus lxj2 ton, te vorde ren. De bedoelde handelaar is inmiddels naar Duitschland vertrokken zijn zaak ging in ande re handen over. De belastingautoriteiten hebben op tal van eigendommen van hem beslag doen leggen. Verwacht wordt dat deze zaak binnen korten tijd voor de Haarlemsche rechtbank zal worden behandeld. Verdronken. Gistermorgen was de 13- jarige zoon van den peurder K. te Dordrecht, toen zijn vader van zijn nachtelijke vischvangst thuis was gekomen, naar het bootje van zijn vader gegaan, liggende in de Voorstiaatshaven, om, zooals hij wel meer had gedaan, de gevangen paling te halen. Toen het kind wat lang weg bleef is de moeder naar de boot gegaan, waar zij haar zoontje met zijn broek hangende aan de boot verdronken vond. Het ventje leed aan toe vallen en is vermoedelijk bij het aan boord gaan ongesteld geworden. Inbraak. Tijdens de afwezigheid van de bewoners is er ingebroken bij den heer v.d.L. aan den Achterweg te Voorburg. Een groot aan tal voorwerpen, ter waarde van pl.m. 2000, wordt vermist. Brand. Gistermiddag is er brand ontstaan in een der grootste boerderijen van Boxtel, De Oorsprong, genaamd. Stal en schuren brandden geheel uit. De geheele oogst is verloren gegaan en bovendien zijn drie varkens en een aantal kippen in de vlammen omgekomen. Verzekering dekt de schade. Vliegongeluk. De Pander-Vliegtuigen- fabriek heeft gister uit Dantzig het volgende telegram ontvangen „Vliegtuig H N A C O tegen hoogspannings- lciding aangevlogen. Raparlier overleden." Raparlier, de bekende Belgische vlieger, die reeds eenige jaren in ons land woonde, was Woensdag 19 Augustus met een klein vliegtuig uit Rotterdam vertrokken met bestemming naar Lithauen en Rusland. Vermoedelijk heeft het ongeval bij de landing plaats gehad.'

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1925 | | pagina 2